SUNIL SUNIL Nijmeegs paar smokkelt Oostduitser in auto-kofferruimte over de greus MOED NAAST ANGST BOVEN MONT BLANC WASDAG - SUNILDAG Amsterdam aanvaardt het Nationaal Ballet WASDAG - SUNILDAG Bewusteloos in (le vrije sector aangekomen MEEST Onderzoek naar oorzaak van het drama zal enkele dagen vergen Na het „neen" van Den Haag „Deze oplossing is liet beste" Leraren H.B.S.-en vergaderden over positie gymnastiekleraar DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 Benauu-de uren in gespleten Berlijn (Van onze Nijmeegse correspondent) Het Nijmeegse verloofde paar Jo Jeene (35 jaar) en Gerda Vergeer (29 jaar) zal de vakantiedagen van dit jaar altijd blijven heugen. Zij hadden besloten samen naar Duits land te gaan om eens van dichtbij mee te maken, wat de kranten dage lijks schreven. Het was nog vóór de 5^ 35 miiHM Praktijkschool voor pluimveeteelt begint spoedig in Barneveld (Van onze Arnhemse correspondent) In Barneveld zal binnen afzienbare tijd een praktijkschool voor de pluim veeteelt verrijzen. Het is de bedoeling, dat men dit jaar nog begint met het vakonderwijs op deze school. Het doel van deze pluimveeteeltvakschool er komen er drie in Nederland: in Al melo, die pas is begonnen, in Limburg en in Barneveld is het opleiden van in de pluimveehouderij gespeciali seerde personen op een zodanig praktisch en theoretisch niveau, dat zij kunnen voldoen aan de eisen, die het bedrijfs leven ook in de toekomst zal stellen. De school te Barneveld zal verrijzen op Espeet aan de Wesselseweg, maar reeds voordat dit definitief gebouw er staat de Barneveldse gemeenteraad heeft er destijds reeds grond voor be stemd zullen de lessen tijdelijk wor den gegeven in een kantoor van de Barneveldse pluimveehal en in enkele leslokalen ln gebouw Rehoboth te Bar neveld. De school en het bijbehorende prak- tijkbedrUf zullen een oppervlakte van rond vier hectaren beslaan. Er komen: een demonstratiehok voor rassen en kruisingen, een hok voor grotere een heden, een gebouw voor de opfok, een praktljkhok voor practicum kippen, een ruimte voor de legbatterijen, een slacht- kuikenhok en een ruimte voor slacht- kippen. Voorts komt er in de onmid dellijke nabijheid van de school een woning voor de bedrijfsleider. Reeds een aantal jaren geleden kwam men op de gedachte dergelijke scholen te stichten, omdat Nederland zijn plaats wat de pluimveehouderij betreft, op de wereldmarkt niet mag verliezen. De waarde van de pluimveeprodukten- export is de laatste jaren sterk toege nomen. Dat blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek. In 1956 werd voor 470 miljoen gulden aan pluimveehouderijprodukten uitgevoerd. In 1960 was dat reeds voor 615 mil joen gulden. De export van pluimvee houderijprodukten bedraagt 4 procent van de totale Nederlandse export en 27 procent van de export van veehouderij- produkten. Bij dit alles deed zich in de praktijk steeds een gemis aan vol doende theoretische kennis gevoelen. De ze stormachtige ontwikkeling maakt aanpassing van de opleiding noodzake lijk. Oostduitsers de sectorengrens afslo ten. Voor 30 Duitse marken kreeg het paar een visum voor Oost-Duitsland. Maar zondag 13 augustus schrok ken ze hevig van het bericht, dat de grens hermetisch was afgesloten. Enkele dagen later ondernamen ze de terugtocht, over de weg Berlijn- Helmstedt. Het was een afstand van 170 kilometer en onderweg pauseer den ze even om wat te eten en de benen te strekken. Plotseling stopte achter hen een Duitse wagen, waaruit een jonge man sprong en haastig naar hen toeliep. Hij vertelde, dat hij in moeilijkheden zat, dat de weg aan beide zijden afgezet was door Vopo's (Oostduitse volkspolitie) en hU smeekte om hem mee te nemen. Buschauffeur Later hoorde het paar, dat hij Kurt Pfeiffer heet, 26 jaar oud is en vader van een zoon van 4 jaar en een van 9 maanden. Hij werkte van 's morgens zes tot 's nachts twaalf uur als bus chauffeur in Spremberg (Saksen). Op een keer had hy zich tegen zijn chef laten ontvallen, dat hij wel geld ver diende, maar er niets voor kon kopen. 1 Zijn chef antwoordde: „jouw krijgen we vroeg of laat nog wel". Sindsdien nam I hl) zich voor te vluchten. Die kans kreeg hij enkele dagen la- ter. Hij vluchtte met zijn eigen wagentje en probeerde via Berlijn weg te komen Maar er was tenslotte geen doorkomen aan. En daar stond hij dan. Zijn vrouw en kinderen waren daags tevoren af- zonderiyk gevlucht en of ze veilig wa- ren wist niet. Hongerig De Ntjmegenaren wisten zo gauw niet, wat ze moesten doen. Zy boden de Oostduitser iets te eten aan. Hij had in drie dagen niets meer gegeten en at alles wat ze hem gaven. Toen werd be sloten - het hart klopte het drietal in de keel - om de vluchteling over de grens te smokkelen. De enige mogeüjk- held was de kofferruimte, maar Pfeiffer kon er met zyn 1.76 meter byna niet in. Tenslotte maar zonder schoenen ging het precies. Er werd afgesproken, dat tot 20 kilometer voor Helmstedt ieder in zijn eigen auto zou ryden. Toen zette de Duitser zyn wagen aan de kant en wrong zich in de kofferruimte van de Volkswagen. Onder het ryden was er ventilatie genoeg en kon met elkaar v/orden gesproken. De drie posten, die gepasseerd moesten worden, veroorzaak ten lang oponthoud, soms wel drie kwar tier. Maar eindeiyk reed de Volkswagen de vrye wereld binnen. Roerloos Toen gevraagd werd of in de koffer ruimte alles nog goed was, bleef het antwoord uit. In paniek stopte het paar en opende de koffer. Pfeiffer lag roer loos. Door de lange wachltyden had hy gebrek aan zuurstof gekregen, en zijn ledematen waren gevoelloos, omdat de bloedsomloop was afgeknepen. Eindeiyk kon hij weer staan en ontlaadde de spanning zich in tranen. „Dat moment, toen wij daar alle drie stonden, vergeet ik nooit meer", zegt Jo Jeene. Later hebben ze de Duitser nog naar Hannover gebracht, vanwaar hy naar Ulzen is ge gaan, om het snelst in contact te komen met zyn vrouw en kinderen. Het Nijmeegse paar heeft daarna niets meer van hem gehoord, maar uit heel Duitsland ontvangt het op het ogenblik felicitatiebrieven en boekwerken uit dankbaarheid. Jeene zegt: „wat hy ons verteld heeft over het leven in Oost- Duitsland, dat zal geen krant, geen radio en televisie ons kunnen beschrij ven". Het avontuur laat hem en zijn verloofde maar niet los en met moeite kan hij alles onder woorden brengen. Sindsdien onderzoeken de Vopo's in Berlyn de kofferruimte van iedere bui tenlandse auto, die de Oostzone verlaat. Advertentie Moeilijkheden in het Deense kabinet Deense bladen melden dat de coali tieregering van radicalen en sociaal-de mocraten in gevaar is door meningsver schillen over plannen tot eenmaking van het bevel over Deense en Westduitse strijdkrachten in Jutland en Sleeswjjk- Holstein. Een groep pacifisten in de Ra dicale party wil dat deze plannen wor den opgegeven terwyi de sociaal-demo craten in beginsel hebben besloten deze plannen tot eenmaking van dit NAVO- commando te steunen. Het sociaal-democratische blad „Ak- tuelt" schryft, dat aanvaarding van het besluit van de sociaal-democraten door de radicalen een vereiste is voor het voortbestaan van de coalitie. De radicale „Politiken" meent, dat in dien de sociaal-democraten erop staan dat de kwestie van het NAVO-commando nu wordt geregeld, de radicalen een negatief antwoord moeten geven en er een einde moet komen aan de samenwerking van de twee partyen in de regering. De regering van Kamp- mann zou dan moeten aftreden. De huidige Deense regering is in no vember van het vorige jaar gevormd, zy bestaat uit elf sociaal-democraten, vyf radicalen en een partyioze minister die Groenland vertegenwoordigt. Ongemotiveerde kritiek De Belgische premier heeft gisteren geantwoord op een vraag van de socia listische volksvertegenwoordiger Dujar- din over de lunch, die Koning Boudewijn enkele weken geleden tijdens zijn vakan- tieverbiyf in Spanje, by het Spaanse staatshoofd generaal Franco aan boord van een jacht heeft gebruikt. Deze ont moeting heeft destyds tot felle kritiek in de Belgische socialistische pers aan leiding tegeven. Premier Lefevre heeft thans in ant woord op deze vraag medegedeeld, dat de Koning, in verband met zyn familie betrekkingen. van tyd tot tijd in Spanje verbiyft en niet stelselmatig een uitnodi ging van het Spaanse staatshoofd, die een strikt persooniyk karakter draagt, zou kunnen afwijzen. Tegen de aanvaar ding van een dergeiyke uitnodiging kon geen minsterieel bezwaar worden ge maakt, aldus de premier. DE RAMP MET KABELBAAN De overlevenden van de ramp op de Mont Blanc hebben gisteren verhalen gedaan over ondragelUke angst en hel denmoed bij het redden van de 81 men sen, die in kleine cabines boven de eeuwige sneeuw van de „Witte Vallei" hebben gehangen. By dit ongeluk, dat totnutoe in zyn soort nog niet is voorgekomen, vonden zoals gemeld, zes mensen vier Duit sers en twee Italianen de dood. Het werd veroorzaakt doordat een F-84-F Thunderstreak straaljager van de Fran se luchtmacht als het ware streek langs de transportkabel van de bijna vijf kilometer lange kabelbaan, die een verbinding vormt tussen Frankrük en Italië op meer dan 3500 meter hoogte. De kabel smolt daardoor en knapte doormidden. De omgekomen slachtoffers zaten ln twee van de cabines, die langs de over gebleven draagkabel snorden, ontspoor den en ongeveer 160 meter lager tegen de rotswand van de Gros Rognon te pletter sloegen. Gistermorgen werd dus de laatste van de 81 overlevenden door een helikopter veilig naar Chamonix gebracht, nadat velen van hen de nacht in de yzige stilte boven de berg hadden doorge bracht, bygelicht door de volle maan en zoeklichten, die waren opgesteld om het moreel hoog te houden. De gendarmerie van Chamonix heeft bekendgemaakt, dat er een politioneel en militair onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is geopend, dat vier of vyf dagen zal duren. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het nationaal ballet kan beginnen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich gistermiddag akkoord verklaard met de nieuwste plannen tot ballctconcentratie, welke de afgelopen drie weken zijn geraamd, nadat de gemeenteraad van Den Haag heeft geweigerd samen met het Rijk en Amsterdam een nationaal ballet op te richten. Kwestie-Berlijn leidt tot kwestie-Breelit (Van onze correspondent in Bonn) Kunst en politiek, zaken die in de tyd van het „l'art pour l'art" zo streng gescheiden waren, hebben in de West duitse toneelwereld voor een verwarring gezorgd, die haar weerslag vindt in allerlei artikelen in de couranten en in talloze polemische discussies in de kun stenaarswereld. Door het brute optreden van de com munistische autoriteiten in Berlyn zyn sommige theaters er namelyk toe over gegaan de stukken van de 5 j. geleden overleden communist Bertolt Brecht van het repertoire te schrappen. Het meest opzienbarende feit op dit punt was wel het besluit van de Hamburgse Staats- opera het aangekondigde „Aufstieg und Fall der Stadt Mahagony" niet te zul len spelen, omdat men wil vermyden met het spelen van stukken van de in Oost-Duitsland als hofpoëet gevierde Biecht veren te steken op de hoed van Ulbricht en zyn twyfelachtige vrien den. Het is een standpunt, dat men mis schien kan begrypen ten aanzien van Brechts stukken, die een uitgesproken communistische tendens hebben, hoewel men zich ook dan nog altyd kan af vragen of het communisme van een man als Brecht niet als een boemerang werkt voor een terreurbewind als dat van Ul bricht. Brecht heeft immers nooit an ders gedaan dan zich uitspreken voor de onderdrukten en tegen de onder drukking en zyn kritiek op de valse moraal en de methoden van de kapi talistische samenleving kan zonder veel moeite worden toegepast op het com munistische bewind, dat zyn nagedach tenis zo in ere houdt! Dat men geen enkel stuk van Brecht meer zou mogen spelen in West-Duits- land of het Westen, zoals velen menen, gaat toch wel te ver. In Ulm heeft to neeldirecteur Huebner dan ook besloten de opvoering van het door Brecht be werkte stuk over Jeanne d'Arc door te Er zijn gevaren voor het Rijksonderwijs (Van onze correspondent) De algemene vergadering van de Vereniging van Leraren en Rijks hogereburgerscholen is gisteren in het conferentieoord De Pietersberg te Oosterbeek geopend met een rede van de voorzitter, de heer A. Jacobs, directeur van de Rijks HBS te Vlissingen, die o.a. het probleem van de bezoldiging van de leraren -lichamelijke oefening aanroerde. De L.O., de gymnastiekleraar zoals men hem noemt, moet, om hetzelfde maximum salaris te verdienen als de andere leraren, tenminste drie lessen per week meer geven. De bovengrens van de volledige betrekking ligt voor de leraar vast op 29 uur, die van de leraar LO op 32 uur. Hetzelfde verschil bestaat er wat de uren-betrekking betreft. „Hier is sprake van een aperte onrecht vaardigheid", aldus spreker. Men heeft motieven genoemd zoals de taak van de leraar L.O. en zyn studie. Men zei namelyk dat de leraar LO geen correctie had en weinig tyd behoefde te besteden aan de voorbereiding van zijn les. Ook werd min of meer geringschat tend opgemerkt dat 50 procent van de studenten geen andere vooropleiding had genoten. Niet meer dan mulo of drie jaar hbs. Men wilde daarmee aantonen dat het gemiddelde intellectuele peil van hen niet weinig inferieur was aan dat van de collega's. Maar het aantal stu denten met z.g. onvolwaardige voorop leiding bedraagt thans niet meer dan 1 procent. En ook de vroeger genoemde motieven gelden op het ogenblik niet meer. Zy zijn aftands geworden. De ge hele studie voor leraar-l.o. heeft een ver dieping ondergaan. In elk opzicht gelijk En waarom zou deze opleiding op het ogenblik in enig opzicht onderdoen voor en inferieur zijn aan die van de andere collega's. De leraar van thans is in alle opzichten gelyk aan de andere leraren. De leraar l.o. heeft genoeg werk met de I organisatie van sportdagen, toernooien en excursies. De werkeiyke oorzaak van I de ten achterstelling is een psycholo gische, meende de heer Jacobs. Men ziet de leraar te veel als de sportleraar, die de leerlingen wat afleiding moet bezor gen. Het vak l.o. heeft een geiyksoortige taak en een gelyksoortige waarde. „Een groeiende waardering voor het vak is een kwestie van rechtvaardig heid", aldus spreker. Naar de mening \an het hoofdbestuur van de Rijks- i lerarenvereniging dreigen er andere ge- varen: namelyk de gevaren voor het Rijksonderwys in het algemeen. „Grote gevaren", aldus spreker, die in eigen kring lang niet voldoende worden erkend. Minister Cals is van mening dat de eerst aangewezenen om te zorgen voor de stichting van scholen, de ouders zijn en dat het Ryk financiële middelen I moet verschaffen. Maar vele ouders schieten tekort in hun plicht, uit on kunde of uit onverschilligheid. De over heid moet zorgen voor onderwys: de overheid dat zyn de gemeenten of een combinatie van gemeenten. Blijven de gemeenten in gebreke, dan moet het Ryk byspringen. laten gaan. De stroom van hatelyke brieven, die Huebner na dit besluit heeft ontvangen, laat er echter geen twyfel aan bestaan dat de kwestie-Berlijn tot een kwestie-Brecht heeft geleid en dat men van beide kwesties nog niet kan voorzien, wanneer zy weer tot het ver leden zullen behoren. Inter-Olympiade Is er niemand die de stichting van een school aandurft, laat dan de minis ter een Rijksschool oprichten. Dat is de centralisatie ten voeten uit. Wanneer straks een gemeente een Ryksschool wenst over te nemen, dan kan door het De raad heeft na een debat van ruim 2 Ms uur een streep gehaald door alle vorige besluiten inzake de balletconcen tratie en zich unaniem geschaard ach ter het- voorstel van B. en W. om het Amsterdams Ballet te liquideren, mede werking te verlenen aan het oprichten van het in Amsterdam te stichten Na tionaal Ballet en voor deze nieuwe in stelling voor het seizoen 1961-'62 een subsidie te verlenen van ten hoogste f 340.000—, onder voorwaarde, dat dit bedrag zal worden verminderd met het bedrag voor de subsidiëring door Am sterdam van het Nederlands Dansthea ter. Slechts de prot.-chr. fractie kondig de by voorbaat reeds aan nimmer ak koord te zullen gaan met het subsidië ren van het Nederlands Danstheater, omdat dit de balletconcentratie zou kunnen schaden. DANKBAAR Na alles wat de Amsterdamse raads leden tydens de balletdiscussies in juni en juli naar voren hebben gebracht (de debatten duurden toen in totaal 15 uur) kon men gistermiddag nog nauweiyks nieuwe gezichtspunten naar voren bren gen. Vrywel alle fracties lieten door schemeren, dat men de Haagse gemeen teraad dankbaar kon zyn voor de wei gerachtige houding, die tot gevolg heeft gehad, dat het Nationaal Ballet thans zyn zetel in de hoofdstad krygt. Advertentie sun li.ik so b decentralisatieprincipe een dergeiyk ver langen in welwillende overweging wor den genomen. Zo'n ontwikkeling zou door zeer velen worden betreurd. Zy, die het Ryksonderwys voorstaan, moeten zich daarom aaneen sluiten. Er zyn 53 hogere burgerscholen, maar wat weten zy van elkaar? Zo goed als niets. Zy hebben ook praktisch geen contact met elkaar. Laat men eens een soort van In ter-Olympiade organiseren voor alle Ryksscholen. Tenslotte roerde de heer Jacobs het wetsontwerp tot regeling van het voort- gezetonderwys aan en besprak de positie van het h.a.v.o.-schooltype. Het havo moet. Kennelijk een verwaterde hbs of een veredelde mulo worden. Maar zou het bedrijfsleven zich daarmee tevreden stellen? Wy kunnen het met een minis ter eens zijn. dat er behoefte is aan een havo. maar het is niet in te zien, dat de behoefte bestaat aan een havo als hier in het wetsontwerp vastgelegd. Laat men desnoods een tussenvorm tussen hbs en ulo creëren, als dit nodig is, maar laat men niet de hbs als opleidingsinstituut voor de maatschappy afbreken, aldus de heer Jacobs. In de middagvergadering sprak dr. A. de Jonge, coördinerend inspecteur van het V.H.M.O. over de plaats van de eco nomische vakken en van de maatschap- pyieer, in het wetsontwerp voortgezet onderwijs. De heer J. M. den Uyl (P.vxl.A.) had lot voor ae besiuiivaarcugheid van B. en W., waardoor het mogelyk is geworden, dat net Nationaal naliet Komt in de stad waar het thuis hoort, namelyk oaar, waar ook ae opera zetelt. Noch tans zag hij als bezwaar, dat men voor een balletopleiding toch in Den Haag moet zyn. De prot.-cnr. fractie was dui- aelyx verneugu over het nieuwe voorstel, dat tot een zuiverder situatie in de bal letwereld zal leiden. De P.S.P. was tevre den met deze oplossing, al vreesde men dat Amsterdam in ieite niets anders zou krygen dan het Nederlands Ballet-, dat dan Nationaal Ballet zal heten, maar waarvan het de vraag is of het inderdaad een nationaal karakter zal verwerven. En de communisten zeiden de Haagse V.V.D. fractie dankbaar te zyn, dat deze net door haar houding mogelyk heeft gemaakt, dat Amsterdam de zetel van het nieuwe ballet wordt Kritiek kwam uit de hoek van de V.V.D „Mogen de staatssecretaris en de gemeente Amsterdam zo maar beschik Ken over een Nederlands Ballet, dat toen eigenlyk een Haagse zaak is? Is het wel juist op deze wyze de buit bin nen te halen?" En de heer Geurt Brink- greve (K.V.P.) mokte over „slechte voor- oereiding" en verwachtte weinig goeds van een samenwerking tussen de ballet leidsters Soma Gaskel en Mascha ter Weeme, terwyl hy bovendien betwyfel- de of er een zakeiyk leider kon worden gevonden. Wethouder mr. A. de Roos bestreed de zienswyze, dat het Nederlands Ballet op onprettige wyze van Den Haag zal worden afgenomen. Dit ballet bestond immers mede by de gratie van het Ryk en Amsterdam? Het heeft zich bo\ en- dien zelf acuter de concentratieplannen gesteld. „Met de huidige oplossing kan net beste voor de danskunst worden be reikt, dat op dit ogenblik mogelyk is, ook al zyn we niet van alle problemen af", aldus de wethouder, die toezegde, dat het Nederlands Danstheater niet uit „concurrentienyd uit Amsterdam zal worden geweerd". Het Nationaal Ballet is gereed, ook al is de eensgezindheid van de Amsterdam se raad niet uit algemeen enthousiasme voortgekomen. Menig raadslid voelde het aan als de nestor van het college, dr. B. H. Sajet, die verzuchtte: „Ik ben geen voorstander van het Nationaal Ballet. Maar er is geen alternatief. Het Am sterdams Ballet is ter ziele en als wij deze voordracht verwerpen hebben we helemaal niets BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marja. dr van G. van Leeuwen en A. van Zeist, Johannes Hubertus. zn van N. W. J. van Diemen en A. J. C. Paardekooper, Ro- bertus. zn van N. J. Meijer en M. A. van Barneveld, Jacqueline Cornelia Johanna, dr van J. C. Vork en C. J. van der Voort, Corinne, dr van C. J. de Graaf en I. Paauw; Catharlna, dr van J. Schouten en M. Kesseboom; Huibert Jan. zn van J. van Vliet en G. Huisman; Petrus Franclscus Clazina, zn van P. H. Blokker en E. Lous. GETROUWD D. van Smaalen en W. A. M. van der Raadt. OVERLEDEN C. le Clercq, 77 Jaar, echtgenote van C. Harkes; J. Verdoorn, 52 Jaar, echtgenote van G. C. van Blitterswyk; A. van der Steen. 95 jaar, vrouw; G. J. Oxenaar, 77 Jaar, man; W. Hagen, 53 jaar, man; J. van Ees. 76 Jaar, man, E. W. J. Peters, 2 dagen zoon. Heldenmoed De reddingsploegen pryzen de helden moed van de ervaren gids Christian Mollier uit Chamonix, die zich langs 'n loshangend stuk van de gebroken kabel naar beneden liet zakken om de in genieurs te kunnen waarschuwen voor het dodelijke gevaar, wanneer onmid- deliyk pogingen zouden worden gedaan de cabine binnen te trekken. Mollier immers wist, dat twee cabines van een groep van drie „aan een zyden draadje" hingen. De kleinste beweging zou de inzittenden noodlottig zyn ge worden. Met ware doodsverachting klom Mollier op het dak van zijn slingerende cabine en gebruikte zyn alpinistentouw om deze cabines aan de draagkabel vast te binden. Daarna sprak hij de inzitten de vrouw moed in, voor hy aan zyn ge- vaariyke afdaling begon. „Ik was heel erg bang", bekende hij later. Christian Mollier vertelde, dat hy in een van de cabines stond, toen hy de Franse straaljager recht op zich af zag komen. „Er was een knal als van een kanonschot. De cabine voor ons viel en die achter ons hingen, slingerden ook los. wyzelf begonnen ook te slingeren als razenden. We dachten, dat alles was afgelopen, maar er gebeurde niets. We bleven hangen. Ik kroop uit de cabine en klom als een spin langs de kabel naar beneden tot ik in veiligheid was. Ik had op het laatst helemaal geen ge voel meer in mijn armen. Alleen het aangezicht van de dood maakte, dat ik volhield". Binnenhalen Een vrijwilliger uit het dienstpersoneel werd met een dienstkar naar de bescha digde cabines gehesen, waar hy begon te repareren. Aan de landingsplaats aan de Italiaanse kant werden de cabines naar de Col du Geant getrokken. De passagiers klommen er langs touwen uit. Omstreeks middernacht terwyi de nog niet geredden kleumend van de kou en angst in de hangende cabines zaten stond alles gereed om de kabel voorzichtig binnen te trekken. Centime ter voor centimeter werden de cabines binnengehaald. De normale landings plaats kon niet gebruikt worden, zodat er gaten in de cabines gezaagd moesten worden, waar de inzittenden door kro pen. Dat kostte veel tyd, zodat het werk slechts traag vorderde en de laatste passagier eerst 's ochtends in veiligheid gebracht kon worden. Het reddingswerk werd begunstigd door prachtig helder weer. Zes helikop ters van het leger en politie wipten langs de bergwand op en neer tot ieder in veiligheid gebracht was. Niemand van de overlevenden werd gewond. Gisteren is men reeds begonnen met het herstellen van de kabelbaan. Het is nog niet bekend, hoelang zy gesloten zal biyven. Het vliegtuig is in beslag genomen. De piloot, volgens de Paryse pers een zekere kapitein Zeigler, mocht niet met persvertegenwoordigers spre- ken. Een Amerikaanse studente zei: „Ik dacht dat het met ons gedaan was, toen het gebeurde. Ik was ontzettend ge schrokken, maar na een tydje werd het tameiyk vervelend". Seriewedstri j den van De Algemene Zondag a.s. organiseert De Algemene haar jaariykse seriewedstrijden op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Dit toernooi is wat kleiner van opzet dan vorige jaren, daar men niet de beschik king kon krijgen over een groter terrein, doch het programma is er niet minder aantrekkelijk door. Er zal in 6 afdelin gen worden gespeeld, nl. le-kl., 2e-kl. en 3e-kl. KNKB, junioren en adspiran- ten A en B. In de eerste afdeling vormt de „Swaak-Wisselbeker" de inzet; in de tweede afdeling wordt gestreden om de Algemene-Wisselzuil" en by de junio ren staat de „Van Weesch-Wisselbeker" op 't spel. Op 4 velden zullen in totaal 52 wedstryden worden gespeeld. Deel nemende verenigingen zijn: EKCR Arnhem); OEC (Helmond); Eure ka (Rotterdam); Die Haghe en Olym- piaan (beiden Den Haag) en de Leidse verenigingen Crescendo, KNS, Vic. Oriëntis, Zuiderkwartier en De Algeme- le. Aanvang van het toernooi om 10 uur. COMPETITIE-INDELING In aansluiting op de indelingen van de hoofdklassen en de le en 2e-kla?sen Zuid-Holland, die wy gisteren publi ceerden, volgen hier de samenstellingen voor de komende competitie, die zondag 10 september a.s. aanvangt, van de 3e- klassen en de reserve-afdelingen voor het district Zuid-Hollana. 3 A, ALO, De Danaiden, DKC, Gym nasiasten, Morskwartier, Phoenix, Schiedam, Spartaan, Tjoba en Velox. 3 B: Achilles, Crescendo. KNS, Mor genstond (voorheen Kiod), Pams, Raven TOV, Trekvogels, Unicum, USV en Wion. Reserve le kl.: Achilles 2, De Algemene 2, Fluks 2. Quick 2, Ready 2, Regen boog 2, 't Zuiden 3, Zwerver 2. Reserve 3 A: Deetos 5, HKV 4. ODO 2, Ons Eibernest 5, Phoenix 2, Regenboog 3. Rozenburg 3, Spangen 3, Vic. Oriëntis 3. Reserve 3 B: Achilles 3. Deetos 4, HSV 2. KNS 2, Phoenix 3, Quick 3, Sperwers 4, Trekvogels 2, 't Zuiden 4. SERIEWEDSTRIJDEN „ONS EIBERNEST" Fluks zal zondag a-s. met 4 twaalf tallen deelnemen aan de jaariykse serie- wedstryden van Ons Eibernest in Den Haag, waaraan de volgende verenigin gen zullen meedoen: Allen Weerbaar (Amsterdam), Deto (Eindhoven). Fluks (Leiden), Fortuna (Delft), Sperwers (Rotterdam), SVK (Amsterdam) en de Haagse verenigingen HKV, Hou Stand en Ons Eibernest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9