„Dit is de lekkerste die ik ken!" 3* FIRATO: WEL GROTER, MAAR WEINIG NIEUWS Enkele terugblikken op 10 jaar tv in ons land MIDZA SPAARZEGELS Radio en tv-toestellen nog verder vervolmaakt ELEKTRONICA IN NIEUWE R.A.I.- GEBOUW De transistors nog in opmars TELEVISIE TOEKOMSTMUZIEK Doms" en Rudi Carrell grote OUTSPAN sinaasappelen troeven in het lichtere genre Op zaterdagmiddag: sport of Eurovisie zO\ MIDZft BELANGRIJK MIDZABERICHT Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 augustus 1961 Vierde blad no. "30440 Advertentie bevestigt CAPTAIN GRANT Da geurige halfzware shag „Captain Grant" wordt op een heel bijzondere wijze gemêleerd. U proeft het direct. U ruikt het direct. Een pracht-shagl U herkent Captain Grant, waar U ook bent, aan het milde aroma van 's werelds fijnste tabakken. Spaar de plaatjes voor het interessante Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom" (Van onze Amsterdamse correspondent) De meeste televisietoestellen, die in de Nederlandse huiskamers staan opgesteld, zijn al weer van het verouderde type. Dit leert de Firato 1961, de twaalfde internationale tentoonstelling van elektronica, die van morgen tot en met 8 september in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Het bekende 43 cm toestel is er niet meer te vinden en de beeldschermmaat van 53 cm wordt door vrijwel geen fabriek meer geleverd. De televisiekopers van vandaag zullen hun keus moeten maken tus sen het televisietoestel met rechthoekige 59 cm beeldbuis en het zojuist geïntroduceerde 48 cm-type. Zon' keus is desondanks niet eenvou dig, althans niet op deze nieuwe Firato, waar 166 exposanten met een recordaan tal verschillende merken toestellen 25.000 vlerkante meter tentoonstellingsruimte bezetten. De tentoonstelling wordt mor genochtend geopend door mr, D. A. Del- prat, voorzitter van de Kamer van Koop handel van Amsterdam. Die 25.000 vierkante meter zyn niet uitsluitend met televisie-toestellen bezet, want radiotoestellen, bandrecorders, een zaal vol ingewikkelde instrumenten en dit jaar voor het eerst ook grammofoon platen zyn ook in groten getale aan wezig. iiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Radio- en tv-niarkt is nog lang niet verzadigd (Van onze Amsterdamse correspondent) De exposanten op de Firato 1961 stellen hun produkten ten toon in de vaste overtuiging, dat de markt in radio's, tv-toestel- len en aanverwante apparatuur in ons land nog lang niet is ver zadigd. De komst van de FM- zender met storingvrije ont vangst en een hijzonder goede geluidskwaliteit, waarvan sinds J een half jaar het gehele land f kan profiteren, zal, zo verwacht J men, de radiomarkt een nieuwe J impuls geven. Van iedere hon- J derd radiobezitters kunnen er ongeveer 65 geen FM ontvangen, omdat hun toestel hiervoor niet is uitgerust. Sinds de invoering van de tele visie in ons land is het aantal in gebruik zijnde radiotoestellen nog steeds toegenomen. Voor een deel is dit veroorzaakt door de komst van de draagbare radio, door velen verafschuwd, maar kennelijk bij een groot publiek zeer geliefd. Ook in huis hebben velen een tweede toestel in ge bruik. De industrie beperkt zich niet uitsluitend tot het voldoen van de vraag van het publiek. Soms probeert men een behoefte te scheppen die er nooit is geweest. Een voorbeeld hiervan is het „snoerloze" radiotoestel, dat op de Firato is te zien, een normaal huiskamertoestel, dat op batte rijen speelt en dus niet in de nabijheid van een stopcontact hoeft te staan. Het komt ons voor, dat het aanleggen van een stopcontact of het verlengen van een snoertje minder soesa geeft dan het telkens opnieuw kopen van batterijen. En het is beslist goedkoper. Over de verkoop van televisie toestellen behoeft de handel zich evenmin zorgen te maken. In het oosten an het land zijn de ontvangstmogelijkheden de laatste tijd reeds toegenomen, en voorts zal het „tweede pro gramma" ook in Nederland ko men, hetgeen ongetwijfeld velen zal doen besluiten een toestel aan te schaffen. In de wat ver der etoekomst ligt de kleuren televisie, die op zichzelf een nieuwe propaganda zal zijn voor de tv-verkoop. Twaalf Jaar geleden begon de Firato als een kleine expositie met 26 van Jute opgetrokken standaardstands in een klein zaaltje in Amsterdam. Sindsdien heeft zij van jaar tot jaar een grotere vlucht genomen en van de kleine vak beurs is zy gegroeid tot een van de groot ste publiektentoonstellingen, die in het RAI-gebouw worden gehouden. Een goe de ontwikkeling? Het is in ieder geval wel een gunstig teken, dat er een samen werking tot stand is gekomen tussen het Firato-bestuur en het Centraal Bureau voor de behartiging van de belangen van de radiohandel en gezamenlijk zal men zich beraden over de vraag hoe de Fi rato in de toekomst moet worden gehou den. Zonder lijnen Opzienbarend nieuws brengt de Fira to dit jaar niet, na alle vindingen, die op het terrein van de elektronica de laatste jaren zijn toegepast. Het nieuws beperkt zich grotendeels tot verbeterin gen van de bestaande apparatuur. Bij de televisieontvangers zijn het de reeds genoemde rechthoekige beeldbuizen van nieuwe afmetingen, waardoor een groter beeldvlak wordt verkregen, het bezwaar van beeldvertekening wordt opgeheven en de toestelkasten minder diep behoe ven te zijn. De thans leverbare t.v.-toestellen zyn óf voorbereid voor de ontvangst van het „tweede programma óf reeds uitgerust met het voor deze ontvangst noodzake lijke onderdeel. De prijs van dit appa raat voor inbouw bedraagt circa f 100, Vele ontvangers zijn uitgerust met nieuwe buistypen, die betere beeldkwa liteit garanderen in de zogenaamde randgebieden van het zenderbereik. Een primeur, die in vakkringen reeds grote belangstelling heeft getrokken, brengt de Duitse fabriek Saba: een voor de beeldbuis geplaatst optisch filter, dat de beeldlijnen zodanig doet vervagen, dat er een fotografisch beeld ontstaat. Men kan nu dichter by het toestel gaan zit ten, wat vooral voor mensen met een zwak gezichtsvermogen een winstpunt is. Transistor in opmars Wat wil men aan een radio nog ver beterd zien? De duurdere toestellen zijn thans zonder uitzondering in stereo-uit voering. De kasten zijn veelal laag en vlak. Naast de traditionele huiskamer toestellen, die als vanouds met buizen zijn uitgerust, beginnen nu de op batte rijen spelende transistortoestellen de markt te veroveren. Deze typen zijn af geleid van de portables, maar kunnen door grotere afmetingen en gebruik van grotere luidsprekers een betere geluids kwaliteit geven dan draagbare radio's. Voor portables is het gebruik van ra diobuizen verleden tijd geworden. Alle thans in produktie zijnde typen, zijn met transistors uitgerust. Veel vraag blijkt te bestaan naar transistorradio's met grammofoonaansluting. Draagbare radio's, die door middel van een montagebeugel onder het dashboard van de auto kunnen worden bevestigd, en wel zo dat zij ook buiten de auto kunnen worden gebruikt, zijn de laatste t\jd zeer in trek. De industrie komt aan deze vraag, die voornamelijk wordt ver oorzaakt door „zondagsrijders", die aan een vastingebouwde installatie geen be hoefte hebben, maar al te graag tege moet. Elektronische telefoniste Bij de platenspelers zagen wij geen nieuws. Vermeldenswaard is wel dat in de van een luidspreker voorziene platen spelers steeds meer gebruik wordt ge maakt van transistors. Wij hebben ons laten vertellen, dat het omzetcijfer in geld van bandrecor ders, dat van de platenspelers evenaart. Dit is wellicht te verklaren uit het feit, dat de recorders door middel van batte rijvoeding voor gebruik buitenshuis ge schikt zijn gemaakt. Verwacht wordt dat alle voor hobby en genoegen bestemde recorders, gaandeweg getransistoriseerd zullen worden. De grote vraag heeft het aantal merken en typen sterk doen uit breiden. Uit de magnetische geluidregistratie heeft zich ook de moderne dicteerappa- ra tuur ontwikkeld, die voor de industrie een belangrijk object is geworden. De Jongste afsplitsing is nu het telefoon- beantwoordingsapparaat, dat eveneens met een geluidsband werkt. Ook hiervan zijn enkele uitvoeringen op de Firato te zien. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in verband met de werktijdverkorting en de overbrugging van sluitingstijden van kantoren en bedrijven, de „elektronische telefoniste" een grote toekomst tegemoet gaat. Op het enorme gebied van de elektro nica is meer te vinden dan de toepassing in radio, televisie en grammofoons. De vakman en de geïnteresseerde leek vindt op de Firato 1961 weer een grote ver scheidenheid aan apparatuur als stra lingsmeters, oscilloscopen, snelheidscon trolemeters. condensatoren, weerstanden, versterkers en verzwakkers, antennes, microfoons, mobilofoons, oproepinstalla- ties. rekenmachines, radio-telefonische installaties, zenders, transformatoren, weerstanden en zekeringen en duizend en een andere artikelen. Kijkje in t.v.-keuken De Nederlandse Radio Unie en de Ne derlandse Televisie Stichting zyn beide van de party. De NRU komt met drie wereldprimeurs in technische appara tuur, die alleen vakmensen zullen be- grüpen, maar de NTS, die straks het 10-jarig jubileum viert, vertoont zich in een filmzaal via een bedrijfsfilm, die ci neast Frans Dupont heeft vervaardigd. De film geeft een kykje achter de scher men en toont de toeschouwers de enorm tydrovende en vaak kostbare voorberei dingen van een televisieproduktie. In een wandelgang treft men foto's aan, die de ontwikkeling van de t.v. in Nederland in de laatste tien jaar uitbeelden. De grammofoonplatenindustrie, die dit Jaar voor het eerst op de Firato aanwe zig is, heeft in de Zuidhal van de RAI een buitengewoon grote stand, waar een huisje van platenhoezen is opgetrokken. In dit huisje kan men allerlei inlichtin gen over platen verkrijgen. Op een groot podium zullen dagelijks (voornamelijk 's avonds) bekende artiesten optreden met begeleiding van een orkest. Hij ranselde zijn zuster dood (Van onze correspondent) Naar eerst gisteravond bekend is ge worden, heeft zich vorige week donder dag aan de Grintweg te Prinsenbeek (N.B.) een in lange tyd gegroeide span ning ontladen toen de 52-jarige spoor weg-arbeider A. Bervoets met een grote hamer inranselde op zyn 50-jarige zus ter, A. Bervoets, die rustig de krant zat te lezen. Zwaar gewond is het slachtoffer uren later naar het St.-Ignatius-ziekenhuis te Breda overgebracht, waar zij woensdag is overleden. De dader geeft de politie een verwarde motivering, die volgens de officier van justitie, mr. J. C. Louët Feisser, reden is voor een psychiatrisch onderzoek. De vrouw heeft steeds keurig en in getogen geleefd. De broer evenwel is te gen haar wantrouwen gaan koesteren dat zich aanvankelijk uitte in kleine en grote ruzies. Donderdag moet de span ning op een hoogtepunt zijn gekomen, toen Bervoets een grote hamer greep en zijn zuster daarmee, geheel onverwachts, toetakelde. Terwyi zij zwaar gewond en naar hij dacht dood, op de grond lag, liep Bervoets urenlang in de omgeving. Uiterlijk volkomen rustig meldde hij zich zes uur later by de Rijkspolitie te Etten, Paard nog steeds voordeligste kracht Biykens dc in mei gehouden land bouwtelling bedraagt de paardenstapel in ons land ruim 170.000 stuks en wordt op ongeveer 80% van de Nederlandse Landbouwbedrijven nog geheel of ge- deelteiyk met paarden gewerkt. In een berlöhit van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", waarin deze uitkomst van de landbouwtelling wordt gememoreerd, wordt voorts melding ge maakt van vergelijkende proeven, waar bij gebleken is, dat op vele bedrijven m ons land het paard de meest voor delige krachtbron is. Zeer duidelijk, al dus „Het Nederlandse Trekpaard", komt dit naar voren in de publikaties omtrent over bedrijfs-economische onderzoekin gen, waarbij de uitkomsten tussen paar den- en trekkerbedrijven werden verge leken. waar men hem aanvankeiyk niet wilde geloven. Toen men tenslotte naar de Grintweg op onderzoek uitging, vond men daar de zwaar gewonde vrouw. Ze bleek tegen de verwachting in, niet overleden te zijn en werd met spoed overgebracht naar het St.-Ignatius-ziekenhuis. Opera tief ingrijpen heeft niet mogen baten. Varkensstapel neemt in omvang toe Tydens de gistermorgen gehouden ver gadering van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft de voorzitter, de heer Joh. de Veer meegedeeld, dat de uitbreiding van de binnenlandse varkensstapel gro ter zal zyn dan in voorgaande jaren. In juli van dit jaar bedroeg het aantal dek kingen 60.000. Dit is meer dan in de zelfde maand van de laatste twee jaar. Naar aanleiding hiervan merkte de heer De Veer op, dat het pryspeil niet zal kunnen worden gehandhaafd bü een voortgaande aanwas. Hij waarschuwde voor een verdere uitbreiding. Ook in Denemarken neemt de var kensstapel in omvang toe. In dit land zijn reeds drastische maatregelen geno men om het aanbod in de toekomst te beperken: een premieregeling voor het slachten van drachtige zeugen heeft ech ter niet tot succes geleid. Men zoekt nu naar andere beperkende maatregelen. Bij het bespreken van de marktsituatie con stateerde de heer De Veer in de landen waar Nederland zyn varkens afzet, een uitbreiding van de varkensstapel. De baconprys was gedurende de laat ste twee weken f2,35 per kilogram. Het aantal slachtingen van schapen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 101.000. Dit is belangrijk minder dan vorig jaar. Het aantal paarden-slachtingen liep ten opzichte van 1960 terug met 50%. Zojuist gearriveerd van de zonnige Kaap de Goede Hoop een schip vol heerlijk sappige Vrouw (76) hing 5 uur boven een trapgat (Vin onze correspondent) Een 76-jarige vrouw heeft gisteren in haar woning aan de Crooswijksestraat in Rotterdam, waar zy zich alleen bevond, vijf uur lang aan een gebroken been boven het trapgat gehangen. Toen ont dekte eer. buurman de weduwe C. Daal derWessels, die bij het schoonmaken van de zolder achterover was gevallen. Zy was met een voet achter een hekje boven het trapgat blijven haken. De vrouw hing met het hoofd min of meer naar beneden. Het been was onder de knie gebroken. Mevrouw Daalder is naar het Bergwegziekenhuis gebracht. Hoewel het nieuwe televisieseizoen pas over enkele weken in volle hevigheid losbarst, hebben de omroepverenigingen vanzelfsprekend hun plannen daarvoor al kant en klaar gereed liggen. Er zijn bepaald geen wereldschokkende geheimen mee gemoeid, maar het was traditie, dat de televisiemensen evenals de radiomedewerkers trouwens de nieuwtjes over de gedachte programma's vasthielden tot de ge bruikelijke persconferenties in de loop van september. Desondanks troffen wij in „Televizier" van deze week een uitgebreid overzicht aan van de tv-toekomstmuziek. De NCRV blyft - evenals de KRO - op zondagavond op de bekende voet doorgaan. De VARA komt met aan trekkelijker plannen: een detectivespel, een klucht of een operette. En tot slot Milo Anstadts herboren „Spiegel der kunsten". De VPRO komt met een t.v.- ballet, een quiz en een kunstprogramma. Blijkens deze publikatie wordt de grootste verandering wel veroorzaakt door de zendtijduitbreiding in het week einde. Zoals reeds gemeld wordt met in gang van 7 oktober ook 's zaterdags tussen 3 en 5 uur uitgezonden, meestal telerecordings van Eurovisieprogramma's en internationale sportreportages. In aansluiting daarop weer de kinderpro gramma's met o.m. de terugkeer van VAR A's „Pipo de clown", NCRV's „Coco de Knorrepot" en de komst van KRO's strip „De tovenaar van Oz" Zaterdag De zaterdagavonduitzending begint - evenals de zondagprogramma's (met het verschoven overzicht van het nieuws) - om half acht. Pas om kwart voor elf wordt op zaterdagavond het scherm donker. Voor deze avond met de groot ste kijkdichtheid heeft de AVRO de quiz „Kom er maar eens achter" ge handhaafd. Na een gevarieerd inter mezzo komen we aan het literaire woor denspel „Hou je aan je woord" en tot slot een televisiefeuilleton. Eerst een nieuwe Francis Durbridge-aflevenng, getiteld „De andere" en als die afge lopen is een filmverhaal in afleveringen onder de titel „My sister Eileen". Ook de NCRV komt zaterdagavond met een feuilleton Pride and prejudice". Verder blijven gehandhaafd „Vader weet het beter", „Telediscoparade" en een amusementsprogramma o.m. met een achttien mans orkest o.l.v. Pi Scheffer. De VARA probeert tussen half acht en acht uur de teenagers te plezieren. Na het journaal Dorus in „Sain Ger main des Prés", „Interpol calling" en een nieuwe „harde quiz" met Theo Eerdmans als quizmaster, opnieuw ge assisteerd door Maud. De filmstrip is wel favoriet, want de KRO begint om half acht met „Ivan- hoe" van Walter Scott. Daarna de be kende onderdelen als brandpunt en „Zaterdagavondakkoorden" met Teddy en Henk Scholten. Tot slot „Sportprog- nose" en Hitchcock. De VPRO denkt aan een gevarieerd cultureel programma. Zondag Op zondag na het weekjournaal zoals bekend eerst „Sport in beeld. Daarna brengt de AVRO aanvankeiyk Mies Bouwmans „In de hoofdrol" en daarna Karei Priors t.v.-serie van „Gasten- avond". Op 24 september waarschijnlijk de opera „Don Giovanni" uit Berlyn. Op 22 oktober presenteert Mies Bouw man een grote t.v.-show. met hoogte punten van de AVRO in de afgelopen 10 jaar. Maandag De NTS heeft voor de maandagavond - normaal om 8 uur beginnen - twee byzondere programma's in petto. Op 25 september een rechtstreeks relais van het songfestival te Barcelona en op 2 oktober een documentaire over tien jaar NTS. De AVRO opent met „Televisier", daarna een documentaire of een afleve ring van „De andere". Voorts een ge varieerd programma over een internatio naal vermaarde artiest en tot slot Wil lem O Duys' „Muziek Mozaiek". „Memo" en „Vader weet het beter" weer vaste punten by NCRV, voorts soms „Een avondje bij of een forum o.l.v. prof. Diepenhorst. „Anclers dan anderen" staat viermaal bij de VARA op het programma. Zo niet dan weer het bekende stramien, zoals „Filmvenster", .Achter het nieuws", wild-west en „Welbeschouwd". De KRO brejigt drie operettes, de eerste op 30 oktober „Das Land des Lachelns". Af en toe „Magazine de Paris" en een reportage van het Circus Strassburger. By de VPRO blyft dr. Van Swol op het scherm verschijnen en daarna de vierdelige chansonwedstryd. De dinsdagavond blijft voor film ge reserveerd. Voor de AVRO regisseert Ton Lensink op 7 december „Remeo en Jeanette" van Anouilh. Voorts staan op het program ma van deze omroepvereniging: The in credible world" van Reginald Rose en „Thee en sympathie" van Tennessee Williams. By de NCRV: „Het gezicht van de vyand" (21 sept.) en „Dangerous inter lude" (16 nov.). By de VARA: Ensembles „De huis bewaarder" (28 dec.), „Oom Wanja" of „Dona Diana" door Ned. Comedie (26 okt.), „De weg is donker" (23 nov.). Bij de KRO: Rotterdams Toneel op 5 oktober, Centrum met „Korczak und die Kinder" (2 nov.), „De rode pullover" van mr. Hans Keuls (30 nov.). Vrijdag De AVRO-vrydagavond wordt erg ge varieerd door actualiteit, amusement (ballet, zang, cabaret of Perry Como) en wat kunst. Ook de NCRV houdt die avond luchtig. Op 13 oktober zelfs „Les Frères Jacques). De VARA opent met Achter het scherm", daarna voorlopig „Carré dames en één heer of een ander spelletje en „Espresso". Nieuw is een amusementsprogramma rond Rudi Car rell, die vooral jonge artiesten een kans wil geven. De KRO houdt het die avond op de oude bekenden: „Van onze sportredac teur", „Music Box", „Avondcollege", mo gelijk een Hitchcock. Op 15 september komt de VPRO met een eenakter en de NTS met de zesde aflevering van de serie uit de bezetting. Woensdag De woensdagavond brengt ook weinig nieuws. Dat vindt men in hoofdzaak by de VARA met een opinievormend „Sportcommentaar" en een programma gewijd aan onbekend talent. Voorts do cumentaires over b.v. woningbouw, on- derwys, sportuitwassen e.d. By de KRO blijven .Piste" en .Avond college", de NCRV blyft sociaal docu mentair met ,Pas geperst" als enige lichte noot en de AVRO handhaaft „Sportpanorama" o.l.v. Aad van Leeuwen en eventuele vervolgen van de filmstrips. Donderdag Geen televisieman zal het in zyn hoofd halen de toneelprodukties op don derdagavond te schrappen. Daarvoor is deze bij het publiek te zeer in trek. Het gaat er dus alleen maar om, welke stukken op het programma staan. In het kader van het tienjarig bestaan van de Nederlandse t.v. speelt Theater op 12 oktober een stuk van Leopold Ahlsen. Advertent!* Van vrijdag 1 september af worden inplaats van MIDZABONNEN verstrekt, die per volle spaarkaart voor f 1.50 contant bij elke Midza-winkelier inwisselbaar is. VRAAG GRATIS SPAARKAART met deelnemerslijst

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7