Woeste tonelen in Oran: 5 doden DAMES EN MEISJES, JONGENS, Opgejaagden door klanken beschermd SPORTSPLINTERS Mode-Vakschool A. Louwrier-v. d. Heijden Aanvang der lessen 4 september JOPflfS VA N RApïO L^EMBÜPG nic. de tombe leerling-zetter KEURIGE VERKOOP(STER) KLAASSENS - BREESTRAAT 114a N.V. OTHELLO BANKETFABRIEKEN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1961 (Van onze Parijse correspondent) Voor de tweede maal binnen één week hebben zich in de stad Oran wilde tonelen afgespeeld tussen Fransen en mohammedanen. Er is van woensdagmiddag 2 uur tot 's avonds 10 uur, een uur na het uitgaans verbod, gevochten, gemoord en brandgesticht, wat het leven heeft gekost aan vijf mohammedanen. Er vielen 60 gewonden, de helft mo hammedanen en de helft Fransen. In totaal werden 61 Fransen gear resteerd, van wie er zeven wapens droegen. De onrust was al 's morgens vroeg begonnen. Ten teken van rouw over de slachtoffers van maandag waren alle mohammedaanse winke liers en arbeiders in staking gegaan. Toen de Fransen de gesloten Arabische winkels zagen, kregen zij op hetzelfde ogenblik manifesten in handen van de OAS (de rechtse Franse activisten), waarin men kon lezen: Als wij, Fransen, in staking gaan of onze eigen winkels sluiten, worden wij door de autoriteiten gestraft. Maar de Arabieren mogen blijkbaar alles doen wat zij willen. monstraties te vermijden, hadden de autoriteiten het- uur van de begrafenis geheim gehouden. Tegen 2 uur ver scheen een lijkwagen op straat, die langzaam naar het kerkhof reed. Jeug dige Fransen in de leeftijd van 18 tot 25 jaar meenden dat het de begrafenis van Sanchez was en liepen te hoop. In de loop van de ochtend werden nog andere pamfletten van de O.A.S. verspreid, waarin aan de Franse zaken lieden opdracht werd gegeven tegen het middaguur alle winkels te sluiten. En dat gebeurde. Om 2 uur waren alle win kels dicht. Later ontkende de O.A.S. zul ke pamfletten te hebben uitgegeven. Van een en ander werd de schuld gege ven aan de communisten. Intussen hadden de mohammedanen 's morgens om 11 uur hun eigen doden begraven. De lijkstoeten waren verge zeld door ongeveer 3.000 personen. Geen enkel incident deed zich hierbij voor. In de middaguren zou een Fransman worden begraven, de jonge Emmanuel Sanchez, die op zijn scooter door Alge rijnse terroristen was gedood. Om de- Toen het gerucht ging, waar of niet, dat in de binnenstad opnieuw Fransen door mohammedanen waren aangeval len, was het hek van de dam. Een opge wonden menigte trok van het kerkhof naar de binnenstad. Iedere mohamme daanse voorbüganger op straat werd gemolesteerd, afgeranseld of zelfs dood geslagen. Hetzelfde gebeurde met mo hammedaanse arbeiders op stellingen van bouwwerken. Ook auto's en bussen met mohammedanen werden aangehou den. Deze daden van geweld gingen vele fatsoenlijke Europeanen te ver, Zy ver schaften vluchtende Arabieren een tij delijk veilig onderdak in garages of op binnenplaatsen van gebouwen. Een Franse verpleegster op haar bal kon protesteerde luid tegen het lynchen van Arabieren, maar zij moest haar protest duur betalen. Opgewonden de monstranten forceerden haar buiten deur, renden de trappen op en sloegen in het appartement van de verpleegster, die bijitijds de vlucht genomen had, al les kort en klein! Wilde gevechten In de middaguren hadden woeste straatgevechten plaats tussen demon stranten en de politie, gendarmerie en de CRS (marechaussee). De prefect van Oran had zelf de lei ding van de ordedienst in handen ge nomen. In de straten General Leclerc, de Bastille en de Boulevard Clemenceau stond de politie voor barricaden van auto's, scooters, stenen en planken. Overal hoorde men het gehuil van sire nes, zowel in de voorsteden als in de binnenstad, terwijl vlak boven de hui zen een helikopter in de luoht hing om de politie aanwijzingen te geven waar nieuwe demonstraties ontstonden. Am bulances met gewonden konden zich ter nauwernood een weg van en naar de ziekenhuizen banen. De wilde tonelen werden overstemd door de explosies \an traangasbommen en kleine granaten, waarmee de politie de menigte uiteen probeerde te drijven. De toestand begon dramatische vormen aan te nemen, toen bekend werd dat uit de Arabische wy- ken mohammedanen, gewapend met pijlen en ijzeren staven, onderweg wa ren naar de binnenstad. Voor de politie kwam het er toen op aan ten koste van alles te voorkomen dat de twee gemeen schappen op grote schaal met elkaar slaags zouden raken. Dat onheil, waar van de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest, kon gelukkig worden voor komen. 's Avonds om 7 uur stonden twee mo hammedaanse magazijnen in de Rue Alsace Lorraine in brand. De brandweer kwam twee volle uren in actie om de door Fransen aangestoken branden te blussen. De beide magazijnen zijn tot op de grond toe in as gelegd. Pas 's avonds om 10 uur, een uur na de avondklok, was de rust hersteld. De lei ders van de godsdienstige gemeenschap pen hebben oproepen tot de ouders ge richt om hun kinderen te beletten tot nieuwe gewelddaden over te gaan. Men vreesde voor nieuwe incidenten in de loop van vandaag. CHI te Rotterdam Piero d'Iiizeo won Prijs van de Rotterdamsche Jockey Club Reeds de eerste dag van het veertiende internationale concours hippique te Rotterdam, dat onder een gelukkig gesternte geboren schijnt ook nu weer was het stralend zomerweer heeft goede paardesport te zien gegeven, met bovendien „voor elck wat wils": dressuur van de Nederlandse jeugd en van de grootsten onder de internationale dressuurruiters, een jeugdspringconcours en daar naast een internationaal spring concours, waarin elke ruiter met twee paarden uitkwam. Tenslotte de bijzonder kleurrijke en levendige show van het 7e esquadron van de Spahi's, een attractie van de eerste orde. De grootste successen werden op deze dag behaald door de Italiaan Piero d'In- zeo. de „zilveren ruiter van Rome", de Duitse dressuurrijder Klimke, de Wasse- naarse gymnasiast Lance Huet, die een dubbele zege behaalde in het springcon cours van de juniores en Astrid Sander, die zich in de dressuur bij de jeugd veruit de beste toonde. Het internatio nale springconcours om de Prijs van de Rotterdamsche Jockey Club was voor het publiek, dat deze eerste dag reeds in grote getale was opgekomen, het hoofd nummer. Immers, de dressuur speelt zich meer af „achter de schermen", waar slechts de ware kenner het oog streelt aan de verrichtingen van paard en rui ter. De belangstelling by het springen ging in de eerste plaats uit naar de in ternationale vermaarde krachten als Piero d lnzeo, Alwin Schockemoehle, die deel uitmaakte van de winnende Duitse spring-equipe te Rome, en de Europese kampioen 1961 en winnaar van brons te Rome, de nog jonge Engelsman David Broome. Vooral de eerste twee hebben het pu bliek niet teleurgesteld. Beiden reden tweemaal een voortreffeiyk parkoers, dat gewaardeerd werd met respectievelijk de overwinning en de tweede plaats, ter wijl Schockemoehle als compensatie voor zyn nederlaag tegen de Italiaan een extra-prys ontving voor het rüden van het beste parkoers: foutloos en in de snelste tyd van 78,0 sec. Schockemoehle leverde deze prestatie met Frelherr. Uitslagen PRIJS VAN DE JUNIOREN 1. Lance Huet (Wassenaar) met Free Lance, 0 ft, 44.8 sec.2. Lance Huet Wassenaar) met Karnac, 0 ft, 46.2 sec. 3. Sam van Spaendonck (Tilburg) met Prins Ajax. 4 ft, 39.8 sec.4. Wim van Rooyen (Den Haag» met Gosse de Ru- bercy, 4 ft. 46,7 sec. Prijs van de Rotterdamsche Jockey Club. 1. Piero d'Inzeo (Italië) met West- court: 0 strafpunten 82,5 sec met Sun beam: 4 strafpunten. 79.5 sec totaal: 4 strafpunten 162.0 sec; 2. A. Schocke moehle (Duitsland) met Monodie 4 straf- pnt. 84, sec met Freiherr 0 strafpnt. 78,0 sec totaal 4 strafpnt. 162.6 sec; 3. Anna Clement (Duitsland met Flug- wind 0 strp. 89.6 sec met Nico 4 strp. 79.9 sec totaal 4 strp. 169,5 sec; 4. H. Schridde (Duitsland; 5. mej. V. Clark (G.B.); 6. Anton Ebben (Nederland); 7. L. Fitzpatrick (Ierl); 8. L. Merkel (Duitsl); 9. Irene Jansen (Nederland); 10. David Broome (G.B.( Nationale Jeugd-dressuurproef. De Zwitser Pierre Siegenthaler heeft de leiding in de stryd om het Europese kampioenschap tweemanszwaardboten behouden. Opnieuw won zowel Siegen thaler als de Duitse Kadelbach een race. De Nederlander Ben Verhagen kwam tot een vierde en een zevende plaats. De Amerikaan Harold Johnson be hield zyn titel van wereldkampioen half- zwaargewicht (NBA-versie) door te Seattle zyn landgenoot Eddie Cotton op punten te verslaan. Het gevecht ging over 15 ronden. De Oostduitse kampioensploeg ASK Vorwaerts heeft gisteren te Berlijn de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor natio nale kampioenen tegen Linfield (Nrd Ierland) met 3—0 gewonnen. De rust stand was 20. Gisteren is op het VRA-terrein te Amstelveen de tweedaagse cricketwed strijd tussen het Nederlandse Flamin go-team en de India Ghymkhana be gonnen. De Flamingo's sloten hun eerste innings na 208 minuten op 188 runs voor het verlies van 9 wickets. Toen de stumps werden getrokken gaf het scorebord voor de India Ghymkhana 124 voor 4 aan. De wedstryd wordt vandaag voortgezet. De Amsterdamse eredivisie-club Ajax heeft gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam met 6—2 (rust stand 40» gewonnen van het Israëli sche Hapoel. Henk Groot had het groot ste aandeel in de Amsterdamse zege. HU scoorde driemaal. 1. Astrid Sander (Santpoort) met Panda 402,5 pnt; 2. Stein Verhaegh (Utrecht) met Jagdheld 362,5 pnt; 3. Wim de Vries (Amsterdam) met Sjah 357 pnt. Pry's van St.-Joris (internationale dres- suurproef) 1. R. Klimke (Duitsl) met Arcadius 664 pnt; 2. Com Henri St Cyr (Zweden) met Magnifique 635 pnt: 3. R. Klimke (Duitsl) met Matador 612 pnt; 4. J. M. Watier (Frankr) met Esp&rtal 587 pnt; 5. J. de Saint Andre (Frankr) met Kes- bu 565 pnt. De beste Nederlandse prestatie kwam op naam van mevr. F. Benedictus-Lef- tinck, die met Lorbas tot een totaal van 548 punten kwam. UTRECHTSE JAAGPAD 4 LERARES H.C.V. ROMEO, Petula Clark SHOULD I. Electric Johnny and His Skyrockets JOHNNY REMEMBER ME, John Leyton. L. Pietersk.koorst. 11, Leiden, tel. 22184 Voor opleiding in het typografenvak vragen wij een Leeftijd t.m. 15 jaar, min. schoolopleiding 6 kl. l.o. en 1 jaar v.g.l.o. of u.l.o. doorlopen. Loon volgens C.A.O., waarin goede sociale voorzieningen o.a. 3 weken vakantie Cs zaterdags vrij). Vakantietoeslag van 2 weeklonen. Pensioenverzekering in Vakpensioenfonds. DRUKKERIJ „DE SLEUTELSTAD", NIEUWE RIJN 78 (na 19 uur Fagelstraat 46). HERENMODES CONFECTIE gevraagd. Aanmelden tussen 67 uur. te Sassenheim. In onze moderne nog steeds groeiende levensmiddelenfabriek kunnen wij nog plaatsen: voor de inpak-afdelingen. voor de algemene werkzaamheden. WIJ BIEDEN U een vaste werkkring in een prettige sfeer. Tevens: uitstekende verdiensten. Goede sociale voorzieningen. Elke zaterdag vrij. Reiskostenvergoeding. Muziek bij het werk. OUDERS, die voor hun kinderen nadere inlichtingen wensen, zullen wij gaarne ontvangen. Aanmelden: dagelijks WASBEKERLAAN SASSENHEIM. TELEFOON 0 2532—7900.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10