Goethe's Faust viel in Salzburg op Laatste nieuws door prachtige creatie van Mefisto SP0RTT0T0 Nieuwe schouwburg, akoestisch zeer geschikt voor concert en opera, faalt voor het toneel Regisseur Lindtberg buitte alle kansen uit van installaties Ook Harahap gaf zich over WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 (Van onze Weense correspondent, prof. dr. Nico Greitemann) Het toneel van de nieuwe schouwburg te Salzburg is 14 meter breed en overtreft daarmee alle gangbare maatstaven, met uitzondering van het Bolsjol-theater in Moskou. Nadat deze schouwburg vorig jaar voor het eerst in gebruik was genomen, nam men ook al met het oog op de enorme kosten een afwachtende houding aan en vroeg zich af, hoe deze zaal en dit toneel het in de praktijk zouden doen en vooral hoe de akoestiek zou blijken te zijn. In het laatste opzicht is dit experiment geweldig meegevallen, niet alleen voor de opera-voorstellingen, maar ook voor grote concerten blijkt de akoestiek voortreffelijk te zijn. Elke stem. elk instrument en iedere nuance komt hier geheel tot zijn recht, zo volmaakt zelfs dat ook de kleinste fout onmiddellijk wordt gehoord! Maar akoestiek is even onberekenbaar als de stabiliteit van een schip! Imposante tonelen Fr kunnen opeens omstandigheden op treden, die bewyzen dat men niet alles van tevoren kan berekenen. In het afgelopen seizoen had men In de nieuwe schouwburg slechts opera's opgevoerd en concerten gegeven, die akoestisch niets te wensen overlieten. TUdens het huidige festival echter heeft men dit enorme, bijna gapende toneel ook Ingeschakeld voor de opvoe ring van Goethe's Faust. Tot *ijn grote verbazing stelde men vast dat de akoestiek voor toneelspel minder voordelig is. Terwijl het gezon gen woord en de muzikale klank prach tig doorkomen vindt het gesproken woord hier niet de nodige resonantie of draag kracht. Vooral In het parket zijn er hele rijen, waar men het gesprokene moei lijk kan volgen. Het lijkt wel alsof de menselijke stem door de brede toneelruimte en door de holle zaal volkomen wordt opgeslokt. Nu zal architect prof. Holzmeister wel op het matje moeten worden geroepen om de nodige verbeteringen aan de brengen en hij zal op zijn beurt de hulp Inroe pen van akoestlek-experts. Dat alles zal tenslotte weer nieuwe kosten met zich meebrengen maar ook daarna zal men moeten afwachten of de aangebrachte veranderingen werkelijk verbeteringen zijn. Deze tegenslag valt te betreuren, om dat de opvoering van Goethe's meest be roemde drama, Faust, in deze schouwburg tot een hoogst belangrijke noviteit is ge worden. Vroeger speelde men de Faust ln de „Felsenreitschule" van Salzburg, waar elke regisseur toen reeds de kans van zijn leven kreeg om er tevens een in drukwekkend kijkspel van te maken. Deze kansen zijn in de nieuwe schouw burg nog gunstiger geworden, omdat men nu over de modernste toneel-in stallatie met de meest ingewikkelde ma chinerieën beschikt. Lindtberg, de huidige regisseur, zal VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Frederik D., zn van C W. van Hellnlngen en Th. M. A. Remmerawaal. As- trld, dr van F. L. Wlesenfeld en A. G. H. Bos; Martlnus A., zn van A. J. C. van RoolJ en A. C. H. Kneljber. Ondertrouwd: A. W. Dijkman en M. KoolJ, J. A. van Beek en Th. C. J. Kar- remans, M. H van Brink en E. Roelofsen. Getrouwd: C. A. Bentvelsen en M. E. A. Steyn, C. KoolJ en E. V. Walearle, G. E. Bouwmeester en E M. F. Gips, A. Feljnen- bulk en W. N van der Ster. J. J. N. HU- gersom en M. G. J. Jansen. Overleden: J A. Kortekaas. 60 Jaar tv. P. C. Lotte. L. F. van der Heyden, 61 Jaar. De Zwaluw vloog De postduivenvereniging ..De Zwa luw"' hield een wedvlucht met oude en jonge duiven, (naviuchten). vanaf Duf fel. afstand plm 115.500 km. Gelost 8 10 uur. met z.w. wind. Aankomst eerste prijsduif 9.45.58 uur, snelheid 1192.25 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10 01 28 uur, snelheid 1031.87 per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. J. Heyne 1. 10. A. O. Kley- weg 2. 4. W. Onstenk 3. 6. C. Zwaan 5. J Roes&en 7. A. de Graaf 8. P. N. van Wissen 9. WARMOND Volksspelen op 5 en 6 sept. Dinsdag 5 en woensdag 6 september zullen de jaarlijkse kinder- en volks spelen worden gehouden. Maandagavond 4 september worden om acht uur 's avonds de feestelijkheden geopend met een lampionnenoptocht. Om half negen beginnen de vermakelijkheden met dam-, schaak-, kaart- en sjoelbak- spelen voor ouderen van 18 Jaar af in ..De Stad Rome". Dinsdag om 9 uur be ginnen de kinderspelen. De morgen ls gevuld met spelen voor de kinderen tus sen 6 en 12 Jaar. Van 2 tot 4 uur is er een hengelwed- stryd voor de jeugd van 5 tot 14 Jaar. In de loop van de middag zijn cr di verse spelen voor de oudere Jeugd, s Avonds om half negen „naar de trein" voor jongens van 15 en 16 en by vol doende deelname boegsprietlopen voor jongelui van 17 jaar en ouder. Woensdag 6 september zijn de volks spelen. Om negen uur wordt begonnen met tobbetje steken voor mannen. Om twee uur ringsteken voor dames en he ren boven de 20 jaar in open auto's met chauffeur. 's Avonds om 8 uur „wie vangt de kwartel" voor dames op het plein van de R.-K. Jongensschool. Gistermiddag raakte een rietschelf rr. brand op het land van de firma De Vroomen in Warmond. De brandweer had het vuur spoedig geblust. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 30 augustus. Kaasmarkt. - Aanvoer 88 partijen. Noteringen: le kwal. 2 21—2 26, 2e kwal. 2.142.20, extra kwal. 3 Af». Handel matig. met zijn opvatting en uitbeelding be slist geschiedenis maken, vooral wat de massa-scènes betreft. Indrukwekkend tafereel Om te beginnen ls het eerste tafereel ln de hemel zo indrukwekkend, dat het hele ziekeiyk-kritische publiek van Salz burg hiervoor volslagen capituleert en er zyn grootste bewondering over uit spreekt. De indruk is zo onschrijfeiyk verhe ven en overweldigend, dat men deze onmogeiyk kan weergeven. De hemel ls hier namelijk uitgebeeld als een groot gotisch altaar in de trant van een Van Eyck-schildery. De drie aartsen gelen met hun grote gouden vleugels en gehuld in de prachtigste gewaden vor men het middenstuk, terwijl aan weers kanten het koor in gotische torens met drie verdiepingen is opgesteld. Op de klank van stemmige orgelmuziek spre ken de engelen en antwoordt het koor op een zo bovenaardse wyze. dat men de Indruk heeft, even een blik te mo gen werpen op een mystieke wereld van hemelse schoonheid en verhevenheid. Van geheel andere aard demo nisch van opzet en beklemmend van vaart ls later de uitbeelding van de Venus-berg en van de Walpurgisnacht. Over het hele toneel giyden, wriemelen, schuiven, slingeren, en springen de lij ven van dansers en danseressen, wier ledematen zich bewegen in het vaal blauwe licht van de schynwerpers, ter wijl hier en daar op de voorhoofden kleine lichtjes schichtig aan- en uit gaan. Doch ondanks dit massale gekrioel van lijven, die één groot lichaam schy- nen te vormen en die door hartstocht worden voortgedreven, is er een enkele gestalte die dit alles beheerst, het aan vuurt en dirigeert: de vlammende, zwart- rode gestalte van Mefisto. Door deze massa-scènes heeft Lindtberg aan deze Faust-vertolking een geheel nieuwe rich ting gegeven, waarbij alle mogeiykhe- den van de moderne toneeltechniek wer den uitgebuit. Ook hier weer openbaart zich dus het huidige streven naar het zuiver optische, zodat vooral de Walpurgisnacht meer overeenkomst vertoont met een film dan met een toneelvoorstelling. Mooie rol van Quadvlieg Gelukkig presenteert zich hier een Individuele prestatie van overrompelen de en geheel nieuwe kracht, namehjk de creatie van Mefisto door Will Quad- flieg. Deze onvergelijkelijke acteur heeft reeds Jarenlang zowel in Salzburg als in Duitsland en Zwitserland de hoofd rol van Faust gespeeld. Nu echter gaf Lindtberg hem de ge legenheid om een nieuwe Mefisto te creëren, die zonder enige twyfel uniek is en die voor de toekomstige opvattin gen van deze rol van invloed zal zijn. Quadvlieg heeft met deze Interpretatie niet alleen zyn voorgangers Grund- gens incluis maar ook zichzelf als Faust verre overtroffen. Maandenlang heeft hy zich met de ze nieuwe rol beziggehouden. Hy heeft gevast om mager en beweegiyk te wor den, hy oefende gebaren, mondbewe gingen en gevaarlijke sprongen, en toen hij op de eerste repetitie in Salzburg kwam, behoefte Lindtberg er geen en kele verandering In aan te brengen! Terwyl de regisseur met vrijwel alle andere spelers grote moeiiykheden had om zyn eigen opvatting door te zetten, zodat hy hun weergave telkens moest corrigeren, behoefde hy zoals Lindt berg zelf verklaarde niets aan Quad- fliegs spel te veranderen, want deze Mefisto overtrof alle verwachtingen van de regisseur. Deze gestalte is het ook, waarmee de Salzburgse Faust valt of staat. Te oud Des te meer is men teleurgesteld over Attlla Hörbiger als Faust. Om het maar dadeiyk te zeggen: deze voortreffeiyke acteur, die men terecht als een van de beste krachten van het Burgtheater beschouwt, is voor deze rol in ieder op zicht te oud. Dat men zich Faust ook als een oudere man kan voorstellen, biykt onder andere uit enkele etsen van Rem brandt .Daarom is Hörbiger als harts- tochteiyk zoekende geleerde nog zeer overtuigend, wanneer hy als Faust in zyn studeervertrek zit en zyn diepe be schouwingen ten beste geeft, maar zodra deze Faust ook als een verliefde minnaar optreedt, als een man die het jonge Gretchen voor zich tracht te winnen, dan wordt hem een rol opgelegd, waar tegen zich alles by hem verzet: zyn korte gedrongen gestalte, het oude ge rimpelde gelaat, de vermoeide bewegin gen en vooral zijn ietwat gebroken stem. Het is een paradox dat Gretchen het beeld van deze man voor zich oproept en hem in haar zelfgesprek beschrijft als van „hoge gestalte en van een scho ne gang". Het is bekend dat Lindtberg oorspronkelijk een andere vertolker voor deze rol had uitgekozen, namelijk de Duitse acteur Schaliow, die ook in het Burgtheater dikwijls als gast ls opgetre den, maar deze speler had juist in augustus andere verplichtingen, zodat hy niet naar Salzburg kon komen. Men vraagt zich echter af, waarom Lindtberg onder het ensemble van het Burgtheater niet naar een andere spe ler heeft gezocht of naar een acteur in Duitsland of Zwitserland, die ten minste uiterlyk niet alles tegen heeft. Andere zwakke punten De regie van Lindtberg vertoonde nog andere zwakke punten, doch die stonden weer in verband met het streven om van dit drama een imposant kykspel te ma ken. Dit drama is nameiyk een merk waardige mengeling van grootse scènes en van Intieme tafereeltjes, en juist in dit laatste opzicht moest de regisseur falen, omdat ook hy tegen dit brede, gapende toneel niet was opgewassen. Het kamertje van Gretchen werkt op dit toneel als een stationnetje! Het tuintje, waar Faust en Gretchen elkaar ontmoeten, iykt op een plantsoentje waar de geliefden verstoppertje spe len en vooral aan het tafereel, waar Gretchen voor het beeld van Maria neerknielt om haar hulp in te roepen, ontbreekt Iedere Intimiteit. Ofschoon Aglaia Smid uitstekend ac teert, weet zy als Gretchen de toeschou wer toch niet tot diep in het hart te ontroeren, omdat het toneel rondom haar veel te hol ls en het Ingetogene ont breekt. Toch blijft deze Faust een evenement, niet zozeer als weergave van een Indivi duele zielestryd, doch wel als de repre sentatie van een wereldtheater, van een „Theatrum mundi", waar over het lot van het gehele menseiyke geslacht wordt beslist. Geen routinebedrijf Het ls een goed teken dat men in Salz burg buitengewoon kritisch is en dat hier de hoogste maatstaven worden aan gelegd. Zodoende ontkomt dit festival aan het gevaar van de zelfgenoegzaam heid. Er ls sinds 1945 waarschynlijk geen repertoire geweest, waarop men zoveel kritiek heeft losgelaten. Er zyn beslist grote fouten gemaakt, maar wie open hartig met de verantwoordelijke instan ties kon spreken, vond ook hier voor kri tiek wel degelijk gehoor. De directie De ramp van Chamonix Straaljager raakte kabel niet, (leze is door hitte gesmolten (Van onze Paryse correspondent) De 20 passagiers van de kabelbaan, die de afgelopen nacht tussen hemel en aarde hebben doorgebracht, zyn alle gered en bevinden zich in goede wel stand. Maar niet alleen zij hebben een onvergetelyke nacht doorgemaakt: ook de redders. Want weliswaar hebben de Alpinisten in de Witte Vallei de slacht offers in de lucht tydens de nachtelyke uren aanhoudend moed ingesproken en verzekerd dat hun geen enkel gevaar bedreigde - men wist op de begane grond wel beter. De enige kabel, waar aan de cabines nog hingen, was op een dergelijke last niet berekend en wan neer de kabel, zoals dat technisch heet, oververmoeid zou geraken, viel het ergste te vrezen. Kort na het ongeluk, dat zich om kwart over één dinsdagmiddag afspeelde, kwam een eerste golf van geredden binnen: 35 mannen en vrouwen in to taal. Maar daarna heeft het drie volle uren geduurd alvorens de tweede golf binnenkwam: 11 geredden. Wat zich aan angst boven en op de grond in die drie uur heeft afgespeeld js moeilijk te be schrijven. Niemand in Chamonix was op zyn bed. Iedereen volgde thuis achter de radio of ter plaatse het reddingswerk, dat in één woord fantastisch mag wor den genoemd. In strijd met de eerste berichten hebben helikopters alleen maar aan het reddingswerk deelgeno men om het van zeer naby te kunnen volgen en aan het grondpersoneel aan wijzingen te geven. De meeste mensen zyn gered door twee methoden: de eerste bestond hierin een nieuwe trek- kabel aan te brengen, wat gelukt is. Langzaam konden de in de lucht han gende cabines naar het dichtstbijzijnde station worden getrokken. Doch dat ging slechts met een snelheid van 250 meter per uur. De tweede methode was om uit de cabines touwen te laten vieren naar de grond. De loodrechte diepte was voor de cabines verschillend: sommige hingen 60, andere 150 meter boven de grond. Verscheidene passagiers hebben zich langs deze touwladder omlaag laten giyden. zy prefereerden dat waagstuk boven het passieve afwachten in de ca bines. De 20 passagiers, die woensdag morgen werden gered zyn centimeter voor centimeter naar het dichtstbyzynde station getrokken. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de piloot van de straaljager de trek- kabel niet heeft geraakt. Hij is er zo dicht overheen gevlogen, dat door de hitte de kabel gesmolten is. Wat men heeft kunnen constateren uit de op de grond gevonden stukken kabel. Overi gens is het een wonder dat de straal jager zonder ongelukken heeft kunnen landen. In elk geval draagt de piloot of zyn superieuren de verantwoordelyk- heid voor de ramp. De Franse staat zal voor de volle schade aansprakelijk wor den gesteld. De straaljager staat op het vliegveld in een hangar en is verzegeld. Aan de pi'oot is door het Parijse ministe rie van Luchtvaart instructie gegeven dat hy alleen aan de commissie van onderzoek verklaringen mag afleggen en aan niemand anders. In Chamonix stelt iedereen zich de vraag, waarom het no dig is dat straaljagers met 800 kilo meter snelheid op zulk een geringe hoogte oefeningen houden. (Van onze Haagse correspondent) De eerste prys in de sporttoto (f 101.030) wordt gedeeld door 32 deelnemers met 13 punten. De tweede jrys van f 55.1010 gaat naar ongeveer 500 deelnemers, die het tot 12 punten brachten. De prys voor de 5 gelijke spelen (f27.550) vall in 43 parten uiteen. Centrale training Nederlands elftal Een maand uitgesteld De centrale training van het Neder lands elftal is voor bijna een maand uit gesteld. Bondscoach Elek Schwartz, heeft dit besluit noodgedwongen moeten nemen, omdat Ajax, Feyenoord en Spar ta de komende weken, hun wedstrijden voor de intertotocompetitie en de toer nooien om de Europabekers zullen spelen. Hierdoor heeft de bondscoach de eerste helft van september niet de beschikking over de snelers van deze clubs. Het aan tal kandidaten voor het oranjeteam, dat wel naar De Vliert in Den Bosch zou kunnen komen is te gering om de trai ning ook maar enig nut te geven. Schwartz zal de trainingen van de clubs, die gewoorjiyk spelers afstaan voor het Nederlands elftal zoveel mo gelijk gaan bezoeken, en de betrokken oefenmeesters vragen tydens hun trai ning een enkele prominente speler voor een tiental minuten af te staan, zodat Schwartz de betrokken speler kan testen. Ook zal de bondscoach in de komende weken een groot aantal wedstrijden, waarin kandidaten voor het Nederlands elftal uit komen, gaan zien. Voor de oefenwedstrijd tegen Saarland op woensdag 20 september in Rotterdam, zal geen centrale training meer worden gehouden. In de week voor de eerste in terland van dit seizoen Nederland Oost-Duitsland op zondag 1 oktober wil Schwartz de spelers driemaal laten trainen en wel zo mogeiyk op dinsdag 26, donderdag 28 en zaterdag 30 septem ber. „Een vervelend besluit", aldus de bondscoach. „Maar ik moest het wel nemen want een centrale training met een paar spelers heeft geen enkel nut. Desondanks biyf ik optimist voor de wedstryd tegen Oost-Duitsland". Een woordvoerder van het Indonesi sche leger maakte vandaag bekend men zie ook elders dat de „eerste minister" van de Sumatraanse opstan- dellngenregerlng, Sjafroeddin, zich maandag jl. met enkele van zyn minis ters, onder wie Burhanudding Hara hap, en 70 medestanders had overgege ven. In het legercommuniqué wordt voorts verklaard, dat door deze capitu latie de opstand op Sumatra „alle kracht en betekenis heeft verloren! Sjafroeddin en Harahap zijn in het begin van 1958 in verzet gekomen tegen de centrale regering en hadden de lei ding van de guerrilla na de val van de opstandelingenhoofdstad Padang in april van hetzelfde jaar Harahap was gedurende een korte periode in 1956 premier van Indonesië. Zij hebben hun overgave gemotiveerd door te wijzen op het amnestie-aanbod van president Soe- karno van enkele weken geleden aan alle opstandelingen. Boerderij afgebrand f 80.000 schade Vanmorgen omstreeks kwart voor tien is brand uitgebroken in de hooiberg van de heer P. van Dorp te Lopik (Utrecht). De brand Weidde zich snel uit en is overgeslagen naar het rieten dak van de boerderij. Deze brandde uit. Een ge deelte van de inboedel kon worden ge red. De brandweren van Lopik, en Wil- lige-Langerak en de bedrijfsbrandweer van Radio Lopik bestreden de brand. De schade wordt geschat op f80.000. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van een brandende si- geret. Lezers schrijven Plantsoen-expositie was rustverstoring Nu de Vebo is afgelopen wilde ik het volgende onder deaandacht brengen van de organisatoren: Is het nu nodig, dat er by een ten toonstelling zo'n lawaai gemaakt wordt. Kan er niet een als uitnodigend bedoeld beschaafd strykje bij de ingang van het tentoonstellingsterrein zijn? Kunnen de kazen, machines en dergelijke smake- lyke en interessante artikelen of voor werpen niet veel beter en intensiever be keken worden zonder het gebler van „Mylord' en eeuwigdurende tromge roffel? Hadden de organisatoren met een beetje gevoel maar eens gedacht aan de omgeving. Juist in een rustige omgeving als deze wonen meest bejaarde mensen, om nog niet te spreken van zieken of werkelijk rustbehoevenden. Ik hoop dat de heren veel succes hebben gehad, maar ook hoop ik en met my heel veel singel- en plantsoenbewoners, dat dit bezoek het eerste en laatste is geweest! Singelbewoonster. Jonge okapi gestorven Ituri, de jonge okapi van Diergaarde Blydorp te Rotterdam, is na ongeveer drie weken geleden spysverteringsstoor- nissen te hebben gekregen, vanmorgen overleden. Dit is een grote teleurstelling, want men was byzonder trots op het fraaie dier, dat op 13 februari 1960 was geboren. De geboorte van een okapi in een dierentuin is een grote zeldzaamheid. Buiten het dichte Ituriwoud in de Kongo leven slechts dertig okapi's, uiteraard allen in gevangenschap. Bij het 100-jarig bestaan van de Stichting Kon. Rott. Diergaarde kreeg Blij-dorp twee okapi's, Mambuti en Dinota. Uit dit paar werd Ituri geboren. Het ging voorspoedig tot dat de spijsvertering danig in de war raakte. Verscheidene artsen werden ge consulteerd. Zelfs kwam dr. E. H. Lang, de directeur van de dierentuin in Bazel waar ook een okapi is geboren, naar Rotterdam om advies te geven. Het heeft echter allemaal niet mogen baten. De huid en het skelet van het over leden dier gaan naar het Museum in Leiden. „Arbeidsbemiddelaar" te Den Haag gezocht De Haagse politie zoekt naar een 46- jarige man, een oude bekende terzake van oplichtingen. Hy zou een 18-jarige jongen in Den Haag hebben gezegd „ar beidsbemiddelaar" te zijn voor werk aan Autobahnen in Duitsland. De jongen moest, wilde hy ln aanmerking komen voor plaatsing by dit werk, een borg som van f 125.- storten. Hij deed dit, maar hy heeft de bemiddelaar niet teruggezien. De politie vermoedt, dat de man op deze wyze meer slachtoffers heeft gemaakt. Ambassadeurs bijeen te Den Haag De minister en de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. H. R. van Houten, hou den vandaag en morgen hun jaarlijkse ambassadeursconferentie in Den Haag. Vandaag waren aanwezig de ambas sadeurs uit Londen, Washington, Parijs, Moskou, Bonn, Rome Brussel en Cara cas en de permanente vertegenwoordi gers bij E.E.G. en Euratom en bij de NA V.O. en O.E.E.S. Morgen zal ook de ambassadeur in Wenen aan het overleg deelnemen. kent de fouten nog beter dan de toe schouwer, maar van de andere kant wyst zy terecht op de onloochenbare hoogtepunten, die dit festival ook nu weer tot een werkelyk feest maken. Daartoe behoren de „Don Giovanni" en de Hohe Messe van Bach, beide gediri geerd door Von Karajan, en vooral de Rosenkavalier die in de afgelopen der tig jaar nooit zo speels, poëtisch en mee slepend werd vertolkt als nu door Karl Böhm. Salzburg is dus niet tot een routine- bedryf geworden, doch het vertoont met minder of meer geluk telkens een streven naar vernieuwing. Blykt een bepaalde poging minder gelukkig te zijn uitgevallen, dan zoekt men dadelijk in een andere richting. Daarom heeft de di rectie zich nu reeds in verbinding ge steld met Von Karajan om het voorlopige programma voor het aanstaande festi val te bespreken, met het gevolg dat het toneel in het komende seizoen meer op de achtergrond zal komen en de muziek vooral de opera weer het leeuwe- deel zal krygen: nameiyk De Troubadour van Verdi en alle negen opera's van Mozart! Diepere voldoening Wanneer men op dit ogenblik, nu ons niet alleen een politiek, maar ook een ideologisch gevaar bedreigt, het feno meen „Salzburg' 'ln zijn gehele omvang beschouwt, dan kan men er slechts dankbaar voor zyn dat hier een waar devol stuk van de Westerse beschaving niet zo maar wordt geconserveerd, maar met alle geestdrift in leven wordt ge houden, zodat hier die onvervangbare schatten juist in een atmosfeer van vrijheid, innerlyke overgave en dank baarheid tot hun recht kunnen komen. Berlyn werpt zyn schaduw ook op het huidige festival van Salzburg, doch deze vlek werkt niet deprimerend, maar ener verend en inspirerend. In de stad aan de Salzach danst men nu niet als het ware op de rand van een vulkaan en geeft men zich niet over aan een kort stondig genot, omdat men zich van een dreigende ondergang bewust zou zyn, maar men werpt zich met des te meer overgave op de schatten van het Avond land, dat ons groter genot, diepere vol doening en meer innerlijke spankracht geeft dan welke technische overwinning van de ruimte ook. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur ajn. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT LICHT VERDEELD AMSTERDAM, 30 augustus Het Damrak heeft vanmiddag een licht verdeelde stemming te zien gege ven voor de internationale waarden. Unilevers openden op 733, circa 7 pun ten beneden het slot van gisteren, daarentegen lagen aandelen Kon. Olie 80 cent hoger bij een eerste notering op f 114,90. Ook ae scheepvaartafdeling gaf een licht verdeelde stemming te zien waarbij Van Ommeren, Kon. Boot en Van Nievelt bij de opening een wei nig in reactie waren op de vaste stem ming van de voorgaande beursdagen, terwijl Holland-Amerika Lijn, Scheep vaart Unie en Kon. Paket opnieuw koerswinsten te zien gaven. De handel was zeer rustig. De markt in Amster dam werd ongunstig beïnvloed door de gevoelige koersreacties die de West- aultse beurzen vandaag te zien gaven, op de vaste stemming van de beide vorige beursdagen. De koersen aldaar waren circa 15 punten lager. De voor uitzichten voor 't Amerikaanse bedrijfs leven in het vierde kwartaal van 1961 worden in Wall Street gunstig beoor deeld. Toch gaf de Newyorkse beurs gisteren afbrokkelende koersen te zien. Deze worden toegeschreven aan de spanning in de automobielindustrie met een drei gende staking op de achtergrond. De koersen van de Nederlandse hoofdfond sen werden in Wall Street aan die van het Damrak aangepast. Amsterdam heeft vandaag de gunstige tendentie van de vorige dagen niet kunnen voortzetten Aku liep terug van 386 tot 385, tegen gisteren als slotkoers 386%. Philips een fractie lager op 990. Hoogovens daalden van 895 tot 893 en verloren op deze prijs 3% punt. Unilevers hadden van aanbod te ïyden en waren op 735^ na 733, 5 punten lager. Van de leidende cultures lagen Am sterdam Rubbers iets beter in de markt. Gedurende de verdere beursduur moesten Holland-Amerika Lijn, Van Nievelt en Scheepvaart Unie in het laatste halfuur een gedeelte van de reeds eerder behaal de koerswinst prysgeven. De Staats fondsen ondergingen weinig verandering De nieuwste lening lag iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 aug. Londen 10.11— 10.11%; Montreal 3.49%—3.49%Brussel 7.23%—7.24%; Stockholm 69.67—69.72* Milaan 50.51%—50.56%Oslo 50.51%— 50.56%; Lissabon 12.59%—12.61% New York 3.60 A—3.60 AParys 73.29%— 73.34%; Frankfort 90.18—90.23; Zürich 83.54%83.59%; Kopenhagen 52 23% 52.28%; Wenen 13.97%—13.98%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 30 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4%10111 101% Ned. *59 4%lOlii 101% Ned. '60-1 4% 102A 102A Ned. '60 n 4% 102% 102A Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '60 4% 100% 100% Ned. '61 4% 100% 100A Ned. '53 3% 98 98% Ned. Grtb. obi 3% 86% Ned '47 3% 94 A 94A Ned *51 3% 98% 98% Ned '53 I-U 3% 96% 97 Ned '56 3% 9511 96 Ned. '48 3% 91% 91% Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. '50 I-II 3% 91 91A Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% N"d. '55-11 3% 94% 94% Ned *37 3 92% 92% Ned. Grtbk obi '46 3 92% 92% Ned doll In '47 3 90A 90% Ned Inv cert 3 99% 9911 Ned. 62-64 3 100A 100% Indië *37 3 99% 99% Indië *37 A 3 95% 95% Ned. won bJ. *57 6 110% 110GB Ned. won.bi '58 4% 101A 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110 110% 7er. HVA-my. 123% 123 A.K.U 386% 385% Dell My cert. 144.50 145 Hoogovens cert. 869% 893% Philips gem bez. 990% 989% Unilever cert 740 732 V\ Dordtse Petr532% 530% Kon Petr (50 A f 20) 114.10 114.60 Holl. Amer lyn 164% 165 Java China Paket 162 162% KiJVl72 71 Kon. Ned Stoomb 206% 203% Kon Paket My 152% 153% Stoomvaart My Ned 191% 192 Nievelt Goudr cert 165% 150 L v OmmereD cert 335% 332 Son Rott Lloyd... 153% 154 Ned Scheepv Unle 164% 164 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 dem '48 (3%) 98% R'dara '52-1 (4%) 100 99% id Id *37 I-n (3%) 97% Z.-Holland "55 4% 104 Bankwezen Bank N Gem *58 6% 105% L 105 id N W-B '52 (4%) 100 104% BVG rspbr f.500 193 B BVG rspbr '52 141L 195 Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 92 92 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2% ...w A'dam *56 n 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem O 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem "57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% Vorige Slotkoers koers v. heden 109 84% 89 84 90 89% 95% 94% 83% 83'4 84 84% 93 92% 95 93% 93% 93% 92% 92% 100% 99% 94% 97% 97y4 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredletinsteUlngen Robeco 242 Amst. Bank360% Cultuurbank 29% Holl Bank Unle cert. 214 Ned. Handelmy 322 Rott Bank 343 Twentsche Bank 307 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyngl5 Berkel's Patent (v.) 307 Borsumy Calvé Delft cert Ul Electrolasmy341 Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatte Int. Kunststoff Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wo!soinnerij Mtiller en Co. NJ3 Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwt abrieken Walvisvaart Wernink'8 Betonmy. Wilton Feyenoord Van Wyk en Heringa 40% 721 350 181 420 247% B 163% 75 125 560 511 574 282 536 814 335 96 191% 271 95% Zaalberg 132 b MRnbouw en petroleum Billton 2de r480 Kon Petr (f 20) 114 *merik fondsen Canadian Pacific R. 23% Intern Nickel82% Anaconda 54% Bethlehem Steel43% Cities Service 54% General Motors 45% Kennecott83 Republic Steel 62 Shell OU 41% Union Paclflo 34% Un. States Steel 85% 242.50 360 29 214 316 343% 308 610 306 40% 715 352 185 295 B 247 163 76 125 521 570 287 535 810% 334 94 191% 274% 95% 137 23% 82 53% 43 54% 45% 84 62% 41% 341» 85%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9