Sterk rijdende Van der Meulen wereldkampioen amateur stayers Nijdam en Oudkerk in de halve finales achtervolging amateurs Peter Post op vierde plaats „IK KAN TIMONER VERSLAAN" Renault brengt nieuw model met speciale eigenschappen (R-4) Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 augustus 1961 Derde blad no. 30439 Portret van een wereldkampioen Jan de Hartog terug naar Amerika Explorer XIII in atmosfeer verbrand Nederlandse successen in Zurich (Van een speciale verslaggever) De Italianen hebben in enthou siasme een lesje gekregen van de zogenaamd nuchtere Nederlanders, toen de 23-jarige Leen van der Meulen gisteravond de wereldtitel bij de amateurs stayers, die het vorige jaar van Arie van Houwe- lingen in Oostduitse handen was overgegaan, voor oranje herover de. Juichend vloog Van der Meu len achter de eminente gangmaker Bertus de Graaf vandaan. Juichend ook vielen de Nederlanders op het middenterrein elkaar om de hals. Dr. Piet van Dijk, de voorzitter van de K.N.W.U., die onmiddel lijk over de ballustrade was ge sprongen, zoende iedereen die hij op zijn weg tegenkwam. De uit gebreide kolonie, die niet op dit succes had gerekend, was buiten zichzelf van vreugde. Niet in het minst de familie ran de wereldkampioen, die 14 man sterk deze grootse avond had meegemaakt. Leen van der Meulen, die zaterdag via de herkansing de finale had bereikt, kwam bU de huldiging op de hoogste trede van het ere-podium. En al werd het Wilhelmus dan niet gespeeld, toeh pink ten velen een traan weg toen de trom petten voor deze eenvoudige jongen uit de Haarlemmermeer werden gestoken. Bertus de Graaf deelde in de vreugde. Hij hield zich aanvankelijk bescheiden op de achtergrond maar werd door de Nederlandse officials naar voren ge duwd en toen Van der Meulen hem in het oog kreeg stapte hij midden tüdens de ceremonie van het podium en trok De Graaf aan een arm mee naar bo ven. Gelukkig zwaaide de wereldkampi oen met de grote bos bloemen, af en toe met een nog ongelovige blik naar bene den kijkend naar de gloednieuwe regen boogtrui, die hem door de president van de U.C.I., de Italiaan Rodoni, om de schouders was getrokken. Naast Van der Meulen stonden de Oostduitsers Wustrow en Stoize, die de zilveren en de bronzen medaille hadden veroverd. Van de rand van het perk keek de Ha genaar Bert Romijn een beetje sip toe: hfj was als vierde net buiten de prijzen gevallen. Loting De loting was gunstig uitgevallen voor de Nederlanders. Van der Meulen start- UVSRest van Leiden Voor de hedenavond om 8 uur op het terrein van de vereniging LFC aan de Boshuizerkade te spelen liefdadigheids wedstrijd UVSRest van de Afdeling Leiden is het elftal van de Rest als volgt samengesteld: Keereweer (Roodenburg), Van Rooyen (Roodenburg), H.Sira (LFC), v. d. Hey- den (LFC), De Jong (LFC), Molema (Ter Leede), A. Heymans (LFC), H. Mole naar (Ter Leede), Bekkering (Lugdu- num, N.N., H. Heymans (LFC). De linksbinnen wordt nog nader aan gewezen. UVS brengt het volgende team in het veld: Van Duyl, Kluivers, Van Leeuwen, Th. van Kampen, Hak, Filippo, W. v. Kam pen, G. Duwel, C. van Leeuwen, Breit- ner en Van Weerlee. Scheidsrechter; de heer Bentvelzen. Grensrechters; de heren H. Neute boom en XX Wetselaas, Leen van der Mcuien en gang maker Bertus de Graaf tijdens de huldiging. (Telefoto) te op kop, gevolgd door de Zwitser Wickihalder. onze landgenoot Bert Ro mijn, de Belg Van den Bergh, de Oost duitse titelhouders Stoize. de Fransman Godelle, de Oostduitser Wustrow en de Westduitser Pruess. Van der Meulen zou het niet moeilijk krijgen. De strijd speelde zich voornamelijk achter hem af tussen Wickihalder, Godelle, Van der Bergh en Romijn, terwijl in de slotfase de beide Oostduitsers een rol van bete kenis gingen spelen. De spanning in het Nederlandse kamp groeide met de minuut. Zou Van der Meulen er inderdaad in slagen oranje een wereldtitel te bezorgen? De situatie werd na 47 minuten bijzonder precair toen Wickihalder al zijn krachten ver zamelde en Romijn en Van den Bergh zonder moeite passeerde. Hij strandde op Stoize die zich achter Van der Meu len en Godelle had genesteld. De laat ste tien minuten gingen in. Opnieuw ontwikkelde zich een fel gevecht, tussen Wickihalder en de Oostduitse titelhou der. een duel dat wederom met een ne derlaag van de Zwitser eindigde. Maar Stoize had zich in deze duels te veel uitgeput en een minuut later moest hij de derde plaats aan de Zwitser af staan. Wickihalder nam nu weer een rustpauze en na 54 minuten was het met Godelle gedaan. Gangmaker Pelser, die met Romijn al die tijd op de loer had gelegen nam de derde plaats in, maar moest buigen voor de slotaanval van de Oostduitsers. Tot een echte aan val op Van der Meulen kwam het niet meer. Want Wickihalder. Stoize en Wus trow hadden hun krachten teveel moe ten aanspreken en ondanks de hart stochtelijke aanmoedigingen van het Zwitserse publiek bleef Van der Meulen op kop rijden. Hij was wereldkampioen. Nog een titel De kans op een tweede wereldtitel voor oranje is zeker niet denkbeeldig. Het rijden van onze amateur achtervol gens Henk Nijdam en Jaap Oudkerk wettigt volkomen een dergelijk optimis me. Beiden reden zich met gemak in de halve finales, waarin Nijdam tegen de verrassende Argentijn Contreras moet uitkomen. Oudkerk ontmoet de titel verdediger Delattre. Al in de voorritten werd het duidelijk, dat onze jongens een goede gooi zouden kunnen doen naar de titel. Nadat De lattre in de eerste rit met een tijd van 4.57.2 zijn kandidatuur opnieuw had ge steld, gooide Nijdam in de tweede rit er nog een schepje boven op en verbe terde met een tijd van 4.56.5 het baan record. Jaap Oudkerk, die veel later moest starten, kon zijn draai niet vinden. Hij was niet te genaken, reed hypernerveus op zijn wegfiets op het middenterrein rond, verwenste iedereen die op zijn weg kwam, schreeuwde nu eens om water en dan eens om een kruikje en maakte toen tegen een Japanner de voor zijn doen matige tijd van 5.01.2. Maar ook hij was geplaatst. De grootste verras sing was de nederlaag van de Italia nen Testa en Constatino, die er niet in slaagden bij de laatst? acht te komen. In de kwartfinales hadden Nijdam en Oudkerk niet de minste moeite met hun tegenstanders, resp. de Zwitser Heine- mann en de Deen Isaksson. De laatste nam tegen het einde van de rit nog wel een flink stuk terug van de 40 m die hij op Oudkerk was achtergeraakt, maar zijn eindspurt kwam veel te laat. Ook toen was Oudkerk weer tevreden. Hij had in de kwartfinales de beste tijd ge reden, namelijk 5.02.3, waarmee hij een halve seconde sneller was dan Nijdam. Delattre en Contreras wonnen in resp. 5.08.6 en 5.08.0. Weer Altig Bij de profachtervolgers ging de we reldtitel voor de tweede maal in succes sie naar de 24-jarige Westduitser Rudi Altig, die in een bijzonder spannende finale, de Zwitserse troef Willy Trepp een volle seconde achter zich let. Peter Post, die in de halve finale door Altig was uitgeschakeld, reed een niet min der enerverend duel tegen Leandro Fag- gin, maar moest de derde prijs toch aan de Italiaan laten. Post was met goede moed in de halve eindstrijd aan de start gekomen. Maar het was al spoedig dui delijk. dat er met Altig niet te spot ten viel. De achterstand van de Am sterdammer groeide met elke ronde en tenslotte verloor Post met zeker 70 me ter verschil. In de andere halve finale was het verschil tussen Trepp en de Italiaan Faggin al even groot. Aan het publiek heeft het tenslotte zeker niet gelegen, dat niet Trepp maar Altig op de hoogste trede kwam bij de huldiging. In extase trommelden de toeschouwers op de re clameborden langs de balustrade toen de Zwitserse kampioen de achterstand van enkele meters, die hij in de eerste twee ronden had opgelopen geheel goed maakte. Trepp kwam zelfs even voor, maar de sterke Duitser had de langste adem en de meeste kracht en met een paar meter verschil werd hij weer we reldkampioen in de goede tijd van 6.12.5. Uitslag stayersfinale 1. Leen van den Menten (Ned) in één uur 67.185 km, 2. Wustrow (O.Dld) op 70 meter, 3. Stoize (O. Did) op 80 meter, 4. Bert Romijn (Nederland) op 125 meter, 5. Godelle (Fr) op 170 me ter, 6. Wickihalder (Zwits.) op 245 meter. 7. Van den Bergh (Belg) op 1 ronde. Pruess (W. Did) staakte ln de 33ste minuut de strijd. De 23-jarige Leendert van der Meulen heeft tot gisteravond niet veel geluk ondervonden in zijn wielerloopbaan. Zeven jaar gele den begon hij te fietsen maar hij boekte slechts weinig successen en kwam nog niet in aanmerking voor de eerste Olympia Tour in 1957. Zijn vader die geheel in de sport van zijn zoon opgaat, adopteerde toen zelf een ploeg, waarin Leen kon starten: de Zwarte Schapen. Achteraf heeft zijn vader waar schijnlijk spijt gehad, want in de Limburgse etappe maakte. Leen v. der Meulen een ernstige val, waar bij hij een schedelbasisfractuur opliep. De Badhoevedorper lag bijna een jaar in het ziekenhuis en leek verloren voor de sport. Maar weer dank zij de morele steun van zyn familie kwam hij terug en ging nu zijn geluk proberen achter de grote motoren. Driemaal is hij nu in het wereldkampioenschap uitgekomen. Het vorige jaar in Leipzig kwam Van der Meulen wel in de finale, maar ein digde als achtste. En ook dit jaar zat het hem weer tegen. Drie maanden ge leden, toen in het Olympische Stadion in Amsterdam het officieuze kampioen schap van Nederland werd verreden, lag Van der Meulen met een ernstige keel ontsteking in het ziekenhuis. Het zag er zelfs naar uit dat hij niet in het we reldkampioenschap zou kunnen uitko men. Maar hij herstelde bijtijds en in de selectiewedstrijd was hij veruit de beste Nederlander. Gisteren eindelijk kreeg hij het verdiende loon voor zijn doorzetten: de wereldtitel. Leen van der Meulen heeft grootse plannen. Op 1 januari van het komende jaar gaat hij over naar de rijen van de professionals en hoopt op de Antwerpse winterbaan, waarop hij zich de afgelopen winter op dit seizoen heeft voorbereid, zijn debuut te kunnen maken. Revanches Al twee wereldkampioenen zijn gecon tracteerd voor de revanches van de we reldkampioenschappen, die op maandag 4 september in het Olympisch Stadion worden gehouden. In de allereerste plaats natuurlijk Leen van der Meulen, die tegen Bert Romijn en Henk van Campen, de Oostduitsers Stoize en Wus trow en de Belg Van den Bergh een wedstrijd over 30 km zal rijden. Voorts heeft directeur Bessem van het stadion de drie beste sprinters Maspes, Rousseau en Debakker gecontracteerd, die tegen Jan Derksen uitkomen. De schrijver-schipper Jan de Hartog heeft weer koers gezet naar zijn tweede vaderland. Met het s.s. „.Rotterdam" is hü gistermiddag naar Amerika vertrok ken. „Naar de uiterste grens van de be schaving", aan de rand van de Evergla- ce in Zuid-Florida. Daar ligt zijn oude tjalk. Om 's winters op te schrijven, om 's zomers op te varen. In februari 1957 heeft Jan de Hartog de boot naar Amerika laten brengen en sindsdien heeft hij („ik ben eigenlijk schipper") heel wat tochten ondernomen. Deze hebben geresulteerd in een boek dat zojuist uitgekomen is in Amerika, „Waters of the new world", met plaatjes van Jo Spier. De Nederlandse schrijver gaat het nu in zijn landstaal omzetten. Wat de komende winter betreft heeft hij plannen om iets te gaan schrijven over de Hollandse Quakers, die in de 17e eeuw naar Amerika togen. „Peace- full kingdom", zou het boek dan gaan heten, naar een bekend schilderij van een van de Quakers. In de drie maanden vakantie die De Hartog met zijn gezin in Holland doorge bracht heeft, zag hij ook nog enkele op namen voor de film naar zijn boek „De inspecteur". Overgelukkige Van der Meiden: „Op een zeker ogenblik riep Bertus de Graaf" wereldkampioen wereldkam- kampioen". Dat was vijf minuten voor het einde maar het gaf me zo'n moraal, dat ik Timoner had kunnen verslaan". De overgelukkige Van der Meulen vertelde dit kort na de huldiging en voegde eraan toe, dat hij nooit kampioen had kunnen worden zonder De Graaf.,, In de herkansing had ik veel te veel zitten praten en voor de finale had Bertus gezegd „laat alles nou maar aan mjj over en houd je mond". „Vergeten jullie hem vooral niet te noemen", vervolgde de dankbare renner uit Badhoevedorp, die ook een deel van zijn triomf naar de ploegarts dokter Rolink schoof. „De eerste dagen heb ik enorm in de put gezeten. Elke dag nam ik druppeltjes in, maar het was blijkbaar verkeerd, want op advies van de dokter ben ik daar maandag mee gestopt en toen voelde ik me meteen veel beter. Dokter Rolink heeft me ook vandaag fantastisch behandeld. Hij heeft me een spuitje gegeven en toen voelde ik dat ik los kwam". Of Van der Meulen zelf op het kampioenschap had gerekend? „Eerlijk gezegd niet erg, maar ik had toch wel vertrouwen gekregen toen ik van kop mocht starten. Wie hebben er eigenlijk steeds achter me gezeten en hoe is Bert geëindigd?" Van der Meulen wachtte het antwoord niet af en stormde weg om te doen wat hij al zo lang had gewild: de verdiende kus van zijn verloofde Tineke in ontvangst nemen. Jeugd strijdt om teiinistitels (Van onze tennismedewerker) VV. Punt, de favoriet in het J.E.B., kon gisteren na een hevig duel met Madera, eerst op het tiende matchpunt de zege veilig stellen. Madera moest voor de be tere slagenbeheersing van Punt dit jaar nog het hoofd buigen, maar hjj heeft getoond een talentvol speler te zijn, die een zeer belangrijke eigenschap bezit voor toernooi- en wedstrijdtennis, n.l. een voorbijgaan aan de reputatie van zijn tegenstander alsmede een groot ver trouwen in eigen kunnen. Punt raakte van Madera's durf in de eerste set duidelijk onder de indruk. Dat was naast het goede spel van Madera, de hoofdoorzaak van het verlies van die set, 46. In de tweede set herstelde Punt zich keurig en tot het uiterste ge concentreerd kon hij met 62 de set balans in evenwicht brengen. In de derde set waren de puntjes duurder. Bij de stand 53 voor Punt, moest deze liefst 9 matchpunten door Madera te niet zien doen of simpelweg buiten de lijnen of in het niet zien smoren. Op het tiende matchpunt was het eindelijk raak 63! Ook Keizer, mede-gegadigde voor de titel Leids jeugdkampioen B, liet heel wat stappen op het gravel achter om Ter Poorten de weg naar de finale af te snijden. Hij won dankzij meer vaart en beter manoeuvreren, 62, 26, 64 van Ter Poorten. In het M.E.C. moeten we nog verniel den de moeizame overwinningen van v. d. Scheer en Iet Kengen. V. d. Scheer had 1 set nodig om de zwakke plekken in de wapenrustig van zijn tegenstan der, De Vrij, te vinden, 36, 62, 61 voor v. d. Scheer. Ufkes is in het H.G.B. al in de kwartfinale aangeland via een 63, 62 winst op Walenkamp. In het M.E.B. streed mej. Rodenhuis een hevige strijd met mej. R. Mast, 79, 62, 75. Een van begin tot eind pittige, boeiende partij Mej. R. Mast kan vandaag echter re vanche nemen, want dan krijgt zij mej. Roodenhuis weer tegenover zich. Nu in het M.E.C. Mej. v. Ryssel belette mej. Rodenhuis met 63, 63 de finale bin nen te stappen. Noordwijksche Golfclub De Noordwijkse Golfweek werd giste ren voortgezet met de wedstrijd om de Helmhorst Wisselbeker. Winnaar werd de heer H. E. A. Mol- huysen met een score van 32 2/3. De tweede en derde plaats werd gedeeld door da heren B. Cox en G. 'd Aquin, beiden mei een score yan 83. Europees kampioenschap tweemans zwaardboten De Rotterdammer Ben Verhagen heeft ook in de tweede en derde race van het Europese kampioenschap tweemans- zwaardboten, dat op het Attermeer (Noord-Oostenrijk) in de Flying Dutch- manklasse wordt gehouden, voortreffe lijk gevaren. In de tweede wedstrijd werd hij derde, in de derde eindigde hij als vierde. Verhagen bezet in het alge meen klassement de derde plaats. De Zwitser Siegenthaler, die de eerste race al op zijn naam had gebracht, won ook de tweede wedstrijd. De derde krachtmeting leverde een overwinning op voor de Duitser Kadelbach. In het algemene klassement staat Sie genthaler eerste met 3168 punten. Da- delbach bezet met 2742 punten de twee de plaats en Verhagen met 2140 de der de. Wereldkampioenschap schaken jeugd Gisteren is in Den Haag het toer nooi om het wereldkampioenschap scha ken voor de jeugd voortgezet met de partijen van de achtste ronde. De uitsla gen luiden: finale groep: Larisson (IJsl.) - Gulbrandsen (Noorw) 0-1; Pf leger (W-Dld)-Calvo (Sp) afgebroken, Kinn- mark (Zwe)-Westerinen (Finl) 0-1; Kuindzhi (Rusl)-Gheorghiu (Roem.) af gebroken; Nagy (Hong)-Parma (Zuid- S1 )0-l; Thomson (Schotland)-Zuidema (Ned) 0-1. Gheroghiu behoudt de leiding met 6- 'L> punt en 1 afgebroken partij. Parma is tweede met 6-1-.. punt terwijl Zuide ma met 5-Vi punt de derde plaats bezet. SPORTSPLINTERS Een bondsteam van de KNCB be staande uit jeugdspelers heeft dinsdag in Rotterdam met 47 runs verloren van de India Ghymkhana. Het bondsteam scoorde 137 runs, waarvan Leemhuis en Bakker er resp. 57 en 36 voor hun reke ning namen. De ploeg uit India sloot op 184 voor 8, hiervan scoorde Moitra er 76. Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft ook het tweede verzoek van Xer xes, kampioen van Nederland der ama teurs 1961, om tot het betaalde voetbal te worden toegelaten afgewezen. Het bondsbestuur nam deze beslis sing, omdat er geen nieuwe gezichtspun ten aan het licht zijn gekomen. De uitslagen van de gisteravond voor de Engelse Leaque gespeelde wed den luiden: Arsenal-Leioester City Ipslch Town-zBurnle? 6-2. Kiimear komt niet De Britse zwem-coach Bert Kinnear zal niet ingaan op het aanbod van de KNZB om de functie van nationaal top-trainer op zich te nemen. Kinnear, die sedert twee jaar de lei ding heeft van de Britse vertegenwoor digende zwemploegen en tevens werk zaam is als organisator van trainers cursussen, heeft het bestuur van de Britse Zwembond medegedeeld het con tract te willen verlengen ondanks het feit, dat hij minder volmachten krijgt dan hij wel zou wensen. Het bestuur van de Kon. Nederland se Zwembond heeft, zoals reeds is ge meld, intussen contact gezocht met en kele Australische zwemcoaches, van wie werd vernomen dat zij graag in Europa willen werken. Korfbal-competitie De indeling voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: Hoofdklasse A: Allen Weerbaar, Ar chipel, Blauw Wit, DOS, Lu to, Roda, Rohda, SVK, Swift, Westerkwartier, Wordt Kwiek. Hoofdklasse B: Deetos, DETO, Die Haghe, HKV, Ons Eibernest, Regenboog, Rigtersbleek, Spangen, Vieus Oriëntis, ZKC, Het Zuiden. Zuid-Holland (le-klasse)Algemene, Fluks, HKV II, ODO, Ons Eibernest II, Quick, Ready, Rozenburg, Sperwers, Zwervers. Tweedeklasse A: Charlois, Die Haghe II, Eureka, HKV III, Merwede, OSCR, Het Zuiden n, HSV, Vicus Oriëntis II. Tweedeklasse B: Actief, Deetos II, Hou Stand, Olympiaan, Ons Eibernest m, Sperwers II, Swift, Ons Huis, Zui derkwartier. HENGELSPORT Viscollege Vios hield een wedstrijd in de Vliet. De vangst viel tegen, er werden na 2 x 2 uur vissen in totaal 56 visjes aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Pluim tevens wisselbeker extra prijs grootste bliek; 2. J. v. Went, (grootste voorn)3. M. Pret; 4. G. Tege laar; 5. W. Hillebrand; 6. W. Tegelaar; 7. C. Vermeer; 8. Raaij; 9. J. Pret; 10. J. Bekker. De Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruimtevaart NASA heeft mee gedeeld dat de vrijdag jl. vanaf het eiland Wallops bij Virginia, gelanceerde kunstmaan Explorer XIII in de damp kring is teruggekeerd en verbrand. De lancering van de Explorer had ten doel het gedrag van meteorieten in de ruimte te bestuderen. Volgens de NASA heeft de lancering van de Explorer XIII zeer vele weten schappelijke gegevens opgeleverd. Deze worden thans bestudeerd, evenals de vlucht van de „Scout"-raket .waarmee de Explorer werd gelanceerd, teneinde precies de baan te kunnen berekenen, die de aardsatelliet heeft beschreven. Vreemde onderzeeërs in Russische wateren Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft een officiële verklaring gepubli ceerd, volgens welke de regering van de USSR aan het ministerie van Defensie opdracht heeft gegeven elke onderzeeër, die in de Sowjetrussische territoriale wateren wordt aangetroffen na de ma ritieme staatsgrens te hebben geschon den, te vernietigen. In de verklaring wordt gezegd dat de territoriale wateren van Sow jet-Rus land de laatste tijd herhaaldelijk ge schonden zijn door vreemde onderzeeërs. Deze voeren onder water en voerden manoeuvres uit met verkenningsdoelein den. Volgens de internationale wetten en de Sowjetrussische wet mogen vreem de duikboten de territoriale wateren slechts binnenvaren met toestemming van de regering: zij moeten dan aan de oppervlakte varen, aldus de verklaring. Ind. ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea De Indonesische Nationale Planraad (het economische adviesorgaan van pre sident Soekarno) heeft bekendgemaakt dat hij de basis legt voor de ontwikke ling van Westelijk Nieuw-Guinea als dit gebied eens in Indonesische handen komt. Het uitvoerend comité van de raad verklaarde: „Zodra de Indonesische soe vereiniteit in het omstreden gebied is gevestigd, zal de Indonesische politieke filosofie worden verbreid, zullen scholen en ziekenhuizen worden opgericht, zal het vervoer te land en ter zee worden uitgebreid en zullen ook de natuurlijke hulpbronnen worden geëxploiteerd". Waarschuwing aan Ind. persorganen De militaire autoriteiten in Djakara hebben de Indonesische persbureaus „Pia" en „Antara' 'en vijf kranten een ernstige waarschuwing gegeven. Deze hadden geschreven dat het begrotings tekort voor 1960 mogelijk ongeveer 12 mil jard roepiahs (960 miljoen gulden) zou bedragen. Van militaire zijde werd mee gedeeld dat het parlement het begro tingsdebat nog niet had beëindigd. Het bedrag van 12 miljard roepiahs gaf slechts een troebel beeld van de werke lijke financiële positie. De kranten behoren te beseffen dat zij de plicht hebben de regeringsplan nen te verdedigend en dat zij moeten helpen de politieke rust te handhaven, zo werd gezegd. Voorwielaandrijving en vloeistofkoeling Vijf deuren Nadat de Renaultfabrieken kortgele den hadden meegedeeld, dat zij hun be kende, kleine Renault Quatre uit de produktie zouden nemen, komt tnans het voor automobilisten sensationele nieuws dat reeds op de Internationale Autotentoonstelling in oktober te Parijs een nieuwe, en in vele opzichten revolu tionaire Renault 4 zal worden getoond. Deze 4-persoons sedan, met 5 deuren waarvan één deur aan de achterzijde - heeft als opvallendste nieuwe eigen schappen: voonwielaajndrij'vimg en vloei stofkoeling, By dit koelsysteem wordt de auto in de fabriek voorzien van een speciale vloeistof, waarna de radiateur heimetisch wordt afgesloten. Dit bete kent dat het niet meer nodig is het wa terpeil van de koeling te controleren, terwijl 's winters geen anti-vries-middel behoeft te worden toegevoegd. De vormgevers van deze wagen stel den zich ten doel bij een minimum aan kosten een maximum aan comfort en ruimte te bieden. De onderhoudskosten zijn bijzonder laag: doorsmeren is niet nodig, olieverversen om de 4500 km. Deze kleine wagen, die zeer snel acce lereert en meer dan 100 km per uur haalt, zal weldra ook in ons land ver krijgbaar zyn en tot de goedkoopste automobielen behoren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5