Franse straaljager ramt een kabelbaanzes doden Twintig personen hele nacht hoven afgrond in cahine aan dunne draad RUSSISCHE DIENSTPLICHTIGEN BLIJVEN ONDER DE WAPENEN WEERBERICHT DRAMA BOVEN WITTE VALLEI VAN MONT BLANC Hedenmorgen laatste gered President Lübke in West-Berlijn Goulart vertrok naar Brazilië NAJ O-landen krijgen schuld van verergering in tern a tion a le toesta nd ©uc/ ?)ïtè. ieuws\ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 No. 30439 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Ledden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een Franse Thunderstreak-straaljager heeft gisteren de kabelbaan over de Witte Vallei van de Mont Blanc geramd. Verschrikkelijk waren de gevolgen, toen de trekkabel brak. Vier vuurrode vier-persoonscabines stortten omlaag en vie len te pletter tegen de rotswanden of op het ijs beneden: zes doden en verscheidene gewonden Van de overige zestien cabines sloegen de remmen automatisch vast. Ze bleven onbeweeglijk aan de 30 mm kabel tussen hemel en aarde hangen. Voor de duisternis inviel hadden helikopters en reddingsploe gen met veel moeite de meeste inzittenden uit hun hachelijke positie kunnen bevrijden. Een twintigtal personen veelal in dunne zomer kleding gestoken heeft echter de nacht in de cabines moeten doorbrengen. Met luidsprekers werden zij herhaaldelijk tot kalmte gemaand. Zelfs werd lichte muziek uitgezonden. Zo kon een catestro- fale paniek voorkomen worden. Vanmorgen om acht uur was de laatste inzittende gered. gezelschap, waarin hij zich bevond, even was uitgestapt om het uitzicht te be wonderen. Kort nadat men weer zijn plaatsen had ingenomen volgde een doffe slag. „Wij werden tegen de grond geworpen. Eerst dachten wij. dat er zich een tech nische storing had voorgedaan. Nadat wij enige uren hadden gewacht, zagen wij enkele gebarenden Italianen en wü realiseerden, dat er iets mis was. Later kropen mannen met planken langs de kabel. Zij zeiden, dat wü naar buiten moesten komen. Zij hadden een touw aan de cabine bevestigd en wü moesten ongeveer dertig meter naar beneden klimmen Toen ik uit de cabine kroop was ik erg bang, maar toen ik ongeveer halfverwege was, ging het beter". Mevrouw Bosch voegde hier aan toe: „Wij kwamen terecht op mooie zachte witte sneeuw". De betreffende kabelbaan is de hoog ste en langste ter wereld. Hü begint aan de Franse kant in Chamonix (1030 m. hoog), passeert de Aiguille du Midi (3842), de Gros Rognon (3558), de Helbronner (3462) en eindigt bü het Italiaanse wintersportcentrum Cour- mayeur (1224). De top van de Mont Blanc zelf is 4810 meter hoog. Toen de straaljager de kabel ramde, bevonden zich 20 cabines, met ieder plaats voor vier personen, tussen de stations van de Aiguille du Midi en van de Gros Rognon. Het vliegtuig verloor volgens ooggetuigen een benzinetank, maar kon snel hoogte winnen. Het toe stel, dat bestuurd werd door kapitein Zeigler, werd na zijn landing door Franse autoriteiten in beslag genomen. Na de botsing slingerde de draagkabel 200 meter boven de besneeuwde rotsen van de Witte Vallei heftig heen en weer. Vier cabines raakten uit het spoor en vielen te pletter in de diepte. Men telde weldra zes doden en verscheidene ge wonden. De overige cabines bleven roer loos in de hoogte hangen. Per luidspre kers werden de passagiers dringend gewaarschuwd zich rustig te houden. Hun leven liep geen gevaar, zolang de automatische remmen het hielden. On middellijk kwamen reddingsploegen in actie. Het personenvervoer op de kabel baan van Chamonix naar de Auguille du Midi werd stopgezet en gereserveerd voor het reddingswerk. Van de vliegvel den van Bourget-du-Lac, Chamonix, Challes Chambery en Chourmayeur stegen helikopters op om te trachten voor het invallen van de duisternis zoveel mogelijk mensen uit hun netelige positie te bevrijden. Bovenmenselijk De eerste helikopter landde op 300 meter van de plaats van de ramp en bracht de eerste doden en gewonden naar het ziekenhuis van Chamonix. Andere helikopters begonnen met bijna bovenmenselijke pogingen om de passa giers één voor één uit de cabines te halen. Een uitermate hachelijke onder neming, omdat bü de minste of gering ste onvoorzichtige manoeuvre de schroe ven van de helikopters de draagkabel konden breken. Intussen waren ervaren Alpinisten erin geslaagd met veel moeite met touwen een verbinding tot stand te brengen tussen enkele van de laagst hangende cabines en de begane grond, waardoor een aantal passagiers zich naar beneden kon laten zakken. De Alpengids Christian Mollier ging eerst. Negenentwintig anderen volgden zün voorbeeld. Onder hen bevonden zich twee Nederlanders, de heer Van der Zwan uit Hilversum en mevrouw Bosch. De heer Van der Zwan vertelde, dat het Veel moeite Aan de andere kant konden met veel moeite kabels aan enkele cabines beves tigd worden, die werden opgetrokken. Maar niet iedereen kon voor het inval len van de duisternis gered worden. Een twintigtal personen moest de nacht in de hangende cabines doorbrengen. Gelukkig was het een van de zachtste nachten van het seizoen, want pogingen om de mensen in hun hachelyke posities van dekens te voorzien, slaagden niet. De pakken, die helikopters trachtten te bezorgen, vielen in de diepte. Toch daalde het kwik nog tot 10 graden beneden nul. Nadat het donker was geworden, wer den schünwerpers op de besneeuwde rotsen gericht. Hethaaldelük werd ver zocht zich rustig te houden. Lichte muziek werd uitgezonden om de mensen te verstrooien en op te beuren. Voorts kon men ook de vuren zien. die de 200 toeristen, die door het ongeluk in Cour- mayeur waren gestrand, hadden aan gelegd om zich te warmen. Gelukkig verliep de nacht zonder verdere onge lukken. Zodra het licht was geworden, werden de reddingspogingen voortgezet en om acht uur smaakten de redders het genoegen de laatste passagier veilig op de begane grond te brengen. Eén van de geredden heeft te Palud boven Courmayeur meegedeeld, dat hun cabine dinsdagmiddag tegen half twee met een schok tot stilstand kwam en dat zy pas woensdagochtend om half acht werden gered. Hij en zün mede passagiers in de cabine waren onbe- schrüflük angstig geweest. Verscheidene malen schommelde de cabine door de pogingen van de redders haar naar Heibronnen te trekken. Tweemaal kwam de cabine daarbü met een luide slag in botsing met twee andere cabines. „Wü dachten dat wü op de gletsjer beneden ons te pletter zouden vallen. De gletsjer zag er in het maanlicht nog vreesaan- jagender uit dan overdag," zei hü- Het ongeluk van gisteren is het tweede op deze plaats. Twee jaar geleden vloog een Franse burgerhelikopter tegen de kabel over de Witte Vallei. De helikop ter stortte toen neer. Beide inzittenden kwamen om. Algerijnen schieten op Parij se politie In verschillende delen van Parüs heb ben Algerünse nationalisten gisteren vüf politiemannen neergeschoten. Vier wer den zwaar gewond. In vier gevallen kon den de daders van de aanslag ontvluch ten. Bü een aanslag werd een Algerün gewond en een gearresteerd. Voorts zün twintig verdachten in hechtenis geno men. Mén heeft niet de indruk dat de aan slagen waren gericht op bepaalde perso nen, maar dat men meer de politie in het algemeen wilde treffen. Zoals bekend werd enkele maanden geleden een serie aanslagen gepleegd op personeel en bu reaus van de in Franse dienst zünde Algerünse hulppolitie. Spoorwegongeluk bij Parijs: vijf doden Gistermiddag is een personentrein op de lijn van Parüs naar Roscoff, in het Franse departement Finistere, bü bet station van Theil, ten westen van Pa rüs, ontspoord. Hierdoor zijn vijf men sen om het leven gekomen, terwijl er 25 werden gewond. Van de trein liepen tien rütuigen uit de rails. ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Matige wind tussen noordwest en noordoost. Koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 AUGUSTUS. Zon op: 549 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 22.25 uur; onder: 12.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.11 uur. Laagwater te 2.42 en 14.57 uur. Strandverwachting (Van een weerkundige medewerker). Achter een zwak front komt een koelere zeewind voor. Ook morgen zon nig en fraai strandweer met een zwakke zeewind. Overdag 22 tot 24 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: nieuw hogedrukgebied uit het westen blijft de komende dagen zonnig en geleidelijk weer wat warmer strandweer brengen. Dit nommer bestaat alt 12 pagina's De Westelüke mogendheden zün over eengekomen een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te houden voordat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties begint. Datum en tüdstip van dit overleg zün nog niet vastgesteld, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, maar het is waarschijnlük, dat de vergadering in Washington zal worden gehouden. De W'estduitse Bondspresident Lubke is gisteren geheel onverwacht in West- Berlijn aangekomen om de toestand in ogenschouw te nemen. Hij was tüdens de gebeurtenissen van 13 augustus j.l. met vakantie, maar hü brak zün reis vorige week af. Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De strenge geheimhouding van Lübkes bezoek aan Berlün brengt men in ver band met het feit dat de communisten steeds kritiek hebben uitgeoefend op be zoeken van prominente Westduitse staatslieden aan de verdeelde stad. Nu Lübkes aankomst zo volkomen onver wachts was, heeft men vermeden dat al dagen lang communistische acties tegen het bezoek aan de gang waren. De Oostberhjnse radio-omroep noem de het bezoek van president Lübke een „nieuwe uitdaging". Uit het commen taar van deze omroep blükt, dat Lübke de reis maakte in een speciaal Ame rikaans vliegtuig. In Berlün is gisteren voor de tweede maal een vluchteling door de Oostduit- se politie doodgeschoten. Twee mannen probeerden gistermiddag naar het Wes ten te komen, door het Treplowkanaal (dat ter plaatse de grens tussen Oost en West-Berlün vormt) over te zwem men. Een van de mannen werd door de volkspolitie al gepakt voor hü het wa ter had bereikt. De andere zag kans in het kanaal te springen en tot het mid den te zwemmen. Daar werd hü echter door kogels van de politiemannen ge troffen, waardoor hü verdronk. De Oostduitse autoriteiten zün er nu ook toe overgegaan de autobahnen, die West-Duitsland met Berlün verbinden, te voorzien van prikkeldraadversperrin gen en betonnen palen langs de kanten om zo contact tussen de Oostduitse be volking en de Westduitse automobilis ten onmogelük te maken! Verscheidene bruggen over de autobahnen werden ge sloten. Het stuk tussen Dreilinden en Babelsberg is nu al geheel van prikkel draad en betonnen palen voorzien. Zie verder pag. 2. Slot pag. 2 Yamin: „Historische momenten"" op komst De voorzitter van de economische na tionale planraad van president Soekar- nog, Moh. Yamin, heeft gezegd dat sep tember enkele „historische momenten zal opleveren in de Indonesische strijd om Westelük Nieuw-Guinea van de Ne derlanders terug te krijgen". Moh. Yamin, die met de president naar de neutraiistische topconferentie in Belgra do is gereisd, zei dat de kwestie op deze conferentie ter sprake zal worden ge bracht. Na deze bijeenkomst zal Indo nesië met de andere Afrikaans-Aziati sche landen wachten op de Nederlandse reactie. .Tegen eind september kan de situatie worden bevroren of geheel ontdooid wor den. De Nederlanders kunnen de Indo nesische opwekking om het gebied eer vol te verlaten, aanvaarden of in een zeer precaire situatie komen. Als de benadering van president Soe- karno door de Nederlanders wordt aan vaard, kunnen er weer normale betrek- De Braziliaanse vice-president Goulart is vandaag per vliegtuig uit Parijs naar zijn land vertrokken .om zijn taak als president te ver vullen na het aftreden van Quadros". Hij had zijn vertrek uitgesteld, omdat leiders van de Arbeiderspartij hem telefonisch hadden medegedeeld, dat zijn on middellijke terugkeer de crisis zou verscherpen, welke is ontstaan door het verzet van de ministers der strijdkrachten tegen zijn poli tieke opvattingen. In militaire krin gen vreest men namelijk, dat hij nauwe betrekkingen met Moskou en Peking zal aanknopen. Ver wacht werd, dat het Braziliaanse parlement de eis van de militairen ten aanzien van Goulart zal ver- kingen tussen Indonesië en Nederland zün. Maar als dit niet gebeurt, zullen wü de Nederlandse uitdaging op alle gebieden beantwoorden, aldus Yamin. Staande op een enorme Oir- schotse stoel heeft minister Kort hals gisteren de Rijksweg Oirschot- Eindhoven geopend. De minister trok aan een handel, waardoor de twee bomen over het wegdek bij de nieuwe brug over het Wilhelmina- kanaal omhoog gingen. werpen. Een deel van de strijd- krachten zou zich intussen achter Goulart hebben geschaard. Volgens AFP heeft Goulart zijn reis plannen hedenochtend gewijzigd. In plaats van met een speciaal vliegtuig naar Montevideo (Uraguay) te gaan, zo als hü volgens sommigen van plan was, heeft hü besloten om één uur heden middag met een vliegtuig van de „Air France" te vertrekken dat naar New York en Mexico gaat. Volgens berichten van de politie en het leger in Rio de Janeiro hebben stakingsoproepen in grote Braziliaanse steden als Rio, Sao Paulo en Santos gisteren geen succes gehad en is de toe stand in het hele land rustig. Gisteren waren de banken voor het eerst sinds het aftreden van president Quadros weer geopend. Bij regeringsdecreet is het bedrag bü elke bank aan buitenlandse valuta voor transacties van 100.000 tot 25.000 dollar verlaagd. Een telegrafisch overgebrachte i diepe afgrond hangend met inzit- foto van enige gondels van de tenden, die gespannen op hun kabelbaan, roerloos boven een redding wachten. De Sowjetrussische regering heeft besloten de dienstplichtigen, die dit jaar met groot verlof zouden gaan, voorlopig onder de wapenen te houden „totdat er een vredesverdrag met Duitsland is gesloten". Als reden voor het besluit wordt gegeven, dat „de NAVO-landen de internationale toestand op elke denkbare wijze verergeren". Het aantal dienstplichtigen waarom het gaat wordt in het besluit niet genoemd. Aan het slot van de bekendmaking wordt gezegd: „Wij hebben vrede nodig. Wij strekken de vriendschapshand uit naar de volken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en naar de bewoners van alle andere landen. Laat ons in vrede tezamen leven". hun volken, die groot belang hebben bü handhaving en versterking van de vrede". „Er bestaan voor de Sowjet-Unie geen vraagstukken tussen haar en andere landen, die zij met wapengeweld zou willen oplossen. Dit geldt ook voor alle andere leden van het socialistische kamp. Het vraagstuk, hoe tot een vredes regeling met Duitsland te komen, moet met wederzüdse instemming en met het in acht nemen der wettige belangen van alle betrokken partüen, worden geregeld. Wü wensen aan geen enkele andere staat onze voorwaarden te dicteren. De regeringen der Westerse mogendhe den reageren echter met bedreigingen en nog krachtiger oorlogsvoorbereidingen, in plaats van de Sowjetrussische voorstellen op zakelüke wüze te bestuderen", aldus de Sowjetrussische regeringsverklaring. De verklaring besluit: „Zü, die gaarne grote risico's nemen, moeten weten dat „Wij hebben vrede nodig", zegt Moskou Aan het vredelievende slot gaan overi gens vele passages vooraf, waarin „de imperialisten" bedreigd worden. Zo heet het o.m.: „Indien de imperialisten, in verband met het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland, opnieuw pogen ons in de afgrond van de oorlog te sleu ren, zullen zij ondervinden dat wij ten- volle besloten zijn de krachten, die op het verwekken van agressie uit zijn, voor altijd uit te schakelen. Het centrale partücomité en de Sow- jetrussische-regering hopen dat het ge zonde verstand in de leidende kringen van de V.S.Engeland, Frankryk en de andere Westelüke landen de overhand zal behouden en dat de Westerse sta ten niet in zullen gaan tegen de wil van de aanvallers, indien zü onder de be staande machtsverhoudingen in de we reld een oorlog ontketenen, zullen wor den verplebterd. De Sowjet-Unie zal nimmer het eerst haar toevlucht tot wapengeweld nemen. Haar strijdkrachten verkeren echter al tijd in staat van volledige paraatheid en zij staan immer gereed om elke aanval ler een verpletterende nederlaag toe te brengen". Uit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1861: Heden morgen werd door den 1 concierge van het Raadhuis een onderzoek ingesteld naar een lekkage in het door hem be- woonde huis. Tot zijn grote ver- wondering ontdekte hij in het water, dat niet naar de verlaat- bak kon worden afgevoerd, eenig 1 gewoel, hetwelk bij nader onder- 1 zoek bleek gewone riviervisch (aas) te zijn, vermoedelijk af- komstig van den onlangs plaats gehad hébbende waterhoos. Op de harddraverijwélke 1 Vrijdag in de gemeente Haar- 1 lemmermeer plaats had, iverd de j eerste premie, een hoofdstel be haald door het paard van den heer Pruit. Dit paard werd het vorige jaar verkocht voor f 13.-.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1