Op 19 september beraad Oost-West in New York Terugkeer van Goulart naar Brazilië onzeker Amerika en Frankrijk bereikten H compromis WEERBERICHT Tijdens bezoek aan Rood-China ontpopte vice-president zieli als communistisch sympathisant KUSTVAARDER GEZONKEN NA AANVARING OP WATERWEG Huren in 1965 30% lioger Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 No. 30438 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: Ei. a. E. van Dlsüoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Het ziet er naar uit, dat het Westen dezer dagen de Sowjet-Unie een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zal voorstellen, die bijv. op 19 september a.s. in New York ge houden zou kunnen worden. Dit kan tenminste afgeleid worden uit de woorden van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, die suggereerde, dat aan een dergelijke conferentie van de Grote Vier (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie) een gesprek vooraf diende te gaan van de Westelijke ministers, met inbe grip van de Westduitse vertegenwoordiger. Dat Westerse voorgesprek zou dan op 10 september gehouden kunnen worden. Von Brentano liet doorschemeren, dat de Franse bezwaren tegen contact met de Russen uit de wereld zijn geholpen. Het Amerikaanse blad „New York Times" maakt daar eveneens melding van. De Ber- lijnse correspondent van dit gezaghebbende Amerikaanse blad zegt vernomen te hebben, dat Amerika en Frankrijk een compromis hebben bereikt: dit houdt in, dat in de Westelijke antwoordnota's op de Rus sische verklaring van 3 augustus geen enkele zinsnede wordt opgeno men over de mogelijkheid van onderhandelingen. Daarentegen hebben de Fransen er mee ingestemd, dat de Russen informeel en waarschijn lijk door de Ver. Staten gepolst zullen worden over dergebjke onder handelingen. Minister Rusk zal dan op 19 september rapport uitbrengen spitsing van de situatie te vermeden. In Berlijn krijgt men wel eens de indruk, dat zij aansturen op moeilijkheden bij de sectorgrens. Zo kan men tenminste alleen verklaren, dat er op vele plaatsen van deze grens luidsprekers opgesteld staan, die schallend de verdorvenheid van het Westen verkondigen. Dit heeft dan ook al geleid tot demonstraties van de kant van de geërgerde Westberlijners. Yon Brentano hoopt op ontspanning Minister Von Brentano, van wie be kend is, dat hU de ontwikkelingen van de laatste weken zeer ernstig opvat, zei gisteren, dat een gesprek met Moskou niet ten doel heeft een slecht compromis te bereiken, maar wel het omlijnen van de posities. Dat kan tot verlenging van de crisis leiden, maar ook, en dat hoop ik, tot duidelijk merkbare ontspanning, aldus Von Brentano, die de tegenstan ders van het Westelijk initiatief tot onderhandelingen verweet, dat het groot ste gevaar van de huidige situatie is dat de Russen wellicht de hele toestand fout beoordelen. De Westduitse socialisten hadden overigens een dergelijke verma ning niet nodig. Zy spraken zich giste ren nogmaals zeer duidelijk uit vóór besprekingen met de Russen en zij maanden de Bondsregering op dit punt een eigen initiatief te ontwikkelen. Tot zover onze correspondent in Bonn. Minister Rusk sprak met Dag Hammarskjöld De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft beves tigd, dat met Sowjet-Rusland over Ber lijn zal worden onderhandeld. Tijd, plaats en verdere bijzonderheden zijn echter niet bekend. Rusk verklaarde tegenover journalisten, dat de kwestie voor de Verenigde Naties zou kunnen worden gebracht, maar dat de onder handelingen tussen Oost en West hier aan vooraf zouden kunnen gaan. Rusk zei dit na een twee uur durende conferentie met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham marskjöld. en de Amerikaanse ambassa deur by de Verenigde Naties, Adlai Stevenson. Rusk noemde de toestand rond Berlijn „ernstig". De betrokken regeringen moeten volgens hem met elkaar in contact blijven „om te onder zoeken of er een mogelijkheid bestaat vitale belangen te beschermen". „Wan neer de crisis zich toespitst en een be dreiging van de vrede wordt, vind ik het volkomen gepast dat de V.N. het vraag stuk in behandeling nemen", zo zei hij. Uit Berlijn en Oost-Duitsland komen intussen weinig bemoedigende berichten. Er schijnt de communisten niet veel aan gelegen te zijn, incidenten en een toe- Schietoefening Gisteravond rukte de Britse militaire politie uit naar de noordelijke haven in een kanaal in het centrum van Berlijn, waar de Oostduitse politie schoten had gelost. Het bleek, dat leden van de Oostduitse politie schietoefeningen hiel den op een hoop straatstenen, even over de Britse sectorgrens. Zij gebruikten wapens van een klein kaliber. Arbeiders vluchtten weg om niet door afketsende kogels getroffen te worden. Het vuren hield op toen de Britse militaire politie tezamen met de Westduitse politie aan kwam. maar werd voortgezet toen deze weer waren vertrokken. De Oostduitse politie wierp traangas- bommen naar een groep van 30 jeugdige Westberlyners. die bij de sectorgrens waren samengekomen. Ook werd een waterstraal op hen gericht. De socialistische party in West-Berlyn heeft alle inwoners van het vrije deel van de stad opgeroepen, zich niet te laten provoceren en niet mee te doen aan demonstraties en andere uitdagende acties aan de sectorgrens. In West-Berlijn is gisteren een nieuwe lijn van de ondergrondse geopend, die het noordelijke met het zuidelijke stads deel verbindt. De lijn, die zeven km lang is, loopt van het district Wedding in de Franse sector naar de Kurfürstendamm in het Britse deel. Het werk, dat zes jaar heeft geduurd, was een week eerder klaar dan men had verwacht. Het is de eerste nieuwe lijn van de Berlijnse ondergrondse sinds dertig jaar. Via deze lyn kunnen passagiers reizen, die niet van de luchttram die eigen dom is van een Oostduitse maatschappij gebruik willen maken. Prinses IRENE uit Mexico teruggekeerd Na een verblijf van ongeveer zes we ken in Mexico is Prinses Irene van ochtend vroeg met een DC-8 straal vliegtuig van de KLM op Schiphol teruggekeerd. De Prinses, die gekleed was in een wijde witte mantel, werd daar verwelkomd door de Mexicaanse ambas sadeur in ons land, de heer Rafael Fuentes, en enige hoffunctionarissen. Nadat zij zich op het platform enige tijd met hen had onderhouden, vertrok zij in een gereedstaande auto naar Soestdijk. De Prinses is in Mexico de gaste ge weest van president Adolfo Lopez Mateos. Donderdag jl. was zij uit Mexi co naar Montreal vertrokken. In Cana da heeft zij nog enige dagen doorge bracht by een vriendin, mevr. Smith. De Braziliaanse ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht hebben gisteren aan het Congres een gemeenschappelijke boodschap gezonden, waarin zij verklaren niet te zullen toestaan, dat vice-presi dent Goulart het presidentschap op zich neemt. Hun houding is geba seerd op „overwegingen van nationale veiligheid". Daarop heeft de waarnemende president, Mazilli, bekendgemaakt, dat hij zal aftreden, indien het Congres aan de eis van de strijdkrachten gevolg zou geven. Dit zou dan betekenen, dat Brazilië geen president en geen vice- president meer zou hebben. In de Grondwet is bepaald, dat in een dergelijk geval binnen zestig dagen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Goulart verklaarde gisteravond in Parijs, dat hij zich krachtens de Grondwet als president beschouwt. Vandaag zou hij, na een onderhoud met landgenoten, een besluit nemen over terugkeer naar Brazilië. Censuur ingesteld „Parls-Presse" publiceerde gisteravond een foto van Goulart die de Chinese communistische leider Mao Tse-toeng de hand schudde. De foto werd genomen toen de twee mannen elkaar tien dagen geleden ontmoetten en Goulart, volgens het blad. hulde bracht aan de „beslis sende rol van China in de strijd tegen het imperialisme". „Op grond van deze verklaring waren de Braziliaanse mili taire leiders van mening dat Goulart op zijn minst met het communisme svm- ONDERWIJZERS NAAR NIEUW-GUINEA Uit Nederland zyn 12 onderwyzers in Nieuw-Guinea aangekomen, bestemd voor het onderwys op de missiescnolen van verschillend type in het vicariaat Merauke en het vicariaat Hollandia. Deze aanvulling van onderwijskrachten maakt het mogelyk, in het nieuwe schooljaar, dat in september begint, de zo nodige uitbreiding van het onderwijs een goed begin te geven LATER AFKOELING tot De Bilt verwacht van heden morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Meest matige wind. ruimend van zuidoost naar zuidwest. Aanvankelijk warm weer, later enige afkoeling. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 AUGUSTUS Zon op: 5.47 uur; onder: 19.33 uur. Maan op: 21.55 uur; onder: 11.11 uur; Hoogwater te Katwyk te 6.01 en 18.28 uur, laagwater te 1.58 en 14.13 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Morgen iets minder warm met zwakke zeewind. Overwegend zonnig. In de mid dag ongeveer 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: zwak koufront gaat passeren en brengt tydelyk een kleine kans op onweer met zich mee. Dit nommei bestaat alt 12 pagina's pathiseert, en verzetten zij zich tegen zijn aanvaarding van het presidentschap na het aftreden van Quadros", aldus „Paris-Presse". Intussen is in Brazilië censuur inge steld op uitgaande persberichten. Ook de radio-stations in de provincies zyn on der censuur gesteld. John Lawrenson, Reuters voornaam ste vertegenwoordiger in Zuid-Amerika, deelde later in een telefoongesprek met New York mee dat de censuur wat ver zacht is. Zij wordt niet-officieel in de kantoren van de telegraafmaatschappij- en uitgeoefend. De censors ontlenen hun bevoegdheid aan een in 1915 uitgevaar digd presidentieel besluit. Rus wilde niet terug Een Sowjetrussische toerist, de 47- jarige Krawtsjenko, is gisteren omgeko men bij een val uit de vierde verdieping van zijn hotel in Caen. De man, een schryver en journalist uit Moskou, had een brief achtergelaten, waarin hy zei dat hy „het niet eens was met het regime" in de Sowjet-Unie en had be sloten niet naar Moskou terug te keren, zo heeft de politie verklaard. Krawtsjenko maakte met 25 andere Sowjetrussische vakantiegangers, voor- Prinses Beatrix gefotografeerd in de Via Veneto in Rome. Zij vertoeft thans met enkele vriendin nen in de Italiaanse hoofdstad. Soekarno naar Belgrado vertrokken President Soekarno is gisteravond met een speciaal vliegtuig naar Belgrado vertrokken, waar hij de conferentie van niet-gebonden landen zal bijwonen. Deze conferentie begint 1 september, In zijn gevolg zijn 46 personen, onder wie acht ministers en de leiders van de moham medaanse. de nationalistische en de communistische partijen. De delegatie werd door 5.000 personen op het vliegveld uitgeleide gedaan. President Soekarno arriveerde van ochtend op het vliegveld van Belgrado. Hy werd begroet door president Tito van Zuid-Slavië. namelyk technici en intellectuelen, per autobus een rondreis door Frankryk. De politie achtte de mogelykheid van een ongeluk uitgesloten. De rest van de brief, waarin uitgelegd werd waarom Krawtsjenko geen politiek asiel had ge vraagd, werd door de politie niet vryge- geven. Twee functionarissen van de Sowjetrussische ambassade in Parijs zyn in Caen voor een onderzoek aangekomen. Spreekverbod voor bemanningen Bij beider zicht en bladstil weer Het booreiland Triton van de Ned. Aardolie Maatschappij is op de eerste plaats voor proefboringen voor de kust bij Kijkduin aange komen. Een luchtopname van het gevaarte, dat op 53 meter lange poten op de zeebodem staat. Er zal tot ongeveer twee kilometer diepte worden geboord. Een mysterieuze aanvaring op de Nieuwe Waterweg, bij helder zicht en bladstil weer. is vannacht de ondergang geworden voor de Nederlandse kustvaarder Geest- stroom", een nietig zeescheepje van 317 brt, dat gebouwd werd in 1954 en voor de Rederij Waling van Geest en Zoon een min of meer regelmatige dienst onderhield op de Engelse oostkust. De „Geeststroom" werd even na tien uur, nadat zij de haven van Maassluis had verlaten met bestemming Boston (GB). ter hoogte van boei groen negen (tussen Maassluis en Hoek van Holland) met een daverende klap midscheeps ge raakt door de binnenkomende Noorse tanker „Jaranda", die met 18.000 ton ruwe olie voor de Shell uit Puerto Mi randa (Venezuela) kwam. De kustvaar der begon vrijwel onmiddellyk te zinken. Kapitein Booster uit Vlaardingen deed nog een poging om zijn schip aan de zuidelyke oever aan de grond te zetten, maar dat gelukte hem slechts gedeelte lijk. Alleen een klein deel van de romp en de masten van de „Geeststroom" markeren nog de plaats van het onge val. de rest van het schip ligt onder het water. Buiten de vaarroute overi gens. Vlucht voor leven Het werd voor de bemanning van de „Geeststroom" in die spannende minuten een vlucht voor het leven. Twee jonge matrozen sprongen in paniek over boord en zwommen dwars over de Waterweg door personeel van Dirkzwagers mel- dingspost aan droge kleren werden ge holpen. De negen andere bemannings leden klommen via een snel uitgewor pen touwladder aan boord van de Noorse tanker. Het avontuur is voor allen goed afgelopen, alleen een der oudere ma trozen kreeg een lichte verwonding aan het gelaat. Aanvankelijk werd gevreesd, dat een of meer mannen van de „Geeststroom" met het schip mee in de diepte waren gezonken, doch dat was gelukkig niet het geval. Toch heeft de Rijkspolitie te water nog lange tijd met schynwerpers de plaats van het ongeval beschenen. De reddingboot van Hoek van Holland verleende daarby assis tentie. Zwijgende groep De veel zwaardere „Jaranda" liep vrijwel geen schade op Het schip heeft de kustvaarder met de boeg aan stuur boordzijde geraakt, maar kon zonder moeilykheden de reis naar de eerste petroleumhaven in Pernis vervolgen. Daar meerde de „Jaranda" tenslotte om half een af. Ruim drie kwartier later verlieten de schipbreukelingen het Shell-terrein. Allen werden met een busje naar hun woningen in Vlaardingen gebracht. Het was een zwijgende groep, 's nachts op het Shell-terrein. Op bevel van beide gezagvoerders heerste er namelijk een absoluut spreekverbod voor redders en geredden. Zelfs de namen van de schip breukelingen werden niet gegeven. Met veel moeite kon er tenslotte een plaatje voor de fotografen af. „Ik wil onder geen beding journalisten aan boord hebben", zei kapitein Jonassen van de „Jaranda", zijn collega van de „Geest stroom" was het daarmee geheel eens. De oorzaak van de aanvaring bleef voor Baar de oever by Maassluis, waar zy ons dus onduidelijk. Eerste verhoging in april te wachten (Van onze Haagse correspondent) Omstreeks april 1962 kan een algemene huurverhoging worden verwacht van 10 tot 12%, afhan kelijk van de gemeenteklasse. Het wetsontwerp, waarin de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid zijn gedachten omtrent het op langere termijn te voeren huurbeleid heeft vorm gegeven, is de ministerraad gepasseerd en aan de Raad van State toegezonden, aldus is ons van bevoegde zijde medegedeeld. De regering is van oordeel, dat de huurpryzen van gebouwd onroerend goed met in totaal ongeveer 30% moeten sty gen Voorts dat dit dient te geschie den langs geleidelyke verhogingen en wel in een zodanig tempo, dat het eind doel bereikt zal kunnen zijn omstreeks de tyd, dat een zeker overwicht zal be staan tussen woningvoorraad en woning behoefte. In het destyds uitgebrachte SER-advies wordt deze toestand aan wezig verondersteld omstreeks 1965. In drie fasen, telkens met 2 jaar tus senruimte, denkt de minister van Volks huisvesting en Bouwny verheid de huur verhoging verwezenlykt te hebben. Gedacht wordt aan huurverhogingen in 1962, 1964 en 1966. In gemeente klasse I met 10% in gemeenteklassen II en III met 11% en in de gemeenteklas sen IV en V met 12%. Compensatie in de loonsfeer acht de regering gewenst. Evenals een verlaging van de woningbouwsubsidie. MINISTER VISSER TE APELDOORN De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, brengt vandaag een bezoek aan de ondersteunings-strijdkrachten. De minister die om half elf vanmorgen by de staf te Apeldoorn aankwam, bezich tigde na de lunch enige inrichtingen. (SttcJ ?)ït 'e leuwss Uit het Leidsch Dagblad van 2 Sept. 1861: Z.M. heeft eervol ontslag ver leend. op verzoek, aan den len luit. H. P. J. van Wensen, bij de dienstdoende schutterij alhier, en in zijn plaats benoemd den 2en luitenant H. van Hall, als mede tot 2e luitenants Mr. J. Luzac en Mr. H. G. Kist. Het Prov. Gerechtshof v. Z.- Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. Speyer. Het hof heeft hem schuldig ver klaard aan moedioillige brand stichting in een gebouw, waar van te voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht, en hem ter dier zake veroordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1