Italiaans machtsvertoon in het sprinttoernooi De felle juniorenstrijd eindigt in kleine Belgische zege: 198-176 pt Maspes veegt Rousseau als beginneling van baan Derksen had slapeloze nacht Roodenburg-veteranen wonnen de „Gouden Kriel"-beker AANTREKKELIJK ATLETIEK IN LEIDSE HOUT Twee nieuwe Nederl. jeugdrecords Spanning van eerste begin MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 (Van een spec Uitbundige tonelen hebben zich het eerste weekeinde van de wereldkampioenschappen op de Oerlikon-baan afgespeeld. De vele Italiaanse arbeiders in Zwitserland, die en masse de tribunes bevolkten, kregen volop gelegenheid hun zuidelijk enthousiasme te spuien. Want de eerste twee wereldtitels werden volgens de verwachting overigens een prooi van de azzurri, die zondag titelhouder Antonio Maspes met groot machts vertoon opnieuw de regenboogtrui bij de prof- sprinters zagen veroveren. Zaterdag had de 22- Dc Nederlanders boekten wisselende successen. Het was bepaald teleurstellend vooral voor hemzelf dat Jan Derksen er niet in slaagde zich bij de laatste vier te rijden. Dit lukte ook aan De Graaf niet bij de amateurs. Maar daartegenover stond» dat zowel Martin Wierstra als Arie van Houwelingen de stayers-finale bereikten, het geen via de herkansing ook Leen van der Meulen bij de amateurs gelukte. Bovendien verraste Peter Post in de achtervolging, waarin hij zich met titelhouder Rudi Altig, de Zwitser Willy Trepp en de Italiaan Leandro Faggin tot de vier besten ter wereld mag rekenen. ale verslaggever) jarige Sergio Bianchetto de fel begeerde titel van de amateursprinters voor de neus van zijn vriend Giuseppe Beghetto weggekaapt. Het meeste tot de verbeelding sprak echter de overwinning in twee ritten van Maspes op de Franse troef Michel Rousseau, die als een beginneling van de baan werd gevaagd. Maspes, die voor het begin van de wereldkampioenschappen had aangekondigd voor niemand bang te zijn, evenaarde in de tweede rit zijn wereldrecord van 10.8 sec. over de laatste 200 meter. Voortdurend zat hy om te kijken om elke onverwachte beweging van zijn vriend en tegenstander te Kunnen op vangen. Toen explodeerde Bianchetto. Hij trok naar beneden met Beghetto aan zijn wiel en suisde in 11.5 door de laatste 200 meter. Beghetto kwam slechts een paar cm te kort. De derde prijs was voor de Australiër Ron Baensch, die in twee ritten de Russische kampioen Imant Bodnleks klopte. Het was overigens voor het eerst in de his torie van de wielersport, dat een Rus tot de laatste vier van de amateursprinters doordrong. De 20-jarige soldaat uit Riga schoot echter in tactiek te kort om het nog verder te brengen. Zaterdagmiddag was Aad de Graaf in twee ritten door Beghetto uitgeschakeld. De Rotterdam mer had danig last van zijn zenuwen en reed niet half zo goed als de avond tevoren. Vooral in de tweede rit toen Beghetto twee ronden lang spurtte, had De Graaf in zijn normale vorm beslist niet verloren. De stayers De Nederlandse stayers-kampioen Martin Wierstra had een „zacht eitje" in zijn serie. Hij startte op de tweede plaats achter de Spanjaard Gomila, nam echter in de allereerste ronde de leiderspositie over en reed onbedreigd naar het einde. Achter hem nestelde zich de Franse kampioen Raynal en de Belg Depaepe, van wie de laatste de taak van stootblok op zich nam. De paepe was zo vriendelijk om alle aan vallen van de Duitser Petry, de Frans man Retrain en Gomila af te wijzen, zodat Wierstra, Rynal en Depaepe de finale bereikten. Heel wat meer strijd leverde de tweede serie op. Niet wat betreft het bezetten van de eerste plaats. Wan/ de Duitse kampioen Karlheinz Marsell, die van kop was gestart, verkeerde ln grootse vorm en reed als zijn concurrenten op tenminste 2 ronden, hetgeen door zijn collega's maar matig werd geap precieerd. Marsells gangmaker Meule- mans overschreed hiermee een onge schreven wielerwet en kan er op reke nen, dat dc heren het hem ln de finale dubbel lastig zullen gaan maken. Achter Marsell ontspon zich een fel gevecht om de andere twee finaleplaat sen. Dolfke Verschueren verzekerde zich na elf minuten in eén rush van de twee de positie, terwijl toen nog Arie van Houwelingen op de derde plaats reed. Hij viel terug toen de Italiaan Pizalli het. voorbeeld van Verschueren wilde volgen, maar de Italiaan had in die spurt teveel van zijn krachten gevergd en verdween voorgoed in de achterhoede. Het grote gevecht begon daarna tus sen de Nederlanders Koch en Van Hou welingen, die voor eigen kans reden De Utrechter zag zijn kans schoon toen Van Houwelingen na 26 minuten een inzinking kreeg en dooi Marsell op een ronde werd gereden. Koch leek op rozen te zitten, want Marsell, een van zijn beste vrienden, kwam een handje hel pen door vlak achter Koch de aanval len van Van Houwelingen op te vangen. Toen Van Houwelingen zich herstelde van zfjn inzinking en Koe'", steeds .c nh- Hoogtepunt De finale van de profsprinters was het hoogtepunt van deze eerste dagen van de wereldkampioenschappen. Michel Rousseau, in wie velen ook Jan Derksen de wereldkampioen hadden gezien, kwam er eenvoudig niet aan te pas. In de eerste rit had Maspes de kop moeten nemen, maar na de eerste van de drie ronden begon de Italiaan een „sur-place die 26 minuten en 19 seconden duurde Vo or Rousseau echter moet het uren hebben geleken. In die 26 minuten werd ziJn zelfver trouwen gebroken en toen hij de kop moest nemen, was de Fransman m feite al geklopt. Kort na de voorlaatste bocht schoot Maspes onder Rousseau door en zag de Fransman eenvoudig niet meer. Nog groter was de macht waarmee Mas pes in de tweede rit de titel voor de vijf de maal veroverde. Rousseau was nu van kop vertrokken, durfde niet voor de tweede maal een sur place aan on zag plotseling ln de derde ronde Maspes als een schim onder zich doorkomen. De Italiaan raasde naar de finish, waar de klokken op 10.8 sec. bleven stilstaan. De manier, waarop Maspes zijn titel pro longeerde, stempelde hem tot de enige ware wereldkampioen. Er bestond in ae twee dagen overigens, die het proftoernooi duurde, geen enkele twijfel over de afloop. Maspes was zo superieur, dat alleen enkele bijzonder grote optimisten nog andere namen durfde te noemen. Ontroostbaar „Ik heb de hele nacht liggen denken hoe stom ik wel ben geweest, zei Jan Derksen zondagmiddag toen hij ais toe schouwer de verrichtingen van zijn col lega's volgde De 42-jarige Amsterdam mer, die er nog steeds niet aan denkt met fietsen te stoppen, had zaterdag avond de teleurstelling van zijn leven gehad toen hij door Rousseau in de kwartfinales werd geklopt. Inderdaad was de nederlaag in de eerste rit niet nodig geweest. Derksen, die door Gaig- nard en de Luxemburger Gillen in de serie te verslaan zijn zelfvertrouwen had versterkt, bleef een paar lengten achter Rousseau hangen en toen de Fransman plotseling demarreerde was het te laat. De Nederlandse kampioen kwam weliswaar nog langszij, maar een finishfoto maakte uit dat Rousseau had gewonnen. Die nederlaag kwam de Am sterdammer niet meer te boven. Hij zat er nog over te piekeren in de tweede rit, waarin Rousseau in 10.9 sec. over de laatste 200 meter een nieuw baanrecord vestigde. „En toch had ik hem kunnen hebben", bleef Derksen volhouden. Wei nig eer was ook te behalen voor Henny Wegfiets weg Voor Leen van der Meulen was de 1 zaterdag ongunstig begonnen. Hjj 1 had de avond tevoren een van zjjn 1 wegfietsen achter het hotel in een steegje gezet en toen de Nederlan- i der de volgende ochtend een tral- i ningsrit wilde gaan maken, was het vehikel verdwenen. Gestolen blijk baar, want de nieuwe berijder is niet meer komen opdagen. Zater dagavond betrok Van der Meulen 1 een nieuw kwartier. De hyperner- veuse stayer had al een paar nach ten geen oog kunnen dichtdoen 1 door het drukke verkeer langs het hotel en toen Bertus de Graaf hem aanbood mee te gaan naar een lan- delljk hotelletje op een paar km. buiten de stad, nam hij dit voorstel met beide handen en met toestem- ming van de Nederlandse officials. De kerkvoogden van Zürich heb- I ben ook rekening willen houden met i de zo kostbare nachtrust van het wielerleger. Op verzoek van de In- ternationale Wielerunie werden zondagmorgen vroeg de kerkklok ken korter geluid dan normaal. Welke medewerking bijzonder op 1 Prijs werd gesteld. 1 Sportief-leden op Haagse sintelbaan Enkele leden van Sportief hebben met min of meer succes deelgenomen aan de atletiekwedstrijden, die gisteren op de Haagse sintelbaan aan de Zuidlaren- straat werden gehouden. Deze wedstrij den moesten op 16 juli in verband met de regen worden afgelast. Hllde de Jong werd eerste bij het dames D met 4.29 meter. Zij vierde trou wens ook triomfen bij het hoogsprin gen dames C. Geen van de andere deel neemsters kon aan haar 1.33 meter tip pen. De 14.1 sec. van Marina van Driel was goed voor een tweede plaats 100 meter dames D. Hanny van der Voort werd ook tweede, met een sprong van 428 meter bij het verspringen dames D. Verder: Henny Pauw vijfde op 80 me ter meisjes B met 10.8 sec. en vierde 26 maart 1939. ASC na emotionele strijd door een gelijkspel tegen Hlllinen kam pioen van de 3e-klasse. Op de feestavond verschijnt de Lugdunum-ploeg, die de concurrent van rood-zwart, het sterke Schevenlngen, een punt had afgesnoept en het zijn vooral de ouderen, die deze vriendendienst op waarde weten te schatten. Een wedstrijd tussen de verteranen van beide clubs is het gevolg. En de Inzet: een gouden beker. Goud inderdaad, doch Adspirantentoernooi van DOCOS In het kader van de viering rond het 25-jarig bestaan van DOCOS werd gis termiddag een adspirantentoernooi ge organiseerd, waaraan deelgenomen werd door RAVA, UVS, TYBB, Lenig en Snel en DOCOS. De uitslag was als volgt: Poule A: 1. RAVA 5 pnt., TYBB 5 pnt., 3. UVS 4 pnt., 4. DOCOS 3 pnt., 5. Lenig en Snel 2 pnt. Poule B: 1. RAVA 6 pnt., 2. TYBB 5 pnt., 3. UVS 4 pnt., 4. DOCOS 4 pnt., 5. Lenig en Snel 1 pnt. Poule C: 1. UVS 8 pnt., 2. TYBB 5 pnt., 3. RAVA 5 pnt., 4. Lenig en Snel 2 pnt., 5. DOCOS 0 pnt. Wielervaria In het Nat. Militaire kampioenschap op de weg (125 km) werd de Leidenaar A. Kloosterman achter A. Russens en A. de Hartog derde. De Ronde van 's-Gravendeel over 100 km werd een zege voor de Rijnsburger Piet Kooyman by de amateurs. In de Ronde van Bouwlustlaan te Den Haag voor amateurs over 100 km werd C. Schijff uit Rijnsburg vierde. De nieuwelingen reden 60 km. Hier werd C. v. d. Hulst uit Zoeterwoude tweede. bij het verspringen met een sprong van 4.49 meter. De 4x80 meter meisjes A/B bracht Sportief op de vijfde plaats met een tijd van 45,3 sec. slechts 2 cm. hoog, symboliserend de naam, die de ASC-er H. P. G. de Cler onder zijn vrienden droeg. Het kleinood doorstond de stormen van de Tweede Wereldoorlog en werd daarna de wissel- prijs voor de wedstrijden tussen de toen malige Leidse KNVB-verenigingen. En hoe dit toernooi gewaardeerd wordt door de huidige oude garde, kon ieder, die gisteren een bezoek bracht aan de De Kempenaerstraat, met eigen ogen aanschouwen. Zonder dat een strakke reglementering wat leeftijd e.d. betreft nodig is, ontwikkelt zich immer een sfeer, waarin de oude Leidse roem kan gedijen. Zie een Paultje Vermond (Lugd.) nog langs de lijn flitsen, hoor de knal harde schoten van een Harry Bijl (LFC) bewonder nog de energie van een Du Prie en een Piet Polanen (Roodenburg), erger u vooral niet aan overbodig ge praat van „onze sportvriend" maar ge niet liever van de listige pasjes van Henk Vreeken (ASC) of van de snelle sprints van Van Schoten (DOCOS), lach eens om de missers van LDWS-praeses Klaas Hllner, waardeer het zwoegen van Beek man (UVS). Roodenburg bleek niet van plan de beker af te staan ofschoon het verschil ditmaal heel gering was. LFC pikte de koperen Kriel, omdat ASC de strafschop pen versmaadde.Maar dit laatste was allemaal niet zo belangrijk. De voorzitter van ASC, de heer G. J. Prevo liet, ln het clubgebouw, ook al der traditiegetrouw, bij deze toernooidag, vele humoristische dankwoorden horen, daar bij de schenker, de heer De Cler inlei dend, die op de hem eigen wijze de prij zen overhandigde, daarna Klaas Hüner, namens alle deelnemers „Biel" hulde bracht in de vorm van een zeer geslaag de Ajax-Sportman-man. Dat hiermede het einde van het samenzijn nog niet was gekomen, zal wel voor de ingewijden duidelijk zijn. De uitslagen luiden: ASCLDWS 1—0, Roodenburg—LFC 0—0, UVS—Lugdunum 1—1, ASC—LFC O—0, LDWS—Lugdunum 0—0, UVS—Roodenburg 0—1, UVS—LFC 00, LugdunumDOCOS 00, Rooden burg—DOCOS 1—0, ASC—UVS 1—1, LDWS—DOCOS 1—0, LFC—Lugdunum 2_o, UVS—DOCOS O—0, ASC—Rooden burg 0—0, LFC—DOCOS 3—2, LDWS— UVS 0—5, Lugdunum—Roodenburg 0—1, ASC—DOCOS 2—0, LDWS—LFC 0—3. Zo versloeg Maspes de Fransman Rousseau in de beslissende rit voor het wereldkampioenschap der prof- sprinters. Marlnus, die zowel in zijn serie als in i de herkansing tweede werd. Grote fout Zonder ook maar een meter op de Oerlikonbaan getraind te hebben, heeft Peter Post zich geschaard onder de vier beste achtervolgers. In de kwalificatie- ritten tot ieders verbazing verwees het reglement de renners die ingehaald werden naar huis. terwijl voorheen ook hun tijden meetelden voor de klassering reed Peter Post tegen Rudi Altig en met een tijd van 6.20.2 plaatste hij zich als vijfde. Dit betekende, dat hfj tegen de Brit Tommy Simpson moest uitko men. Deze beging voor de start van de kwart finale de grote fout door Post voor een winterbaanryder uit te maken, die hier wel niets zou kunnen presteren. Simpson heeft later spijt van zyn woor den gehad, want Peter was zo verbeten, dat hfj de Brit in de dertiende van de vijftien ronden inliep. Ook Altig en Trepp gunden hun tegenstanders ln de kwartfinales weinig. Alleen Faggin, die met 6.12.6 een nieuw baanrecord maakte, had de volle 15 ron den nodig om de Deen Baunsoe met ruim 8 sec. te overwinnen. In de halve finales, die dinsdagavond worden gere den, komt. Peter Post uit tegen Rudi Al tig, waarna Faggin en Trepp zullen gaan uitmaken wie de tweede finalist wordt. Onuitputtelijk Het onuitputtelijke reservoir der Ita lianen heeft hen voor het vierde ach tereenvolgende jaar de wereldtitel bij de amateursprinters opgeleverd. Na Gasparella (2 maal) en Gaiardonl was het nu de 22-jarige Sergio Bianchetto uit Padua voor wie de trompetten wer den gestoken. In de finale versloeg hij zijn even oude plaats- en clubgenoot Giuseppe Beghetto. Dit tweetal had ver leden jaar op de tandem het Olympisch goud voor Italië veroverd. Bianchetto nam een grootse revanche voor zfjn nederlaag tegen Beghetto ln het Ita liaanse kampioenschap. Vooral de twee de flnale-rlt was een schoonheid. Beghetto vertrok van kop en trachtte zijn rivaal in de sur place de leiderspo sitie op te dringen. Dit lukte pas toen het tweetal halverwege de tweede ronde weer op de pedalen ging staan. Bian chetto. die de eerste rit gelanceerd had gewonnen, moest dus nu voorop gaan rfjden en deed dat uiterst voorzichtig. (Van onze atletiekmedewerker) Prachtig zomerweer, een prima organisatie, een fel meelevend publiek en vele spannende momenten: dat zijn de ingrediënten om van een atletiekwedstrijd een succes te maken. En dat deze eerste interland wedstrijd in Leiden inderdaad een succes is geworden kunnen we afleiden uit de enthousiaste reacties van de bezoekers en uit de vele complimenten die de Afdeling Leiden van do KNAU na afloop van de wedstrijd Nederland—België werden gemaakt. En al moest de Nederlandse jeugd dan ook met een kleine nederlaag genoegen nemen, het neemt niet weg, dat het gevecht om de punten vooral in de eerste periode uitermate fel was en prima resultaten werden geleverd, zodat het enigszins was te betreuren, dat niet meer stadgenoten dan de aanwezige 500 van deze spannende strijd getuige waren. sec. Een prachtige verrichting op de baan in het Leidse Hout, waarbij op de 200 meter een grote bocht genomen moet worden en slechts een recht einde van 80 rn. Nederland had toen enkele punten voorsprong, maar de Belgen moesten nog met hun troeven op tafel komen. En dat gebeurde, nadat de stand na 7 num mers gelijk was 7979. Spanning te over dus. Maar op de afstanden 800 meter en hoger, die hierna kwamen, waren de Belgen veruit de baas, ondanks dat de Nederlanders niét tot onverdienstelijke prestaties kwamen. Oranje had echter geen antwoord op een Crauwels: 3000 meter in 8.32,8, een 1500 meter van De Hertoghe in 4.03,8 en een 1500 meter hindernis van Overmeire in 4.26,1. Op dit laatste nummer noteerde Hendriks voor Nederland toch de beste tijd en of ficieus record, n.l. 4.35,4, en dat in de nieuwe steeple-bak! BIANCHETTO amateurkampioen ter ging rijden staakte de Duitser zijn vriendendienst en leverde Koch aan de Blonde Sassenheimer over. In de her kansing stapte Koch al na 5 minuten af. Hij had even tevoren fel tegen de leidende Duitser Petry geknokt om een tweede lap te voorkomen, raakte los van de rol en voorkwam nog net een botsing met Petry. Het achttal finalisten werd gecom pleteerd door Petry en de Zwitser Meier. Voor de Spanjaard Gomila had het avontuur nog een droeve afloop. Hij viel zomaar pardoes van zijn fiets op het beton en moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Bij de amateurs was de Spanjaard Garcia zo vriendelijk om zich na 30 km tegen de Rus Kobzev te gaan verdedigen, die nota bene op drie ronden lag. Leen van der Meulen ciie op de loer had gelegen, maakte van dit duel gebruik om de leiderspositie óver te ne men. maar kreeg het toch moeilijk toen de Rus na het verwisselen van gangma ker zijn achterstand geheel goed c takte en nog een slot aanval inzette. Henk van Kamp» .:,os kansloos in de andere herkansingsrit, waarin hij het niet ver der bracht dan de vijfde plaats. Eigenlijk voordat de wedstrijden begonnen waren beleefden de aan wezigen al enkele angstige momen ten. want toen de beide ploegen stonden opgesteld en het jeugdhar- moniekorps ..De Burcht" op het mid denveld het Belgische volkslied ten gehore bracht, werd langzaam een tot bundel opgevouwen Belgisch vlag gehesen, die echter weigerde tij dig te ontplooien. Eerst na hevig ge- ruk lukte dat pas. juist voordat de laatste tonen weerklonken. Vol span ning volgde men daarna het bundel tje rood-wit-blauw. Dat echter zon der meer open ging. Ontladign De beginnummers brachten meteen de nodige sfeer. Nadat Kuiper op de 110 m. horden de eerste zege had behaald, volg de een prachtige 100 meter. De Neder landse kampioen, de Groninger Fritas Boss bleef aanvankelijk iets achter, maar de laatste 10 meter kwam deze slanke atleet met soepele grijppassen naast en tenslotte nog duidelijk vóór de Belgen Leroy en Van Coppenolle. Een enthousiast begroet eoverwinning in 10.8 Toen daarna Lenie Boele uit Krimpen a/d. lJssel op de 100 m-invltatie voor meisjes A erin slaagde het op naam van Joke Bfjleveld met 12.1 sec. staande re cord terug te brengen op 12.- sec., kon den de organisatoren zich nauwelijks een mooier begin wensen. Want ook Truus Cruiming van WIK Wassenaar had na een bijzonder vinnig gelopen race het oude record geëvenaard en natuurlijk het Leids record verbeterd: een prachtige afsluiting van haar junior-jaren! Fred van Herpen uit Vaals liep een voortreffelijke 400 meter. Deze lange knaap, met Boss dé verrassing van dit seizoen, kwam in prachtige loopstijl met hoge knievoering als eerste het rechte eind naar de finish in en bleef met 48.9 sec. de snelste tijd op de Leidse sin tels ooit gemaakt 0,6 sec. vóór op de Belgische favoriet Jarry! Tweede record Nogmaals vestigde Boss de aandacht op zich door een subliem gelopen 200 meter, waarin hy onbedreigd winnaar werd in de nieuwe Ned. recordtijd 21.8 Het Nederlandse honkbalnegental heeft zondag op het terrein Luchtbal te Antwerpen een verrassende 1-7 neder laag geleden tegen de nationale Belgi sche ploeg. Technische nummers Ook de technische nummers brachten geen puntenwinst voor Nederland, met uitzondering van het speerwerpen. De Belgen verrasten met een aantal prach tige prestaties. Wat te zeggen van een hoogtesprong van 1.93(1) door Timmer mans, dezelfde atleet op polsstokhoog met 3.85 meter, en Willeput, die de dis cus naar 44.14 wierp? Verspringen bracht Debroux met 7.06 meter als eerste, maar de Jonge Nederlander Goverden, met 7.03 toch op de tweede plaats! De zaak voor de Belgen was bekeken! Nederland echter zorgde voor de laatste overwinningen, want de beide estafettes werden gewonnen, waarbij vooral op de 4 x 100 meter weer de zege te danken was aan de eindsprint van Frits Boss. De uitslag van de landenwedstrijd kwam op 176 voor Ned. en 198 voor België. Bijnummers Enkele goed bezette by nummers vorm den de omiysting van het geheel. De 100200 meter heren sprinttweekamp toonde een herstelde Marius Boss van V en L (10.8 en 22.- sec.), de 1000 meter bracht na een fel duel Piet Kortleve in 2.28,1 als winnaar, waarna Hein Cujé een solorace op de 3000 meter besloot in 8.20,6, waarby de Hollandman Piet de Haas als derde eindigde in 8.34,1, een persooniyk record. De voorlichting aan het publiek was zeer goed, temeer daar tussenstanden by de technische nummers werden door- gebeid door de veldtelefoons van de landverkenners uit Leiden. Een novum voor de atletiekbaan in Leiden, echter zeker de moeite van perfectioneren waard, want ook op de technische num mers kan de stryd dan beter op de voet worden gevolgd. Een moment uit de 800 meter race. De Nederlander Schaper heeft nog de leiding. Hij zal geen winnaar worden. De hoogste trede op het ereplatform ivas gereser veerd voor de Belg De Wilde, die reeds in tweede positie ligt. Achter de Belg de Nederlandse jeugd kampioen Heystek. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9