Met een hersenbloeding naar een inrichting Braziliës leger keert zich tegen Goulart... NA 200 KILOMETER REIZEN PAS DE JUISTE VERZORGING Communisten in het Witte Huis I Huidgenezing PU ROL Te Hasselt „ontvoerde" meisje is te Maastricht gearresteerd Plannen voor defensiepolder aan Waddenzee Conflict tussen strijdkrachten en arbeiders niet denkbeeldig TRITON op eigen benen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 augustus 1961 Vierde blad no. 30437 Bij gebrek aan ziekenhuizen (Van onze Amsterdamse correspondent) Een door een beroerte getroffen Amsterdamse fotograaf is als gevolg van een verkeerde diagnose bijna een etmaal onderweg geweest en getransporteerd over 200 kilometer eer hij in een ziekenhuis te Enschede de juiste verzorging kreeg. De man, die vanwege de hersen bloeding bij voorkeur niet vervoerd had mogen worden en zeker niet over een dergelijke afstand, was door Amsterdamse medici voor een psychiatrisch geval gehouden. Zijn toestand is op het ogenblik zorg wekkend. Afgezien van het onderzoek of hier sprake is geweest van een fout of een medische dwaling, illustreert deze pijnlijke zaak bovendien het ontstellende gebrek aan beschikbare ziekenhuisbedden in Amsterdam. De 51-jarige fotograaf, werd dezer dagen in de late avond in halfbewuste- loze toestand aangetroffen in het foto atelier van een reclamebureau in de Spulstraat te Amsterdam. Twee broeders van de door de politie gealarmeerde G.GD. droegen hem in een ziekenauto, waarmee hij naar het Binnengasthuis werd gebracht. Tijdens deze overbrenging sloeg de patiënt enige malen wild om zich heen. In het ziekenhuis werd hl) onderzocht door een arts, die het advies inriep van een psychiater. ZU meenden, dat de man, die bulten kennis bleef, aan psychische storingen leed en vroegen het opnamebureau van de G.G.D. de patiënt te doen plaatsen in een psychia trische inrichting. In heel Amsterdam bleek er ln de psy chiatrische afdelingen van de ziekenhui zen niet één bed vry. Het bureau, ge wend om voor spoedopnamen soms 10 tot 20 ziekenhuizen in het land te telefone ren om een plaatsje te vinden, vond ten slotte een bed in de psychiatrische in richting „Groot Graffel" bU Zutphen. De nacht was toen vrijwel verstreken; de fotograaf lag al die t|)d te wachten op een brancard. 's Morgens om acht uur reed een am bulance-auto met de patiënt naar Groot Graffel". De arts, die de fotograaf na diens aankomst onderzocht, had vrij wel onmiddellijk de indruk, dat het hier een vergissing betrof. Hij meende, dat de 1 gehad ndellng o m. het toedienen van zuurstof nood zakelijk. „Groot Graffel" beschikt echter niet over dergelijke mogelijkheden en op nieuw moest er contact worden opgeno men met andere zlekeninrichtlngen. fotograaf een hersenbloeding had gehad hij achtte een speciale behani n. het Volgens leden van de subcommissie voor Interne veiligheid van de Ameri kaanse Senaat hebben Russische agen ten „Het Witte Huls en andere hoge regeringsafdelingen geïnfiltreerd". De subcommissie heeft een getuigenis van een expert op het gebied van de psycho logische oorlogvoering. Edward Hunter, bekend gemaakt. Deze zou hebben gezegd dat de agenten een nieuwe „anti-anti communistische" campagne voeren. Hunter verklaarde: „Moskou heeft eenvoudig agenten aangenomen die zich tussen de nieuwe, intellectuele top-elite op voet van gelijkheid hebben gemengd. Soms behoorden zU reeds daartoe. ZU zijn tot het Witte Huls en andere hoge regeringsafdelingen doorgedrongen. Het zijn allemaal heren, die kameraadschap- pelUk met elkaar omgaan. Op deze manier is het veel gemakkelUker en veel betrouwbaarder om geheimen te stelen". Hunter noemde geen namen, data of andere gegevens om zUn beweringen te staven maar zei, dat „de rode-agent in- nieuwe-stljl zijn rol speelt bij het be ïnvloeden van de politiek, ervoor zor gend, dat deze faalt of tenslotte ons zelf schade toebrengt". Tenslotte bleek, dat de fotograaf kon worden opgenomen ln een zienhuis te Enschede. H|) kwam hier tegen zeven uur ln de avond aan. De familie heeft zich over deze gang van zaken zeer verontwaardigd getoond. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat iemand die door een hersenbloeding wordt getroffen een nacht en een dag op de Juiste verzorging moet wachten. I Huidzuiverheid Huldpexondheid Puistjes verdrogen door Purol-poedei, Mr. A. M. BARON VAN TÜYLL VAN SEROOSKERKEN TE UTRECHT OVERLEDEN (Van onze correspondent) Op 72-jarige leeftijd is in Utrecht overleden mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, die in 1947 is opgetreden als hoofd van de Nederlandse vertegenwoordi ging bij het Internationale Tribu naal ter berechting van oorlogs misdadigers in Neurenberg. De thans overledene die op 1 januari 1889 in Voorburg is geboren, is van 25 Juni 1923 werkzaam geweest bij de rechterhjke macht, eerst een aantal jaren als rechter bU de rechtbank in Amsterdam. Op 6 mei 1040 volgde zijn benoeming tot president van de recht bank te Alkmaar. Ook was hij oud procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Van 1 september 1947 tot 1 februari 1959 is mr. baron Van Tuyll van Seroos kerken president geweest van de Haar lemse rechtbank. De begrafenis is van daag ln stilte geschied. De verdiensten van de overledene z|jn erkend door de benoeming tot ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nieuwe raketmotor Een Amerikaanse onderneming heeft een proef genomen met een raketmotor, die volgens haar de grootste door vast brandstof voortgedreven raketmotor ls die ooit is gebouwd. Hij zou een stuw- druk kunnen ontwikkelen van ruim 225.000 kilogram. De proef was een vol ledig succes geweest. Volgens de onderneming kunnen een aantal van deze motoren aan elkaar ge last worden, waardoor een stuwdruk van ruim 7.5 miljoen kilo zou kunnen ont staan. De motor is ongeveer 9 meter lang en heeft een middellijijn van 2.5 meter. Hy gebruikte bij de proef naar schatting 75 ton brandstof in 87 secon den. Cubanen naar Mexico VUftlcn Cubanen, dertien mannen en twee vrouwen, zün met een klein vaar tuig naar Mexico uitgeweken. ZU heb ben gevraagd aldaar als politieke vluch telingen te mogen biyvcn. Hun aanvrage om asiel wordt thans door de Mexicaan se autoriteiten bestudeerd. President Dortlcos van Cuba, die 11 september te Moskou zal aankomen voor een officieel bezoek aan de Sowjet- Unle op uitnodiging van president Breznow. President Dortlcos zal eerst deelnemen aan de conferentie van niet- gebonden landen te Belgrado. CHINEES KREDIET VOOR INDONESIË Indonesië en communistisch China zullen een overeenkomst sluiten be treffende een krediet van 20 miljoen dollar voor de financiering van textiel- projecten in Indonesië .zo is glsiteren in Djakarta bekendgemaakt. Indonesiërs uil N.-Guinea in Djakarta Een groep van 650 Indonesiërs, voor- nameiyk arbeiders van de Ned. Nieuw- Gulnee Petroleum Maatschappij met hun gezinnen uit Sorong, zUn bU hun aankomst In Djakarta als helden ver welkomd. ZU waren met een eigen schip, het 3.000 ton metende „Robina", met steun van het Indonesische-consu laat-generaal ln Singapore, naar Indo nesië gereisd. Een woordvoerder van de groep zei dat zij uit Nieuw-Guinea waren ge- vludht „omdat zij het lijden door de Nederlandse onderdrukking niet langer konden verdragen". HU voegde hieraan toe dat de Nederlandse autoriteiten hen hadden verdrongen wegens hun antl-koloniallstlsche en pro-Indonesi sche activiteit". De groep drong aan cp „strijd voor het herwinnen van het gebied door de Indonesische regering". De Amerikaanse zanger Bing Crosby arriveerde met zijn echtge note en zoontje op een vliegveld bij Londen op doorreis naar de Ri viera, waar hij een vakantie gaat doorbrengen. OPROEP AAN SURINAMERS IN NEDERLAND De raad van bestuur van de nationa listische beweging Suriname in Neder land (N.B.S.N.) heeft een beroep gedaan op „vaderlandslievende landgenoten", krachtig stelling te nemen tegen „alle elementen die tweedracht en haat zaaien tussen de Surinaamse bevol kingsgroepen. Het besluit tot deze oproep aan alle Surinamers ln Nederland werd genomen i.v.m. de omstandigheid dat „reactio naire kringen in Nederland en in Suri name activiteiten ontwikkelen om ln Suriname raciale spanningen en onrust teweeg te brengen met het oogmerk de strUd voor nationale onafhankelijkheid en soevereiniteit afbreuk te doen". De N.B.S.A., die als kerngroep van de nationalistische beweging Suriname op 15 december j.l. in Amsterdam werd opgericht, deelt voorts mede, dat de interne organisatorische werkzaamheden thans zUn afgesloten. BETUWSE „OOGST-FEE" Tydens een groots opgzet zomeravond bal. dat door de stichting „4-Stromen- land" gisteravond werd georganiseerd, werd de „Oogstfee 1961" uitgeroepen. Het werd de charmante jongedame Toos Heuff, een telg uit een echt Betuws ge slacht uit het dorp Erlchem, ca. 7 km. van Tiel. ZU zal gesteund door vier hof dames. de streek moeten representeren. Op zaterdag 23 september, tydens het oogst- en fruitcorso in Tiel, zal zU het middelpunt zUn. Dit beoogt een streek- manifestatie van grote allure te worden. Priesterkoor van kerk te Brummen stortte in Gistermiddag is een deel van het dak van de van de R.-K. Kerk te Brummen (G.) ingestort. Anderhalf uur na het einde van de hoogmis viel het priester koor in elkaar. Het houtwerk van de kerk is ernstig aangetast door zwam men. Voorts knagen boktorren hun ka nalen door de thans vrUwel poreuze bal ken en spanten. Getracht zal worden om de diensten in dit kerkgebouw zo goed en zo kwaad als mogeiyk is voort te zetten, totdat in ok tober a.s. de nieuwe kerk gereed zal zUn. Na hevig verzet tegen politie Met „ontvoerder" in een té vrolijke bni (Van onze Maastrichtse correspondent) De aanhouding van een zich hevig verzettende dronken auto bestuurder en een even fel reage rend meisje zaterdagmiddag te Maastricht is de onverwachte ontknoping geworden van de „ont voering" van een Arnhems meisje. Vorige week in de nacht van woens dag op donderdag werd het meisje te Hasselt meegenomen door twee inzitten den van een Nederlandse Chevrolet. Deze Chevrolet had tevoren een Belgi sche Volkswagen, waarmede het meisje volgens de bestuurder zeer angstig van Diest naar Hasselt was gelift, geramd en tot stilstaan gedwongen. Voor de ogen van verbaasde toeschouwers werd het meisje, dat trachtte te ont komen, in de Chevrolet geduwd, welke daarna snel wegreed. Onmiddeliyk werd alarm geslagen voor deze „ontvoering", die met grote koppen in tal van bladen kwam. Onder invloed Nergens vond de politie echter hou vast tot zaterdagmiddag het te vrolijke tweetal in Maastricht werd aangehou den. Een politiepatrouille liet hun wagen op 't Lieve Vrouwplein stoppen, omdat de bestuurder kenneiyk onder invloed was. Deze, een 36-jarige grondwerker, was trouwens een bekende van de Maas trichtse politie en Justitie. De man ver zette zich hevig tegen de aanhouding en het 23-jarige meisje, dat naast hem zat, eveneens. Ze dreigde zelfs een politie man met een hamer op het hoofd te slaan. Met veel moeite werd het tweetal echter toch overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. Daar had men reeds enkele dagen tevoren een verzoek uit Apeldoorn bin nengekregen tot opsporing van een man en een meisje in een Chevrolet. De opgegeven signalementen klopten vol komen. Ze waren ook inderdaad het tweetal, dat zich in Apeldoorn fel had verzet tegen de politie, toen het werd aangehouden wegens een verkeersover treding. Zo heftig beten zij van zich af, dat zU konden ontkomen. (Van onze Haagse correspondent) Rykswaterstaat bereidt momenteel op papier de inpoldering voor van de 9000 ha. grote inham van de Waddenzee tus sen Den Helder en Den Oever. De bo dem van deze ondiepte, „Het Balgzand" genaamd, bestaat, zoals de naam reeds aanduidt, uit zand, en is daarom min der geschikt voor landbouwdoeleinden. De nieuwe polder, ongeveer half zo groot ais de Wleringermeer, zal echter militaire oefen- en opslagterreinen o.m. een vliegbasis kunnen herber gen, tot een omvang van ongeveer een kwart van het totaal, waarover defensie thans, over het hele land genomen, be schikt. Het is dan ook met dit doel voor ogen dat momenteel over de inpoldering over leg wordt gepleegd tussen de departe menten van Verkeer en Waterstaat, De fensie en Financiën. Rijkswaterstaat heeft bij de inpoldering van „Het Balg- zand" ook belang, omdat de oude, circa 25 km lange zeewering in de „bocht" tussen Den Helder en Den Oever op del tahoogte moet worden gebracht De nieuwe zeedUk, die dit overbodig maakt zou een tiental kilometers korter kun nen worden. De bestemming voor defensiedoelein den is echter het belangrijkste aspect van het project. Niet alleen omdat men er een prachtig oefenterrein mee zou winnen er wordt al gesproken over een belangryke bezuiniging op de La Courtine-manoeuvres maar vooral ook omdat hiermee bevolkingscentra en re creatiegebieden van militair gebruik kunnen worden ontlast. Er zal echter nog heel wat water over „Het Balgzand" stromen voor het zover is. Waterstaat en Defensie vechten thans uit, wie wat zou moeten betalen. De fensie komt bovendien te zitten met „verhuiskosten", waaraan zij de instan ties, die belang hebben bij haar ver- dwUnen van bepaalde plaatsen, wil la ten meebetalen. En dan bestaan er ook nog zaken als het Deltaplan, het Lau- werszee-project en de heersende krapte op de arbeidsmarkt, die een snelle uit voering van dit plan geenszins in de hand werken. NASOETION: „INDONESIË BEREID TE VECHTEN Luitenant-generaal Nasoetlon, de In donesische minister van staatsveiligheid en stafchef van het leger, heeft giste ren in een rede te Palembang ver klaard, dat Indonesië bereid is te vech ten om „West-Irian te bevrijden". De afgetreden president van Brazilië Quadros, gaat het land verlaten. Hij vertrekt dinsdag naar Engeland. Hij zal drie maanden buitenlands blijven. De Braziliaanse strijdkrachten zijn intussen snel en efficient in beweging gekomen om alle oppositie tegen de beslissing van het leger om vice-president Joao Goulart niet te aanvaarden als president, de kop in te drukken. Maarschalk b.d. Henrique Teixeira Lottef verblijft thans in de gevangenis van Fort Lage op een eiland in de haven van Rio. Hij had een manifest uitgegeven, waarin hij opriep tot steun aan de nieuwe president, wiens benoeming gebaseerd is op de grondwet van het land. Odilio Denys, de Braziliaanse minister van Defensie, die de arrestatie van Lott gelastte, verklaarde: „Het is nu de tijd om te kiezen tussen communisme en democratie in Brazilië". Danys verklaarde niets te hebben tegen Goulart persoonlijk, maar hem niet te kunnen aanvaar den „om de linkse regeringsvorm die hij vertegenwoordigt". Minister Denys wil geen linkse koers Dr. J. VAN WEELDEN NAAR PERZIË Voor blindenonderwijs Dr. J. van Weelden, paedagoog-psy- choloog aan het Kon. Blindeninstituut aan Rijksweg 1 op de grens van Bussum en Huizen, zal in november met zijn gezin naar Perzië vertrekken. HU heeft de opdracht gekregen om daar het blindenonderwijs voor mannen en jon gens te organiseren en zich daarna ook bezig te houden met de tewerkstelling van blinde mannen en vrouwen. Dr. van Weelden, die in mei tot doc tor in de pedagogie promoveerde, gaat naar de Perzische stad Isfahan, onge- 450 km ten zuiden van Teheran. Deze stad ls gekozen, omdat hier reeds een blindeninstituut voor meisjes en vrouwen aanwezig is. Perzië heeft enige honderd duizenden blinden, zodat hier een uit gebreid arbeidsterrein ligt. Het initiatief tot deze opdracht is ontstaan, doordat in het blindeninsti tuut te Hulzen een Perzische jongen werd opgeleid. Door hem kwam men namelijk in contact met de Utrechtse vrouwelijke hoogleraar in de iranologie, prof. dr. H. Kohlbrugge. Uit deze con tacten en gesprekken ontstond het plan om van Nederland uit Iets voor de blinden in Perzië te gaan doen. Ten slotte is het zover gekomen, dat de landeiyke diaconieën van de ned. herv. en gereformeerde kerken bereid werden gevonden het project te financieren. Dr. van Weelden gaat met zyn gezin voorlopig voor 3% jaar naar Perzië. Franse politie heeft het moeilijk op de wegen Voor verreweg de meeste Fransen zlJn de vakanties afgelopen. Op 1 september a.s. zullen 1 miljoen 400 duizend Pary- zenaars weer in de hoofdstad terug zUn. Het verkeer op de wegen was zondag - begunstigd door prachtig weer - bU- zonder druk. De voorlopige balans voor het afgelopen weekeind vermeldt reeds 60 doden. Om tot 1 september het verkeer te regelen, zijn in geheel Frankrijk 30.000 politie-agenten en 7000 motorrijders ge mobiliseerd. Op de wegen rijden 6700 auto's van de gendarmerie, van wie er 2600 zUn uitgerust met radiozenders en 25 met foto-apparaten om overtredingen te constateren, 19 helikopters hangen permanent in de lucht om verkeersop stoppingen te voorkomen. BU de tunnel van Saint-Cloud, de Parijse uitgangs- jort naar de westelijke auto-routes, dde men van zaterdagmorgen 7 uur tot zondagavond 6 uur 79.372 automo bielen, waarvan 36.542 naar Parijs ginen. Vergissing Een dief in de Parijse Rue d'Amster- dam bU het station Saint-Lazare had minder succes. HU had in de etalage van een goudsmid een gouden staaf zien liggen en daar zyn zinnen op gezet. Zaterdagmiddag stopte hy met een auto voor de winkel, stapte snel uit, sloeg een spiegelruit aan diggelen, greep blik semsnel naar de staaf en ging er in volle vaart vandoor. De eigenaar was er niet bepaald van ondersteboven, want de Staaf was van yzer met een dunne goud laag bestreken. De waarde ervan was nauwelijks f10. In zijn haast om de staaf te stelen, heeft de dief waarde volle gouden muntstukken die eveneens voor het grijpen lagen, laten liggen. KUSTVAARDER HUNZE VI VLOT GEKOMEN BU opkomende vloed zUn twee sleep boten uit Borkum en de motorredding boot „Langeoog" erin geslaagd de Ne derlandse kustvaarder „Hunze VI", die 16 augustus voor Langeoog (Nedersak- sen) strandde .vlot te krijgen en de haven van Langeoog binnen te slepen. Tevoren hadden soldaten en personeel van een bergingsmaatschappij het wrak leeggepompt en een korte vaargeul ge graven. Zoals bekend zijn bij de stranding van de „Hunze VI" de kapitein en een matroos om het leven gekomen. De stuurman werd met behulp van een helikopter gered. RIJDEN IN FILES: BLIJF IN EIGEN STROOK Ruzie Maar nog groter was de verrassing van de Maastrichtse politie, toen by verder onderzoek bleek, dat het hier tevens het „ontvoerde meisje uit Has selt" betrof. Na het incident te Apel doorn had het tweetal het maar beter geacht een tydje naar België te gaan. Woensdagavond was er echter ruzie ontstaan, die zo hoog opliep, dat het meisje wegliep om naar Nederland terug te keren. Ze kreeg 's nachts een lift van een behulpzame Hasseltse handelsreizi ger, die met zUn Volkswagen langs kwam. De man had echter weinig ple zier van zUn bereidwilligheid, want zoals bekend, werd hij in Hasselt geramd en zyn lifster zag hU in de Chevrolet ge trokken. De verbouwereerde Hasselte naar waarschuwde de Rijkswacht voor wat hy als een ontvoering beschouwde. Terwyl het politie-apparaat in wer king was en vele journalisten zich even eens het hoofd braken over deze myste rieuze verdwUning, werd de onenigheid tussen man en meisje snel bygelegd. Vrijdagavond kwamen zy naar Maas tricht, waar vrolyk werd uitgegaan. Het avontuur eindigde met het woeste verzet tegen de politie, waarin de agenten echter meester van de situatie bleven. Het tweetal wordt nu ter beschikking van de officier van Justitie in verzeker de bewaring gehouden. VERSTEKELINGE OP DE „ROTTERDAM" Met de „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn kwam zaterdag als verste- kelingetje een 19-jarig meisje, dat met haar ouders, die enige jaren geleden zyn geëmigreerd, in New York woont. De sfeer beviel haar daar echter niet. Zij heeft zich als bezoekster aan boord be geven, zich verstopt en kwam tydens de vaart tevoorschyn. ZU had geen geld en geen paspoort. Zij is aan het werk gezet voor de vatenafwas. Haar bedoeling was zich naar een tante in Amsterdam te begeven. Dat is niet doorgegaan, want gisternacht is zy met de Sloterdyk van de HAL naar huis teruggekeerd. Volgens Denys was Lott in een val gelopen die „subversieve elementen voor hem had gespannen". Lott is een im pulsief man en elementen, die wegen zochten om de orde en rust te versto ren, hadden daarvan misbruik gemaakt. Goulart zelfs is thans in Parijs. Hy is van Hongkong op weg naar zyn land. Niemand weet wat hem daar wacht, inauguratie als president of arrestatie. Het Braziliaanse leger heeft voorts gedeelteiyke censuur ingesteld op het uitgaande nieuws. In Porto Alegre, in het zuiden van Brazilië, waar de groot ste aanhang van Goulart gevonden wordt, heeft de federale P.T.T. op last van het leger twee radiostations geslo ten. Deze twee stations zonden gisteren een rede uit, die was uitgesproken door gouverneur Leonel Brizola van de pro vincie Rio Grande do Sui en waarin werd aangedrongen op steun voor Gou lart. Het radiostation van het dagblad „Correio de Povo" werd echter door gou verneur Brizola overgenomen „om het publiek van nieuws te kunnen voorzien". In de nieuwe hoofdstad Brasilia hebben legereenheden een zender in beslag genomen die eigendom is van de staat Rio Grande do Sul (gouv. Brizola) om te voorkomen, dat Brizola contact on derhoudt met zUn aanhangers in de hoofdstad. Denys gesteund door de vloot en de luchtmacht In het algemeen staat het leger ach ter de minister van Defensie, Denys, een uitgesproken tegenstander van elke politiek, die maar even links aandoet. In Rio Grande echter schynt het leger wel achter Goulart te staan. Vloot en luchtmacht staan echter achter Denys. Dat wil echter niet zeggen, dat Gou lart machteloos is. HU heeft de steun van een zeer groot deel van de arbei ders en als hy besluit zijn president schap te „veroveren", dan zou hij een algemene staking kunnen uitroepen, die het grootste deel van Brazilië in een oogwenk verlamt. Hij zou zyn land kun nen binnengaan via de Argentynse hoofdstad Buenos Aires en in Porto Ale gre, waar hy aanhangers heeft, kunnen landen. Van daaruit zou hij het land kunnen „veroveren', langzaam noord waarts trekkend. Het leger maakt echter de indruk een bijzonder hechte organisatie te zyn. Van zeer veel officieren ls bekend dat zij niet vyandig tegenover Goulart staan, maar Denys schynt de touwtjes in het defensieapparaat krachtig in de hand te hebben. Vanmorgen om tien uur is het eiland .•Triton" voor de kust van Kykduin wer- kelykheid geworden. Sedert ongeveer 8 uur, toen het stalen gevaarte op de juis te plek in zee kwam, zakten langzaam de gigantische 53 meter lange en 2.5 meter dikke poten door het platform heen naar de zeebodem. Bedryvige bergingsboten verankerden het booreiland tijdelyk aan zes 254 meter lange kabels en kettingen aan 4-tons ankers in zee. Toen de „Tri- ton" eenmaal vaste voet had gekregen en zyn poten in het zand drukte om ge heel stevig te kunnen staan, werden deze kabels weer gelost. Het was met de hulp afgelopen. De zeegigant moest nu verder alleen „mastklimmen". Dit geschiedde zeer, zeer langzaam, Eerst moest de drijvende, ruim vier meter hoge ponton zich vry van het t ter maken, door zich hydraulisch naar boven te persen. Daarna, gedurende on geveer twaalf uur, moet het platform met zijn 40 meter hoge boortoren zich tot ongeveer 10 meter boven de laag- waterlyn werken. Dan pas is het grote werk klaar, waarna het grootste karwei, het boren naar olie op ongeveer 2 kilo meter diepte, zou kunnen beginnen. Eenmaal op niveau zynde zal het heli kopterdak van het booreiland (18x15 me ter) boven de verblijven en kantine voor 38 personen, op 22,5 meter boven de zee spiegel liggen. De Triton-ponton zelf meet 41x24,5x4.6 meter. Het is voor de eerste keer, dat in de Noordzee een booreiland is gelegd. In de Golf van Mexico liggen ongeveer veertig booreilanden van het type „Triton" zon der verblijven en helikopterdekken. Een sleepboot zal by het eiland biy- ven. Een bevoorradingsschip en 3 heli kopters van Zestienhoven zullen het eiland bevoorraden en personeel ver voeren. Op vele stadsstraten is het verkeer tydens de spitsuren zó druk dat ln files naast elkaar wordt gereden. Dit brengt specifieke moeilykheden met zich mede, by voorbeeld auto A staat stil, omdat de bestuurder naar links wil afslaan. In verband met tegenliggers is hy evenwel gedwongen te stoppen. Dit brengt met zich, dat de achter hem rijdende auto's die rechtuit willen, niet verder kunnen. Maar al te vaak wordt dan de bestuur der van auto B ongeduldig en wijkt uit naar de rechts van hem bevindende rij- strook, waarop eveneens een file voer tuigen rydt. De bestuurder van auto C moet zich dan maar ergens weten te bergen, omdat B zo'n haast heeft, dat hy zyn zelfbe heersing verliest en een gevaarlyke ma noeuvre gaat uithalen. Onder dergelyke omstandigheden moet B wachten in zyn eigen rystrook tot A de weg heeft vrijgemaakt. Juist onder dergelyke verkeersomstan digheden adviseert de ANWB met klem: Blyf in de „eigen rystrook" voor een veilige en vlotte afwikkeling van het ver keer van belang.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7