ALGERIJNS REBELLENBEWIND KOERST NAAR UITERST LINKS TAPTOE DELFT WEERBERICHT Meer glans en bescherming voor uw auto! PESSIMISME IN FRANSE HOOFDSTAD Ferhat Abbas door Ben Khedda Bourmiibo zag de vervangen nieuwe ontwikkeling aankomen! BESLISTE TOON IN NOTA'S GROTE DRIE OVER BERLIJN Nieuwe muur achter de Brandenburger Tor schilder zelf met (9ud teuwSi Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 AUGUSTUS1961 No. 30437 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: tt. A E. vac Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De G.P.R.A., de voorlopige regering van de Algerijnse republiek, heeft een nieuwe minister-president gekregen: Ferhat Abbas is afgezet en vervangen door Joessef Ben Khedda, die in de regering tot de uiterste linkerzijde behoort. Ook Belkacem Krim, op de post van Buitenlandse Zaken, is vervangen, hij blijft met de in Frankrijk gevan gengehouden Ben Bella, vice-president van de ministerraad, maar hij heeft zijn departement moeten afstaan aan Saad Dehleb. De nieuwe Algerijnse regering is veel meer dan tot dusver een soort van revolu tionair comité geworden, dat zonder overleg met de nationale raad (parlement) van de F.L.N. snel beslissingen kan nemen. Zowel in Parijs als in Algiers is de voorlopige indruk, dat de G.P. R.A. een stuk naar links is opgeschoven en dat de deur voor verdere onderhandelingen met Frankrijk vrijwel gesloten is. Bovendien is Parijs van oordeel, dat hierdoor de positie van de Tunesische president Bour- guiba met Bizerta duidelijker is geworden: Bourguiba moet de ontwikkeling naar links van de G.P.R.A. hebben zien aankomen! Om niet onder de voet te worden gelopen door de extremisten van Ünks heeft hij in Bizerta de wapens opgenomen tegen Frankrijk en de eis van onmiddellijke evacuatie van de oorlogshaven door de Franse troepen gesteld. FLN zon weinig meer voelen voor overleg met Franse regering O De nieuwe chef van de GPRA, die voortaan Ferhat Abbas vervangt .is 41 Jaar. Evenals Ferhat Abbas heeft hij medicijnen gestudeerd en is apotheker geweest. In 1954, bij het uitgreken van de Algerijnse opstand, werd hij door de Fransen gearresteerd, maar in mei 1955 vrijgelaten. Hij was minister van So ciale Zaken in de eerste Algerijnse re gering. die in september 1958 te Cairo werd gevormd. Na de arrestatie van Ben Bella heeft hij in de Algerijnse revolu tionaire beweging een grote rol gespeeld. Hij maakte voor de FLN verscheidene reizen naar het buitenland, o.a. naar Sy rië, zuid-Amerika en China. Het gerucht gaat, dat Ferhat Abbas hem in deze functie van propagandist voor de FLN in het buitenland zal opvolgen. De nieuwe regering zal zich binnen kort in een radio-oproep tot het Alge rijnse volk richten. Wat precies de po litiek zal worden van Ben Khedda is nog niet bekend. Hij vertrekt van Tripo lis naar Cairo en vandaar naar Bel grado voor de conferentie van de neu- tralistische landen, waar ook Bourguiba ditmaal aan deelneemt. Pas daarna ver wacht men hem terug in Tunis. Het eigenlijke kabinet van de GPRA bestaat voortaan nog slechts uit vijf mi nisters op sleutelpostenBen Khedda, minister-president en minister van Fi nanciën, Belkacem Krim, plaatsver vangend premier en minister van Bin nenlandse Zaken, Saad Dahleb, minis ter van Buitenlandse Zaken, Boussouf, minister van het Leger en Jazid, minis ter voor Voorlichting. De overige posten zijn staatssecretariaten. Ferhat Abbas, ofschoon de laatste ja ren veel onverzoenlijker geworden, was in het begin van zjjn politieke loopbaan een voorstander van associatie tussen Frankrijk en Algerije. Hij heeft in Al giers voor apotheker gestudeerd en had een eigen zaak in Setif. Hij is getrouwd met een Francaise. Tijdens de oorlog vocht hij in het Franse leger. Na de bevrijding, toen hij nog steeds op het standpunt van de integratie bü Frank rijk stond, stichtte hij de Unie voor het Algerijnse Manifest, dat een vrij Alge rije, verhonden met Frankrijk, verlang de. In 1956 werd hij lid van de Algerijnse regering in Cairo. Zijn afzetting als pre mier bewijst dat de FLN na de mislukte conferenties van Evian en Lugrin wei nig meer voelt voor verdere onderhande lingen met Frankrijk. Terreurdaden Die mening wordt ook gedeeld door Franse kringen in Algiers, waar het Al gerijnse terrorisme de laatste weken sterk is toegenomen. In Bóne hebben drie Algerijnse terroristen granaten ge worpen op het strand, dat zwart zag van de badgasten. Er vielen 13 gewonden. Twee terroristen zijn door de bevolking gelyncht, de derde werd door de politie dood geschoten. In de loop van vrijdag werden door Franse troepen 60 rebellen gedood. In de stad Metz heeft een Algerijnse terrorist gisterochtend op een autobus geschoten op het ogenblik, dat de chauf feur bij een halte de automatische deu ren opende. Er vielen twee doden en drie gewonden. De dader wist met zijn re volver de achtervolgers op een afstand te houden en kon ontkomen. In Franse regeringskringen te Parijs speelt men nog steeds met de gedachte van een Algerijnse regering, in meer derheid bestaande uit mohammedanen. De functies van zulk een voorlopige re gering zouden echter zuiver administra tief zijn. De heer Louis Joxe, minister voor Algerijnse Zaken, vertrekt donder dag a.s. naar Algiers om ter plaatse di verse persoonlijkheden te polsen die voor de functie van minister in aanmerking zouden komen. Activisten gearresteerd In de afgelopen vijf dagen zijn in Al gerije 21 rechtse „activisten" gearres teerd, zo is in officiële kringen in Al giers meegedeeld. Onder hen bevinden zich 12 personen die dinsdagavond in Oran werden aangehouden na de ont dekking van een clandestiene radiozen der. Deze mededeling volgt op eerdere be richten dat sommige of alle personen, die op 5 augustus over de golflengte van Radio-Algiers heftig anti-Gaullistische uitlatingen uitzonden, waren gearres teerd. De politie had geen commentaar op de berichten willen leveren. Later werd van Franse officiële zijde in een communiqué gezegd dat degenen die in Oran waren gearresteerd een soortgelijke poging hadden willen on dernemen als op 5 augustus was gedaan. Groeiende spanning rond KATANGA De spanning rond Katanga neemt hand over hand toe omdat de Katan- gaanse regering en de centrale regering een „steeds krachtiger houding" tegen over elkaar aannemen. Gisteren verklaarde de Katangaanse minister van Binnenlandse Zaken, Go- defroid Moenongo, dat Katanga, als de centrale regering troepen zouden zenden, zich „met alle beschikbare middelen" beschermen. Moenongo zei, dat op ver zoek van de V.N. 1500 man troepen van premier Adoela naar Katanga zouden worden gevlogen „om de buitenlandse elementen in Katanga te ontwapenen". Hij gaf echter de verzekering, dat de Katanganen zich zouden verdedigen zo wel tegen de Kongolese troepen als te gen troepen van de V.N. „desnoods met pijl en boog", maar zich nimmer zouden overgeven. Voorts maakte hij bekend, dat Ka- tanga van plan was de Katangaanse delegatie in het Kongolese parlement te rug te trekken. De vertegenwoordiger van de V.N.de Ier Cruise O'Brien, ontkende echter ca tegorisch, dat de VJN. gevraagd zou heb ben om Kongolese troepen, of dat de re gering van Adoela had gevraagd aan de V.N. om Kongolese troepen naar Ka- tanga te brengen. O'Brien zei, dat de verklaringen van Moenongo „volledig verzonnen" waren en dat het versprei den van zulke geruchten op dit tijdstip wel eens zeer gevaarlijk kon blijken te zijn. Ook verklaarde hij, dat hij van daag opnieuw een ontmoeting zou heb ben met Tsjombe om hem te bewegen naar Leopoldstad te gaan. De Herenigde Naties hebben te Elisa bethstad bekendgemaakt, dat hun strijd krachten overal in Katanga strategische punten hebben bezet om de blanke of ficieren van de gendarmerie te ontwa penen. Troepen van de Verenigde Na ties hebben de telefooncentrale van Eli- sabethstad bezet en een einde gemaakt aan het telefoonverkeer, zelfs voor par ticuliere gesprekken. Spoorwegongeluk in T s j eclio-Slowaki j e In Tsjecho-Slowakije is zondagmiddag tussen Vrbno en Kariovice in Moravië een personentrein met een goederen trein in botsing gekomen, waardoor achttien mensen om het leven kwamen en tien werden gewond. Het ongeluk zou I veroorzaakt zijn door onoplettendheid van een wisselwachter. CHOLERA in India: 3000 slachtoffers In de Indiase staat Patna Bihar zijn blijkens officiële cijfers sinds het begin van dit jaar drieduizend mensen aan cholera gestorven. De epidemie begint echter thans af te WARM De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 augustus Zon op: 5.46 uur; onder: 19.35 uur. Maan op: 21.27 uur; onder: 9.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.17 en 17.43 uur; laagwater te 1.16 en 13.32 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Hoge druk gebied boven West-Europa brengt ook morgen zonnig en nog iets warmer strandweer. Zwakke wind tus sen zuid en zuidwest, 's Middags 22 tot 23 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtenenkele dagen met fraai strandweer. Dit nummei bestaat uit 14 pagina's Cliroesjtsjow weer over „VRIJSTAD" De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittanië en Frankrijk te Bonn hebben zaterdag bij Perwoechin, de Russische ambassadeur in Oost-Ber- ljjn geprotesteerd tegen de nieuwe Oost- duitse beperkingen aan de sectorgrens in Berlijn. Zij drongen er in gelijklui dende nota's bij Perwoechin op aan maatregelen te nemen om onbelemmer de toegang tot Oost-Berlijn te verzeke ren. In de nota's wordt ambassadeur Perwoechin verzocht de Oostduitse autoriteiten te waarschuwen voor de ge varen, die verbonden zijn aan hun „ver bod' van beweging van personen in West-Berljjn binnen bonderd meter van de sectorgrens. Een poging dit verbod af tc dwingen kan tot zeer ernstige gevol gen leiden. Het protest betreft voorts de vermindering van het aantal controle punten en aanwijzing van een controle punt voor buitenlanders. Volgens de Amerikaanse journalist Drew Pearson heeft premier Chioesjt- sjow hem in een vraaggesprek ver klaard, dat de Sowjet-Unie bereid is West-Berlijn tot een vrijstad te maken, gewaarborgd door de aanwezigheid van symbolische troepen van de vier grote mogendheden. In het interview in de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee had de Sowjetrus- sische leider de Russische voorwaarden voor een regeling van de kwestie-Ber- Vice-president Goulart van Bra zilië gefografeerd tijdens zijn reis van Singapore naar zijn vaderland, waar hij de functie van Quadros denkt over te nemen. De politieke verwarring in Brazilië is echter zo groot, dat het bepaald niet zeker lijkt of hij daarin zal slagen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de Sowjet-Unie zaterdag plechtig gewaarschuwd dat belemmering van de Westelijke toegangs wegen naar Berlijn „zeer ernstige gevolgen zal hebben waarvoor z|j volledig verantwoordelijk zal zijn". Deze gelijkluidende nota's zijn een antwoord op de Russische nota van donderdag, waarin de Sowjetrussische regering de drie Westelijke grote mogendheden beschuldigde van grove inbreuk op de overeenkomst van 1945 over het gebruik van de luchtcorridors. De drie Westelijke regeringen protesteren krachtig tegen de suggestie dat de Sowjet-Unie zeggenschap heeft over het gebruik van de corridors. lijn herhaald. Deze voorwaarden zijn reeds door het Westen verworpen. Pearson zei dat- Chroesjtsjow hem na afloop van het vraaggesprek een samen vatting in het Engels had gegeven, waarin de premier verklaarde dat West- Duitsland een „vreedzame hereniging van Duitsland" afwijst en een geweld dadige verovering van Oost-Duitsland overweegt. j Zondagmiddag heeft de Oostberljjnse politie een waterkanon gebruikt tegen I ongeveer 800 Westberlijners, die bij de sectorgrens door gejoel en gefluit kri- j tiek oefenden op een programma, dat i door luidsprekers in Oost-Berlijn ten gehore werd gebracht. Enkele Westber lijners wierpen stenen naar de Oostber- lijnse politie. De menigte werd door Westberlijnse politie verspreid en er de den zich verder geen incidenten voor. Voorts heeft de Oostduitse grenspolitie zondagmiddag een schot gelost op een Westberlijnse motorrijder, die in de Britse sector dicht bij de grens kwam. De Westberlijnse politie vermoedt, dat het schot als waarschuwing was bedoeld. De kogel ging over het hoofd van de motorrijder, die rechtsomkeert maakte en ongedeerd wegreed. Van de zijde der Westberlijnse politie is gisteren meegedeeld, dat Oostduitse arbeiders bezig zijn achter de Branden burger Tor, die aan de grens tussen Oost-Berlijn en de Britse sector van West-Berlijn is gelegen, een nieuwe muur van beton te bouwen. Deze an derhalve meter hoge muur komt onge veer twee meter achter de eerste beton nen muur te liggen, die 13 augustus, de dag, dat de sectorgrens tussen Oost en West-Berlijn door de Oostduitsers werd besloten, is opgericht. Erwin Schwabe, een twaalfjarige jongen uit een westelijke enclave vlak bij de sectorgrens in Oost- Berlijn, wordt iedere dag op weg naar zijn Westberlijnse school ge ëscorteerd door een Britse pantser wagen. De Volkspolizei maakte het hem door controles en moeilijkhe den vrijwel onmogelijk om zijn school te bezoeken, maar nu gaat het ongestoord op deze wijze. JONGETJE GEVONDEN In het Oude Verlaat nabij de „Wjjde- blik" in de gemeente Muntendam is van morgen het stoffelijk overschot gevonden van de elf-jarige Harm Prins uit Veen- dam (men zie elders) Een voorbijgan ger ontdekte het stoffelijk overschot. Advertentie Leidenaar op Hr. Ms. „Groningen" gedood Zaterdag is aan boord van Hr. Ms. „Groningen" tijdens olieladen in ruwe zee een ernstig ongeval gebeurd, waarbij twee beman ningsleden van deze oorlogsbodem schipper J. Abspoel levensgevaar lijk en matroos derdeklas L. van Geest ernstig werden gewond. De 47-jarige gehuwde schipper Abspoel wonende te Leiden is enkele uren na het ongeval over leden. Het ongeluk gebeurde, toen tijdens het binnenhalen van de doorhaler het kin- nenbaksblok brak, waardoor beide op varenden door de omhoogslaande door haler werden geraakt. Na het ongeval werden de slachtoffers per helikopter naar Hr. Ms. „Karei Doorman" over gebracht. waar zij chirurgisch werden behandeld. Voor schipper Abspoel mocht de chi rurgische ingreep niet meer baten. Hij overleed enkele uren later. Matroos Van Geest, ongehuwd en afkomstig uit Naaldwijk, is buiten levensgevaar. Zoals bekend is Hr. Ms. „Groningen", een schip met de „Karei Doorman", Hr. Ms. „Limburg" en de onderzeeboot „Zee leeuw" behorend tot smaldeel V, voor vlagvertoon op weg naar Canada. Het smaldeel, dat vorige week maandag is vertrokken, bevindt zich thans midden op de Atlantische Oceaan. Gevecht in Zuid-Vietnam Zuidvietnamese troepen hebben zater dag 57 communistische guerillastrijders gedood in een hevig gevecht dertig kilo meter ten westen van Saigon, aldus een woordvoerder van het leger. De rege ringstroepen leden geringe verliezen. Slot pag. 2 Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.9Ö Advertentie donderdag 31 augustus flmtoua DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP De honderdduizend eruit In de 552ste staatsloterij (vijfde trek king) is de honderdduizend gevallen op lot nummer 7366. De prijzen zijn ge vallen in Hilversum, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Epe en Doetichem. Uit het Leidsch Dagblad van 31 Aug. 1861: Heden Vrijdagmorgen over- leed aan verval van krachten in i den leeftijd van ruim 64 jaren den Edel. Achtt. heer Mr. Cor- i neille Jean Luzac, president van i de ar rond.-rechtbank en lid van den Gemeenteraad te Leiden. In i de verschillende betrekkingen, die hij bekleedde, was hij ijverig i en trouw werkzaam en een man van beginselen, waaraan hij zich vasthield en waarvan hij niet afweek, ter wille van personen 1 en omstandigheden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1