GRIMMIGE WESTERSE REACTIE IN BERLIJN flmtotu Politie in Parijs hield gisteren „oorlogsraad" WIELRENNEN Troepen en tanks op drie plaatsen aan de grens in stelling WEERBERICHT NA DE NIEUWE AFGRENDELINGSMAATREGELEN Halve gebr. kip fl.95 Rechtse OAS-terroristen van plastic op TNT overgegaan RANGER MISLUKT EN TOT KUNSTMAAN GEDEGRADEERD (§uc/ ?)ti eu leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 No. 30434 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van uishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Ditmaal heeft het Westen onmiddellijk gereageerd op de nieuwe Oostduitse maatregelen in Berlijn. Gistermiddag om twee uur brachten Franse, Britten en Amerikanen troepen cn tanks in stelling op drie plaatsen bij de sectorengrens om te laten zien, dat het de Westelijke Grote Drie ernst is bij de verdediging van hun rechten in de stad. Tegen de nieuwe verkcersbeperkingen dienden de Westelijke stads- commandantcn gisteren een protest in, waarin vooral de Oostduitse aanmatiging wordt gekritiseerd, dit wegens het feit, dat de communis ten niet alleen aan hun kant van de sectorengrens een niemandsland van 100 meter willen instellen maar ook aan de Westelijke kant! Als men bedenkt dat vele Westberlijners huizen op een paar meter of nog minder van de grens afstaan, zal men begrijpen, dat deze nieuwe Oost duitse eis zou betekenen, dat ook in West-Berlijn honderden huizen zouden moeten worden ontruimd! Hoogst explosieve toestand ontstaan Daarvan is natuurlijk geen sprake. De grimmige pantserwagens van de Weste lijke Geallieerden, die de stad overigens meteen het uiterlijk gaven van een oor logstoestand, hebben in de eerste plaats tot taak te demonstreren, dat het Wes ten baas in eigen huis is en geen be tutteling van Oostduitse zijde duldt. Maar in de tweede plaats hebben zij ook een echt militair doel. Indien de Oostduitsers er namelijk toe over moch ten gaan met geweld een strook van 100 meter aan de Westelijke kant van de sectorengrens schoon te vegen dan kun nen ze er op rekenen de wind van voren te krijgen. Men neemt echter niet aan dat de Oostduitsers het tot een dergelijk levensgevaarlijk incident zullen laten komen. Wie weet komen zjj in actie met hun waterkanon, zo kan men horen specu leren. Al met al een hoogst explosieve toestand! In politieke kringen kan men dan ook horen, dat men de Berlijnse situatie ernstiger acht dan ooit tevoren. Een vooraanstaand waarnemer zei ons gisteren zelfs, dat hij de toestand, die gisteren ontstaan is door de nieuwe Oost duitse maatregelen, gevaarlijker acht dan sinds de tweede wereld oorlog het géval is geweest. Van gezaghebbende zijde in Washing ton is vernomen, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn ook maar iets te doen wat als een drastische stap zou kunnen worden beschouwd in hun reactie op de jongste Oostduitse reis beperkingen. Hoewel de Amerikaanse regering de nieuwe beperkingen als een ernstige schending van de vier-mogend- hedenovereenkomst beschouwt, raken deze niet de vitale belangen van het Westen in West-Berlijn en geven zij dus geen aanleiding tot een ultimatum aan de communisten, aldus gezaghebbende Amerikaanse kringen. Niet alleen de Westelijke Grote Drie hebben grimmig gereageerd op de Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE I"E NEMEN IETS ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en aanvanke lijk op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht zwakke veranderlijke wind. morgen tot matig of krachtig toenemen de wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere middag temperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 augustus Zon op- 5.39 uur; onder: 19.44 uur. Maan op: 19.30 uur; onder: 4.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.14 uur en 14.42 uur laagwater te 10.25 en 22.49 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Schaarse opklaringen met nu en dan enige regen. Matige zuidelijke wind. Iets hogere middag temperaturen van 18 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten: actieve depressie nadert van Schotland en zal het strandweer op nieuw verstoren. Dit blad bestaat alt 16 pagina's nieuwe beperkingen, ook de Westberlijn- se Senaat heeft zich niet onbetuigd gelaten Ongewenste bezoekers zullen voortaan uit West-Berlijn geweerd wor den Reizigers uit Oost-Berlijn. Oost- Duitsland en staten van het oostelijke blok. zullen aan een zorgvuldige con trole worden onderworpen voor zy de stad mogen betreden. De nieuwe maatregelen zijn illegaal, zo verklaarde de Senaat gisteren. Zij zijn in volstrekte tegenspraak met de ver zekering van de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnow, aan kanselier Adenauer, dat Moskou niets meer zou doen wat de situatie zou kunnen toe spitsen. De nieuwe chicanes van de communisten betekenen, dat het reizen naar Oost-Berlijn net zo moeilijk is ge worden als tot nu toe een reis naar Oost-Duitsland was. Incident De Oostberlijnse politie heeft gisteren verscheidene traangasgranaten naar een groep van ongeveer veertig Westber lijners geworpen, die in de Amerikaanse sector nabij de grens met Oost-Berlijn stonden, aldus een woordvoerder van de Wtt berittnae politie. Een van de West berlijners wierp een granaat terug. De rook van deze en de andere granaten dreef tengevolge van de wind naar de Oostelijke sector. Het incident speelde zich af toen een Westberljjnse luidspre kerauto naar de grens was gereden om het laatste nieuws aan de Oostbcrlijners mee te delen. De Westberlijners waren in de omgeving gaan staan om te luiste ren. Een Oostberlijner is gisteren ernstig gewond toen hij zich langs een touw uit een raam van de tweede verdieping van een Oostberlijns huis in een aangren zende Westberiynse straat wilde laten zakken De man viel op het plaveisel. Hij werd overgebracht naar een zieken huis in West-Berlijn. Van bijna alle Oostberlijnse huizen, die in de onmiddellijke omgeving van de sectorengrens, zijn de deuren en ramen van de benedenverdiepingen die op de grens uitkomen, dichtgemaakt om te voorkomen dat ze als vluchtweg worden gebruikt. Kennedy verlangt snelle Westelijke overeenstemming Gezaghebbende Amerikaanse kringen in Washington verklaarden gisteravond, Nog steeds weten Oostberlijners ae vrijheid in de westelijke sector te vinden, zoals deze familie, die kon vluchten door de ramen van een op de sectorgrens gelegen huis, waarvan de deuren reeds door de Oostduitsers waren gebarricadeerd. In de Verenigde Naties is de kwestie Bizerta weer in een speciale bijeenkomst van de Algemene Ver gadering behandeld. De afgevaar digde van Tunesië Mongi Slim (links) in gesprek met Jahl van india en Sacklcy van Ghana. (Van onze Parijse correspondent) Na de vijftien bomaanslagen in de nacht van dinsdag op woensdag in Parijs, hebben hoofdinspecteurs van politie in de Parijse prefectuur een vergadering gehouden sommigen spreken van een ..oorlogsraad" over de maatregelen tegen het terrorisme van de O.A.S. (geheime leger voor Frans Algerije). Met ingang van gisteravond is de politie bewaking in Parijs verscherpt. Geen gewonden maar wel grote schade In de vroege uren van woensdag, toen nog geen enkele dader gearresteerd was, heeft de politie 75 huiszoekingen en 30 personen in voorlopige bewaring gehou den om nader te worden ondervraagd Uit een onderzoek is gebleken, dat de O.A.S.-terroristen ditmaal geen plastic maar TNT hebben gebruikt. Ook dit materiaal heeft evenals plastic de vorm van een brood, maar het wordt tot explosie gebracht door middel van een lont. terwijl plastic met een automati sche ontsteker explodeert. Dit klopt met verklaringen van getuigen, die verdach te elementen hard hebben zien weghol len. omdat een bom met een lont vrij snel ontploft. Een ontsteker bij plastic kan op een bepaalde tijd worden afge steld. In een hotel en in twee bioscopen van Parijs is gistermiddag loos alarm gege ven. In een der bioscopen zaten 350 mensen naar een film te kijken, toen de directeur om half drie aan de tele foon werd geroepen door een onbekende, die zonder zijn naam te noemen, waar schuwde dat in de zaal een bom zou ontploffen. De directeur liet de zaal ontruimen, wat ordelijk en zonder paniek gebeurde. Inderdaad vond de politie een granaat, die geen sterveling durfde aan te raken. Deskundigen stel den vast, dat het projectiel leeg en dus ongevaarlijk was. De bomaanslagen hebben zich niet tot Parijs beperkt. Ook in de provincie, spe ciaal in het zuidwesten van Frankrijk, zijn in verscheidene steden bommen ge gooid. Nergens vielen gewonden, maar bij elkaar is de schade zeer groot. In Algerije telde men van dinsdagavond tot woensdagavond 27 bomaanslagen, onge rekend de aanslagen van Algerijnse ter roristen. dat president Kennedy het verlangen koestert dat de Westelijke bondgenoten opschieten en overeenstemming bereiken over het tijdstip van onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de crisis in Berlijn Deze overeenstemming is nog niet verkregen, doch men voegde er aan toe. dat er geen sprake is van ernstig meningsverschil, omdat de Westelijke standpunten over de tegenover Moskou te volgen strategie niet onbuigzaam zijn. Men is het reeds eens geworden over de noodzaak van het benaderen van Mos kou voor een vreedzame regeling, doch tussen Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten moet nog een akkoord over het tijdstip van een dergelijke stap worden uitgewerkt. Volgens genoemde kringen aarzelen de Verenigde Staten in te stemmen met het argument, dat het Westen moet af wachten en zich niet moet haasten met het doen van voorstellen aan Moskou, om de schijn te vermijden dat het uit zwakte wil onderhandelen. Het is. aldus deze kringen, een academische vraag of Chroesjtsjow een Westers initiatief als een teken van zwakte of een teken van kracht zal opvatten. Chroesjtsjow is in grote lijn op de hoogte van de kracht van het Westen en dit moet niet bang zijn dat de Kremlin-leider voorstellen over tijd en plaats van onderhandelin gen over Berlijn als een teken van zwakte zal zien. Inmiddels gaat het overleg in het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken tussen de Franse, Britse, Amerikaanse en Westduitse vertegen woordigers vrijwel dagelijks voort. Woensdag duurden de besprekingen twee-en-half uur en zij zouden waar schijnlijk vandaag worden voortgezet. Russische beschuldigingen Het State Department heeft gister avond bekendgemaakt, dat de Sowjet- Unie een nieuwe nota over de kwestie- Berlijn heeft gezonden. De volledige tekst is nog niet bekend, maar volgens doorgaans welingelichte kringen in Washington beschuldigt de nota de Verenigde Staten er van zich in Berlijn aan provocerende handelingen schuldig te maken, terwijl zij de Westelijke luchtcorridors misbruiken voor het ver voer van allerlei agenten. Ook Engeland en Frankrijk hebben een Russische nota ontvangen. Parade van fabriekswachten De leider van de Oostduitse commu nistische partij en staatshoofd van Oost- Duitsland, Ulbricht, heeft gisteren in een korte toespraak op de Stalinallee gezegd: „Wij zullen erin slagen de vrede te bewaren hoewel de imperialisten steeds weer zullen trachten ons uit te dagen". Hij deelde mee. dat de Russische troepen sedert 13 augustus, de dag van de sluiting van de grens, in staat van paraatheid zijn. Tevoren was een parade gehouden van „fabriekswachten" met lichte tanks en pantserauto's. De leider van de partij- afdeling van Oost-Berlijn, Verner, zei dat de meeste fabrieksarbeiders na tien dagen dienst in de wachtafdelingen, naar hun fabrieken zullen terugkeren. Intussen heeft het bestuur van de afdeling Berlijn van de Westduitse sociaal-democratische partij gisteren be sloten de acht bureaus van de partij in Oost-Berlijn definitief te sluiten waar door de banden tussen de partij en 6.000 leden in Oost-Berlijn zijn verbroken. De acht bureaus waren al door de volks- politie en fabriekswachten gesloten. Slot pag. 2 Niet gescheiden van Atlas-raket Geleerden en technici bestuderen nog steeds de signalen van het Amerikaanse ruimteschip Ranger I, dat gisteren van Cape Canaveral is gelanceerd. Zij probe ren er achter te komen, waarom het ruimteschip vlakbij de aarde ronddraait inplaats van 800.000 km in de ruimte door te dringen zoals de opzet was. Met een Atlas-Agenaraket werd het 307 kilo wegende voertuig de ruimte ingeschoten. Het hele gevaarte moest in een bepaalde positie komen opdat de tweede trap van de raket ver in de ruimte kon doordringen. Hoewel de tweede trap ontbrandde, bracht hij het ruimteschip niet verder de ruimte in. Raket en ruimteschip, die kennelijk nog Nederlanders in moeilijkheden Het Nederlandse consulaat-generaal in Berlijn heeft meegedeeld berichten te hebben ontvangen volgens welke bui tenlanders in Oost-Duitsland moeilijk heden hebben bij het verlaten van het grondgebied. Ook liet Zweedse consulaat in Berlijn heeft dergelijke berichten ontvangen. Functionarissen van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben echter meegedeeld, dat zij niets weten van een nieuwe bepaling die buitenlanders zou verbieden naar West- Berlijn te gaan. Voor zover hun bekend zijn na de mededelingen van dinsdag avond. dat buitenlanders zich via de doorlaatpost bij de Friedrichstrasse of met de trein via het station Friedrich strasse naar West-Berlijn kunnen bege ven. geen nieuwe maatregelen afgekon digd. Spoorwegongeluk bij Belgrado: 11 doden Bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein nabij No- visad, ongeveer 70 km ten noordwes ten van Belgrado, zijn gisteren elf pas sagiers om het leven gekomen en on geveer vijftig gewond, van wie zeventien zwaar. De passagierstrein stond stil toen het ongeluk gebeurde. Hij was op weg naar Belgrado. De goederentrein reisde in tegengestelde richting. Beide locomotie ven werden zwaar beschadigd en een aantal rijtuigen en wagons werd ver nield. Doeken in Zweden teruggevonden C?C? De tien schilderijen, waaronder een Monnet en een Utrillo, die vrijdag in Stockholm werden gestolen, zijn gister ochtend onder een brug in een buiten wijk van Stockholm teruggevonden. aan elkaar vastzitten, gingen rond de aarde draaien. Het geval cirkelt nu in 91 minuten rond de aarde. De kortste afstand tot de aarde is 160 km, de grootste 480 km. Men merkte voor het eerst dat er iets misgegaan was toen het radiocon tact na het ontbranden van de tweede raketmotor verbroken werd. Later kreeg een opsporingsstation in Californië weer contact met het ruimteschip. Het schip heeft circa 20.000 elektronische onder delen aan boord en heeft een uitrusting om 8 wetenschappelijke experimenten uit te voeren, voornamelijk onderzoekingen op het gebied van de kosmische stra lingen, magnetische velden en de stof deeltjes in de ruimte. Weinig kans op (lienstti j dverkorting Van onze Haagse correspondent! Ongeveer 500 vrijwilligers hebben zich tot dusver aangemeld voor dienst op een kori-verband-acte bij leger en lucht macht of voor een periode van vrijwillig nadienen na het vervullen van de nor male dienstplicht. Dit is voorlopig het resultaat van de per 1 maart van dit jaar met veel publiciteit begonnen wer vingscampagne. Defensie-staatssecreta ris mr. R. H. Calmeijer sprak destijds de hoop uit, dat zich in de loop van 3 a 4 jaar 10.000 jongelieden zouden melden. Dit aantal was nodig om tot een dienst tijdverkorting van twee maanden voor de dienstplichtigen te kunnen komen of onder de huidige politieke omstandig heden nog aan een dergelijke verkorting kan worden gedacht is inmiddels een vraag geworden, maar ook zonder Ber lijn zou het er voor de voorstanders van een feitelijke dienstplicht van zestien maanden weinig hoopvol uitzien. Van de 500 tot op dit ogenblik aange nomen vrijwilligers komen er 330 in kort verband in dienst voor vier jaar. De dienstplicht is daarbij inbegrepen. De overige 170 zijn jongelui, die reeds onder de wapenen zijn en hebben bijge tekend voor één jaar. Beide aantallen, die te gering zijn om veel nuttig effect te sorteren. Weliswaar wordt de wer vingsactie voortgezet, maar men vreest dat de resultaten eerder slechter dan beter zullen worden. i advertentie) MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 27, 29 en 30 augustus Wereldkampioenschappen wielrennen te Zurich Noodtoestand Oostduitse landbouw De Oostduitse minister van Landbouw Reichelt, heeft gisteren meegedeeld dat de noodtoestand moet worden afgekon digd om de oogstnog bijtijds binnen te krijgen. Dit betekent dat de plaat selijke autoriteiten de gehele dorpsbe volking kunnen requireren, alsmede alle vervoersmiddelen voor het binnenhalen van de oogst. Volgens Reichelt hebben de slechts weersomstandigheden dit jaar de land- bouwwerkzaamheden bijzonder ver traagd; 30 procent van het graan moet nog gemaaid worden en van het ge maaide deel moet nog bijna de helft worden binnengehaald. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Aug. 1861: De Algemeene Kerkeraad der 1 Ned. Herv. Gemeente te Amster dam heeft tot herder en leeraar beroepen Ds. E. Laurillard, pre- 1 dikant te Leiden. Onder de vakken van weten- i schap, waarvan de beoefening voor de officieren van het Fran- i sche leger verpligte:.d is ge maakt, behoort thans ook de photographic. t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1