NIEUWE OOSTDUITSE STAP IN BERLIJN VS lanceren ruimteschip Vergunning nodig voor bezoek aan rode sector WEERBERICHT fmm GOYA ter waarde van IV2 miljoen gestolen uit Engels rijksmuseum (§ucf Na vechtpartij overmeesterd TAXICHAUFFEURS BRACHTEN OPLICHTER BIJ POLITIE Hij leefde van ongedekte cheques Bom-offensief in Parijs van geheime leger teuws 6pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 No. 30433 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A El van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse communisten hebben gisteren weer een paar stapjes gedaan in de richting van volmaakte afgrendeling van de grens tussen beide stadsdelen. Westberlijners mogen thans het oostelijk stadsdeel slechts bezoeken, wanneer zij in het bezit zijn van een speciale vergun ning, welke bij twee bijkantoren van het Oostduitse reisbureau in West-Berlijn verkrijgbaar is. Aanvragen voor een dergelijke vergun ning moeten goedgekeurd worden door de Oostberlijnse politie. Voor familiebezoek zullen waarschijnlijk geen vergunningen worden afgege ven. Als reden voor deze maatregel zeggen de Oostduitsers, dat de Westberlijnse stadsregering en agenten van spionage-organisaties ,,van de edelmoedigheid der Oostberlijnse autoriteiten misbruik maken door het voeren van agitatie en ondermijning van de D.D.R.". Voorts is afgekondigd, dat kinderen niet meer alleen naar West-Berlijn mogen. Steeds meer ouders stuurden namelijk hun kroost naar familieleden in het Westen om tenminste dat deel van de familie in vrijheid te laten opgroeien. Van de twaalf punten, waar men de sectorgrens nog kon passeren, zijn er nu weer vier gesloten. Tot voor kort kon de 37 km lange grens door Berlijn nog op 80 punten worden overschreden. Thans is het aantal doorgangen voor buitenlanders en leden van de Geallieerde strijdkrachten tot één beperkt, n.l. aan de Friedrichstrasse, Deze mag niet door Duitsers en Berlijners worden gebruikt. mige bewoners van dergelijke huizen zagen nog tijdig kans uit hun raam naar de vrijheid te springen. Anderen werden met meubilair en al naar on bekende bestemming vervoerd. Dat ln dergelijke gevallen ook wanhoopsdaden niet uitzonderlijk zijn, laat zich begrij pen. Zo sprong een 59-jarige vrouw uit haar appartement op de derde verdie ping naar beneden op de Westberlijnse straat, maar zij werd bij de val zo ge wond, dat zij aan de gevolgen overleed. De Oostberlijners metselen overigens niet alleen huizen dicht. Ook de 4 meter hoge ingangspoort van de Verzoenings- kerk in de Bernauerstraat werd dicht gemaakt. De ingang van de kerk ligt En (le communisten metselen maar voort De toestand in de stad is er de laat ste dagen niet verkwikkelijker op ge worden. Steeds meer mensen, wier hui zen grenzen aan West-Berlijn, worden geheel onverwacht uit hun huizen gezet of hun ramen en deuren aan de weste lijke kant worden dichtgemetseld. Som- Op de basis Cape Canaveral is hedenochtend een ruimtevaartuig van het type ..Ranger-I" gelan ceerd. Het is de eerste proef, welke ten doel heeft een ruimteschip een afstand van ongeveer een miljoen km. te laten afleggen. De lancering geschiedde met behulp van een Atlas-Agena B raket. Wanneer de 305 kg zware ruim tecabine ..Ranger-I" en de Agena- raket in een baan om de aarde zijn gekomen wil men de raket dertien minuten later laten ontbranden, zodat de cabine een afstand van 1.1 miljoen km van de aarde zal bereiken en na 58 dagen tot op 60.000 km zal terugkeren. namelijk in het westelijk deel van de stad, maar de kerk zelf grotendels in Oost-Berlijn. De Westberlijnse regering heeft gis teren de Oostduitse autoriteiten ervoor gewaarschuwd, dat schoten van de Oostduitse politie in richting van West- berlijns gebied ..ernstige gevolgen"' zul len hebben. De Westberlijnse politie had gemeld, dat Oostduitse grenspolitie op vluchtelingen had geschoten, die al Westberlijns gebied bereikt hadden. Oostduitse fabrieksmilitie heeft giste ren in Oost-Berlijn twee kantoren ge sloten van de sociaaldemocratische par tij. Volgens het Oostduitse ADN is dit gebeurd als reactie op de provocaties in West-Berlyn, waar de regeringscoali tie door de sociaal-democraten over heerst wordt. De boycot van de luchttram in West- Berlijn, die door de Oostduitsers geëx ploiteerd wordt, is een volledig succes geworden. Maandag maakten maar rond 25.000 mensen gebruik van de „S- Bahn" en gisteren waren het er nog minder. In normale tijden gaan gemid deld 250.000 mensen dagelijks met de luchttram. Adenauer „eindelijk" in West-Berlijn Bondskanselier Adenauer heeft giste ren bij zjjn acht uur durende bezoek aan West-Berlijn niet overal hartelijk heid geoogst. Op het vliegveld werd hij al door een zeer gereserveerde burge meester Brandt ontvangen met de woor den: „Het moet interessant zijn voor u, mijnheer de Bondskanselier, eens te zien welke uitwerking de Oostduitse afslui tingsmaatregelen hebben gehad". Woor den. waarin de kritiek op Adenauers la te komst naar Berlijn duidelijk door klonk. Nog duidelijker werd die tijdens Adenauers rondrit, toen in de straten Berlijners verschenen met borden, waar op teksten (e lezen stonden als: „Te laat", „Eindelijk", „Hoera, de redder is er al". Adenauer heeft echter alles gedaan om de slechte indruk, die zijn uitblijven in Berlijn heeft gemaakt, weg te nemen. Kennelijk onder de indruk van de toe- Advertentie DE NIE DEMONSTREERT 23 - 24 en 25 AUGUSTUS van 210 uur in de grote zaal van „DEN BURCHT TOENEMENDE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige, later langs de kust krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 AUGUSTUS Zon op: 5.37, onder 19.46 uur. Maan op 18.51, onder 3.09 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 1.17 en 13.51 uur; laagwater 9.27 en 21.54 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) De verbetering van vandaag wordt door een zwak regenfront gevolgd. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: minder koel, 3iaar nog geen belangrijke verbetering. 5>it nummer bestaat uit 10 pagina's. r f 'Ï'M I y V';\ VjSjfj - El 4 fflfi J&Ë, Engelse versterkingen zijn aan gekomen in West-Berlijn. Een Britse tank op de grens van de Engelse en de Russische sector Tijdens een afscheidsdiner, dat de vice-premier minister drs. H. A. Korthals gisteren aanbood aan de aftredende gouverneur van de Ne derlandse Antillen drsA. B. Spee- \Nassau. kenbrink heeft de minister de j scheidende bewindsman de ver sierselen uitgereikt van de hem J verleende onderscheiding als Com mandeur in de Orde van Oranje stand in de stad reed hij langs de sec torgrens. waar hij honderden Oostber lijners begroette, die zich aan de andere kant van de prikkeldraadversperringen hadden opgesteld en die zich ondanks alle pogingen van de Oostduitse politie niet lieten verdrijven vooraleer zij de kanselier gezien hadden. Hun enthou siasme was overigens tot laaiende geest drift best in staat zijn, getuige de over weldigende ontvangst tijdens het afge lopen weekeinde van de Amerikaanse vice-president Johnson. Overigens moest Adenauer aan de sectorgrens een stroom onhebbelijkheden over zich heen laten gaan, die door een Oostduitse luidspre kerwagen vanachter het prikkeldraad met schallend geluid werd gelanceerd. Adenauer bezocht verder het vluchte- lingenopvangcentrum Marienfelde, waar hij zich met een aantal vluchtelingen onderhield. „Dappere mensen, deze vluchtelingen", zo gaf hij na afloop zijn indrukken weer. „Krachtiger zetten nodig" Op een persconferentie zei de kanse- I Her dat men het optreden van de Oost- duitsers niet als een losstaand iets moest zien, maar als zetten in een schaakspel, j Het Westen zou dan ook pogingen moe- ten doen wat krachtiger zetten terug te j doen, zo zei hij, zonder aan te geven wat het Westen dan wel zou moeten doen. Adenauer zei geen voorstander te zyn van de stelling dat het Westen al leen maar met de Kussen moet gaan onderhandelen nadat de chicanes in I Berlijn ongedaan gemaakt zijn. De 1 hoofdzaak is, dat we contact opnemen en praten, aldus de kanselier, die zei diep onder de indruk te zijn van de houding van de Westberlijnse bevolking. Hij verklaarde voorts niet te voelen voor regelrecht contact tussen Bonn en Moskou. Het initiatief tot een gesprek moet aan de Amerikanen worden over gelaten. Het brengen van de kwestie- Berlijn voor het forum van de Verenig de Naties noemde hij weinig zinvol. Tenslotte gaf hij nog toe dat de brief, die burgemeester Brandt aan president Kennedy heeft gezonden, wat de vorm betreft niet slecht was. Over de inhoud zal ik mij niet uitlaten, aldus Adenauer, want daarover zijn we overeengekomen te zwijgen. (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee Amsterdamse taxichauffeurs hebben gisteren een einde ge maakt aan een serie oplichtingstrucs waaraan een 30-jarige reisleider zich de afgelopen weken heeft schuldig gemaakt. De man, die in Amsterdam, Leiden, Scheveningen en Noordwijk naar schatting ongeveer 25 ongedekte chèques voor een totaalbedrag van enkele duizenden guldens heeft afgegeven en die deswege door de politie werd gezocht, liet zich gistermorgen van huis halen voor een lange taxirit door dezelfde chauffeur aan wie hij maandag een niet gedekte chèque van f. 155.had afgegeven. Chauffeur Scholts nam een collega mee om de man aan de tand te voelen over die chèque. Het gesprek liep uit op een vechtpartij, waarin de reisleider werd over meesterd. Hij werd vervolgens afgeleverd aan het hoofdbureau van politie. De reisleider die vorige maand in Rotterdam is aangehouden onder ver denking bedragen van een reisvereni- ging te hebben verduisterd, werd enkele weken geleden voorlopig in vrijheid ge steld. Sindsdien heeft hij geleefd van zijn chequeboekje van de post- girodienst hoewel er geen cent meer op de reke ning stond. In de hotels waar hij sliep en de restaurants waar hij at gaf hij keurig ondertekende cheques af, die uiteraard waardeloos waren. 9 Slot pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Schilderijenroof schijnt tegen woordig in Europa aan de orde van de dag te zijn. Na de opzien barende diefstallen in Frankrijk en Zweden is nu op de dag af vijftig jaar nadat Leonardo da Vinci's Mona Lisa uit het Louvre in Parijs verdween een Goya ter waarde van ongeveer ander half miljoen gulden gestolen uit de National Gallery, Engelands rijks museum, gelegen aan het razend drukke Trafalgar Square in Lon-1 den. Het paneel stelt een portret voor van i de beroemde generaal en staatsman, de „Ijzeren" hertog van Wellington op 43- I jarige leeftijd, geschilderd over de halve lichaamslengte. Men neemt aan, dat dit de enige Engelsman is die ooit door Goya is afgebeeld. Wellington versloeg Napoleon by Waterloo. Hij poseerde voor Goya tijdens zijn veldtocht in Spanje in 1812. Het is slechts een klein paneel en kon daarom gemakkelijk worden meegeno men. De afmetingen zijn ongeveer 60 x 50 cm. Maandagavond om even na half acht werd het werk, dat in de vestibule bij de grote trap hing, vermist, doch de bewaker die dit ontdekte maakte er geen werk van, omdat hij dacht, dat het paneel misschien elders in het gebouw was. Inderdaad zou het schilderij dezer dagen van haar plaats worden afgeno men om te worden gerestaureerd. Pas dinsdagochtend werd de recher che van Scotland Yark op de hoogte gesteld. Na een onderzoek van tien uur kwam de politie tot de slotsom, dat de dief zich in het museum moet hebben verborgen toen dit om zes uur gesloten werd. Hij zou de bewegingen van de bewakers hebben gevolgd en er zodoende in geslaagd zijn ontdekking te voor komen. De dief moet op een ogenblik, dat de veiligheidsdienst elders in het gebouw surveilleerde, het paneel van de muur hebben gehaald en zich met het schilderij opnieuw hebben verborgen tot de volgende ichtend het museum weer openging en hij kon wegwandelen met net paneel onder zijn jas in een koffer. Deze Goya was korte tyd geleden, op 2 augustus, in nationaal bezit gekomen, nadat hij in juni op de veiling van Sotheby in Londen voor 140.000 pond sterling was gekocht door de Ameri kaanse kunsthandelaar Charles Wrights- man uit New York. Als gevolg van talrijke protesten tegen de mogelijk export van het doek was Wrightsman bereid om het tegen dezelf de prijs welke hij had betaald aan de National Gallery af te staan. De rege ring en de Wolfson-stichting maakten dit doel mogelijk. Hun aandeel was respectievelijk 40.000 en 100.000 pond sterling. Op 3 augustus werd het portret voor het publiek voor het eerst tentoonge steld. Het schilderij is met de lijst gestolen. Het paneel is tamelijk broos. Alle vlieg velden en havens zijn gisteren ogenblik kelijk gewaarschuwd, maar de dief of dieven moeten toen al een aanzienlijke voorsprong hebben gehad. Gezien de publiciteit welke aan deze Goya de afgelopen maanden is gegeven, acht men het hoogst onwaarschijnlijk, dat het doek verkoopbaar is. De Goya was evenals de andere werken uit de National Gallery niet verzekerd, zodat de dief ook niet kan onderhandelen met een verzekeringsmaatschappij. Deze truc is elders al eerder toegepast. Naar het motief van de dader kan men daarom slechts gissen. Het wordt onwaarschijn lijk geacht dat het doek als middel voor geldafpersing zal worden gebruikt. Op het spoor (Van onze Parijse correspondent) Het is niet uitgesloten, dat de Franse politie op het spoor is van de dieven, die kortgeleden uit een tentoonstelling in Aix-en-Provence acht doeken van Cézanne hebben gestolen. 9 Slot pag. 2 Hij deed voorts inkopen in modema gazijnen, liet in Scheveningen niet minder dan 40 foto's van zichzelf ma ken en liet zich voor honderden gul dens in taxi's rondrijden. Als het op betalen aankwam trok hij steeds weer zijn chequeboek. De politie was al spoedig van de fles- setrekkerijen op de hoogte, maar had moeite de man te vinden, omdat deze na enkele dagen steeds van hotel wis selde. (Van onze Parijse correspondent) In de afgelopen nacht hebben rechts- radicale terroristen in Parijs niet min der dan twaalf bomaanslagen ge pleegd. Er zijn geen gewonden, maar de materiële schade is groot. Alle aan slagen zijn het werk van de OAS, het geheime leger dat propaganda maakt voor een Frans Algerije. In diverse Parijse arrondissementen, hoofdzakelijk in het gegoede zestiende, werden de bewoners vannacht tussen 1 en 3 uur opgeschrikt door hevige explosies, veroorzaakt door plastic- bommen, en door het breken van honderden ruiten. De aanslagen waren gericht tegen schrijvers. journalisten, ministers, socialisten en linkse gaullisten, onder anderen Franqoise Sagan, de directeur en de hoofdredacteur van het dagblad „Le Figaro", de minister van Handel en Industrie, een kabinetschef van generaal De Gaulle, een gewezen gou verneur van Algerije en Daniel Mayer, vroeger lid van de socialistische partij en thans lid van de afgescheiden socialistische organisatie, waar ook Mendes-France bij is aangesloten. Daniel Mayer is ook voorzitter van de Liga voor de Mensenrechten. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Naar alle waarschijnlijkheid hou den de aanslagen verband met- de vergadering van het kabinet van hedenmiddag, die hoofdzakelijk aan Algerije zou worden gewijd. Ook in de stad Algiers hadden twaalf bomaanslagen plaats, 29 in geheel Algerije. Eén politieman werd gewond. Maandag stapte de reisleider in de taxi van de heer Scholts en liet zich o.m. naar Scheveningen rijden. De me ter wees tenslotte een bedrag van f. 155,- dat met een cheque werd „betaald". De reisleider vroeg de chauffeur hem de volgende dag te komen afhalen voor een nieuwe lange rit. Dezelfde avond echter vernam de heer Scholts, dat andere taxichauffeurs soortgelijke che ques hadden ontvangen, doch dat deze niet gedekt bleken te zijn. Hij verscheen gistermorgen aan het opgegeven adres aan de Leliegracht, maar nam voor alle zekerheid een collega mee omdat hij moeilijkheden verwachtte als het gesprek op de cheques zou worden ge bracht Na zijn arrestatie bleken uit het chequeboek 25 cheques te zijn ge scheurd, die vermoedelijk alle als on gedekt zijn afgegeven. Dr. Jaffé verlaat het Stedelijk Museum (Van onze Amsterdamse correspondent) B. en W. van Amsterdam hebben de ontslagaanvrage van dr. H. L. C. Jaffé, onderdirecteur van het Stedelijk Mu seum, ingewilUgd. Dr. Jaffé zal zijn werkzaamheden 31 augustus beëindigen. Dr. Jaffé heeft destijds reeds laten blij ken niet langer nrijs te zullen stellen op zijn functie als hij niet in aanmer king zou komen voor de vacature, die over enkele maanden ontstaat, wanneer de directeur van het Stedelijk Museum, jhr. W. Sandberg, met pensioen gaat. In Amsterdam wordt het ontslag van dr. Jaffé, aan wie het museum buiten gewoon veel te danken heeft, zeer be treurd. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Aug. 1861: Het getal vreemdelingen, dat zich thans in de residentie be- vindt, is zóó groot, dat de meeste hotels bijna geen plaats meer j hebben voor de nieuw aan komenden. De Gemeenteraad van Leiden heeft een huis op de Breede- straat tegenover het Stadhuis aangekocht, ten einde aldaar met 1 November aanstaande te openen een meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderivijs tegen een schoolgeld van 60.-.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1