Vebo toont veelzijdig beeld van agrarisch bedrijf in de Randstad Zuivel- en landbouwstands zijn de onbetwiste hoogtepunten A - Tentenkamp in Leids Plantsoen v r -v MR. KLAASESZ DEED ALS LANDBOUWER ZIJN BEST Kerkelijk Leven Conferentie over bestuurlijke samenwerking op Nieuw-Guinea Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 augustus 1961 Tweede blad no. 30432 In het voormalig Plantsoen in de Sleutelstad, waar de stadsmens tot voor kort de in Leiden zo schaarse weelde van groen en zingende vogeltjes kon genieten, vindt hij van vandaag af een spiegel van het platteland in de omgeving: de jubileum tentoonstelling van de VEBO, die thans een kwart eeuw bestaat. Vanochtend is deze expositie geopend door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Weer en wind hebben de organisatoren er niet van weerhouden om een spek-taculair schouwspel op touw te zetten, en mr. Klaasesz niet, om dit schouwtoneel van de „Landbouw in de Randstad" op passende wijze te openen. In een serie (gelukkig overdekte) stands wordt de Leidenaar hier een beeld gegeven van de veel zijdige aspecten van de agrarische bedrijven, die in zijn directe omgeving te vinden zijn, maar waarvan hij door de jachtigheid van het stads leven maar zo bitter weinig weet. v-- V - -1 A Het „landelijk" karakter van de grond slag der expositie vindt ondermeer een uitbeelding in de (verkleinde) echte koei enstal volgens moderne opzet waarvoor veehouders uit Hazerswoude een tiental koeien beschikbaar heei't gesteld. De modernste wetenschappelijke suc cessen worden getoond in een stad waar in de radioactieve bestraling (iets te weids in het programma betiteld als toe passing van kernenergie) in de landbouw wordt gedemonstreerd. Voorts zijn de werkzaamheden van de cultuurtechni sche diensten interessant. Zo zijn er op het langgerekte Plant soenterrein talloze stands te vinden, die velerlei aspecten van de „Landbouw in de Randstad" belichten. Het is te hopen, dat vele Leidenaren zich de kans niet laten ontgaan, iets meer kennis op te doen omtrent het leven en het werken op het platteland in de omgeving van de Sleutelstad als afscheid van een van hun schaarse parken, het Plantsoen, dat een waardige entourage is voor deze ex positie maar naar het. zich laat. aanzien ook een met pijn gebracht offer. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de in druk, dat er bij de inrichting wel wat erg nonchalant is omgesprongen met zeer kostbaar groen. Onder kostbaar ver staan wij daarbij niet alleen onvervang bare bomen, maar in de eerste plaats stomweg eenvoudig gras. Het zal waar schijnlijk lange tijd duren, voordat Lei den het leed van de 25ste VEBO te boven is ook al wordt dit leed verzacht door een grote vreugde over de kwaliteit van de expositie welke hedenochtend werd geopend, en die het bezoek van duizen den waard is. De aantrekkelijkheid wordt verhoogd door talloze demonstra ties, Vele demonstraties van allerlei aard De laatste weken hebben w(j herhaaldelijk geschreven over het thans actuele zilveren jubileum van de VEBO en over deze expositie, die de ruggegraat vormt van de viering hiervan. Wij achten ons derhalve ontslagen van de taak, aan deze zaken nog breedvoerige aandacht te besteden. De tentoonstelling dient bovendien voor zichzelf te spreken. De organisatoren zouden het ons bepaald kwalijk nemen, wanneer wjj een zo gedetailleerde beschrijving gaven, dat een bezoek aan de expositie een overbodigheid werd. Niettemin ligt het op onze weg, over deze tentoonstelling in grote Ijjn iets te vertellen, nadat wjj haar met eigen ogen hebben aanschouwd. In schaars groen In de eerste plaats moet het ons van het hart, dat de organisatoren blijkbaar een veel betere kijk op de gedragingen van de weergoden hebben gehad dan De Bilt. Vrijwel de gehele expositie is in stevige overdekte onderkomens onderge bracht, die nauwelijks te lijden hebben gehad van de erbarmelijke weersomstan digheden. Natuurlijk kan men zich af vragen, waarom bij een dergelijke op zet één van de sporadische Leidse par ken opgeofferd moest worden, terwijl 99 procent van de tentoonstelling evengoed tot haar recht zou zijn gekomen in b.v. op het Schuttersveld opgezette tenten, maar dit is een aangelegenheid waarover indertijd al tevergeefs in de gemeente raad gesproken is, zodat daarover niet in herhaling vervallen behoeft te worden. Advertentie Zoekt een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlexnmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Lezers schrijven „Toegang alle leeftijden" Deze week draait voor het eerst in het theater Trianon het meesterwerk „Ben Hur". Een film, die de diepste bewonde ring afdwingt van degenen, die hem heb ben samengesteld. Er is echter één ding, dat mij verbaasd heeft en dat is, dat de film toegankelijk is voor alle leeftijden. Dit doet niets af aan de film zelf en zij heeft dit gemeen met de film „De Tien Geboden", die en kele jaren geleden met zoveel succes is vertoond. Ongetwijfeld is een bijbelver haal voor iedere leeftijd maar niet de suggestieve en uitgewerkte uitbeelding van wreedheden, van een zeeslag met brandende schepen, van door melaats heid mismaakte mensen, waarbij zelfs enkele volwassen bioscoopbezoekers de handen voor de ogen slaan. En behalve dit is de lengte (3% uur zonder pauze) en de zeer grote veelheid van beelden zeker niet geschikt voor beneden 14 jaar. Evenals bij de Tien Geboden mag men zonder bezwaar ook bij Ben Hur dus een kind van een jaar of vijf meenemen, ten zij men zelf zijn verstand gebruikt. Wegen er bjj de filmkeuring dan geen medisch-psychologische factoren mee, die een kind beschermen tegen een zo verkeerde overmaat van indrukken en tegen beelden, die het kind angstdromen en slapeloze nachten kunnen bezorgen? Of telt alleen maar het al of niet ver toond worden van een uitgesponnen lief desscène, waarvan een kind, dat er niet aan toe is, toch niets begrijpt en die voor de 14-jarige, die er wel heen mag, veel te prikkelend is. A. B. J. v. d. Vliet-de Vries, arts. En wanneer men dit „offer" van stads- groen even over het hoofd ziet, is cp de een of andere wijze deze plaatsing van de expositie in ..natuurrijke" omgeving binnen een weinig natuurrijke stad wel aannemelijk. Twee hoogtepunten Twee van de vele tent-stands zijn bijzonder aantrekkelijk. In de eerste plaats de zuivel-tent, geplaatst aan de stadszijde van de langgerekte expositie, en in de tweede plaats de tent van het bedrijfschap voor groenten en fruit, die bijzonder smaakvol is ingericht cn die min of meer de andere zijde van de ex positie afsluit. De zuiveltent toont een keur van nieu were technieken op het gebied van de veeteelt, op charmante wijze en voor de moderne mens dikwijls aantrekkelijke wijze gevarieerd met attracties en vooral met technisch zeer goed uitgestalde pro- dukten. Hier vinden b.v. kaaskeuringen plaats en kan men ook zien, hoe kaas Een overzicht van de zuivelstand. een van de hoogtepunten van de expositie, waarin o.m. de kaasberei ding gedemonstreerd wordt. (Foto L.D./Holvast) Op zeer artistieke wijze worden op de Vebo de tuinbouwprodukten geëtaleerd. Ongetwijfeld de best opgemaakte stand van de expositie. (Foto L.D./Holvast) wordt bereid. Dat laatste is een zeer langdurig procédé, dat geen enkele be zoeker ten volle zal kunnen volgen, maar dat hem toch door aansprekende afbeel dingen in zijn geheel voor de geest wordt gebracht. Bovendien heeft de bezoeker het voorrecht, de edelste produkten van de zuivelbereiding proefondervindelijk te kunnen vaststellen. Over die andere prima stand, verzorgd door het bedrijfschap voor de groenten en fruit, willen wij slechts zeggen dat de „etaleur" van de hier ondergebrachte produkten een vakman eerste klas is ge weest. In bescheiden bestek is hier iets gepresteerd, dat de concurrentie met grots nationale exposities op dit gebied ten volle kan doorstaan. Tussen de exponenten Tussen deze exponenten van veeteelt en landbouw vinden wij op de expositie een keur van vakbekwaamheid op veler lei terrein. De stadsbewoner (op wiens belangstelling de tentoonstelling in het bijzonder blijkt te zijn gericht) san er kennis nemen van de methoden, welke toegepast worden voor de veredeling van granen voor ons dagelijks brood, van de verbetering van methoden voor peul- vruchtenkweek, van de modernste me thoden van vleesbereiding, waarmee dank zij technische snufjes het beste gehaald wordt uit het op andere manier meest veredelde vlees, van de aspecten van de textiel-industrie welke ten nauw ste verband houden met de wolveehou derij, met de werkmethoden en resul taten van de kunstmestindustrie waar van zowel veeteelt als landbouw in hoge mate profiteren. Mr. J. Klaasesz werkt zich met behulp van een hooivork door de Jierg hooi heen. die de toegang tot het tentoonstellingsterrein versper de. (Foto LJD./Holvast) Met behulp van een hooivork verschafte hij zich toegang tot de tentoonstelling De beschermheer van de jubilerende Vebo, mr. J. Klaasesz, heeft vanmorgen in zijn functie van Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland de met veel zorg voorbereide landbouwtentoon stelling in het Plantsoen geopend. Tijdens een in het Waaggebouw gehouden bijeenkomst met een toespraak, daarna met behulp van een hooivork aan de waterkant van het feesterrein. In een juist neerval lende plensbui begaf het gezelschap zich per boot van de Waag naar „Landbouw in Randstad". De commissaris, die zich na de ontscheping evenals de vele burgemeesters uit Leiden en wijde omgeving de toe gang tot het tentoonstellingsterrein versperd zag, trok resoluut zijn jas en vestje uit, greep enthousiast naar de hem aangeboden vork en werkte zich vervolgens met een verbeten gezicht door de berg hooi heen. Zijn werkzaamheden als landbouwer duurde niet lang, maar verwekte uiteraard de nodige hilariteit. Als dank voor al de moeite, die hij zich op deze dag moest getroosten, kreeg hij van de Vebo-voor- zitter, ir. P. Buck, een zilveren hooivorkje aangeboden. Na deze offi ciële opening was er voor het grote gezelschap genodigden ruim schoots gelegenheid om de expositie te bezichtigen. Groter aantal insch rij vingen Voordat het woord aan mr. Klaasesz gegeven werd sprak Vebo-voorzitter Buck zijn dank en waardering uit voor al hetgeen in de afgelopen maanden van voorbereiding is verricht. Hij deed o.m. de verheugende mede deling, dat op deze veetentoonstelling het aantal inschrijvingen ruim honderd ho ger is dan verleden jaar. Behalve de verschillende produktschap- pen hebben tal van instanties aan de tot standkoming van deze jubileumexpositie meegewerkt. De voorzitter noemde ver der enkele namen, o.m. die van het ere lid, de heer J. W. Bonda, die jarenlang de stuwende kracht van de Vebo is ge weest en de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, die als de grote motor voor deze Vebo-tentoon- stelling beschouwd kan worden. Kwestie van samenwerking In de toespraak, die mr. Klaasesz aan het begin van dit openingsfestijn hield, werd met nadruk gewezen op het belang van de Vebo, een vereniging, die nu al vijfentwintig jaar achtereen de belangen van de agrariërs in deze omgeving be hartigt. Dat de Vebo deze mijlpaal heeft bereikt vervult mij met trots, zei mr. Klaasesz. Volgens hem wordt het in de landbouwsector zo langzamerhand een kwestie van samenwerking. Steeds meer immers heeft men elkaar op het platte land nodig. Ondanks het feit, dat vele jongeren de landbouw de rug toe keren en planolo gen hun oog op vruchtbaar land richten blijft het produktiecijfer vooruit gaan. Men heeft zich echter, zo vervolgde de commissaris, ernstig te beraden over de maatregelen, die genomen moeten wor den om dit produktiecijfer op peil te houden. Op een kleiner areaal dient thans een bevredigende produktie be werkstelligd te worden. NED. HERV. KERK Bedankt voor Bodegraven (vac. C ,v. d. Bosch) L. Kievit te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Oudega (W.), Vianen en te Zuid-Beijerland B. Fldder, kand, te Em- men. Aangenomen naar Utrecht-Oost (vac. G. Laarman) C. Goeman te Haarlem- Zuid naar Westmaas J. Rowaan, kand. te Zeist, die bedankte voor Bruinlsse, Hljum-Flnkum en voor Nieuwolda. Geen verdere beroepen Kand. Fidder verzoekt ons mede te delen, dat hij geen verdere beroepen in overweging nemen kan. Be roepen te Tiel C. M. J. Steen te Mark nesse (N.O.P.). Bedankt voor Rotterdam- Hillegersberg (vac. E. A. van Es) B. G. Mees ten Oever te Wageningen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Hoogvliet H. van Ommen te Nieuw-Loosdrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Hengelo (O.) (2de pred.pl.) H. J. Stukker te Vriescheloo. Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon**1 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.» Zie affiches: Sigaret..? HUNTERI NIET BETAALD Een drietal Leidse zakenmensen, een opticien, een boekhandelaar en een res tauranthouder. heeft aangifte gedaan van oplichting door iemand, die beweer de Rolles te heten en in Huis ter Duin te Noordwijk verblijf te houden. Hij heeft goederen gekocht zonder te beta len en een ongedekte cheque afgegeven. Tot nogtoe is de oplichter spoorloos. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Olga Maria Johanna, dr van M. A. Ho- genboom en J. W. Loos; Harry, zn van J. C. de Reus en W. J. Kruit; Theodorus Antonius Maria, zn van A. J. J. de Groot en S. J. E. van Bellen; Grietje Marga- retha, dr van J. Bakker en R. Feenstra; Petronella, dr van J. Gevers en H. H. Potgieser; Hendrik Martnus, zn van S. Honsbeek en H. M. Overduyn; Trljnle Ivonne, dr van D. Gielen en M. Groenen dijk; Elisabeth Sabibe Maria, dr van A. C. L. Gilein en M. F. M, van Berge He negouwen; Johannes Martinus, zn van A. P. Heuzen en C. M. in 't Groen; Mathilda JJohanna MaMrla, dr van L. van der Putten en J. C. J. van Wouw; Frédérique Dorothea Francisca, dr van J. T. Semeijns de Vries van Doesburgh en D. J. C. Wes- seling; Pieter, zn van P. Rovers en A. Guijt; Jacoba Anna Maria, dr van H. G. W. van Wijk en H. C. M. van Paassen; Ronald, zn van J. G. van Leeuwen en J. Baart; Petrus Cornells, zn van W. A. van Leeuwen en J. M. Korsuize; Albert Marco, zn van K. J. Govers en B. J. Zwartendijk; Paul André, zn van H. N. Bouter en S. Planje; Petronella Carolina, dr van J. C. T .de Haard en P. Bree. GETROUWD D. van der Steen en G. E. M. Kleine; M. C. F. Overgaauw en M. J. Duiven voorden; H. de la Court en J. T. M. Koekenbier; P. S. Volquardsen en H. Mo lenaar; J. H. van Egmond en A. J. Fas- seur; M. van Leeuwen en P. G. Bontje. OVERLEDEN E. M. Barnhoorn, 68 Jr, vrouw; S. Bijl, 65 jr. w.v. A. Vermeulen; G. M. van Heiningen, 1 jr, dochter. Gistermorgen is in Goroka, in Australisch Nieuw-Guinea, de derde van de jaarlijkse bijeenkomst geopend, waarop ambtenaren uit Australisch- en Ned. Nieuw-Guinea de samenwerking op bestuurlijk en ander gebied tussen beide delen van het eiland bespreken. De bedoeling van de huidige bijeenkomst is vooral, na te gaan, in hoeverre de bestuurlijke samenwerking tot nu toe in de praktyk heeft gewerkt. Nadat de gouverneur van Australisch De heer H. Veldkamp, directeur van Nieuw-Guinea, sir Donald Cleland, de j Binnenlandse Zaken en leider van de bijeenkomst had geopend, las hij een boodschap voor van de Australische mi nister voor gebiedsdelen, Paul Haluck. Deze gaf uiting aan zijn hoop, dat de bijeenkomst van blijvend nut zal zijn voor alle volken van Nieuw-Guinea. Hij herinnerde aan het succes van vroegere soortgelijke bijeenkomsten, die voor de gouvernementen van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea een steun zijn geweest bij de uitvoering van de taak om de bevolking in hun gebieden verder te brengen op de weg naai- zelf bestuur. Gouverneur Cleland voegde hieraan toe, dat de gouvernementen in beide ge bieden zich voor dezelfde problemen zien gesteld, en dat het uitwisselen van ideeën en beiderzijdse ervaringen een uitstekend hulpmiddel is om achter de juist benadering van deze problemen te komen. Nederlandse delegatie, betuigde vervol gens zijn erkentelijkheid voor de belang rijke vorderingen, die sedert de tweede bijeenkomst werden gemaakt en onder streepte het belang van het geregeld voortzetten van deze conferenties. Hij legde de nadruk op de waarde van een groeiende invloed van de inheemsen op de bestuurszaken, hetgeen tot uitdruk king komt doordat vier Papoea-be- stuursassistenten op de huidige bijeen komst aanwezig zijn. De heer Veldkamp las een boodschap voor van staatssecretaris mr. Th. Bot, die namens de Nederlandse regering aan de conferentie zijn beste wensen deed toekomen voor een succesvol overleg. De leider van de Australische delega tie, dr. J. T. Gunther, werd gekozen tot voorzitter der conferentie, die ongeveer 'een week zal duren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3