Verkeer eiste weer een serie doden - gewonden mmm Veiiozolanen moeten het Koninkrijk verlaten 5 onverantwoordelijke jongelui gearresteerd Doch niet naar eigen land terug Lieten in Maastricht beer los Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 augustus 1961 Vierde blad no. 30431 Het verkeer heeft in het afgelopen weekeinde weer talrijke doden en gewonden geëist. 6 Zaterdagmorgen is op de Rijksweg 's-Hertogenbosch-Utrecht nabij Vlanen een 36-Jarige inwoner van Dusseldorp (Did) om het leven is gekomen. De Duitse wagen, komende uit de rich ting 's-Hertogenbosch, begon door de gladheid van het wegdek te slingeren, waardoor een hem tegemoet komende Nederlandse wagen, bestuurd door de heer W. van Ende uit Utrecht, plotseling moest remmen. Daarbij maakte zijn wa gen 'n kwart slag naar links en kwam in botsing met de Duitse wagen. Hierbij werd de Duitser op slag gedood. De medeinzittenden, zijn echtgenote, zijn moeder en zijn 15-jarige zoon werden zwaar gewond. De heer Van Ende en zijn zoontje liepen eveneens verwondingen op. Alle gewonden zijn naar het zieken huis in Culemborg overgebracht. Zaterdagmorgen is de 27-jarige heer J. Govers uit Tiel op de Tielerweg in Geldermalsen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Govers botste met zijn personenauto tegen een vrachtwagen, die onverwacht moest rem men voor een paard en wagen. Hij was op slag dood. Op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg in de Oude- diJk te Dordrecht is zaterdagmorgen een bestelauto door een trein verpletterd. De chauffeur had niet goed opgelet en toen hU merkte, dat hy door het rode knip perlicht was gereden, remde hy plotse ling zo sterk af, dat hij met een afgesla gen motor op de rails bleef steken. De man kon zich op tijd in veiligheid bren gen, de auto kwam er slechter af. De trein werd licht beschadigd en kreeg negen minuten vertraging. De 31-jarige E. D. Fenneman uit Utrecht is zaterdagmiddag in het water van de Vaartse Rijn bij huis De Geer te Jutphaas verdronken, nadat hij met een auto, met daarin nog drie inzittenden, te water was geraakt. De vier inzittenden waren op weg naar een voetbaltoernooi in Vreeswijk met een auto, bestuurd door de heer Fenneman. Onderaan de afrit van de hoge brug over het Amster dam-Rijnkanaal slipten zij. De heer Fenneman probeerden de wa gen op de weg te houden door het stuur naar links te gooien, met het gevolg echter dat de auto door de gaasafraste ring heen in het water reed. De heren A. A. van Hussen uit Utrecht en J. van de Louw sprongen in het water en slóegen de achterruit in, waardoor de inzitten den C. F. Peek en D. M. de Wit konden worden gered. De eigenaar van de auto, C. F. Peek, was, om de achterkant van de wagen boven water te houden, weer voorin de wagen gegaan en wist later door het portier te ontsnappen. Na zijn redding Ls hij direct weer te water ge gaan om te pogen de heer Fenneman, die ook achter in de wagen was gekro pen. te bevrijden. Dit gelukte echter met de hulp van anderen pas na een half uur. De heer Fenneman bleek toen reeds overleden te zijn. De heer Fenneman was gehuwd en had drie kinderen. Een tot nu toe onbekend gebleven dief. heeft zaterdagavond op de Leyen- broekerweg te Sittard getracht een auto te stelen. Hij is met de wagen echter niet verder gekomen. Onkundig van het feint, dat de auto een stuurslot bezat, startte hij de wagen en reed met vol gas weg. Bij de eerste bocht merkte hy al gauw, dat hij noch naar links, noch naar rechts kon. In volle vaart schoot de wa gen rechtuit, ramde een boompje en reed vervolgens door een voortuin pardoes tegen de gevel van een woning. De gevel bezweek en de wagen kwam in de voor kamer pas tot stilstand. De chauffeur is er by deze capriolen waarschyniyk goed van af gekomen. Hy vluchtte, nog vóór de bewoners beneden waren onmiddeliyk in de richting van de Kolleberg. Gisteravond ontbrak nog ieder spoor van hem. In de voorkamer werd een enorme ravage aangericht. Ook de auto werd totaal vernield. Toen een Duitse automobilist, waar schyniyk zonder voldoende acht te slaan op het overig wegverkeer, zaterdagmid dag te Arcen (L.) de ryksweg Venlo- Nymegen op wilde ryden, ontstond er een botsing met een personenauto. In to taal negen personen werden hierby ge wond. Vier van hen werden in een zie kenhuis te Venlo opgenomen; de vyf overigen konden naar huis terugkeren. In Giethoorn-zuid werd zaterdag avond een meisje, dat met een vriendin aan de rechterkant van de provinciale weg liep, aangereden door een achter opkomende auto, waarvan de bestuurder, R. S. Smits uit Giethoorn, naar zyn zeg gen door het licht van een tegenligger verblind werd. Het slachtoffer, de 17- jarige kwekelinge mej. H. G. Pots uit Dalen (Dr.) die gedurende haar vakantie in een Giethoorns hotel werkte, werd zwaar gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis te Meppel, waar zy vry- wel direct na aankomst overleed. De 83-jarige G. H. la Croix, wonende in het Gemeentelijk Verzorgingshuis aan de Morsestraat te Den Haag, is gister middag door een tram gegrepen en vry- wel op slag gedood. Het ongeval deed zich voor op de Groot Hertoginnelaan, hoek Snelliusstraat. De bejaarde heer zou op onvoorzichtige wyze de straat zyn overgestoken. Gistermorgen is een busje met 10 Engelsen, Amerikaanse en Australische studenten onder Wernhout tegen een stilstaande tractor met aanhangwagen, die was geladen met melkbussen, ge reden. Daarna botste de bus tegen een boom aan de linkerkant van de weg. De studenten waren op weg naar Ostende na een reis door Rusland en Europa. Door de aanryding kwamen de drie op de voorbank gezeten studenten klem te zitten; zy zyn later met veel moeite be- vryd. Zij liepen ernstige beenfracturen op en werden naar het St.-Ignatius Zie kenhuis in Breda vervoerd. Een van hen is, na behandeld te zyn in het ziekenhuis met een taxi naar Ostende vervoerd. De overige studenten liepen lichte verwon dingen op, zoals snywonden in het ge zicht. Zij zyn, na behandeld te zyn, per taxi en liftend doorgegaan naar Ostende. Op de Domineesweg te Urk is giste ren de 15-jarige Hendrika, enige dochter van de heer H. Kiefte, door een per sonenauto gegrepen en een eind meege sleurd. Het meisje moet op slag zyn ge dood. Het meisje liep met een vriendin rechts van de weg. Zy raakte in paniek, toen ze plotseling achter haar de met vry grote snelheid rydfende auto hoorde naderen en zy sprong daarop de ver keerde kant op. De auto, die ernstig werd beschadigd, kwam eerst na 50 meter tot stilstand. Gisteren is te Sittard een personen auto uit Geleen, in botsing gekomen met een bestelauto. Vier inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht; een vyfde inzittende liep lichte verwon dingen op, evenals de bestuurder van de bestelauto. De personenauto werd ernstig beschadigd. Twee jonge Nederlanders, die in het gebied van Kleef als melkers werkten, zyn gisteren by een verkeersongeluk in het district Kleef omgekomen. Een broer van één hunner werd zwaar gewond. De 21-jarige B. Wiersma, die geen ry- bewys gehad zou hebben reed met een motor tegen een stenen paaltje en begon te slingeren. Een tweede motor, waarop de 19-jarige H. Zwiers en de 20-Jarige W. Wiersma zaten, botste tegen de slinge rende motor. Het tweetal op de tweede motor ver loor door de botsing het leven. De be stuurder van de eerste werd levensge- vaariyk gewond in een ziekenhuis opge nomen. Op de Boekelseweg onder Gemert is gisteravond de 21-jarige M. A. v. d. Bos uit Boekei met zyn motorfiets in botsing gekomen met een bromfiets. De brom- fietsberyder, de 19-jarige militair M. M. Manders uit Venhorst, werd op slag ge dood. De heer v. d. Bos, zyn verloofde, de 20-jarige mej. De Ruiter uit Gemert die achter op de motorfiets zat en de verloofde van de heer Manders, te weten de 20-jarige mej. A. M. G. van der Horst uit Boekei <zy reed als duo-passa- giere mee op de bromfiets) moesten in een ziekenhuis te Venlo worden opge nomen. Spoedig lancering V.S.-Ranger Ter voorbereiding van een ruimtevlucht van een man om de aarde zal Amerika deze week een Atlas-raket lanceren, waarin een robot „ademt, zweet en spreekt". Ook zal deze week een poging gedaan worden het ruimtestation „Ran ger" te lanceren. Dit zou verleden maand al gebeurd zyn, maar moest toen wegens technische moeiiykheden worden uitgesteld. Het ruimtestation zal in een baan op 184km hoogte gebracht worden. Wanneer dit gelukt, zal vandaag de zich daaraan bevindende „Ranger"-raket worden af gevuurd, die tot 1.098.050 km in de ruimte en daarna terug tot ongeveer 60.000 km afstand van de aarde gebracht zal worden. Alle beperkingen voor Kenjatta opgeheven Alle nog bestaande vryheidsbeperkin- gen voor Jomo Kenjatta, „Brandende Speer" zyn vandaag opgeheven. Hy kan zyn huis in Gatoendoe, 24 km van Nai robi, nu vry verlaten en door Kenia reizen om op by eenkomsten te spreken. De regering had hem verleden week na zyn vryiating enige beperkingen opge legd om hem tegen al te enthousiaste aanhangers te beschermen. Zondag moest de politie optreden tegen een ent housiaste menigte van 25.000 mensen die de afzetting rond zyn huis wilden door breken om hem te zien. Vierhonderd arrestaties in Ncord-Rhodesië Sinds het uitbreken van de onlusten in Noord-Rhodesië, ongeveer twee weken geleden zyn meer dan 400 personen ge arresteerd, aldus is in Kasama, in de noordeiyke provincie, vernomen. Ook in de nacht van zaterdag op zondag zyn in het noordeiyk deel van het land ge vallen van brandstichting en het doden van vee voorgekomen. In Kasama zyn zaterdag drie Afrika nen wegens het aanbrengen van ver sperringen op de weg van Kasama naar Abercorn tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld. De veiligheidsstrydkrachten hebben tot dusver in totaal zestien Afrikanen ge dood. Volgens een regeringswoordvoerder was gisteren de eerste dag in twee we ken tyds zonder wanordelykheden. H Casino van Nice leeggehaald In Nice drongen gisteravond zes ge wapende bandieten het gemeenteiyk Ca sino binnen, dwongen de veertien crou piers in een ry tegen de muur te gaan staan en maakten zich van de inzetten op de speeltafels meest. De verbouwe reerde Franse en buitenlandse toeristen zagen verbaasd toe. hoe het zestal acht tienduizend nieuwe Franse franken van de tafels nam, de zaal uitliep, in een auto stapte en verdween. Een zevende met een automatisch geweer gewapend lid hield de wacht by de ingang van het Casino om te beletten dat de portiers of een der spelers alarm zou slaan. Perzische tegenspraak De Perzische minister van Buitenland se Zaken, Hoesain Ghods Nachaai, heeft gisteren in de Sowjet-beschuldigingen dat de Centrale Verdragsorganisatie (Cenvo) in geval van een conflict de Sowjet-Unie van Perzië en Turkye uit zou willen aanvallen en een zone van verderf aan de zuideiyke Sowjetrussische grenzen zou scheppen, „wilde bewerin gen" en „sprookjes" genoemd. Perzië zal geen enkele buitenlander toestaan zyn grondgebied te gebruiken als een basis voor een aanval op andere landen, aldus de minister. De regering van het Koninkrijk heeft besloten zeven Venezolaanse gevangenen, die op 8 juni op Curasao zijn geland en later naar Neder land zijn overgebracht, bescherming te verlenen tegen teruggeleiding naar Venezuela. De Venezolaanse regering had om teruggeleiding verzocht. De gevangenen hebben opdracht gekregen het grondgebied van het Koninkrijk zo spoedig mogelijk te verlaten, aldus blijkt uit een zaterdag gepubliceerd regeringscommuniqué. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de regering te Caracas op de hoogte is gesteld van het besluit van de Koninkrijksregering. Lyndon Johnson, de Amerikaan se vice-president (links)in gesprek met Bondskansrelier Adenauer in Bonn voordat hij doorreisde naar Berlijn waar hem een grootse ont vangst ten deel viel. Naar aanleiding van de bepaling In het besluit, dat de Venezolanen het grondgebied van het Koninkryk zullen moeten verlaten, vernamen zy van be voegde zyde, dat deze vorm in de gege ven omstandigheden het juiste midden werd geacht tussen de wensen van twee partyen. Er bestond in dit geval vryheid van handelen, omdat de Conventie van Ge- nève betreffende het asielrecht hierby niet van toepassing is. Ook bestaat er tussen Nederland en Venezuela geen bilateraal uitleveringsverdrag. Het ver lenen van asiel kon hier geheel worden toegepast, als het recht dat een staat heeft, om een vreemdeling niet terug te zenden naar zyn land van herkomst. Op een vraag of de uitvoering van de uitwyzing moeiiykheden zou kunnen opleveren luidde het antwoord, dat de indruk bestaat, dat het merendeel van de Venezolanen zich wenst te begeven naar een gebied buiten het Koninkryk. Gesteld echter, zei men, dat het land van hun keuze hun de toegang weigert, of een of meer der Venezolanen niet uit Nederland zou willen vertrekken, dan komt men voor moeiiykheden te staan. Hen over land over de grens met Duitsland of België zetten, is niet mo gelijk volgens met de Duitse en Belgische regeringen gemaakt afspraken. En wei gert, na vervoer per vliegtuig of schip, een land hen op te nemen, dan zullen zy weer op het grondgebied van het Koninkryk moeten worden toegelaten. Indien zulks noodzakeiyk wordt ge acht voor vestiging elders, zal van Nederlandse zyde daartoe de nodige medewerking worden verleend. Zoals gemeld, dwongen de zeven Ve nezolanen op 8 juni de piloot van het vliegtuig waarmee zij werden vervoerd, op het vliegveld van Willemstad op Cu rasao te landen. De Venezolanen wa ren legerofficieren die in Venezuela wa ren gearresteerd wegens medeplichtig heid aan een mislukte opstond in aprril 1960. Zij dienden by de Nederlandse regering een verzoek om asiel in. Te vens verzocht echter Venezuela om uit levering van de vluchtelingen. De Ve nezolanen werden 1 juli naar Neder land overgebracht in afwachting van de beslissing op beide verzoeken. Russische ruimtevaart Ruslands tweede ruimtevaarder, Ti- tow, heeft verklaard, dat de derde „Kos monaut" van de Sowjet-Unie de ver richtingen van hem en Gagarin by de eerste twee Russische ruimtevluchten „verre" zal overtreffen. Deze verklaringen van Titow zyn ver schenen itn de Prajwda, die zaterdag be gonnen is met de publikatie van een be schaving van Titow's ruimtevlucht. Hilversumse arts naar Hollandia Papoea's hebben hulp nodig Zaterdagmiddag is met een DC-8 toestel de Hilversumse huisarts dr. D. Uitterdijk met zijn hele familie van Amsterdam naar Biak vertrok ken. „Er moeten meer, véél meer artsen naar Nieuw-Guinea en ik hoop dat mijn voorbeeld door vele collegae gevolgd zal worden", dit vertelde dr. Uitterdijk, die tot „de grote drie" van de ruim 50 Hilver sumse huisartsen werd gerekend, bij zijn vertrek op Schiphol. Zijn 3000 Nederlandse patiënten gaat hij rui len voor meer dan 3000 Papoea's. „Minstens 10 artsen zijn volgend jaar op Nieuw-Guinea nodig", zei hij. Als kind droomde dr. UittercUjk al van de tropen, die hy gedurende zijn mili taire dienst voor het eerst zag. Twee jaar werkte hy als militair arts en in die tyd kreeg hy het gevoel dat de inlandse be volking medische hulp meer nodig heeft dan de mensen in het gezonde Neder land. „Ik houd van ruimte en dat is het waarschynlijk geweest wat me steeds heeft getrokken. Ruimte vindt je in Hol land byna niet". Terwijl de dokter een vliegverzekering afsloot namen zyn drie dochters Mar ja (16), Hellie (14). Hanneke (13) en zyn vrouw in de vertrekhal afscheid van de talloze familieleden die het doktersgezin een goede reis en veel succes toewensten. SLAPENDE PRIJSWINNAAR (Van onze Haagse correspondent) De jonge Jan Bom uit Wateringen is slapende eerste prijswinnaar ge worden van een hengelwedstrijd, die zaterdagmiddag in Wateringen voor de jeugd van 1316 jaar is gehou den. Jan zat ivat achter zijn hengel te soezen, liet het hout uit zijn han den glijden en zag toen hij weer bij positieven kwam tot zijn schrik de hengel met een behoorlijke snelheid Brandstichting in het zuiden van Frankrijk (Van onze Paryse correspondent) De brandweer is gisteren in de depar tementen van de VAR en de Bouches du Rhone verscheidene malen uitge rukt om nieuwe branden te blussen. Smeulend vuur werd aangewakkerd door de mistral, die was opgestoken met een snelheid van 50 km. per uur. De brand weer kon zondagmiddag om 5 uur naar de dorpen terugkeren, maar in totaal zyn 50 hectaren bossen vernield. Vele boeren in de streek verklaren dat zy verdachte elementen langs de wegen en in de bossen hebben gezien, die opzette- lyk brand stichtten. De politie stelt een onderzoek in. Het wordt min of meer een vaste rubriek, deze foto op de dag na nóg een mislukt strandweekeinde van de erbarmelijke zomer 1961. Deze foto werd gisteren in Scheveningen ge- Weer een jongen vermist De commissaris van politie te Vlaar- dingen verzoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de 13-jarige Theodorus Arie Jo hannes Thomas de Jonge uit Vlaardin gen. Hy verliet op 18 augustus 1961 de ouderiyke woning in de Havenstraat en keerde tot heden niet terug. Gevaarlijk hravourstuk achterhaald (Van onze correspondent in Maastricht) De Maastrichtse recherche heeft de mannen, die in de nacht van 12 op 13 augustus te Maastricht een beer uit zijn kooi bevrijdden, na een week van ingespannen speuren kunnen achterhalen. Het zijn een 24-jarige chauffeur, een 19-jarige losarbeider, een 18-jarige kok, een 17-jarige arbeider en een 15-jarige schildersleerling, allen uit Maastricht. De politie beschouwde het als een prestigekwestie tegen over de Maastrichtse bevolking, om de schuldigen aan dit gevaarlijke spelen met de openbare veiligheid op te sporen. Hoewel er aanvankeiyk geen enkel houvast was voor de Identiteit van de daders, kregen de met het onderzoek belaste rechercheurs na lang zoeken in het milieu van de Maastrichtse nozems verdenking tegen een 15-jarige Jonge man met nog twee kornuiten, zy be kenden al spoedig met die andere jonge lui, die ze alleen by hun voornamen kenden, het gevaariyke bravourstukje te hebben uitgehaald. De identiteit van deze drie ouderen kon toen, zy het na lang zoeken, ook worden vastgesteld. Aanvankeiyk probeerde dit drietal nog brutaalweg te ontkennen, maar na een scherp kruisverhoor vielen allen door de mand.Overigens waren zy reeds bekend by de justitie. Zy hadden de nacht daarvoor geprobeerd een vinnige meer kat-aap uit het dierenhuis in het Stads park los te laten ,maar deze aap had zich zo hevig verzet tegen de indringers, dat het drietal het plan opgaf en toen baldadig de naastliggende voliere open brak en een aantal sierduiven, vier kip pen en enkele parkieten vry liet. De onverlaten vonden deze „stunt' zo geweldig, dat ze besloten ook de beer vry te laten, hetgeen toen de vol gende nacht gebeurde. Nadat de hang sloten van omloophek en dagkooi van de beer waren vernield en de hekken waren opengegooid, zyn de kwajongens byna een uur lang bezig geweest om de logge beer met proppen papier en an dere projectielen op te hitsen. Pas toen de beer naar buiten schuifelde, zUn vier van het vijftal voldaan naar huis gegaan. BELANGRIJKE AANKOPEN KUNST- EN ANTIEKBEURS Op de Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft, die reeds een aantal bezoekers heeft getrokken dat het aantal van de eerste dagen van de vorige beurzen ver overtreft, zyn reeds belangryke aanko pen gedaan, o.a. door museumdirecties. Het Mauritshuis in Den Haag kocht een stilleven van de 17e eeuwse Hol landse meester Pieter Claesz en de „gemaldegalerie" in Beriyn een keuken stuk van Pieter Aertsen, eveneens een Hollandse meester uit de gouden eeuw. Het museum in Hilversum kocht een Am- stel-thee- en koffieservies, het museum „Het Prinsenhof" in Delft een zilveren plak met het Delftse wapen en een Delfts aardewerk botervlootje. Het Ryksmuseum in Amsterdam kocht o.m. enige glazen en een zeldzaam gouden mesje. Zaterdag werd de beurs bezocht door de kunsthandelaar Koetser uit Londen, die vorig jaar in het nieuws kwam door het enorme bedrag, dat hy in Londen op een veiling voor een mansportret van Frans Hals neertelde. door het water gaan, getrokken door een wakkere karper Met behulp van een toeschouwer kwam het vistuig weer op het droge en dat betekende voor Jan meteen dz eerste prijs, want de karper was de grootste vangst van de hele middag De losarbeider is byna de hele ver dere nacht getuigen geweest van de gevaariyk dryfjacht, welke politie en dierentemmers van Klants dierentuin uit Valkenburg hebben gehouden om de beer weer te vangen. Het vyftai kon niet in voor-arrest gehouden worden, maar de officier van justitie heeft nu al in het vooruitzicht gesteld scherpe straf fen te zullen vorderen tegen de schuldi gen aan deze onbezonnen en onverant- woordiyke daad. „Negatieve houding van Interpol inzake opsporing nazi's „De negatieve houding", die Interpol ten aanzien van de opsporing van nazi- misdadigers aanneemt heeft de West- duitse autoriteiten ernstig in deze taak belemmerd, aldus hebben twee vooraan staande joodse leiders, Alex Eastman en Maurice Perlzweig, by de opening van een by eenkomst van het Joodse Wereld congres in Genève verklaard. Ruim hon derd vertegenwoordigers van joodse ge meenschappen in 34 landen nemen aan het congres deel. Interpol mag zich krachtens de sta tuten niet bemoeien met kwesties die „een politiek, militair, religieus of ra ciaal karakter" hebben. Het congres is echter van mening dat de moord op zes miljoen jxlen niet onder deze clausule valt. De nazi's die nog niet zyn opgespoord kunnen zich betrekkelyk veilig voelen, hetgeen hen wellicht zal aanmoedigen de onderlinge contacten te versterken. Voorts werd gezegd dat „geen veran dering ten goede" is gekomen in „de moeilyke positie" van de tweeeneenhalf miljoen joden in de Sowjet-Unie. De Sowjetrussische autoriteiten staan de oprichting van een centraal joods or gaan voor de gehele Unie niet toe. Alle joodse scholen, clubs en andere in stellingen blyven gesloten. JONGETJE ONTVOERD; DADER GEPAKT Een drie-jarig jongetje, dat met een zes-jarig zusje speelde in de Zoutman straat te Den Haag is gisteravond door een hem onbekende man achter op diens fiets neergezet en door hem meege nomen. Ongeveer drie kwartier later werden zy door een wandelend echtpaar aange troffen in de Johan de Wittlaan, waar de ontvoerder in het struikgewas nogal ruw tegen het kind te keer ging. De wandelaar vermoedde onraad, greep de wielryder by de kraag en. dank zy de medewerking van een juist passerende automobilist, kon de man naar het hoofdbureau van politie worden overge bracht. Het was een 36-jarige transpor teur uit Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7