Volendam: enig winnende debutant in de eredivisie U.V.S. VERLOOR VERDIEND VAN MET ERE, MAAR HELMONDIA '55 Sporttoto Landskampioen het produktiefst De competitie draait weer laatste net nog RCH in minuten naast EDO: 3—3 Beide Helmondse doelpunten door zwakke centrum Leidse defensie UITSLAGEN SPURS gingen grandioze show goed van start tegen Blackpool Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 augustus 1961 Derde blad no. 30431 Vele vreugdevolle voetbalharten, de competitie draait weer! De onderlinge krachtsverhoudingen moeten nog gepeild worden, zodat er van verrassingen eigen lijk nog geen sprake kon zijn. Hier de schokkend ste feiten. Het eerste doelpunt in de eredivisie scoorde DOS tegen Ajax. Een treffer van de aftrap af. De Amsterdammers raakten er een beetje door van de kook. Het resultaat was een niet verwacht gelijk spel: 2—2. De beste debutant was Volendam, dat in Enschede de Sportclub met 2—3 bedwong. Kranige wijdbroeken. Het slechts debuteerde De Volewijckers met een 0—3 nederlaag op eigen terrein tegen NAC. Blauw Wit bleef er tussenin: 22 tegen GVAV. Niet onverdienstelijk in Groningen. Het beste voetbal bracht ongetwijfeld lands kampioen Feijenoord, dat bij Rapid JC de toe schouwers in vervoering bracht ondanks de ondubbelzinnige 16 nederlaag, welke de zich heftig verwerende thuisclub te incasseren kreeg! Maar Blauw >Vit begon dus met een gelijk spel in Groningen tegen het op eigen terrein altijd moeilijk te overwin nen GVAV. Het kon heel wat slechter. In de eerste helft scheen Blauw Wit een ferme nederlaag niet te zullen ontlopen, want de noordelijken traden hun tegenstanders in zo hoog tempo en met zoveel geestdrift tegemoet, dat het Amsterdamse doel vrijwel voort durend in gevaar bleef. Treffers ble ven dan ook niet uit, maar tot Blauw Wits geluk werden het er niet meer dan twee, beide gescoord door La Crois, die de middenvoorplaats had moeten ver wisselen met de rechtsbuitenplaats in verband met het aantrekken Van Nu- nenga. Deze achterstand van 2-0 kon den de Amsterdammers, die na de rust door veel beter spel de meeste kansen kregen, ook al omdat GVAV wat af zakte, door fraaie doelpunten van Koe man en Koers teniet doen. Ook Volendam leek tegen een tech nisch knapper sportclub Enschede in de textielstad een nederlaag tegemoet te gaan, want het had een na tien mi nuten door Lanzian opgelopen achter stand weliswaar vijf minuten voor de rust door Pelk kunnen inlopen, doch in de tweede helft voltrok de strijd zich, mede door het teruggetrokken spelen van de Volendammers, vrijwel voortdu rend op hun speelhelft. Schilder toonde zich evenwel in zijn oude club weer bij zonder in zijn element en daar ook doel man Keizer zich weer uitstekend weerde, konden de Enschedeërs de ba lans niet in hun voordeel doen door slaan. Kort voor het emd scoorden Veer man en Kras door aarzelend optreden van de vijandelijke defensie oinnen twee minuten twee treffers en dat be tekende voor Enschede, dat Rahn reeds in de eerste helft wegens een blessure had moeten missen, de nederlaag. In de weinig nog resterende minuten kon het tijdens een energiek slotoffensief alleen door Van der Wel nog tegenscoren. Gevaarlijker De derde gepromoveerde. Volewijckers bracht het er op eigen terrein minder goed af. Niet alleen bracht het weinig variatie in zijn spel, maar het raakte bovendien na zes minuten al aange slagen toen van der Lugt een voorzet van Ranjels inschoot. In het veld wa ren de Amsterdammers wel niet de min deren. maar de Bredase aanval, waar in Pauke Meijers een uitstekende wed strijd speelde, was veel gevaarlijker, wat in de tweede helft door doelpunten van Canjels en Van Dueren tot uiting kwam. Het beste voetbal in de eredivisie heb ben ongetwijfeld de toeschouwers bij Rapid JC-Feijenoord gezien, want de landskampioenen speelden in een uit stekende vorm tegen een zich knap werend Rapid. Een halfuur lang liep de kwieke Rotterdamse voorhoede met listige combinaties, waaraan MouRjn echter nog geen deelnam, dood op de versterkte achterhoede van de Lim burgers, maar toen Moulijn zich er wat meer mee ging bemoeien rondde hy een vlotte en foutloze combinatie met Bennaers met een doelpunt af. Welk een aanwinst Bergholtz voor Feyenoord betekent, toonde hy een minuut later met een ver en doeltref fend schot en kort voor de rust- nog eens met een feilloze treffer. Halver wege de tweede helft liet Bouwmees ter geen enkele twyfel meer aan de uitslag bestaan en nadat Rapid JC via Rutten welverdiend de eer had gered, maakten Bennaers en Krijer- maat beiden nog een doelpunt. Niet best Sparta kwam. ook al dwong het Wil lem II op Spangen met 42 op de knie- ëen, niet zo best voor de dag, want er ontbrak heel wat aan het spel van de Rotterdammers en de Tilburgers, wier voorhoeden in de eerste helft heel wat kansen lieten liggen en daardoor de eer ste helft met slechts 1-1 afsloten, dank- zy treffers van Louer en Van Miert. Na de hervatting ging het iets beter, zonder dat men tot hartverheffende prestaties kwam. Na vyf minuten keek Sparta door Timmermans tegen een achter stand aan, maar tien minuten later had Van Miert met twee fraaie doelpunten de kansen doen keren en toen een mis verstand tussen Walhout en Feyt Jan sen in staat stelde de voorsprong tot 4-2 te verhogen, was het pleit beslecht. VW had niet de beschikking over Steegh en Van der Heul en had des wege een beroep gedaan op Nass, die als actief speler reeds afscheid had ge nomen, maar zich bereid had verklaard zijn plaats zo nodig weer in te nemen. Desondanks gelukte het de Venlonaren niet op eigen veld zich PSV van het ïyf te houden, dat door technisch wat bekwamer spel alle recht op de zege 3-1 kon doen gelden, in een wedstryd die het aanzien alleszins waard was. De prima spelende Van der Kuil had in de vijde minuut de score geopend, waarna tien minuten later doelman Bals zich door een ver schot van Nass liet verrassen. Door Louer kreeg PSV voor de rust opnieuw een voorsprong, welke Van der Kuil in de laatste mi nuten tot 3-1 vergrootte. Verrassende nederlaag Min of meer verrassend was de ne derlaag, die MVV in de hoofdstad te gen DWSA leed, daar de Amsterdam mers in oefenwedstryden fikse neder lagen hadden geleden en bovendien de steun moesten missen van Arie den Ouden. Het was overigens van beide kanten een zwakke en voor de toe komst weinig hoopgevende wedstrijd, waarin de voorwaartsen nauweiyks ge- vaariyk waren. Wel werden in de eer ste helft beide doelmannen eenmaal verslagen, doch wegens overtredingen bracht dit geen wyziging in de scyre. Ook na de rust viel er weinig te ge nieten. MVV had ook nu het beste van het spel, maar verloor door een treffer van Van Doorneveld vyf minuten voor tijd. Spel van behoorlijke kwaliteit scho telden DOS en Ajax de ruim twintig duizend bezoekers voor, die ongetwij feld het eerste doelpunt in de eredivi sie hebben zien scoren. Reeds van de aftrap af scoorde Theunissen voor de Utrechters. Dit doelpunt bracht Ajax wat uit balans en DOS behield tot de rust het initiatief zonder dat Van der Werf. die de geblesseerde Hoogerman verving, nog kon worden gepasseerd. Dat gebeurde eerst weer ruim een halfuur na de hervatting door Hanek en daar mee scheen Ajax verslagen. Zes minu ten later echter schoot Visser by een poging Keizer van een doelpunt af te houden, in eigen doel. waarna door een treffer van de Amsterdamse linksbui ten de Utrechters na de zo veilig ly- kende voorsprong toch nog een punt moesten afstaan. Goed spel Ondanks uitstekend spel, niet alleen van Faas Wilkes, die meermalen weer de dirigent in de aanvalslinie was, maar ook van verscheidene andere spelers leed Fortuna in Den Haag tegen ADO met Leitlse voorhoede miste schotvaardigheid (Van een onzer redacteuren) UVS begon de nieuwe competi tie niet slecht, maar ook niet goed! Een 21 nederlaag in de onge twijfeld zware uitwedstrijd tegen Helmondia '55 is geen reden om het hoofd beschaamd te buigen, maarelke gemiste punt kan in dit saneringsseizoen doorslagge vende betekenis hebben. De Leidenaars verloren verdiend van een sterkere ploeg. Tot zover kan men er vrede mee hebben. Maar toch zijn er enkele oorzaken, die dit verlies hebben bespoedigd. In de eerste plaats speelde de voor hoede loei levendig en kwam soms tot aardige vlotte combinaties, maar miste ook nu weer stootkracht. Het aantal schoten op het Helmondse doel was uitermate gering en het Leidse doelpunt werd door Van der Lippe in de laatste minuut gescoord uit een vrije trap. En ten tweede: in het hart van de Leidse (overigens uitstekende) de fensie zat een zwakke plek. André Hak is nog steeds niet in zijn nor male vorm. Herhaaldelijk aarzelde hij met ingrijpen, vaak miste hij half of helemaal en dikwijls werd hij griezelig gemakkelijk gepasseerd. De beide Helmondse doelpunten kwa men dan ook tot stand door dat niet voldoende afgeschermde centrum. De eerste noteerden wij 11 minuten na rust, toen de Helmondse invaller-links binnen Van der Ven rustig door het vrije midden kon draven en van flinke af stand onhoudbaar in de uiterste boven hoek knalde, tl0). Met een zeldzaam mooi doelpunt kwam Helmondia een kwartier later op 2—0. De grondlegger van deze treffer was Coen Dillen, die in alle vrijheid van het midden naar rechts afdwaalde en toen een afgemeten voorzet lanceerde, die door de achter Hak opduikende mid- voor Spierings zwevend werd ingekopt. Als een kanonskogel suisde het leder langs de volmaakt machteloze Van Duyl. een zeer ver en zeer ongevaarlijk schot kwam Dillen dan ook niet. Maar toen Breitner in de tweede helft door de toenemende Helmondse druk gedwongen was spil Hak steeds meer bij tC' springen, kreeg de ex-internationaal en gevreesde schutter de verlangde vrij heid en kwistig strooide hij met afge beten passes, waaruit steeds gevaarlijke situaties ontstonden. Gelukkig maar, dat Frits van Duyl zo goed was onder de Leidse lat. Hij stopte schoten en kopballen van Spierings en Dillen, die hij zonder zich te schamen had kunnen laten gaan. Dat alles speelde zich af in het eerste half uur van de tweede helft, toen Hel mondia veruit de boventoon voerde. Daarvóór was UVS beslist niet kansloos geweest, maar ondanks het rommelige verdedigen van de gastheren, moesten wy het in de eerste helft eigenlijk met dat ene schot van Cees van Leeuwen stellen, welke net voorlangs gleed. Aan de andere kant lieten midvoor Spierings en rechtsbuiten Kerkhof goede kansen onbenut en dat waren dan wel alle spectaculaire momenten uit die eer ste 45 minuten, die werden gekenmerkt door nerveus spel aan beide zyden met alle gevolgen van dien. Aantrekkelijker Na de rust werd het spel levendiger, vooral van Helmondia-zyde, en ook aan trekkelijker. Het UVS-doel verkeerde nogal eens in hachelijke omstandighe den. zoals Jac. van Leeuwen vlak by de fatale lyn over het leder struikelde, dat tergend van zijn voet wegroldetegen de paal Van Duyl stortte zich op het ronde ding voor een roodwitter het on gelukje kon benutten. Overigens wil dit allemaal niet zeggen dat de UVS-aanval op de nog niet ver gaarde lauweren zat te rusten. Integen- I deel. er werd hard gewerkt. Jan Ver- bankje voor de rust nog wel hoop hoeven in teruggetrokken positie Rechts trainer Cor Sluyk. Te oordelen naar de vrolijke ge zichten had men er op het „UVS- op (Foto Leidsch Dagblad) voorhoede zo node miste. Dit ondanks het feit, dat hij er in de eerste helft na genoeg niet aan te pas kwam. omdat zyn terrierachtige bewaker Breitner geen moment van zyn zyde week. Verder dan probeerde menig aanval op te bouwen, maar men stuitte op een inmiddels on verzettelijke mensenmuur. Een enkele kans deed zich voor, maar we zeiden het reeds, benut werden ze niet. Een fraaie voorzet van Koos van Weerlee werd door Wim van Kampen de zwakste aan valler overgekopt en dezelfde speler kon de bal niet in de goede richting Node gemist1 Hoewel Dillen dus zelf geen doelpunt maakte, was hij de man, die de Leidse „Help schijnt M.V.V. s doelman Körver te roepen. Maar er is niemand meerdie hem kan hel pen. Het schot van Doorneveld (geheel rechts) heeft doel getroffen. Het besliste de strijd DWSA- MVV 1-0. 2-1 de nederlaag. Kerens zorgde na tien minuten voor het eerste doelpunt, dat m de eerste helft, dank zy goed verde digen van de Hagenaars niet door an dere werd gevolgd. In de tweede helft kwam er meer vaart in de Haagse ploeg en niettegenstaande Notermans de ge blesseerde Van der Hart als stopper uit stekend verving, kon Trommel de tweede maal in de laatste minuten, ADO de zege bezorgen. Voor de tweede divisie werden nog slechts twee wedstrijden gespeeld. Hel mondia ontving UVS en won met 21, zoals men elders uitvoerig kan lezen. De andere wedstrijd had een sensa tioneel slot. Drie minuten voor het eind leidde EDO met 3-1, doch RCH zag nog kans tweemaal te doelpunten, de laat ste keer bij de laatste trap van de wed strijd, derhalve in de laatste seconden. Koning, door RCH van Zandvoortmeeu- wen overgenomen, bleek een grote aan winst. Hy scoorde twee doelpunten. VOETBAL Kuys geopereerd, 2 maanden buitenspel Kees Kuys, 42 maal internationaal en rechtsback van de eredivisieclub NAC (Breda) is zaterdagmorgen geopereerd aan een hernia, een beklemde zenuw tussen de halswervels. De operatie werd verricht door dr. De Groot van het St.-Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg. Zaterdagmorgen om 12 uur was Kees Kuys weer by kennis, en zyn toestand redelijk wel. Voor NAC betekent het een grote handicap, want Kees Kuys zal voorlo pig twee maanden niet kunnen spelen. Van een eventuele verkiezing voor het nationale elftal op 1 oktober a.s. tegen Oost-Duitsland zal dan ook geen sprake zyn. Eredivisie: GVAV—Blauw Wit 2-2; DWSA—MVV 1-0; S C. EnschedeVolendam 2-3; DOS Ajax 2-2; SpartaWillem II 4-2; Ra pid JCFeyenoord 1-6; De Volewijckers —NAC 0-3; ADO—Fortuna '54 2-1; VVV —PSV 1-3. Eerste divisie A: EindhovenBW 3-0, VitesseDFC 0-2, SittardiaLeeuwarden 3-1, DHC 't Gooi 3-1, Fortuna VT.Helmond 6-0, AGOVV—Go Ahead 1-1, Stormvogels— KFC 0-3, AlkmaarHaarlem 2-0, SVV Veendam 2-1. Eerste divisie B: RBCWageningen 4-4, Wilhelmina HDVS 0-1; HVCSHS 1-3, ZFC—VSV 0-1, ExcelsiorLimburgia 1-2, NOAD Heracles 0-5, Hilversum—Elinkwijk 0-1, HerenveenEnsch. Boys 3-1, EBOHBe Quick 1-2. Tweede divisie: Helmondia '55UVS 2-1, RCHEDO 3-3. Gisteravond hadden reeds 12 deel nemers zich gemeld met het maximum van 13 goede uitslagen. Zy komen, sa men met degenen, die zich alsnog zul len aanmelden in aanmerking voor de eerste prys, die 78.490 gulden bedraagt. Voor de tweede prys, van 42.810 gulden is een onbekend aantal gegadigden. Er waren nog geen meldingen voor de ex tra prijs van de vyf gelyke spelen, die f. 21.410 groot is. Het totaal aantal deelnemers aan de toto van deze week was 359.578. De in leg bedroeg f. 432.541.- Dat is f. 92.000 meer dan de eerste week van de competi- I tie van het vorige jaar. De zomerpauze schijnt Tottenham Hotspur, oppermachtig in het afgelopen Engelse voetbalseizoen, geen kwaad te hebben gedaan. De Spurs zetten zater dag de nieuwe competitie in met een 2--1 zege in de uitwedstrijd tegen Black pool, maar deze uitslag gaf in de ver ste verte de krachtsverhouding niet weer. Danny Blanchfiower en zijn mannen trokken vooral in de eerste helft alle registers van him kunnen open. Een krijgen, toen hy hem over de uitgelopen doelman wipte. Eerst in de allerlaatste minuut kon UVS de eer redden, zoals dat heet. Cees van Leeuwen werd gevloerd. Veel ge treuzel en gewriemel in de roodwitte de fensie, die tijd wilde rekken. Maar zo dra had het fluitje voor de vrije trap geklonken of de blonde Van der Lippe schoot rustig en onhoudbaar over het „muurtje" in de bovenhoek (21). Er was echter geen tijd meer over voor UVS om nog verder te komen. Zó dat al ge kund had onstuitbare golf van wervelende aanvals- acties rolde op het Blackpool-doel af en zelfs de meest fanatieke supporter van de thuisclub moest toegeven, dat hier slechts één club voetbal speelde. Doel punten van Cliff Jones en Bobby Smith waren de beloning voor deze perfecte show en dat Ray Charnley na de her vatting tegenscoorde kon de Spurs nau welijks verontrusten. De runners-up van het vorige seizoen deden het eveneens goed. Sheffield Wednesday bleef West Bromwich Albi on met 2-0 de baas, Burnley hield Ar senal op Highbury gedeeltelijk in be dwang (2-2) en Manchester United haalde in Londen een punt weg bij West Ham United (1-1) na een ontmoe ting, die slopend werkte op de zenuwen van de toeschouwers. De nieuwelingen in de eerste divisie debuteerden uitstekend. Ipswich Town speelde in een doelpuntloze ontmoeting gelijk tegen Bolton Wanderers en Shef field United haalde het huzarenstukje uit om het machtige Wolverhampton Wanderers met 2-1 te verslaan. Ron Flowers gaf de Wolves reeds in de eer ste minuten een 1-0 voorsprong, maar de United liet zich hierdoor niet intimi deren en greep de winst door treffers van Rusell en Hodgson. Uitslagen: Arsenal-Burnley 2-2 Bir mingham City-Fulham 2-1, Blackburn Rover-Cardiff City 0-0, Blackpool-Tot- tenhamp-Hotspur 1-2, Bolton Wanderers- Ipswich Town 0-0, Chelsea-Nottingham Forest 2-2, Everton-Aston Villa 2-0, Manchester City-Leicester City 3-1 Shef field United-Wolverhampton-Wanderers 2-1, West Bromwich Albion-Sheffield Wednesday 0-2. West Ham United- Manchester United 1-1. De hand van Frits van Duyl reikt I/en. Tot grote geruststelling van\Kluivers (in het doel) is het gevaar hoger dan het hoofd van Coen Dil- \Theo van Kampen (links) en Jan\ weer bezworen. (Foto Leidsch Dagblad) Training Neil, elftal begint 30 augustus De kandidaten voor het Nederlandse elftal zullen woensdag 30 augustus voor de eerste maal bijeenkomen. De trainin gen, die uiteraard onder leiding staan van bondscoach Elek Schwartz, zullen ook dit seizoen in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch worden gehouden. Voorlopig zullen de spelers, die in aan merking komen voor het nationale team, elke woensdagmiddag in Den Bosch trai nen. De bijeenkomsten zullen tenminste tot be gin november worden gehouden. Woens dag 20 september wordt de training on derbroken voor de oefenwedstrijd van het Nederlandse elftal tegen Saarland, die in het Feyenoord Stadion te Rotter dam wordt gespeeld. Zoals bekend speelt het oranjeteam zondag 1 oktober te Amsterdam zijn eer ste wedstrijd. Dan zijn de Oostduit sers tegenstanders van Nederland. Zon dag 22 oktober volgt te Boedapest de wedstrijd Hongarije-Nederland en zon dag 12 november komt het Nederlandse elftal voor het laatst in dit jaar uit. Dan wordt te Amsterdam de ontmoe ting Nederland-België gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5