BEMOEDIGEND BEZOEK VAN DE AMERIKAANSE VICE-PRESIDENT Ereburgerschap voor hei Koninklijk Paar WIN! WEERBERICHT Rusk: Wij zullen niet uit West-Berlijn worden weggedrukt" Zo nodig inmenging van de V.N. ijftienhomlerd Amerikaanse militairen gisteren aangekomen ONRUST IN ENGELS STADJE RASSENREL OF VECHTLUST? Burgemeester sprak bloemrijke taaleen D'Annnnzio waardig Z°n imm jemvUezutew! (§ucf Qlieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 No. 30431 LEIDSCH DAGBLA Directeur: A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Johnson sprak met Adenauer en Brandt Amerika's vice-president Lyndon Johnson heeft gedurende het week einde een bezoek gebracht aan Bonn en West-Berlijn. In de West- duitsc hoofdstad verklaarde hij dat de Amerikaanse president en het Amerikaanse volk vastbesloten zijn hun verplichtingen na te komen. „Wij lokken niets uit, maar wij zijn ook niet bang", zei Johnson, die een gesprek van anderhalf uur met Bondskanselier Adenauer had. In Berlijn, waar hij zeer enthousiast ontvangen werd, overhandigde hij burgemeester Willy Brandt een persoonlijke brief van president Kennedy. De inhoud van deze brief zal echter niet worden gepubli ceerd. In een rede tot het Westberlijnse stadsparlement zei Johnson o.m., dat president Kennedy's beloften, ten aanzien van de vrijheid van de stad en de rechten van toegang „onwrikbaar" zijn. Generaal Lucius Clay en Charles Bohlen, die Johnson vergezellen, hebben gister middag een bezoek aan Oost-Berlijn gebracht. Zij ondervonden geen moeilijkheden aan de grens. Gisteravond gaf Johnson een verklaring uit, waarin o.m. gezegd werd „dat Berlijn nooit zal breken door de wreedheid van de communistische macht". Hij vertrok hedenochtend vroeg per vliegtuig naar Amerika. Aanvankelijk zou hij gistermiddag de terugreis hebben aanvaard. Gisteravond wijzigde president Kennedy zijn plannen en besloot om heden naar Washington te gaan voor Johnsons verslag over zijn bezoek aan Berlijn. ..Zorg voor vrijheid" Tijdens zijn verblijf in Berlijn sprak vice-president Johnson de 1.500 man Amerikaanse troepen toe, die ter verster king naar Berlijn zijn gezonden. Itet konvooi van 360 voertuigen, dat gisteren in West-Berlijn arriveerde, ondervond geen moeilijkheden. De Russische grens wachten waren zeer hoffelijk en zeer be hulpzaam, aldus een Amerikaanse woordvoerder, „l'w aanwezigheid hier is een belofte van bijstand, van Amerika's voortdurende zorg voor het lot en de vrijheid van Berlijn, hoe de gebeurtenis sen zich ook zullen ontwikkelen", aldus zei Johnson in zijn toespraak tot de manschappen, die totnutoe in de buurt van Mannheim lagen. Zaterdag maakte het Franse ministe rie van Defensie bekend, dat een tweede divisie van ongeveer tienduizend man schappen uit Algerije is teruggetrokken. Verwacht wordt, dat de regering de France troepen in West-Berlijn met een bataljon zal uitbreiden. Adenauer naar Berlijn Morgen gaat Bondskanselier Adenauer naar West-Berlijn. waar hij besprekin gen zal voeren met leden van het stads bestuur, een tocht door de stad en langs de afscheiding met Oost-Berlijn zal maken en het vluchtelingenkamp Mariënfelde zal bezoeken. Hij keert morgenavond nog naar Bonn terue. Vice-president Johnson zou een voorstel j van Adenauer, zondag samen naar j West-Berlijn te vliegen van de hand I hebben gewezen, omdat dit als Ameri- j kaanse inmenging in de verkiezings-1 campagne zou kunnen worden opgevat. Intussen is de muur die Oost- en West-Berlijn scheidt, in de nacht van zaterdag op zondag verder versterkt door dikke prikkeldraadversperringen, die de Oostduitse politie er bovenop aanlegt om de ontvluchting uit het Oosten nog moeilijker te maken. De deuren en ramen van huizen in Oost-Berlijn die onmiddellijk aan de grens met het Westen liggen zijn dicht gespijkerd of ommuurd om de mogelijk heid van ontsnapping uit te sluiten. Zaterdagnacht is opnieuw een Oost duitse politieman naar West-Berlijn ge vlucht, toen hij op wacht stond. Hij is de vijftiende sedert zondag 13 aug. j.l. Rusk verwacht onderhandelingen De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft gisteravond in een televisievraaggesprek gezegd: „Wij zullen niet uit West-Berlijn wor den gedrukt". Het Berlijnse vraagstuk zal vrijwel zeker voor de Verenigde Naties worden gebracht als de crisis zeer ernstig zou worden. Rusk zei echter niet te geloven dat het Westen de zaak nu reeds aan de Verenigde Naties zal voorleggen, omdat de wereldorganisatie waarschijnlijk bij de direct betrokken landen zal aandrin gen op onderhandelingen over het oro- bleem. Verder zei Rusk te verwachten, dat dit jaar onderhandelingen met de Rus sen zullen worden gevoerd. De plaats en het tijdstip moeten door de betrokken regeringen worden vastgesteld, maar de onderhandelingen zullen worden gehou den. In antwoord op de vraag of het Ber lijnse vraagstuk tenslotte tot een top conferentie van Oost en West zal leiden, antwoordde Rusk, dat hij het volledig eens is met de verklaring van Kennedy volgens welke een topconferentie alleen nuttig zal zijn indien voorbereidende besprekingen enig succes beloven. Zo mogeij k daor overleg Op een vraag of het Westen zou vech ten als de toegang tot Berlijn op eniger lei manier mocht worden belemmerd, antwoordde de minister, dat de Weste lijke bondgenoten de vitale belangen van het Westen zo mogelijk door vreedzame middelen willen veiligstellen. „Doch wij zullen niet uit West-Berlijn worden ge drukt", aldus minister Rusk verder. Het is in de moderne wereld niet zo. dat oorlog verkieslijke, heilzame of reële antwoord is op een bepaalde kwestie, doch aan de andere kant is ook over gave dat niet. Wij hopen dus door vreedzame middelen een basis voor be scherming van onze belangen te kunnen vinden De Verenigde Staten zullen elke com munistische inmenging in het Duitse burgerlijke verkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn als een zeer ernstige zaak beschouwen. Slot pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Gedurende het weekeinde heeft in het stadje Middlesborough in Yorkshire een ware veldslag gewoed tussen politie en een wilde menigte van enige duizenden mannen en vrouwen, onder wie veel opgeschoten jeugd. Alle beschikbare agenten kwamen in actie. Schouder aan schouder en gewapend met gummistokken storm den zij op de opgewonden massa in. Er werden in twee dagen 33 personen ge arresteerd. Twee politie-agenten liggen gewond in het ziekenhuis. Drie burgers liepen eveneens verwondingen op. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Enkele opklaringen maar op de mees te plaatsen ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRAND VERWACHTING (Van een weerkundig medewerker). Actieve depressies naderen van de Oceaan Achter koufront morgen enkele buien. Krachtige tot harde westelijke wind. Koel weer. Overdag 16 tot 17 gra den. Zeewater 17 graden. Voorutzichten: onbestendig strandweer. 22 AUGUSTUS. Zon op 5.34, onder 19.51 uur. Maan op 17.10 .onder 0.59 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 11.28 en 0.00 uur .laagwater te 6.49 en 19.27 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Plechtigheid in Monle Argentario (Van onze Romeinse correspondent) Zaterdagmiddag werd met een gemoedelijke plechtigheid, zoals dat past bij een klein stadje. H.M. de Koningin en aan Prins Bernhard de oorkonde overhandigd, waarbij hun het ereburgerschap van Monte Argentario werd aangeboden. De Monte Argentario is een voorgeberg te. een klein schiereiland voor de Toscaanse kust en het is tevens een gemeente, die uit twee gedeelten bestaat, Porto Santo Stefano en het kleinere, maar veel oudere Porto Ercole. De afstand tussen die twee delen van eenzelfde gemeente bedraagt niet min der dan 15 kilometer en de verbinding is nogal slecht. Zoals men weet bezit de Koninklijke familie sedert kort een klei ne villa aan zee in Porto Ercole. De plechtigheid vond plaats in de oude Spaanse Forteres, die Porto Santo Ste fano bekroont. Het Spaanse Forteres. want dit voorgebergte heeft eeuwenlang tot de tijd van Napoleon een apart staatje gevormd, is de staat der Presidii, die onder een Spaanse gouverneur stond. De Forteres is gebouwd in de tijd van Philips III, maar het is de bedoeling er mettertijd een museum van te maken. Men is daar nu nog niet aan toegeko men, want deze gemeente heeft tijdens de oorlog 103 bombardementen door staan en is voor 97 verwoest, zodat men de eerste tijd de handen vol heeft gehad met het bouwen van nieuwe hui zen. Het fort was versierd met de vlaggen der beide landen. Drie Prinsessen aanwezig Er was een verhoging gemaakt, waar achter een lange, met de Nederlandse driekleur gedekte tafel, H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard plaats namen tussen de prefect van de provincie Gros- seto en de burgemeester van Monte Ar gentario. Ter linkerzijde waren drie fauteuils voor de Prinssessen Beatrix Margriet en Marijke en ter rechterzijde waren stoelen voor het gevolg van de Koningin. Achter de Koningin stond de vaandeldrager der gemeente met een fraaie stadsbanier, die twee bergen ver toont en twee dolfijnen, een toespeling op de twee fracties der gemeente, die van landbouw (bergen) en visvangst (dolfijnen) leven. Het ereburgerschap van het Italiaanse plaatsje Monte Angen- tario werd aangeboden aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard, die in hun zomerverblijf in de omgeving vertoeven. Burgemeester Ettore Zo- lesi reikt de oorkonde van het ere burgerschap uit. Druivenranken en olijftakken slinge ren zich om het stadswapen en aan de voet ziet men enkele levensgroot gebor duurde zwaluwen, een alleraardigste toespeling op het vreemdelingenverkeer, dat een verdere tak van inkomsten vormt. De vaandeldrager, in blauw zij den Spaans gewaad met kniebroek en witte kousen, het hoofd gedekt met een breedgerande hoed met rode en blauwe pluimen, werd geflankeerd door de 6 Mazzieri van de gemeente in 16e eeuwse kledij, terwijl in de eerste binnenhof van het fort de hoge gasten reeds wa ren gepasseerd door een haag van de Clarine. acht in even fraaie blauwe uni formen gestoken muzikanten met zilve ren trompetten en acht anderen, die grote trommels roerden. Die Clarinen hadden de eerste maten van het Wil helmus en een deel van het Italiaanse volkslied ten gehore gebracht. Verwantschap van volken De nog heel jonge burgemeester hield een korte toespraak, waarin hij de vreugde van zijn gemeente tot uiting bracht over het feit dat de Koninklijke familie juist deze hoek van Italië tot haar woonplaats tijdens de vakantie heeft willen maken. Hij zinspeelde op de verwantschap tussen de beide volkeren, want daar de Nederlanders de eersten ter wereld zijn, wanneer het op zeevaart aankomt en grote roem hebben verwor ven door landaanwinning, bevaren ook de mensen van Argentario sedert eeuwen de zeeën en ook zij trachten hun stiefmoederlijke grond te verbete ren en de bergen te behoeden tegen aardverschuivingen. Winkel verwoest van een Pakistaner Er werd gevochten met stokken, schoe nen, flessen en stenen. Deze rel deed zich voor in Fannon Street en omgeving, een buurt waar veel kleurlingen wonen. De stromende regen kon de gemoederen niet bekoelen. Van woningen en winkels wer den ruiten ingegooid en deuren inge trapt. Politie-auto's en arrestantenwa gens werden beschadigd. Woningen van kleurlingen wren het doel van de woe dende massa, maar de politie ontkent, dat dit rassen-onlusten zouden zijn ge weest. In een vannacht gehouden pers conferentie zei de hoofdcommissaris, dat „ras" een ondergeschikte rol speelde en een zuivere uitvlucht was voor straat- scnenderij en vechtlust. De bevolking van Middlesborough is de kleurlingen niet vijandig gezind, zei hij, doch een kleine minderheid heeft de moord, welke vrijdag gepleegd werd op een blanke 18- jange jongeman, aangegrepen om we gens oude grieven af te rekenen met kleurlingen. j_>e jongeman was vrijdag op straat doodgestoken. Een kleurling, die van deze moord beschuldigd v/erd, bevindt i zich onder arrest. Zaterdagavond werden 12 personen gearresteerd. De menigte werd op een gegeven moment verdreven, maar holde in een race met de politie naar een win kel van een Pakistaner, die met een En gelse vrouw is getrouwd. Als een troep wolven viel de massa het pand aan. De winkelruit ging onmiddellijk aan scher ven. Amerikaanse troepen arriveren aan de zonegrens bij Hehnstedt. Het konvooi werd zonder moeilijk heden door de Russen doorgelaten. Mosder werd gedood Chauffeur reed na een aanrijding in Bodegraven door.... De 42-jarige mevrouw De Vos-Ver boom, die gistermiddag met twee van haar vier kinderen op de Noordzijde te Bodegraven liep te wandelen, is om streeks kwart over vijf door een trekker zonder oplegger van achteren aangere den. De chauffeur van deze trekker, een inwoner van Rietveld, had juist een an dere wagen ingehaald en zwenkte ko mende van de linker rijbaan teveel naar rechts, waardoor de aanrijding ontstond. De vrouw is ter plaatste overleden. De chauffeur reed na het ongeluk door, maar werd later aangehouden. (Advertentie) Vervolg op pag. 2 Hnisbraiulkolen op 1 september duurder (Van onze Haagse correspondent) Met ingang van 1 september a.s. zullen de prijzen van de huisbrand- kolen weer de gebruikelijke sei zoenverhoging ondergaan. De prijsverhoging bedraagt, in vergelijking met de zomernoterin- gen, gemiddeld 35 a 40 cent per hectoliter. Vergeleken met het niveau van de winterkolenprijzen van het vorig seizoen vertonen de verkoopprijzen een aanpassing aan de in april j.l. door de Nederland se mijnen doorgevoerde prijswijzi ging die beoogde door verhoging en verlagingen meer evenwicht in de vraag naar diverse soorten te brengen. Of de van september af geldende detailprijzen gedurende het tot eind april 1962 lopende winterseizoen nog aan (tussentijdse) wijziging onderhevig zul len zijn, dient te worden afgewacht. Zoals bekend, is men in de kring van de brandstoffenhandel van mening dat de laatste jaren sterk gestegen be drijfskosten doorberekening noodzakelijk maken, zulks in het belang van het behoud van een gezonde bedrijfstak. Tot nu toe werd evenwel geen toe stemming verleend voor doorberekening van deze gestegen kosten in de brand- stoffenzaken, maar in de kringen van de brandstoffenhandel vraagt men zich af, of de overheid bij het waken tegen prijsstijging niet door het gevaar van generalisatie wordt bedreigd. N.V. Tabaksfabriek" J. Gr uno - Nijkerk t 1 J 24 Uit het Leidsch Dagblad van Aug. 1861: Ter verdelging der muizen f heeft men uit de gemeentekas f van Kettwig, in Duitsland, een f penning voor iedere muis uitge- 1 f loofd. Binnen den tijd van vijf f dagen werden 50.000 muizen in- J geleverd!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1