IEDERE particulier mag pakketje bollen naar buitenland sturen Positie van Zuid-Afrika economisch ongeschokt Maar er komt desondanks nog HEEL WAT voor kijken Organist Jan Bot debuteerde in de Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp Twee graadmetersde imm igra tie en de goud- en deviezenreserve ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 (Van een speciale Het Produktschap voor Siergewassen heeft be kend gemaakt, dat iedere particulier een pakketje bloembollen naar familie, vrienden en kennissen in het buitenland mag sturen. Maar zij, die dit willen doen moeten wel beseffen, dat zij aan de zelfde bepalingen zijn gebonden als de exporteurs van bloembollen. De bollen moeten voor de ver zending worden gekeurd door de Plantenziekten De aanleiding tot dit besluit van komelingen een bedreiging voor de voed- het Produktschap is het verzoek van de Plantenziektenkundige Dienst geweest. Deze kreeg name lijk nogal eens pakketjes bloem bollen aangeboden met het verzoek deze te keuren voor de verzending naar het buitenland. Men moest deze mensen dan altijd teleurstel len. Het Produktschap was van mening, dat men dat verzoek moest inwilligen. Nu lijkt het wat overdreven om zo'n klein pakketje, dat met de verpakking mee niet zwaarder mag wegen dan drie kilogram, ook nog te laten keuren door deze Plantenziektenkundige Dienst. Het is het echter niet. Aan alle land- en tuinbouw produkten kunnen namelijk ziektekiemen kleven, waar ze zelf geen last van hebben, maar die wel gevaar lijk kunnen zijn voor andere gewassen. Ieder land is echt benauwd voor derge lijke importen. Men zou het ongeveer kunnen ver gelijken met de konijnenplaag in Au stralië. Er zijn daar lang geleden wat konijnen losgelaten. Door de myxoma- tose vormden de ongelooflijk vele na- Ds B. J. C. Rijmlers tachtig jaar Oud-zendingsdirector te Oegstgeest Ds. B. J. C. Renders te Hilversum, eervol ontslagen predikant van de Ned. Herv. Kerk en oud-zendingsrector van het zendingsbureau te Oestgeest, hoopt woensdag tachtig Jaar te worden. Nadat de heer Renders In 1904 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 2 april van het daar opvolgend Jaar door zyn schoonvader, ds. E. B. Gunning uit Oosthem ln Fries land bevestigt als predikant van de her vormde gemeente van Wapenveld ln de classis Harderwijk. Daarna stond ds. Rhnders verder nog te Harderwijk 1908 tot 1909; Doornspijk in de classis Har derwijk 1909 tot 1912; Doorn 1912 tot 1918 en tenslotte nog bijna zes Jaar te Rotterdam-Centrum, waar hij tevens werkzaam was als gevangenispredikant. In deze zijn vijfde en laatste gemeente werd hem in verband met zijn benoe ming tot zendlngsdlrector van het zen dingsbureau te Oegstgeest met ingang van 1 februari 1924 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. De functie van zendlngsdlrector vervul de ds. Rijnders tot 1 september 1946, toen hem op vijfenzestig Jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend. Ds. Rijnders heeft ln de loop der Ja ren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad ln tal van colleges en commissies op het terrein van de zen ding. Ook de solisten Wim Brugman en Gerard Koolhaas zullen met Sempre Avantis .Jong en Jolig" op tournee gaan. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 aug. Leid se Coöp Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardappelen 9-14. andijvie 7-12. augurken 30-140. pronkbonen 57-71, snijbonen 75- 109. stambonen 46-72. korten 12-17, Idem fekookt 35, rode kool 7-15, groene kool 26- 0. spinazie 11-27. komkommers 20-24. to maten 20-47. uien plcklers 25. drielingen 23.20. middelfijn 11.80. mlddelgrof 11.10- 11.60. grof 11.60-12.10; per 100 atuks me loenen 45-114. perziken 10-30. bloemkool 15-60. komkommers 11-39. sla 2.50-6.70, p. 100 bos: bospeen 30-49. selderij 2-6.50. selvoorziening en de schapenteelt De onzichtbare resten van schimmels en andere plantaardige of dierlijke pa rasieten merkt men in het begin ook niet. Pas als ze zich voldoende ncoben vermenigvuldigd kan men aan de plan ten merken dat er iets aan de hand is. Zorgvuldig onderzoek is dan vereist en daarna pas kan men weer gaan zoe ken naar bestrijdingsmiddelen Dat kost Amerika bijvoorbeeld jaarlijks honder den miljoenen dollars! Het exporterende land en het Impor terende land waken er dus angstvallig voor. dat er materiaal weggaat, dat voorzover men kan nagaan, gezond is en geen parasitaire aantastingen heeft. Uitvoervergunningen zijn ook noodza kelijk. Die kan men krijgen als men zijn bollen ter keuring bU een districtskan toor van de PD. aanbiedt In Leiden moet men daarvoor zyn bij het Kort Rapenburg 20. Er zijn nog wat beperkende bepalin gen. Men mag naar alle landen ouiten Europa, naar de noordelijke landen van Europa en West-Duitsland, Inclusief Berlijn alleen bloembollen zenden tot 16 november en naar alle overige lan den in Europa tot 30 november. We kunnen onmogelijk een lijst ge ven van de mlnimummaten van bloem bollen. Men komt gemakkelijk aan 200 gewassen! Het beste kan men zich het eerst In verbinding stellen met de PD., voor men gaat kopen. Dat kopen van de bloembollen voor ..export" is ook nog niet eenvoudig. Een leek ziet niet of er iets aan de bollen mankeert Men moet dus wel bi) een vertrouwd adres kopen en daar zeggen, dat men ze voor familie of bekenden in het buitenland nodig heeft. Het buiten land accepteert namelijk ook geen bol len met schoonheidsfoutjes, die overi gens beslist niet slechter behoeven te zijn dan de ..exportkwaliteit". Integen deel De mensen, die van het forceren van bloembollen hun beroep maken, we ten drommels goed wat ze kopen en zij kunnen de bollen met schoonheidsfout jes ln de huid best gebruiken. Het zal dit jaar hoogstwaarschijnlijk niet gemakkelijk zijn om ln de winkels of de bloemenmarkten tulpen van ..ex portkwaliteit" te kopen. Ze zijn name lijk nogal schaars en duur. Acht, negen en tien cent voor de allergewoonste soor ten op de veiling is op het ogenblin ge woon. Voordat die bollen bjj de winke lier en tenslotte bjj de klant zijn wor den er nog wel een paar centen opge legd. Men mag dus vermoedelijk ln het binnenland dit jaar wel minder mooie tulpen moeten Inkopen of misschien kleinere maten. Hyacinten, narcissen en de zgn. bij. gewassen zijn wel voldoende voorradig, zodat men daar minder moeite mee zal hebben. Vele mensen st-ellen er prijs op zelf zo'n pakketje klaar te maken en te posten. Een veel gemakkelijker metho de is om een bestelling bij een bloem bollenzaak te plaatsen, die zich gespecia. liseerd heeft m deze geschenkzendin gen. Het vergt namelijk nogal wat werk en grote accuratesse. Toch moeten er vrij veel particulieren en bedrijven zijn, die aan vrienden of zakenrelaties zo'n typisch Hollands geschenk sturen. In 1960 zijn er tenminste volgens het Produktschap voor Siergewassen bijna vlermlljoen tulpen op deze wijze ver zonden, bijna vierhonderdduizend hya cinten en tegen de zeshonderduizend narcissen. De krokussen, scllla's blauwe druifjes, chionodoxa, fritillaria's en al die aardige kleine gewasjes zijn niet apart vermeld. Enfin, men mag dus nu zelf het pak ketje verzorgen en samenstellen. De echte liefhebbers weten wel waar ze de bollen moeten kopen en zij die het niet BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Paul Jan Arend, zn van A. P. van Duu- ren en T. A. Ketzer; Antonette, dr van P. Ligtvoet en Z. Lepelaar; Frederlca Wllhel- mlna Maria, dr van P. J. BekoolJ en F. W. van Vlerzen; Dirk Alfons. zn van D. En- develd en J Hoppenbrouwer; Lavlnla, dr van N. Slnteur en M, A. den Horder; Eli sabeth Maria Dolorata, dr van A. P. A. v. d Plas en E. Q. Oostdam, Anne Wllhelml- na Maria Gertruud. dr van J. B. Slinger land en W. M. Kol; Karei Jan. zn van J. Teune en C H. I. Elllng; Yvonne Caroline Josë. dr van F. J. Jansen en H. H. M. Staats; Hermanus Antonle, zn van A. B. Faber en J. Middelkoop; Anna Jacoba. dr van J. van Rijn en A. v. d. Plas; Paulus Ferdlnandus Maria, zn van J. J. A. van Schle en W. P. J. v. d. Drift; Rudle, zn v. W. F. Bruné en J. A. P. van Tol. ONDERTROUWD: W J. J. van Zijp en G. C. Machlelse; L. E Wright en A. C. G. Jonk; J. de Wilde en A. van der Lult; J. H. Wennekendonk en J. C. Rijsbergen; H. W. van der Vllst en G. M. H. Haasnoot; H. J. Mol en L. P. van der Reijden; R. F. Engelen en A. Ravesteln H. A van Echten en M. I. Beyen; P. J. Zandbergen en M. T. W. Loomans: I. de Vogel en M. M Levahrt; J. A. Boers en C. B C. BUjleve; W. G. Verkade en H. Seel- bach: T. A. Lamboo en T. E. Gljsberts; M. P J. A van Houdt en H. A Keunen; T. J. N van der Voort en J. M. A Harte- veld; L. J. Dooren en T. H. Schnleer; H. G F. Reljnders en H M. Kroesemeljer: E. Molenaar en H. P. Stlkkelorum; J. C. M. Ham en J. T Brussel; J. H. Teske en B. Roest; J. M. J. Sicking en J. Slabbers; G. Zandbergen en D. Boscher; J. A. Llbo- chant en C. van Schle; B. Jongman en C. Stavleu; D. van Smaalen en W. A. M. van der Raadt; H. van Gemerden en G. C. H. Hoogeveen. OVERLEDEN: J. M. de Vink. 59 Jaar, echtgen. van A. J. P. Hegener; N. J. P. van Berge Hene gouwen. 29 Jaar. man; H. J. Klljn Heese link, 60 Jaar, man. medewerker kundige Dienst en voldoen aan een minimummaat. Bovendien mag men ze niet naar de V.S., Canada, Noorwegen en Oostenrijk versturen. Voor deze landen heeft men invoervergunningen nodig. Naar het zuidelijk halfrond mag ook niet. want daar bloeien gewone bollen niet. Die moeten speciaal geprepareerd worden daan'oor. Men mag ook niet voor 1 september verzenden. precies weten zullen moeten Informeren naar een vertrouwd adres. Voor een appel en een el heeft men nog nooit iets goeds kunnen kopen en zeker geen exportkwalitlet. Daar moet men dus wel rekening mee houden. Zij, die wel eens een pakketje uit het buitenland ontvangen, weten dat de In houd wel eens duur wordt door de In voerrechten. Men moet vooral als men naar landen met financiële moeilijkhe den Iets stuurt, informeren of de in voerrechten niet wat hoog zijn. Achter het IJzeren Gordijn weet men bijvoor beeld bijzonder goed om te springen met dergelijke heffingen. Jaarvergadering LFC Pleidooi voor beter contact semiprofs - amateurs in Leiden Tijdens de goed bezochte jaarvergade ring van LFC in de kantine op het terrein aan de Boshuizerkade heeft voorzitter J. van Waveren In zijn openingswoord enige tijd stilgestaan bü de toenemende verwijdering tussen de semiprofs en de amateurs In de Leidse voetbalconstellatie. Hij betreurde deze gang ran saken in hoge mate. In het belang van het peil van het voetbal In de Sleutelstad bepleitte hU pogingen om een goed contact tussen beide partijen te herstellen. Hoe hoog deze kwestie bij LFC zit, blijkt wel uit het feit, dat ook secretaris A. H. van der Burg er uitvoerig aan dacht had gewijd in zijn jaarverslag. Ook hij achtte het noodzakelijk, dat semiprofs en amateurs in Leiden elkaar zo snel mogelijk weer vinden. Hoewel penningmeester J. Selier in zijn verantwoording kon getuigen van een gezonde financiële toestand, waarin LFC thans verkeert, werd er toch aan gedrongen op bezuiniging in het komen de jaar. Er is veel gebouwd om een nieuwe staantribune en hoewel daar bij veel zelfwerkzaamheid aan de dag is gelegd, heeft een en ander toch flink wat geld gekost Wil LFC het uitgangs punt zichzelf bedruipen zonder aan de totogelden te komen kunnen handhaven, dan zullen de uitgaven wat besnoeid moeten worden. De totogelden (in het afgelopen Jaar ongeveer 4500 gulden) willen de kanaries ln reserve houden. Een stevig appeltje voor de dorst dus. De kas commissie kwam ver tellen. dat zij het daar volkomen mee eens was. De verkiezingen leverden geen moei lijkheden op. De technische commissie in zijn geheel de heren L. Nagtegel- ler, J. Kukler en J Rolf es en de aftredende bestuursleden, de heren Van der. Burg. Kukler en H. Duffels, werden allen herkozen. Aan het slot van deze vlotte vergade ring zette voorzitter Van Waveren de Leidsche Sportstichting nog even in het zonnetje. Hij stak haar een grote pluim op de hoed voor het vele nuttige werk en was ervan overtuigd, dat zijn LFC zijn aandeel daarvan volledig heeft ge kregen. DUUR FLESJE LIMONADE Dat een 22-jarige schilder uit Leiden Inbraak had gepleegd in een consump tietent op een sportterrein in Katwijk was al erg genoeg, doch dat hh boven dien nog een andere Jongeman had ver leid tot medeplichtigheid, nam de officier hem erg kwalijk. De bult bestond uit slechts enkele flesjes limonade, doch de rechter merk te op. dat op „diefstal met braak in vereniging" een gevangenisstraf tot zes Jaar staat. Het pakte voor verdachte niet zo zwaar uit, want na de eis van f. 40 boete of 5 dagen hechtenis, veroordeelde de rechter tot f. 15 boete of 3 dagen hech tenis. Zirakke schakel in keten der concerten Leiderdorp is een dynamische gemeente met een niet onduidelijke zelfstandif- heidsdrang. In deze staat van zaken past evenwel geen eenzijdige ontwikkeling. Deze moet zich harmonisch ontplooien, dus mede in cultureel opzicht en dit sluit belangstelling ln voor het kunstleven. In Sassenheim en Katwijk bijv. 1b een boelend muziekleven ontstaan, in Noordwyk en Voorschoten staat het er eveneens niet slecht mee. Maar Leiderdorp? Medische Dienst Waasenaar Dokter J. A. J. Paull- des, Van Z. van Nijeveltstraat 42, tel. 4561. En dokter H. S. Boogaart, Storm van 's Oravesandeweg 1. tel. 4466 Apo theken Wassenaars® Apotheek, Schouw- weg 32. tel. 2402. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp, tel. 24828. Voorschoten Dokter James, Leidse- weg 51, tel. 2520. Wijkverpleging; Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging: zuster Konijn, Herenweg 77. Warmond, tel. 01171-250. Oegstgeest Dokter B. Hugenholtz. Wilhelminapark 2, tel. 20390. Geanimeerde jaarvergadering L. K. van der Vlist blijft LDV-er nr. 1 De „Leidse Dam Vereniging" op de drempel van een zwaar competitieeei- zoen voor de eerste maal in de provin ciale hoofdklasse hield gisteren een geanimeerde Jaarvergadering In café- restaurant „Bellevue". Er werden diverse spijkers met koppen geslagen. Zo werd er weer nieuw leven geblazen ln de pro- pagandacommissie, waarin de heren Van Leeuwen Jr., Lammens en Van der Vllst zitting zullen hebben. Zij zullen hun aandacht wijden aan de inschake ling van de jeugd en de ouderen van Leiden, al zal voor dit werk wel een apart clublokaal nodig zijn. Uit de dis cussie ontstond het idee om over te gaan tot het stichten van een Leidse zater dagdamclub, zoals die allang in andere steden bestaan. Voorts zal aandacht ge geven worden aan het organiseren van een groot toernooi voor huisdammers en In januari zal L.D.V. zich belasten met de organisatie van de strijd om de Leid se damtitel. BIJ de bestuursverkiezing werd de heer C. B. Janssens opgedragen als commis saris van materialen de verzorging ge heel te reorganiseren. Moeilijke was de verkiezing van een voorzitter. De heer L. K. van der Vllst reeds de zeventig gepasseerd had de wens te kennen ge geven er een punt achter te zetten, te meer daar het werk als voorzitter van de L.D.DB. door het overlijden van de vice-voorzitter nog zwaarder was ge worden. Het bleek vrijwel onmogelijk voor hem een vervanger te vinden en dan liefst met dezelfde grote talenten. De heer Van der Vlist bukte tenslotte onder de enorme aandrang. „Nog een Jaartje dan", verzuchtte hl). wat een da verend applaus ontlokte De Penningmeester kwam met een batig saldo voor de dag. De heer W. Heemskerk werd bedankt voor het vele werk bij het organiseren van de compe titiewedstrijden. de heer Mertens voor zijn contacten met de pers. Het tiental, waarmee L.D.V. de as. competitie ingaat werd als volgt samen gesteld: 1. J. H. van Leeuwen jr.; 2. Wim Heemskerk; 3. B. Slechtenhorst; 4. Theo Uittenbogaard; 5. W. J. Kleyn jr.; 6. Isaac Laterveer; 7. Johan Klinkenberg; 8. J. J. H. Mertens; 9. P. van der Stel; 10 J. Dreef. Het tweede tiental gaat spelen ln de gewezen hoofdklasse van de L.D.D B nu le-klasse (overgangsklasse) geheten. Hier is de opstelling: 1. C. B Janssens; 2. I Teleng; 3 A. Sladek; 4. B. W. Belt, 5. W. Kleyn sr.; 6. P. pyi; 7. B. P. M. Lammens; 8. S. Mandi; 9. A. ter Haar; 10. J. M. E. Masurel. Reserves zijn: M. Brinks; J. A. Bern- sen en L. K. van der Vlist De beker voor de onderlinge competi tie ging naar de heer I Teleng. waarna boekenbonnen werden uitgereikt aan W. Kleyn jr. en B. W. Belt voor het groot ste puntenaantal in de competitie be haald. DIEFSTAL VAN ROL GULDENS Een 24-jarige Leidse vertegenwoordi ger had het met de eerlijkheid bij zyn werkgever niet te nauw genomen. Hy stond terecht wegens diefstal van een rolletje guldens, doch de officier constateerde, dat hem eigenlijk nog wel meer tenlaste gelegd kon worden. De eis luidde daarom een week gevan genisstraf. De rechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot f, 40 boete of 5 dagen hechtenis en 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 Jaar proeftijd. „Korte Vliet" WORDT 9 SEPTEMBER GEOPEND De officiële opening van het Jeugd- buitencentrum „Korte Vliet" zal zater dag 9 september 's middags om half vier plaats vinden. De wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schalk, zal deze plechtigheid verrichten. Zoals be kend kocht de Leidse Raad onlangs een oude boerderij aan, welke thans als jeugdcentrum wordt ingericht. Ondanks de intensieve controle en de grote risico's weten toch nog Oostduitsers het vrije West-Berlijn te bereiken. Dit echtpaar zag zelfs kans een hoeveelheid huisraad en andere goederen mee te slepen. Gisteren concerteerde daar Jan Bot uit Sliedrecht ln de Herv. Kerk. In sep tember zullen ln de lopende orgelserie nog twee concerten volgen, waarin Addie de Jong wel meespeelt, maar waarin hij de hoofdaandacht zal laten gaan naar zijn gastmedewerkers. Dit zal de eerste maal de sopraan Krjjnie Poot zijn, die al daar van haar grammofoonplaten be kendheid heeft. De vergezellende orgelsoli zullen ver zoeknummers worden. Op het slotcon- cert zingt het Delfts Herv. Jeugdkoor werken, die algemeen in de smaak val len. Er komt een trombone by en als orgelsoli staan opnieuw gangbare com posities in het vooruitzicht. De voor waarden voor een gevulde kerk zijn hiermee geschapen Wanneer we nu zeggen, dat Jan Bot gisteren een zwakke schakel betekende in de keten der zomeravondconcerten, zegt dit niets aangaande het algemene niveau. Bot is jong, en is nog niet af gestudeerd. Van Addie de Jong hebben we al durven beweren, dat er kunste naarsdrift in hem woont. In Jan Bot werden we nog bepaald bij het debute rend karakter. Het vertolkingsbeeld was overwegend in elk programmanummer gelijk. Laten we het 1ste Concerto in G nemen, dat op naam van Bach stond afgedrukt, maar van Vivaldi is ln een bewerking van Bach. De pit van het stuk zit al in de eerste maat. Het Allegro overvalt de luisteraar en de organist pakte het ook aan met de toegelaten bravour-attaque in een voortvarend tempo. De belofte werd wakker geroepen; „nu gaat het komen", maar dan passeerde het stuk een technisch knelpunt en daar stokte dan de adem van de vloeiende muzlekstroom. Nervositeit kon worden verondersteld maar we denken toch eerder aan nog onvoldoende beheersing van de techniek. Een smetteloos volhouden van de doorgaande beweging ls een eis, die de meeste orgelcomposities stellen, in de eerste plaats barokmeeSters als Bach en Buxtehude, van welke laatste de Toccata en Fuga in F als openingsstuk fungeer de. Maar evengoed romantici als Men delssohn en Boëllmann, wiens overbe kende Suite Gothlque gepresenteerd werd. Deze Boëllmann werd monumen taal opgezet in de koraal-introductie, en daar zelfs min of meer op het aanvangs- peii gehandhaafd. Bot liet blijken te weten waar het heen moet, maar doordat hij nergens onwrikbaar was in de ritmiek, leed de voordracht en kwam de in noten gebon den fantasie niet vrij. Een en ander belet niet dat er ver tolkingen waren, die goed mochten he ten, zoals de partita en het orgelkoraal van Pachelbel en het Prélude, Fugue et Variation van Franck. Maar dat redde natuurlijk niet het gehele recital. In de reglsteri-euze bleek Bot heel ge lukkig en een registrator als De Jong tot hulp verschafte de beste waarborg. We vermelden tenslotte, dat Jan Bot ook behoort tot hen. die aan Jan Zwart betekenis toekennen. HIJ eindigde met een voorspel van hem. V. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Theodora M G dr van J. A. M Verklelj, en M. A den Hollander; Cor nells A., dr van F. Stlkkelorum en H. Wis sel; Yvonne J.. dr van M. A. Laken en J. M C. VeenswUk. Getrouwd: J. Keus. 25 jr en C. A. Slim- mers. 26 jr. OEGSTGEEST KERKDIENSTEN Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser; Pauluskerk: 10 uur dr. J. Koper te Leiden, 7 uur ds. B. C. Visser; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwygerkerk: 10,30 uur J. P. Hulsbos te Sassenheim; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrügem.) W. de Zwijgerkerk: 8.30 uur drs. R. Brands, 3 uur ds. H. J. Zwarts te Den Haag. VADER EN DOCHTER DOOR AUTO GEGREPEN Op de Rijksweg van Amsterdam naar Den Haag nabij het viaduct Rhijnzicht te Oegstgeest is gisteren omstreeks kwart voor vijf een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Twee bromfietsers uit Schle- broek, vader en dochter waren vermoe delijk verkeerd gereden en wilden een stuk afsnijden door de Rijksweg over te steken. Een automobilist uit Den Haag kon de plotseling uit de heg schietende bromfietsers niet meer ontwijken. Met vrij ernstige verwondingen moesten de slachtoffers naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden worden overgebracht. In de loop van de morgen zijn vader en dochter naar een ziekenhuis in Rotter dam vervoerd. Zowel de bromfietsen als de auto werden zwaar beschadigd. WASSENAAR Ir. H. Vos te Wassenaar Is benoemd tot lid van de Mijnraad. Wanneer men afgaat op twee belangrijke graadmeters voor het vertrouwen in de economische stabfliteit van Zuid-Afrika, dan had men nog vóór de verklaring van de president van de Zuidafrikaanse Reservebank uit deze graadmeters immigratie en goud- en deviezenreserves mogen afleiden, dat Zuid-Afrika's economische positie niet noemenswaard verzwakt is, aldus bericht ons de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag. Het opvallende herstel van de goud- en deviezenreserves, die nu sedert vijf weken onafgebroken stijgen, spreekt voor zich zelf. Eveneens spreken de immi gratiecijfers een duidelijke taal. Het aantal immigranten, dat blijkbaar meer vertrouwen in Zuid-Afrika heeft dan de financiële en politieke buitenlandse pers, was over de eerste zes maanden van dit jaar niet alleen bijna tweemaal zo groot dan over de eerste zes maanden van 1960, maar het is zelfs nog hoger dan in 1958 en 1959. Ook Johannesburgse beurs gunstig Het is vooral deze laatste graadmeter die tot nadenken moet stemmen. In 1958 Immers was het voor de immgrant heel wat- aantrekkelijker om buiten het eigen land een nieuw bestaan te vin den dan thans het geval is met wel haast overal een tekort aan arbeids krachten. En in 1958 was er nog geen RAADSELS ROND SERGEANT MEYERS De Marine in Ned. Nieuw-Guinea heeft een mededeling uitgegeven over de kwestie van sergeant Meyers die op 22 Juni tijdens een jachtpartij ver dwaalde en gedurende enkele weken vermist werd. Gezegd werd dat het re laas (van 17 juli) over de belevenis sen van de sergeant begrijpelijk vraag punten opwierp. Ook nu echter, zo wordt gezegd, zyn na een uitgebreid onder zoek vragen onbeantwoord gebleven. Wel ls komen vast te staan dat Meyers gedu rende zijn tocht wat vruchten gegeten heeft en dauwvocht van bladeren ge dronken heeft. Het zal wel nimmer dui delijk worden hoe het komt dat Meyers van 23 Juni 's morgens tot 26 juni 's avonds niet bij zijn positieven was, aldus de mededeling. ZOETERWOU DB LUSTRUMTOCHT ZWIETEN MET VELE ATTRACTIES Reeds heel kort na haar oprichting in april 1956 hield de wandelsportvereni ging „Zwieten" (Zoeterwoude) haar eer ste eigen wandeltrips, die reeds direct een groot succes werden en sindsdien als de „Nationale Rijnstreek-wandel tochten" in de wandelsportkringen een steeds groeiende nationale bekendheid hebben verworven. Zo brachten deze tochten, die ieder jaar in september worden gehouden over afstanden van 10, 15 en 25 km via parcoursen in het mooie Rijnstreekse polderlandschap, vo rig jaar een record aantal van bijna 900 wandelsportliefhebbers (sters) op pad. Op zaterdag 2 en zondag 3 septem ber a.s. zullen deze populaire wandel- trips voor de vijfde maal plaats vinden en ter gelegenheid van het eerste lus trum een enigszins feestelijk karakter dragen. Zo zal iedere deelnemer (ster) een fraai uitgevoerde lustrum-medaille en elke groep van tenminste 12 perso nen een dito groepsprijs ontvangen. De deelnemende groepen zullen onderweg door een deskundige jury worden beoor deeld om in aanmerking te komen voor een extra groepsprijs. Naast een prach tige beker, geschonken door burgemees ter J. A. Detmers van Zoeterwoude, neb ben eveneens een aantal Zoeterwoudse winkeliers vele fraaie prijzen voor dit doel beschikbaar gesteld De start vindt ditmaal plaats vanuit het parochiehuis „De Drie Eendjes". Hoge Rijndijk 72, Zoeterwoude. De starttijden zijn: zater dag 2 september van 1* tot 15 uur en zondag 3 september van 10 tot 12.30 uur. Tot en met 26 augustus kan worden in geschreven bij J. W. Hogervorst, Hoge Rijndijk 357, Zoeterwoude; W, C. de Wekker, Resedastraat 19. Leiden; J. P. Woordes, H. Gorterstraat 1, Alphen aan den Rijn en mej. R. van Steijn, Wa tertje 8, Zoeterwoude. sprake van een republiek, een verlaten van het Gemenebest of aantoonbare in terne spanningen in Zuid-Afrika zelf. Een recente verklaring van dr. M. H. de Koek, president van de Zuidafrikaan se Reservebank, bevestigt het vertrouwen in de stabiliteit van Zuid-Afrika. In zijn verklaring verheelde dr. de Koek geens zins de ernst van de recente kapitaals- vlucht uit Zuid-Afrika en de invloed, die gebeurtenissen in Zuid-Afrika in het bijzonder en in Afrika in het algemeen op de buitenlandse belegger van Zuid afrikaanse aandelen heeft gehad. De afgelopen paar maanden nebben echter aangetoond, dat de veerkracht van de Zuidafrikaanse economie met de goudproduktie als stabiliserende factor deze schokken merkwaardig goed heeft opgevangen, zo goed zelf6, dat geen en kel direct gevaar voor depressie en deva luatie meer bestaat. Natuurlijk is het huidige economische beeld, dat Zuid-Afrika te zien geeft, geenszins wolkenloos. De strenge in voerbeperkingen en de maatregelen te gen kapitaalsvlucht, die enkele maan den geleden genomen moesten worden, hebben veel problemen geschapen en scheppen deze nog. Het verslag van de Reservebank in echter optimistisch en het economische en monetaireherstel, dat bezig is zich te voltrekken, mag op vallend worden genoemd. Zuid-Afrika heeft het niet nodig gehad om een be roep te doen op de 75 miljoen dollar aan kredieten, dat net had kunnen be trekken van het Internationale Mone taire Fonds. Er is nog een derde graadmeter te noemen, de Johannesburgse Beurs. Nor maal heeft elke verkiezing een ongunsti ge invloed op de binnenlandse aandelen markt. Verkiezingen zijn nu eenmaal slecht voor de handel en de aandelen markt en eerst na de verkiezingen pleegt gemeenlijk een herstel in te treden. Onder de huidige omstandigheden zouden de vervroegde verkiezingen hun uitwerking op de Zuidafrikaanse aande lenmarkt moeten hebben gehad. Dat dit niet het geval is geweest, mag ongetwij feld eveneens als een bewijs voor de werkelijke sterkte van de economie van het land worden aangevoerd. Nieuwe bisschop van Berlijn Mgr. Alfred Bengsch is benoemd als r.k. bisschop van Berlijn, zo is in Vati caanstad bekendgemaakt. Mgr. Bengsch is Berlijner van geboorte en 39 jaar oud. Hij volgt kardinaal Doepfner op, die vorige maand aartsbisschop van Mün- chen is geworden. Mgr. Bengsch was sinds 1959 hulpbisschop van Berlijn. ISRAEL HOUDT BIJBEL-QUIZ Het Tweede Internationale Vraagge sprek over de Bijbel zal op 3 oktober te Jeruzalem worden gehouden. Na het grote succes van de eerste Bijbel-Quiz in 1958, die uit alle delen van de we reld mededingers aantrok, werd voorge steld dat er elke drie jaar zulk een vraaggesprek zou worden gehouden. Onder de nationale kampioenen van de 15 landen die aan de laatste quiz deelnamen bevonden zich protestanten, katholieken, adventisten, babtisten en joden, terwijl hun beroepen varieerden van doctor tot huisvrouw. De quiz zal uit twee delen bestaan - een gesloten morgenzitting en een openbare avond zitting met een gehoor van ongeveer 3000 personen. Evenals in 1958 zal de beoordeling ln handen zijn van een jury bestaande uit bijbelkenners van inter nationale reputatie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9