Kerkdiensten Leiden en omgeving KAMSTEEG'S Men kan goede verwachtingen voor de Amerikaanse conjunctuur hebben Koucle golfstroom beïnvloedt de Kabeljauwstapel vrij ongunstig SNELLÈ^SÉRVICE Ook de wind spreekt woordje mee Onze export verdient steun ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 LEEUWIN DOLLY WERD MOEDER Dolly, een 4-jarige leeuwin van Strass burgers leeuwennummer, is moeder ge worden. Tijdens de avondvoorstelling in het Schevenlngse circus schonk zjj het leven aan een „zoontje", dat enige uren later nog gevolgd werd door een tweede mannelijke welp. Morltz Buhlmann, de 32-jarige domp teur, weet niet of er nog meer welpen worden geboren. Dat is voor hem nog een vraag. Vast staat echter dat de eerst-geboren welp „Schevening" gaat heten. Naar de geboorteplaats. De ge hele plaatsnaam zou te lang worden vindt Buhlmann. HIJ treedt op het ogen blik op met tien leeuwen. Cl* (fCtc/Vt AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. (Van een speciale medewerker) Een van de meest belangwekkende voordrachten, die gehouden werden tijdens de bijeenkomst op visserijgebied in het laboratorium te Lowestoft was wel die van de heer A. J. Lee, die ging over de invloeden die de temperaturen van het water hebben op de kabeljauwstapel in de wateren van de Barentszee en de Noord-Atlantische Oceaan. Deze uit eenzetting deed toen heel wat stof opwaaien en gaf aanleiding tot lange en heftige gedachtenwisselingen. De heer Lee gaf hierover de volgende verklaring: De Noorse Zee omvat een kom. die een •maximum diepte heeft van ongeveer 1900 vadem op de diepste gedeelten. Deze kom is afgescheiden van de Noordelijke Atlantische Oceaan door een onderzeese bergketen die loopt van Groenland, over IJsland, de Faroër eilanden en de Faroër Bank tot de Noordelijke gebieden van Schotland. Aan de hoogste punten van die massieve bergketenen bedragen de grootst genoteerde diepten 300 vadem. Een uitzondering bestaat evenwel voor de Deense Straat waar een diepte van 335 vadem werd gemeten over een breedte van 10 mijl, terwijl een tweede uitzondering bestaat voor het gebied ge legen tussen de Eerte eilanden en de Fa roër. waar de hoogst genoteerde diepte 370 vadem bedraagt. Gedurende de winterperiode heersen Kapel: 10 uur ds. L. O. Brulln, em. pred. Haag. 5 uur ds D. Driebergen te Zondag 20 augustus Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur prof. dr. H. Berkhof. Jeugd dienst. Hooglandse Kerkgrocht: 8.30 uur dr. P. L. schoonhelm; 10.30 uur ds. H. J. van nlngen (vacature); 7 uur ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. H. Bouter. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. Groot. Maranathakerk: 9 uur de. J. M. D. van den Berg. Bevrijdingskerk10.30 uur ds. J. de Wit; 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school. Asserstraat: 10 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft. Aula School. Marnlxetraat: 10 uur dr. P. L Sc hoon helm. Ver. van Vr(Jz. Hervormden Leldse Volks huls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Lglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. Wit te Nijmegen. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Dlaconessenhuls: 10.30 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Jeugdkerk: geen dienst. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de Boer; 5 uur ds. O. D. L. Brederveld te Oost- en West-Souburg. Petrakerk. Surinamestraat10 uur ds. G. D. L. Brederveld. 5 uur ds. St. J. Verveld; 6 uur ds. de Boer; 7 uur ds. St. J. Verveld. Maranathakerk: 10.30 uur ds. J. C. Brus- •aard te Oegstgeest; 6 uur ds. J. Maaskant. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. Maaskant; 5 uur ds. J. C. Brus- laard. Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 8 uur ds. E Teunls te Monster. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Velema Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: geen dienst. Rem. Gemeente: 10.30 uur IntervrIJz. dienst ln het Volkshuls. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 u. Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) geen dienst l.v.b. met bisschopswijding ts Hulzen. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptisten gemeente: 10 en 5.30 uur dhr Bothof te Den Dolder; (vrijdag 8 uur bid stond Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr Dlkkes. Leger des Hells: 10 uur helllglnesdlenst; 6.30 -uur openluchtsamenkomst Gangetje. 7.30 uur verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten oi.v. dhr Lools te Hilversum. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur de heer Jac. Kooy te Lelden: 7 uur ds. A. M. Llndenburg te Ter Aar; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek: Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den K(|n Herv. Gem. Jullanastraat: 9.30 uur ds. M. Hanemaaljer 6.30 uur ds.p J. Hoeve te Tienhoven: Aula Immanuelscnool Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. Harteveld te Rotterdam; Kapel Gouwsluls: 9.30 uur ds. J. Zagema te Ap pelscha; 6.30 uur ds. M. Hanemaaljer; Ge bouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. Zagema te Appelscha; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6 30 uur ds. A. Breure; Oudshoornsewee: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. J. van der Wall te Den Helder; Ger. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr.: 10 uur ds K H. Schuring; 6.30 uur ds. J. S. v. d Weg te Den Haag; Salvatorlkerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. J. S. v. d. Weg; 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. H. Pestman te Appinge- dam; Geref. Kerk (Vrljgem.)10 en 5 uur ds. J. O. Mulder te Kampen; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen6telnstraat: 9 30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Schevenlngen; Oud Geref. Gem. Van Man- dersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: feen dienst: Evangelisatie IJsbaangebouw: 0 uur Eredienst; 6.30 uur de heer Van der Files te Assen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur: ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur: leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C v. d. Bosch. 6.30 uur ds. J. Groenen boom te Lopikerkapel; Herv. Evangelisatie: 10.30 uur ds. C. Eerhardt te Hilversum; 5 uur ds. G. J. van Embden te Zoeterwou- de; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman; Geref Kerk (Vrljgem.): 9.30 en 3 uur drs. H. Venema te Roodeschool; Ger. Gemeente: 10 en 6 uur leesdlenst; Evang. Luth. Gemeente: 9 uur ds. A. Jense; Evangelisatiekring: 10 uur Eredienst. 3.30 uur Openluchtsamenkomst. Boskoop Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds Ottevanger te Leiden, 6.30 uur ds. W. L Heijmans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur de. A G. v d. Stoel te Bergen op Zoom; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P J de Bruljn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. P. Glas. Illllegom Herv Gem 10 uur ds. F Brouwer. 7 uur ds. J. Veenendaal: Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. A. Keljzer te Utrecht Chr. Geref Kerk: 10 uur leesdlenst, 7 uur kandidaat J. P. Versteeg te Amsterdam; NPB geen dienst; Evangellsatlesamenkomst drie uur (Nutsgebouw). Spreker zendeling De Raa uit Brazilië. Hoogmade Herv. Gem 10 uur de heer A. J. Dekker te Alphen aan den Rijn. Kaag Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 6 uur ds. Fokkema. De uit het einde der achttiende eeuw daterende kansel met doop hek in de Remonstrantse kerk te Oude Wetering. (Foto Leidsch Dagblad) Katwijk aan den Ri)n Herv Gem.: 9.30 uur ds H van Gosliga te Rijnsburg, 6 uur dhr C. Stroo te Koudekerk aan den Rijn; Aula Pr. Beatrixschool9.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredlkant M.V.K. Valkenburg (H.D.); Gymnastiek lokaal school Narclsstraat: 10.30 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 8.30 uur baddlenst d6. Offerlnga. 10 uur ds. Tukker. 6 uur ds. de Vos (H.D.); Oude Kerk: 8 uur Pfarrer Gössling uit Herford/Westf 10 uur ds, H, J. Honders, em. pred. te Sassenheim. 6 uur ds. Tukker; Kapel: ,A T n te Den Tange-Alteveer; Gr. van Prinstererschool: 10 uur ds. D. Driebergen; Aula Nieuwe Be graafplaats: 10 uur ds Offerlnga; Zeehos pitium: 6.45 uur ds NawiJn; Geref. Kerk: 8 en 0.30 uur ds. Pijlman; 10.45 uur ds. NawiJn; 5 en 6.30 uur ds. J. van der Klaauw te 's-Gravenzande; Kampeerter rein: 7.30 uur ds. T. H. Ferwerda te Noord- wijk; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. J. J. v. d. Schuljt te Utrecht; Geref. Kerk (Vrljgem.»: 8.30 en 3 uur ds. K. Drost te Gouda; 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur student G. Schip- aanboord te Lelden; Geref. Gemeente ln Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Vertrouwen in aandelen nog niet opgezegd (Van onze financiële medewerker) Zowel op de Amerikaanse als op de Europese beurzen blijft zich tot dusver het merkwaardige en gelukkige verschijnsel voordeen, dat men zich door de redevoerin gen van de Russische premier en de afsluiting van Oost-Duitsland niet van de wijs laat brengen. Van een paniek en een oorlogspsychose is nog nergens sprake geweest en de Amerikaanse aandelenmarkt heeft nog altijd een neiging tot stijgen onder invloed van de goede verwachtingen, welke voor het tweede halfjaar van 1961 en het komende jaar van de Amerikaanse conjunctuur worden gekoesterd. Een indexcijfer van omstreeks 720 voor de industriële aandelen Is zo ongeveer de recordhoogte sinds het begin van dit jaar, dat tot dusver toch waarlijk voor het Amerikaanse bedrijfsleven zo gunstig niet was. geen stijging weer te zien. waartegen- jover de invoer in belangrijke mate is 'toegenomen. Wil het voordelig saldo van onze betalingsbalans allengs niet in een nadelig saldo verkeren, dan zal men aan een verruiming van het exportkre diet niet kunnen ontkomen en daar het hier een landsbelang van de eerste orde betreft, zal het daaraan verbonden ri sico niet uitsluitend door de exporteren de ondernemingen kunnen worden ge dragen. Kleine omzetten Als men de winsten van het eerste halfjaar met die van dezelfde periode van het vorig jaar vergelijkt, is er in de meeste sectoren van het bedrijfsle ven een teruggang te constateren, zelfs in die van de chemie, de farmecie en de elektrotechniek en alleen de (be schermde) petroleumindustrie en de be drijven van levens- en genotmiddelen maken een uitzondering, evenals de openbaarnutsbedrijven water, gas. elektriciteit). De door de nieuwe rege- ringsultgaven vergrote kans op inflatie moge ook van invloed zijn, meer en meer wint de menig veld dat nu de Amerikaanse conjunctuur in tien jaar tijds drie recessies heeft weerstaan, een periode van nieuwe economische opgang is aangebroken. Gestegen koopkracht Een van de overwegingen, die aan deze opvatting ten grondslag ligt. is de ze dat door Marshallhulp, nationale krachtsinspanning en commercieel ini tiatief, zomede door de voortgaande in tegratie, de kodpkracht van Europa sinds het einde van de oorlog zeer be langrijk is gestegen en de exportmoge lijkheden naar dat werelddeel zijn ver groot. Er wordt in dit verband ln de V.S. op gewezen dat men in Europa ten aanzien van allerlei particuliere kapi taalgoederen nog veel verder van het verzadigingspunt is verwijderd dan in de V.S. Uit een publikat-ie van de V.N. blykt b.v. dat uit. 1960 per 100 Inwo ners in de V.S. 34 een auto bezaten, 30 een televisie, 94 een radio en 40 te lefoon. In Engeland waren deze cijfers achtereenvolgens 10. 19, 29 en 15, in Frankrijk 12. 3.24 en 9, in Zwitserland 8. 7. 30 en 11, in West-Duitsland 9. 2, 27 en 30. in Belgie 8. 5, 27 en 12. in Nederland 5, 5, 27 en 13, in Italië 4, 4. 14 en 7. Neemt men deze vier ar tikelen tezamen dan blijkt dat men er in de V.S. 198 had. in Zweden 96, ln Engeland 73, en in Zwitserland 68, maar dat men in de overige landen van Euro pa niet verder komt dan tot omstreeks 50. Grote achterstand Er Is dus op dit punt in ons wereld deel ln vergelijking met de V.S. nog een grote „achterstand" een omstandigheid, waarop ook de Philipsdirectie in haar prognoses voor haar concern telkens wijst. Het hangt er natuurlijk maar van af of de welvaart in ons werelddeel ver der zal kunnen toenemen. Met het oog op deze commerciële mogelijkheden en vooral onder invloed van de Europese integratie heeft Amerika sinds de oor log ettelijke miljarden in ons werelddeel geïnvesteerd, waarvan de baten uiter aard voor een groot deel aan de V.S. ten goede zullen komen, hetgeen b.v. ook reeds uit de Nederlandse betalingsba lans blijkt, die voor de laatste jaren een stijgend bedrag naar het buiten land vloeiende dividenden aanwijst. Geen windeieren Het was na de oorlog van Marshall juist gezien dat men een klant, die bui ten zijn schuld financiële moeilijkheden is geraakt ook uit eigenbelang met do naties en geldleningen weer op de been moet helpen en de hulp, op die wijze aan ons werelddeel verleend, heeft de V.S. zeker geen windeieren gelegd. Van daar dat men thans eenzelfde methode toepast ten aanzien van de Zuidame- rikaanse en Afrikaanse landen, ook al zal men zich er vermoedelijk wel re kenschap van geven dat deze debiteu ren een groter risico opleveren, wat het nakomen van hun verplichtingen be treft. Dit geldt uiteraard ook voor de fi nanciële hulp, die door de Europese landen aan de on- en minder ontwik kelde gebieden wordt verleend, maar die wordt verleend, maar die toch als een noodzakelijke voorwaarde wordt gezien van een verlevendiging van de handel met zulke landen. Ook ln ons land is het vraagstuk van de exportkredietver lening en de exportkredietverzekering voortdurend aan de orde, omdat allien daardoor een gewenste expansie van de cportbedrijven mogelijk is. Zo heeft Nederland dezer dagen ter verzekering van leveranties van grond stoffen aan Joego-Slavië len krediet ver leend van max f20 miljoen, terwijl bo vendien transacties voor kapitaalgoede ren en duurzame consumptiegoederen in verzekering kunnen worden aanvaard tot een max. van f 50 miljoen. Uit de recente cijfers van de Nederlandse han delsbalans ls gebleken dat vooral na de revaluatie de export in ons land nieuwe stimulansen en hulpmiddelen nodig heeft om tot een verdere expansie te komen. De Nederlandse export gaf voor de laatste vier maanden april-juli in vergelijking met die periode van 1960 Om tot de effectenbeurs terug te ke ren, zowel in New York, als in Am sterdam en op de Duitse beurzen is de omzet op de aandelenmarkt tot dusver klein gebleven, de beurzen blijven ech ter tegen de internationale calamiteiten rond Berlijn een opmerkelijke weerstand vertonen. Er is in verband met de on zekerheden in de internationale politiek weliswaar een grotere belangstelling voor obligaties, maar aan de aandelenmarkt heeft men het vertrouwen toch niet op gezegd. Dit blijkt o.m. uit het feit dat de En gelse regering aan de trustmyen de aankoop van aandelen heeft toegestaan en op de beurs van Frankfort voor het I eerst sinds tientallen jaren een Ameri- 'kaans aandeel, dat van de Intern. Te- I lephone en Telegraph, tot de officiële notering is toegelaten, waarop de Gene raal Motors en de American Telephone en Telegraph, de twee grootste onder nemingen ter wereld, zullen volgen. Dit is dus een nieuwe stap op de weg naar internationalisering van de effecten handel. Nadat het buitenland op de Amster damse aandelenmarkt lange tijd verstek heeft laten gaan en zelfs wel als ver koper optrad, met name voor aandelen Koninklijke, zijn er de laatste weken weer aankopen voor Amerikaanse rege ring gesignaleerd, i.e. voor aandelen Philips, hetgeen ook uit een overzicht van de Amerikaanse beleggingsfondsen over het tweede kwartaal blijkt. Moge lijk met het oog op de komende cijfers over het tweede kwartaal hebben aan dien Philips, die in 1960 een hoogste koers van 1362 bereikten en in het eer ste halfjaar van 1961 van 1250 tot 966 zijn gedaald, zich weer tot 1000 kun nen herstellen, ook al kon dit niveau niet behouden blijven. Scheepvaart trekt aandacht Voorts heeft de afdeling van de scheepvaartwaarden de gunstige Invloed ondervonden van de stijgende vrachten en het sterk gedaalde aantal opgelegde schepen, zodat het indexcijfer voor ge noemde aandelen dat dit jaar een hoog ste stand van 222.67 heeft gekend, maar op 21 juli tot 13.753 terugliep, tot bo ven 186 is opgelopen. De revaluatie heeft de Nederlandse scheepvaart een groot verlies berokkend en zjj doet dat ook nu nog, maar de perfecte outillage van onze handelsvloot, de ruime speling tussen behaalde en uitgekeerde winsten in 1960 zomede de grote intrinsieke waarde van de scheepvaartaandelen blijven terecht de aandacht van de be legger boeien. Koudekerk aan den Kfjn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10.30 en 7 uur ds. J. Maaskant te Lelden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr J. v d. Hoek. 6.30 uur ds. N. Kooreman te Rhenen; Kerkzaal: 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Ver. Vrijz. Herv. (Lindelaan 12a): 10 30 uur dr. J Hoftljzer te Leiden; Geref. Kerk: 10 uur ds. Mlhnema, 6.30 uur ds. Dijk; Kerkzaal: 10.30 uur ds. Dijk; 5 uur ds. Mlnnema. I.einiuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers: Pnlël: 9 30 en 7 uur ds. W. A. Krijger te Schiedam. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga. 7 uur ds. D. J. Vossers te Lel den. Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver leur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Noonlwijk-BInnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Vossers te Lelden. Jeugddienst, 7 uur ds. J. de Wit te Lelden; Geref. Kerk: 9.30 en 5 xiur ds. Ezlnga te Den Haag; 11 uur v. d. Berghstichting: ds. Modderman te Voorschoten; Prot. Bond: geen dienst. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Steenstra te Zeist. 7 uur ds. W. Hoek stra; 10 uur Sole Mio; ds. W. Hoekstra; Geref. Kerk: 8 15 uur ds. T. Ferwerda; 9.30 uur Duitse dienst Pfarrer Knaak te Essen; 10.30 en 5 uur ds. T. Ferwerda; Herv Geref. Evang.: 10 en 3.30 uur ds. P. de Jong te Veenendaal. Nnnrdwljkerliout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. C. Boonstra te Warmond; 7.30 uur Interkerkelijke Vakantievesper. Ds. J. H. Kappers, geref. pred. te Oegstgeest. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rfjn; 630 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven: Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. C. van Reenen te Hilversum; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. van der Velde te Mijdrecht; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. (Afscheid) Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur de heer P. Drijvers te Den Haag; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet. 6.30 uur ds P. D. Kuiper te Sassenheim; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer te Nieuw koop. Rijnsatenvoude Herv Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Schevenlngen. Rijnsburg Herv. Gem.: 9.30 uur de heer A. van de n Berg te Valkenburg, 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Bethelkerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H Roelofsen te Zeist; Geref. Kerk Rapen burg: 9 30 uur ds. W. F. M. Lindeboom te Zwijndrecht, 5 uur dr. C. M. v. d. Loo te Soest: Petrakerk: 9.30 uur ds. L. van der Linde. 5 uur ds W. F. M. Lindeboom; Ma ranathakerk: 9.30 uur ds. C. M. v. d. Loo, 5 uur ds. L. van der Linde: Geref. Kerk (Vrijgem 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dienst. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart. 5 uur ds. C. J. Gall te Den Haag; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. van den Berg, 5 uur ds. A. O. Kor net te Oude Wetering; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. J. P. Versteeg te Am sterdam; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. P. A. H. de Boer te Oegstgeest. Ter Aar Herv. Gem.: 10.30 uur ds. Lindenburg, 6.30 uur de heer Dekker te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Couma te Haarlem. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Lekkerkerker. 6.30 u. ds. Meijering te Voor schoten, Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit te Voorschoten; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10.30 uur ds Meijering, 7 uur ds. E. Saraber; Rijn dijk: 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. Beller te Maasdijk; Jeugdkapel: 10 uur mevr. Kloosterman-Fortgens; Geref. Kerk; 9 en 5 uur ds. Modderaar: Geref. Kerk (Vrljgem.): 10 en 5 uur ds. H. van Ommen. Warmond Herv. Gem.: 10 uur vie. E. Hammlnga te Voorschoten. Jeugddienst; 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse, 7 uur ds. M. Ottevanger te Leiden; Klevietkerk: 9.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. W. Sepmeijer, hoofdvlootpredlkant; Geref. Kerk (Klevietkerk): 11 en 5 uur ds. C. van Rijn. te Buenos Aires; Zijllaan: 10 en 7 u. ds. A. Vos; Ned. Prot. Bond Lange Kerk- dam: 10.35 uur ds. mr. C. G. Mulder te Rotterdam; NPB Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis)10.30 uur dr. P. D. Tjalsma te Den Haag; Soefibeweging Wald. lverselt gellsatle uur ds. J. W. van Grisnigt. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeuwarden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. A. Bosch te Alphen aan den Rijn. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G J. van Embden. Zwamnierdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. B. van der Sijs te Bredevoort; Rem. Ger. Gem: geen dienst. dienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 er op de Noorse Zee zeer koude perioden, waardoor de bovenste lagen van de zee spiegel temperaturen verkrijgen die be neden het vriespunt liggen en bijgevolg zwaar worden en zinken. De bodem van de Noorse Zee wordt bijgevolg ook ge vuld met dergelijke koude stromingen. Deze koude stromingen kunnen echter moeilijk doordringen in de Noordelijke regionen van de Atlantische Oceaan. Dit wordt verhinderd door de Groenland- Schotland bergketen die als het ware als een borstwering dient. Niettegenstaande deze hinderpaal wordt de bergketen toch nog vaak over stroomd door die koude wateren die langs de zuidelijke hellingen in de At lantische Oceaan terecht komen. Deze overstroming geschiedt op de plaatsen waar de bergketen het minst hoog is en, meer bepaald langs de twee hoger ver melde kapen, gelegen respectievelijk in de Deense Straat en ten zuiden van de Faroër-eilanden. Het gebeurt echter ook, zij het zeer uitzonderlijk, dat de koude waterstromingen via andere punten in de Atlantische Oceaan terecht komen. Dit geschiedde meestal tussen IJsland en de Faroër. Het belang van deze overstroming werd in de laatste jaren aangetoond door dr. L. H. N. Cooper van het zee-bio logisch Laboratorium te Plymouth. De heer Cooper zocht namelijk naar een verklaring van de sterke daling van de aanvoeren van de Plymouth-haring. De vruchtbaarheid van de hanngbedden langs de Westkust van Engeland was in derdaad sterk verminderd. Hij gaf er zich rekenschap van dat deze overstro ming periodiek was en met bepaalde tussenpozen inwendige golven naar de Atlantische Oceaan stuwde, die even tueel de kusten van West-Europa passe ren en rijke en voedzame wateren met zich meebracht. Meer biologen legden zich toe op dit onderzoek. Hiertoe werden ook onder zoekingsvaartuigen ingeschakeld o.a. de „Explorer". „Ernest Holt" en de „Dis covery II", alle 3 uit Engeland, de „Gauss" en „Anton Dohrn" uit. West- Duitsland, de „Johan Hjort", „Helland- Hansen" uit Noorwegen, de „Perseus II" uit Rusland en tenslotte de „Maria Julia" uit Usland. De waarnemingen werden verricht in het kader van een volledige internatio nale samenwerking en zullen verder uit gewerkt worden door een aantal inter nationale werkgroepen, ieder werkend in een bepaald en gespecialiseerd domein. De eerste resultaten wezen uit dat een overstroming had plaatsgevonden via de kaap, ten zuiden van de Faroër eilanden. Deze overstroming werd waargenomen gedurende de drie weken lange expeditie. De kracht van deze overstroming was op andere gedeelten van de bergkam tussen IJsland en de Faroër eilanden; deze wa re echter periodiek. Wisselende temperaturen Uit de onderzoekingen is eveneens ge bleken dat de temperaturen nabij de zeebodem, in de omgeving van de vis gronden van de Roze Garden dagelijks veranderden en afhankelijk zijn van de overstroming. In augustus 1960 deed het Britse on derzoekingsvaartuig „Ernest Holt" dat eveneens deel uitmaakte van deze we tenschappelijke missie enkele waarne mingen in de zones tussen IJsland en Groenland. Hieruit bleek een tempera tuurdaling van 3° C. in 24 uur. Uit al die werkzaamheden is gebleken dat plotselinge temperatuurschommelin gen kunnen optreden op twee belang rijke visserijgronden nabij de Groen land-Schotland kam, nl. de Roze Garden en de Anton Dohrn Bank. Tevens is hier ook gebleken dat temperatuurschomme lingen soortgelijke schommelingen te weeg brachten in de visserij. Te koud voor kabeljauw Uit de onderzoekingen van de „Er- nest Holt" nabij het Beren-eiland is gebleken, dat de kabeljauw de wateren met een temperatuur van minder dan 2° C liever mijdt. Het is dus goed mogelijk dat ook de kabeljauwvisserij in zekere mate wordt beïnvloed door deze koude golfstroom. Ook cJe wird Behalve de Invloed van temperatuur daling door overstroming mag ook de in vloed van de wind niet uit het oog wor den verloren. Er bestaat goede kans dat olotselinge overstromingen die door de ..Ernest Holt" werden opgemerkt in de streek tussen IJsland en Groenland te wijten waren aan een plotselinge wind- verandering van zuidwest naar noord oost. Deze veronderstelling kan echter nog niet definitief worden aanvaard. MATROOS GOOIT KAPMES De politie te Velsen heeft gisteren een 21-jarige Duitse matroos uit Aurich van het Nederlandse kustvaartuig „Ub- bergen" aangehouden, die in Amsterdam onder invloed van sterke drank een hak mes van 40 centimeter naar het hoofd van zijn kapitein heeft gegooid. De matroos had een reprimande ge kregen, omdat hij te laat aan boord kwam, waardoor het schip niet kon ver trekken. Bovendien werd hem een gage- straf opgelegd. Uit woede hierover wierp hij een hakmes, dat langs het hoofd van de kapitein vloog. Mede opvarenden overmeesterden de wildeman. Het schip vertrok uit de hoofdstad, maar op ver zoek van de kapitein werd de matroos in Velsen van boord gehaald. Hij is voor de officier van justitie in Amsterdam geleid. De man heeft verklaard zich niets van het gevecht te herinneren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7