SPEELTECHNIEK (kJ) flinke, mannelijke krachten Suriiiamc s buurland Brits-Guyana op weg naar onafhankelijkheid iVULPEN VERLOREN!! „WEST-END" DRAAIERS EN FREZERS De Internationale Kunststoffen Industrie N.V. De Nederlanders naren vroeger heer en meester in El Dorado DAMES leerling- bankwerkers Wegens uitbreiding der afd. glazenwasserij glazenwassers en leerling - glazenwassers medewerker medewerkster medewerkster medewerkster ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 Bonte bevolking en vijf politieke partijen Toen de Spanjaarden, bezeten door gouddorst, in de 16e eeuw naar Amerika trokken, vernamen hun conquistadores daar van de bevol king verhalen over een geheimzinnig goudland, dat zij „El Dorado" (Het Goudland) noemden en dat hen dreef tot verre en gevaarlijke tochten. Dat dorado lag dachten zij in het noorden van Zuid- Amerika en wel in het gebied, dat thans Brits-Guyana heet. Dit deel van Guyana U weet, dat er ook een Frans-Guyana is en dat men Suriname buiten Nederland ook wel Nederlands-Guyana noemt is niet altijd Brits geweest. Immers, tot 1796 waren de Nederlanders heer en meester in El Dorado. Nog is er veel in Brits-Guyana, dat aan de Nederlandse periode zijner geschiedenis herinnert. Die periode begon in 1620. Toen zetten dienaren der West-Indische Compagnie voet aan land in Brits-Guyana en hesen zij er het Oranje-Blanje-Bleu. Tot 1796 bleef cnze vlag er wapperen. In dat jaar echter de Bataafse Republiek had pas het levenslicht aanschouwd maakten de Engelsen zich meester van El Dorado. In 1814, bij de vredesverdragen, die een einde maakten aan de Frans-Napoleontische episode der Europese geschiedenis, droegen de Nederlanders El Dorado oftewel Brits-Guyana definitief over aan Londen. EI Dorado was een buurland van Suriname geworden. Zwaar terrein Tot diep in onze eeuw waren er grote stukken van Brits-Guyana onbekende gebieden, witte plekken op de kaart. Men wist. althans, men vermoedde met grote waarschijnlijkheid, dat er in het binnenland natuurlijke rijkdommen van betekenis te vinden waren, maar zij wa ren onbereikbaar en konden dus niet lonend worden ontgonnen. Vrijwel alle verkeer en vervoer moest toen nog over de grote rivieren (Essequibo, Berbice, Demerare) en hun zijrivieren gaan. De transportmogelijkheden waren bepaald onvoldoende. Duur was het transport, financieel gezien, niet. maar wel hief het een zware tol aan mensenlevens. Stroomversnellingen en watervallen maakten de rivieren levensgevaarlijk. Materialen, die men stroomopwaarts poogde te brengen, gingen dikwijls ver loren of moesten worden achtergelaten oj) de rivieroevers of langs de primitieve paden en sporen der oerwouden. Die oerbossen verstikten namelijk mensen zowel als materialen in hun klamgroene omarming. Wie ook thans nog zijn oor te luisteren legt in Georgetown de hoofdstad van Brits-Guyana kan me nig verhaal horen over „vroeger", toen de pioniers en ontdekkers vaak weken achtereen door de jungle trokken, soms zelfs zonder wapens en eten. Velen hun ner keerden nooit terug. Ja, El Dorado was toen „heel zwaar terrein"! De verkeers- en transportmoeilijkhe den maakten de ondernemers en vooral de mijnbouwmaatschappijen kopschuw. Zij waagden geen grote investeringen. Zij wilden hun mensen en machines niet offeren aan rivieren en bossen. Men bedenke: Wie van de kust naar Roepoe- noeni het savannengebied achter de oerwoudgordel wilde gaan, moest een veespoor door de wildernis volgen ter lengte van ruim 300 km of hij moest de Essequibo over een afstand van 400 km (over watervallen en stroomversnel lingen) opvaren. Dit laatste was zo mo gelijk nog riskanter dan de tocht door de rimboe. Er kwam pas verbetering, toen men de vliegmachine ging inschakelen als pionier en „lastdier". Dank zij het vlieg tuig werd het mogelijk om hier en daar bruggen te slaan over gevaarlijke stro men. Men kon beginnen met de aanleg van wegen. De ravitaillering en mate riaalvoorziening v&n „buitenposten" kwam binnen het bereik van de mens. Brits-Guyana dankt het aan het in zicht van de .Amerikaanse majoor Ar thur J. Williams, dat het air-minded" werd en kon beginnen met zijn delfstof fen te exploiteren. Williams kwam in 1934 met zijn watervliegtuig naar Brits- Guyana en richtte daar na enige tijd een luchtvaartmaatschappij op voor personen- en goederenvervoer. Hij was als het ware de importeur van het luchtverkeer. Majoor Williams maakte zich boven dien verdienstelijk als ontdekkingsreizi ger. Het gelukte hem namelijk om de bronnen van de Orinoco Venezuela's grootste rivier te bereiken. Vóór hem was geen blanke doorgedrongen in de onherbergzame wildernissen, waarin die bronnen liggen. Rijk land Wat men vroeger als hoogstwaar schijnlijk beschouwde, weet men thans zeker, te weten, dat Brits- Guyana een van nature rijk land is. In de kustvlakten gedijen suiker, rijst, klappers en totnutoe op kleine schaal andere tropische gewassen. Achter de kustvlakte ligt een ongeveer 150 km bre de wildernisgordel, die grote reserves aan delfstoffen en bosprodukten bevat. En ook het savannengebied Roepoenoe- ni biedt economische mogelijkheden van betekenis, mits er voldoende kapitaal en mensen komen. Brits-Guyana is een goudland. Het behoort wel niet tot de grote producen ten van dat kostbare metaal, maar de waarde van het geproduceerde goud be droeg toch van 1884 (begin van de „of ficiële" goudwinning) tot 1960 circa f 200.000.000.Als vindplaats van dia mant ls het land eveneens aantrekke lijk. Mica, ijzer, mangaan, alsmede (waarschijnlijk) aardolie komen even- Evenals in Azië en Afrika mani- s festeert zich in Midden- en Zuid- Amerika de wens naar onafhanke- lijkheid steeds duidelijker en krach- tiger. Op 21 augustus vinden in Brits-Guyana voor het eerst ver- kiezingen plaats krachtens een p nieuwe grondwet ,die volledig zelf- p bestuur voor deze vroegere kolonie p met zich brengt. Beschouwt men de politieke arena van Brits-Guyana, dan valt het op. dat de grenzen tussen de partijen in sterke ma te radicaal bepaald zijn. De invloedrijk ste partij, die totnutoe de toon aangeeft, is de ..People's Progressieve Party" (PPP>. Hij staat onder leiding van dr. Cheddi Jagan en wordt in hoofdzaak gesteund door mensen van Indiase af komst. De belangrijkste oppositiepartij is thans de „People's National Congress" (PNC). Hij heeft als leider de heer L. F. S. Burnham en rekruteert zijn leden en supporters voornamelijk in de kringen van hen. die Afrikaans bloed in de ade ren hebben. Vroeger waren de PPC en de PNC één partij, doch in 1953 splitste de „Congres Partij" zich af en ging hij in de oppositie. Nog drie. maar kleinere, partijen verschijnen op 21 augustus in de verkiezings-arena. Het zijn: 1. de eind 1960 ontstane „United Force", die onder leiding van de industrieel Peter d'Aguiar streeft naar een zo groot mogelijke integratie der rassen; 2. de „Guianese Independence Movement", geleid door de heer Jai Narine Singh; 3. het „National Labour Front" onder leiding van de heer Cecil Gray. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de PPC en de PNC de meeste stemmen zullen krijgen. Voor de toekomstige gang van zaken in Brits-Guyana is het van betekenis, da.t deze twee partijen voor- -standers zijn van veel overheidsbemoei ing met het economisch leven. Suriname's buurland Brits-Guya na zal dus op 21 augustus voor de eerste maal een voltallig eigen parlement en, implicite, een eigen regering kiezen. Na de verkiezingen zal dan in Georgetown Advertentie Humeur niet verstoren Wacht niet lang Maar vervang I Zelfde dag wolfslag Breestraat 145 Tel. 23211 zowel als in andere plaatsen waar van sommige nog min of meer verbas terde Nederlandse namen dragen als Ruimveldt en Vreed-en-Hoop in El Dorado nagekaart en feest gevierd wor den. Dan zal er we vermelden het als een aardige bijzonderheid in som mige gevallen lets van oud-Nederlandse herkomst ter tafel komen, want in Brits Guyana heeft men hier en daar een „nationale drank", die men op de kleine nederzettingen „boll" of „boeli" noemt. Dit woord is een verkorte editie van ons oud-vaderlandse „krambamboe- li" of „krambamboli". Dit was de naam. die onze voorouders (aldus een oud woordenboek) gaven aan „zekere bran dewijn. met suiker gezoet". De dienaren der West-Indische Compagnie ver smaadden op zijn tijd een pittige teug brandwan beslist niet, maar wie de „bo- li" van Brits-Guyana wel eens heeft ge proefd. zal beamen, dat dat drankje heel wat potenter is dan onze brande wijn, (NIVANO NADRUK VERBODEN) Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Niemand staat kwetsbaar en de noordspeler opent met 1 ruiten. OW passen en zuid heeft: S 10, 4 H A. B, 7. 5, 4 R 8, 3 K V. 9. 6. 3 Het bieden verloopt: noord 1 rui ten - zuid 1 harten - noord 2 schop pen - zuid 2 Sansatout - noord 3 schoppen. Wat moet zuid thans bie den? Antwoord elders op deze blad zijde. Een spel, waarin renonces op tafel (in de dummy) voorkomen, alsmede een eventueel vrij te spélen lange kleur, is voor de gemiddelde-speler vaak een on overkomelijk struikelblok. Deze soort spellen vereisen véél inzicht en combina tievermogen zoals b.v. het volgende, zeer onlangs in de praktijk voorgekomen: S. H, 7. 4. 3 H. V, 10, 9 R. K. A. H, 8, 6, 5, 3. N W O z S. A. V. 10. 8 H. H. B. 8, 6. 5 R. B, 8. 7, 5 K. Noord was gever, allen kwetsbaar. OW pasten voortdurend en het bieden ging: noord 1 klaveren - zuid 1 harten - noord 2 klaveren - zuid 3 schoppen - noord 6 harten. Nogal wild geboden, maar noord dacht, dat zuid tenminste een zeskaart harten zou hebben. Toch was het eind- contract zeer kansrijk. iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllfm eens in exploitabele hoeveelheden voor. Doch de belangrijkste delfstof is bauxiet, de grondstof van de aluminiumberei- ding. Brits-Guyana levert ongeveer 10 'V van de wereldbauxietproduktie. Het is vooral Canadees kapitaal, dat in de bauxietwinning is geinvesteerd. In 1961 deed Brits-Guyana een stapje verder op de „bauxiet-weg", want toen werd de eerste installatie in gebruik genomen, die aluminium afscheidt uit bauxiet. Tal van kleine industriële bedrijven hebben zich de laatste jaren ontplooid. In het agrarisch bedrijf gaat het tamelijk goed. Kortom, de economie van Brits-Guya na ontplooit zich en de vooruitzichten mogen gunstig worden genoemd. En nü zelfstandig Brits-Guyana boekte de laatste ja ren ook in staatkundig opzicht vooruitgang. Een jaar of twintig geleden begon het. Toen zette men de eerste schreden op het constitutionele pad. In 1953 kwam er een grondwet, die voorzag in algemeen kiesrecht, een uit twee kamers bestaande wetgevende vergadering en een uitvoerend bewind in handen van enige ministers. Binnen landse moeilijkheden leidden er toe. dat de grondwet tot 1957 buiten werking werd gesteld. In 1960 kwam er weer een nieuwe grondwet. En het is krachtens deze grondwet, dat erop 21 augustus 1961 al gemene verkiezingen worden gehouden, waarbij alle leden van beide kamers ge kozen zullen worden. De uitvoerende macht komt in handen van een raad van ministers, die bestaat uit een pre mier en ten hoogste negen „gewone" ministers. De gouverneur (benoemd door de Engelse Kroon) benoemt uit de geko zen volksvertegenwoordigers de Eerste Minister en op diens advies de andere ministers. Defensie en het buitenlands beleid blijven (voorlopig nog) in handen der Britse regering. Brits-Guyana zal dan een zelfbesturend gebied zijn ge worden. Deze nieuwe constitutie kwam tot stand op een in maart 1960 in Lon den gehouden conferentie van vertegen woordigers van Brits-Guyana met ver tegenwoordigers der Britse regering. In beginsel aanvaardde men toen de onaf hankelijkheid van Brits-Guyana binnen het Britse Gemenebest. Wanneer die onafhankelijkheid een voldongen feit zal worden, zal nog nader worden be slist, maar bijzondere omstandigheden voorbehouden zal Brits-Guyana binnen afzienbare tijd zijn intrede doen in de kring der soevereine staten. Dat deze gang van zaken in Suriname met veel belangstelling wordt gevolgd, behoeft wel geen betoog. De mogelijkheid bestaat, dat Brits-Guyana zich later zal aan sluiten bij de „Federatie van West-In- dië", die, als alles gaat conform de plannen, op 31 mei 1962 soeverein zal worden. Politieke arena t-n rits-Guyana met een oppervlakte |-< van 215.000 km2 (bijna zevenmaal zo groot als Nederland) en ingeslo ten door Suriname. Brazilië en Venezue la is dun bevolkt, want het telt niet meer dan ongeveer 560.000 inwoners. De bevolking is bont geschakeerd. De meer derheid (50 wordt gevormd door de nazaten van vroegere immigranten uit India. Een derde deel der bevolking is van Afrikaansen bloede. Voorts zijn er kleine groepen Amerindianen (oorspron kelijke bewoners des lands), gemengd- bloedigen. Chinezen, Portugezen en an dere Europeanen. Een kwart der bevol- kong woont in de hoofdstad Georgetown. Afleidingsmanoeuvre van Sowjet-Unie na mislukkingen elders Radio-Moskou heeft gisteren een ver klaring van het officiële persbureau Tass omgeroepen waarin wordt gepro testeerd tegen het aanleggen van oases van de Cenvo (Centrale Verdragsorga- nisatie» in Perzië en Pakistan. Elke agressie die in Pakistan of Perzië haar oorsprong vindt zal in de kiem worden gesmoord. Het bestaan van de Cenvo vormt ook een bedreiging van omliggen de landen als Afghanistan, zo wordt ver der gezegd. In het gebouw van Tass in Moskou is een tentoonstelling ingericht waar do cumenten van de Cenvo voor journalis ten ter inzage üggen. aldus Tas.s. Twee van de „documenten" zijn geda teerd 3 februari 1958. Het hoofdkwartier van het Bagdad-pact in de plaats waarvan de Cenvo is gekomen werd na de revolutie in Irak. in juli 1958. van Bagdad naar Ankara overgeplaatst. Irak trad in maart 1959 formeel uit het pact. De documenten hebben betrekking op het radio-actief maken van een zone die zich over Perzië. Pakistan en Afghani stan uitstrekt. Dit zou moeten geschie den door het teweegbrengen van veertig atoomexplosies, die miljoen mensen het leven zouden kosten. De plannen hier voor zouden moeten worden opgesteld door Amerikaanse en Engelse deskundi gen. Zoals bekend zijn de Verenigde Sta ten niet formeel lid van de Cenvo. Ame rika is echter wel vertegenwoordigd in de drie commissies van de verdragsorga nisatie. De Cenvo wordt gevormd ctoor Engeland, Turkije, Perzie en Pakistan. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde naar aanleiding van de Rus sische beschuldigingen, dat deze vals zijn en klaarblijkelqk tot doel hebben »le aandacht van de wereld af te leiden van de mislukkingen, die de communis ten in andere gebieden hebben geleden. W(j herinneren ons zeer goed dat Mos kou in het verleden documenten heeft gepubliceerd waarvan de valsheid is vastgesteld, aldus de woordvoerder. Klotsjko klaagt over gemis aan erkenning Dr. Michail Antonowitsj Klotsjko. de Sowjetrussische geleerde, die deze week in Canada asiel heeft gevraagd, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de slechte levensomstandigheden in Moskou en de weigering van de Sowjet russische autoriteiten zijn werk te er kennen hem tot zfjn stap hebben ge bracht. „Ik kon niet werken zoals ik wilde", zei hij. De 59-jarige chemicus, door functio narissen van de Sowjetrussische-am- bassade in Canada vanzelfsprekend be schreven als een „nul" (dat is de ge bruikelijke tactiek in dergelijke gevallen, Red. LD.) toonde fotokopieën van do cumenten die volgens hem zijn be kwaamheid bewezen. Klotsjko zei dat hij sinds 1930 lid van de communistische partij is ge weest. een korte periode van uitsluiting in 1937 uitgezonderd, „toen mijn leven aan een zijden draad hing". Veel van zijn werk op het gebied van de fysische en anorganische chemie werd door zijn superieuren aan de Mos- kouse Academie van Wetenschappen tegengewerkt, aldus Klotsjko. Dit was volgens hem een gevolg van door hem geuite kritiek tijdens een conferentie in 1948 op de Academie, waarin hij zei dat de wetenschappelijke geschiedenis van Sowjet-Rusland verdraaid werd. Voorts wilde hij rechtzetten dat hij niet onderscheiden is in de orde van Lenin. maar in de Rode Banier en in 1948 de Stalin-prijs heeft ontvangen. Harry Meyer is nog steeds zoek Het Haagse jongetje Harrv Meyer, dat sinds maandag in Voorschoten wordt vermist, is nog steeds niet gevonden. Alle naspeuringen van de politie ten spijt. Vannacht is het Voorsrhotense politiekorps in de weer geweest op het bouwterrein Adegeest, waar Harry voor het laatst is gezien. Met een graaf machine werden de zandhopen op het terrein omceeraven. Op het bericht van Harry's vermis sing zijn vele reacties binnengekomen. O.a. hebben het meisje en liet jonge tje. waarmee Harry voor het laatst is cezien, zich gemeld. Een en ander heeft echter nog geen enkel positief spoor opgeleverd. Frank Buchman begraven Gisteren is de stichter van „Morele Herbewapening". Frank Buchman. in zijn familiegraf in Allentown (Ver Sta ten) begraven. De begrafenisstoet be stond uit 70 wagens. Meer dan 150 vol dingen van buiten Amerika woonden de begrafenis bij. Buchman is op 7 augustus aan een hartaanval in Freudenstadt in Duits land overleden. Zijn stoffelijk over schot is naar de Ver. Staten overge bracht. Buchman heeft enig grondbezit aan de Oxford beweging en de Morele Her bewapening nagelaten. In zijn testa ment heeft hij bovendien bepaald dat zijn huis in Allentown door de Oxford- groep zal worden overgenomen en als gedenkteken zal worden ingericht. Mysterieus bezoek aan Argentinië In Argentinië zqn vandaag veilig heidsmaatregelen genomen na een cri sis in de strijdkrachten welke werd veroorzaakt door een onverwacht be zoek van de Cubaanse minister van Industrie, Ernesto Guevara, aan presi dent Frondizi. Enige troepen moeten in de kazernes blijven en de wachten zijn verdubbeld. In diplomatieke kringen is men even eens ontevreden over het bezoek Men noemt het in Buenos Aires „zeer myste rieus". Het ministerie van Buitenlandse Zaken zweeg aanvankelijk over het on derhoud en deelde ten slotte mee dat Guevara de dag tevoren een visum voor Argentinië had gevraagd. President Frondizi. wiens regering tevens door een algemene staking wordt bedreigd, verdediigde "gisteravond zijn politiek vla radio en televisie tegenover vijanden van rechts en links. Osborne beschimpt zijn landgenoten (Van onze Londense correspondent) De 31-jarige toneelschrijver John Os borne „Omzien in wrok", „De confe rencier". en „Luther"), de eerste van Engelands „boze jongemannen" neeft gisteren in het socialistische weekblad. Tribune, een van haat druipende, open brief aan het adres van Engeland ge richt. Hij beschimpt velen van zijn landgenoten. „Engeland, wees vervloekt" schrift hij. „gij zijt thans aan het weg- Tegen 6 harten speelde west ruitenheer voor - noord troefde in met harten 9. Men zou éénmaal troef kunnen spelen, doch als hartenaas wordt genomen en harten wordt nagespeeld, ls de leider aangewezen op een 3 2 verdeling in troef, alsmede op een 4 3 verdeling der uitgaande klaveren. Een goed simpel begin is, ln slagen 2 en 3 hoge klaveren te spelen en twee ruitens op te ruimen. Hierna met schop penaas naar de hand (Zuid) en de laatste (4e) ruiten in noord aftroeven met troef 10. Hierna de hartenvrouw (die sec ligt) naspelen als hartenaas nu niet sec zit en de tegenpartij uit echte brldge- spelers bestaat, zal de hartenvrouw aan de tafel blijven. Hoe moet zuid hierna in zijn hand komen om verder troef te trekken? Er zijn twee mogelijkheden: a) met schoppenvrouw naar zuid gaan (risico: de volgende troef trek, die de tegenspeler lntroeft); b) met Introeven van een klavertje naar zuid gaan (risico: de troeven zaten 4:1 de tegenpartij neemt hierna met hartenaas en speelt ruiten, die zuid moet aftroeven. Zuid is nu troef- kort d.w.z. de tegenpartij heeft één troef langer dan zuid). Dat speelwijze a) mislukt, geschiedt slechts als de tegenspeler die 3 kleine troeven had, ook van huls uit slechts 2 schoppens bezat. Zitten de lange har tens samen met de lange schoppens, dan ls er geen vuiltje aan de lucht even min als een tegenspeler hartenaas-derde of vierde had, want hij komt dan met hartenaas aan slag en kan zichzelf geen Introever bezorgen. Speelwijze a) ls dan ook zeker wat veiliger dan b) alhoewel het ln per centages uitgerekend wel bitter weinig zal schelen. In de praktijk moet een spe ler leren een keuze te maken liever gezegd, de goede keuze te maken! En als hi) het eens een keertje onfor tuinlijk doet. kan zijn partner weer wat leren: begrip tonen, voor het redelijke speelplan, en niet gaan redeneren na dat alle kaarten bekend zijn en de ge heimen dus geen geheimen meer zijn! Antwoord op bridgevraag dezer week: Noords biedvolgorde maakt verschillende dingen zeker: a> dat noord voldoende sterk is om een manche te forceren (zUn sprongbod naar 2 schoppen was mancheforclng) b) dat noord ten minste een goede vfjfkaart in schoppen heeft c) en dat noord dus ook ten minste een goede vfjfkaart (misschien een zeskaart) ln ruiten heeft, daar hij nu eenmaal begon die kleur te bieden. Zuid moet nu dan ook niet volharden ln Sansatout. doch 4 schoppen bieden 3 SA ls zelfs pertinent onjuist, daar noord gemakkelijk met een waardeloze singleton of zelfs een renonce in kla veren. op tafel kan komen. H. W. Fllarski. rotten en heel spoedig zult ge verdwij nen". Osborne woont tegenwoordig ln een villa ln Zuid-Frankrijk, waar hij aan een nieuw toneelstuk werkt. In zijn brief spuwt hf) speciaal zijn gal uit over premier Macmillan en oppositie-leid er Galtskell. De hoofdredacteur van „Tri bune" verklaarde: „Ik geloof dat ik weet wat hij bedoelt. De situatie in Berlijn is bezig een catastrofe te worden en niemand schijnt ln staat te zijn, deze af te wenden. Ik geloof dat Osborne de mensen wil wakkerschudden en ik neem het hem niet kwalijk". In september beginnen de lessen in PATROONTEKENEN. KNIPPEN en NAAIEN voor eigen gebruik. Gezellige kleine clubjes. Inlichtingen en inschrij ven liefst 's avonds na 6 uur. L. BIK, Hoefstr. 21 Leiden. WONINGRUIL Leiden-Den Haag. 3 Kamer flat met comfort, huur f. 54.- per maand, omg. Zuiderpark. Gevr. grotere woning. Hoge huur geen bezwaar. Br. bur. van dit blad onder no. 27277. MACHINEFABRIEK vraagt: Sollicitaties LEVENDAAL 93. EMAF, Dorpsstraat 26—30 te Zoeterwoude, tel. 01715—207, vraagt voor direct Hoog loon - Aanmelding: dagelijks aan de fabriek. vraagt voor haar bedrijf te Leiden: PLASTICS yoor verrichten van diverse fabrielcswerkzaamheden. VOORSCHOTEN VERBETERDE ARBEIDSVOORWAARDEN. Voor personen, woonachtig buiten Leiden, kan reisgeld worden vergoed. Sollicitaties dagelijks van 9 uur v.m. tot 5.30 uur n.m., Herengracht 36—38 te Leiden. N.V. „CEMSTO", Papengracht 7c, Leiden, telefoon 23297. vragen wij enige nette (boven 18 jaar) GEBODEN WORDT: Loon volgens CA.O. plus premietoeslag. Goede sociale voorzieningen. Vrije werkkleding. Aanmelding of inlichtingen: elke dag van 9—12 en 2—6 uur (behalve zaterdag). Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond vraagt voor zijn afdeling Bewegwijzering die na een inwerkperiode wordt belast met het samenstellen van bewegwijzeringsplannen en hét voeren van de daarmede verband houdende correspondentie. Vereisten: belangstelling voor het verkeer; goed stylist. Opleiding tenminste MULO, leeftijd 21-28 jaar. voor zijn afdeling Administratie ter algemene assistentie In de administratie op het hoofdkantoor en de bijkantoren. Vereisten: goede boekhoudkundige kennis, enige jaren administratieve ervaring, zelfstandig kunnen werken en bereid zijn te reizen naar de bijkantoren. Opleiding: tenminste MULO Leeftijd niet beneden 21 jaar. voor zijn afdeling Verzekeringen voor het verrichten van administratieve werkzaamheden. Vereisten: administratieve ervaring en zelfstandig kunnen werken. Opleiding: MULO of Handelsdagschool. 'Leeftijd ong. 23 jaar. voor zijn afdeling Reisinlichtingen voor het schriftelijk en telefonisch verstrekken van reisinlichtingen. De mogelijkheid bestaat om na een seizoen aan de balie té worden geplaatst. Vereisten; middelbare opleiding, reiservaring en representatieve verschijning. Leeftijd 21-25 Jaar. Aan hen die buiten Den Haag of aangrenzende gemeenten wonen wordt een vergoeding voor reiskosten gegeven rekening houdend met de daarvoor geldende regeling. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszakcr Postbus 2200, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4