LEIDEN HART VAN RIJNLAND yébbl, Gero-casselfe Ben-Hur ontroert slechts zelden maar imponeert zoveel te meer Tentoonstelling in Plantsoen wordt iets zeer bijzonders Circus Boltini drie dagen in Sleutelstad de enige Zaterdag 26 aug. inschrijving haring en wittebrood FILMS Grandioze film van 3V2 nur! Kerkelijk L even Oogericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 augustus 1961 Tweede blad no. 30430 Toen er van een VEBO nog geen sprake was. Zó zag de Nieuwe Beestenmarkt er in 1880 uit. Op deze ongemakkelelyke plaats la gen de beesten met gebonden poten te wachten op de beslissing over hun toe komstig lot. Verschillende straatnamen Na bloemententoonstelling en corso wacht een nieuw hoogtepunt ter afsluiting van de zomer: op de wallen van Leiden een grote landbouw tentoonstelling, omringd door groen, bloemen, glooiende hellingen en herinneren er eveneens aan, dat in Lei singel, uniek voor een zo feestelijke qebeurtenis ter ere van het 25-jariq de vwmarkt steeds een belangrijke .ttda r\ j j ,i plaats heeft ingenomen, bestaan van onze VLBU. De ouderen onder ons zullen zich nog Maar niets blijft vanzelf in stand, herinneren hoe in deze omgeving feesten kunnen slagen, zoals een herdenking van het 3^e eeuwfeest van Leidens ontzet in 1924. Met het prachtige Plantsoen als ach tergrond zal deze veelzijdige tentoonstel ling stedeling en plattelander kunnen boeien. Ik stel de stedeling een ogen blik voorop, want hy by uitstek heeft nu de kans om in een even fraaie ais gezellige omgeving „zo maar vlak bij huis" te zien wat landbouw en veeteelt de stadsmens te bieden hebben. Dat weet u wel, zult u misschien zeg gen. heel gewoon vlees, boter, kaas en eieren. Toch weten Wj) bijna allen hier van veel minder dan we denken. Weet u. dat de kwaliteit van ons vlees nog steeds vooruit gaat? Dat de smaak van ons publiek geleidelik verandert? Dat de veestapel ook in onze overvolle rand stad Holland zich keurig in aantal hand haaft ondanks de nieuwe stadswijken, welke overal uit de grond rijzen? Dat im mers door velerlei uitvindingen en de mechanisatie de agrarische bedrijven meer en betere produkten afleveren dan vroeger? Dat dit ook van belang is voor de export naar het buitenland? Dat deze ontwikkeling steeds hogere eisen stelt aan vakkennis en handelsbekwaamheid van boer en tuinder? De tentoonstelling geeft u een verrassend beeld hoe mooie en voor ons allen belangrijke resultaten worden bereikt. Een modelstal. kostbare stands, zoals van het Produktschap voor Vee en Vlees, van het Nederlands Zuivelbureau, van het Produktschap voor groenten en fruit in samenwerking met o.m. de Leidse veiling om enkele van een tiental grote stands te noemen maken u „spelen derwijs" met deze voor ons dagelijks le ven zo belangrijke zaken van landbouw en veeteelt vertrouwd. U kunt niet al leen alles zien maar ook veel proeven. Bent u vermoeid. zo heel uitgestrekt is het terrein overigens niet; iedereen van welke leeftijd ook kan deze tentoon stelling aan dan zijn er niet alleen bankjes maar ook een café midden op het Plantsoen bij de hand, terwijl u, wanneer u goed let op de aankondigin gen. tevens getuige kunt zijn van bij zondere uitvoeringen op een vlonder in de Singel. Hart van Rijnland Bloemen en verlichting zullen het fees telijk aanzien verhogen en dat moet ook. want het is voor Rijnland met Leiden als hart. van dinsdag 22 augustus tot en met zaterdag 26 augustus, elke dag van 10 uur tot 23 uur feest ter ere van de bloei ende VEBO, die nu 25 jaar er alles op zet om de kwaliteit van onze fok- en slachtveestapel omhoog te brengen, op dat Rijnland zijn plaats in de agrarische wereld behoudt. Daarin zal Rijnland alleen slagen wanneer voortdurend alle krachten wor den ingespannen om de kwaliteit van onze veestapel steeds verder te verbete ren. Nog een tweede taak heeft de VEBO: Leiden als marktstad steeds weer in het centrum van de belangstelling te plaat sen. Zoals de VVV ons de vreemdelin gen brengt, zo bevordert de VEBO de toestroming van runderen, schapen en varkens naar de Leidse veemarkt. Zo behoudt onze stad haar centrumfunctie, die het gemeentebestuur nogal eens fi nanciële zorgen maar de handeldrijven- den meer welvaart brengt. Reeds in 15de eeuw een Leidse veemarkt Stad en platteland hebben elkander nodig. Hun samengaan berust bij ons op een traditie van meer dan vijf eeuwen; wij kunnen gerust zeggen van af het ontslaan van Leiden. Het uitge breide net van de tussenhandel heeft ons stedelingen van nu van platteland en boer vervreemd. In vroegere tijden was dit anders. Op de warenmarkten in hun oudste vorm waren het de boeren zelf, I die hun produkten aan de man trachtten te brengen. Behalve de warenmarkten i heeft ook de veemarkt van Leiden reeds een eerbiedwaardige leeftijd. Zo wordt rt in een verordening van 1406 al gesproken hunner één- of meermalen met een be- van een markt voor magere varkens op j zoek zal worden vereerd, de Nieuwe Rijn, terwijl volgens een late- De plattelanders trekken op naar uw re verordening de opritten van de Hoge- stad, Leidenaars bezet de wallen! woerdsebrug als plaats voor de vette var- Mr. J. Drijber, kens werden aangewezen. Wethouder van het marktwezen. ook niet Leiden als marktstad; zeker niet in onze maatschappij, waarin alles schijnt te veranderen. Zoals Rijnland zich alleen met hard werken kan hand haven als agrarisch land van de eerste rang, zo zal Leiden alleen dan markt stad van de eerste rang blijven voor nu meer dan 200.000 stuks vee wan neer alles wordt gedaan om onze markt aan te passen aan de eisen van de tijd. Met vertrouwen zie ik de toekomst tegemoet zolang wy kunnen steunen be halve op onszelf, op de VEBO. wijd ver takt in het agrarisch land rond Leiden. De VEBO wens ik geluk met haar zilve ren jubileum, en onze stad met deze op haar schone oude wallen tot stand gekomen tentoonstelling „Landbouw in de Randstad", die naar ik van harte voor de stedeling hoop, door heel velen Het circus Toni Boltini zal 25, 26 en 27 augustus voorstellingen geven in de Sleutelstad. Dit circus, waarin enkele topartiesten optreden, heeft totnutoe een hijzonder succesvolle tournee achter de rug. Zoioel in Den Haag als in Amsterdam vierde het triomfen. Een van de voorstellingen in de residentie woonden wij enige maanden geleden hij. Hieraan wijd den wij een lovende recensie. Dit door-en-door Nederlandse cir cus is typisch op het puhliek afge stemd. Vandaar, dat aan de paar- dennummers, die vroeger zo speci fiek voor een circus waren, minder aandacht is besteed dan aan het va riété-element. Toch zal men ook in dit curcus kunnen genieten van een aardig en perfect uitgevoerd dres- suumummer, dat voor rekening van de bejaarde heer Wilke sr. komt. Hoogtepunten vormen het optre den van de seven eagles troupe, die slechts uit zes man bestaat, omdat een van deze evenwichtskunstenaars op de hoge draad in Marinique is gevallen en zich heeft teruggetrok ken. De trapezenummers zijn sterk vertegenwoordigd met de 3 Picidis uit Oost-Duitsland en de Franqaise José Lane. Ook staat er een nummer op het programma, waarin .JCing Everest" op zijn handen een ski schans afglijdt. Een wilde dieren- nummer van Alberto Althoff, een optreden van gedresseerde chimpan sees en een jongleur, die met hon derden borden goochelt, staan naast de traditionele clowns op het reper toire. Tot slot is er een skelterwedstrijd, waarbij de coureurs van het circus de plaatselijke skelterberijders uit dagen en voorts iedereen, die maar zin en een skelter heeft. voor mensen die kwaliteit verlangen 's Avonds van 6—10 uur in Stadsgehoorzaal In verband met haar 75-jarig bestaan heeft de 3-October-Vereeniging dit jaar een feestprogramma opgesteld, dat de omvang van de jaarlijkse feestvieringen verre overtreft. Nochtans zijn enkele punten in dit programma gehandhaafd, welke door hun traditionele waarden op zichzelf reeds hoogtepunten vormen, zoals bijvoorbeeld de herdenkingsdienst in de Pieterskerk, de koraalmuziek in het Van der Werfpark en de uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw. Traditiegetrouw vindt zaterdag avond 26 augustus van 610 uur in de vestibule van de Stadsgehoorzaal voor dit laatste gebeuren de inschrijving plaats. Er zü wellicht ten overvloede nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat het deelnemen aan deze historische traditie niets te maken heeft met rang of stand, doch uitsluitend de voortzet ting betekent van een zinvol gebruik, gegrond op dankbaarheid van de bevrij ding van het Spaanse juk en de daaruit voortvloeiende bereidheid tot herdenken. Men mene ook vooral niet dat men uren in de rij moet staan om in het bezit te komen van de feestgave. Zowel voor de registratie aa. zaterdagavond als op 3 oktober de dag van de uitreiking, zijn uitgebreide maatregelen genomen om de wachttijd tot een minimum te beperken. De gegadigden kunnen daartoe in be langrijke mate bijdragen door niet lang van te voren een file te gaan vormen, doch hun komst naar de Stadsgehoor zaal, resp. het Waaggebouw te verdelen over het gehele tijdvak, dat daartoe de gelegenheid bestaat. Het Bestuur der 3 October Vereeniging hoopt en vertrouwt, dat ook dit belang rijke onderdeel van het feestprogramma door een record-deelneming in het teken van het platina-jubileum zal komen te staan. Vadi m"s „Mensen zonder moraal" CASINO In een topbezetting met o.a. Franqoise Arnoul, O. E. Hasse en Robert Hossein heeft regisseur Roger Vadim aan een nog al onwaarschijnlijk intrige-verhaal een grote spanning meegegeven, niet het minst door er de wankele liefde van een meisje, dat aarzelt tussen twee minnaars, doorheen te weven. Vadim is een vakman, die de kunst verstaat een kleurenfilm uit te tillen boven het gemiddelde niveau van het gekleurde prentenboek. Hij was in dit geval niet weinig gehandicapt door het zwakke verhaal, maar ook VAN DEZE WEEK Ondanks hoge verwachtingen geen teleurstelling Zoekt U een van f40.— of f400. heeft het. De Gero-specialist. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 Officiële publikaties POELWETERING AFGESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Poel- weterlng met Ingang van 28 augustus 1961 voor de duur van de werkzaamheden al daar zal zijn afgesloten voor alle scheep vaartverkeer. Trianon Het is schier onmoge lijk nu nog volkomen onbevangen te staan tegenover William Wylers „Ben-Hur". Na alle publiciteit, welke deze film reeds gekregen heeft. Wij hebben destijds uitvoerig stil gestaan bij de opnamen, gezien de ongebruikelijke grote opzet van deze rolprent, de enorme bedragen, die ermede gemoeid waren en het toch nog zeldzame verschijnsel, dat Metro Goldwyn Mayer hiermede eigenlijk alles op deze troef zette. Later hebben wij volop aandacht besteed aan de premières in New York en Londen om te wijzen op de berg superlatieven, die de critici I aansleepten om de loftrompet te steken over de grootsheid van deze Amerikaanse produktie. En tenslotte konden wij toch niet voorbij gaan aan de Oscar-stortbui, die over dit grandioze spektakelstuk terecht kwam. Hij sleepte meer bronzen eerbewijzen (11 stuks) in de wacht dan enige film ooit tevoren. Kan men, als de oren nog tuiten van al die loftuitingen, nog onbevangen staan tegenover zo'n film? Onmogelijk, de ver wachtingen zijn dermate hoog gespan nen geraakt, dat men denkt dat het alleen nog maar kan tegenvallen. Maar we hadden eigenlijk niet verwacht, dat in Leiden de mogelijkheid zou ontstaan, te zien of het ons inderdaad zo zou ver gaan. Immers, er was geen theater in de Sleutelstad geschikt voor het draaien van dit kolossale werk. Tot in Trianon de arbeiders aan het werk gingen. Het doek werd verbreed, stereofonische ge luidsweergave mogelijk gemaakt door het plaatsen van meer luidsprekers in de zaal en de apparatuur werd ook aange past. Dus kon gisteren de eerste van de weinige grootdoek-films, die uit de pro duktie zyn gekomen, ook in Leiden in première gaan: Ben-Hur. Tezijnertijd zullen dan nog Spartacus, Porgy and Bess, King of king en anderen volgen. Rechts Charlton Heston (Ben Hur) en Stephen Boyd (Messala) tijdens de paardenrennen op het beslissen de moment van hun verbeten strijd op leven en dood. Maar voorlopig verheugen wij ons over de komst van „Ben-Hur". Inderdaad verheugend, want de zeer hoog gespan nen verwachtingen ten spijt is het geen teleurstelling geworden. Integendeel, het is een magistraal, indrukwekkend werk stuk, dat ondanks zijn drieënhalf uur lengte zonder pauze voortdurend boeit. Men kan terecht aanvoeren, dat William Wyler de menselijke aspecten van de door generaal Lew Wallace be- scvhreven belevenissen van de aristocra tische jood Ben-Hur in het door de Ro meinen onderdrukte Judea ten tijde van Christus niet tenvolle heeft uitgediept. Hij ontroert dan ook zelden, maar te meer imponeert hy met de weergaloze beelden, die hij schept. Hoogtepunten van knappe massaregie zyn ongetwyfeld de machtig uitgebeelde zeeslag en de adembenemende paardenrennen. Het heeft na het vele, dat over deze film reeds is geschreven, weinig zin er nog weer eens diep op in te gaan. De on- daar bleek hij tegen te zijn opge wassen, zodat hij Imerkwaardig ge noeg!) enkele licht-pikante scènes naar de achtergrond dringt door de psychologisch-interessante weifelin gen van het meisje, dat zich wél korte tijd vergeet in de armen van een vroeger vriendje, maar op zeker ogenblik toch een vast besluit neemt en de held verkiest boven de schurk. O E. Hasse speelt hier de rol van de baron, die in de tweede wereldoorlog schatrijk is geworden door het. op voor treffelijke wijze vervalsen van bankbil jetten. Hij heeft zich ontfermd over een arm meisje en haar op royale wijze geholpen by het verwen/en van een ruime mate van beschaving. Maar on gemerkt is hy liefde voor haar gaan koesteren. Als zy hem verlaat om haar nieuwe geliefde te volgen, wil hy een jeugdige medeminnaar, die by hem in woont, ertoe brengen haar terug te ha len. Maar deze. wetend, dat zij het ver mogen zal erven, wenst daarvan de helft te ontvangen. Aanvankelijk schijnt zyn opzet te gelukken, maar de schone komt er tenslotte toe definitief haar keus te maken en mede te werken aan de ontmaskering van haar aanvanke lijke vriend, die intussen uit gelddorst de moordenaar van de baron is gewor den. Men kan niet zeggen .dat deze ge schiedenis overal even duidelijk is. Op de achtergrond speelt een vierde figuur een rol, die als geheim agent op zoek is naar de matryzen van de valse bank biljetten. En dan zyn er twee lijfwach ten van de baron, die nogal eens de rol van nar moeten spelen, waardoor er plotseling situaties ontstaan, die in' het kader van het geheel nauwelijks passen. Niettemin is Vadim er goeddeels in ge slaagd de hoofdlijnen van deze nogal kreupele geschiedenis vast te houden. Dit gevoegd by de kleuren en zijn capaciteit om zelfs onwaarschynlijke taferelen een zekere mate van echtheid mee te geven, maakt deze intrige- en speurdersfilm het aankijken toch wel waard. Men neemt er bepaald „niets van mee", maar aan spanning ontbreekt het niet. O Sole Mio Geprolongeerd LUXOR De aaneenschakeling van vroiyke klanken, die de aan de Rivièra opgenomen kleurenfilm „O Sole Mio" eigenlijk is. heeft zoveel belangstelling ondervonden, dat hy nog een weekje zeker op het programma bhjft staan van het theater aan de Stationsweg. Danny Kaye Week Goede grepen uit wat oudere doos REX Danny Kaye kan men deze week in vele gedaanten over het witte doek van het theater aan de Haarlem merstraat zien lopen, springen, darte len, dansen en wat niet al meer .Aan het komische Amerikaanse fenomeen, dat Danny Kaye heet, heeft men name lijk de gehele week gewijd. Tot en met zondag is hy te zien als „Kampioen melkboer". Daarna kruipt hij tot en met dinsdag als „Walter Mitty" in de huid van vele persoonlykheden en in de res terende twee dagen volgen totslot „De roemryke daden van Danny Kaye". Het zyn filmische grepen uit de da gen. dat Danny Kaye het nog voorna- melyk in de clownerie zocht. Inmiddels is zyn styi gewyzigd, hij heeft de hu mor meer willen zoeken in het norma le. het gewone, het alledaagse. Maar velen blyven de Kaye van vroeger da gen als kampioenmelkboer, als Wal ter Mitty of als circusclown prefe reren. Zij kunnen het hart dan nog eens in Rex ophalen. geëvenaarde zegetocht van deze filmi sche belevenis is nog lang niet ten einde al zijn alle records op dat gebied reeds gesneuveld. Velen zullen nog bewonde ring voelen bij het zien van de knappe wyze, waarop Charlton Heston de titel rol vervult, zullen onwillekeurig antipa thie opvatten tegen zijn wrede rivaal Messaie (Stephen Boyd) en zullen ge raakt worden door de rustige schoon heid van de debuterende Israëlische Haya Harareet in de rol van Esther. Want het is inderdaad een film, waar men een avond of middag voor moet vrij maken. ,,'n Tikkeltje diefstal" Gezellig geval! Studio Dat de film ,,'n Tikkeltje diefstal" met James Mason in de hoofd rol geprolongeerd moest worden, kan geen verwondering wekken. Wanneer ge, in deze troosteloos-trieste zomer, be hoefte hebt aan écht „een-avondje-uit", welnu, dan kunt ge bij deze geestige film volop terecht. Ge kunt genieten v^n de humoristische avonturen van deze duik- bootcommandant, die graag een fortuin wil verdienen, om de vrouw van z'n hart voor zich te winnen en daarin ènders slaagt, dan hy 't zich aanvankelyk had gedacht. Een gezellig geval, waarbij ge alle regenvlagen als op slag vergeet! „De wraak van Hercules" Uitbeelding van kracht LIDO „De wraak van Hercules" (La Vendetta di Ercole) geeft een beeld van de welhaast alles vernietigende kracht van de halfgod Hercules, die zelfs de woede van de Goden trotseert. Hy keerde terug uit het Dodenryk, waar hy de draken weerstond, by zijn vrouw Dejenina." Zyn grote tegenstan der is regent van Oecalis, Eurystheus, die hem als de enige hinderpaal be schouwt voor zyn verovering van de stad Thebe. De strijd tussen deze beide mannen, vormt het hoofdthema van dit bewogen verhaal, waarin ook de liefde een grote rol speelt. Er zyn vele vrouwen, wier schone verschynmgen deze film door kruisen, zo bijv. Thea de prinses van Oecalia, die liefde opvatte voor Illus, Hercules' zoon. Euristheus wil een hu- welyk tussen deze twee verhinderen, omdat hy haar zelf begeert, teneinde zodoende koning van Oecalia te worden. En een orakel voorspelde Hercules, dat zyn vrouw Dejanira zal sterven, indien dit huwelyk zou plaatsvinden. Rond dit gegeven gebeuren verschrik kelijke dingen; de haat van Hercules tegen Oecalis kent nauwelijks grenzen meer. Als climax van zyn geweldige at letische prestaties haalt hij de stads muren neer: zy storten met donderend geweld ineen. En hy slaagt tenslotte er in, zyn vrouw uit de klauwen van de wreedaardige Oecalis te bevryden. Een film. waarin de zwaarst lykende zaken (vermoedelijk speelt hierby het bordpapier een grote rol) als kaarten huisjes in elkaar gesmeten worden, als gevolg van Hercules immense kraent en waaruit het u duidelyk zal zyn, dat het beter is om maar niet met hem in het strydperk te treden, want u zoudt het tegen deze geweldenaar absoluut afleg gen Onder regie van Vittorio Cottavafi is dit alles in kleuren tot stand gekomen, met in het centrum van de talloze spec taculaire avonturen een Mark Forest, wiens kolossale spierbundels zelfs in staat zijn om een witte olifant of een zwarte beer te overmeesteren. Wij persoonlijk zullen hem liever uit de weg gaan, als hij op ons af komt Concerten Maatschappij voor Toonkunst In het seizoen 1961/62 zal de Maat- schappy voor Toonkunst wederom drie concerten organiseren. Op donderdag 12 oktober treedt op de Nederlandse pianist Daniël Wayenberg, een der grootste virtuozen van het internatio nale muziekpodium. vrijdag 12 januari presenteren zich de „Wiener Solisten", een instrumentaal ensemble In de trant van „I Musici" en vrijdag 9 maart zal zich het Danzi Kwintet, bestaande uit Floris Vester (fluit). Koen van Slogte- ren (hobo), Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan Woudenberg (hoorn) doen horen. NED. HERV. KERK Beroepen te Blija L. J. van der Kam te Berkenwoude te Drachten J. G. H. Eg- gink te Avereest te Dedemsvaart J. Plasman te Gieterveen te Boven-Har- dinxveld A. Gooyer te Sommelsdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Abcoude J. J. Kuiper, kand te Sassenhelm. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Genemuiden A. Hofman te Zeist.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3