Heerst er wanbeleid in bejaardencentrum? Pilmanschool BRUILOFT DADEN Bewoner door Stichtingsbestuur in een kort geding gedagvaard Café-Rest. „Zomerzorg" Deze zomer veel te weinig zon Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 4 en kan zich indenken, dat de IV Westduitsers in het algemeen en 1 j de Westberlijners ln het bijzon der zich in de nerveuze spanning van de afgelopen dagen begonnen af te vra gen of de bondgenot-en het alléén bij papieren protesten zouden laten. Overi gens is dit nu geen vraag meer, want de Geallieerden hebben intussen ook op andere wijze gereageerd op de rode uit dagingen aan de Brandenburger Poort: Frankrijk zal zfin lucht- en landstrijd krachten in het land zelf èn die in West-Duitsland versterken, onder meer door een eskader van 72 supersonische straaljagers van het type Mystère-IV; de Britten hebben besloten hun Rijn- leger op de volle sterkte van 55.000 man te brengen en de Royal Air Force in Duitsland te versterken met straaljagers van het type Javelin, die in alle weers omstandigheden gebruikt kunnen wor den. Amerika tenslotte, dat dezer dagen al maatregelen trof voor leger en lucht macht-, heeft verder besloten 43 oorlogs schepen „uit de mottenballen" te halen en deze reserve in actieve dienst te ne men. Natuurlijk is er weinig reden om deze en dergelijke besluiten met onver deeld enthousiasme te begroeten. In Parijs sloeg men dan ook de juiste toon aan door aan de mededeling over de militaire versterkingen toe te voegen, dat „Frankrijk bereid blijft mee te werken aan vermindering van de spanning, zo dat er onderhandelingen kunnen wor den geopend". Inderdaad, déérom gaat het: vermindering van spanning en re delijk overleg. Maar zolang de „vrede lievende" politiek van Moskou en Pan- kow (Oost-Duitsland) met het kwalijke middel van chantage werkt, kan het Westen moeilijk anders doen dan nu is aangekondigd. Het zou betreurenswaardig zijn, in dien de toch al moeilijke situatie in Berlijn vertroebeld zou worden door de Westduitse verkiezingsstrijd. Op merkelijk is, dat de socialistische burge meester van Berlijn, Willy Brandt, die de voornaamste concurrent van dr. Ade nauer is voor het toekomstige kanselier schap. deze week een heel wat feller toon aansloeg dan zijn grote tegenstander. Des te lofwaardiger is de houding van Adenauer, die zelf nadrukkelijk tot ma tiging maanden en ook door enige leden van zijn Cnrlstendemocratische re gering kalmerende woorden liet spreken. Het zou immers bepaald bedenkelijk zijn, indien Brandt en Adenauer tegen elkaar gingen opbieden ln de els, dat het. Wes ten een krachtiger toon dient aan te slaan en het bovendien niet alleen bij woorden zou moeten laten. Gelukkig heb ben Adenauer en zfin ploeg zich daar toe niet laten verleiden. Waarmee ten overvloede nog weer eens is aangetoond, hoe leugenachtig de com munistische bewering is thier te lande bijv. in „De Waarheid"), dat de rege ring in Bonn louter uit .jevanchisten" bestaat, uit verkapte nazis dus, die al leen maar bedacht zfin op het omzetten van de Duitse nederlaag in een glorie rijke overwinning. Brallende oorlogskre ten komen van achter het ijzeren gor dijn en niet uit de Westduitse hoofd stad. waar zelfs de „beruchte revanchi- nist" Strauss (de Westduitse minister van Defensie) zich tégen verbreking van de handelsbetrekkingen heeft uitgespro ken! Maar dit laatste is een waarheid, die men in „De Waarheid" niet aan treft, tenzij misschien met een sarcas tisch commentaar. Het bestuur heeft de mondelinge en schriftelijke klacht over de kwaliteit van het eten, het onvoldoende schoon houden van de flats en het achterwege blijven van allerlei persoonlijk dienst betoon, dat aan de bewoners van de flats was toegezegd, eenvoudig naast zich neer gelegd. Totdat één van de bewoners van de z.g. vrije flats zich vorige maand onttrok aan de overeen komst van de maandelijkse pensionbe taling van f. 500.- en slechts het daarin begrepen huurbedrag wenste te betalen, omdat hij het eten van het flatgebouw niet meer lustte. Het Stichtingsbestuur achtte deze be zwaren onredelijk overdreven en zelfs onhoudbaar en beschouwde de eenzij dige verbreking van de pensionovercen- komst als een onrechtmatige daad. Om dat het vreesde dat dit voorbeeld door anderen gevolgd zou worden en daar mede het hele exploitatlebeleid van het bejaardencentrum in het gedrang zou komen, eiste het Stichtingsbestuur in een kort geding van de onwillige flat bewoner de volledige betaling van de f. 500.- per maand. Voor de president, mr. Janssen, heeft de raadsman van het Stichtingsbestuur, mr. W. Kom, begrip gevraagd voor het standpunt, dat het Stichtingsbestuur de verantwoordelijkheid draagt voor een be hoorlijke exploitatie zowel jegens de in stitutionele belegger, namelijk het be- ambtenfonds van de Staatsmijnen, at indertijd 3 a 4 miljoen gulden voor de bouw leende, als jegens de gemeente Maastricht, die garant bleef voor rente en aflossing. Onbillijk is het dus de Westelijke Grote Drie te verwijten, dat zij „niets hebben gedaan". Bonds kanselier Adenauer heeft trouwens de zer dagen zelf gezegd, dat de grootste spanning nog wel komen zal. Zodat het kortzichtig is van het Westen te ver langen, dat het nu reeds al zijn kruit verschiet. Intussen kwam hier weer eens duidelijk een verschil in mentaliteit tot uiting: de Duitser heeft de neiging zich op het standpunt te plaatsen, dat „de eerste klap een daalder waard is", waar tegenover in de Angelsaksische landen de opvatting overheerst, dat het erom gaat „de laatste slag" te winnen, een houding welke, zeker in dit geval, dat nog lang niet is afgelopen, de voorkeur verdient. En bovendien: wat een prach tige propaganda tegen het communis me spreiden Oostduitsers en Russen op het ogenblik ten aanschouwe van de gehele wereld ten toon! Enige miljoe nen mensen zijn in weinige jaren tijds aan de knallende zweep van kameraad Ulbricht ontvlucht. En de afgrendeling aan de grens in Berlijn bewijst voor Indiër en Papoea, voor neger en Ara bier, dat alleen een harde terreur kan voorkomen, dat er duizend Oostduitsers per dag naar de vrije wereld vluchten. Wat een kolossale schade voor het rode prestige betekent het feit, dat Oost- Duitsland eigenlijk niet eens bestaat. Het is een gebied, waarvan de oevol- king zucht onder het dwangregime van de rode beulen, die niet eens capabel zijn hun slachtoffers van voldoende voedsel te voorzien. Er zijn zelfs twee entwintig Russische divisies voor nodig om de geest van verzet te onderdruk ken, zoals het in 1953 Russische tanks waren, die het vrijheidsverlangen in de Oostzone verpletterden Intussen hoort men hier en daar toch nog de even geniepige als domme vraag „waarom ten onder gaan voor Berlijn"? Wie de kwestie zo stelt, be grijpt niet dat „Berlijn" een toevallige conflictsituatie is. Het had even goed ergens anders kunnen zfin. Er is intus sen een andere vraag, die veel meer klemt: wat weet Chroesjtsjow eigenlijk van de Duitsers af? De enige Duitser, die hij van nabij kent, is immers ka meraad Ulbricht. een man, die niet al leen door het gros van de bevolking in Oost-Duitsland, maar ook door zijn eigen partijgenoten gehaat wordt, om dat zijn enige verdienste hierin schuilt, dat hij in de loop der jaren op waar lijk geniale wfize alle zuiveringen in zijn partfi heeft weten te overleven. De ze hoogst onbekwame man, die zich, door in zijn uiterlijk Lenin na te boot sen, nog enige allure tracht te geven, scheept zijn landgenoten zestien jaar na het einde van de oorlog nog altijd met een mager voedselpakket af, dat ten dele slechts op bonkaarten ver krijgbaar is. En dat is dan de fieuur, waaraan Chroesjtsjow zijn opvattingen over „de Duitser" afmeet. Geen wonder, dat de Sowjetrussische premier die uit de oorlogsjaren vanzelfsprekend geen gunstige indruk van de „edel-Germa- nen" heeft overgehouden tengevolge van de influisteringen van Ulbricht geen begrip heeft voor de verandering, welke zich sindsdien in West-Duitsland vol trokken heeft. Erger is, dat hij evenmin begrip heeft voor de tegenwoordige po sitie van de Bondsrepubliek, die mili tair geincorporeerd is in en afhanke lijk is van de NAVO-defensie. Waaruit volgt, dat het gevaar niet in Berlfin, maar in Moskou gezocht moet worden. Tegen de hierboven geschetste ach tergrond zou het aanbeveling ver dienen te pleiten voor een ontmoe ting tussen Chroesjtsjow en Adenauer, aangenomen althans, dat eerstgenoem de niet zo verstard is in zijn opvat- (Van onze oorrespondent) In een kort geding, dat gisteren voor de president van de Maastrichtse recht bank, mr. P. Janssen, werd gevoerd, is er de nadruk opgelegd, dat onder de bewo ners van het katholiek bejaardencentrum Sint Gerlachus te Maastricht al geruime tfid ernstige beroering heerst over de huns inziens onvoldoende verzorging, terwfil ze toch in de zogenaamde verzorgingsflats voor inwoning, kost en verzorging een bedrag van f. 500 per maand moeten betalen, zulks ongeacht de f. 1000, welke Iedere nieuwe bewoner van de prachtige flats met twee, drie of vier kamers moet betalen als bfidrage in de kosten van het algemeen beheer van het flatgebouw, zoals bijvoorbeeld voor het huishoudelijk personeel, een kok en enkele zusters die in de keuken werkzaam zfin, de huiskapel voor godsdienstoefeningen e.d. „Geen verzorging' Mr. Korn was van oordeel dat het hier wel degelijk ging om een pensionovereenKomst met de flatbewo ners, die door de minister ook als zo danig was goedgekeurd en die ook in Breda in een soortgelijke flat wordt toegepast. De raadsman van de gedaagde partij, mr. J. Wijnen uit Maastricht, meende daarentegen dat er allerminst sprake was van een pensionovereenkomst want de flats worden ongemeubileerd ter beschikking gesteld en de flatbe woners dienen alle kosten van vuilophaaldienst, het verbruik van gas, elektriciteit en water, en de personele Advertentie jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bfi de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK belasting ten volle te betalen. Wat de verzorging betreft, deze bestond volgens mr. Wfinen vrfiwel niet. Het gaat in deze zaak eigenlijk om het bodemge schil, n.l. over de vraag of hier sprake is van een pensionovereenkomst dan wel van een huurcontract. Maar dat is een Juridisch probleem voor een normale rechtsprocedure en niet voor een kort geding. Daarom concludeerde mr. Wfinen tot afwfizing van de vordering tot directe betaling. De stukken met klachten cn beschuldigingen over het beleid van het bestuur, maar ook brieven van een groep andere flatbewoners, die de klachten te gen het bestuur ongegrond noemen, wer den overgelegd aan de president, die vol gende week vrfidag, 25 augustus, een beslissing zal moeten nemen. of PARTIJ hebben wfi een gezellige zaal. Speciale menu's, verschillende prfizen. MENU f.6.— SALADE NIZZA KIPPENSOEP WIENER SCHMTSEL VERSCHILLENDE GROENTEN GEBAKKEN AARDAPPELEN IJS met vruchten en slagroom KOFFIE STATIONSWEG 35a - TELEF. 21444 TOESLAG EXPORTBOTER VERHOOGD (Van onze Haagse correspondent) Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter met ingang van gisteren met een dubbeltje verhoogd, van f 1,30 tot f 1,40 per kilo gram. Voor Engeland gaat deze verho ging in met terugwerkende kracht van maandag Jl. af. AAKTAL TELEVISIEKIJKERS STIJGT NOG STEEDS Volgens een opgave van de PTT be droeg op 1 augustus 1961 het aantal aangegeven televisietoestellen 936530 te gen 923590 op 1 juli J.l. (t/m 17 augustus 943696». In hetzelfde tijdvak daalde het aantal geregistreerde radioontvang toestellen van 2644631 tot 2643666. Op 1 augustus 1961 waren er 478953 aansluitingen op het draadomroepnet te gen 479944 op 1 Juli 1961. Zij heeft reeds nu herfstachtig karakter De zomer heeft zich tot nu toe gekenmerkt door zeer veranderlijk weer. Het is dit jaar bfi een goed begin de zeer warme eerste julidagen gebleven. Wat volgde was een aanmerkelijk tekort aan zonnige uren: temperaturen, die hals starrig beneden het normale bleven en een overvloed aan regen. Nuchtere cfifers staven dit. Door de depressies die elkaar voort durend boven ons land op de hielen za ten .is de zon er maar heel weinig aan te pas gekomen In juli bijv. noteerde men in De Bilt 136 uren zon. het vorig jaar waren er dat maar twee meer. maar in dezelfde maand van 1959 baadde Nederland 289 uren in de zon. Gemiddeld registreert men 199 zonuren ui juli. Dat betekent derhalve, dat wij per dag twee uur zon zijn tekort geko men. Wij hebben nauwelijks een week aan eohte zomerse dagen (in De Bilt is dat een dag, waarop de maximum temperatuur hoger is dan 25) achter de rug. Normaliter behoort elke zomer in De Bilt 23 van dergelijke dagen op te leveren. Wat de gemiddelde tempera tuur betreft, de 15.6 graad van juli 1961 is nog iets hoger dan die van het vorig jaar. Zij ligt echter tevens circa ander halve graad beneden de normale tem peratuur. Er is in het deel van de vakantie maanden dat verstreken is meer regen gevallen dan normaal. Merkwaardig is en dat geldt in het bijzonder voor ae eerste helft van augustus dat het ln het noordwestelijk deel van ons land aanzienlijk meer heeft geregend dan in het zuidoostelijk deel. Dit duidt erop. dat het weer een herfstachtig karakter heeft aangenomen. Toch was de juli maand van het vorig jaar aanmerkelijk natter dan die van 1961 De cijfers spre ken duidelijke taal: 109 mm. tegen 95 mm. (over het gehele land), bij het aantal regenuren komt het verschil nog duidelijker naar toren. 81 tegen 50 (De BINNENLAND De 71-Jarige weduwe Th. W. War- broekkerk te Arnnem ls door elektrische stroom gedood. ZIJ heeft vermoedelijk ter wijl de stroom Ingeschakeld was de con tra-stekker uit de strijkbout getrokken, waardoor deze stekker is gebroken. Op een niet-beveillgde overweg in de spoorlnn Ommen-Marlenberg, in de direc te nabijheid van zijn woning. Is glstermld- dle de 38-Jarlge G H. Hierlnk uit Beerzer- veld door een trein gegrepen. De heer Hlerink. die op zfin bromfiets de spoor baan wilde oversteken, was op slag dood. Het slachtoffer, van beroep landbouwer, was gehuwd en had twee kinderen. Vrfidag 1 september zullen de „Vls- serljdagen 1961" ln het stadhuis van Har- lingen officieel geopend worden. Na de opening zullen de gepavolseerde schepen van de vissersvloot deelnemen aan een tocht over de Waddenzee. Tfidens werkzaamheden op het land is de ö8-Jarlge veehouder S TJalma te Heldenschap bfi Workum gistermiddag ver ongelukt. De tractor, waarop de heer TJal ma reed, zakte ln de berm weg en kantelde daarna ln de sloot. De veehouder kwam onder de tractor terecht en verdronk. Op de Afsluitdijk is 's avonds een personenauto met vrij hoge snelheid op een stilstaande vrachtauto gereden. Van tingen. dat hij nog toegankelijk is voor redelijk overleg. Deze voorwaarde is be paald niet overbodig. Want het is ver- bazlngwekend, hoe de rode propagan da nog maar steeds voortgaat een ge heel andere betekenis toe te kennen aan woorden, die in het Westen overal een vaststaande inhoud hebben. Mos kou wil een „vrfie stad Berlijn", maar de waarheid is, dat het een rood Ber lfin wenst. Een maand geleden zei pre sident Kennedy nog, dat de Sowjet-Unie voortdurend „een verkeerd gebruik maakt van de woorden vrfiheid en vre de". Het eigen imperialistische, kolonia listische systeem wordt in de woordkeus van het. Kremlin als „vredelievend" aangeduid en wie zich wapent tegen dat rode imperialisme is een „oorlogsophit ser". De vraag rijst dus. of zelfs een ontmoeting tussen Chroesjtsjow en Adenauer veel zin zou hebben: zij spre ken een andere taal. waaraan zelfs de beste tolk niets verhelpen kan. Toch dient elke kans voor overleg te worden aangegrepen, waarbij zeker ook aan de tussenkomst van de Verenigde Naties gedacht mag worden. Het Kremlin zou nogal wat verwachten van de topcon ferentie van een dertigtal neutrale lei ders, welke op 1 september in de Joe goslavische hoofdstad Belgrado zal be ginnen en voorts van de Algemene Ver gadering van de V.N., welke eind sep tember in herfstzitting in New York bij eenkomt. Maar als hij beide samenkom sten van zijn vredelievendheid wil over tuigen, zal hij dat ook moeten bewfizen. Om met president Kennedy te spreken: „Vrfiheid en vrede zfin niet alleen maar woorden en kunnen niet louter met woorden of beloften verworven worden". de vier inzittenden van de personenauto wae de heer A. Hofman uit Groningen op slag dood. De drie anderen werden ge wond. van wie een ernstig. Zij zfin naar het ziekenhuis te Harllngen overgebracht. Op zaterdag 26 augustus a s des morgens om 11.00 uur. zal bfi de Arnhem - sche Scheepsbouw Maatschappij N.V. te Arnhem, de 14e van een serie van 16 on- diepwatermfinenvegers de ..Houtepen", door de echtgenote van de Commandant Zeemacht Nederland, Mevrouw C. barones se de Vos van Steenwijk-Westpalm van Hoorn te water worden gelaten. De Rijkspolitie te water van Amster dam heeft een 33-Jarlge scheepsbediende uit Eindhoven aangehouden, die ervan verdacht wordt een 17-jarlge matrooa C. V. uit de hoofdstad zwaar te hebben mis handeld, waardoor deze verminkingen in het gezicht opliep. BUITENLAND Josephine Baker heeft gisteren de versierselen van ridder van het Legioen van Eer gekregen voor haar verzetswerk in de tweeae wereldoorlog, toen zfi opdrach ten uitvoerde ln Algerije en Marokko. Elchmann, die tfidena het proces ln Jeruzalem ln de Israëlische sector van de stad gevangen heeft gezeten, ls naar een gevangenis ln noord-lsraél overgebracht. Men wil hem hier binnenkort als getuige horen voor processen tegen ex-nazi's cfle ln West-Duitsland worden gevoerd. De Russische vice-premier Anaatas Mlkojan verklaarde gisteren In Osaka, dat Rusland en Japan een handelsoffensief moeten openen om de „dlacrlmlnatle" van de Europese handelsblokken tegen te kun nen gaan. Japan en Rusland vechten belde voor nieuwe exportmarkten en zien zich belde geplaatst voor discriminatie van de zijde van de landen, die lid zfin van de E.E.G. of de E.V.A. De Amerikaanse minister van Marine John B Conally heeft gisteren ln Bonn besprekingen gevoerd met functionarissen van het ministerie van Defensie. Conally heeft de afgelopen dagen bezoeken ge bracht aan Madrid en Rome en gaat maandag naar West-Berlfin. Algerijnse opstandelingen hebben donderdag In Bone een eigenaar van een restaurant en zeven bezoekers vermoord. In het gebied van Constantlne zfin vol gens het Franse hoofdkwartier tien rebel len bulten gevecht gesteld. Twintig personen zijn omgekomen en twintig ernstig gewond bfi een auto-onge val ln Peru, waarbij een autobus met een snelheid van honderd km per uur van de weg raakte en ln een ravfin stortte. De bosbranden ln het gebied van Marseille zfin gisteravond definitief be dwongen Elk gevaar ls thans geweken. De branden hadden de plaats Cassis, een voorstad van Marseille, reeds bereikt en bewoners van hulzen aan zee hadden een goed heenkomen gezocht. Op de rivier de Joemma bij Mathoe- raan ln India ls donderdag een boot om geslagen met 51 mensen aan boord; zeven tien van hen worden vermist. Men vreest dat zij zfin verdronken. De Maleise Federatie en Siam hebben verzocht „de kwestie-Tlbet" op de voor lopige agenda van de Algemene Ve-jadJ- rlng van de Verenigde Naties te p'.m ser. De assemblee dient zich opnieuw tr houden met „de voortdurende en 6yste- Bilt). Opgemerkt zij dat hier door gaans ongeveer 37 natte uren worden geteld. De ons omringende landen zfin er niet veel beter afgekomen. In Duitsland was de regenval in juli belangrijk hoger dan normaal. Ook in Engeland en Frank rijk was het vochtiger dan gewoonlijk. In het algemeen kan men stellen, dat ten noorden van Pyreneeën en de Alpen de temperatuur ln Juli beneden nor maal was. In Scandinavië was het na een mooie voorzomer al ndet beter Ook liier was Pluvius actiever dan ooit. VOOK HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO14.00 V. d. Jeugd. 16.00 Utrechtse Conservatorium ork. en solist. 15.45 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 16.50 Meisjeskoor. 17.15 Gram. 17.20 Nationale tennlskamploensch. te Schevenlngen. 17.30 Promenade ork. en soliste. 18.15 Fanfare- ork. 18 45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Ka- merork. en solist. 20.60 Gram. 21.10 Gram. 22 25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22 40 Wfi lul den de zondag ln. 23.00 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.20 8treekultz. 14.40 Amateurs- frogr. 16.00 Matinee op de vrfie zaterdag: Koorzang. 2. Omr ork. en solist. 16.40 Boekbespreking. 17.00 Jazzmuz 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram met comm. 19 00 Artistieke Staalkaart, VPRO: 19.30 Leven ln een verdeelde wereld, rep. 19.35 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram 20.45 Roemeens ork. 21.15 Soc comm. 21 30 Walsork. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws 22 40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00-15.30 Crlcketrep. uit Londen. 16 30-17.00 Rep. zwemmen en schoonsprin- gen te Zwolle VARA: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS 20 00 Journ en weeroverz VARA: 20.20 Gezelschapssel 20.50 Instr sext. en solist. 21.00 Act. 21.30-22.20 Ope- retteprogr, VOOR ZONDAG 20 AUGUSTUS. Hilversum 1, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV 9.30 Nws. en waterst 9.45 Gram IKOR 10.00 Oud-Katholieke H. Mis 11.30 Vragenbeantw. 11 45 De kerk ln de spiegel van de pers. lezing NCRV 12 00 Orgelconc. KRO: 12 15 Bultenl comm. 12.25 Lichte muz. 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13 10 Gram. 18.30 Lichte muz. 13 50 Gram. 14 50 Koor zang. 15 10 Gram. 16.00 Sport 16.30 Ves pers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.15 Gespr. met de Jeugd 18 30 Koorzang. 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Kinderkoor. 19 30 Gemeenschap der hei ligen. lezing. KRO 19.45 Nws 20 00 Gram. 20 30 Act. 20.35 Gram. 21.30 De kleine Johannes, hoorsp. 22.15 Oram. 22 25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22 40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.36 Brieven v. beroemde kinderen. 10.56 Promenade ork. en viool. 11.30 Lichte pro gram. AVRO: 12.00 Gram (12.30-12.32 Meded. en postdulvenber.). 13.00 Nws 13.07 De toestana l d wereld, lezing. 13.20 Verz - progr. v d. sold. 14 00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork. en plano 15.30 Vllf hindernis sen. lezing (II). 16.45 Volksliedje». 16.00 Dansork. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Amus. muz. 17.30 V. d. Jeugd. Engeland dreigt een winter-met-stakingen tegemoet te gaan (Van onze Londense correspondent) In Engeland is verontwaardiging ge wekt door het besluit van de Britse re gering om de loonpauze van minstens zes maanden, welke zfi voor het over heidspersoneel heeft ingevoerd, uit te breiden tot de 4.5 miljoen personen, die voor de overheid werken en wier in komens door loonraden worden vastge steld. Het betreft hier mensen met zeer lage lonen, welke door de regering wor den beschermd tegen verdere uitholling. Vandaar dat de loonstop voor deze cate gorie op groot verzet stuit. Sir Winston Churchill heeft tfidens zfin premier schap destfids voorkomen, dat de eco nomisch zwaksten door crisismaatrege len werden getroffen. Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist-, krfigt thans het verwfit te horen, dat hij het moeizaam opgebouw de arbitrageapparaat, dat zulk een be langrijke factor ls voor het bewaren van de arbeidsvrede, bezig ls af te breken. Leiders van 340.000 industriële arbeiders, die voor de regering werken, nebben reeds gewaarschuwd dat zfi de loonpau ze weigeren te aanvaarden. 8taklngen zfin niet uitgesloten. Het ziet er naar uit dat. Engeland een winter vol arbeids conflicten tegemoet gaat. Joodse gemeenschap heeft vertrouwen In Zuid-Afrika Rabbijn Midhael Elton, voorzitter van ae Centrale Ecclesiastische Raad van Zuidelijk Afrika voor Progressief Judaïsme" heeft ln Transvaal vertelaard, dat de Joodse gemeenschap in Zuid- Afrika vertrouwen heeft ln de toekomst van de republiek. Dit vertrouwen kan onder meer bewezen worden door de on onderbroken aotiviteit inzake de bouw van nieuwe religieuze scholen en ayna- goges, en dat In e-en tijd, waarin velen ..beven voor de woorden van de macht hebbers in de wereld". Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. Beestenmarkt: Openluchtssmenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's getuigen. 6.25 uur nam. Station N.8.: Bezoek Kon. Ned. Natuur historische Ver aan Artla en Walvissen- tentoonstelling. 9.58 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Zoeterwoudaeweg 3: Aandeelhouderaver- gaderlng N.V. Lelasche Wolspinnerij. 11 u. voorm. DINSDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leldsch Bouwmaatschappij. 4.30 uur nam. Plantsoen: „Landbouw ln 1 Plantsoen: „Landbouw ln Randatad". 12 uur tot 11 uur nam. Optreden van „De Burcht" en „Jong en Jolig". Voldersgracht: Straatpredlklng Open Deurwerk. M.m.v. Concordia. 7.15-7.45 uur nam. WOENSDAG matlsche verontachtzamlng van de funda mentele rechten van het Tibetaanse i Plantsoen: „Landbouw ln Randstad". 10 1 uur voorm. tot 11 uur nam.. 35 uur mo- |deshow m.m.v. K. en G., 8 uur cultureel avondprogramma. Veemarktterrein: Jongerendag Vebo. volk". 8.30-12 uur voorm. DONDERDAG Plantsoen: „Landbouw ln Randstad10 uur voorm. tot 11 uur nam. Optreden van „De Burcht" en „Jong en Jolig". Waaggebouw: Receptie Vebo-bestuur 3-5 uur nam. VRIJDAG Plantsoen: „Landbouw ln Randstad" 10 uur voorm. 11 uur nam. Met optreden van „De Burcht", K. en G. en „Jong en Jolig". Veemarkt: Fokveedag. 8 uur voorm. 2 uur nam. Om 2.15 uur défilé van be kroonde dieren. BIOSCOPEN Casino: Mensen zonder moraal (18 Ir) Werkd. 7 en 9.15 uur; zond. 4 45. 7 en 9.16 uur; elke middag te 2.30 uur „Al leen op de Wereld". Lldo: De wraak van Hercules. (14 Ir). Werkd.: 2 30. 7 en 9 15 uur; zona. 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur; elke ochtend 10.30- 12.30 uur „SJora van de rebellenclub". Luxor: O Sole Mlo (a.l.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Rex: Vrfidag t.e.m. zondag „De kampioen melkboer" (a.l.), maandag en dingdag „Het verborgen leven van Walter MItty (14 Jr), woensdag en donderdag „De roemrijke daden van Danny Kaye (a.l.) Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Studio: ,,'n Tikkeltje diefstal" (ai.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.46, 7 en 9.16 uur. Trianon: Ben Hur (a.l.). Dag. 2 en 7.30 uur. Astra-theater Wassenaar. Zaterdag 7 en 9.15 uur „Parachutisten vallen aan" 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur. maandag 8 uur en woensdag 8 uur „Marlna"; don derdag 8 uur „Wlr Wunderklnder. (Al.) Zondagmiddag, woensdag- en donderdag middag 2.30 uur „Help. Ik ben soldaat". (Ai.). TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Eretentoonstelling Keea Ver- wey. Dagelijks 10-6 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark l; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u Rfikamuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd 1D—16 uur; 'e zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) rtfiksmuseum van t'udheden: Tentoon stelling „Vierhonderd )aar Romeinse be zetting" Werkd van 10-6 uur. zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Rfikamuseum voor Volkenkunde; Ten toonstelling ..Vang die vtal" (tot 1 ok tober! Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen: Zulder-apotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553 De Oegstgsester Apotheek. Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 ls 'a zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. Weekelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts A. Remmert. telef. 22067. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zfin van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Cou- tlnho. tel. 30363. Van Leeuwen, tel. 20412. Hartman, tel 26371, Pleiter, tel. 31337 en Jasperse. tel. 24961. Te Oegstgi telef. 20390. Bfi geen gehoor van l)w huisarts ot Specialist («f diens waarnemers) bel op okterstelefoon 22222. VARA: 17.50 Nws. 6portultsl. en sport- Journ. VPRO 18.30 Ned. herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Oram. 20.36 Bfi ons thuis, gesprek. 20.45 Der Zigeunerbaron, operette. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Hammondorgel en zang. 23.15 New York calling. 23 20 Oram. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00-17.30 Zwemmen en schoon- sprlngen. VPRO: 20.00 Oesprek aan de schrijftafel, lezing. 20 10 Oude fllmfragm. 20.35 Kunstprogr. 21.35 Film. 22.00-22.30 NTS' Sport ln beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Sen lee 330 in. 12.10 Kritieken. 12 55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Klankb. 13 40 Muz. lezing. 14 00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (15.18- 15.33: lezing). 16.15 Klanb. 17.00 Jeugd koren. 17.20 Hoorspr. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Qodsd. uitz. 2025 Llefdadlgh. oproep. 22.00 Nws. 22.10 Recital 2250 Epiloog. 2300 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 1in. 12 00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 1400 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Ftlmprogr. 16.00 Lichte muz. 17.00 In terviews en gram. 18.00 Popul. liedjes. 1830 Oevar progr. 19.30 Nws. 19.85 Ge var. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22 40 Gevar. muz 23.30 Lichte muz. 23.50 Me- dldatle. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Ope- ramuz. 14,30 Volksliederen. 15.00 Opera- muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.45 Zangrecltal. 19 00 Nws. 20.00 Lichte muz. 2145 Nws 22 15 Gevar. muz. 23 00 Dans muz. 2315 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. ITankrfik 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13 40 Hoorsp. 15 55 Gevar. muz. 17 45 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20 00 Festival v. Menton: Kamermuz. 21.00 Operettemuz. 22 15 Gram 22 45 Gevar. muz. 23.63 Oram. 24 00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12 02 Volksliederen. 12 15 Amus. ork. (12.30-12.35 Weerber.) 13 00 Nws. 13.15 V. d sold. 14 00 Opera- en belcantoconc. 15 30 Sport. 17.00 Sport- ber. en nws 17.10 Lichte muz. 17.60 Planorecital. 18.30 Godsd ultz. 10 00 Nws. 19.30 Gevar muz. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.65- 24.00 Nws. 484 m.: 12.00 V. d. landb. en gram. 13.00 Nws. 13 16 Verz.-progr 14 00 Verz. progr. (verv.). 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 1825 Gram. 19 30 Nws. 20.30 Oevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz 23.56 Nws. VOOR MAANDAG 21 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. NCRV: 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewfi- de muz. 7.50 Meditatie 8.00 Nws. 8 15 Ra diokrant. 8 35 Oram. 8 00 V. d zieken 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10 20 Theologische etherleergang 11 03 So praan. fluit en klavecimbel. 11.36 Voordr. 11.55 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Licht» muz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Mandollne-ens. 13 45 Gram. 14 00 Idem. 14.30 Viool en plano. 15 00 Gram. 15 50 Idem 16.00 Bfibeloverdenklng, 18.30 Strfikkwart. 1650 Gram. 17 00 V. d. kleu ters. 17.16 Grom. 17.30 Idem. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regerlngsultz Stad en land ln Zuid Nleuw-Gulnea, door S. van der Goot. NCRV; 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19 50 Gram. 20 15 Het conflict, hoorsp. 21 26 Pianorecital. 21 53 Nieuwe verkennin gen ln Zuld-Afrlka. lezing. 22 10 Vocaal I ena. 22.30 Nwa. 22.40 Avondoverdenking. I 22.55 Boekbespr 23 0 5 Metropole ork. 2330 Gram. 23.55-24 00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 700 Nws. 7.10 Oym. 7.23 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Oram. 9 00 Ovm v. d vrouw 9 10 Oram VPRO: 10 00 Muziek- Wat doet het Je?, lezing VARA 10.20 Gram. 11 15 Voordr. 11.35 Oram. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Voor de middenstand 13.20 Lichte muz 13 45 Weerzien met Rusland, lezing. 14.00 Pianorecital. 14.15 Villa Beukenweelde. hoorsp 15 55 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.55 Oude liedjes. 17.10 Gram. 17 40 Hammond orgelspel. VARA: 18.00 Nws en comm. 18 20 Amus. muz. 18 50 Act. 19 00 Panfareork. 19.15 Regerlngsultz: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. 1930 Dansmuz. 20.00 Nw6. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zorg voor bejaarden, gesprek. 2105 Gram 21 40 Ka- merork en solist. 2230 Nws. 22 40 Omr. ork 23.15 Gram 23 3 5 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lfin van 18—20 uur) 1Hector Berlioz: 1. uit „Roméo et Ju liette" (dramatische symphonle, op. 17); Grande féte chez Capulet (Andante ma- linconlco e sostenuto - Larghetto espres- slvo - Allegro). Scène d'Amour (Adagio - Allegro agitato - Adio). La Reine Mab. ou la fee des songes (Scherzo- Prestissimo). Roméo au Tombeau des Capulete (Allegro agitato e dlsperato con moto - Largo - Allegro vivace ed appassionato aasal). phll- harmonisch Orkest van Berlfin olv. Lorln, j Maazel; 2. Ouverture „Carnaval Romaln" Orchestre des Concerts Lamoureux olv. Fe- renc Fricsav. 11 Franz "Liszt Faust Symphonle. Faust. Gretchen Mephlstopheles. Orcheatre de la Soclété des Concerts du Conservatoire de Paris olv. Ataulfo Argenta. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 2020 Act progr. 20.30 Film. 20.55 Licht progr 21.15 Documentaire film. 22.10 Dag sluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC, Home Service, 330 na, 12 00 Ork conc. 12 55 Weerber. 13.00 Nwa 13.10 Gram. 13.40 Heraengym. 14.10 Gram. 15 00 Hoorsp. 16.30 Zangrecltal. 16.45 Pro gramma voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Henry Wood Pro menade conc Konlnkl. fllharm. ork. en sol. <20.22-20 42 Voordr.) 22.00 Nws. en ber. 22.30 Planorecital. 22 45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nwa 13.35 Crlcketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 1400 V. d vrouw. 14.15 Pianospel. 14.31 Klankb. 15.00 Lichte muz. 1531 Muz. bfi het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en crlcketultsl. 16.35 Gram. 17.31 Jazzmuz. 18.00 Cricket. 18.34 Nws. 18.38 Sportnws 1845 Hoorsp. 19.00 Nwa. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gevar. pro gramma. 21.31 Liederen 22.15 Planomuz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23 55-24.00 Nws. Nordwestdeutsoher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 1G 00 Ork. conc. 17 00 Nws. 17 45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws 22.20 Jazzmuz. 22 30 Amus. muz. 23.00 Ge var. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrfik 3, 280 en 235 m. 12.10 Gram 13 30 en 13 50 Gram 14.05 Rep. Hilversum. 16.00 Orgelconc. 16.15 Ork. conc. 17.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20 05 Ork. conc. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 1235 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Operettemuz, 15.00 Gevar. muz. 16.00 Beursber. 16.06 Gram. 16.15 Ballet- muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.20 V. d. sold. 18 50 Gram 19.00 Nws. 19 40 Gram. 20 00 Ork. conc. 21.30 Jazzmuz 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22 55 Nws. 23.00 v. d. zeelle den. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamermuz 15.00 Gram. 15.15 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Planorecital. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2