Gevaarlijke toestand in Bizerta bij betogingen Gisteravond dreigde er een bloedbad, erger dan enige weken geleden DE NIE Amerikanen versterken garnizoen in Berlijn WEERBERICHT Vice-president Johnson heden en morgen in West-Dnitsland (Duet Qlt e teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 No. 30430 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. vaD Dlshoecic Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In de Tunesische stad Bizerta heerste gisteravond om 9 uur een buitengewoon kritieke toestand en men vraagt zich bezorgd af wat er in de loop van vandaag gaat gebeuren. Gevolggevend aan een oproep van president Bourguiba om in alle steden van Tunesië gedurende drie dagen te demonstreren voor de ontruiming van de oorlogshaven in Bizerta, waren gisteravond naar schatting vijftigduizend Tunesiërs op de been, die toegang verlangden tot het plein, waar het paleis van de Tunesische gouverneur in Bizerta is gevestigd. Dit plein ligt binnen de geneutraliseerde zone, die door Franse troepen wordt bewaakt. Er ontstond een gespannen toestand, waarover hieronder méér. Van ochtend om 5 uur, bij het aanbreken van de dag, hadden driehonderd betogers hun doel bereikt: zij stonden toen op het plein om de gouver neur een petitie tot ontruiming van Bizerta aan te bieden. Radio-Tunis was de gehele nacht in de lucht geweest om de bevolking op de hoogte te houden en de demonstranten aan te moedigen. De Franse troepen hebben blijkbaar consigne gekregen alles te doen om aan de vooravond van de Algemene Vergadering der Ver. Naties een bloedbad te vermijden. Driehonderd man bereikten hun doel Toen de duisternis gisteravond over Bizerta was gevallen en de betogende menigte geen aanstalten maakten naar huis te gaan, richtten de Franse troepen hun schijnwerpers op de menigte, die schreeuwde: leve Bourguiba, Bizerta is van ons. Ook werden strijdliederen van de Neo-Destourpartü gezongen. Franse pantserwagens rukten op en brandweer wagens hielden hun slangen gereed om zo nodig betogers weg te spuiten. Tegen middernacht gingen de meeste demon stranten naar huis. met uitzondering van de driehonderd, die vanochtend in alle vroegte kans zagen hun doel te bereiken. Over de situatie in de vooravond van gisteren deelt onze Parijse correspondent nog het volgende mede: Om zeven uur drong de duizendkop pige menigte op naar het plein van de Tunesische gouverneur. Tegenover de betogers stonden de gewapende Franse troepen, die hun lichte kanonnen en machinegeweren op de menigte hadden Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— Persoonlijke service gericht. Op dat ogenblik was de situatie uitermate gevaarlijk. Een Franse gene raal was met een extra-vliegtuig uit Parijs in Bizerta geland om de Franse admiraal Amman in de verdediging van de Europese wijk bij te staan. De Mohammedaanse wijk was door Franse parachutisten met prikkeldraadversper ringen afgegrendeld. Toen de 50.000 betogers' uit dCMoham- meduanse wijk naar de Europese wijk wilden oprukken, verscheen een Franse kolonel voor het front van de troepen en kondigde per luidspreker aan, dat hij overschrijding van de straatversperrin gen door de Franse troepen zou worden geschoten. Aangezien Bourguiba gister ochtend in Sousse had aangekondigd dat Frans vuur met Tunesisch vuur zou worden beantwoord, verwachtte iedereen om acht uur het begin van een nieuw bloedbad, nog gruwelijker dan dat van enkele weken geleden, toen 800 doden waren te betreuren. Van weerskanten poogde men de situatie te redden en redelijk te blijven. Vertegenwoordigers van de Neo-Destour die de betoging leidden stelden voor. dat een kleine delegatie van 20 tot 25 man zich naar het paleis van de gouverneur zou begeven. Aanvankelijk werd dit voorstel door de Franse kolonel gewei gerd. doch korte tijd later ingewilligd. Maar toen was het de beurt van de Neo-Destour om recalcitrant te worden. Haar vertegenwoordigers eisten toegang tot het plein voor alle demonstranten. Om negen uur 's avonds stonden solda ten en menigte nog steeds tegenover elkaar De demonstranten poogden de versperringen te doorbreken, maar wer den door de Franse troepen in bedwang gehouden. Bourguiba hoopt op V.S. Ook vandaag en morgen zou nog in alle steden van Tunesië worden gede monstreerd voor de volledige ontruiming van de Franse oorlogshaven Bizerta. Frankrijk staat met de rug tegen de muur, zei Bourguiba in Sousse. „Ik heb de hoop nog niet opgegeven dat Frank- rijks bondgenoten in de vergadering van de Assemblee maandag tegen Frankrijk zullen stemmen, zoals Amerika onlangs tegen Portugal heeft gestemd. Wij staan evenals de Afrikaanse landen van de Franse gemeenschap voor een gewetens conflict. Wij vragen van hen geen vijan delijkheden tegen Frankrijk, maar wel steun voor Tunesië in het Assemblee debat". De Franse regering en ook het groot ste deel van de bladen in Parijs staan op het standpunt dat Bourguiba aan de vooravond van de Assemblee in grote verlegenheid verkeert. Hij ziet, aldus Parijs, dat zijn diplomatiek offensief er slecht voorstaat en dat de Assemblee van maandag geen meerderheid zal op leveren om Frankrijk te veroordelen en te dwingen tot ontruiming van Bizerta. De crisis over Berlijn eist alle aandacht van Amerika en Engeland op. Maar, als Berlijn een kruitvat is, dan is volgens Bourguiba ook Bizerta een kruitvat en in deze stad liggen voldoende lucifers bij de hand om het vat te laten explo deren. Er is. nog altijd volgens Parijs, geen sprake van dat Amerika tegen Frankrijk zal stemmen, evenals de Afrikaanse landen Frankrijk ontrouw zullen worden om over te schakelen op de Afrikaanse solidariteit. Maar, bij bloedige inciden ten kan deze toestand zich plotseling wijzigen en daarom zoekt Bourguiba volgens Parijs naar brandhaarden. Wij laten deze opvatting vanzelfspre kend voor Franse rekening. Alleen de Parijse „Le Monde" maakte gisteravond de opmerking dat voortzetting van de Franse beschaving in Tunesië evenveel, zo niet méér waard is dan het hand haven van een oorlogsbasis, die volgens de meerderheid van alle deskundigen van weinig waarde is in een vijandelijke omgeving. Portugese brief over India aan de Veiligheidsraad De Portugese regering heeft een brief geschreven aan de Veiligheidsraad over de kwestie van de Portugese enclaves in India Hierin zegt zij dat de poging van India om de enclaves Dadra en Nagar- Haveli bij India in te lijven „een typisch geval van internationale agressie is". In de brief wordt echter niet om een speciale zitting van de raad gevraagd. DEMONSTREERT 22—23—24 en 25 AUGUSTUS van 210 u. in de grote zaal van „DEN BURCHT". Dit nummet bestaat uit 14 pagina's en een bijvoegsel. Gisteren werd een spoedzitting van de Westduitse Bondsdag ge houden in verband met de kwestie- Berlijn. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn antwoordt als oppositieleider op de rede van Bondskanselier Adenauer (op de achtergrond zichtbaar). I Het Amerikaanse garnizoen in West-Berlijn zal met 1.500 man worden versterkt. President Kennedy heeft hiertoe besloten „in ver band met de jongste ontwikkelingen, waaronder het overbrengen van Oostduitse strijdkrachten naar Oost-Berlijn". Het garnizoen bedraagt thans 5.000 man. De Franse en Engelse garnizoenen tellen samen ongeveer 6.000 man. Laatstgenoemd garnizoen zal worden versterkt met twintig carriers en vijftien pantserwagens. In onofficiële Parijse kringen zag men het besluit van Kennedy als een teken van die vast beslotenheid waarop president De Gaulle heeft aangedrongen als de beste houding tegenover de Russische bedreiging van Berlijn. Twintig leden van de Vereniging van Papoeastudenten in Nederland, die op het ogenblik veertien dagen bijeen zijn in de Zendingshoge school te Oegstgeest, hebben gis teren een bezoek gebracht aan Madurodam. Op de achtergrond dr. P. J. Platteel, gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, die thans in ons land vertoeft en het bezoek mee maakte. Adenauer verwerpt kritiek op Westen De Amerikaanse vice-president Lyn don Johnson zal op verzoek van Ken nedy ais diens persoonlijke vertegen woordiger naar West-Berlijn en Bonn gaan om de Westduitsers gerust te stellen, zo is gisteren van gezaghebben de zijde in Washington vernomen. Johnson zal de Westduitsers duidelijk maken dat de V.S. vastbesloten zijn om West-Berlijn te verdedigen. Hij arriveert hedenmiddag in Berlijn en zal zondag- 1 ochtend een rit door dg stad maken. Johnson zal voorts o.a. met burgemees- j ter Brandt spreken, een speciale zitting van het stadsbestuur bijwonen en de Berlijners van de trappen van het stad huis toespreken. De vice-president is vergezeld van generaal b.d. Lucius Clay, die bevel hebber der Amerikaanse strijdkrachten in Berlijn was ten tijde van de lucht brug, en Charles Bohlen. de voornaam ste adviseur van de minister van Bui tenlandse Zaken op het gebied van Sowjetrussische aangelegenheden. Hij zal via Bonn gaan waar hij besprekingen zal voeren met Bondskanselier Adenauer. De Sowjetrussische commandant in Oost-Berlijn heeft gisteren het protest van de Westelijke commandanten tegen de jongste Oostduitse grensmaatregelen verworpen. De commandant, Solowjew, zei dat de kwestie „geheel onder de be voegdheid van de Duitse Democratische Republiek valt". In het Russische ant woord wordt de in dergelijke gevallen gewoon geworden zin gebruikt, dat hij „zich niet wilde mengen in de binnen landse aangelegenheden van de DDR". De Duitse bondskanselier Adenauer heeft gisteravond de kritiek op het Westelijke protest tegen de Oostduitse maatregelen verworpen. Tijdens een ver kiezingsrede in Essen zei hij, dat nog geen van de vele critici heeft gezegd wat de geallieerden anders hadden moe- ton doen. Adenauer zei voorts dat de Bondsregering van oordeel is, dat het nog steeds mogelijk is door middel van onderhandelingen een oplossing te vin den voor de toestand waarin de wereld zich bevindt. Zij is bereid elke regeling te steunen voor onderhandelingen van de vier mogendheden, die voor Berlijn en Duitsland verantwoordelijk zijn. De Oostduitse politie heeft een 2% km lange prikkeldraadversperring ge legd langs het kanaal van Teltow bij de Westberlijnse grens. Vele Oostduitsers zijn over dit kanaal naar West-Berlijn gezwommen na de afsluiting van de normale wegen op zondag. Langs de grens tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland worden nieuwe versperringen aangebracht en wel op een afstand van drie meter achter de oude Aan de oost kant van het kanaal van Spandau heb ben brandweerlieden alle bomen tot op 1J2 meter afgezaagd. Kennelijk wil men hierdoor een beter uitzicht op de grens krijgen. Gisteravond traden aan de sector grens in Berlijn voor de eerste maal bewapende leden van de communistische jeugdorganisatie als grenswacht op. On geveer honderd jongeren zijn met ge weren of machinegeweren bewapend. Vrijdagmorgen heeft de leiding van de jeugdbeweging tot een „eredienst met de wapens" opgeroepen. De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht heeft gisteravond een rede gehouden .waarin hij zei dat de Westberlijners en Westduitsers zich er van bewust moeten zijn dat de grens maatregelen „hun het leven kunnen redden". „Het werd tijd dat het provo catie-centrum West-Berlijn onder con trole gebracht werd", zei hij. grote Conflict Kennedy Hnis v. Afgevaardigden Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft ten tweede male een ver zoek van president Kennedy, gedurende vijf jaar ten behoeve van de buiten landse hulp leningen te mogen aangaan en uit de schatkist te putten, van de hand gewezen. Het Huis voteerde een bedrag van 4.368,5 miljoen dollar voor eén jaar. Van dit bedrag mag 1.200 mil joen dollar afkomstig zijn van leningen, die echter door het Congres moeten worden goedgekeurd. De Senaat heeft de erlangens van president Kennedy gro tendeels ingewilligd, en hem ook de be voegdheid verleend gedurende vijf jaar leningen aan te gaan. Een gemengde commissie van de Se naat en het Huis zal thans een compro mis pogen te bereiken. Weer brandstichting in Noord-Rhodesië De Noordrhodesische nationalistische leider Kenneth Kaoenda heeft in Loe- saka in het openbaar zijn persoonsbe wijs verbrand en geëist, dat een Britse commissie van onderzoek naar Noord- Rhodesië wordt, gezonden, in verband met het neerschieten in Mkoeloega van 30 mensen. Volgens de politie zijn vrijdag in Mkoeloega twee Afrikanen door veilig heidstroepen gedood nadat zij gevuurd hadden en met speren hadden geworpen. Volgens officiële mededelingen zijn bij ongeregeldheden deze maand tot dusver in totaal 11 mensen om het leven ge komen. Gisteren werd melding gemaakt van nieuwe gevallen van brandstichting. In het district Chinsali gingen twee scholen in vlammen op. Aan de noordelijke oever van het meer van Bangwueloe werden twee winkels, een onderwijzerswoning, een rusthuis en een botenloods in as gelegd. Kaoenda beweert dat er geen verband bestaat tussen zijn campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en de sabotage en brandstichting. De regering van Noora-Rhodesië neeft gisteravond de macht om bij onrust in de noordelijke gebieden in te grijpen tot de provincie Loeapoela uitgebreid Ook is besloten een gevangenisstraf van tien jaar te stellen voor het ontwerpen van wegversperringen. Moskou bang voor tie belangstelling Franse expositie (Van onze Parijse correspondent) De organisatoren van de Franse ten toonstelling in Moskou zijn tegelijk te vreden en ontevreden. Zij zijn tevreden omdat een talrijk publiek zich voor de loketten verdringt om toegangsbiljetten te kopen. Maar ontevreden omdat zij gerekend hadden op een toeloop van 100.000 bezoekers per dag, terwijl de Russen niet meer bezoekers willen toe laten dan 40.000. Gisteren, toen nog maar 10.000 toegangskaarten waren ver kocht. werden de loketten op Russisch bevel gesloten met de mededeling, dat al les uitverkocht was. De Fransen waren boos en vroegen om explicaties, waarop van Russische zijde werd medegedeeld dat alle tentoonstellingen op elkaar lij ken en dat de Franse expositie vergele ken met exposities van landen uit Oost- Europa weinig nieuws brengt Akkoord bereikt over Laos' neutraliteit Een voorbereidingscommissie in Ge- nève heeft volledige overeenstemming bereikt over alle vraagstukken betref fende de neutraliteit van Laos. die haar door de conferentie van de veertien lan den zijn voorgelegd. Rapport van de commissie zal aan de afgevaardigden ter kennis worden ge bracht. zo heeft de Britse vertegenwoor diger Macdonald gisteren bekend ge maakt. De conferentie heeft gisteren een grote mate van overeenstemming be reikt over het verbod van het toelaten van buitenlandse militaire eenheden of militair personeel in Laos en heeft be sloten de hiertoe strekkende Sovjet- russisohe en Indiase voorstellen naar de voorbereidingscommissie te zenden. Ook is een grote mate van overeenstem ming bereikt over voorzieningen betref fende beperking van de invoer van bui tenlandse wapens, munitie en oorlogs materie el in Laos. Dit jaar Amerikaan in baan om aarde Het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart, de NASA, heeft verklaard dat er géén korte ballistische bemande ruim- teviuchten meer zullen volgen. Eind dit jaar zal een poging gedaan worden een man in een baan om de aarde te bren gen. De NASA maakte bekend dat de twee reeds gedane ruimtevluchten met Shepard en Griseson alle nodige gege vens hebben opgeleverd. Uit het Leidsch Dagblad van f 23 Aug. 1861 Het congres te Washington heeft alvorens uiteentegaan een bill aangenomen, waarbij ver schillende nieuwe belastingen worden ingevoerd, o.a. een jaar lijkse belasting op de horlogiën welke ten gebruike dienenen wel van een gouden horlogie 1 dollar en van een zilveren hor logie 50 c. KORTSTONDIGE WEERSVERBETERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Door een over de Britse eilanden naderbij komende rug van hoge luchtdruk zal de buienactiviteit gelei delijk afnemen, waarbij de noordweste lijke wind iets drogere, maar ook koele lucht aanvoeri. Een actieve depressie is naar het zee gebied ten zuiden van IJsland onderweg en het warmtefront van deze depressie zal morgenavond de bewolking in de ho gere niveaus doen toenemen. Morgen is dus een kortstondige weersverbetering te verwachten, maar de algemene weers- toestand blijft veranderlijk. (Opgemaakt te 10 uur). 20 augustus Zon op: 5.31 uur; onder: 19.55 uur. Maan op; 15.02 uur; onder: 0.00 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.57 en 21.30 uur, laagwater 4.26 en 16.48 uur. 21 augustus Zon op: 5.32 uur; onder 19.53 uur. Maan op: 16.09 uur: onder: 0.10 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.09 en 22.44 uur. laagwater 5.29 en 18.00 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Rug van hoge druk brengt morgen meer opklaringen. Afnemende wind. Nog te koel. Overdag 16 tot 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Boven de Oceaan na dert nog een depressie, waardoor ook na zondag nog ongunstig strandweer. LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1