Arliesfen-aalmoezenier Th. J. G. Kloeg zoekt een sociëteit voor zijn amusementsaposlolaaf DE GASHOUDER Waar zieken genezen in een vroegere goudmijn Ons - dagelijks nieuws- menu ZATERDAG 19 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 De missie van de kleine k HOE WERKT HET? Met treintje naar radio-actieve hitte Artsen verrast over „mysterie van Böckstein" DETAIL WAT£ÏRSLOT EN RAILS Mi-IT GE- LEIDEROLLEN Tegenwoordig bouwt men ook natte houders, waarbij de rails op de klok en aon de ringen zijn bevestigd. Deze houders worden schroefgashouders genoemd. vaste wand rails zeildoek afdichting gas toe-en afvoer ringen binnenrol Om kantelen van de klok en de rihgen te voorkomen worden ze met rollers ge leid tussen langs de wand geplaatste rails. rollen Op het warmste punt van de berg waren we allen zo nat, alsof we on der een douche stonden, terwijl het hier niet meer mogelijk bleek, het ge steente langer dan een deel van een seconde met de hand aan te raken. Een der artsen vertelde ons, dat deze' thermaltherapie voor hart- en infec tieziekten geen enkel nut heeft, maar dat blijkens statistische gegevens voor al de resultaten met de reeds genoem de ziekte van Bechterew. alsmede bronchiale en reumatische aandoenin gen „verbluffend" genoemd moesten worden. Hij voegde eraan toe, dat vele buitenlandse artsen zich reeds verrast getoond hadden over het „mysterie van Böckstein". In elk geval, zo zei hfl, „kunnen de meeste patiënten op een belang rijke verbetering van, hun algemen e toestand rekenen". Het spreekt wel vanzelf, dat men in de berg een ventilatiesysteem heel't aangelegd, terwijl verder een „verse luchtkamer" voor bijzondere gevallen niet ontbreekt. Tijdens ons bezoek konden we ove rigens merken, dat nv?t een tempam- tuur van 43 graden zonder een zucht je wind niet te spotten valt. Stellig zei de heer Holleis bij het begin van de tocht geen woord teveel met de bewering, „dat het beslist onmogelijk was", de mijn in gewone kleding te bezoeken. De reis leerde ons verder, dat «voor zover we dit dan nog niet wisten) temperatuur een zeer betrek kelijk ding is. Zo konden we op een bepaald ogenblik, toen we vaststelden, „dat het nu toch wel enorm warm werd", nauwelijks geloven, dat. de tem peratuur slechts met één graad ge stegen was. En het omgekeerde beleef den we tijdens de terugreis: het zak ken van het kwik met een enkele of twee graden voelden we als een „be haaglijke koelte". Tegen alle medisch voorschriften in namen we na alioop een frisse douche, waarna we ons als „herboren" voelden. Tenslotte willen we vermelden, dat Böckstein, allle warmte ten spijt, ieder jaar een (gedwongen) /win terslaap houdt. E)e toegansweg naar het ziekenhuis eri de Thermalstollen wordt nl. bij sneeuw bedreigd door la winegevaar. In ditt feit moet men zon- der meer berusten, zodat de medische staf van Böckstein in de winterdag el ders zijn heil moet zoeken. JAAP STIGTER (Speciale berichtgeving) De Bühnen van schouwburgen, patronaatszalen en wjjkgebouwen, de circus piste en de studio's van radio en televisie zün de kerk, de artiesten-ingangen het portaal, het café of restaurant zün spreekkamer. Nederland heeft een artiesten-aalmoezenier, Th. J. G. Kloeg. Al enkele jaren werkt hp nu In het zo rük geschakeerde wereldje van het amusement, van de kunst met een kleine k dus. De verschijning van een witte boord in deze gemeenschap baarde veel opzien, maar kreeg weinig publiciteit. Het contact wordt enorm gewaardeerd. Het koperenpriesterfeest van „aal" Kloeg was tenminste voor de mensen van de kleinkunst aanleiding om een stevig feest te bouwen. Bp deze gelegenheid vooral uitten zü hun tevredenheid voor het feit, dat er (eindelijk) een brug is geslagen tussen hun gemeenschap en de kerken. Oecumenische pijler Kerken, inderdaad in meervoud, want het zal niet zo lang meer duren of die brug rust op een oecumenische pijler. Aalmoezenier Kloeg loopt met grote plannen rond. Samen met een dominee wil hp dit unieke werk nog verder uitbouwen. De basis voor deze „geestelüke" ex pansie moet een sociëteit worden waar de artiesten kunnen in- en uitstuiven zoals dat tegenwoordig heet. In dit centrum kunnen zij een rustpunt vinden: relaxen na de dik wijls slopende jacht naar succes, op een plaats aan de top of de schnab bel. Het artiestenbestaan is hard. Het publiek meedogenloos. Als men zich in deze dynamische tijd immers van het t.v.-toestel losrukt voor een avond je uit, eist men ook waar voor zijn geld. Lachen, gieren en brullen zijn de vitamines, die men volgens pro gramma-recept voorgeschoteld wil krij gen. Bikkelhard moet men zün. In dit vak wordt immers vaak onder hoog spanning gewerkt. Reizen en trekken, voor- en na de voorstelling honder den kilometers tussen de wielen van een auto. Hoe zal de zaal zijn? Wat heb ik voor een pianist? Hoe is de conferencier? Altüd opgewekt en grap pig zijn. Doodop, maar breedlachend handtekeningen uitdelen, leuk zijn. Het is een roeping. Altüd komedie spe len. Ook deze mensen hebben er be hoefte aan als gewoon mens te leven in hun gezinnen. Hier ontstaat de conflictsituatie. Naar deze mensen nu, stak de kerk haar hand uit. Over een wankel loopplankje zocht aalmoeze nier Kloeg. aanvankelijk tastend zijn weg door het labyrint van het amuse ment. Vertrouwen gewonnen Hp heeft zün plaats echter ver overd en het vertrouwen gewonnen. Verbazing en achterdocht hebben plaatsgemaakt voor dankbaarheid cn samenwerking. De artiesten hebben in deze aalmoezenier de man gevonden, die hun wereldje kent, begrip heeft voor hun moeilijkheden en belang stelling toont voor hun werk, die aan wezig is op uitvoeringen, repetities, tp- dens de pauze een praatje komt ma ken in de kleedkamer, zo maar een babbeltje over het werk. over thuis, vrouw en kinderen. Geen hemel en DOORSNEDE NATTE GASHOUDER .■Cf STADSGASh OUDER Het is erg moeilijk de gasproductie aan te passen aan het steeds wis selend verbruik. Daarom wordt het gas tijdelijk opgeborgen in een gas houder. Meestal werken deze met een gelijk blijvende druk van ca 0.015 atmosfeer, terwijl de inhoud toeneemt naarmate er gas wordt ingepompt. Ze zijn te verdelen in natte en droge gas houders. nnqen gas waterslot ringvormige kuip Bij de natte houder rijst, door inpompen van gas eerst de klok uit het water in de kuip en daarna één voor één de rin gen. Een gashouder is ei installatie voor de berging vein gasvo mige brandstof. re- v.Dijk 'ech De droge gashouder heeft een vaste zijwand met een dak er op. Op het ingepompte gas rust I een schijf, die op en neer kan I schuiven. De randafdichting van de schijf bestaat uit rubber of zeildoek en schuift mee hel gepreek, geen zieltjeswinnerü. maar het gewoon vaak alles betekende apos tolaat van „er te zün". De amusementswereld is nu geen achtergebleven gebied meer. Het valt niet mee om in dit klimaat een cate gorische zielszorg uit to oefenen. Aal moezenier Kloeg heeft baanbrekend werk verricht. Met en voor zpn men sen is hü voornamelük 's avonds en 's nachts op stap. Overal kan men hem vinden, in het studio-restaureant. waar hij een gezellig babbeltje maakt met Joop Doderer en Jan Blaazer. Zijn witte priestersboord wordt echter ook gesignaleerd in het zaaldulster van de schouwburg of later op de avond in het rossige licht van de nachtclub. Hp zoekt de mensen op in hun werk. geeft een rondje, bestelt een verzoek nummer. Kennismaking en gesprek ko men dan vanzelf. Artiesten moeten hard werken. Komen slaap te kort. Voelen zich geestelük ietwat leeg. Ook het huwelük brengt problemen met zich. Het beroep dwingt deze men sen vaak tot kinderloosheid. De aal moezenier van de artiesten, als een pion geplaatst op het schaakbord van dit wereldje is een loper geworden, die het mat in het het leven van deze mensen tracht te verlichten om het schaak op te heffen. Artiestensociëteit Een belangrük stuk in deze interes sante partü, een kolfje naar de hand van aalmoezenier Kloeg, die in zün seminarie-tüd met succes toneel speel de, juist voldoende aan schmink, ap plaus en succes had geroken en ge proefd, om dit unieke werk te kunnen aanpakken, moet nu de artiestenso ciëteit worden. Samen gaan aalmoezenier en Büh nen-prediker (we weten zo gauw geen betere naam) thans op zoek naar het geld om dit plan te realiseren. Dit centrum moet in de radiostad. trefpunt van vele artiesten, komen. Binnenkort komt aalmoezenier Kloeg zelf in Hil versum wonen. Tot nu toe opereert hü vanuit een pastorie in de Residentie. Pas dan kan de amusementsmissie goed op gang komen. Het apostolaat rond schmink en voetlicht is een fas cinerend stuk werk. waarvoor het doek is opgegaan. De proloog is gezegd, het thema voorgespeeld. Het veelbelovende eerste bedrüf kan beginnen. De recenties zün altüd goed. Hier behoeft men immers geen plan kenvrees te hebben. Zielszorg en zuilen Het is büzonder grappig te er varen hoe aalmoezenier Kloeg •eeds thuis is in het amusements wereldje, dat uiteraard ook veel raakpunten heeft met radio- en t.v.-kringen. Voor de „aal" be staan echter geen zuilen. Hij heeft zün weg gevonden door dit labyrint en nog nooit zijn hoofd gestoten tegen een zuil. Voor hem dus wel een nationale omroep en t.v. In zün zielszorggalerü staat echter ook de circuszuil. Deze groep wordt niet vergeten. De bisschop van Rotterdam, mon- seigifeur M. A. Jansen, pontifi ceerde vorig jaar na een voor stelling van circus Krone te heb ben bijgewoond een mis in de piste onder een zeildoeken-he mel. Monseigneur P. J. A. Moors pontificeerde in de tent van cir cus Williams. En binnenkort zal een van de monseigneurs Th G. A. Hendriksen, hulpbisschop van de kardinaal of C. Kramer, mis siebisschop uit China, in de Domstad in de piste van circus Boltini ook een dienst houden. Het bübelse beeld, het symboli sche vissersnet is hier dus ver vangen door het vangnet. De woorden van de grote spreekstal- meester dringen ook tot deze we reld door. Een elektrisch treintje, dat met zieke passagiers over smalle rails de lange müngang van een berg binnen dendert, is stellig geen alledaagse verschüning. Indien men daarbü weet, dat alle betrokken patiënten onder hun badmantel strandtenue dragen, dan heeft de zaak op het eerste gezicht wel een enigszins mysterieus karakter. Men spreekt dan ook over het „mysterie van Böckstein", hoewel de mensen in dit Oostenrijkse dorpje in het Salzburgerland (nabü Bad Gastrin. dat bekendheid kreeg door zün geneeskrachtige warmwaterbronnen) de zaak alweer „heel gewoon" zün gaan vinden. Want het is nu eenmaal bewezen, dat de radio-actieve steenlagen van de Radhausberg een grote warmte produ ceren. zodat de ruim twee kilometer lange mijnschacht als „inhalatorium van hete lucht" tegen bepaalde ziekteprocessen goede diensten kan bewijzen. De 2300 patiënten uit alle delen der wereld, die hier jaarlijks in de zgn. „Heilstollen" (genezingsmün) binnen gebracht worden, komen eerst in een modern bübeho- rend ziekenhuis, waar drie doktoren onder leiding van een geneesheer-directeur hun wakend oog over de „Thermalstollenkuur" laten gaan. Twee hoogleraren, prof. dr. Sche- minzky en prof. A. Hittmair, zijn de geestelijke vaders van een be handelingsmethode. waarmede men sedert enkele jaren (het „Stollenkur- haus" of tewel het ziekenhuis werd eerst in '54 voltooid) met succes de ziekte van Bechterew (verstening van de ruggewervelkolom), gewrichtsreu ma, ischias, bronchitis, hormonale en vegetatieve storingen, de gevolgen van kinderverlamming, alsmede vele ande re aandoeningen bestrüdt. Transpireren Er is in het inwendige van de berg al menig zweetdruppeltje gelaten; vooral op de houten ligbanken van de vier „stations", in welke uit de steen gehouwen grotten de patiënten in het kader van de kuur ongeveer een uur moeten blüven. Wanneer men dieper in de „mün" doordringt, wordt de temperatuur steeds hoger en be reikt tenslotte een maximum van 43 gr C. Hoewel warmte of een „zweet kuur" over het algemeen altüd heil zaam is. raak men hiermede niet de kern der zaak. want dan zou Böck stein slechts een (duurdere) concur rent zijn van de alom in zwang zijnde stoom- en Saunabaden. Het is juist de combinatie van warmte, voch tigheidsgraad en om niet- te verge ten van het zgn. „radon", welk woord men het beste kan omschrijven met het begrip „radioactief gas". Nu zal menigeen bij het lezen van een dergelijke aanduiding, die op z'n minst genomen wat „onvriendehjk" aandoet. een lichte schrik om het hart slaan. Want „radioactiviteit" ziet men eer der als een boosaardige belager dan als een „genezen". Men kent echter verschillende vor men en de geleerden hebben uitge maakt. dat Böckstein dezelfde genees krachtige stoffen heeft als Bad Gas- tein, waar duizenden al sedert drie eeuwen hun gezondheid trachten te hervinden in het water van de radio actieve „Thermalquellen". Het merkwaardige natuurkundige verschijnsel, dat het inwendige van de Radhausberg zo heet maakt als een brandende oven. wordt voor de leek enigermate verklaarbaar, wanneer de donkere gekartelde wanden met een ultraviolette lamp bestraald worden. Er worden dan vele onregelmatige gele vlekjes zichtbaar, die lichtgevend zijn. Men ziet dus om het anders te zeggen de sporen van radiumhou- dende ertsen „reflecteren". De hoe veelheid radium in echter in totaal ge nomen. zo gering, dat van een lonen de bergexploitatie van deze waardevol le stof daar in Böckstein nooit spra ke kon zijn. Hoe het ontdekt werd Het is wel interessant te vermelden dat men het geheim van de Radhaus berg op een enigszins merkwaardige wijze op het spoor is gekotnen. Reeds in oeroude tijden werd hier goud ge wonnen en de faam der vondsten, was zo groot, dat Hitier tijdens de tweede wereldoorlog order gaf, de mijn in de Radhausberg opnieuw te ontsluiten. Al spoedig ging het opvallen, dat het gra ven in de berg een „zeer warm kar wei" was. Het leek menigeen zelfs, dat men een inwendige vuurhaard nader de. maar de verlokkingen van het goud (hoewel geen korrel gevonden werd) waren zo groot, dat de zweet- druipende arbeiders moesten doorzet ten. Tenslotte had men een complex van müngangen gegraven, dat belang rük groter was dan de huidige „Ther malstollen" (er bleek slechts een be paald deel hiervoor het beste geschikt). En toen was iedereen overtuigd van een ander merkwaardig feit: geen mens werd hier ziek, terwül bestaande kwaaltjes als sneeuw voor de zon ver dwenen. Toch zou het nog vele jaren duren, voordat de mannen der weten schap met een uitgebreid instrumen tarium in de „Stollen" doorgedrongen en de eerste proeven gedaan werden. Sedert zeven jaar heeft alles nu een medisch verantwoorde basis gekregen en de doktoren maken uit. welk sta tion op I is de tempreatuur op 1888 m diepte bv. 37.5 gr C en zo gaat het steeds een paar graden hoger, totdat op IV op 2238 meter de thermometer op 42.3 gr C komt te staan) voor een bepaalde aandoening het beste geschikt in. De patiënt, wordt gedurende een paar weken dagehjks in een houten lig- of zitwagen naar zijn „station" vervoerd en de hele reis duurt samen met de rusttijd ongeveer twee uur. Douchen erna is verboden; wanneer het treintje weer de hal van het zie kenhuis binnen gjelopen is. moet ie dereen een paar uur naar bed. De be handeling wordt al naar gelang aangevuld met andere middelen, die de arts ten dienste staan, waarbij mas sage, gymnastiek, enz. ook een rol spe len. Avontuurlijke reis We hadden het genoegen ja, het was een genoegen om de reis,, die voor ons gevoel min of meer een „avontuurlijk" karakter had, zelf mee te maken. In gezelschap van enkele artsen, twee ingenieurs van de Oostenrijkse bergbouw en de algemeen beljeerder, de heer Holleis, reden we in goede stemming de ge heimzinnige warmte tegemoet. In de nauwe donkere gang. slechts spaarzaam verlicht door enkele elek trisch lampen „langs de lün", maak te het- treintje een oorverdovend la waai. Aanvankelijk was het koel. maar op een gegeven ogenblik, toen (later weer wegtrekkende waterdamp het zicht ging vertroebelen, was het raad zaam. op een „tussenstation" de bad mantels achter te laten. Op station I. waar buiten de houten banken en Een arts controleert op een stationde polsslag van een pa- tiente. Het Stollenkurhaus van Böck stein. een telefoonleiding niet veel te zien was. vonden we de warmte nog be- haaglük. maar in II konden we ons. nauwelüks voorstellen, dat het nog warmer zou moeten worden. VOOR U en mü is de „krant" een levensbehoefte. Dag na dag valt zü in uw bus. Als ze éven over tüd komt. wordt- ge onrustig en vraagt ge angstig „Waar blijft dat ding toch?" En als het dah nóg even duurt, wordt haastig de telefoon inge schakeld en klinkt het: „Be heb de krant nog niet gekregen, hoe zit dat nu? Wèl een bewüs, dat de krant voor een ieder nodig is als brood! RADIO noch televisie kunnen haar verdringen. Men wil graag rustig lezen, wat. men misschien haastig en in het, kort door de ether heeft gehoord. Men wil graag nog zo veel méér lezen, dan men heeft gehoord: kortom, men wil graag van alles op de hoogte zün. Tenminste hü. die met beide voeten in de wereld staat en zich voor die wereld interesseert Hü wil, zowel letterlük aLs fi- guurlük. weten wat er te kóóp is! En daarom zitten talloze ge trouwe lezers van ons blad iedere avond üverig te lezen, wat er alzo aan de hand is en wat onze wisselvallige wereld in beroering brengt. ZO ook deze 'heer, één van de velen, die ons blad dagelüks bestuderen. Wü vonden het aardig eens te tonen, hoe hü er iedere avond bü zit. onmiddellük nadat de nieuwsbrenger zün intrede heeft gedaan. Zoals hü. zün er duizenden anderen, die beslist géén minuut kunnen wachten om zich in het dagelüks gebeuren te verdiepen. Dat geestelük voedsel is hem onmisbaar: hij zou beslist niet weten wat te doen, als het hem onthouden werd. HETT is maar door een toe val. dat wü dit plaatje in handen kregen. En het leek ons leuk er publi citeit aan te geven. Niet om ons zelf op de borst te slaan zo zün wü werkelük niet maar omdat het ons toch wel deugd doet te zien. hoe men het afgeleverde nieuws- menu verslindt, na 't de inwen dige mens versterkende tafel menu te hebben gesavoureerd. Of zélfs ai daarvóór. Hoevele huisvrouwen immers zeggen: „Toe. leg dat ding nu even neer. We gaan nu aan tafel". En zuchtend legt de heer des huizes dan dat „ding" terzüde. Hü is er immers nog lang niet mee klaar. Hü zal zich straks moeten haasten. Want de televisie staat alweer aan, vóór hü er erg in heeft En dan komt er natuurlük van lezen niets meer. FANTASIO

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18