KENT: KENT: KENT: De laatste race en ook hoofdprijs bij de Regenbogen voor J. Albarda Amerikaanse zwemsters aangekomen Madeleine Weurman uitgeschakeld evenals Hans van Dalsum (spit) MEDEDELING Ruim 40 studenten (o.a. Bontekoe) naar Universiade 1960 in Sofia Hollanders door de Friezen in teamstrijd beschamend verslagen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 Advertentie Kampioenen 1960 nit tennistitelstrijd Maris, Van Gasselt, Van Eijstlen en Goris in de kwart-finale Beide kampioenen in het enkel spel uitgeschakeld Ziedaar het grote nieuws van de vierde dag van het toernooi om de nationale tenniskampioenschappen op de METS-banen te Schevenin- gen, waarop voor de eerste keer in het toernooi van een zonnige dag kon worden gesproken, al waren door de harde wind de om standigheden voor tennis nog geenszins ideaal. Een zonnige dag niet echter voor Hans van Dalsum en Madeleine Weur man, de kampioenen 1960. Voor Van Dalsum, die in zfjn carrière reeds vie- maai de titel in het herenenkelspel won, kreeg het toernooi wel een abrupt en tragisch einde. Via overwinningen op Nfjeboer en de veelbelovende jonge Rot terdammer Itajer was Van Dalsum door gedrongen tot de kwartfinales, waarin Van Gasselt zijn tegenstander was. De strfjd tussen de Limburger en titelver dediger beloofde veel. Maar helaas, er is nauwelijks van strijd sprake geweest. In de eerste set, bfj de stand 3-2 in het voordeel van Van Gasselt, greep Van Dalsum met een van pfjn verwrongen gezicht naar zijn rug. Spit! Verder spe len was op dat moment onmogelijk, maar, wie weet, zou het euvel zich spoe dig laten verdrijven. Het eerste medische onderzoek liet hierop niet veel hoop. Niettemin werd de partij voorlopig ge staakt. Zij zou evenwel niet meer ver volgd worden. En zo werd het voor Van Dalsum in tweeërlei opzicht een bijzonder pijnlij ke nederlaag, die hem buiten het toer nooi zette. Ook uit het herendubbel spel, waarin hij met Goris als partner in de kwarteindstrijden moesten uitko men tegen Van Gasselt en Huizin- ga. De vier. nog overgebleven kandida ten voor Van Dalsums „erfenis" zijn Van Gasselt. Van Eijsden, die vrijdag morgen in de ene- en Maris en Goris, die in de andere halve finale tegen el kaar uitkomen. Gezien hun spel in de kwart-finales ligt een eindstrijd tussen onze beide Davis Cup-spelers, Willem Maris en Piet van Eijsden, in het ver schiet. Beiden namelijk etaleerden gis teren sterk spel, dat hun tegenstanders te machtig was. Gevarieerd spel Na een onzeker begin tegen Van de Weg. wiens tactiek aan het net hem verraste, vond Maris de weg naar de overwinning, welke hij met gevarieerd spel. zonder opsmuk en zeer effectief, effende. Van de Weg was tegen Maris in deze vorm niet opgewassen en in drie sets (6-2, 6-4, 6-2) moest hij de vlag strijken. Op papier scheen Van Eijsden het moeilijker te krijgen tegen Evert Schneider, de reservespeler van ons Da- vis Cupteam. De waarheid was echter anders. In de eerste set werd Schneider met 1-6 weggespeeld en wij konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat de zware partij van de voorgaande dag te gen Biesheuvel te veel van Schneiders krachten had gevergd. Traag bewoog hij zich over de baan en op de harde services en passingshots van Van Eijs den moest hij elk antwoord schuldig blijven. In de tweede set trad er een herstel in. maar met 7-5 bleef ook nu Van Eijsden de baas. Deze bouwde ver der aan de overwinning, die met 6-2 in de derde set glans kreeg. In een lang. traag en fantasieloos duel, waarin beiden de „recht-toe-recht- aan-tactiek" huldigden, zegevierde Henk Goris in vijf sets over Rob Kuypers (16-2, 6-8, 2-6, 6-4, 6-3). zonder pardon in de laatste set door ging, kon de kampioene slechts het moede hoofd in de schoot leggen. Zjj had geen enkel verweer meer. Meer spanning dan groot spel bracht de strijd tussen Henny van Rijn en Fredy Marinkelle, van wie de meest wilskrachtige (Henny van Rijn) in drie sets won (5-7, 6-3, 10-8) Mevrouw Baars en de jeugdige Marian Moritz zijn de twee andere halve finalisten. Zij versloe gen resp. mevr. Thung (6-2, 6-4) en Pa tricia van der Heuvel (8-6, 8-6). Met Jenny Seven bereikte Madeleine Weur man toch nog een finale, Namelijk die in het damesdubbelspel na een span nende strijd (12-10, 9-7) tegen Henriette Ruinen-Henny van Rijn. Hierin ontmoet ten zij het geroutineerde paar mevr. Roos-mevr. Van der Storm, dat de sta tisch spelende gezusters Marinkelle in de halve eindstrijd een illusie armer maakte. In het herendubbelspel bereik ten Van Eijsden-Maris reeds de finale na een gemakkelijke zege op van Lith de Jeugde-Beuker: (6-2, 6-2, 6-0). Uni vers i I a i re zomerspelen Gisteren in CIOS (le training besloten Keerpunt (Van een onzer redacteuren) Een groep van ongeveer ruim zestig Nederlandse studenten, enkele coaches en een aantal officials vertrekt dinsdag avond van het Utrechtse station naar Sofia, waar van 26 augustus tot 3 sep tember de tweejaarlijkse universitaire zomerspelen gehouden zullen worden. In de Bulgaarse hoofdstad doet men alles om de 2500 studenten-sportlieden uit ongev. 50 landen een goed onthaal te bezorgen. Er zjjn nieuwe sporthallen ge bouwd, tennisbanen en een zwembad aangelegd, terwijl men nu de laatste hand legt aan het Olympisch dorp, waarin de deelnemers zullen worden on dergebracht. Alle sportcomplexen liggen op korte afstand van elkaar. De kosten, die met de organisatie van zo'n Univer siade gemoeid zjjn, zün dermate hoog, dat Nederland in de naaste toekomst niet in staat geacht kan worden een dergelijke organisatie op zich te nemen. De Nederlandse Studenten Sportstich ting is eigenlijk al erg gelukkig, dat het mogelijk is zo'n grote afvaardiging naar Sofia te zenden. De deelnemers dragen zelf 100 gulden in de kosten bij. De Ned. Studenten Sportstichting gaf een bedrag, uit de totopot kwam 20.000 gul den en het bedrijfsleven is garant voor het eventuele tekort. Bovendien was het Nederlands Olympisch Comité bereid de kosten te dragen van een vierdaags ver blijf in het CJ.O.S. te Overveen. waar de laatste hand gelegd kon worden aan de training van de deelnemers, die begin mei intensief werd begonnen. Gedurende vier dagen hadden de coaches in Over veen de ploegen volledig bijeen. „Het ge volg is, dat wij anders naar deze Univer siade gaan dan twee jaar geleden naar Turijn", verzekerde ons de voorzitter van de Ned. Studenten Sportstichting, de heer J. C. Reuder. „Er gaan geen ver schillende teams naar Sofia, maar één volledige afvaardiging". De ploegen De ploegen die ons land op de Uni versiade zullen vertegenwoordigen (het geheel onderleiding van de heer D. H. Schmull), zijn: Waterpolo: S. P. Ouwerkerk, R. F. Groeneveld, J. P. van de Water. G. Beek man. W. Waalewijn, A. C. W. Leenards, J. G. Martel, H. Aalberts. A. H. Vos. F. W. van der Zwan, dr. W. L. Mosterd, P. ten Thije. Coach is Frits Ruimscho- tel. Zwemmen: Johan Bontekoe. Neder lands kampioen 200, 400 en 1500 meter. Schermen: J. A. Beuker, D. A. van Gelder, w. H. Kruithof, J. Verschoor. H. J. M. A. Mieras. Coach A. G. Montfoort. Tennis: J. Th. C. M. Beukers. J W. Frederikse en O. P. C. van Galen Last Atletiek: H. van Aarst (kogel en dis cus) en J. H. de Haas (tienkamp). Volleybal: J. de Groot, J. F. Hoogland, C. Doerbecker, R. Hamersma, J. Korsloot, B. Krijgsman, J. M. Oosterbaan, C. H. J. Dietz, Degenkamp en Van Gaaien. Coach H. van der Ploeg. Basketbal: S. Schagen, C. Hennis, J. de Leeuw, J. M. Valstar, F. Nije, G. J. Mellenbergh, W. Blom, A. Hoonakker, M. de Witte. J. M. F. Haarman, J. Bruin. Coach J. P. A. van der Heyden. Kampioenen In Turijn werd twee jaar geleden door Koosje van Voorn de enige medaille (brons) veroverd, die Nederland mee naar huis mocht nemen. Ditmaal hoopt men het beter te doen. De prestaties geven wel enig vertrouwen, maar daar entegen blijkt uit de lijst van deelnemers, dat de tegenstand vaak heel zwaar en soms zeker te zwaar zal zijn. Diverse wereldrecordhouders en -houdsters zul len uitkomen. Vele deelnemers speelden een belangrijke rol op de Olympische Spelen te Rome. We noemen slechts het Australische lange-afstandfenomeen Herb Eiliot. de snelle Italiaanse sprinter Livio Berutti, de ongeëvenaard hoog springende Romeense Jolanda Balas, de Italiaan Leone en nog vele anderen. De prestaties zullen ongetwijfeld dan ook veelal op een wereldniveau liggen, waar aan de Nederlandse studenten door heel andere interpretatie van het begrip „stu dent" niet zullen kunnen tippen. Boven dien schijnt de mentaliteit van de Ne derlandse studenten nu eenmaal mir.der op sport te zijn afgesteld dan elders. Maar wat dat betreft, de reeds uitge voerde en nog in de pen zittende plan nen van „Onderwhs" wijzen op een ver betering ten goede. Voor de volgende tien jaar is er immers 12 miljoen voor sportaccommodatie uitgetrokken! KORFBAL Pernix-toernooi Op het Pernix terrein worden morgen de traditionele wedstrijden om de VOPS- w impel gespeeld. Deelgenomen wordt door VEO, ODI, Pernix en Snel. Aan vang 3 uur. P. LORILLARD - NEW YORK NIETTEGENSTAANDE de steeds sterker stijgende vraag naar de door ons hier te lande ingevoerde KENT- sigaretten, zijn wij in staat - dank zij de idtramoderne Amerikaanse fabricage methoden van onze vrienden in het buitenland onze afnemers regelmatig van voorraad te voorzien. N.V. Cigarettes Import Cy. v.li. A. J. Blok, Scheveningen de meest verkochte Ameri kaanse filtersigaret export uit de U.S.A. over de gehele wereld met de beroemde licht blauwe micronite filter Sneekiveek besloten (Van onze zeilmedewerker) De Friese Regenboogzeilers hebben de Hollanders verpletterend versla gen In de laatste wedstrijd gaven al leen nog ir. G. A. Bakker en Krijn Tol partij. J. H. C. Sieverts, J. Hol land en A. Gebuis gingen uit de strijd. Er stond weliswaar een harde bries, maar beslist niet zo, dat hier in een reden lag om op te geven. De Friezen waren over het algemeen Het „klapstuk" ln het damesenkel spel was de nederlaag van de kampioene 1960, Madeleine Weurman, tegen mevrouw Rouwenhorst. Een nederlaag, die in de derde en beslissende set niet alleen een feit werd, maar voor Made leine Weurman ook een zeer bittere bijsmaak kreeg door de cijfers: 6-0. En dan te weten, dat er voor Madeleine Weurman in de eerste set nog geen vuiltje aan de lucht was. Weliswaar keek zij dadelijk tegen een achterstand aan: 0-1, 0-2, 1-2, 1-3, maar toen zij eenmaal tot winst kwam, stapelde zij deze zo snel op, dat de 6-3, waarmee zij de eerste set won, geenszins verwondering wekte. Haar opmars zette zij voort in de tweede set. kwam op 2-0 en al mocht mevr. Rouwenhorst dan het getij doen keren: 2-3, 2-4, Madeleine Weurman scheen tot het laatste en grote woord te hebben. Zy kwam op 4-4, 5-4, en 15-0 en toen kwam het dramatische keer punt. Mevrouw Rouwenhorst zette de titelverdedigster dermate onder druk, dat Madeleine Weurman eronder bezweek. Mevr. Rouwenhorst slaagde erin op 5-5 te komen, op 5-6 en daarmee had zij haar tegenstandster klein gekregen. Zij palmde met 5-7 de set in en toen zij Sp ortagenda Leidse Hout: Tweede deel Leidse atle- tiekkampioenschappen. 1 uur. Kikkerpolder: Pupillentoernooi van DOCOS. 2 uur. Hillegom: Ronde van Hillegom 3.30 u. Terwijl een deze zomer ongewoon stralend zonnetje Schiphol een fleurig aanzien gaf, stapten gisteren de veertien leden van de Amerikaanse dameszwem ploeg uit het vliegtuig. Morgen en zon dag zullen zij in Zwolle haar krachten meten met de Nederlandse zwemploeg. Op de foto zien we de 17-jarige Becky Collins links op de rug. Zij verbeterde zondag j.l. het wereldrecord 200 meter vlinderslag, dat toen dat op moment met 2 min. 34.4 op naam stond van Marian Heemskerk. Becky tikte aan na 2 min. 32.8. Zij is hier in gesprek met da be faamde blonde Chris von Saltma (17) en de vrolijk lachende veertienjarige Donna de Varona, die ook zondag j.l. de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk aflegde in de wereldrecordtijd van 5 min. 34.5 sec. slecht te spreken over de slappe wijze, waarop door de Hollandse te genstanders deze traditionele team ontmoeting werd opgevat, een me ning waarin wij de Friezen volkomen gelijk geven. Tenslotte is van ouds her zowel op de Kaag- als op de Sneekweek de teamwedstrijd Hol landFriesland een der belangrijke programmapunten. Men zal er goed aan doen in het vervolg een team af te vaardigen, dat terdege het belang van deze wedstrijden inziet. De Frie zen behaalden uit de laatste ont moeting 36.1 en Holland 13 pnt. Na de uitsluiting van Sieverts in de wedstrijd van dinsdag komt het to taal op Friesland 93.2 pnt., Holland 55.1 pnt.! Een ontstellend zware ne derlaag! Beter brachten de Valken- en Pam- puszeilers in hun teamwedstrijden het er af. De Hollandse Valkenzeilers Drach ten hun totaal score op 41.2 pnt tegen Friesland 30 pnt. De Hollandse Pam- puszeilers haalden 60.. pnt en wonnen daardoor van de Friezen, die op 50 pnt. eindigden. Voor de Vrijheidsteam wedstrijd en die van de 22. M2 was eveneens weinig animo, ditmaal zowel van Friese als van Hollandse zijde. De uitslagen hiervan waren: 22 M2: Fries land 36.2 pnt. Holland 15.1 pnt. Vrij heidsklasse: Friesland 15.1 pnt. Holland 14.1 pnt. Open wedstrijden In de open wedstrijd trokken eigen lijk alleen die de belangstelling, waarin de beslissing voor de hoofdprijs in de laatste race moest vallen. Vooral in de Valkenklasse was de toestand gecompli ceerd. De meeste punten had behaald J. Prins met de Soelaas. Maar Prins had niet- alle wedstrijden gestuurd en was daardoor reglementair niet gerech tigd voor de hoofdprijs. Dan volgde H. Kirkenier, die een groot aantal punten behaald had in de eerste drie wed strijden met drie eerste plaatsen. Maar Kirkenier had niet ingeschreven voor de laatste twee races en bleef dus op zijn totaal staan. Verder was Ulbe de Vries door zijn eerste plaats in de wed strijd van woensdag kanshebber gewor den, metais concurrenten A. Wester en mr. R. Mulder. Het was R. van Dijk, die met een goede start fel weg- planeerde en enige rakken de leiding hield. Kruisend moest hij zwichten voor J. Prins, terwijl Ulbe de Vries na enige strijd met A. Wester in derde positie kwam In i. onde zakte Van Dijk sterk terug, ..wijl nu mevr. M. 't Hooft- Snijdeis met enkele goede slagen op de tweede plaats achter Prins kwam. Een Slaats, die zij ondanks lichte averij kon ehouden. Ulbe de Vries moest een zwa re strijd leveren met mr. R. Mulder om zijn derde plaats en daarmee zijn hoofd prijs zeker te stellen. Enerverende strijd De enerverendste wedstrijd was die der Regenbogen. Hier ging het tussen de Friezen J. Alberda en C. J. de Jong. De start mislukte tweemaal en toen ging het veld zo compact naar het kort- bijliggende eerste merkteken, dat brok ken niet konden uitblijven. Drie Regen bogen vlogen op de boei, en de schul dige verliet de strijd. Maar Alberda zat toen al op rozen. Zijn tegenstander De Jong ging op kundige wijze door het veld en kwam ten slotte zij het op tame lijk grote afstand in tweede positie te liggen. Alberda, zich bewust, dat hij al leen maar De Jong achter zich moest houden draaide steeds mee in iedere slag, de gebruikelijke verdedigende tac tiek, waarbij De Jong echter zijn ach terstand tot 20 seconden kon terug bren gen. In de laatste kruisrak hadden de beide zeilers geen oog voor ir. G. A. Bakker, die met een verrassende slag over stuurboord aan kwam zetten en onder De Jong in binnenpositie op bak- boorboeg draaide. Opknijpend beliep ir. Bakker het merkteken en lag voer De Jong en vlak achter Alberda. Op het laatste bezeilde rak steeg de spanning t<Dt het hoogtepunt, maar er wijzigde zich niets meer. Alberda bleef een. ir. Bakker werd tweede met twee meter verschil op De Jong. J. Hofland jr. kwam als vierde door. De hoofdprijs dus voor Alberda. Verdere uitslagen: Pampus klasse: 1 J. Sijtema. 2. H. de Jong. Hoofdprijs 0. P. Besseling. Olympiajollen: 1. G. Stellingwerf 2. C. van Vliet. Hoofdpr. G. Stellingwerf. 12. voetsjollen: 1. J. de Jonge. 2. P. Bulters. Hoofdprijs J. de Jonge. Stern klasse Serie I: 1. M. Kraaier. 2. H. Beekhuis. Hoofdprijs K. de Boer. Stern klasse serie II: 1. A. de Monchy. 2 C. Hingst. Hoofdpr. P. J. Olij. F. D. Klasse: 1. U. Jager. 2. F. Imhoff. Hoofdpr. D. Bellinga. F. J. Klasse: 1 G v Mont- frans. 2. J. Huisman. Hoofdpr.: G v. Montfrans. Finnen: 1. G Woortman 2. T. Vries. Hoofdpr. T. Vries. Topklas se: 1. F. v. d. Meer. 30 M2 klasse: 1. T. Geveke. 2. J. van Seventer. Hoofd prijs. L. v. d. Meer. 16 M. AI: 1 T. de Haan. 2. H. Olde Agterhuis 16 M2 All: 1. R. Zaadstra. 2. D. Kapelle: Hoofdpr. over beide afdelingen: Joop Helder. 22 M2 klasse: 1. W. Visser. 2. Ir. A. Bonnema Hoofdpr. Ir. A. Bonnema. Vrijheidsklasse: 1. C. de Haas. 2. W. Graafland. Hoofdpr. B. v. Wijk. De Nederlandse ploeg voor de zesde Maccbia Spelen, die van 29 augustus tot en met 5 september in Israël worden ge houden, zal woensdag a.s. van Schiphol vertrekken. Tot de équipe, die met inbegrip van de officials uit 34 per sonen bestaat, behoren o.a. de schermer Max Dwinger, de hordenloopster Selma Heystek, de turner Joost Blitz, de zwem ster Kitty Wagenaar, de tennisspeler Rob Gurowitsch, boksarbiter Ben Bril en voetbalscheidsrechter Leo Horn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7