Muyvesant Jeugd Zeeverbond hield zeilkamp rond slot Radboud te Medemblik Vertrouwd met het zeemansleven Schilderijen nemen belangrijke plaats in op de Antiekbeurs Ondanks schaarste iveer een climax! Het Symphonisch Kamerorkest presenteerde zich in Rem. Kerk Neem het uw winkelier niet kwalijk. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 augustus 1961 Derde blad no. 30429 Voor de laatste maal (Van onze speciale medewerker) Stram in de houding, sommigen wat rillend door de frisse bries uit zee. stonden gisteren voor het slot Radboud te Medemblik ongeveer 120 jongens van het Jeugd Zeeverbond in carré opgesteld. Elf jaar achtereen heeft het bestuur van deze stichting in het 13de eeuwse kasteel een kamp georganiseerd, waaraan de Kon. Marine en de koopvaardij in ruime mate medewerking hebben verleend. Omdat de oude vesting een andere bestemming krijgt, na inwendige restauraties denkt men er een museum van te maken is het dit jaar voor 't laatst, dat de jongens er hun maritieme avonturen kunnen beleven. Tonen wat zij kunnen Met ernstige strakke gezichten, de hand op de naad van hun broek ke ken zij voor zich: zij werden namelijk geïnspecteerd door niemand minder dan de bevelhebber der Nederlandse zee strijdkrachten, vice-admiraal L. Brou wer. De plechtigheid was evenwel nog niet voorbij, of zij troffen voorbereidin gen om zich in te schepen. Natuurlijk, zij zijn immers gekomen, uit heel Ne derland, om te leren zeilen en roeien, en om al de moeilijkheden van het zee mansleven onder de knie te krijgen. Welnu, zij hebben getoond wat ze kon den. Twee smaldelen, elk bestaande uit zes sloepen, doorkliefden 's middags de golven van de vroegere Zuiderzee. In per fecte klellinie varend, hebben de jon gens het hoge bezoek laten zien wat zij onder admiraalzeilen verstaan. Met veel voldoening sloeg de heer Brouwer, staan de op het dek van een stampende sleep boot het schouwspel van bolle zeilen en wapperende wimpels gade. telkens een saluut brengend aan de schippers. En dat zij iets presteerden laat zich raden, vooral als men het ruwe weer in aan merking nam. Het reilt en zeilt bést Toch zijn de jongens vrij jong. De leeftijden varleren van 14 tot 19 jaar. Ongeveer twee weken (dit jaar van 11 tot en met 23 augustus) worden zij zo zeer in de maritieme sfeer betrokken, dat een groot percentage daar nooit meer uit wil. En dat is een van de doel stellingen van het verbond: jongens ver trouwd maken met het leven van de zeeman. Velen vinden dan ook door de ze kampen, en later via de zeevaart school of het Kon. Instituur voor de Marine te Den Helder hun weg naar een betrekking bij de koopvaardij of de marine. Geen wonder dus, dat van die kanten veel steun bij de organisatie wordt ondervondenn. Het reilt en zeilt daar in slot Rad boud bést. Een staf, onder leiding van de heer H. J. Schouwenburg uit Voor- Wapensmokkel Curacao-Venezuela Volgens het blad „Beurs- en Nieuws berichten" te Willemstad zijn zowel in Venezuela als op Curacao maatregelen genomen met het oog op de mogelijk heid, dat binnenkort een zending pis tolen van Duitse makelij Venezuela wordt binnengesmokkeld. Deze zending zou bestemd zijn voor een tegen presi dent Betancourt van Venezuela gerichte revolutionaire beweging. Een eerste po ging om de wapens met een snelle boot van Curasao naar Venezuela te brengen is volgens het Venezolaanse blad „El Nacional" mislukt door moeilijkheden bij de organisatie van de smokkelaars. Als man achter de schermen van deze organisatie wordt genoemd de 31-jarige Venezolaan Carlos Antonio Contreras Castro, die is uitgeweken naar de V.S., doch kort geleden tweemaal op Curacao is geweest. Bijzonderheden van deze zaak zouden volgens het blad bekend zijn geworden door de arrestatie van enige verdachten in Venezuela. Alle bewakingsposten aan de kust en de grens van Venezuela zouden volgens ..Beurs- en Nieuwsberichten" versterkt zijn. Castro wist twee maanden geleden te ontsnappen, toen hij met een politie auto naar een ziekenhuis werd gebracht. Hij zou toen via Curacao naar Ame rika zijn ontkomen. Het onderzoek in Venezuela is begonnen met de arres tatie van dr. Luis Osorio, die onder Jimenez procureur-generaal zou zijn ge weest. Zo zouden de autoriteiten op het spoor zyn gekomen van een beweging, die financiële steun uit het buitenland ontving om samenzweringen tegen de regering te organiseren. Van de zijde van de politie op Curacao vernam het blad, dat niets bekend is van de aan wezigheid van wapens, bestemd om naar Venezuela te worden gesmokkeld. Demonstraties in Tunesië inzake kwestie-Bizerta President Bourguiba van Tunesië heeft vandaag met een rede in Sousse, aan de kust ongeveer 120 km. ten zuiden van Tunis, demonstraties in geheel Tu nesië ingeluid, welke drie dagen zullen duren en gericht zya tegen de Franse bezetting van Bizerta. De Neo-Destourpartij, die aan de macht is, en andere nationale organisa ties hebben tot de demonstraties opge roepen. Het doel is uiting te geven aan de vastbeslotenheid der Tunesiërs om zich tegen agressie te verzetten en de strjjd tot de definitieve overwinning voort te zetten, aldus de nationale groe peringen. De Tunesische autoriteiten zouden be togingen van burgers tegen de basis Bi zerta voorbereiden. De campagne valt voor het begin van de speciale zitting van de Algemene Ver gadering der 7JN. over Bizerta op maandag. Volgens doorgaans betrouw bare kringen zal een machtige groep Afrikaanse en Aziatische landen een ontwerp-resolutie indienen waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke Frans - Tunesische onderhandelingen over een vreedzame terugtrekking der Fransen uit Bizerta. Men acht het waarschijnlijk dat de resolutie de vereiste meerderheid van twee derde verkrijgt. Frankrijk heeft reeds meegedeeld dat zijn delegatie de speciale zitting, die naar verwachting meer dan een week zal duren, zal boy cotten. burg, zorgt ervoor dat geen van de jon gens zich ook maar één ogenblik ver veelt. Zolang het licht is wordt, als het maar even kan, geroeid of gezeild, 's Avonds komen de adspirant-zeelui, een enkele wat schommelend, de kelder van het kasteel binnenvallen, om te kijken naar films, te luisteren naar instruc ties en lezingen onlangs door een vertegenwoordiger van de zeesleepdienst Weismuller uit Rotterdam en om te praten. Het onderwerp? De zee, en alles wat daarmee te maken heeft. Aan het eind van iedere avond zijn ze doodmoe als ze hun kooi gaan opzoeken. In de ridder zaal van een der kloekste figuren uit onze vaderlandse geschiedenis, Floris de Vijfde, liggen daar de bemanningen van de tweemastsloepen baksgewijs in diepe rust verzonken. Dit jaar voor het laatst? Wel in Me demblik. Maar de stichting Jeugdzee- verbond dénkt er niet over bakzeil te halen. Dat nooit! Waar men volgende jaren met de jongens naar toe gaat? Men weet het nog niet precies. In ieder geval naar het water. Eén naam heeft men ons genoemd als een mogelijke an kerplaats: Den Oever, aan het eind van de Afsluitdijk. KASTEEL RADBOUD Zeventien miljoen aan kostbaarheden Toen de bekende kunstverzamelaar en oud-minister, de heer Sidney J. van den Berg gisteravond de dertiende oude kunst- en antiekbeurs in het Delftse Prinsenhof had geopend, hebben enige honderden genodigden als eersten van de vele duizenden bezoekers die in de komende weken worden verwacht kunnen constateren, dat 27 Neder landse antiquairs en kunsthandelaars er ook dit jaar in zijn geslaagd een verrassende collectie bijeen te brengen. De totale waarde van de geëxporteerde kunstvoorwerpen wordt door experts geschat op een bedrag tussen de 15 en 17 miljoen gulden. óetrouw aan de in dertien jaar ge groeide traditie werd gisteren een pers bijeenkomst gehouden. De heer Simon Nijstad, die dit jaar voorzitter is van de Stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs, wees er op, dat het ieder jaar moeilijker is om een collectie bijeen te bregen van een kwaliteit zoals men die van vorige beurzen gewend is. „Maar ook ditmaal kan worden gesteld", aldus de heer Ntf gebied van oude kunst en antiek de in zendingen die van vorige beurzen over treffen". Nimmer tevoren hebben de schilderij en op de beurs een zo belangrijke plaats ingenomen als thans. Sterk verte genwoordigd zijn de Nederlandse zeven tiende eeuw en de Noord- en Zuidne derlandse primitieven. Tot de pronkstuk- oken van laatstgenoemde categorie beho- stad, „dat ondanks de schaarste op het ren werken van Adriaen Isenbrandt en Aelbert Bouts. Wat de Gouden Eeuw be treft zijn er twee Rembrandts (o.a. „Zacharias in den Tempel"), alsmede belangrijke werken van meesters als Jan Steen, Jan van Goyen, Aert van der Neer en Pieter Claesz. Ook de rubrieken zilverwerk en juwe len zijn sterk vertegenwoordigd. Er zijn verscheidene belangrijke stukken geëx poseerd, zoals een onlangs in Engeland gekochte serie van dertien zilveren bor den. Dan zijn er verder meubelen uit velerlei perioden, Delfts aardewerk. Chi nees porselein, glaswerk enz. Zeer bijzonder is een tinnen gildekan, die in het begin van de 18e eeuw ge maakt is door Jan Poortenaar, waarop diverse wijsheden zijn gegraveerd, zoals de mededeling, „dat men altijd arm zal blijven, als men honden wil verbieden te blaffen. Verder vallen op: een Louis Seize-dia- deem met briljanten, een kostbaar vijf delig Chinees porceleinen kaststel uit de Ch'ien Lung-periode, een notenhouten spiegelkabinet en een staande klok met planetarium. Dit zijn enkele topstukken uit een verzameling, die te groot is om in enkele uren te bewonderen. In zijn openingsrede heeft de heer Van den Bergh o.m. opgemerkt, dat een regering de plicht heeft te bevorderen, dat de kunstvoorwerpen, die hier in vroe ger eeuwen werden vervaardigd, hier blijven of weer in het land terugkeren. De heer D. H. G. Bolten, directeur van „Het Prinsenhof" en de heer S. Nijstad, spraken een welkomstwoord. De expositie duurt tot en met 9 september. Onder Broekarts leiding: Dirigent lieeft ideale klankvoorstelling Een nieuw kamerorkest in ons land heeft hier z'n visitekaart afgegeven: het „Symphonisch Kamerorkest", een do zijn strijkers met één fluit, hobo, fa got. En een dirigent: Dick Broekarts. Een orkest van vakmusici, allen jong: 25 jaar leek ons een hoge leeftijd. Of ze een ster worden aan het orkestenfirma ment valt nog niet te zeggen, maar we konden het ons al levendig indenken! Afgezien van het „Adagio for strings" van de nog springlevende Amerikaan Samuel Barber, hebben ze ons terugver- plaats naar de 18de eeuw van Tele- mann, Quantz, Handel, Marcelle en Haydn. Quantz' fluitconcert in G heeft Frederik de Grote ook gespeeld. Deze hanteerde de fluit heel behoorlijk, alleen met een privé-tempo: verlangzaamd als snelle delen te moeilijk werden! Dat heeft onze stadgenoot Lucius Voorhorst niet gedaan, die in 'sKonings plaats stond. Wel waren zijn orkestcollega's zijn trouwe onderdanen, doordat Quantz er voor zorgde, dat het orkest 'skonings solo nergens kon overstemmen óf hin deren. Héél aantrekkelijk heeft Voor- FOUNDEK OF NEW ÏOKK1633 Hij kan er echt niets aan doen dat u niet steeds volop Peter Stuyvesant bij hem kunt kopen. De medewerkers in onze fabrieken doen al het mogelijke (en soms het onmogelijke) om aan de steeds groter wordende vraag naar Peter Stuyvesant te kunnen voldoen. Toch kan het gebeuren, dat de voorraad van uw winkelier ontoereikend is. Wanneer u dus een enkele keer teleurgesteld wordt, verwijt hem dit dan niet; wij hebben hem dan niet tijdig voldoende Peter Stuyvesant kunnen afleveren. AUGUSTUS 1961 HET INTERNATIONALE PASPOORT TOT ROOKGENOT LAGER SPAAROVERSCHOT BIJ DE SPAARBANKEN In juli is bij de plaatselijke spaar banken f 143.4 miljoen gestort en f 130.8 miljoen terugbetaald, zo deelt de Ned. Spaarbankbond mede. Het spaarover schot bedroeg aldus f 12.6 miljoen (v.j. juli f22.8 miljoen). In juni overtroffen de stortingen de terugbetalingen met f 18.2 miljoen (v.j. f21.1 miljoen). In de laatste twee maanden bleven de spaarresultaten derhalve ten achter bij die van de overeenkomstige maanden van 1960, zulks in tegenstelling tot de maanden januari t/m mei, die hogere overschotten dan in 1960 opleverden. Kolonel terechtgewezen De minister van Defensie vindt het wenselijk dat beroepsofficieren in actieve dienst zich onthouden van redevoerin gen met een politieke strekking. Dit heeft de mini. x, ir. S. H. Visser, verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer H. J. Lankhorst (PSP). Het Tweede Kamerlid had deze vragen gesteld in verband met een rede van de kolonel der cavelerie J. J. G. Beelaerts van Blokland op 29 juni in Tilburg, waarin hij verklaringen van politieke aard af legde. Verkoop gebouwen Ind. vertegenwoordiging (Van onze Haagse correspondent) De vroegere gebouwen van de Indone sische hoge vertegenwoordiging in Den Haag en Wassenaar zullen in veiling worden gebracht in opdrac" t van de In donesische regering. De inboedel van de voormalige ambas sade aan de Prinsessegracht te Den Haag, wordt op het ogenblik al naar het venduhuis in de Haagse Nobelstraat overgebracht. Verwacht wordt dat ook de inboedel van de gebouwen op het Wassenaarse landgoed Backershagen zal worden geveild. Verwijderd (Van onze Paryse correspondent) Uit de literaire afdeling van de Fran se tentoonstelling in Moskou zijn niet alleen boeken van Satre, Camus en Malraux verwijderd, maar op Russisch bevel is ook een grafiek verboden, waar op een vergelijking werd gemaakt tus sen de koopkracht van een Franse en een Russische arbeider. Ook werden monsters parfum door de Russische douane in beslag genomen, die bestemd waren om onder de bezoekers van de expositie te worden verdeeld. horst zijn partij vertolkt, ten dele zelfs briljant, goed geïntoneerd, egaal getim- breerd, helder en soepel zingend. In deze charmante muziek heeft het hem bege leidende orkest koninklijk plezierig ge musiceerd, luchtig en vlinderlicht, nog in het gedempte pianissimo verzadigd van klank. Zó goed is het in het openingsstuk, de Ouverture in C van Telemann niet toe gegaan. In de heel snelle passage was de gelijktijdigheid niet overal gewaar borgd, maar het klankgehalte verraste. Extra-mooi klonk het 10de deel „Ca- narie". De hoboïst van het orkest, Rijkle v. d. Heide, is eveneens als solist opgetreden, in het hoboconcert in c van Marcello. Dit is beroemd geworden door een kla vierbewerking, die Bach ervan maakte. Het heeft een pronkstuk van een Adagio dat, naast dat van Barber, veel dieper graaft dan al het overige onderhou dende, dat werd gespeeld. Wij dachten bij v. d. Heide's spel in dat Adagio da delijk aan de aanwezige Jaap Stotijn, al was diens ruime toon er (nog?) niet in, maar wel de zorg voor een gaaf klank beeld. Aan de orkestzijde was de klank verhouding tot de solist alweer van goede orde. De orgelconcerten van Handel, die veel op concerti grossi lijken, hoort men wei nig zoals hijzelf ze uitvoerde en wel ter opvulling van de pauzes in zijn oratoria: het concertino op het orgel en de ri- pieno-partijen voor strijkers. Wim v. d. Reyden, alweer een stadgenoot, trad hier op als organist en nauwgezet vertolker. Helaas bleek de klank van het orgel der remonstrantse kerk wat stijf in het ga lante kader van deze muziekavond. Aan het slot stond een Divertimento in D van Haydn, een verrukkelijk stuk in een verrukkelijke toon verteld. Het Presto leek „een kleine nachtmuziek", Mozart waardig, alleen met een fluit- obligaat erbij, die alles overglansde. Vereenzaamd troonde Barber's Ada gio te midden van dit alles, in een ge acheveerde weergave, rijp voor de gram mofoonplaat. Het orkest betoonde hier een bewonderenswaardige eenheid en geslotenheid en een ongebroken span ning van de zanglij nen. Uit deze vertolking vie laf te leiden, dat de dirigent ideale klankvoorstellin gen in zich draagt. Het is aan de or kestrale virtuositeit, dat hij zijn voor naamste aandacht zal moeten wijden. De muzikaliteit baart géén zorgen. Dat hij allen en alles steeds aangaf, leek ons niet meer nodig. Vopr een orkest als dit is ruimte over in het Nederlands concertleven. We ver wachten er veel van, mits sscn en geduld! V. Muitende gevangenen gaven zich over Zes muiters in de staatsgevangenis van Nashville in de Amerikaanse staat Ten nessee, die zich meer dan acht uur had den weten te barricaderen in het levens middelendepot, hebben zich gisteravond (Amerikaanse tijd) overgegeven, nadat zy drie minuten hadden gekregen om aan een bevel tot overgave gehoor te geven; 27 gijzelaars negentien gevan genen, vijf bewakers en drie beambten kwamen ongedeerd te voorschijn. De muiters kwamen een voor een naar buiten en gingen met uitgestrekte armen liggen voor een tank, die met andere versterkingen was aangerukt. Zij had den geëist, dat hun grieven zouden wor den besproken. De directeur weigerde hierop in te gaan voordat zij zich over gaven en de gijzelaars bevrijdden. De muiters waren slechts gewapend met een houten pistool en pennemesjes. Twee hunner worden als geestelijk oneven wichtig beschouwd. Zij hadden reeds deelgenomen aan een opstand in maart 1960, waarbij zij negentien gevangenen hadden gemaakt die zy 25 uur lang als gijzelaars vasthielden. Vragen over Mammoetwet In het mondeling overleg van minister Cals met de bijzondere commissie voor regeling van het voortgezet onderwys uit de Tweede Kamer zijn 169 vragen gere zen en beantwoord over de herziene Mammoetwet. Het verslag ervan vergt ongeveer 120 kolom drukwerk. De minister heeft o.m. verklaard, dat het onderwijs in exacte vakken op het Gymnasium B op hetzelfde niveau als op dat van het Atheneum B slechts zal kunnen worden gegeven indien onderwys in het aantal lessen van overige vakken, met name in de klassieke talen, wordt ingekrompen. Dit zou naar ministerieel oordeel het karakter van het gymna sium, gezien de omvang van het onder wijs in klassieke talen, niet aantasten. Voor het opnemen van Engels in het eerste jaar, van natuurkunde in het tweede en van scheikunde in het derde Jaar, zag hij ook geen gevaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5