POTSDAMER PLATZ IN BERLIJN LETTERLIJK DICHTGEMETSELD Gevaarlijke bosbranden bij kust van Marseille Stuurman Troost werkte zichzelf uit de Hunze I EMC© WEERBERICHT In de afgelopen dagen nog acht Oostberlijnse artsen gevlucht - - Vanochtend scherpe controle Washington Badplaats Cassis bedreigd door een enorme vlammenzee Kwestie van zelfbeheersing radio- of teSevisietoestei Ervaring Vlofle service Ruime sortering Het adres voor Philips radio televisie (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 No. 30429 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: Ei. A Ei van uisüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Oostduitse volkspolitie (Vopo) heeft vannacht de Potsdamer Platz in Berlijn letterlijk laten dichtmetselen. Een groot aantal Oost berlijnse metselaars richtte in drie uur tijds een muur van betonplaten langs de sectorgrens op. Op deze muur werden stenen met ijzeren staven aangebracht voor de bevestiging van prikkeldraad. Volgens het Westberlijnse Voorlichtingsbureau West zijn in de afgelopen dagen acht Oostberlijnse artsen naar West-Berlijn uitge weken. Zowel de Evangelisch-Lutherse bisschop van Berlijn, Dibelius als de r.-k. aartsbisschop van München, kardinaal Döpfner werd gisteren de toegang tot Oost-Berlijn ontzegd. Hun werd gezegd, dat hun namen voorkomen op een lijst van ongewenste personen. Thans zijn nog tien posten voor voetgangers en twee voor auto's geopend. Oostberlijnse arbeiders zijn begonnen op sommige naar West- Berlijn voerende lijnen van de S-Bahn de rails te verwijderen. Het S-Bahn-verkeer werd zondag gestaakt. Westduitse en niet-Duitse auto's kunnen zonder enige formaliteiten naar Oost-Berlijn rijden. De bestuur ders moeten dan tevoren een visum halen. Westberlijners, die vanochtend op het centrale station van Oost- Berlijn aankwamen, werden onderworpen aan een bijzonder scherpe controle. Niet alleen de bagage werd doorzocht, maar de reizigers moesten ook laten zien wat zij in hun portefeuille en in hun zakken hadden, blijbaar met het oog op de hoeveelheid Westmarken. In grensgebieden van Thuringen versterking Oostduitse politie Volgens vluchtelingen, die gisteren in het Westduitse opvangcentrum Glessen aankwamen, wordt de Oostduitse politie macht in de grensgebieden van Thurin gen versterkt. Mensen die ervan ver dacht worden te willen vluchten, worden van hun gezinnen in het grensgebied gescheiden en naar het midden van het land overgebracht. De aanleg van een tweede prikkeldraadversperring aan de grens wordt bespoedigd en de grenspo litie maakt een diepe loopgraaf achter deze versperring, aldus deze vluchtelin gen. Oostduitse amateurwielrenners, die hadden ingeschreven voor een driedaag se wegwedstrijd in Jutland, hebben de Deense organisatoren laten weten dat zij niet aan de stait zullen verschijnen. In een telegram deelden de Oostduitsers mee, dat zij „om verschillende redenen" geen toestemming hadden kunnen krij gen om de reis naar Denemarken te maken. De leiders van de Oostduitse protes tantse kerken hebben de secretaris-ge neraal van de communistische partij. Ulbricht verzocht de maatregelen met betrekking tot Berlijn te verzachten en in elk geval een ruim beleid in het ver strekken van visa aan Oostduitsers voor bezoeken aan West-Berlijn te voeren. Het Westberlijnse Schiller-theater heeft gisteren de voorgenomen première van het toneelstuk „Herr Puntila und sein Knecht Matti" van de communis tische schrijver Bertold Brecht wegens het sluiten van de sectorgrens in Ber lijn afgelast. Op de voorgenomen premiè re was in de Westduitse pers om poli tieke redenen kritiek geoefend. Vermoed wordt dat de Westberlijnse Senaat ver zocht heeft de opvoering niet te doen doorgaan. „Bijzonder ernstige akkoordschending" Frankrijk heeft er gisteren in zijn nota aan Moskou op aangedrongen, dat er een einde wordt gemaakt aan de ..on rechtmatige maatregelen" van de Oost duitse autoriteiten in Berlijn. In deze nota Engeland en Amerika hebben gelijkluidende nota's ingediend wordt plechtig tegen de maatregelen geprotesteerd waarvoor Frankrijk de Russische regering verantwoordelijk acht. Een eenzijdige wijziging van de vier-mogendhedenstatus kan slechts bij dragen tot vergroting van de bestaande ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen zuid west en west. (Opgemaakt ie 11.15 uur). 19 AUGUSTUS Zon op: 5.29; onder 19.57 uur. Maan op: 13.53; onder: 23.31 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7,57 en 20.24 uur. Laagwater: 3.40 en 15.54 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Depressie trekt van Noord-Schotland naar Denemarken. Achter koufront mor gen weer opklaringen met op enkele plaatsen een bui. Matige tot krachtige, van west naar noordwest ruimende wind. Koel, overdag van 17 tot 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde met onbestendig en te koel strandweer. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's spanningen en gevaren, aldus het Wes ten. De afsluiting van de sectorgrens wordt „een flagrante en bijzonder ern stige inbreuk" van de nog altyd geldige vier-mogendheden-akkoordcn over Ber lijn genoemd. De sectorgrens is geen staatsgrens. Het Westen kan bovendien de stelling van de communisten dat Oost-Berlyn deel van Oost-Duitsland uitmaakt, niet aanvaarden en evenmin net reent van de Oostduitse autoriteiten erkennen hun strijdkrachten in Oost- Berlijn te dirigeren. Zoals de Oostduitse autoriteiten zelf hebben toegegeven, zijn zy tot de maat regelen overgegaan omdat een toene mend aantal Oostduitsers Oost-Duits land wenst te verlaten, aldus de nota's. Ook Strauss sprak kalmerende taal Ook de Westduitse minister van De fensie. Strauss, heeft zich gisteren uit gesproken tegen een embargo op de handel met Oost-Duitsland. HU bepleit te de „uiterste behoedzaamheid" in de kwestie-Berlijn. Strauss verklaarde dat Brandt de in houd van zijn brief aan president Ken nedy met Bondskanselier Adenauer tad moeten bespreken, en in geen geval op een openbare bijeenkomst had moeten meedelen dat hjj een dergelijke brief had verzonden. De Westduitse bewindsman wees er op dat het handelsverdrag tussen beide Duitslanden bepalingen bevat waarbij Oost-Duitsland zich verplicht de vrije toegang tot West-Berlijn te garanderen. Wie drastische maatregelen wil moet ook de moed hebben te zeggen „of hij oorlog wil of niet". Strauss zei ervan overtuigd te zijn, dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil. maar Chroesjtsjow moet worden duidelijk gemaakt, dat het ver der gaan dan een bepaald punt conse quenties zal hebben „die hij kent maar die hij niet onder ogen wil zien". De minister voor zaken geheel Duits land betreffende, Lemmer, verklaarde op een persconferentie dat de bondgeno ten van West-Duitsland onderling geen overeenstemming hebben bereikt ever het stopzetten van de handel met de communistische landen. tegen impulsief handelen Onze correspondent in Washington bericht: Het Witte Huis en het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken weigeren nog steeds alle commentaar inzake de uitlatingen van de Westber lijnse burgemeester Willy Brandt. Velen in de Amerikaanse hoofdstad zijn uiterst verbolgen over de huns inziens ongeoor loofde druk die vele Duitsers op presi dent Kennedy willen uitoefenen. De zaak is veel te ernstig voor overijld impulsief handelen. Er staat onnoemelijk veel meer op het spel dan vry verkeer tussen de zones. Men erkent hier, dat papieren protesten inderdaad niet voldoende zijn, maar men eist voor de Verenigde Staten en de Westelijke bondgenoten het recht op om verdere stappen zorgvuldig te over wegen en te meten aan de hoogste duurzame belangen van de vrije wereld. Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Defensiemaatregelen in West-Duitsland De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft vanochtend op een spoedbijeenkomst van de Bondsdag meegedeeld, dat West-Duitsland zijn militaire paraatheid binnen de NAVO zal verhogen. De Bonds dag is bijeengekomen ter bespre king van de toestand in Berlijn. De nieuwe defensiemaatregelen worden genomen tot ondersteuning enaanvulling van de inspanning van de bondgenoten, aldus Ade nauer. Verder zei de Bondskanselier, dat er maar één manier is waarop de Duits-Russische betrekkingen op een nieuwe basis kunnen wor den geplaatst, namelijk het Duitse volk moet het recht hebben vrijelijk een regering te vormen die be voegd is op te treden voor het gehele Duitse volk. De voorzitter van de vrije democra ten. Mende, zei op een verkiezingsbij eenkomst, dat militaire maatregelen van het Westen of de Sowjet-Unie beide blokken te ver naar gedeeltelijke mobi lisatie en naar de rand van een conflict voeren. Ook hij sprak zich uit tegen het verbreken van de handelsbetrekkin gen met Oost-Duitsland. De minister van Economische Zaken, Erhard, heeft op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van handel en in dustrie en vakbonden in Osnabrück ver klaard dat Westduitse ondernemingen niet zal worden verboden deel te nemen aan de Leipziger Messe. De Bondsrege ring zal Westduitsers niet beletten eco nomische contacten met Oost-Duitsland te onderhouden. Onwettige handelingen van het Sowjetrussische blok mogen geen „ondoordachte reacties" uitlokken, aldus minister Erhard, die kennelijk zinspeelde op het Westduitse verbond van werkgevers in de industrie, dat zyn leden heeft aangeraden niet deel te ne men aan de Leipziger Messe. (Van onze Parijse correspondent) De Franse Middellandse Zeekust wordt geteisterd door bosbranden, aangewak kerd door een zware mistral, die al een week lang waait. Gisterochtend was de brandweer in de omgeving van Marseille de toestand vrijwel meester, maar van nacht begon het er dreigend uit te zien voor de badplaats Cassis by Marseille. In het stadje heeft vannacht niemand geslapen en velen hebben er zelfs donderdagavond laat de voorkeur aan gegeven een grote omweg te maken om elders te overnachten. De vlammen, aangewakkerd door een mistral van 40 tot 50 kilometer per uur, stonden hedenochtend om drie uur op 100 meter van de huizen aan de rand van de stad en op 1500 meter van het station. Tussen Marseille en Cassis staat de hele streek in brand. Versterkingen uit de omliggende departementen zyn niet meer voldoende om het vuur te bestrijden, zodat thans extra hulp onderweg is uit alle delen van Frankrijk. Hulp onderweg uit geheel Frankrijk Sleepboten uit Marseille en Toulon zijn onderweg om in geval van uiterste nood de bevolking te evacueren. Auto's met luidsprekers rijden door de dorpen langs de kust om de bevolking te waar schuwen zich gereed te houden voor ver trek. Vannacht om twaalf uur telefo neerde de burgemeester van Cassis naar Parijs, dat hij geen elektrisch licht no dig had om zijn werk te doen: door de hoge vlammenzee was het in zijn huis zo licht als overdag! De weerbe richten voor vandaag waren bepaald on gunstig. Verwacht werd dat de mistral in de ochtenduren in kracht zou afne men, zoals dat 's morgens in de regel het geval is, maar dat tegen het middaguur de windkracht weer zou toenemen. Van deze pauze zou de brandweer gebruik maken om door het omhakken van bo men het vuur een andere richting te ge ven. Het hoofdkwartier van de brandbe strijding deelde vanochtend mee, dat men de brand by Cassis onder controle scheen te hebben en dat de plaats niet langer in ernstig gevaar is. Op de heuvels by Cassis woedt de brand echter nog steeds. Het vuur bereikte vanochtend een opslagplaats met munitie uit de oorlog. De munitie ontplofte. Happend naar lucht (Van onze Groningse correspondent) De man, die drieeenhalf uur tussen leven en dood heeft gezweefd in de romp van de gekapseisde ..Hunze VI" en die reeds afscheid van het leven had genomen, is weer thuis. Gistermiddag, een uur na zijn thuis komst uit het ziekenhuis in Essens (Oost-Friesland) hebben wij hem gesproken: Cornelis Troost, de 41-jarige stuurman, die als enige de scheepsramp met de Groninger kustvaarder heeft overleefd. In zijn woonkamer aan de Pulvertorenstraat in Leek lag hij te bed, verbijsterd en ontdaan door alle doorgestane emoties. Zijn vrouw, die nog maar nauwelijks in de redding kon geloven, zat aan zijn zijde toen hij zijn verschrikkelijk avontuur vertelde. ,,In gedachten had ik al afscheid genomen van mijn vrouw en kinderen. Toen mijn oren begon nen te suizen door gebrek aan lucht dacht ik: „Nu is het gebeurd. Maar mijn zelfbeheersing heeft mij gered. Het lijkt alsof in Berlijn een nieuwe sport is ingevoerd: slalom rijden in auto's. De Oostduitsers hebben de weinige doorgangen door de zone-versperringen tussen Oost en West zodanig gebarrica deerd, dat auto's slechts zigzag gend van de ene naar de andere zijde van de grens kunnen komen. Zij kunnen daardoor niet met grote snelheid over de grens ontkomen. Cornells Troost brengt een verbonden hand naar het pijnlijke hoofd en zucht diep. De herinnering aan de uren, door gebracht in het donkere en wrakge- slagen scheepsromp, waarin het water langzaam steeg en waarop de golven beukten, wordt hem even te machtig. Hij herstelt zioh en vertelt verder: „Ik had dienst gehad van 's nachts 1 uur tot 's morgens 9 uur en Karei en Hesling namen de wacht van mij over. Het was toen al slecht weer en ik vertrouwde het niet. Ik ging in het logies. Daar lag ik in mijn kooi. maar slapen kon ik niet. Hoe lang het duurde weet ik niet. Toen het schip „om" ging, werd ik uit de kooi gegooid. Helemaal onder steboven lag het schip en ik lag op het plafond. Er uit komen kon ik niet. Ik wachtte maar af. Er kwam water in het logies en dat bleef stijgen. Op mijn hor loge kon ik later zien hoe lang het alle maal duurde. Het was drieënhalf uur. De golfslag viel door de kapring. Ik ben altijd kalm geweest, zolang het water steeg, maar op een gegeven moment kwam het logies haast totaal onder wa- Doile door besmet vlees in Zeeland In het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee is overleden mevrouw D. Lemsom uit Kerkwerve, Midden- Schouwen. Zij werd vorige week in het ziekenhuis opgenomen en is het eerste slachtoffer van de plot selinge uitbarsting van Salmonel losen (een groep ziekten waarvan paratyfus er één is), die in Brui- nisse plaats had. Dertig personen werden hierbij ziek, waarschijnlijk na het eten van besmette vleeswaren. Twee slagerijen werden, na een onderzoek door de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in de provincie Zeeland, ontsmet en enige tijd gesloten. Dr. J. R. van der Borg, het hoofd van de inspectie, heeft er in een rondschrijven dat huis aan huis bezorgd werd bij de inwoners van Bruinisse, op aangedrongen vleeswaren vooral niet te lang te bewaren. Overigens zyn er ieder jaar in Zee land vele gevallen van salmonellossen- patienten, zo zegt hij, die meestal be smet zyn na een „huis-slachting" of via een slagery. De afdeling voor lichting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt dat er zich in ons land dit jaar in totaal 1759 gevallen van Salmonellosen hebben voor gedaan, waarvan 39 gevallen paratyfus- B betroffen. ter te staan. Ik moest naar lucht hap pen en toen begon het schip te draaien, heel langzaam. Het was een kwestie van zelfbeheersing. Toen het water boven mijn kop was werkte ik mij naar bo ven. Met handen en voeten werkte ik het wrakhout weg. Ik kreeg weer frisse lucht met de lippen boven water. Later zag ik het licht door de uit- gangskap en die opening was mijn red ding. Uit het logies heb ik mij naar het dek gewerkt. Aan bakboordzijde, voorop, pakte ik mij aan de verschansing beet en ik wuifde naar de mensen op het strand. Die hebben mijn armen zien bewegen. Toen ik aan land kwam met de heeft stuurman Troost op de Hunze VI helikopter kon ik niet spreken, staan gevaren en hy heeft het vaker zwaar of zitten. Later in het ziekenhuis werd te verduren gehad. „In 1953 heb ik met het beter. Ik ben daar onderzocht en de datzelfde schip vier dagen en drie nach- zuster zei dat ik onderkoelde lichaams- ten gedreven. Ik stond zelf aan het roer temperatuur had. Ik voelde mij gister- en was zonder eten of drinken. Maar avond veel beter dan nu". Negen jaar deze keer was het wel het ergste"! Stuurman C. Troost, die op 1 zo'n wonderbaarlijke wijze aan 1 de dood is ontsnapt, kon giste- 1 ren dankzij de burgemeester van 1 Leek, mr. W. J. Ph. van Waning, de Duitse grens passeren, toen hij van het ziekenhuis in Essens naar zijn woonplaats werd ver- voerd. De heer Troost had bij de ramp namelijk al zijn papieren verloren, en daarom lichtte de burgemeester de grenspost in. Toen stuurman Troost gister- 1 middag met zijn vrouw, die hem had afgehaald, in Leek arri- veerde, werd hij verwelkomd door het gemeentebestuurver- tegenwoordigers van de rederij, familieleden en buren. De stuur- man vertelde in het kort hoe hij van de Hunze VI was gered. Wat het schip betreft: de di- 1 rectie van de Groninger Beurt- 1 vaart NV acht het niet waar- 1 schijnli dat het geborgen kan 1 worden. Het schip is al te snel iveg gezonken. Gisteren stak nog slechts een klein deel van het gestrande schip boven het zand uit. Advertentie Vertrouw de levering van een toe aan een firma met Aan deze eisen voldoet NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Drama in EIbenioiitl 5 kinderen van Brits jacht verdronken Het Britse jacht „Tammy-Norie" (ongeveer tien ton) is hedenoch tend vroeg in de Elbemond na een aanvaring met het bijna 7.700 ton metende Poolse schip „Kilinski" gezonken. Van de acht (Britse) opvarenden van 't jacht konden de drie volwassenen worden gered. Vijf kinderen worden vermist en men vreest dat het zoeken vergeefs zal zijn. Het was op het ogenblik van de aanvaring zeer donker maar niet mistig. Het ongeluk gebeurde op slechts twee kilometer afstand van de kust. Uit het Leidsch dagblad van 21 Aug. 1861: (Brievenbus)Zoude er niets aan te doen zijn, dat vreemde- lingen beter in de gelegenheid gesteld loerden, de Godsdienst- oefening bij te wonen in de Pie terskerk? Schrijver dezes was Zondag j.l. ooggetuige hoe dat twee personen, (die ruim 2 uren i van buiten deze stad kwamen i om ook Dr. E. Laurillard eens te i hooren) in genoemde kerk heb- i ben moeten ronddioalen om voor i geld en goede looorden eene zit plaats te krijgen. Schrijver dezes zag gaarne door middel van dit Blad deze vraag beantwoord. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1