rrwrrvy^rrvyjvfrv R ml L fijnproefsters vinden Rama veruit het lekkerst! Voorlichtingsactie van „Veilig Verkeer Oranjeboom Barbarossa Voorbereiding op wat gaat komen Spanjaarden op onze treilers PUZZLE MEE! „Indonesië kan niet nog paar jaar waehten op Nieuw Guinea,, ETEN VAN BLOEMENAFVAL: GEVAARLIJK VOOR HET VEE Meevallende cijfers Koninklijke Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 augustus 1961 Derde blad no. 30428 Ingaande 1 oktober: 55 Zoals bekend zal op 1 november a.s. een nieuwe regeling met betrek king tot overstekende voetgangers van kracht worden. Met ingang van die datum zullen de oranje knipperboiien uit het stads- en dorpsbeeld verdwijnen, zullen de voetgangers op de „zebra's" bescherming genie ten en dient het rijdende verkeer aan zich op zebra's bevindende voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het Verbond voor Veilig Verkeer opgedragen, het Nederlandse publiek zo uitvoerig mogelijk op deze nieuwe regeling voor te bereiden. Het Verbond organiseert daartoe in oktober en november een omvangrijke voorlich tingsactie. waarbij vrijwel alle auditieve en visiuele hulpmiddelen te baat zullen worden genomen. Affiches Het Centraal Bureau van het Ver bond in Utrecht zal de landelijke ver spreiding van affiches, raambiljetten en z.g. ..wandkranten" geïllustreerde muurbladen ter hand nemen. De affiches zullen van 1 oktober af in alle postkantoren, in tal van bankinstellin gen. in en aan politiebureaus, in belas tingkantoren, in bussen en wachthuis jes van vervoersmaatschappijen en ln kamers van koophandel en fabrieken hangen. De ..wandkranten" worden aan geboden aan militaire tehuizen, polikli nieken. artsen en tandartsen. T.B.C.- consultatiebureaus. wijkgebouwen van kruisverenigingen, enzovoorts. Er zullen twee soorten affiches in om loop a-orden gebracht: één. een kalen- óerbloc met de datum 1 november, zal in oktober worden opgehangen om de aandacht van alle weggebruikers op deze belangrijke datum te vestigen, het andere zal in november verschijnen met de mededeling: „Voetgangers, zo moet het nu". Door Veilig Verkeer zal eveneens zorg worden gedragen voor de verspreiding van dia's ter vertoning in het reclame programma van de bioscopen, alsmede de voorlichting via de pers. radio en televisie. Voor vertoning op de televisie werden twee korte filmpjes gemaakt. Het Verbond heeft de plaatselijke af- dèlingen gesuggereerd om voor de duur van bijvoorbeeld een week „zebra-bri gades" in te stellen. Deze zouden ge vormd kunnen worden uit jongelui van plus-minus 18 jaar. die bereid zijn hun diensten te verlenen bij het oversteken van voetgangers, zij zouden dan tevens de folders kunnen uitreiken aan de voetgangers en aan het (wachtende) rij verkeer. Coventry inviteert 16 burgemeesters (Van onze Londense correspondent) Coventry, de fabrieksstad in de Mid lands, welke evenals Rotterdam zoveel geleden heeft gedurende Hitiers Blitz", heeft de burgemeesters van 16 gemeen ten aan beide zyden van het ijzeren gordijn als gasten uitgenodigd voor een bijeenkomst over de Berlijnse crisis en de internationale situatie. De bedoeling is, dat zij gezamenlijk een beroep op de wereld doen, om de vrede te bewaren. De lord mayor van Coventry, wethouder William Callow (burgemeester is in Engeland een tij delijke functie, welke meestal door een wethouder wordt bekleed), verklaarde dat deze beslissing niets te maken heeft met partijpolitiek. Hij sprak de hoop uit dat overal gewone mannen en vrou wen druk zullen uitoefenen op hun lei ders. De bijeenkomst van Coventry, waartoe besloten werd in overleg met kerkelijke, commerciële en vakbondslei ders, moet een aansporing vormen voor de staatslieden om te onderhandelen. De dag waarop de burgemeester zijn verklaring aflegde, was de 16de verjaar dag van het einde van de tweede we reldoorlog. Hij herinnerde eraan, dat Coventry in de oorlog een van de zwaarst getroffen steden is geweest. In alle ker ken in Coventry zal zondag voor de vrede worden gebeden. De burgemeesters, die zijn uitgeno digd, staan aan het hoofd van steden, die met Coventry in vriendschap zyn gebonden. Dit zijn: Stalingrad, Caen, St. Etienne, Arnhem, Kiel. Lidice, Gratz, Belgrado. Serajewo, Dresden, War schau. Coventry (Ver. Staten), Barks (Australië), Turijn, Toronto en Hirosji- ma. Voor de jeugd De plaatselijke afdelingen van het Verbond zullen contact opnemen met hun gemeentebesturen teneinde plaat selijk een aan de omstandigheden en tinanciële middelen aangepaste actie te kunnen voeren. Een belangrijk deel van de voorlich tingsactie van het Verbond wordt ge richt tot de schooljeugd. Voor leerlingen van de middenklassen van de lagere scholen zijn een „loop-pas" en een „flets-visum" ontworpen, boekjes in pas poortmodel .waarin naast het lnstruc- tiëlement een ruilwedsthjd is verwerkt: ln elk boekje zitten namelijk stukjes van een verknipte zebra, en de kinde ren die door onderling rullen een com plete zebra weten te verzamelen en deze opzenden naar het Verbond, zullen aantrekkelijke prijzen ontvangen. Experiment tegen arbeidstekort (Van onze IJmuldense correspondent) Het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten heeft thans ook zijn intrede gedaan in het Nederlandse visserijbedrijf. Was onlangs een re derij er reeds toe overgegaan om op een treiler een kokkin mee te nemen, om de bemanning compleet te krij gen, thans hebben enkele rederijen Spanjaarden en Portugezen in dienst genomen om de schepen niet rente loos voor de wal te laten liggen we gens een tekori aan opvarenden. In totaal werken thans zes Spanjaarden en vier Portugezen op Nederlandse vissersschepen. Het betreft hier geen georganiseerde werving van buitenlandse arbeidskrach ten ten behoeve van de visserij. Er is eerder sprake van een toevallige samen loop van omstandigheden, die dit expe riment mogelijk maakte. Zoekend naar schepelingen kwam het gewestelijk ar beidsbureau bij het Zeemanshuis in Rot terdam enige Spanjaarden en Portu gezen tegen, die van de koopvaardij kwamen en zonder werk waren. In vroe ger jaren hadden zij ook wel ter visserij gevaren en zij bleken bereid te mon steren op Nederlandse treilers. En zo Is de treiler Egmont met enige Spanjaarden aan boord vertrokken, ter wijl de rederijen V.E.M. en Marezaten Portugezen in dienst hebben genomen. Aangezien de Spaanse en Portugese vis-methtoden verschillen van de Hol landse. dient nog afgewacht te worden, in hoeverre deze buitenlanders zich kun nen aanpassen. Men spreekt dan ook uitsluitend van een proef, maar mocht deze slagen, dan zal ongetwijfeld verder in deze richting gewerkt worden om ook het visserijbedrijf te bevrijden van de wurgende greep van de personeels- schaarste, die kostbare schepen voor de ,wal dreigt te houden, waardoor de rede rijen grote verliezen lyden Drie woningen UW WINKELIER HEEFT EEN GRATIS PUZZLEFORMULIER VOOR U ledereen kan tot 31 augustus a.s. zonder enige verplichting aan deze puzzlewedstrijd deel nemen. Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. Dreigement van Soekarno President Soekarno heeft gisteren een beroep op Nederland gedaan Nieuw-Gui- nea „vrijwillig en vreedzaam over te dragen". In een radiotoespraak van drie uur ter gelegenheid van onafhankelijkheids dag zei de president in het Nederlands: „er is niets waarnaar ik meer verlang dan zo spoedig mogelijk de Nederlands- Indonesische betrekkingen te norma liseren en de hartelijke banden met mijn vrienden onder de Nederlanders te versterken zodra het probleem West- Irian is opgelost". De president zei dat hij citeerde uit een brief die hij onlangs in Wenen aan een Nederlandse burger had geschreven. Hij wilde thans de inhoud van deze brief direct tot het Nederlandse volk richten, zei hij. In de brief werd gezegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor het initiatief dat u hebt genomen om het probleem West- Irian zo spoedig mogelijk op te los sen. Ik verzeker u dat ik u volledig zal steunen bij het tot stand brengen Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf Gedurfde rit. Zeven Tsjechen (drie mannen, twee vrouwen en twee kinderen) zyn, zoals reeds in het kort is gemeld, in een zware vrachtauto dwars door de prikkeldraad versperring bij Ceske Velenice op de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk gereden. De acht tons vrachtauto, die met ijze ren platen bepantserd was. dook plotse ling bij de grens op. Tot verbazing van de Tsjechische grenswachten reedj de wa gen van de weg af en zette met volle vaart koers naar Oostenrijk. Na een rit over de velden reed hij dwars door de prikkeldraadversperring heen en bereikte zo Oostenrijks gebied. Er werd geen schot gelost. De vluchtelingen hebben om poli tiek asiel gevraagd. De drie mannen zou den resp. professor, advocaat en inge nieur zijn. „Een ramp", meent Premier Ben Goerion De 75-jarige David Ben Goerion. die opnieuw de Israëlische regeringsleider zal zijn. heeft vandaag de uitslag van de verkiezingen, waarbij zijn partij ach teruit gegaan is, een „ramp" genoemd. De Mapai is met 41 zetels nog de grootste party in het 120 zetels tellende Knes- seth "(parlement». De liberale party en de ultra-nationalistische Heroeth partij staan op de tweede plaats met 16 of 17 zetels. De nationale religieuze partij heeft zijn twaalf zetels behouden, de linkse Mapam heeft er een bijgewonnen en zijn aantal op 10 gebracht. De even eens links georiënteerde Ahdoeth Haa- voda heeft zijn zeven zetels behouden en Nog dit jaar nieuwe invasie op Cuba? Binnen een half jaar zal een tweede invasie op Cuba worden uitgevoerd, al dus heeft Oscar Delgado, een woord voerder van de „Verenigde organisatie voor de bevrijding van Cuba" in Bal- timore meegedeeld. De organisatie, die zich ten doel stelt de grondwet van 1940 te herstellen en die het particulier bezit wil garanderen, leidt thans in een Latijnsamerikaans land ongeveer 600 commando's op voor de komende strijd. De „Verenigde organisatie voor de be vrijding van Cuba" zegt de steun te hebben van de 93 groeperingen van Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten. Zij onderhoudt echter geen be trekkingen met de „Revolutionaire Raad" van Jose Miro Cardona, „omdat die te socialistisch is". de Arabische groepen hebben weer vyf zetels gewonnen. De twee ultra-religieu ze groepen hebben hun gezamenlijke vertegenwoordiging met één zetel meer op zeven gebracht. De communische par tij heeft nu vijf zetels, twee meer dan voor de verkiezingen. Ben Goerion zei, dat de uitslag de in voering van kieshervormingen. waarmee hij een stabieler wetgevende macht tot stand wilde brengen, onmogelijk maakt. Waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit dat de impasse, die in januari j.L tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen leidde, opnieuw ont staat. van iedere bijeenkomst die gebaseerd is op de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië". „Ik kan nog wel even geduldig blij ven maar het Indonesische volk kan dat waarschijnlijk niet. Men kan het Indonesische volk niet vragen zelfs nog maar een paar jaar te wachten". „Wanneer het geduld zyn grens heeft bereikt dan vrees ik dat onze politiek van confrontatie moet worden gevolgd door een zelfs nog krachtiger politiek", aldus de president. Wat de binnenlandse politiek betreft spoorde Soekarno aan tot stappen in de richting van het socialisme en ver dedigde hij het deelnemen door com munisten in regeringsinstellingen. Hij waarschuwde tegen te veel vertrouwen in opstandelingen, die zich kort geleden hebben overgegeven en legde er de na druk op, dat de strijdkrachten een werktuig moeten zyn van de regering, en niet andersom. Vergoeding verpleegkosten langdurige zieken In het Staatsblad nr. 248 is opgeno men een K.b. tot wijziging van de uit voeringsbesluiten ingevolge het Zieken- fondsenbesluit. Deze wijziging maakt het de Zieken fondsen mogelijk aan langdurig zieken in een verpleegtehuis een vergoeding te verstrekken voor de verpleeg- en be- handelkosten. De datum van inwerkingtreding van deze wijziging gedacht wordt aan 1 oktober a.s. en de richtlijnen volgens welke deze vergoedingen zullen worden verstrekt, worden nog nader vastgesteld. Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! Veehouder in Rijnsburg verspeelde dezer dagen drie koeien en vier vaarsjes Hoe gevaarlijk het voor de boeren is om bloemenafval op het land neer te gooien, zodat de koeien ervan kunnen eten blykt wel uit het volgende. De heer J. Zandbergen in Rijnsburg, die al jaren vrachten doorgedraaide bloemen rijdt voor de veiling Flora bracht zaterdag Ornithogalum op zijn land. Sindsdien zijn drie koeien en vier vaarsjes gestorven, terwijl twee dieren zwaar ziek zijn. De ontboden vee-arts stond machteloos, daar de verschijnselen onbekend waren. Vermoed wordt, dat het bestrijdingsmiddel, waarmee de bloemen worden bespoten voor de dieren giftige stoffen bevat. Dit vergift werkt zeer snel. Vier koeien van de heer Egmond, wiens land aan dat van de heer Zandbergen grenst, die maar een enkel ogenblik van de afval hebben kunnen eten, geven geen melk meer. Het is dus raadzaam, dat de boeren de dieren geen afval voeren, aangezien het onbekend is welk vergift het bevat. Binnenkort K.B. eisen bromfietsen (Van onze Haagse correspondent) Binnenkort is het K.B. te ver wachten, waarin de eisen worden opgenomen, waaraan nieuwe brom fietsen moeten voldoen, alsmede de bepalingen voor de sterkte van het geluid, dat bromfietsen mogen voortbrengen als zij stationair draaien. Advertentie SMAAKPR0EVEN IN ALLE DELEN VAN HET LAND BEWIJZEN: Overal in Nederland worden smaakproeven gehouden. Aan honderden huisvrouwen is de vraag al gesteld: „Wilt U margarine X en margarine Y eens proeven en vertellen aan welke van de twee U de voorkeur geeft?" En Rama komt tevoorschijn als de grote overwinnaar! Rama! Veel lekkerderDat is het antwoord, dat 3 van de 4 fijnproefsters geven. WAT IS UW KEUS ALS FIJNPROEFSTER? Proeft U maar! Vergelijkt U maar! Rama geeft U zoveel meer voor Uw geld. afgebrand Aan de Postweg te Soesterberg Is gis ter-vond tijdens een hevig onweer, een woning door de bliksem getroffen en in brand geraakt. Dit huis, evenals een be lendend perceel, werd geheel door het vuur vernield; een derde woning brand de grotendeels uit. Een vierde pand liep ernstige waterschade op. Chauffeur bij lossen dodelijk getroffen Tijdens het lossen van 120 heipalen bij de haven te Alphen aan de Rijn is de ongehuwde, twintigjarige chauf feur D. de Regt uit Sassenheim onder de van een trailer rollende lading ge komen. De man moet op slag zijn ge dood. 111 Hl marg! f: RAMA MAAKT DATA1LES FUNER SMAAKT Winst eerste halfjaar 6.49 per aandeel (Van onze financiële medewerker) Als men in aanmerking neemt, dat de wereldolieproduktie nog altijd groter is dan de vraag en dus in nagenoeg alle sectoren van de olie-industrie van een over-capaciteit kan worden gesproken, zijn de uitkomsten van de Koninklijke Shell over het tweede kwartaal van 1961 hard meegevallen. En niet minder, als men bedenkt, dat de aandelen Koninklijke op de Amsterdamse beurs van een hoogste koers in 1960 van circa 900% en een hoogste notering in 1961 van byna 800%, tot beneden 600%> zijn gedaald. Het blijkt, dat de totale verkopen in het tweede kwartaal van 1961 pond 687.5 miljoen hebben bedragen tegen pond 666.9 miljoen in die periode van 1960 en pond 663.1 miljoen in het eerste kwartaal van 1961. Na aftrek van alle kosten, afschrij vingen en belastingen blijft er voor het tweede kwartaal 1961 een netto-winst van pond 44.7 miljoen tegen pond 43.2 miljoen in het tweede kwartaal 1960 en pond 42.6 miljoen in het eerste kwartaal vfen 1961. Voor het eerste halfjaar 1961 komt men tot een netto-winst van pond i.7 miljoen tegen pond 84.9 miljoen in die periode van het vorig jaar, hetgeen echter aan de wat lagere afschrijvingen (pond 93 miljoen tegen pond 95.1 mil joen) en de eveneens lagere belastingen (pond 64.9 miljoen tegen pond 69 mil joen) te danken is. Dit neemt niet weg. dat de cijfers over 1961 tot dusver een bevredigende indruk maken en nog een ruime marge laten over de uitgekeerde dividenden. Per aandeel van f 20 wordt de winst voor de Koninklijke op f 3.34 voor het tweede kwartaal 1961 en op f 3.15 voor het eerste kwartaal 1961 berekend. Voor het eerste halfjaar derhalve op f 6.49 tegen f 6.68 in die periode van 1960. Hierby speelt de revaluatie in zoverre een rol, dat in 1960 het pond op f 10.64 en in 1961 op f 10.13 is aangenomen. Terwyl de directie bij de winst per aandeel over het eerste kwartaal van 1961 geen rekening hield met de uitbrei ding van het kapitaal als gevolg van de bonus-uitkering, heeft zij dit thans wel gedaan, maar nu ook de winst van het eerste en tweede kwartaal 1960 op basis van het grotere kapitaal becijferd. Juist is dit natuurlijk niet. Tegenover de winst van 1960 stond een kleiner ka pitaal, zodat in het eerste halfjaar van 1960 feitelijk f 7, per aandeel van f 20 werd verdiend, waaruit dan blijkt, dat de vergroting van het kapitaal tot een lagere winst per aandeel heeft geleid. Maar bij een winst van f 6.49 per aan deel voor het eerste halfjaar 1961 is er een ruime marge van het dividend, want bij eenzelfde winst in het tweede half jaar komt de jaarwinst op circa f 13 per aandeel, terwijl over 1960 f 5.25 is uitgekeerd. Toen is er echter nog 10 in aandelen uitgekeerd, hetgeen, gelet op de grootte van de agio-reserve, ook in de eerstvolgende jaren mogelyk zal zyn, hoewel hierop niet mag worden gerekend. De afdeling akoestiek van de technisch-fysische-dienst van T. N.O. te Delft, heeft het geluids technische deel voor haar rekening genomen. Tal van opnamen „op de band" zyn gemaakt om het geluid, dat allerlei bromfietsen kunnen voortbrengen, vast te leggen. Nadat dit geluid in vele variaties was beoordeeld door de com missie geluidshinder, werden nieuwe normen opgesteld. Ook heeft men by T.N.O. nieuwe meet-methoden vastgesteld, om na te gaan of het lawaai, van de brommers, als tè luidruchtig moet worden gekwa lificeerd. Meet-instrumenten zijn daar voor ontworpen. Met de nieuwe instrumenten zal de politie kunnen vaststellen of de nieuwe bromfietsen voldoen aan de eisen. Voor de „oude bromfietsen", die reeds op de weg zyn, zijn eveneens eisen opgesteld in het K.b. De nieuwe bromfietsen zullen zeker voldoen aan de eisen, die met ingang van 1 oktober gelden. De Ned. Ver. „Rijwiel-en-Automobiel- Industrie" (R.A.I.) heeft daartoe alle medewerking verleend. De politie zal zeker ook kunnen op treden tegen de lawaai-veroorzakende houders van oude brommers. Trouwens volgens artikel 51a van het Wegenverkeers-reglement, kan de politie ook nu reeds optreden tegen het „on nodig geluidshinder veroorzaken". Het is immers onnodig, om, als de bromfiets stilstaat, ze te laten knetteren zoals thans herhaaldelijk gebeurt. Grote overwinning voor de partij van Banda De onafhankelijkheidsbeweging van de nationalistische leider van Njassa- land, dr. Hastings Banda, heeft, zoals reeds in het kort gemeld, een overwel digende overwinning behaald bij de eerste algemene verkiezingen in het land. Banda's party, de Malawi, heeft alle twintig zetels in de wetgevende raad van lagere orde, waarvoor alleen negers hun stem uitgebracht hebben, veroverd en 99 procent van alle uitgebrachte stemmen. De Malawi heeft ook drie van de acht zetels van hogere orde veroverd, die uit sluitend door blanken en Aziaten wor den aangewezen. De vijf andere zetek* zijn toegevallen aan de Verenigde Fe derale partij van Sir Roy Welensky. De uitslag van de verkiezingen heeft dr. Banda een duidelijke absolute meer derheid gegeven in de wetgevende raad, maar de gouverneur heeft de bevoegd heid extra-leden voor de raad te be noemen als hij van oordeel is, dat dit nodig is om het evenwicht tussen de rassen te handhaven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5