Renners van de Tour de Lisse streden tegen striemende regen en felle wind Wassenaar wint vierde etappe J. van Rooyen nog in gele-trui Bé Hollander: vakbekwaam en kundig op Pieterskerkorgel Openbare dronkenschap geen gevolg van „intiem feestje' Amerikaanse jongens en meisjes enthousiast weer naar huis Verdwenen boekhouder heeft de politie op dwaalspoor gebraeht Kerkelijk L even Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 augustus 1961 Tweede blad no. 30426 Een felle wind en kletterende regen konden geen afbreuk doen aan het enthousiasme van de ren ners voor de 4e etappe van de „Tour de Lisse", die gisteravond op het bekende parcours werd ver reden. Bij de start merkte de om roeper Egbert van 't Oever op, dat het de eerste avond is in 5 jaar dat het regent op een tour-avond. Hij spoorde de renners aan tot grote prestaties, maar waarschuwde te gen overmoed met het oog op de gladde bitumen weg door de regen. De renners hebben zeer secuur gere den. want ondanks de gladde weg en striemende regen is er niet een gevallen. Het waren weer dezelfde renners van vorige week. die ook nu aan de kop lagen. We noemen slechts Van Rooijen, Wassenaar, Butter. Boot. en Van der Drift. Deze knapen hielden de spanning er wel in. Ze wisten zich van de overige zeventig renners los te maken, van wie sommigen zelfs een ronde achter lagen. Alles op alles Het was deze avond A. Wassenaar, die als snelste uit de strijd kwam. Nadat hu was gelukgewenst door de Tourleiding en van Tourmiss Rietje Mohlmann de overwinningskus op de wang gedrukt kreeg, vertelde hij door de microfoon, dat hü alles op alles zou zetten om ook de twee volgende avonden een gooi te doen naar de gele trui. Gezien de voorsprong van de vorige week bleef de gele trui voor J. van Rooijen. Deze zal echter al zijn krachten moeten inspannen om de eindoverwinning van de Lustrum .Tour de Lisse 1961" in de wacht te slepen. Het zal er in de 5e etappe, een indivi duele ttfdrit van 5 km om gaan spannen. Uitslag vierde etappe Uitslag Dagklassement: 1. A. Wassenaar 32.20: 2. J. van Rooij en 32.25; 3. J. Boot 32.30; zelfde tijd voor de renners: E. van der Drift. P. Butter. Th. Bon. A. Bon. H. v. d. Salm. R. van Lierop, J. Lamboo. M. v. d. Vlugt Cz P. van Zeist, G. Rusman. G. van Dijk; 15. Th. Landwehr 34.12; zelfde tijd voor: 16. T. Bader. 17. F. van Dam. 18. H. Paasen. 19. A. van Dijk, 20. M. v. Graven; 21. R. van de Pol 34.17; 22. C. van der Klaauw 34.57; 2.3 P. van der Vlugt 34.57; 24. K. SUtsma 34.57; 25. M. v. d. Vlugt 34.57; 26. H. van Lierop 34.57; 27. G. Mens 34,57; 28. J. Langeveld 34.57; 29. B. Castien 34.57: 30 H. den Butter 34.57; 31. H. Meijer 37.49; 32 W. v d. Melj 37.54 33. J. van der Zijden 37.58 34 W. Kulk 38.20; 35. K van der Bent 38.20; 36. G Warmerdam 38.20; 37 S. Slingerland 38.20; 38. P. Marljnen 38.24; 39. P. van Kesteren 3824; 40 G. van Leeuwen 40.18: 41 A. van Kampen 42.14; 42. T. van der Ploeg 42.14. Algemeen klassement 4 etappes: 1. J. van Rooijen 1.47.49, 2. M. van der Vlugt Cz. 1.48.14; 3. A. Wassenaar 1.48.19; 4 J. Lamboo 1.48.22; 5. J. Boot 1.48 25 6. Th. Bon 1.48 38 7. F van Zeist 1 48 42 8. E. van der Drift 1 48.43; 9. P. Butter 1 48 49; 10. R. van Lierop 1.48.49; 11. G. Rusman 1.48.51; 12. G. van Dijk 1 48.52; 13. H van der Salm 1.48 53; 14. A. Bon 1.49.26; 15. R. van der Poll 1.50.26: 17. M. van Graven 1.50.34; 18. H. Paase 1.50.35; 19. F. van Dam 1.50.35; 20. T. Bader 1.50.37: 21 A van DUk I.5128; 22. M. v. d. Vlugt 1 51.48: 24. C. van der Klaauw 1.52.02; 25. H. van Lierop 1.52.03 26. J. Langeveld 1.52.13; 27. B. Castien 1.52 19; 28. H. den Butter 1.52.19; 29. K. Sijtsma 1.52.25; 30. F MeUer 1.54.28; 31. W Kulk 1.55.20; 32. G. Warmerdam 1.55.54; 33. P. Marünen 1.56.14; 34. J. van der Zijden 1.58.47; 35. W. van der Meij 1.58.58; 36. K. van der eBnt 200.35; 37. S. Slingerland 2 03.56; 38. P van Kesteren 2.03.56; 39. G. Mens 2.05.16; 40. van Leeuwen 2.09.12; 41. A. van Kampen 2.16.12; 42. T. van der Ploeg 2.17.06. Puntenklassement 1. J. van Rooijen 51 punten; 2. E. v. d. Drift 35; 3. A. Wassenaar 32; 4 P. But ter 29: 5. J. Boot 26; 6. M van der Vlugt Cz. 6; 7. G. Rusman 5; 8. Th. Bon 1. Ploegenklassement 4e etappe: 1. Ons weekbladploeg 1.37.25; 2. Geza menlijke melkhandelaren 1.37.30; 3. Gra ficus 1.37.30; 4, Beijersbergen 1.41.39; 5. Bronkhorst 143.14; 6. Tissing 1.44.06; 7. Waja 1.44.21; 8. Vlinder 1.45.16. Algemeen ploegenklassement na 4e etap pe: 1. Ons Weekblad 5.10 38 2. Graficus 5.11.17; 3. Gezamenlijke Melkhandelaren 5.11.29; 4. Beijersbergen 5.16.23; 5. Tis sing 5.18.01; 6. Waja 5.19.27; 7. Vlinder 5.19.45; 8. Bronkhorst 5 25.40. Strijdlustigste renner 4e etappe J. van Rooijen; Ongelukkigste renner M. van Diest; Uit de strijd: M. van Diest, G. van der Vlugt, Th. Verdegaal. Dinsdag 15 augustus zeven uur indi viduele tijdrit op de baan van het Gem. Sportpark te Lisse. Deze avond werden weer vele premies beschikbaar gesteld door particuliere personen en het bedrijfsleven. Advertentie Zoekt C een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. STRIJKT GEMAKKELIJK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Robertus Anthonlus Marinus, zn van A Q F van Leeuwen en J. M. Tetteroo; Olaf zn van G W. Harmsen en J. Joore; Elisa beth Petronella. dr van A. P. Tims en J Phillppo; Astrld. dr van F. L. Wlesenfeld en A. G. H. Bos; Gijsbertha Maria Chris tina. dr van H. J. Slebert en G. C. W. v. d. Pol; Wllhelmlna Hlllegonda, dr van J P Dlsseveld en W. Swagers; Ivo Auke Leonar- dus Maria, zn van J. O. de Lange en A M Hendriks; Wllhelmlna Maria, dr van l! J. Hartlng en W. M Koole; Robert, zn v. N. Luijendljk en T. Boxum; Koenraad Al- bert, zn van J. J. Lau en A. Pluis; Nlco- laas. zn van N. Zonneveld en A. A. Mac Lean; Jacoba. dr van K. Wittekoek en A. van Leeuwen; Adriana Katarlna. dr van P. L Lems en M. P. v. d. Meer; Roelof Wil helmus. zn van G. A. v. d. Burg en L. v. d Bent; Anna. dr van B C Slegtenhorst en C. C. Develing; Rudolf Gerard, zn van H. J de Jongh en F E Veldhorst; Johan na, dr van W. Heljstek en C. Verbaas; All- da Lucia Maria, dr van L. J. van Schagen en C. A. M. Heijkoop; Ferdinand Phlllppus Johannes, zn van P. A. Huizing en M. J. E Meijer; Enrico, zn van B. van Hooidonk en M. Bon; Mllo Ferry Antonius Theodorus zn van I. J. R. Dest en J. P. M. van Win den; Marjolein, dr van J. Muusse en E. W. v. d. Bos. GETROUWD: J. A. van Vliet en M. J. Habraken. OVERLEDEN: C. M. Kienjet. 52 Jaar, echtgen. van H. J. de Heiden; A W. Bretveld, 8 Jaar. doch ter; a. A. Looijestein, 71 Jaar, man; A. P. Verwer, 71 Jaar, man. Program maakte geen meeslepende indruk In de reeks zomerorgelconcerten was ditmaal, vermoedelijk mede in verband met de slechte weersomstandigheden slechts voor een gering gehoor, het woord aan de uiterst consciëntieus spelende organist der Ned. Herv. Kerk te Wageningen Bé Hollander, wiens spel onloochen baar de vakman van formaat deed onderkennen. Zijn programmakeuze liet echter weinig ruimte voor spanning en fantasie, uitgezonderd in het boeiende ..Thema en variaties" van de Nederlandse componist Herman Strategies Deze betekenden door de hierin vervatte speelse elementen, die dit werk van een vernuftig beheerser der variatiekunst kenmerken, een welkome en oplichtende afwisseling. De opening was aan „Tiento" (e mo dus i van de Spaanse componist Juan José Oabaniles. in de 17e eeuw orga nist aan de kathedraal te Valencia. „Tiento" is de Spaanse benaming voor een 16e eeuwse compositie voor „orgel in imiterende stül. veel gelijkend op het ricercare. Ondanks de geacheveerde ver tolking kon dit ongetwijfeld knappe „werkstuk" ons maar matig interesseren. Een andere onbekende compositie volgde. Namelijk de galante „Suite du second ton" van Jean Adam Guillaume Guilain, 18e eeuws organist Parijs, waarin Hol landers fijnzinnige registratiekunst ten- volle tot expressie kwam. Met de moge lijkheden van het orgel wist Hollander te woekeren zonder zich aan „mooi- doenerU" schuldig te maken. De kleine Partita over Bachs ..Wer nun den lie- ben Gott lasst walten" en ..Christ lag in Todesbanden", werd gewetensvol, zui ver naar de aard en in juiste contrast- Onderzoek resten Ind iaanse cultuur De Stichting wetenschappelijk onder zoek Surlname-Nederlandse Antillen (Wosunai heeft in I960 de heer H. R. van Heekeren en de heer C. J. du Ry een subsidie verleend voor een on derzoek van de op de Benedenwindse eilanden aanwezige resten der Indiaan se cultuur. Dit onderzoek ging uit van het Rijksmuseum wor Volkenkunde al hier en van de Stichting natuurweten schappelijke studiekring voor Suriname en de Nederlandse Antillen in Utrecht, die hiervoor medewerking ontvingen van de Natuurwetenschappelijke werkgroep Nederlandse Antillen op Curasao. De heer Van Heekeren. die als prae- hlstoricus in het voormalige Nederlands- Indié werkzaam is geweest, is thans wetenschappelUk ambtenaar eerste klas se aan het. Rijksmuseum voor Volken kunde en de heer Du Ry werd enige tijd geleden benoemd tot directeur van het Historisch Museum te Rotterdam. In een onderhoud vertelde de heer Van Heekeren ons dat de heer Du Ry en hij ter voorbereiding van genoemd onderzoek een oude archeologische col lectie uit de West hadden bewerkt, die sinds 1923 in het Rijksmuseum voor Volkenkunde was opgeslagen. Sprekende over het onderzoek in de West dat zowel uit verkenningstoch ten als uit veldwerk heeft bestaan zeide de heer Van Heekeren, dat dit op Curacao begonnen was, omdat men van de daar aanwezige resten der Indiaanse cultuur het minst afweet. De grootste opgraving, die onze landgenoten op dit eiland deden, was in St.-Jan. een rijke vindplaats van stenen bijlen, hamers etc. Op andere plaatsen werden, naast stenen werktuigen, duizenden potscher ven gevonden, die gedeeltelijk in elkaar zijn gezet. Het opgegraven aardewerk, dat beschilderd en opgelegd applique» was, bleek op een hoog niveau te staan. Het onderzoek op Bonaire werd door de heer Van Heekeren alleen gedaan en de daar gevonden archeologische ob jecten wezen op een nauw verband met die van Curacao. Aangenomen mag wor den, dat de Indianen, die op Bonaire en Curacao woonden en onderling con tact hielden door middel van zeilkano's, voortreffelijke zeevaarders zijn geweest. In dit gebied komen namelijk verrade- lijke rukwinden voor. die de zee zeer woelig maken. Tenslotte wees de heer Van Heekeren nog op het merkwaar dige verschil in de wuze waarop de In dianen op Curacao en op Aruba hun doden begroeven. Op Curacao werden de overledenen ter aarde besteld, gelijk dit bij ons het geval is. Op Aruba daar entegen werden uitgestrekte velden van urnen aangetroffen van wel een meter hoogte. In deze urnen werden de doden met opgetrokken knieën geplaatst. Op elke urn werd een tweede, maar in om gekeerde houding gezet. Door zandafgravingen, o.a. bij Santé Cruz, worden vele van deze urnenvel den thans met vernietiging bedreigd. Ze ker eens in de veertien dagen komt een urn met inhoud tevoorschijn, maar deze komt meestentijds in verkeerde handen, zodat zij voor de wetenschap verloren gaat. Te zijner tijd zal over de opgra vingen, die vier maanden hebben ge duurd, een publikatie met afbeeldin gen verschijnen. werkingen verklankt. De Duitse compo nist Johann Gottfried Walther 1684- 1748) betoont zich in zijn concert in a moll speciaal de perfecte theoreticus, van wie echter weinig bezielende kracht uitgaat. Dit concert deed enigszins schools aan. De organist kon het niet helpen, dat het geheel al héél weinig boeide. Nee, an heeft de Vlaming Flor Peeters ons veel meer te zeggen met zijn lydisch Praleudium en Fuga: hier is een klankdichter van hoge orde aan het woord, bü wie zich inspiratie aan diepgaande kennis van het orgel paart. Flor Peeters composities zijn dan ook steeds een sieraad voor de program ma's. Tenslotte bracht de organist een wel verdiende hulde aan de nagedachtenis van zijn in 1959 leermeester Jac. Bijs ter. wiens „Koraal, trio introductie en fuga" over Gezang 227 „Meester, men zoekt u wijd en zijd", ofschoon geens zins van conventionele invloeden vrij, toch indrukwekkend genoeg is, om als een waardig besluit te mogen gelden. Hollander leek tegen al zijn opgaven technisch volkomen en «tylistisch ver antwoord opgewassen. Een meeslepende indruk heeft dez eavond echter toch niet achterglaten. hetgeen in hoofdzaak het gevolg was van de gespeelde wer ken, die in hun rangorde een wat mo notone impressie schonken. H. „A.O.W. omhoog, premie niet" „De uitkeringen van de AOW zijn te laag. Deze moeten worden verhoogd zonder verhoging van de premie." Dit standpunt wil de Bond voor Staatspensionnering in september op toogdagen in tien plaatsen in ons land met nadruk naar voren brengen. De bond wenst, dat de verhoging van de uitkeringen van de AOW uit de alge mene middelen worden betaald. Op de bijeenkomsten zullen onder meer het woord voeren: de voorzitter van de bond, de heer L. Steenhuis. bur gemeester van Zuidbroek, en de Tweede Kamerleden J. J. A. Berger (PvdA» en R. Zegering Hadders (VVD). N.A.M.onder Eems zit geen gas (Van onze correspondent) De Nederlandse Aardolie Maatschap pij is niet van plan bet booreiland Tri ton, dat op de Noordzee naar olie gaat boren, ook te gebruiken om op de Eems naar gas te boren. „Waarom zouden we", zegt dr. ir. H. A. Stheeman, direc teur van de N.A.M., onder de Eems zit niets. Naar onze mening strekt de Gro ningse gasbel zich niet tot onder de Eems uit." Waarom de NA.M. dan wel een con cessie heeft aangevraagd en graag een regeling van de grens in dit gebied ziet? .Iedereen wil graag weten hoe groot zqn tuintje is", aldus de heer Stheeman. „Wij regelen die zaken ook liever bü voorbaat dan achteraf". Aan de Duitse kant van de Eems wordt wel met boortorens naar gas ge zocht. Volgens de heer Stheeman be hoeft men niet bang te zün, dat de Duitsers de Groningse gasbel kunnen bereiken. Het 10-jarige dochtertje Chrisje van de landbouwer Van Arkel, dat gis termorgen van een ladder viel, is gister avond aan de opgelopen verwondingen overleden. Op de Rijksweg Eindhoven-Hasselt, is gisteravond de heer H. Manders uit Luiksgestel bü een verkeersongeval om het levfcn gekomen. Hü reed op zijn bromfiets in de rich ting Bergeijk, toen hij door een achter op komende taxi werd gegrepen. De heer Manders was gehuwd en vader van vüf kinderen. Bejaarde Sikh-leider is in hongerstaking gegaan Een 76-jarige leider van de Sikhs. Tara Singh, is vandaag in Amritsar in het noorden van India in hongerstaking gegaan als wapen in de strüd voor een door Sikhs geleide staat met het Pends- Voor de Leidse kantonrechter „Ik zal U nog één kans geven en het ook ditmaal nog slechts bij een geldboete van f. 25 subs. 5 dagen laten. De eerstvolgende maal kunt U echter absoluut rekenen op een onvoorwaardelijke hechtenisstraf", aldus richtte de officier, mr. J. A. L. Brada, zich gisteren tüdens zjjn requisitoir tot een 20-jarige wever uit Leiden, die blijkbaar hard op weg was een verstokt recidivist Inzake openbare dronkenschap te worden. Hoewel deze nog jeugdige verdachte kort geleden voor eenzelfde feit een flinke geldboete had gekregen, was hij nu op een zaterdagmiddag in juni door de politie opgebracht, omdat hü „niet op zijn benen kon staan". Toen verdachte in de bank plaats nam, schudde de plv. kantonrechter, mr. P. J. de Ruyter de Wildt al zeer bedenkelijk het hoofd omdat verdachte ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds als „een oude bekende" te boek stond. „De vorige straf heeft blijkbaar niets geholpen, want nu staat U hier alweer", klonk zijn verwijt. Aan verdachtes verweer, dat ditmaal ,een intiem feestje" de oorzaak van zün dronkenschap was, hechtten de magistraten weinig of geen waarde. Toen even later dan ook bleek, dat dit feestje reeds de avond daarvoor zou hebben plaats gevonden, zag ook ver dachte wel in. dat ..die vlieger niet op ging", dus zweeg hij maar. „Ditmaal nog f25 boete subs. 5 dagen, doch een volgende keer zal het beslist anders af lopenbesliste de plv. kantonrechter conform de eis. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN De bestuurder van een bestelwagen kreeg op 24 mei jl. „de schrik van zün leven" toen plotseling in de Veiling- straat „uit het niet" twee fikse staal kabels voor zijn voertuig opdoemden en een onvermüdelüke „zwieper" van deze kabels nogal wat schade opleverde. Het raadsel was spoedig opgelost. Een 52- jarige heibaas uit Leiden was nl. bezig zün 32 meter hoge heistelling te ver plaatsen en bü deze manoeuvre waren twee tuidraden slap over de weg komen te hangen. Deze onachtzaamheid kostte de heibaas een proces-verbaal. Ter zit ting voerde hü aan. dat hü de uitvoer- jabi als taal. Tara Singh, die in een hut y» *,JJ "11"uw- terrein van de Gouden Tempel. "er "at* verzocht op de weg te gaan op het de heiligste plaats van de Sikhs in In dia. verblijft, zei zün actie te zullen voortzetten tot aan de dood. Duizenden Sikhs juichten Tara Singh vandaag toe toen hij een symbolische laatste maaltüd at. bestaande uit tarwe meel met. vet. Hü zal voortaan alleen water met zout gebruiken. PAARTJE DOOR STUK BETON GETROFFEN (Van onze correspondent) In een duinpan bü de Noorderpier te Hoek van Holland lag gisteren een tweetal paartjes, ver van elkaar van daan. Een van de jongelui, een 20-ja- rige Rotterdammer, gooide roekeloos een stuk beton in de richting van het an dere paar, dat door de zware steen werd getroffen. Een 19-jarig meisje uit Rot terdam, was er zelfs zeer erg aan toe. Zü werd direct naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Geconstateerd werd een schedelbreuk. Een 24-jarige Rotterdammer liep verwondingen op aan het gezicht. De politie heeft de zaak in onderzoek. staan om het verkeer te waarschuwen. De uitvoerder was echter te vroeg weg gelopen met alle gevolgen van dien. De schade aan de bestelauto had hü inmiddels volledig vergoed. De officier eiste f 50 boete subs. 10 dagen, omdat hü verdachtes handelingen destüds zeer gevaarlük vond en diens beroep op de uitvoerder afwees, omdat hij ten alle tüden verantwoordehjk bleef voor zün heistelling. Het vonnis werd f 40 boete subs. 8 dagen. Een 56-jarige chauffeur uit Leiden en een 21-jarige metselaar uit Rüpwete- ring stonden naast elkaar in de ver- dachtenbank. De chauffeur was ten las- tegelegd, dat hij op een kruispunt te Rijpwetering linksaf was geslagen ter wijl de metselaar bezig was zün vracht auto per bromfiets in te halen, waar door een botsing volgde. De metselaar ging evenmin vrüuit, omdat het inha len bij een kruising van wegen nu een maal verboden is. Verdachten gaven el kaar vanzelfsprekend over en weer de schuld. „Hü zag dat ik linksaf moest en wilde er toch nog langs" aldus de chauffeur. „Hü ging plotseling naar links zonder richting aan te geven", Vol lof maar ook wel een beetje kritiek Acht-en-vüftlg Amerikaanse jongens en meisjes allen afgestudeerde scholieren van 16 tot 18 jaar zün twee maanden in ons land geweest, logeerden btf Neder landse gezinnen en kregen daardoor een goed inzicht in het leven en de levensgewoonte van ons volk. De reis kwa mtot stand dank zü de „American Field Service", de vrüwillige ambulancedienst, die sedert de tweede wereldoorlog een grootscheeps uitwisselingsprogramma verzorgt. Gisteren zün zü met de „Waterman" uit Rotterdam naar Amerika teruggegaan. verdedigde de metselaar-bromfietser zich. Zowel de officier als de kanton rechter achtten de schuld van beide verdachten voldoende bewezen. Aange zien de metselaar de meeste schuld had, luidden de vonnissen, conform de eisen, resp. f 25 boete subs 5 dagen en f 35 boete subs. 7 dagen. Daar de metselaar-bromfietser nog ,een zaakje aan de hand had" mocht hij nog even blüven staan. Kort na boven vermelde overtreding was hij nl. nabij de Spaanderbrug te Rijpwetering met zün bromfiets tegen een bromfiets, die tegen een heg stond, opgereden. Aan deze brommer was nogal wat schade toegebracht. Een der getuigen een meisje had verklaard, dat verdachte „al plagende" op haar af was gereden en toen pardoes tegen de bromfiets was opgereden. Dit ontkende verdachte ten stelligste .Hij had te veel op het naderend verkeer ge let en dus de bromfiets niet zien staan. „U staat ter plaatse bekend als een zeer „onprettig rüdende" bromfietser en een volgende keer kunt u rekenen op een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid", aldus klonk de waar schuwing van de officier, die het dit maal nog liet bij een eis van f 40 boete subs. 8 dagen. Hoewel de plv. kanton rechter vonniste met f35 boete subs. 7 dagen, klonk diens waarschuwing niet minder scherp. GEEN AGENT GEZIEN „Hoe kan verbalisant nu verklaren, dat ik alles heb gezien?". „Ik ben nim mer door de politie verhoord en weet van de aanrijding maar weinig af", al dus een der getuigen in de zaak tegen een 31-jarige arts uit Wassenaar, die in juni jl. met zün auto geen voorrang zou hebben verleend aan een van rechts ko mende autobus op het kruispunt Gevers straatNassaulaan te Oegstgeest. „Volgens het proces-verbaal heeft u destijds een positieve verklaring afge legd, dus komt uw bewering mij wel wat vreemd voor", merkte de plv. kanton rechter op. „Ik zat wel in de bus en heb wel gezien, dat de auto er tegenop reed, doch hoe dat gekomen is weet ik niet. Na de aanrüding konden wij overstap pen in een andere bus. Ik heb geen po litieagent gezien", hield getuige vol. Wel was een week na de aanrijding de bus chauffeur bij hem thuis geweest om te vragen of hü decharge kon getuigen. Meer niet. Aangezien de lezing, welke verdachte van de aanrijding gaf, even eens in tegenspraak was met de in het proces-verbaal opgenomen tenlasteleg ging, rees er vanzelfsprekend bij de ma gistraten enige twüfel omtrent de juiste toedracht van de zaak. De behandeling werd derhalve uitge steld teneinde tz.t. alle partüen te kun nen horen. Hun ervaringen? In één woord „gran dioos". Mike Folberth (17) uit Lakewood, Ohio, die te gast is geweest in Noordwijk aan Zee vond het de „ervaring van mün leven". Hü prees vooral het gezinsle ven, de zindelijkheid en ons voedsel. Dave Cook (17». die in Upper Mont- Clair N.J. woont en zijn vakantie heeft doorgebracht bü dr. Eijkman in Gouda, verwonderde zich vooral over de talen kennis. Hü heeft nog enkele weken de lessen op een gymnasium gevolgd: „die zün moeilüker dan bü ons". En eigen- lük had alleen Rosemary Martin (16) uit Detroit een beetje kritiek. Op de Nederlandse jongens „ze doen zich kinderlüker voor dan ze zijn Zij ook had zich moeilijk kunnen aan passen aan de strenge (tüd) regels van het Nederlandse gezin. Er is in die twee maanden duidelijk een grote wederzijdse genegenheid ge groeid tussen de pleegouders en Lun pupillen. Op de Wilhelminakade werd vaak gezoend als bü het vertrek van een legeronderdeel naar het front! En vrij wel allen kregen op het laatste mo ment nog een souvenier in de handen Hij leefde zes jaar onder een valse naam Het volgens zün werkgever „innemende echtpaar" Borgers uit Amsterdam, dat ruim een week geleden de brandkast van de Amsterdamse tenten- en dek- kledenfabriek gebr. Faber N.V. leeghaalde en er vandoor ging, heeft de recherche in Amsterdam op een dwaalspoor gebracht. Gebleken is dat de hulpboekhouder Borgers niet bestaat en dat de man reeds ongeveer zes jaar onder valse naam samenwoonde met een andere dan zijn wettige vrouw, die hij zes jaar geleden verliet. Hij heeft indertüd zijn wettige vrouw met vier kinderen te Dordrecht kwaadwillig verlaten. In deze tijd schijnt hü zich aan allerlei kleine verduiste ringen en oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Uit het speurwerk van de politie is tenslotte gebleken, dat de verdwenen hulpboekhouder de 40-jarige Am sterdammer YVouterse is. Zijn foto werd bü de herkennings dienst van de Amsterdamse politie in de rubriek „verduisteringen en oplichtin gen" gevonden. Het was een exemplaar uit 1939, doch toen men eenmaal dit houvast had slaagde men er in een re cente foto te krügen. die vandaag zal worden verspreid. Bovendien is gebleken dat uit de brandkast van de gebr. Faber niet f 21.000, zoals aanvankelük werd gemeld, doch f25.000 worden vermist. Vorige week maandag deed de Amster damse firma bü de politie aangifte van de vermoedelijke diefstal. De hulpboek houder en zijn pseudo-vrouw, die beiden sinds een half jaar bij de gebr. Faber werkten en daar zeer goed aangeschre ven stonden, waren met vakantie ge gaan. Dit bleek overigens pas toen een personeelslid van de firma bij de hospita van het echtpaar poolshoogte was gaap nemen, want volgens bet vakantiesche- weinig geloof aan dit verhaal ma was het echtpaar daar nog niet aan toe. Toen bleek dat het echtpaar voor drie weken met vakantie was gegaan en de huur een maand vooruit had be taald. De argwanende werkgever opende toen met een reservesleutel de brandkast waarbü hü de ontstellende ontdekking deed. De politie meent dat de hulpboekhou der met voorbedachte rade heeft gehan deld. De wildste geruchten deden vorige week bü de firma de ronde. Onder meer werd gesuggereerd dat de man een spion zou zijn. Hij heeft een politiek verleden en werkte geruime tijd in Tsjecho-Slo- wakije. Enkele personeelsleden achtten het niet uitgesloten dat de dief door het olegen van een misdrijf met stille trom was vertrokken, om zodoende de aan dacht van zün spionage-activiteiten af te leiden. De politie hecht vooralsnog gedrukt, klompen, marker kantmutsjes. Delftsblauw of kaasjes. Het meest spre kende was echter wel het grote bord bü de loopplank: „Yanks come back!" Vriendschap en heimwee dus. Dat is voor de „American Field service" het dankbare resultaat van groots en goed werk. En dat alles ondanks die ene al gemene klacht: „Je hebt in Nederland maar één zonnestraaltje per dag. Voor de rest alleen maar regen Ja. helaas Tegelijk met de jonge Amerikanen vertrokken 72 Nederlandse oudscholie ren naar Amerika. Zü staan nog aan het begin van hun grote avontuur. Die 72 zullen een geheel studiejaar in de V.S. blüven en daar om. colleges volgen. JONGEN TE TERSCHELLING VERMIST Honderden badgasten en inwoners van Terschelling hebben gisteren een speurtocht ingezet naar de 16-jarige J. Haantjes, uit Formerum op Terschel' ling, die vermist wordt. Totnutoe was alle zoeken zonder resultaat. Men houdt er rekening mee, dat hü naar Harlingen is gegaan en vandaar verder is gereisd. Het is echter ook mo- geüjk dat de jongen, die al eerder van huis is weggelopen, zich nog ergens op het eiland in de bossen of de duinen schuilhoudt. In 1960 meer dan een miljard stadsgesprekken (Van onze Haagse correspondent) In 1960 is in ons land meer dan een miljard maal de telefoon ter hand ge nomen om een stadsgesprek te voeren. Er werden 400 miljoen interlokale ge sprekken gevoerd. De tijdmelding verheugde zich ook in een grote belangstelling. Alleen inn 1959 al werd 58 miljoen maal het nummer 002 gedraaid. In datzelfde jaar werd het nummer 003, het weerbericht, 15 miljoen maal gedraaid. DR. DE KORT VOORZITTER K.V.P.-KAMERFRACTIE Naar aangenomen wordt, zal dr. W. L. P M. de Kort te Goirle, op verzoek van de KVP-fractie in de Tweede Kamer het voorzitterschap dier fractie gaan be kleden. Dit geldt tot de verkiezingen in 1963. Daarna zal het voorzitterschap op nieuw in overweging worden genomen. De heer De Kort volgt als zodanig orof. mr. Romme op. Dr. De Kort is in 1909 geboren en in Leuven gepromoveerd in de sociale en politieke wetenschappen. Boottocht Henry Dnnant Hartelijke ontvangst in Gouda Het motorschip van het Ned. Roode Kruis, de „J. Henry Dunant", dat gis terochtend met zeventig zieken uit Lei den en omgeving uit de Sleutelstad is vertrokken voor een tocht van een week is gisteravond omstreeks zes uur in Gou da aangekomen, de eerste overnach tingsplaats. Onderweg was nog aange legd in Alphen aan den Rijn, waar nog acht zieken aan boord werden gebracht. Voorts werd hier door bemiddeling van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis een grote vracht prachtige dahlia's, asters en anjers, afkomstig van de veiling Flora te Rijnsburg het schip opgedragen. De voorraad was zo groot, dat alle bloemen niet eens konden wor den geborgen. Een ziekenhuis in Gouda is met het restant verblüd. Na een voortreffelijk diner moesten de tafels snel worden afgeruimd aangezien de afdeling Gouda van het Rode Kruis voor de nodige gezelligheid kwam zor gen. Een bandje zorgde voor vrolüke muziek, de voorzitter van de Goudse af deling hield een prettig toespraakje en alle gasten kregen een mooi vaasje als mede een pakket kaarsen. Het afscheid om negen uur kwam voor velen al weer veel te vroeg. Mej. dokter G. J. Verbrugge verzorgde de dagsluiting. Vandaag zou een lange tocht worden gemaakt met Wemeldinge in Zeeland als eindpunt en morgen hoopt men door te varen naar Sas van Gent. HONGAARSE KUNST IN BALLINGSCHAP Maandag 2 augustus zal in het aca demiegebouw het congres en de tentoonstelling „Hongaarse kunst in ballingschap" officieel geopend worden. De tentoonstelling bevat inzendingen uit elf landen. Na de opening zal het Nederlands Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategier de „Missa Bre- vis" van Kodaly uitvoeren. BENOEMINGEN IN VATICAANSTAD Kardinaal Albertao di Jorio zal kar dinaal Canali opvolgen als pro-president van de pontificale commissie van be stuur voor Vaticaanstad. Kardinaal Gustavo Testa volgt kar dinaal Canali op als pro-president van de commissie van kardinalen voor het beheer van de bezittingen van de hei lige stoel. De Spaanse kardinaal Arcadio Lar- raona is benoemd tot groot-penitentiaris, eveneens als opvolger van kardinaal Canali, die vele functies tegelük be kleedde. Kardinaal Paolo Marella is benoemd tot aartspriester van de Sint-Pieter, als opvolger van kardinaal Tardini. De Franse kardinaal Eugene Tisserant, deken van het college van kardinalen, is de nieuwe grootmeester van de Orde van het Heilig Graf, een functie die ook door kardinaal Canali werd bekleed. Pater Acacio Coussa is bevorderd tot pro-secretaris van de Vaticaanse con gregatie voor de Oosterse Kerk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3