Communisten zetten de Brandenburger Poort af Franse staatsgreep zou maar weinig kans maken Geen onderbreking van postverkeer - In Oost-Berlijn wordt gehamsterd WEERBERICHT Geen verdere contacten met de Indonesiërs Vijfti ien tanks teruggetrokken Wel ijveren voor herstel normale vriendschappelijke betrekkingen ($)ucf Qlü teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 No. 30426 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E van ülsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Oostberlijnse politie heeft vannacht de Brandenburger Poort afgezet met prikkeldraad „met het oog op de voortgaande provocaties van Westelijke functionarissen en Westberlijners". Sinds vannacht 1 uur hebben de Westberlijners een speciale vergunning nodig om met hun auto's, scooters of motoren Oost-Berlijn binnen te gaan. Volgens het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken is deze maatregel nodig „omdat de Westelijke spionagecentrales het vrije verkeer van gemotoriseerde voertuigen hadden misbruikt voor vijandige activiteit tegen Oost-Duitsland". De maatregel heeft geen betrekking op auto's uit West-Duitsland en ook niet op voetgangers. In tegenstelling tot eerdere berichten hebben Westberlijnse en Westduitse postambtenaren hedenochtend medegedeeld, dat het postverkeer tussen Oost- en West-Berlijn niet onderbroken is. Ook aan brieven, pakketten en telegrammen van West-Berlijn naar Oost-Duitsland wordt geen belemmering in de weg gelegd. Telefoon- en telexverbindingen zijn wel verbroken. Een ander minder ongunstig teken was, dat de vijftien tanks, die gistermiddag In de buurt van het Marx-Engelsplein in Oost-Berlijn waren opgesteld, later werden teruggetrokken. Te middernacht was het rustig in Berlyn. By de Bran denburger Poort waren de Oostduitse wachtposten verminderd. Het aantal politie mannen op straat leek veel kleiner dan een etmaal tevoren en de barrières, die zondag rondom het voornaamste goederenstatiton van de spoorwegen in Oost- Berlijn waren opgericht, waren weggehaald. Intussen is de bevolking van Oost-Berlyn begonnen met hamsteren. Voor de winkels stonden gisteren lange rijen huisvrouwen soms anderhalf uur te wachten. Door het sluiten van de sectorengrens kunnen zij de in Oost-Berlijn schaarse levensmiddelen niet langer in West-Berlijn kopen. De vrouwen slaan voornamelijk peulvruchten, meel en gries meel in. Fruit, groente en boter zijn bijzonder schaars. President Kennedy is een serie be sprekingen begonnen met Westelijke diplomaten in Washington om maat regelen te bespreken die de Westelijke protesten zullen ondersteunen, zonder dat er iets zal gebeuren wat de Oost duitsers zou verleiden tegen het com munistische regime in opstand te komen. Volgens functionarissen moet de ex plosieve toestand met zorg behandeld worden om bloedvergieten en een „twee de Hongarije" te vermijden. Hierom worden economische sancties tegen Oost_ Duitsland en andere tegenmaatregelen „extreem" genoemd en in officiële krin gen in Washington verworpen. Een reisverbod voor Oostduitsers wordt ech ter ernstig in het Witte Huis overwogen. Deze maatregel moet voorkomen, dat Oostduitse handelsvertegenwoordigers, leden van de communistische partij en officiële delegaties in West-Duitsland werken. Door het verbod wordt een economische slag aan Oost-Duitsland toegebracht, die echter niet zo zwaar is als rechtstreekse economische sancties. De Westduitse regering kan zonodig op elk moment de leveranties van zgn „harde produkten" aan Oost-Duitsland staken. Tot deze produkten behoren walsstaal, steenkolen, machines, schepen, Nieutczeelandse premier doet beroep op Soivjet-Vnie De premier van Nieuw-Zeeland, Holyoake, heeft vandaag een ver klaring uitgegeven, waarin hij de Sowjet-Unie vraagt haar invloed bij Oost-Duitsland aan te wenden om maatregelen ongedaan te maken welke „ons allen aan de rand van een kernoorlog zouden kunnen brengen". Hij veroordeelde Oost-Duitslands afsluiting van de Berlijnse sectorgrens als een pro vocatie en een bedreiging van de internationale vrede. De Westberlijnse politie heeft vanoch tend meegedeeld, dat vannacht nog 41 vluchtelingen kanalen en rivieren zijn overgezwommen en in West-Berlijn zijn aangekomen. Onder hen zijn acht vrou wen en drie kinderen De Oostberlijnse politie schoot op een echtpaar, dat het Britzkanaal overzwom. Het echtpaar kwam ongedeerd in West-Berlijn aan. Twee Oostduitse voetballers, die deel uitmaakten van de Dynamo-ploeg, die zaterdag in Kopenhagen speelde, zijn niet naar hun land teruggekeerd. Het zijn midvoor Emil Poklithar en reserve speler Rolf Stawost. Tot Gedser zyn zij samen met hun teamgenoten gereisd. Daar hebben zij kans gezien ongemerkt de trein te verlaten, waarna zij op eigen gelegenheid de Deens-Westduitse grens zijn gepasseerd. Volgens berichten van de Duitse douane zouden de spelers van plan zijn naar Hamburg door te reizen. De communistische „Waarheid" in West-Berlijn kan niet meer verschijnen. Het personeel van deze krant heeft ge weigerd nog langer voor de SED te wer ken. De „Waarheid" wordt in een druk kerij in Wedding (Franse sector) ge drukt. De drukkerij is grotendeels bezit van de SED. De party heeft moeite ge daan ..stakingsbrekers" uit Oost- naar West-Berlijn te brengen. De drukkerij wordt echter door Westberlijnse politie bewaakt, die alleen diegenen laat pas seren die een officiële toestemming hebben van het Westberlijnse stadsbe stuur. Vergeldingsmaatregel Volgens welingelichte kringen in Washington zal hoogstwaarschijnlijk aan Oostduitsers verboden worden naar West-Duitsland te reizen als vergelding voor het sluiten van de sectorgrens in Berlijn. WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: wisselend bewolkt met plaat- selenk enkele buien. Krachtige tot ma tige noordwestelijke wind. Vannacht iets lagere, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.30 uur) STRANVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een we°rkundig medewerker) Koele luchtstroom met opklaringen en wind. Te nperatuur omstreeks 17 graden, nog enkele buien. Matige noordwestelijke wind. temperatuur omstreeks 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Rug van hoge druk brengt verbetering. Meer zon, maar nog te koel weer. 16 AUGUSTUS Zon op 5.24, onder 20.03 uur. Maan op 10.30. onder 22.07 uur. Hoogwater te Katwij aan Zee 5.59 en 18.22 uur: laagwater 1.56 en 14.08 uur. voertuigen en non-ferrometalen. De Westduitse regering heeft deze mogelijk heid in januari J.l. geschapen voor het geval het verkeer in Berlijn opnieuw zou worden gehinderd. De voor de han del tussen beide Duitslanden verant woordelijke bureaus hebben destijds op dracht gekregen de begeleidende papie ren voor bovengenoemde goederen slechts af te geven onder voorwaarde, dat zij op elk ogenblik herroepen kon den worden. Smirnow wil met Adenauer spreken Intussen heeft de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn. Smirnow, gisteravond om een ontmoeting met Adenauer verzocht. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei, dat dit verzoek waar schijnlijk tijdens de kabinetszitting van vandaag besproken zou wor den. Van de zijde van de Sowjet- russische-ambassade wilde men geen commentaar geven op de vraag of Smirnow een boodschap van Chroesjtsjow voor Adenauer heeft. Vervolg op pag. 2 In Madrid is de verloving bekend gemaakt van ex-Koning Simeon van Bulgarije en Margarite Gomez Acebo, de dochter van een Madri- leens aristocraat, die tijdens de Spaanse burgeroorlog werd ge dood. Het jonge paar met de moeder van de ex-Koning. Verklaring Groep Rijkens De „groep-Rijkens" heeft meegedeeld, dat zij zich zal gedragen naar de wens der regering geen verdere contacten met Indonesiërs inzake Nieuw-Guinea te onderhouden. Zij wil echter blijven ijveren voor herstel van normale vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Bij de Brandenburger Tor In Berlijn staan Oostduitse waterka nonnen, pantserwagens en politie mannen opgesteld om elke even tuele actie te bedwingen. Een tele grafisch overgebrachte foto van het heetste front in de koude oorlog. In de verklaring wordt o.a. gezegd: De groep is in de loop der jaren herhaalde malen ter sprake gekomen, zowel in de beide Kamers als in de pers. Zy vormde zich in 1954 uit perso nen zowel uit zaken als uit andere kringen, die zich bezorgd maakten over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Zy ver tegenwoordigde een niet te verwaarlo zen ervaring betreffende de verhoudin gen in Indonesië en in de wereld. Van tijd tot tijd werden achtereenvol gende regeringen in Nederland op de hoogte gehouden van de inzichten van de groep, inzichten welke naar haar overtuiging door velen in den lande wer den gedeeld. Ook vonden herhaaldelijk gedachtenwisselingen plaats met voor aanstaande Indonesiërs uit de kring van het regeringsbestel in dat land, wel ke ten doel hadden de opvattingen van de groep te toetsen. Ten dele sproten deze gedachtenwisselingen voort uit ini tiatief van de zijde van de groep, ten dele werden zij van Indonesische zijde gezocht. Weg werd verkend In de loop van de laatste paar maan den hebben dergelijke contacten plaats gevonden met president Soekarno en met anderen uit zijn omgeving, en wel in Washington, Wenen en Rome. Doel van deze contacten was in het bijzon der om. bij volledige afwezigheid van enige officiële directe of indirecte ver bindingen tussen de regeringen van Ne derland en Indonesië, door kennis te ne men van het standpunt aan deze zyde, de weg te verkennen waarlangs het overleg tussen de beide regeringen zou kunnen worden hervat door middel van personen alsdan aan te wyzen door die regeringen". Gezien het feit, dat nu eenmaal aan Indonesische zyde ae Nieuw-Gumea problematiek een prominente plaats in de gedachten inneemt, was het onver mijdelijk dat dit onderwerp ter sprake kwam. Van de zijde der groep Rijkens werden de contacten ook benut om het officiële Nederlandse standpunt toe te J lichten, en tevens de aandacht te ves tigen op de in Nederland gevoelde be zwaren tegen diverse Indonesische maatregelen. Zou uit het particulier initiatief een meer officieel overleg voortvloeien, dan zou dit uiteindelijk dienen te leiden tot normalisering van de verhouding tus sen Nederland en Indonesië en tot her stel van vriendschappelijke betrekkin gen. De groep had reden om aan te ne men, dat inzonderheid het contact met president Soekarno er in wezen toe kon leiden dat de eerste stappen zouden kun nen worden genomen naar zulk een meer officieel overleg. Zodra gebleken zou zijn dat ook aan Nederlandse offi ciële zijde belangstelling voor de ge dachte ontwikkeling van zaken bestond, dan zou de groep Rijkens haar taak als volbracht hebben beschouwd. Geen verlies van „prestige" De minister-president, of de minister van Buitenlandse Zaken, of beiden wer den telkenmale in kennis gesteld van de bedoeling, waarmede deze gesprek ken werden gevoerd, en zij werden door lopend en volledig van het verloop op de hoogte gehouden. Ofschoon de groep Rijkens de raad der regering inzake contact met Indo nesiërs gelijk gezegd zal opvolgen, zal zij blyven ijveren, met ge enander dan het Nederlandse belang voor ogen, voor herstel van normale vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en In donesië, welke naar haar overtuiging te bereiken, en zelfs uitsluitend te berei ken zijn, door directe onderhandelin gen tussen Nederland en Indonesië. Zij is ervan overtuigd dat ons land langs deze weg zonder verlies van „prestige" zyn positie in de wereld kan verster ken en dat daardoor tevens een verdere ontwikkeling van zaken, welke Neder land slechts onheil kan brengen, kan worden afgewend". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Oefeningen met gewapende macht Als de rechtse extremisten in Frankrijk het voornemen mochten hebben gehad vandaag, op het feest van Maria Hemelvaart (een openbare feestdag in Frankrijk) het regime van president De Gaulle ten val te brengen, dan hadden zij het bepaald niet gemakkelijk ge had. De Parijse politie was name lijk versterkt met niet minder dan zesduizend man veiligheidstroepen, die waren geconcentreerd bij het presidentieel paleis, het bureau van de premier, het ministerie van Binnenlandse Zaken, radio-stations en dagbladkantoren, alsmede de toegangswegen tot de stad. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde gisteren mede. dat er thans zeven plannen voor bescherming van het regeringscentrum tegen een staats greep worden geprobeerd. De zes duizend man veiligheidstroepen kunnen in geval van nood binnen drie of vier uur met nogmaals zes- of desgewenst twaalfduizend man worden versterkt. Er zijn reeds proeven genomen om te bepalen, waar de troepen het best kun nen worden geposteerd om in geval van een putsch zo snel mogelijk naar de bedreigde plaatsen te kunnen wor den gebracht. Vier plannen zyn de af gelopen nachten reeds geprobeerd en de resultaten zyn bijzonder bevredigend. Aan de oefeningen is en wordt deelge nomen door eenheden van vier verschil lende onderdelen, te weten: De veiligheidstroepen <CRS), een goed getraind corps van 12.400 man, behorend tot de politie: De gardes republicaines, zwaar gewa pend, o a. met pantserwagens en tanks, 12.800 man, behorend tot het leger en thans ressorterend onder het ministe rie van Binnenlandse Zaken; De Paryse politie, ongeveer 18.000 man; De gemeentepolitie van de voorsteden en omliggende dorpen (les Corps ur bains), ongeveer 27.500 man en de de partementale gendarmerie, ongeveer 55.000 man. De geruchten over een mogelijke staatsgreep waren in omloop gebracht van de zijde van de OAS (organisatie van het geheime leger). De OAS eist de verantwoordelijkheid op voor de tal loze aanslagen met plastic spring stof, die de afgelopen maanden zowel in Algerije als Frankrijk zyn gepleegd. Zij wordt naar verluidt geleid door ex generaal Raoel Salan, wegens zijn aan deel in de putsch van april bij ver stek ter dood veroordeeld. Men neemt aan dat Salan zich in Algerije bevindt. Vrouw te Groningen al wekenlang dood Door beroerte getroffen? (Van onze Groningse correspondent) Wekenlang heeft in het pand Oliemuldersweg 204a in Gronin gen een vrouw van 58 jaar dood op een divan gelegen, zonder dat iemand het ontdekte. Het waren tenslotte de buren die alarm sloe gen, toen zij de vrouw misten en zagen dat er talrijke zwarte vlie gen tegen het woonkamerraam zaten en de planten verdorden. Gistermiddag heeft de politie de deur van het woonhuis opengebroken. Het onderzoek wees uit dat de bewoonster, mej. Dreise, afkomstig uit Indonesië, reeds geruime tijd dood is. Zij schijnt geen verdere familie in de omgeving te hebben. Dat verklaart het feit dat zy niet vermist werd. Sommige buren be weren dat zij mej. Dreise zeker in geen zeven of acht weken hebben gezien. Zij woonde alleen in het huis. Bekend is dat zy reeds eerder een beroerte heeft gehad, zodat daarin waarschijnlijk de doodsoorzaak moet worden gezocht. On geruste buurtbewoners, die door de crie- venbus een onaangename lucht roken, besloten gistermiddag niet langer te wachten, en waarschuwden de politie. De politie stelde ter plaatse een nauw keurig onderzoek in, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Demobilisatie in Amerika uitgesteld Ongeveer 26.800 officieren en manschappen van de Amerikaanse Marine, die de dienst zouden ver laten, moeten in dienst blijven, zo is gisteren in Washington bekend gemaakt. Hun diensttijd wordt met zes maanden tot een jaar verlengd. Deze order is een onderdeel van de opbouw van de strijdmacht. De sterkte van de Marine wordt hier door van 626.000 op 657.000 man gebracht. „De crisis om Berlijn stelt de nood zaak van beperking van de wereldbewa pening in een scherp licht" aldus ver klaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, giste ren voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. „Ondanks de huidige toestand blijven wij al het mogelijke doen om omstandigheden te scheppen waaronder de volken veilig hun bewapening kunnen beperken. De mogelijkheid bestaat, dat een fout of misrekening de vonk kan zijn die de wereld in een ramp kan storten waar van niemand van ons de volledige om vang kan overzien", aldus Rusk. Hij stelde het Congres voor een nieuwe afdeling voor ontwapening op te richten, hoewel deze met het oog op de Eerlijnse crisis „een ver verwijderd doel schijnt te dienen". Tunesië dreigt met tegenmaatregelen Tunesië heeft een incident van zon dag jl., toen Franse soldaten een aan val deden op een boerderij 20 km ten westen van Bizerta, onder de aandacht van de Veiligheidsraad gebracht. Wan neer deze „Franse provocaties" voortdu ren is de Tunesische regering verplicht tegenmaatregelen te nemen, zo wordt in de brief aan de voorzitter van de Raad gezegd. By dit incident werden drie Tunesiërs gedood. Door het vuur van Franse artil lerie. opgesteld in Algerije, zouden voorts zaterdag twee Tunesiërs zijn gedood en twee ernstig zijn gewond. Een Franse militaire colonne, die zaterdag bij Roui de Tunesische grens wilde overschrijden, werd door eenheden van het Tunesische leger teruggedreven. Boskoops meisje verdronken Gistermiddag is in Boskoop het vier jarig dochtertje van de familie Zeven hoven, wonende Reyerskoop 355, in de langs de ouderlijke woning lopende vaart geraakt en verdronken. Het kind werd sinds 's middags half vier vermist. Na tevergeefs te hebben gezocht en geïnformeerd in de omgeving werd in de vaart gedregd. Omstreeks lö uur 's avonds werd het stoffelijk over schot van het meisje gevonden. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Aug. 1861: Niet Mug geleden zag men in de straten van Tunis een stoom- rijtuig, dat zich door de drukke straten vrij bewoog. Iedereen was verbaasd, dit rijtuig, dat zware rookwolken uitblies, zich zoo snel te zien voortbewegen, terioijl het tevens met buiten gewone juistheid de belemme ringen, door andere rijtuigen veroorzaakt, vermeed.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1