•ASPIRIN ASPIRIN Mars- en Drumbandconcours op de Boulevard te Katwijk aan Zee si Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt Bij autocross in Ter Aar vlogen vele wagens over de kop Drukte als in een wereldstad waar BAY ER achter staat. Davos''' keert zich eensgezind tegen nieuwe basis Wereldraad Sensationele races druk bezocht Opgericht 1 maart 1860 Maandag 14 augustus 1961 Vierde blad no. 30425 Plaatselijke U.N.I. icon de tvisselbeker Na afloop van het Mars- en Drumband Concours op de Boulevard te Katwijk aan Zee waarmee drie en een half uur gemoeid waren leek het in de omgeving van de Katwijkse Oude Kerk een drukte als in >en wereldstad!! Burgemeester Duiker patroneert deze manifesta ties. Aan zijn fototoestel is geen korps ontglipt. Maar hoe feestelijk zo'n jaarlijks weerkerende gebeurtenis voor Katwijk ook zij, wij wéten, dat deze gezagsdrager zich ook voor een andere zijde interesseert dan het paraderen voor een jury. Die andere zijde is de interne, de cultureel opvoedende, vooral voor de in de korpsen verenigde deelnemende jeugd. Het is een vaststaand feit, dat de jongeren, die tucht in de uren van hun vrijetijdsbesteding aanvaarden, tegelijk ook maatschappelijker gaan denken en handelen. Concourswinnaar werd de plaatselijke muziekvereniging „De U.N.I.Zij ont ving dan ook de wisselbcker, door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld oor het hoogst bereikte aantal punten. Haar optreden onder kapelmeester Kokelaar was ongetwijfeld model en perfect. En van perfectie sprekend, memoreren we meteen het prachtige organisatorische samenspel tussen U.N.I. en Gemeente enerzijds en de Bond van Chr. Muziekverenigingen In Nederland anderzijds. Op dit samenspel past even eens het woord „model". De minst gelukkigen waren de groen- gemutote And ijkers met de witte gym- nastiekpakken Met him 148 punten kwamen zij niet voor een 2de prijs in aanmerking. Toch is hun defileren om het carré voor hotel ..Marina", waar de juryleden Van Lijnschoten en Roc us v. Yperen hun ..opmetingen" deden, min stens correct geweest Maar hier werd nu eenmaal het goede aan het betere gemeten. De verdere prijzentoewijzing leidde tot 9 tweede en 7 eerste prijzen. Er waren dus 17 korpsen verschenen, van wie 13 drumbands en 4 harmonieën of fanfares. De op één na gelukkigste bleek de Utrechtse drumband „De Bazuin" en voor hen is een bondsbeker beschik baar geweest. Zij hebben ritmisch pri ma gedrumd en al wat zij deden miste de stramheid van het al te opzettelijk bestuurde ,.mooi-willen-doen" Later, samen met hun harmonie .vormde het geheel een omvangrijk apparaat. De melodieus kinkende en zich niet In de gevaarlijke hoogten bewegende „staande mars" van de oudere Bazuiners („Sou venir") was door een verenigingslid ver vaardigd: werkelijk verdienstelijk. Uit onze eigen omgeving zagen we de puik getrainde U NI -drumband en nog eens uit Katwijk de band „Amicltla". WH met donkerblauwe vesten, uit Rijns burg ..D.W5." met de rode capes. De band van Rijsoord deed het met zes man plus instructeur. Zij deed er ook verstandig aan. bij hun nogal le vendig tempo, niet als de eerste-klassers naar een geforceerde grote geluids kracht te streven. Het hoger tempo scheen bij de kleine bands te beho ren, want de elf van Alblasserdam ver toonden het ook. Het blootshoofd aan treden van de afvaardiging uit Krom menie deed minder elegant, aan. maar we herinneren ons ook de prettig aan doende lichte toets van hun trams laan. Kleurigheid heeft overigens effect, zo als de rode voor taptoe geschikte, hoe wel wat operette-achtige tunieken van Barend rechts Fanfare bewezen. Van de Leerdammers vielen de preci sie op, de discipline in alle details, de realiteit van de slag en de correcte armzwaai. De Zaandammers met de goudgebiesde mutsen hadden we graag oen eerste prijsje ge gewen. De Ridder - kerkse drummers lieten behalve hun ervaring ook hun stokvirtuositeit goed zien. Voor hun toch zuiver en soepel blazende dorpsgenoten, hadden we ook een eerste prijsje verwacht in plaats van een tweede. „Marijke" uit Sprang (boven Til burg) ls ons het meest In het geheugen blijven hangen, minder door hun wit gepluimde zwarte baretten dan door hun een-tonfge lugubere oerwoudklop bij Iedere tweede pas tijdens hun rond stappen om het carré. Ze kregen een mooie eerste prijs. Al met al stond dit concours iets ach ter bij dat van 1960. waar letterlijk meer muziek in zat en meer afwisseling. De pauzes waren soms te lang en die zou men kunnen opvullen met populaire muziek van een wandelkorps, dat bui ten mededinging blijft. De koperen toe schouwer aan het uitspansel betoonde zich nogal welwillend, zij het zonder veel temperament. Een regendrop ls er niet ge vallen 1 V. Uitslagen U.N.I Muzver., Katwijk aan Zee (licht) le pr. 194 p.; Drumband D W£, Rijnsburg (2e afd.) 2e pr. 169 p.: Drum band Amicitia. Katwijk aan Zee (2e afd.) 2e pr. 163 p Drumband U.N.I.. Katwijk aan Zee (2e afd.) le pr. 182 p.; Muzver Barendreohts Fanfare (licht) 2de pr. 157 p.; Drumband De Bazuin, Utrecht (2e afd.) le pr. 183 5 p.; Drum band ..Sursum Corda", Rijsoord (2e afd.) 2e pr. 166,5 p.; Jeugddrumband S.G.. Alblasserdam '2e afd.) 2e pr. 163 p.; Drumband ..Slag en Vaardig. And Uk (2e afd.) 3e pr. 148 p Drumband Sur sum Corda. Krommenie (2e afd.) 2e pr. 145 5 p Muziekver De Bazuin. Utrecht Ook de fanfare van Barendrecht was present. (Foto LD./Jaap van Duljn, Katwfjk-Z.) het bestuur uitte hu zUn dankbaarheid voor de erkenning die het werk van de bond ondervindt by de overheid Dit blijkt ook weer uit de grote medewer king welke van de zyde van het Kat wijkse gemeentebestuur wordt onder vonden by de organisatie van hot jaar- ïykse mars- en drumbandconcours. Tenslotte sprak nog de voorzitter van de Chr. Muziekvereniging U.N.I., de heer N. Hoek. een dankwoord aan de leden van de jury. de heren R. van Yperen en H. C van Lünschoten, en bood hen het traditionele geschenk, een vaatje haring aan. Ook de dirigenten en tamboer-mal tres van de deelnemen - oe korpsen kregen een vaatje zeeban ket. Vele arrestaties in Argentinië De Argentijnse politie zoekt naar een middel) 2e pr. 168.5 p.. Drumband De &roeP rechtse nationalistische leiders, on- Bazuin, Leerdam (le afd le pr 181 p.. der wie twee vooraanstaande schrijvers. Drumband Barendreohts Fanfare (le d,e betrokken zouden zün geweest bij afd.) le pr. 180 p Drumband Maryk^, de „radio-revolutie" van vrijdag J.l. Het Sprang (le afd.) le pr. 176 5 p. Krach: ministerie van Defensie heeft bekend en Vlugheid. Zaandam (uitm h.) 2e pr gemaakt dat vüf officieren en 117 man- 168.5 p.; Harpe Davids. Ridderkerk nen zün gearresteerd. (uitm.h.) lepr. 182 p.; Muziekver. Harpe j De bloedeloze revolutie stortte zater- Davids, Ridderkerk. 2e pr. 161 p dagochtend ineen nadat de rebellen, die een radiostation en een telefoonkantoor In de namiddag werden het bestuur hadden bezet, zich aan de troepen van van de Bond van Christelyke Muziek- president Frondizl hadden overgegeven, verenigingen in Nederland en deputa- Spaans profest in Parijs Spanje heeft bij Frankrijk „krachtig" geprotesteerd omdat guerrilleros, die woensdagochtend een aanval op het krachtstation bij Orbaiceta wilde doen, afkomstig zou zUn uit Frankrijk, aldus blijkt uit berichten in de Spaanse pers. Bij dit gevecht werd één lid van de guardia civil gedood en één gewond. De bladen herinnerden in dit verband aan de brieven die generaal Gonzalez („el- Campesino") aan Westelijke staatslie den heeft gericht. Het monarchistische blad „ABC" meent dat de Spanjaarden „pijnlijk ge troffen zijn door te moeten constateren dat notoire bandieten in een nabuur land vryheid genieten. Nu wij weten dat dit banditisme aan de Franse zijde van de grens ongestraft kan voortwoekeren, nu wij ons meer dan ooit bewust zijn van de hulp en steun die het van Frank rijk ontvangt, zullen wy streng toezien op ieder die via deze grens binnen komt". Ongeveer 400 leden van de guardia civil patrouilleren thans met politiehon den in het grensgebied. Voorts is van goed ingelichte zijde in Madrid vernomen dat drie Spanjaarden zijn gearresteerd en door leden van de „sociaalpolitieke brigade" worden onder vraagd over de activiteit van „El Cam- pesino". Alle leden van de groep die woensdag deelnamen aan de aanval zou den zich inmiddels van Spaans grond gebied hebben teruggetrokken. met 3 - voudige werking stilt snel doet de activeert de pijn koorts dalen het organisme Dr. H. Faber president I.V.V.C. Hindernis op weg naar religieuze de wereld samenwerking in (Van onze kerknieuwsredacteur) DAVOS, zaterdag „Holland Day" In Davos. Landgenoot H. Faber was het daar, die zich voor de komende drie jaar de voorzittershamer toegewezen ziet als opvolger van de Amerikaan dr. Kübler. Nederlandse dominees-congressisten brengen ln een theepauze 175 byeen om de IWC-kas te vullen en het is een Nederlander, de Haagse verbondspenningmeester mr. R. J. Advocaat, die de congressisten confronteert met de precaire financiële situatie van het IVVC. Spontaan antwoord van het congres: een vijfminutencollecte die in de meest uiteenlopende valuta een bedrag van rond f. 2600 op tafel brengtOp Neder lands voorstel ook wordt de Amerikaanse suggestie om krachtig sympathie te betuigen met Dag Hammarskjöld „gladgestreken" en voordat men zich naar de ontvangst van Davos' stadsbestuur haastte, was er een Nederlandse invitatie in 1964 naar Rotterdam te komen. En dan werd ook nog de Nederlander prof. Van Olk (Amsterdam) tot ere-lid benoemd. ties van de verschillende deelnemende korpsen ten raadhuize door het voltal lig college van B. en W. ontvangen. Burgemeester H Duiker constateerde, dat thans voor de vUfde achtereenvol gende maal het mars- en drumband- concours in Katwijk werd gehouden. Dit eerste lustrum betekent dus de voortzetting van een traditie, hetgeen geheel in de lijn ligt van de familiebad plaats Katwijk waar een groot aantal zomergasten ook ieder iaar terugkeert. Verder wenste spreker het bestuur ge luk met het 60-jarig bestaan van de bond. dat kort geleden werd gevierd, evenals het 60-jarig bestaan van de aangesloten Christ. Muziekvereniging U.NJ. te Katwijk aan Zee. dat even eens nie>t zo lang geleden werd her dacht, De burgemeester bracht ten slotte een dronk uit op he>t welzyn van de bond. De burgemeester werd beant woord door de heer P. J. Verhoef, waar nemend voorzitter van de bond. die op geestige wijze de voorzitter (burge meester Duiker) excuseerde, daar deze wegens ambtelijke bezigheden verhin- Tunesië klaagt over een Fr: anse aam al derd was het woord te voeren. Namens ringsautoriteiten. De Tunesische regering heeft gister avond in een communiqué medegedeeld dat Franse soldaten een boerdery op 20 kilometer ten westen van Bizerta heb ben aangevallen en drie Tunesische bur gers hebben gedood. Volgens het commu niqué trokken de Franse troepen zich terug toen Tunesische troepen tussen beide kwamen De aanval werd een ernstige schending van het staakt het vuren genoemd. HONGAARSE PREMIER NAAR INDONESIË De Hongaarse premier, dr. Ferenc Munnich, is zaterdag per vliegtuig uit Boedapest naar Indonesië vertrokken voor een bezoek op uitnodiging van pre sident Soekarno. De premier wordt ver gezeld door zyn vrouw en enkele rege- Dat alles op de algemene vergadering van IVVC-leden op het zeventiende con gres van het Internationaal Verbond voor Vryzinnig Christendom en Geloofs vrijheid in Davos. Na de hamerstukken toelating van de Unitarische Kerk van Philippynen tot het verbond, benoemin gen en herbenoemingen beet men zich vast in de basisresolutie. Maar voor dat Davis een duidelijk, zij het dan po lyfoon „neen" liet horen over de voor gestelde gewyzigde basisformule van de Wereldraad van Kerken, had men zich uitgesproken over de verhouding tot de Verenigde Naties, de zorgelijke geldelijke situatie en de suggestie tot naamwijzi- ging. Nog geen nieuwe naam Er was een Amerikaans voorstel, dat het congres overigens ook over tuigd overnam, instemming te be tuigen met de Verenigde Naties en speciaal secretaris-generaal Ham- merskjöld te laten weten dat men zijn van communistische zijde aan gevochten positie „dekt". Op Neder lands voorstel viel die Hammer- skjöld-lof" weg, het congres aan vaardde de mening, dat men zich bij alle waardering voor de UNO niet met haar interne aangelegenheden moest inlaten. De Oost-Westproblematiek kwam ove rigens ook aan de orde by pogingen meer Oostelijke kerken bij de IWC-ar- beid te betrekken. In dit verband werd o.m. de Tsjechische bisschop Novak be noemd in een uitvoerend comité. Maar in de yskast ging het initiatief de naam van het verbond ingrUpend te wijzigen. Geadviseerd werd daarin de woorden „vrijzinnig christendom" te laten ver vallen. Van verschillende zijden rees echter bezwaar. Een naamswijziging zou als een koersverandering opgevat kun nen worden, zo werd o.m. opgemerkt. Voorzitter dr. Kübler hield de boot af door op drie jaar uitstel aan te drin gen. Dat kwam er door, maar in con greskringen blijft een belangrijke min derheid die wellicht in 1964 nog meer steun zal krijgen voor afschaffing van de toevoeging „vrijzinnig christelijk" uit verlangen naar een algemene vrijzinnig heid. Reeds nu zijn andersdenkenden lid van het verbond. Basisformule Dat Davis zich tegen de nieuwe ba sisformule zou uitspreken, was wel te verwachten. Mij wil hier de geestverwan ten-gedelegeerden, die in november naar India gaan om de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken by te wonen, een steun in de rug geven. Daar zullen zij het hebben op te nemen tegen een overgrotge meerderheid die stellig de nieuwe basis met overtuiging zal accep teren. Het zeventiende IVVC-congres wilde zich spreekbuis maken van die vrijzinnigen, die de basis onaanvaard baar achten in haar nieuwe vorm. Voor dat het echter tot acceptatie van de resolutie, die aan de Wereldraad gezon den zal worden, kwam. was er een even langdurige als gecompliceerde discussie. Strijdpunt daarbij was de formu lering. De resolutie noemt de nieuwe basis een hindernis op weg naar re ligieuze samenwerking in de wereld. In sommige congreskringen bleek men echter daarvoor liever te lezen: hindernis op weg naar kerkelijke eenheid. Uiteindelijk wérd het reli gieuze samenwerkingmaar niet na dat duidelijk was geworden, dat een aantal congressisten de kwestie van de basisformule als een binnenker kelijke aangelegenheid ziet. „Welk belang hebben onze niet-chris- telijke geestverwanten daarbij?", be toogde de Franse dominee Marchal. Hoe de meningen ook afweken van uni tarische zUde bleek men slechts onder bepaalde voorwaarden met de huidige formulering te kunnen instemmen eens was men het in de afwijzing van de nieuwe basis en dat leidde uiteinde lijk tot aanvaarding van de resolutie. Betreurenswaardig De algemene vergadering betreurt ern stig, zegt de resolutie o.m., dat de We reldraad zou komen tot uitstel van de basisformule. Er wordt nog op gewezen, dat een aantal leden, kerken en groe pen van het IWC tot de Wereldraad behoort. Voor een steeds groter aantal daarvan levert de voorgenomen basis verandering ernstige moeilijkheden op, terwijl men overigens van harte het werk van de Worldcounsil wil steunen. „Wij betreuren deze actie van de We reldraad diep", aldus de resolutie. Merkwaardig intermezzo in de con- gresdiscussies vormde vrijdag de door een Engelse dominee geleide inzameling, die veel had van een Amerikaanse ver koping. Het financieel verslag van de verbondspenningmeester bracht de con gressisten onder de indruk van het drei gend kastekort. Voorgenomen activitei ten van het IWC moeten blyven rusten uit geldgebrek, aldus dit rapport. Beslo ten werd tot een drastische oijdrage-ver- hoging van de aangesloten groeperingen met honderd procent. Van Nederlandse zyde, o.m. van de VPRO, werd spontaan steun toegezegd. De Britse predikant ging op dit spoor verder. „Wie geeft tien dollar?" riep hij de congreszaal toe en al spoedig kwam men handen tekort om de banknoten aan te dragen. Dollars, ponden, Franse franken en Hollandse guldens, Duitse Marken en travellers- cheques gingen naar het podium, van het te kort van vijfduizend dollar bleek toen op de vierde congresdag reeds zes honderd dollar aangezuiverd te zijn. Cubaanse bewering over samenzwering De Cubaanse autoriteiten zeggen een komplot opgerold te hebben om de mi nister van Defensie. Raul Castro, te vermoorden en een Cubaanse aanval op de basis Guantanamo te provoceren om Amerikaanse interventie uit te lokken. Agenten van de Amerikaanse CIA (Central Intelligence Agency) hadden tot- taak minister Castro 26 juli tijdens een openbare bijeenkomst te vermoor den. In een huis tegenover het plat form zou een machinegeweer worden I opgesteld. Voor het geval dat deze aan slag zou mislukken was op de weg naar het vliegveld van Havanna een hinder laag gelegd. I De tweede fase van het plan beoogde 1 Amerikaanse agenten een schijn-aan- val op de vlootbasis Guantanamo te la ten doen. Het Amerikaanse personeel van de basis zou het vuur dan beant woorden en de Cubanen zouden terug schieten, „hetgeen de weg voor Ameri kaanse interventie zou openen", aldus de Cubaanse mededeling. Er zouden 159 „samenzweerders" ge arresteerd zijn op Cuba. Een groep sa menzweerders had een poging gedaan om in een bootje uit de baai van San tiago de Cuba te vluchten. Castro's vei ligheidspolitie zette de achtervolging in en opende het vuur. Het bootje vloog in de lucht en allen, die erin zaten, kwa men om. Ongeveer 7000 toeschouwers waren zondagmiddag op het terrein van de Ter Aarse IJsclub getuige van een spannende autocross. Sen satie genoeg overigenswant in de eerste manche al gingen er enkele wagens over de kop. De sensatie- rijder Ooievaar vloog uit de bocht, ging met zijn wagen twee keer over de kop, waarbij hij achter de stro balen belandde, en zette toen dood gemoedereerd de achtervolging weer in. Van de ryders werd overigens veel gevergd, want de baan werd door de neerstromende regen glibberig en week. Er verschenen in Ter Aar, waar nog nooit een dergelyk evenement was ge houden. 25 ryders aan de start, van wie er zich 6 in de finale plaatsten. Vier van de 6 kregen panne. Toch kwamen zc allen weer in de baan. maar toen was de strUd om de eerste en tweede plaats al gestreden. De coureur Van Kleef, die aanvankelijk in vijfde positie lag, le verde de opmerkelyke prestatie door als eerste te eindigen. De uitslag van de finale luidt: 1. Aad Rijkers uit Alkmaar, die voor deze pres tatie voor de tweede keer de Willem Ruitenbeek wisselbeker in ontvangst mocht nemen, en met de beker voor op de motorkap een ere-rondje mocht rij den; 2. Nol van Kleef uit Worrner; 3. Piet de Vries uit St. Maartensdyk; 4. Aad v. d. Berg uit Hoorn; 5. Frits Snel lenberg uit Den Helder en 6. Piet v. d. Hadelkamp uit Oudewater. Deze nog 7 er jonge ryder nam voor de tweede keer aan een dergelijke wedstrijd deel. Hierna werd nog een afval-race ge houden, maar in verband met het slechte weer waren al verscheidene rijders huiswaarts gegaan, zodat maar 6 ryders aan de start verschenen. Na elke 5 ronden werd de laatste uit de strijd genomen. Hiervan was de uitslag: 1. Wil van Ruitenbeek uit Den Haag; 2. Theo Middelman jr. uit Utrecht en 3. de heer J. Verdel, zoon van een van de organisators, uit Oudewater. STEEDS MEER MENSEN UIT NIEUW-GUINEA De KPM heeft meegedeeld dat thans reeds ruim 300 passagiers hebben ge boekt op de „Zuiderkruis" die op 21 september uit Hollandia naar Neder land zal vertrekken. Het aantal passa giers zal vermoedelijk nog stijgen tot omstreeks 400. Voor de volgende reis van de „Zuiderkruis' naar Nederland het schip keert in december naar Nieuw-Guinea terug hebben eveneens reeds 300 mensen geboekt. Ook dit aan tal zal vermoedelyk nog stygen. Voor de „Waterman', die begin februari naar Nederland vertrekt, hebben zich tot dus ver circa 50 mensen opgegeven. Sinds september 1960 zijn tot dusver 13 chartervliegt-uigen, met gemiddeld 80 repatriërenden aan boord, naar Neder land vertrokken. Bovendien zyn nog en kele tientallen mensen tegen speciaal tarief naar Nederland gegaan. Voorts zijn mensen van de z.g. groep „garantie- wet-gevallen" met buitenlandse schepen via Australië naar Nederland gereisd. ONDERWIJZERS IN DJAKARTA SPIJBELEN De gouverneur van Djakarta, kolonel Soemarno, heeft gedreigd met „strenge maatregelen" tegen vele onderwyzers in Djakarta, die hun plicht verzaken door te spybelen. Hij waarschuwde de on derwijzers, dat zy oneervol ontslagen zullen worden als zij zonder van te voren een geldige reden te hebben op gegeven van school wegblijven. KENJATTA IN VRIJHEID De nationalistische leider van Kenia, Djomo Kenjatta, is hedenochtend in vrijheid gesteld. Hij is byna negen jaar in zijn bewegingen beperkt geweest. De gewezen leider van de Mau IVIau is per vliegtuig van Maralal naar Nairobi gebracht en verder per auto naar Ga- toendoe, waar de regering een huis voor hem heeft gebouwd. Prijs van f. 35.000 In de 552ste staatsloterij derde klasse een prijs van f35000 gevallen op no 21681. MATROOS SPRONG IN DE OUDE MAAS Een 17-jarige Belgische matroos uit Gent. behorend tot de bemanning van het motorschip „Denise", is door de Dordtse politie gearresteerd, omdat hy er met een gestolen bromfiets vandoor gegaan was. De matroos werd achter volgd door de eigenaar van de bromfiets en sprong, toen hy zo in het nauw ge bracht was dat er geen ontkomen meer aan was, op de Buitenwalevest de Oude Maas in. Met vereende krachten werd hy uit het water gehaald. De jongen moest met snijwonden aan het achter hoofd in een ziekenhuis worden opgeno men. TWEE DUITSE JONGENS VERONGELUKT (Van onze correspondent). Gisteravond omstreeks kwart voor elf zijn op de Zelhemseweg in Varsse- ■eld ongeveer 200 meter van de Kieften- brug twee Duitse jongens, resp. van 16 en 17 jaar, met hun bromfiets tegen een boom gereden. Zy werden vermoedelijk op slag gedood. De jongens waren af komstig uit Recklinghausen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7