slag en in Nederland onge polotoernooi te Huizen GROOT SUCCES VOOR KARSTENS EN ZOET In beslissende strijd winst op Duitsers: 4-2 Duitse zege zowel in herenenkel A als B Felle kritiek De strijd om jeugd-wereldtitel schaken is thans in volle gang Mej. Tieleman won damesenkel-B Gary Hooking won in Ulster STEN LUNDIN wereldkampioen motorcross Cerar: Europees keurturner nr. 1 Europese jeugd- springtitel voor Sheila Barnes Opgericht 1 maart 1860 Maandag 14 augustus 1961 Derde blad no. 30425 TRIOMF VOOR RAADSELACHTIGE FORMATIE Twee wereldrecords vlinderslag dames sneuvelden in VS Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen in Philadelphia zijn er 2 wereldrecords gesneuveld. De Ameri kaanse Becky Collins bracht het wereld record 200 meter vlinderslag op 2 minu ten en 32.8 sec. Het oude record stond 1 sinds 12 juni van het vorig jaar op naam van Marianna Heemskerk met 2 min 34.4 sec. In de 100 meter vlinderslagfinale ver beterde de 15-jarige Amerikaanse Susan Doerr het wereldrecord, dat in de series van deze kampioenswedstrijden door de even oude Canadese Mary Stewart op 1.08.8 was gebracht. Susan Doerr maak te een tyd van 1 min 8.2 seconde. Behalve het 15-jarige meisje uit Phila delphia bleef ook de 14-jarige Kathy El- lis, die in de finale als tweede aantikte, onder Mary Stewarts tijd. Zij liet na melijk 1 mm 8.5 sec voor zich afdrukken. Mary Stewart werd in de finale slechts derde met een tyd van 1 min 9.5 sec. WATERPOLO Nederlandse A-jeugd sterkst in Nijmegen Een vlot en fris spelend A-jeugd- zevental is winnaar geworden van het internationale jeugd-waterpolotoernooi. dat dit weekeinde in het Goffert-bad te Nijmegen is gehouden. Met zes punten eindigde het team op de eerste plaats, voor Nederland B. Duitsland A en Duitsland B. De uitslagen waren: Duitsland B—Nederland B 2—6; Ne derland ANederland B 72, Duitsland A—Duitsland B 6—0; Nederland A— Duitsland A 41; Nederland BDuits land 63; Nederland ADuitsland B 9—3. De Nederlandse waterpoloploeg heeft zich tijdens het eerste „Westeuropolo"-toernooi om de Challenge Paul Meyers, ontpopt als een ronduit raadselachtige formatie. Dit team, dat zaterdag na goede overwinningen van 5I op Engeland en 42 op Duitsland als eerste bekerhouder zonder één verliespunt en met 215 als doelcijfers uit het water klom, heeft daar tijdens die drie dagen in het zwem bad „De Sijsjesberg" twee karakters getoond. De moeilijke en krappe zege op Frankrijk van de eerste avond werd vrijdagmorgen gevolgd door een 21 overwinning op de matig spelende Belgen. Het was het resultaat van een wedstrijd, waarin zo onbeholpen, zó stuntelig en zó zonder enige in spiratie en geestkracht werd ge speeld. dat uit de directe omgeving van de ploeg een storm van veront waardigde kritiek losbarstte. Velen waren en op dat moment schijn baar terecht van mening, dat ten minste vier spelers moesten worden vervangen om nooit meer een kans te krijgen. Het ivas een gevaarlijke stemming, die demoraliserend had kunnen wer ken. Maar gelukkig gebeurde het te gendeel. De ploeg slikte de kritiek, icerd er door gestimuleerd en zie daar: de slome schildpad werd een jelle tijger. Aanvoerder Ben Kniest houdt te midden van zijn opgetogen team genoten de beker omhoog, die hij van de Belgische minister van Volksgezondheid Gerard Blitz rechtsheeft ontvangen. lige scoreverloop geen sprake. Frankrijk verzette zich fanatiek tegen West-Duitsland. maar moest desondanks met 63 het hoofd buigen. Engeland zette Spanje met 64 op de onderste plaats en de strijd tussen België en Frankrijk tenslotte eindigde in een 22 gelijk spel. De EINDSTAND gesp. pnt. dl.gem. Aalberts hetzelfde toen Osselmann aan de kant zat: 42. Goede fee Er is in de laatste fase van het toer nooi, toen de boze heks zich eenmaal in een goede fee had veranderd, vooral door Ran, Aalberts, De Wit en Buller goed gespeeld. Voor het gehele toernooi geldt j deze lof de doelverdedigers Ben Kniest en Rolf Wagenaar, die de beste keepers in Huizen waren. Wij zouden coach Braasem verder toewensen, dat hij nog enijkele jonge spelers ontdekt van het kaliber Hans Wouda, die voortreffelijk meekwam. Het zou verkeerd zijn uit het succes in dit Westeuropese- en dus tweedeklasse-toernooi de conclusies te trekken, dat het Nederlandse waterpolo de aansluiting met de top, welke na Hel sinki (1952) verloren is gegaan, heeft herkregen. Voor een dergelijke gevolg trekking was de tegenstand te gering en bleek ook de mentale vorm van de ploeg te wankel. Maar mede met in de her innering het in begin juni gespeelde toernooi in Leipzig is de hoop gerecht vaardigd. dat Zagreb. Boedapest. Rome de absolute dieptepunten zijn geweest. In hoeverre Nederland de opgaande lijn Op de avond na diezelfde wedstrijdweer te pakken heeft, zal tijdens de J J~ mi Europese kampioenschappen van 1962 te Leipzig blijken. Nederland West-Duitsland België Groot-Brittannië Frankrijk Spanje 21- 5 23-20 17-17 20-22 12-16 13-26 Massaal toernooi in Den Haag Dit weekeinde is het massale toernooi om de wereld jeugd schaaktitel in Den Haag op gang gekomen. De aanvanke lijke moeilijkheden, veroorzaakt door het plotseling uitvallen van de Canadees Rubin en het afwezig zijn van de Phi- lippijn Balinas. zijn opgelost. Het aantal deelnemers is thans definitief 29, afkom stig uit 28 landen. Nederland heeft als organiserend land twee ijzers in het vuur, te weten de nationale kampioen C. Zuidema en de Sneker John Diekstra, welke laatste tweede in het nationale jeugdtiteltoernooi werd. Prognoses laten zich uiteraard na twee ronden niet stel len, wel is bevestigd dat het nwveau van verschillende buitenlanders met dat van internationale meesters gelijk kan wor den gesteld, anderen zijn vergelijkbaar met Nederlandse hoofdklassers. De Roemeen Gheorghlu, reeds beladen met Roemeense en internationale roem, heeft de hoog gespannen verwachtingen niet beschaamd. Hij leidt in groep A met 2 uit 2. Zijn overwinningen waren over tuigend. In groep B zijn de Tsjech Hort (Olym. pia-speler) en de Italiaan Rossino met VA uit 2 de koplopers. De onbekende Larusson (IJsland) ver raste in groep C. Zyn spel is onbevan gen. doch in sterke mate solide. Hij doet De eindstand: 1. Nederland A 6 pnt; 2. Nederland B 4 pnt; 3. Duitsland A 2 pnt; 4. Duitsland B 0 punten. De ontmoeting tussen een kikvorsen- zevental en een Spaanse selectie-ploeg eindigde in een Nederlandse overwin ning: 64. De tussenstanden waren: 0—1, 1—1, 3—1, 2—1. Tennistoernooi te Katwijk (Van onze tennismedewerker) De hoofdnummers van het tennis toernooi op het park „Duinlust" te Kat wijk aan Zee, hebben geen Nederlandse overwinningen gebracht. In het heren enkel was de Duitser Tegeler met zijn all round pel alleen in de eerste set iet wat in moeilijkheden tegen de Rotter dammer Kunst, die met succes zijn snelle, zeer gevaarlijke topspin-forehand exploiteerde. Tegeler kon met 64 de balans net naar zjjn zijde doen door slaan. In de tweede was zjjn manoeu vreren na een gelykopgaand begin te sterk voor Kunst, die kansloos het onderspit moest delven: 6i, 62 voor Tegeler. die gezien zjjn spel in de hoofd klasse A hier te lande ongetwijfeld een zeer behoorlijk figuur zou slaan. Ook in het herenenkel B was het een Duitser, die de eerste prijs in de wacht sleepte, maar deze zege kwam niet zo tegen de Belgen werden de weliswaar zwak spelende Spanjaarden door een vloedgolf van vlotlopende aanvallen overspoeld: 80 werd het. Het is geen kunst om een kind te slaan, maar het was verheugd te zien. dat de Neder landers nu ineens in staat bleken om fouten af te straffen en zwakke plekken uit te buiten, iets waar men tegen Frankrijk en België eenvoudig niet aan toe was gekomen. Het zelfvertrouwen was teruggekeerd en op de laatste dag van het toernooi, waarin de goed gestarte, maar steeds verder afzakkende Britse ploeg zonder moeite met 51 werd geklopt en de harde Duitsers in de beslissende strijd overtuigend met 42 werden verslagen, opereerde een zelfverzekerd Nederlands waterpoloteam met druf en stootkracht. Fraaie doelpunten Beide Duitse doelpunten werden ge maakt bij een numerieke meerderheid, in periodes dus. waarin een Nederlan der wegens een zware fout op de kant zat. Van de Nederlandse treffers was er maar één, die onder dergelijke omstan digheden werd gemaakt. De eerste drie Nederlandse doelpunten waren van uit zonderlijke kwaliteit: een flitsend sa menspel Ran-Aalberts-Ran, besloten met een verrassend achterwaarts schot van de laatste (1—0); een combinatie in de lengteas van het veld, nadat Harro Ran de bal van de gevaarlijke Duitse schutter Honig had afgenomen. Hij plaatste op Van Dorp en deze afgemeten voor de in volle spurt liggende Hans Muller, die zijn solo met een hard laag schot langs doelman Brauer besloot (21) enn als winnaar van de schoon heidsprijs het doelpunt van Bram Leen- ards, die zich op eigen tweemeterlijn vrij maakte, met de bal over rechts naar voren zwom, de Duitse midvoor tac tisch meetrekkend, om dan, op het mo ment dat de gehele Duitse defensie zich instelde op een pass. van grote afstand een boogbal te plaatsen, waarvan de baan door ruimtevaart-deskundigen leek te zijn berekend. Het was toen 3—1 en nadat Ott ge bruik had kunnen maken van het uit het water zenden van Kees de Wit, deed Meer uitslagen De wedstrijd tussen de weinig ge- inspireerde teams van België en Spanje eindigde in een 32 zege voor de Bel gen. Van spanning was ondanks het gril- MOTORSPORT De Rhodesiër Gary Hocking heeft in I de Grote Prijs van Ulster de wereldti tel in de halve liter-klasse behaald door zjjn zesde overwinning te boeken in de reeks van zeven races, die in deze klasse dit seizoen voor het wereldkampioen schap zijn gehouden. Hij heeft daarmee de kroon van de naar de autosport over gestapte John Surtees overgenomen. Hoe verheugd Hocking ook is met zijn titel, geheel tevreden heeft hij het Dundrod- circuit toch niet verlaten. Hij had er zijn zinnen op gezet om als eerste op dit circuit een ronde te rijden met een ge middelde snelheid van boven de 100 mijl per uur. In de training was hij reeds dicht zijn doel genaderd, toen hij tot I een ronde van 99.92 mijl kwam. Voor de race in de 500 cc-klasse begon het echter te regenen en zijn illusies werden door het hemelwater weggespoeld. Misschien kan een tweede wereldkam pioenschap, dat in het verschiet ligt, na melijk in de 350 cc-klasse, hem over zijn teleurstelling helpen. In de lichte klasse waren de Hondas weer superieur, al was ook nu de Oost duitser Ernst Degner op zijn MZ weer zeer snel. Hij wist zich tussen de beide Honda-rijders Takahashi en Phillis te dringen, waardoor hij in de 125 cc-klasse als tweede eindigde en bovendien zijn kansen op de wereldtitel behield. Met 37 punten staat hij slechts 3 punten achter op de Australiër Tom Phillis, die in de 125 cc-klasse het klassement aan voert. In Breinen en Achtmaal (Van een onzer verslaggevers) Weer twee knapen uit de Leidse wielergemeenschap stonden giste- ren op het ere-podium. Het waren 1 ffiP^1 Gerben Karstens en de Sassen- J|rvï heimer Bert Zoet, beiden van V I -*+■ Swift. De een vierde zijn triomfen P - HERT ZOET in het buitenland. Om precies te zijn: Karstens zegevierde met groot machtsvertoon in de Ronde van Bremen in Duitsland. Een rit over 100 kilometer met internationale bezetting. De Duitser Limbach werd met grote achterstand twee de, terwijl Schuuring (A'dam) tiende werd. In het ploegenklasse- ment werd het Nederlandse team derde. De Sassenheimer Bert Zoet, de win naar van de Acht van Chaam, verrichtte zijn fraaie prestatie onder de rook van Breda, waar de Ronde van Achtmaal werd verreden. Er waren slechts 50 ge selecteerde amateurs en onafhankelijken tot de start toegelaten. De sprintzege van Zoet krijgt nog méér gestalte als men weet dat zijn deelname „indivi dueel" was en hü moest „vechten" tegen de vereende krachten van een fabrieks- ploeg, die in de kopgroep van vijf ren ners drie man had zitten. Het werd Berts tiende ritzege in dit seizoen. Vuurwerk gemakkelijk tot stand. Met 46, 2—5 leek de 17-jarige Langweg tegen de secure, vaste Mauer geheid op weg naar een nederlaag. Toen wijzigde de jonge Duitser zijn speelplan radicaal. Hij be gon Mauer met hoge topspins op diens backhand te bestoken en daarmee had hij onmiddellijk succes. Mauer kon op de hoge ballen met geen mogelijkheid tot een diepe return komen en de half- courtslagen werden een dankbare prooi voor Langweg; 4—6, 7—5, 6—0 voor de Duitser. Wel dient bij deze zege van Langweg te worden aangetekend, dat Mauer de dag tevoren twee zware drie setters had moeten spelen om in de finale te komen en voor de 41-jarige Hagenaar bleek dit in de derde set van het duel met Langweg duidelijk teveel van het goede te zyn geweest. Geen derde In het damesenkel B belette mej. Tieleman in een baseline-gevecht met mej. Klussmann een derde Duitse winst in enkelspel, 6—3. 1—6, 64. Een resul taat, dat zeker niet onvermeld mag blij ven was de kranige overwinning die mej. v. Leeuwen na harde strijd in het damesenkel C behaalde op mej. v. d. Moortel. Goed lopen en slim plaatsen vormde de basis van deze winst. Mej. v. d. Moortel raakte tegen het eind van de tweede set volkomen van de kook en kon zelfs met haar beste slag, de back hand-slice, niet tot aanvaardbare returns te komen, 64, 75 voor mej. Van Leeuwen. Het gemengddubbel B zou voor mej. v. d. Moortel echter een pleister op de wonde brengen. Met haar clubgenoot Bonte zegevierde zy eerst in de halve finale over het duo mej. Klussmann Verhees, 64, 97 en in de finale over Engelenburg—mej. Engelenburg, 64, 8—6. In het damesenkel C 2 een pittig .ge vecht tussen twee juniores. E. Kengen en G. Ubbink. Met 6—3, 36. 7—5 boek te eerstgenoemde een verdiende, maar benauwde overwinning. Uitslagen Herenenkel A: Tegeler—Kunst 64, 6—2. Herenenkel B: Langweg—Mauer 46, 7—5, 6—0. Damesenkel B: mej. TielemanFrau- lein Klussmann 6—3, 1—6, 64. Herenenkel C 1: Janssen—Meyer 86 61. Damesenkel C 1: mej. Van Leeuwen mej. v. d. Moortel 64, 7—5. Herenenkel C 2: MaderaSpiegel 63, 6—3. Damesenkel C 2: mej. Kengenmej. Ubbink 6—3, 3—6, 7—5. Damesdubbel C 1: mej. Bouhuys/mej. Kastenmej. H. v. Voorden/mej. E. v. Voorden 62, 62. Herendubbel 2: H. Keizer/MaderaJ. v. Voorden/Kollert 63, 60. Gemengddubbel 1: mej. H. v. Voor den/v. Ommenmej. Schul/Breurman 6—1, 3—6, 6—4. GERBEN KARSTENS Dongen, Linders, Mertens en Pieterse kans tot slagen Naar voren Toen dit viertal eenmaal weg was en een halve ronde had genomen (500 me ter) lukte het aan Zoet om uit het ge controleerde peloton weg te springen. De Sassenheimer kwam alleen los en ging op weg naar het viertal voorop. Na 5 kilometer „alles uit de kast" draaien streek Bert op de vluchters neer. Steeds opnieuw lieten de „fabrieksjongens" een Het vuurwerk in deze rit over 100 km J?' werd direct na de start reeds ontstoken. f' °Pkna"- De Brabander v. d. Kloot rijdend voor I pen "el "ch met losruden. een fabrieksploeg nam n.l. van meet af I In de laatste kilometer stegen zyn de benen en nam plm. 500 meter voor- kansen de vier anderen waren geen sprong. Zijn solo duurde niet minder dan uitgesproken sprinters en dit goed 50 kilometer lang. Ook al omdat zyn aanvoelend pakte de Sassenheimer zelf ploegmaats Leo v. Dongen, Snepvangers,de kop. Op dezelfde wyze rijdend als te Mertens en v. d. Aart (allen uit de I Chaam stond hy deze niet meer af en streek, aan de kop van het peloton het won in één lange spurt met drie lengten tempo drukten. Toch kwam men steeds! voorsprong voor Mertens (Breda), 3. dichter by de eenzame vluchter, die dan Pieterse <Oude Tonge), 4. v. Dongen, ook na 50 km werd teruggepakt. Een maal bij elkaar werd er veelvuldig gede- I (Made), 5. Linders (Roosendaal) Morgen start Zoet in de Ronde van marreerd, maar eerst 10 km vóór het Maarheeze; zaterdag te Strijen en zón- einde kreeg een ontsnapping van Vandag te Schijndel. aan zyn landgenoot Olafsson denken. Zijn 100% zijn verdiend. In groep D leiden de Rus Kuindszhi en de Spanjaard Calvo met 2 uit 2. De Rus speelt uitermate bedachtzaam, doch hij blijkt over een zeer scherp combinatie vermogen te beschikken. De Spanjaard Calvo is een onbekende in de schaak wereld. Hij speelt vief en ondernemend. De Nederlanders komen in dit milieu wel mee, doch zullen het niet gemakke lijk hebben. Zuidema, die zondag vrij was, bevocht in de eerste ronde een goede remise, misschien zat er een plus in de stand, doch het voordeel viel moei lijk te realiseren. Diekstra won. overi gens verdiend, in een wisselvallig duel van de Amerikaan Gilden, doch in de tweede ronde verloor hij. Voor het na tionale gevoel wel wat snel, van de Co- lumbiaan Minaya. Uit elke groep drie spelers over naar de finale. De „uitvallers" worden in kwa lificatie-groepen ondergebracht. De Zweedse Lito-rijder Sten Lundin heeft gisteren het wereldkampioenschap motorcross (500 cc klasse) veroverd door de Grote Prijs van Luxemburg motor cross te winnen. Met grote overmacht zegevierde de Zweed, hij bracht zowel de eerste als de tweede manch op zijn naam. Het leidt geen twijfel, dat de titel dit jaar terecht is gekomen bij de man, die daar het meeste recht op kan doen gelden. Lunding, die ook in 1959 we reldkampioen werd, won van de negen wedstrijden voor de competitie om de wereldtitel waarin hy startte er vijf. Tweemaal werd hij voorts tweede en eenmaal derde. Slechts in de Engelse Grand Prix werd hij dit jaar niet ge klasseerd. In de strijd om de wereldtitel is de stand 1. en wereldkampioen Lundin 46 pun ten. 2. Nillson (Zweden) 26 punten, 3. Johansson (Zweden) 22 punten 4. Sou- eek 19 punten, 5. Burton 13 punten. 6. Curtiss (GB) en Broer Dirkx (Ned.) beiden 8 punten. Er staan nog twee wedstrijden op het programma, t.w. de Grote Prijzen van Zweden (20 augus tus) en van Duitsland (3 september). GYMNASTIEK De 23-jarige Joegoslavische student in de rechten, Miroslaw Cerar, heeft te Luxemburg het Europese kampioen schap keurtumen gewonnen. Hij ver sloeg de Russische favoriet en Europees kampioen 1960, Joeri Titow, met 1.20 punt. Cerar verzamelde op de zes onder delen totaal 58,05 punt tegen Titow, die tweede werd, 56,85 punt. Op de derde plaats eindigde de Italiaan Giovani Carminucci met 56,65 punt. De overige ere-plaatsen werden bezet door: 4. Me- nicelli (It), 56,65 punt, 5. Furst (Did), 56.30 punt, 6. Stoffel (Lux), Leontiew (Rusl) en Stastni (Tsjech), allen 55,80 punt. In Cerar heeft de Europese tumwe- reld een groot kampioen gekregen, die op alle zes onderdelen de eerste plaats bezette. Over 't geheel genomen stonden de prestaties op een zeer hoog peil en de vier duizend toeschouwers in de grote tentoonstellingshal te Lu xemburg staken hun waardering hiervoor niet onder stoelen of banken. Steeds weer daverde het applaus door de im mense ruimte. De Nederlanders Jaegers en Van der Sande eindigden op een zeer bescheiden plaats in het eindklassement. Jaegers werd met een totaal van 52,60 punt 29e en Van der Sande plaatste zich 36e met een totaal van 49,40 punt. PAARDESPORT De 17-jarige Britse amazone Sheila Barnes is Europees jeugdkampioene springen geworden door als eerste te eindigen in het door de ritten volledig beheerste springconcours te Hickstead. Werden de dag tevoren vrijdag de Britse meisjes overvleugeld door de Nederlanders in een springconcours voor landenequipes, in de individuele wed strijd toonden zij zich veruit superieur. Toen combinaties kwamen foutloos door de eerste ronde, maar in de eerste barrage gelukte het alleen de vier Brit se meisjes zonder fouten te blijven, zodat zy onderling moesten strijden om de titel. Sheila Barnes kwam op Sola in de tweede barrage tot de kortste tijd (45.6 sec) en werd daarmee win nares en kampioene. De Nederlander Sam van Spaendonck die na twee dagen de hoogst geklas seerde ruiter was scheen foutloos door de eerste ronde te komen, maar op de laatste van de twaalf hindernissen de sloot stapte Prins Ajax in het water, hetgeen de combinatie vier straf- punten opleverde. Van Spaendonck was hiermee uitgeschakeld voor de barrage. Van de overige Nederlandse ruiters kre gen Cees Schmal met Feldblume en Lance Huet met het reserve-paard Ann Tostal eveneens vier strafpunten. Hans Brugman, die uitkwam met Phaffy, had 12 strafpunten. Deze vier ruiters zijn als Nederlands team gisteren wel tweede geworden in het Europees kampioenschap springen voor junioren-teams, eveneens in Hick stead (Sussex) gehouden. Eerste werd Duitsland met 16 strafpunten. Nederland kreeg 19 3/4 strafpunten. Na de eerste manche stonden onze landgenoten nog op de derde plaats samen met Engeland, maar achter Duitsland en België. In de laatste manche stond Nederlands laatste rijder, de 17-jarige Sam van Spaendonck voor de zware opgave het parkoers foutloos te beëindigen, wilde ons land in de eindrangschikking vóór Engeland de tweede plaats bezetten. De Tilburgenaar met Prins Ajax, slaagde daarin voortreffelijk. Engeland werd met een verschil van een kwart punt versla gen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5