Opschudding te Arnhem door enorme explosie Nog geen bevredigende oplossing waardevaste bedrijfspensioenen Doelen en gewonden bij verkeersongelukken Bejaarde man werd slachtoffer KARELl Voorkeur voor vereveningsfonds Bruine heer los in Maastrielit MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 (Van onze Arnhemse correspondent) Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf dreunde een deel van het bekende Arnhemse stadsgedeelte ..Klarendal" op zijn fundamenten vanwege een enorme explosie. Gerinkel van glas van tientallen ruiten die waren gesneuveld, een doffe dreun van vallend puin, een enorme luchtdruk waardoor sponningen in kozijnen totaal uit het verband werden gerukt, stukken meubelen die meters werden weggeslingerd, dat alles zette het gedeelte van Klarendal, begrensd door Johannastraat. Arbeidsstraat. Rappartdwarsstraat en Schuttersstraat, geheel op stelten. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 20 X KWALITEIT VOOR F 1,- Modelactie van de Franse douaniers (Van onze Parijse correspondent) Zaterdagochtend vroeg zijn de Franse douane-ambtenaren aan de grenzen een actie van lijdelijk verzet begonnen. Alle automobielen en alle bagage worden precies volgens de reglementen nauw keurig onderzocht. Zelfs de automobi listen en de passagiers worden één voor één gefouilleerd. In vele gevallen geeft dit aanleiding tot grote vertragingen. Op het vliegveld van Orly bij Parijs werd een vliegtuig, dat naar Moskou vertrok en officiële persoonlijkheden vervoerde naar de Franse expositie in de Russische hoofdstad, aan een r eg le men- rair onderzoek onderworpen. Zelfs de bemanning van het toestel ontkwam niet aan de inspectie. Aan de Frans- Spaanse grens, waar kilometers lange rijen auto's stonden te wachten, duur den de formaliteiten per auto twee uur. terwijl men normaal binnen tien minu ten klaar is. Hetzelfde was het geval bij Straatsburg en Menton. Aan dë Frans- Belgische grens was het oponthoud mi niem. Conclusies der S.E.R. Drie mogelijkheden Honderden mensen totaal in de war gebracht door de ontploffing keken met angstige ogen naar buiten. De genoemde straten vormen een vier kant waarin ongeveer 11 12 huizen staan, bewoond door meerdere families. Er is een soort van binnenplaats, bin nen welke de ravage enorm groot is. In het pand Johannastraat 126a woonde de ruim 74-jarige J. Balder met de 66-jarige M. Koerntjes. Wat er precies gebeurd is weet tot nu toe nog niemand, want Balder is het slachtof fer geworden van de explosie waarvan men vermoedt, dat hjj die zelf heeft ver oorzaakt door het prutsen aan een of ander voorwerp, waarschijniyk een soort wapentuig uit de oorlogsjaren, waarmee hy in het schuurtje achter zijn huis aan de gang is geweest. Toen direct na de alarmmelding politie en GGD arriveerden, vonden zij na enig zoeken temidden van een verwarde mas sa stenen en hout het verschrikkelijk verminkte lichaam van de man. Kinderen licht gewond De 7-jarige W. Jansen bleek vrij ernstig gewond te zjjn, hij had een schedelbasisfractuur opgelopen en werd direct naar het Gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zajn toestand is redelyk. Licht gewond werden de 7- jarige Tini Vos, afkomstig uit Utrecht, die ter plaatse logeerde, de 3-jarige Evert Kasteel en de 6-jarige Maria Kasteel. Hun verwondingen waren gelukkig zo licht dat zy doqjr de GGD ter plaatse konden worden geholpen. Het brandpi- ket. van de Menno van Coehoornkazerne uit Arnhem bestaande uit ongeveer tien man kwam eveneens vrij spoedig opdagen met een legerwagen om puin te vervoeren. Onmiddellijk werd in de omgeving van het schuurtje aan de ach terkant van de huizen gezocht naar eventuele slachtoffers, maar gelukkig bleek het speuren vergeefs te zyn. De blokbewoners hebben de schrik van hun leven gehad. Het was nog erger dan tijdens de oorlogsdagen, vertelden zij. Zij deden verhalen over de hevige lucht druk. waardoor ruiten werden ingesla gen, deuren werden ontzet en vernielin gen aan het interieur werden toege bracht. Oorzaak onbekend Balder was een man die zo'n beetje scharrelde met oude materialen waaraan hij dan in het schuurtje werkte. De één beweert dat hy hem heeft zien slaan op een voorwerp met een hamer en dat men hem nog zou hebben gewaarschuwd voorzichtig te zyn met die rommel. Heeft Balder een granaat in zyn vingers ge had, een landmijn, een klein formaat bom? Niemand die het weet. De mili tairen hebben een stuk yzer, vermoede lijk afkomstig van oorlogstuig, meege nomen om het nader te laten onder zoeken. Hoe de situatie ook is. Balder is het slachtoffer geworden en het mag een wonder heten dat het aantal doden niet veel groter is geweest, omdat in de onmiddellyke omgeving van de ramp zalige plaats veel kinderen spelen en juist op dat ogenblik was er geen kind aanwezig, vertelde ons één van de buurt bewoners. Naar men ons mededeelde van de zy- de van de brandweer is in ongeveer 7 panden de schade zo groot, dat zij waarschijnlijk niet meer geschikt zullen zijn voor bewoning. De huizen in het blok zijn vrij oude. en ongerieflijke woningen. Reeds lange tyd is de ge meente Arnhem bezig met de sanering van Klarendal. In Arnhem vond zaterdagmiddag een zware ontploffing plaats door dat de 71-jarige heer De Bolder op een binnenplaats van zijn wo ning aan de Johannastraat een kleine mijn of bom wilde demon teren. De man zelf was op slag dood, twee kinderen werden zwaar gewond, enige personen liepen lichte verwondingen op en zeven woningen werden door de materiële schade onbewoonbaar. Een over zicht van het binnenplaatsje na de rampzalige explosie. Op de Rijksstraatweg in Wassenaar, dicht bij het viaduct is zater dagmiddag half zes een personenauto tegen een boom gebotst met het gevolg, dat alle acht inzittenden werden gewond. Dit waren: de 55- jarige banketbakker H. H. van den Berg uit Vlaardingen met zijn echtgenote, twee dochters van 17 en 25 jaar en een zoon met diens vrouw en twee kinderen. De 17-jarige dochter en een driejajig kleinkind werden in zorgwek kende toestand naar de ..Ursulakliniek" in Wassenaar overgebracht, de zes andere gewonden werden naar ziekenhuizen in Den Haag vervoerd. Volgens ooggetuigen begon de wagen, die met matige snelheid reed in de richting Den Haag. plotseling te slingeren. Nadat drie bomen licht waren geraakt, volgde een frontale botsing met een vierde boom. Verscheidene inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De auto werd totaal vernield. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad is na een grondige voorbereidende studie van een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinber gen in zijn advies tot de conclusie gekomen, dat in het kader van de huidige structuur der bedrijfspensioenfondsen geen in alle opzichten bevredigende oplossing kan worden gevonden om te komen tot waar devaste of welvaartvaste uitkeringen. De S.E.R. heeft wel zijn voor keur uitgesproken voor de vorming van een de bedrijfspensioenfondsen overkoepelend verenigingsfonds, waaruit op basis van een omslagstelsel (eenzelfde basis dus als die geldt voor de A.O.W.) aanvullende waar devaste en eventueel welvaarvaste uitkeringen kunnen worden gedaan. Verhoging der A.O.W.-uitkeringen? In het kader van een meer algemene beschouwing van de vraag hoe de pen sioenvoorziening zoveel mogelyk te be schermen valt tegen waardevermindering van het geld, komt de SER tot de con clusie, dat het gewenst Is te streven naar een verhoging van de uitkeringen krach tens de AOW, hetzy als aanvulling op het verworven bedryfspensioen, hetzy als enige oplossing het totaal van de oude dagsvoorzieningen voor een groter deel waardevast en zo mogelijk welvaart vast te maken. De AOW is daartoe naar het oordeel van de raad door het daaraan ten grondslag liggende systeem en het daarby behorende apparaat by uitstek geëigend, omdat de uitkeringen krachtens de AOW reeds stygen naar gelang het indexcyfer van de regelings lonen omhoog gaat. De SER maakt in zijn advies onder scheid tussen waardevaste en welvaart- I vaste pensioenen. Met een waardevast I pensioen wordt bedoeld, dat eenmaal verleende pensioenrechten in de loop der jaren in goederen en diensten gemeten dezelfde waarde behouden, waarby het prijsindexcijfer voor het gezinsverbruik (kosten van levensonderhoud» de maat staf vormt. Met een welvaartvast pen sioen duidt de raad aan het pensioen dat stijgt of daalt naar gelang van de Er worden drie mogeiykheden bespro ken van het waardevast maken van be- dryfspensioenfondsen: a. een pool van bedrijfspensioenfondsen op basis van het omslagstelsel; b. handhaving van het ka pitaaldekkingsstelsel met een aantal aanvullende maatregelen om zoveel mo- gelijk waardevastheid te benaderen; c. belegging van kapitalen is z.g. Index obligaties. Een minderheid van de raad pleit voor het handhaven van het kapitaaldek kingstelsel door autonome bedrijfspen sioenfondsen. die dan door een bepaal de premiepolitiek en beleggingspolitiek zodanige inkomsten moeten trachten te verwerven, dat de in uitzicht gestelde pensioenen zoveel mogelijk waardevast biyven. Een andere minderheid is zowel tegen de ene als de andere oplossing. algemene welvaart en daartoe gebonden wordt aan het indexcyfer van de rege lingslonen. Indien men een systeem zou kunnen ontwerpen, dat zowel voor de waarde vastheid als voor de welvaartvastheid enige zekerheid verschaft, zou naar de mening van de raad een belangrijk re sultaat zyn bereikt. De raad acht het juist dat men de oudere generatie, die door haar inspanningen mede de grond slag voor latere welvaart heeft gelegd, zo mogelyk in die toenemende welvaart zou willen laten delen. De waardevastheid van de munt acht de raad niet alleen voor de pensioenen, maar voor het gehele maatschappelijke verkeer èn voor het welzijn van het land van overheersende betekenis. Het zou naar de mening van de raad echter van bijzondere betekenis zyn, indien aan alle pensioenvoorzieningen, onverminderd de noodzakeiykheid van zorgvuldige bewa king van de koopkracht van de munt, door het nemen van speciale maatrege len, een extra zekerheid voor de waar devastheid zou kunnen worden verschaft. Als regel ligt een zeer groot aantal jaren tussen het ogenblik waarop pensioen rechten worden toegekend en het ogen blik waarop zy tot gelding komen. Deze periode is veelal zo groot, dat zekere dalingen in de koopkracht van de munt wel waarschyniyk zyn. De waarde van dc pensioenen is daar mede gedaald en zelfs kleine verschillen zyn vaak reeds van grote betekenis voor de pensioentrekkers, die in een periode van hun leven verkeren, waarin zy deze het minst kunnen verdragen. Bijspringen De overheid zal door uitkeringen van maatschappeiyk hulpbetoon moeten by- springen in het geval van te lage pen sioenuitkeringen, evenals de ondernemer (uit zyn exploitatierekening) en de kin deren of de kleinkinderen indien de aan- vankelyk in uitzicht gestelde pensioen uitkeringen niet de aanvankelijke ver wachte pensioenwaarde blyken te bezit ten. De raad acht het wenselyk de ouden van dagen zo afhankelijk mogelyk te maken van d* overheid oé van goedwil lende derden. De 53-jarige heer J. H. Schaeffer uit Amsterdam is gistermorgen op de Spoor brug by het dorpje Schardam, gemeen te Oudendijk, door de trein van Hoorn naar Purmerend gegrepen en om het leven gekomen. Een zoon en een schoon zoon van de heer Schaeffer zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren. Zy zaten op de spoorbrug te vissen toen even over half negen een trein na derde uit de richting Hoorn. ZWEMMEN. Amerikaanse dames tegen Nederland Na de Amerikaanse dames zwemkam- pioenschappen, die in Philadelphia wer den gehouden, heeft de Amerikaanse zwembond 14 zwemsters aangewezen, die een tournee zullen maken door Neder land, Engeland en West-Duitsland. De Amerikaanse dames starten op 19 en 20 augustus a.s. in Zwolle tegen Nederland. Op 22 augustus zullen zy deelnemen aan wedstryden in Rhenen. In Blackpool op 25 en 26 augustus wordt de wedstrijd Amerika tegen de rest van Europa gehouden en daarna zullen de Amerikaanse dames deelnemen aan wed stryden in West Duitsland, namelijk op 31 augustus in Heidelberg en op 2 en 3 september in München. Het team bestaat uit Carolyn House (15), Robyn Johnson (15), Chris von Saltza (17», Carolyn Wood (15), Becky Collins (17), Nina Harmer (15), Dale Barnhard (14), Jean Ann Dellekamp (14), Donna de Varona (14), Kathy Ellis (14», Lynn Hopkins (14), Nancy Kanaby (23», Joel Dina Lenzi (18 en Barbara McAlister 20). Het Amerikaanse team vertrekt woens dag uit de Verenigde Staten. HENGELSPORT De Bliek hield een wedstryd in de Ringvaart te Oude Wetering. De vangst was bar slecht, totaal slechts 1165 gram. De uitslag: 1. H. Schouten (wissel beker le prys en gr. voorn), 2. W. Smit, 3. H. Redel, 4 I. de Vink, 5. W. de Vink. 6. Chr. Schouten jr., 7. A. v. Loenen, 8. C. Zandvliet, 9. A. de Vink, 10 C. Schou ten. De Ruisvoorn hield de 2e wedstrijd in de Kaag. De vangst was goed. Er werd 13570 gram vis op de schaal gebracht. In totaal 119 stuks. De uitslag: 1. A. C. v. d. Woerd 13 stuks (1674 gr.); 2. G. v. d. Linden 10 stuks (1640 gr. tevens prys gr. blei); 3. W. Mulder sr. 11 stuks (1373 gr.); 4. N. Dorrepaal 11 stuks (1340 gr.); 5. J. Oudshoorn 11 Stuks (1225 gr)6. J. Pauw 11 stuks <1128 gr.); 7. Th. Voskuil 12 stuks (844 gr.); 8. E. Voskuil 7 stuks (774 gr.)9. W. Mulder jr. 5 stuks (707 gr.) 10. L. Oudshoorn 3 stuks (622 gr.). I. Pauw ontving tevens extra prijs gr. voorn. De Nederlandse wielrenner Bas Maliepaard is winnaar geworden van een wedstrijd voor professionals te Wuustwezel, bestaande uit twee man ches van resp. 40 en 60 km achter der- nymotoren. Zijn landgenoot Peter Post werd twee de. Wim van Est kwam in het eindklas sement op de vijfde plaats. MOTORSPORT Oosterbaan gaat iets vooruit In de toestand van de Nederlandse motorrenner. J. S. Oosterbaan, die maandag tydens juniorraces te Chester by een val ernstige verwondingen op liep, is een lichte verbetering ingetre den, zo werd gisteren van de zyde van het ziekenhuis te Chester, waar Ooster baan wordt verpleegd, meegedeeld. DUIVENSPORT Wedvlucht van Tergnier Wedvlucht met jonge duiven vanaf Tergnier, gelost te 10 uur met Z.W.-wind. Afstand 291 km. De Rynklievers: In concours 198 vo gels; le duif te 1355.09 uur. 1. J. v. Alphen; 2-3 M. Jongeleen; 4 T. Pie- terse; 5-14 T. Gysman; 6. D Zwaan; 7. A. Holland; 8. W. Habraken; 9-13 Gebr. v. d. Luyk; 10. Chr. v d. Pluym; 11. D. de Ridder; 12. N. Hoogervorst; 15. W. de Haas. De Bonte Duif: In concours 89 vogels; le duif te 1356.41 uur. 1. G. Schuur- mans; 2. P. Fasel; 3-6-14 N. Oudshoorn; 4-7 P. de Haas; 5-8-11-15 G. A. v. Al- bada; 9. D. de Romeyn; 10-12-13 M. J. Noordervliet. De Vriendenclub: In concours 97 vo gels; le duif te 14.02 41 uur. 1-3-10-14 C. Gijsman; 2-4 W. vyibrief; 5. J. Vin- kenstyn; 6. J. Klink; 7-12 J. v. Klave ren; 8. J. J. Mulder; 9. P. Wans-Pracht; 11. Th. den Hoed; 13. J. Dekker; 15. C. Vlaardingerbroek Leidse Postduiven Club: In concours 158 vogels le duif te 14.03.16 uur. 1. P. Groenendyk; 2. J. Filippo; 3-14-15; B Geenjaar; 4-7-9-11 M. de Lange; H. v. Alphen; 6. W. Teske; 6. J. Degen; 10. G. v. Stein; 12 A. W. Krol; 13. D. v. Mossevelt. B. Geen Jaar wint de eerste Witte Molenprys. De Vriendenclub Uitslag St. Ghislain: 1-8 W. J. Mark; 2-10-13 Th. den Hoed; 3. J. Pauw; 4. L. Gysman; 5. J. Beekman; 6. C. Gys man; 7-15 W. vyibrief; 9. J. Klink; 11. J. v. Duuren; 12. Wans-Pracht; 14. J. v Klaveren. Uitslag Bordeaux: 1. L. Gysman (zon dag); 2. J. Rietbroek; 3. J. Vinkenstyn; 4. J. v. Duuren (dinsdag). 1 De heer Schaeffer wilde zich in vei- I ligheid brengen, maar kwam daarby op 1 de rails; hy was op slag dood. Zyn metgezellen sprongen van de brug 1 op een landtong en wisten zo aan het 1 gevaar te ontkomen. Op de Rijksweg nr. 12 tussen Bodegra ven en De Meern hebben zich gister avond weer verscheidene kettingsbotsin gen voorgedaan. Ze waren het gevolg van het door de regen gladgeworden wegdek. De 44-jarige heer J. W. Panne bakker uit Vreeswyk was de enige die vry ernstig werd gewond. Hy werd met een hersenschudding naar het algemeen ziekenhuis in Woerden overgebracht. Voor het overige beperkte de gevolgen zich tot een grote materiële schade. Acht auto's werden vry ernstig en drie licht beschadigd. Ze zyn met kraanwa gens weggesleept. Andere auto's konden op eigen kracht de reis voortzetten. Het ongevale waarby de heer Panne bakker werd gewond, gebeurde, doordat een auto onverwachts uit een file kwam, terwyl de heer Pannebakker bezig was te passeren. Hy moest sterk remmen en het gevolg was dat een Duitse automobilist zijn auto van achteren ramde. De Duitse automobilist werd licht gewond en kon later de reis voortzetten. Bij een verkeersongeluk op de Ryks- weg ArnhemUtrecht by de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht, is de 73-jarige heer M. van de Drift uit Scheveningen gisteravond om het leven gekomen. Drie personen liepen by dit ongeluk verwondingen op. De heer Van de Drift, verliet met zyn auto een lange file en kwam daarby op het linker weggedeelte. Daar volgde een frontale botsing met een tegenligger, bestuurd door de 62-jarige heer B. La gendijk uit Bunnik. De heer Van de Drift was op slag dood. Zyn 46-jarige echtgenote, mevrouw F. van de DriftWit, kreeg een hoofd wond en een hersenschudding. De heer Lagendijk en de 55-jarige mevrouw A. P. LagendijkDe Vos worden zwaar ge wond. I Een derde auto die later op de ravage inreed werd beschadigd. Gisteravond is op de Purmerenderweg in Beemster een motor frontaal tegen I een tegemoetkomende auto gereden. De j bestuurder en de duo-passagier van de motor werden met ernstige verwondin gen overgebracht naar het stadszieken huis in Purmerend, waar de duo-passa gier, de 21-jarige heer J. Timmerman uit Purmerend, kort na aankomst is I bezweken. Gevolg von lugubere grap Na spannende drijfjacht gevangen (Van onze correspondent) Toen een Maastrichtse zakenman in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over één naar zijn woning aan de Trianon- straat terugkeerde, ontdekte hij in het Aldenhofpark, dat daar een beer in alle vrijheid over de grasperken rondzwierf. Het was de bruine beer Max, die kans had gezien uit zijn kooi in het park te ontsnappen. Van zijn woning uit stelde de Maastrichtenaar direct telefonisch de politie in kennis van zijn verrassende ontdekking. De politie rukte onmiddellijk met patrouille- en overvalwagens uit. Nadat de omtrek was afgezet, werd de beer opgedreven. Max vluchtte hierop naar de tuin van een naburige villa. Toen men hem daar wilde benaderen, ontsnapte hy in de I richting van het. Tongerse plein. De po- j litie en gewaarschuwde leden van de vereniging dierenpark wisten de ont snapte beer terug te dry ven. waarna 1 Max zich opnieuw verschanste in de tuin van een villa, waarvan de bewoners met vakantie waren. Men brak de gara ge by de woning open en kon na veel moeite de beer daarin dryven. Met be hulp van ervaren personeel van Klants Dierentuin te Valkenburg, dat op tele fonisch verzoek, ondanks het nachtelyk uur. onmiddellijk naar Maastricht kwam met het nodige materiaal aan yzeren kooien, loophekken en gaffels, slaagde men erin Max binnen te loodsen in een veewagen, welke intussen voor de ga ragedeur was opgesteld. Toen de beer. die zich gelukkig niet boosaardig heeft gedragen, tenslotte in zyn kooi was teruggebracht, was een spannende dryf- jacht van een uur of vyf achter de rug. MEISJE STAK AGENT MET EEN STILETTO-MES Een Amsterdamse hoofdagent is gister avond aan zyn rechterhand gewond, toen een 19-jarig meisje hem met een stiletto-mes bedreigde. De jongedame, van wie opsporing was verzocht, omdat zy als minderjarige van huis was weg gelopen, werd na haar aanhouding over gebracht naar het hoofdbureau van po litie. Zy werd daar gefouilleerd door een vrouwelijke agent. Toen het meisje zich daarbij hevig verzette riep de agente hulp in van een manneiyke collega. Het meisje haalde daarop plotseling een sti letto-mes te voorschyn, waarmee zy de hoofdagent te lyf wilde. De politieman wist haar echter in bedwang te houden. Hy is voor de ver wonding behandeld en kon zyn dienst normaal vervolgen. Gebleken is, dat het hek van de berenkool zaterdagavond laat waar schyniyk opzetteiyk is geopend door on- verantwoordeiyke elementen. De oeide hangsloten van het hek waren vernield en de grendel teruggeschoven. De politie stelt een diepgaand onderzoek in naar de daders van deze lugubere grap. De bruine beer. die in het Maastricht se Aldenhofpark veel bekyks trekt, is een aantal jaren geleden ook al eens aan de kuier geweest. Hy kon toen vry gauw weer in zyn kooi worden terug gedreven. Deze beer werd indertijd met de berin Polla aan Maastricht geschonken door de inmiddels overleden circusdirecteur Frans Mikkenie, die uit de Limburgse hoofdstad afkomstig was. Polla is over leden, toen zy een Jaar of vier geleden het leven schonk aan twee jongen. Fi anse samenzwering In Algiers zowel als in Parys is gis teren een sterke politiemacht op de been geweest naar aanleiding van ge ruchten over een extremistische poging om de Franse regering omver te werpen. De Paryse politie bewaakte de voor naamste punten, zoals de Place de la Concorde, de Are de Triomph en Saint Germain des rés. Automobilisten moes ten hun papieren tonen. Hun wagens werden onderzocht. De residentie van generaal De Gaulle, het paleis Elvsée, werd het zwaarst bewaakt. De Gaulle verbiyft in zyn huis in Colombey-les- deus-Eglises. In Algiers werden regeringsgebou-WL wen door tanks en gevechtswagens be waakt. Jazz concours 1961 te Loosdrecht (Van onze correspondent) Teeners, bebaarde, besnorde en lang harige jongeren, minnaars van de jazz, brachten gisteravond hun schoenneuzen in beweging op het ritme van deze ..mo derne" muzikale uitingen, terwijl de bo venlichamen van de in lange ryen naast elkaar zittende toeschouwers meewiebel- den. Dit was gisteravond te zien, wan neer men zich tijdens de finale van het door Max van Praag georganiseerde jazz concours 1961 in Loosdrecht, een blik in de propvolle zaal gunde. Een zestal amateur-orkesten uit Veen- dam. Amsterdam. Rotterdam, Heemste de en Deventer streed niet alleen om de eerste en tweede prys in de agde- lingen „oude jazz" en „nieuwe jazz', maar het meest begerenswaardig was voor de deelnemers de slotcompositie van de avondeen televisie-uitzending, waar in de winnaars hun capaciteiten aan den lande mochten vertonen. In de sectie „oude jazz" waren het de Rifer- town Dixieland Jazzband uit Deventer en Rob Hoekes Boogie Woogie Ensemble uit Heemstede. De beste prestaties in het ,4iew-style"-genre leverden de bands van Th. L. van Dyk en van Th. Carl Zchulze, beiden uit Amsterdam. VARIA Kom door knopen uit de knoop Naar alle waarschyniykheid is de techniek van het tapytknopen terug te voeren tot het knopen van vis- en jachtnetten door de eerste aardbewoners Dit was een by uitstek mannelyk werk: de man moest er mee vissen en jagen en hy wilde dit gereedschap dan ook zelf maken. Toen de eerste primitieve vormen van tapyten uit deze zelfde techniek ont stonden, werd het knopen hiervan gelei delijk aan een werk voor de vrouw. Overal waar maar tapyten en kleden in bonte verscheidenheid vervaardigd wor den. gebeurt dit ook nu nog door gro tendeels nyvere en kunstzinnige vrou wenhanden. Tot nu toe wel want het gaat er op lyken dat de tyden van vroe ger terugkeren. Toen de Westduitse te- levesiestations enige tyd geleden een de monstratie uitzonden over het tapytkno pen, stroomden de volgende dagen brie ven om inlichtingen binnen. Tot grote verbazing van alle betrokkenen bleek 80 van de brieven afkomstig te zyn van de heren der schepping, die honderd uit vroegen! En of het nu door die enkele uitzending kwam of door de aanvullende verklaring van enkele zenuwartsen, die verklaarden dat deze vorm van handenarbeid een voortref- feiyk kalmeringsmiddel is, een feit is dat meer en meer mannen zich tegen woordig met het knopen van tapyten bezig houden. De winkeliers die de hon derden verschillende wolsoorten en -schakeringen leveren kennen allen hun mannelyke klanten, die bedachtzaam en gewetensvol inkopen komen doen voor tapyten, die al in aanmaak zyn, of voor nieuwe kleden waar ze weer aan begonnen zyn. Medici, bankiers, directie-secretaris sen en spoorwegarbeiders, kortom, juist de mannen die door hun dagelyks werk aan grote spanningen blootgesteld zijn, vinden rust en kalmte in deze nieuwe vorm van vryetydsbesteding. Maar het is niet alleen het handwerk zelf, ook de gedachte iets moois te maken naar eigen smaak en idee werkt opwekkendziï bevordert de gemoedsrust En is het nodig uit te wyden over de trots van de heer den huizes, wanneer hy zyn vrouw op moederdag een werkstuk van eigen hand kan aanbieden?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4