SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: Leiden uit en binnenwateren PROBLEEM DER VERZILTING „SCHREEUWT" OM OPLOSSING Zilte tong kruipt cle Rijn op i het NIEUWE mesje dat u niet voelt! Blue Gillette EXTRA Opgericht 1 maart 1860 Maandag 14 augustus 1961 Tweede blad no. 30425 Zes dagen varen op J. Henry Dunant (f JONGELUI MISHANDELDEN HAAGSE AGENT Een Haagse agent is gisteravond door vhf Jongelui zo ernstig mishandeld, dat hy met een hersenschudding het bed moet houden. De agent fietste door een straatje toen een 22-jarige classificeer der hem zonder enige reden begon uit te schelden. De agent stapte af en gelastte de jongeman mee te gaan naar het bu reau, maar samen met vier vrienden besprong hy de man. De agent, die een schop tegen het hoofd had gekregen, wist zich toch los te worstelen waarop het vyftal de vlucht nam. Na vruchteloos waarschuwingsschoten te hebben gelost achtervolgde de agent de jongens in de auto van een burger die zyn diensten had aangeboden en slaagde erin samen met collega's, die inmiddels ter assisten tie waren gekomen, twee van hen aan te houden. Naar de overige drie wordt ge zocht. ANTILLIAANSE MINISTER KROON IN ONS LAND Vanmorgen verwelkomden de Antilli aanse gevolmachtigd minister, de heer W. Lampe en diens plaatsvervanger mr. Co la Debrot, de Antilliaanse minister van Sociale en Economische Zaken, de heer C. D. Kroon, aan boord van de „Noord - dam" te Rotterdam. Hy toonde zich, ondanks het besluit van de Amerikaanse regering de belas- tingvrye invoer voor toeristen van 500 dollar tot 100 dollar terug te brengen, niet pessimistisch over de ontwikkeling van het toerisme. Hotel El Curacao Intercontinental te Willemstad zal spoedig met 100 kamers worden uitgebreid, zo deelde de minister mee. Zyn verblyf in Nederland zal zeker drie weken duren. Schaap vervangt mankracht overal in Europa de schaapskudden be dreigd en veeal door de moderne tyd verdreven, in Neustadt (Duitsland) is dit nu weer allemaal in orde gekomen. Door de toenemende industrialisatie kon het gemeentebestuur niemand vin den, die bereid en in staat was de par ken en gazons van dit vakantiecentrum in het Zwarte Woud van een smetteloze graslaag te voorzien. Ten einde raad besloot men toen een schaapsherder met kudde in dienst te nemen om de wei den en gazons regelmatig te milimete- ren. De schapen vervullen hun taak niet alleen naar behoren, maar hebben hun werkgevers ook nog een aangename \er- rassing bezorgd in de vorm van een jaarlijkse wolopbrengst, die voor een prettige aanvulling van de gemeente kas zorgt. Ondanks de opkomst van de synthe tische vezels is wol immers nog één der meest begeerde textielgrondstoffen. r Hedenochtend om kwart voor elf commandeerde kapitein Maasbach van het hospitaalschip „J. Henry Dunant" trossen los. In de machinekamer werden twee maal 260 paardekrachten losgelaten op de beide schroeven van het imposante schip en de vakantietocht van zes dagen was begonnen voor de zieken uit Leiden en omgeving. Van Leiden gaat de tocht naar Alphen aan den Ryu, waar nog even aangelegd wordt'om het getal van 70 zieken vol te maken. Het was hedenmorgen op de Haven kade een gezellige drukte. Terwijl het Leidse Politie Muziekgezelschap vroiyke 1 marsen speelde, reden de ambulance- i auto's van de plaatseiyke Rode Kruis- afdelingen af en aan met zieken, die al aardig gegrepen waren door de vakan- tiesfeer. Talryke familieleden waren ook meegekomen om behouden vaart. veel zon en genoegen to® te wuiven naar de chronisch Invaliden, die door kundige handen van de medische staf in de vier zalen van het prachtig geoutilleerde schip waren ondergebracht. Het ontbreekt de zieken aan niets. On- der leiding van de Leidse arts, mej. O. J. Verbrugge, zyn deze week 36 mannen en vrouwen, jongens en meisjes, op basis van vry willigheid. in de weer om het de zieken zo aangenaam mogeiyk te maken. Kapitein Maasbach heeft 10 man vaste staf ter beschikking. Dit jaar is het voor de derde keer. dat I de Henry Dunant. gebouwd met finan ciële steun van het Rampenfonds, we kelijkse trips door Nederland maakt. Daarvoor, van 1951 af. werd ieder jaar de „Kasteel Staverden" gecharterd van de Holland-Veluweiyn. Een bezwaar was echter, dat men over deze boot 's zomers niet de beschikking had. Van Leiden gaat de tocht via Alphen aan den Ryn naar Gouda. Morgen vaart men van Gouda naar Wemeldinge. Woensdag van Wemeldinge naar Sas Lezers schrijven Jehova's getuigen Over het internationale congres van Jehovah's Getuigen in het Olympisch Stadion te Amsterdam lazen wij in uw bald van maandag 7 augustus 1961 om.: „Het hoogtepunt vormde een lezing van de heer V.'. F. Franz, waarin hy de ge tuigen over de gehele wereld vergeleek met ivsprinkhanen, die in de bybel worden beschreven". In Spreuken 30 27 lezen we:: „De sprinkhanen hebben geen koning". De uit de rook van de put des af- gronds komende sprinkhanen uit Open baring 9 hebben wél een koning, zoals blykt uit Openbaring 9 11, nJ. de engel des afgronds, met de Hebreeuwse naam Abaddon verderver, en de Griekse naam Apollyon, hetgeen ook ook verderver betekent. Het is daarom duidelyk dat hier geen sprake is van letteriyke sprinkhanen, maar van symbolische. Het zyn deze symbolische sprinkhanen uit Openbaring 9, die de heer W. F. Franz, vice-voorzitter van het Wacht torengenootschap, op het oog gfehad moet hebben, toen hij de getuigen van Jehovah over de gehele wereld vergeleek met de sprinkhanen, beschreven in de bybel. Wy hebben de lectuur van het Wacht torengenootschap er eens op nagezien, en daarin (o.a. in „De Wachttoren" van 1 oktober 1960 op pagina 594) bevestigd gevonden dat de vergeliiking slaat op de sprinkhanen uit Openbaring 9. G. J. Beb, Leiden. Advertentie. Zoekt een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.— en f 40.— of het allerbeste van f200.- en f300.-. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle pry zen en merken. Officiële publikaties ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde by artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 15 augustus 1961. ge durende 21 dagen ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een leder ter Inzage ls nedergelegd wn besluit van de Gemeenteraad d.d. 7 augustus 1961, tot onteigening ten name van de gemeente Lelden ln het belang van de Volkshuisvesting, Ingevolge het bepaal de bij artikel 77, eerste lid, onder 4. der Onteigeningswet, van eigendommen, welke zijn gelegen ten oosten van de Haarlem merweg en begrepen ln het partiële uit breidingsplan „Lelden-Groenoord 1959", zulks overeenkomstig het by dit besluit behorende grondplan en verdere beschei den. als genoemd ln artikel 80, tweede lid van meergenoemde wet. Lelden. 14 augustus 1961. De Burgemeester voornoemd. J. C. VAN SCHAIK. Wethouder-loco-burgemeester. van Gent. Donderdag van Sas van Gent naar Zype. Vrydag van Zype naar Boskoop en zaterdag wordt het schip in Leiden terug verwacht. In de pleisterplaatsen, waar de plaatseiyke af delingen van het Rode Kruis voor de ontvangst zullen zorgen, eventueel met verrassingen (de Veilingver. Flora en het Rynsburgse Corsocomité zorgden voor een bloemengroet), wordt iedere dag Alle patiënten in dit geval mevr. De Ruiter uit Lisse, die in het Elisabeth-ziekenhuis wordt ver pleegd worden op de J. Henry Dunant met liefderijke zorgen om ringd. vers vlees, melk. brood en groenten in genomen. Wat men verder aan boord aan leeftocht nodig heeft, ls opgeslagen in diepvriescellen. Een eerste klas kok. gespecialiseerd ln de bereiding van diëtistische maaltyden. zal zorgen voor de versterking van de 22 bedlegerige man nen. 48 vrouwen en de 47 mensen van de medische- en vaste staf. Illlllllllllllllllllllllllilllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Advertentie OVERAL VERKRIJGBAAR 5 StwKs 090 - TO 1.7Q De enige manier om volmaakt geschoren te zijn is met Blue Gillette EXTRA. Sctroon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordt! BIJZONDER AANBODI Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe GRIette-apparaat 50 met 4 Blue Gillette EXTRA mesjes Zouttong op de Rijn Belangrijk voor het weerstaan en te rugslaan van de zout-aanval uit het Westen en Noorden is de aanvoer van zoet water uit het Oosten. De Rijn neemt TO van deze aanvoer voor zyn reke ning. Juist hierom is het steeds sneller toenemende zoutgehalte van de Ryn zo- onrustbarend. Enerzyds voert de Ryn zelf uit het Oosten steeds meer zout aan door o.a. lozingen van de kalimynen in Lotharin gen en de fabrieken in het Ruhrgebied, anderzyds wordt de zoutpunt, die via FORMULE 1 liter Noordzeewater bevat on- geveer 25.830 milligram Na Cl 3.100 MgClo 2.110 MgS04 1.270 CaSO* Binnenwateren mogen niet een riool worden (Van een speciale verslaggever) Nauw verwant met de strijd tegen het water in welke strijd ons volk zich een roemruchte reputatie verwierf is die tegen het zout. Nauw verwant, want elke aanval van de zee op onze kusten is ook een aanval van het zout op onze bodem. Een stapje verder of beter: terug naar de verzilting van het Nederlandse polder- en boezem water. Deze verzilting is een dreigend en groot gevaar voor onze landbouw, tuinbouw, veeteelt en zij het (nóg wel) in mindere mate voor de volksgezondheid. De oorzaken De verzitting heeft verschillende oor zaken. In de eerste plaats is daar na- tuurlyk het binnendringen van zeewa ter, zowel via sluizen als. by de zoge naamde „vrye indringing", in een recht streekse aanval, een dolkstoot via bij voorbeeld de Nieuwe Waterweg, op het hart van ons polderland. Vele lagen van de Nederlandse onder grond zijn in de loop der eeuwen afge zet in zeewater. Een tweede oorzaak van de verzilting is dan ook het doorbreken van zoutkerende lagen in deze onder grond, waaraan zowel olieboringen, als drainering, grint- en zandafgraving, aanleg van funderingen, van waterput ten, afgravingen voor wegenaanleg enz. debet zijn. Tenslotte is daar dan nog het doorbreken van de natuurlyke kwel, via onze dyken. Ir. W. C. Visser, adjunct-directeur van het Instituut voor cultuurtechniek en waterhuishouding te Wageningen, wees ons op de gevaren van de verzilting, voor al voor onze land- en tuinbouwgronden. De verzilting is niet een verschijnsel van de laatste jaren. Vroeger vormde zy echter geen probleem, o.a. omdat de landbouwers nog voldoende uitwykmo- gelijkheden hadden. In 100 jaar is de bevolking van ons land evenwel met 300 toegenomen, terwyl het areaal cultuurgrond eerder kleiner dan groter is geworden. Een gevolg hiervan is dan ook de (noodzakelijke) intensivering van de land- en tuinbouw. We proberen thans de verschillende factoren die meespelen om een voorspoedige groei te'bevorderen en te verzekeren, zoveel mogelijk in eigen hand te nemen. Het zout, dat meer en meer ons polder- en boezemwater ver giftigt, doorkruist dit streven op een ernstige manier. 32.310 miligram zouten (per liter) Hiervan wordt ongeveer 18.000 i m.g. ingenomen door Cl chloor. Een enkele maal komt het voor dat g binnenwateren in ons land een nog g hoger zoutgehalte hebben dan g Noordzeewater. Na de zeer warme en droge zomer g van 1959 werden in de herfst van s dat jaar door de sterke verdamping in enkele sloten in brakke zout- gehalte 20005000 miligram Cl. per liter) gebieden zoutgehalten van 1 22.000 milligram per liter en zelfs nog meer aangetroffen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüF de Nieuwe Waterweg en voortschuifelend over de bodem onze grote rivier bekruipt, steeds langer en steekt zij steeds verder ons land in. Het soortelyk gewicht van zout water is groter dan dat van zoet water, waar door het zoute water dus onder het zoete water binnendringt. Uitdieping en uit baggering maken het deze zouttong slechts gemakkelyker binnen te sluipen. Daar komt nog by, dat de trots van Rotterdam, de nieuwe „Europoort", als een soort blaasbalg werkt die het zoute water de Waterweg op perst. Niet bij de pakken neerzitten Nederland zou Nederland niet zijn als het bij deze pakken ging neerzitten. Er wordt dan ook reeds jaren geëxperimen teerd en gezocht naar methoden om de verzilting tegen te gaan. Reeds is onze kustlijn door de dijkenbouwers met vele honderden kilometers ingekort, waardoor de zee minder kans kreeg het land te bespringen en bij de voltooiing van het deltaplan zal wederom een flink deel van onze kust aan de macht van het zeewa ter onttrokken zijn. Gezien het internationale karakter van de Rijn zijn door de ministeries van Landbouw en Verkeer en Waterstaat reeds vele besprekingen gevoerd met de andere - ook belanghebbende - „Rijn landen". Er worden proefnemingen ver richt door byv. luchtbellen in het water te blazen. Hierdoor krijgt men als re sultaat, dat het zout, dat naar de bodem gezonken is, omhoog komt en het zoute water zich vermengt met het zoete waar door het beter kan worden afgevoerd. Weer een andere methode is het leggen van een „lucht-wal" aan de buitenzyde van een sluis, waardoor de kans op in dringen van zout water aanzienlyker kleiner wordt. Onverflauwde strijd Het is echter niet alleen voor de wa terbuishouding, voor onze veeteelt en land- en tuinbouw uitermate belangryk, dat het probleem van de verzilting de aandacht krijgt die het verdient en dat er ip onze laboratoria naarstig gezocht wordt naar oplossingen. Zoet water heeft in sterkere mate dan zout water de eigenschap om afvalstoffen in het wa ter onschadelijk te maken, en reeds is menig riviertje of sloot werkelijk niet meer zo „helder" als het eruit ziet. En willen wij, in het belang ook van de re creatie die ons in deze tijd zoveel hoofd brekens kost, voorkomen, dat al onze binnenwateren eens één groot riool zyn, dan mag onze strijd tegen het zout geen ogenblik verflauwen. GEVAAR Rekenen en cijferen kan soms tot grappige resultaten leiden. U heeft misschien ook wel eens gedacht: als ik nu eens elke dag een kwartje van het huishoudgeld bi een potje deed.ofals ik nu eens niet meer rookte, dat zou me één (of mis- schien zelfs twee) gulden per dag g schelen.dat is f 365 in één jaarI g dat is byna f 4000 in 10 jaar..I a Enfin, we laten het roken toch niet I g en deze rekensom heeft daarom I B geen enkele zin. U kunt deze berekeningetjes ook in het belang van uw huishoud- boekje maken. Heeft u er byvoor- beeld enig idee van hoeveel zout er in uw huishouden omgaat? Eén kilo per week.50 kilo per jaar.een halve ton sinds de dag van ons trou- wen...! Een respectabele hoeveel- heid, waarmee u 's winters heel wat j gladde straten te lyf zoudt kunnen gaan. Toch is deze hoeveelheid zout zelfs over 100 jaar genomen nog niets vergeleken bij het zout, dat I bij één keer schutten in de Noor- I g dersluis by IJmuiden van de I g Noordzee op het Noordzeekanaal I g komt: 1200 ton chloor (cl) overeen- komend met2.000.000 kilogram keukenzout! j En er wordt per jaar ettelyke 5 duizenden malen geschut bij IJmui- den. B Toch is dit slechts een voorbeeldje van het grote gevaar, dat vooral het laaggelegen gedeelte van o ns land bedreigt: de verzilting van de J bodem! „Zuiderkwartier" sloot vakantiebezigheden af De jeugd van de Speeltuinvereniging ..Zuiderkwartier" heeft ook dit jaar volop genoten van een vakantiepro gramma, dat door het aotieve dames comité onder leiding van mevr. M. RozierMooy werd opgesteld en de jeugdige vakantiegangers drie weken lang een groot aantal zeer gevarieerde attracties heeft aangeboden. Naast een aantal film- en cabaret voorstellingen, bezoeken aan de „Over dekte" en het Katwijkse strand, om vatte het programma eveneens een aantal autobustochten naar bekende recreatie-centra zoals o.a. „Duinrell" en „De Drievliet". Zaterdag werden de vakantiebezighe den besloten met een bezoek aan de jeugdlanddag van de Shell Junior Club te Rotterdam, waar de ..Zuiderkwar tiertjes in de Ahoy-hal en het Pavil joen-Rotterdam de gehele dag naar har telust hebben genoten van de vele at tracties, die op deze jeugdlanddag te beleven waren. Teruggekeerd in Leiden werden zy op de Zoe terwoud sew eg op gewacht door het Leids Jeugdorkest en Drumband „De Burcht", dat voor een feestelijke intocht zorgde. Na een laat ste traktatie in de speeltuin behoorden de alleszins geslaagde vakantiebezighe- den-1961 van „Zuiderkwartier" weer tot het verleden. De voorzitter van „Zuiderkwartier", de heer F. Knaap, richtte zich na afloop met een kort dankwoord tot de dames van het comité, die door haar bijdrage tot het welslagen van het geheel een geschenkje in ontvangst mochten ne men. CORRESPONDENTIE P. L. Th. H. te Leiden Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond Sittard, Valkenburg, Schip op Geul. Circa 230 km. Leids verpleegster bij aanrijding verongelukt Zaterdagavond omstreeks halftien is de 50-jarige Leidse verpleegster mej. W. C. van Eyken, op het kruis punt LeidsestraatwegZijdelaan te Wassenaar toen zij met haar brom fiets linksaf de Leidsestraatweg op reed, door een haar achteropkomen de auto aangereden en gedood. De bestuurder van de auto liep een shock op. PER BOOT NAAR TENTOONSTELLING. Nog ruim een week en de grote land bouwtentoonstelling „Landbouw in de Randstad" wordt in het Plantsoen ge opend. Men zal komen per bus. per auto en per fiets. De organisatoren van de V.E.B.O, hebben daarop gerekend .In de onmid dellijke omgeving van het Plantsoen is een grote parkeerplaats en een fietsen stalling ingericht. Maar daarnaast kunnen de bezoe kers ook via het water de tentoonstel ling bereiken. De rondvaartboten van Harland zul len gedurende de tentoonstellingsdagen (22 t/m. 26 augustus) ook het Plantsoen aandoen. Men kan dan uitstappen op de in de Zoeterwoudse Singel gelegen vlonder. Heeft men de tentoonstelling bezocht en geluisterd naar de prestaties van de Leidse Jeugdkorpsen „De Burcht" en K. en G.. dan kan men met één der volgende rondvaartboten de reis vla de Leidse singels voortzetten. AANGEREDEN OP RIJWIELPAD Zaterdagmiddag is de 5-jarige Heleentje Huisman van het Utrechtse Jaagpad op het rywielpad langs de Hoge Ryndyk door een onbekend gebleven bromfietser aangereden. Het kind, dat op een kin derfietsje reed, heeft het linkersleutel been gebroken. In het kader van de vakantie bezigheden had de Speeltuinvereni ging „Westerkwartier" het zaterdag middag eens over een andere boeg gegooid. Voor de Westerkwartier - jeugd had zij in de Spoorweghaven een viswedstrijd georganiseerd. De belangstelling van de zijde der jeugd was hiervoor groot. Circa zestig kin deren, die al naar gelang van hun leeftijd in vier groepen waren ver deeld, wierpen het aas uit. Anderhalf uur werd er gevist, waarbij het aan tal aan de haak geslagen vissen, die echter weer vrij moesten worden ge laten, de doorslag gaf. De uitslag ivas als volgt: Jongens van 10 t.e.m. 14 jaar: lste pr. Eddie Polanen, 2de pr. Jop Went, 3de pr. Rinie Huisman; jongens, 6 t.e.m. 9 jaar: lste pr. Freddie Huis, 2de pr. Rudie Boomsma, 3de prijs G. Pola nen; meisjes van 10 t.e.m. 14 jaar: lste pr. Marianna Monteba die te vens de grootste vis ving), 2de pr. Bertha Miloo, 3de pr. Tine Verver; idem 6 t.e.m. 9 jaar: lste pr. Greetje Went, 2ae pr. Tinie Duivestein en 3de pr. Astrix Kluts. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3