Amerika's „Vredeskorps" wordt nu werkelijkheid Reeds tweehonderd jonge mensen krijgen opleiding als korpslid. BOSCH Oostduitse jeugd sterk-kritiseh tegenover Ulbrichts maatregel Met een enkel woord Agenda MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 Het Amerikaanse „vredeskorps" is bezig wer- kelijkhed te worden. Zes maanden geleden was het nog slechts een frase, die Kennedy's demo cratische aanhangers in de verkiezingscampagne hadden gebruikt Vier maanden geleden stond het nieuwe project op papier, toen Kennedy er een presidentieel besluit aan had gewijd en zijn zwa ger Sargent Shriver er het hoofd van had ge maakt. Thans is 't vredeskorps gestart. Het heeft een hoofdkwartier met een staf van 150 mensen in een kantoorgebouw, dat een paar stappen van het Witte Huis ligt. Maar wat belangrijker is: er zijn reeds tweehonderd jonge Amerikanen in het korps opgenomen, die thans een opleidinge krij gen in Texas, Californië en New Jersey. Zodra zij daarmee klaar zijn, worden zij naar onderontwik kelde gebieden uitgezonden. Volgende maanden zullen er nog enige honderden vrijwilligers wor den geselecteerd en naar trainingskampen worden gezonden en in september reist de eerste groep af. Tot dusver zijn er vijf projecten voor het „vredeskorps": in Ghana, Philippijnen, Colombia en Chili en op het Caraïbische eiland St.-Lucia. Projecten in India, Pakistan, Siam en Nigerië zijn in voorbereiding. Volgens een officiële schatting zullen er tegen het eind van dit jaar ongeveer duizend vredeskorpsleden ofwel onderweg zijn naar hun be stemming of reeds aan het werk zijn in de landen, waarvoor zij werden uitgezocht. 1 ticuliere genootschappen te stellen, zoals irGCll romantiek blJ voorbeeld die van de Kerk Enige Gedurende de afgelopen maanden Is er heel wat aan de oorspronkelijke plannen voor dit „vredeskorps" veran derd. Het is iets minder romantisch re- worden, maar in de ogen van Congres leden en regeringsambtenaren heel wat praktischer. Men praat immers niet meer over een leger enthousiaste jonge lieden. die in arme, onderontwikkelde gebieden in lemen hutten zouden gaan wonen en op het veld zouden gaan werken, zonder er voor betaald te wor den. Het „vredeskorps" zal om te begin nen een kleine organisatie worden met niet meer dan drieduizend leden tegen eind 1963. Bovendien heeft men heel goed in gezien. dat een warm hart en een vaar dige hand weliswaar heel nodig zijn, maar lang niet voldoende. De achterge bleven gebieden van de wereld hebben genoeg arbeiders. Wat zij nodig hebben is vaklieden en die wil het vredeskorps proberen te leveren. Vaklieden die op school kunnen onderwijzen, kippen kun nen fokken, wegen kunnen aanleggen en huizen kunnen bouwen. Niet in lemen hutten De „vredessoldaten" zullen een heel wat minder gemakkelijk leven hebben dan wat zij thuis gewend zijn, maar met wonen in lemen hutten heeft het toch niets te maken. De algemene richt lijn is, dat elk lid genoeg geld ontvangt om op gelijk niveau te leven als zijn tegenhanger in het land. waar hij werkt. Zo zullen bijvoorbeeld de drie honderd Amerikanen, die naar de Phi lippijnen gaan om onderwijs in het En gels te geven, ongeveer zo leven als de Philippijnse onderwijzers en niet zoals de primitieve mensen van de Bantok- stam ergens in de bergen. Naast geld voor levensonderhoud krijgt elke vrijwilliger 75 dollar per maand. Dat geld wordt in Amerika voor hem vastgehouden en hij kan het opne men nadat zijn dienstperiode van twee of drie jaar is afgelopen. Dat bedrag is slechts een fractie van wat deze jon ge mensen zouden kunnen verdienen, indien zij in hun land bleven. Men heeft het met opzet zo laag gesteld om het soort mensen aan te trekken, dat dit werk uit idealisme doet, uit een drang om minder bevoorrechte mensen te helpen een beter bestaan op te bou wen. Meer dan elfduizend jonge Amerika nen hebben zich tot dusver als vrijwil liger opgegeven en er komen er dage lijks ongeveer honderd bij, Shriver, die de hele organisatie in handen heeft, ziet daarin een duidelijke weerlegging van de veelgehoorde kritiek, dat de jon gere generatie in Amerika eerst en voor al materiële zekerheid zoekt en „ver burgerlijkt" is. Gehard en evenwichtig Dankzij dit grote aantal vrijwilligers is men in staat er de besten uit te kiezen. De citeria bij die selectie zijn afysieke gehardheid en een evenwich tig karakter. ZU moeten geestelijk rijp zijn en voldoende competent om Ame rika waardig te kunnen vertegenwoor digen. In politieke kringen is men hierover opgelucht, want algemeen was gevreesd dat Amerika een ware horde onervaren en vrij nutteloze, van geestdrift blaken de jongelieden de wereld in zou sturen, die zodoende alleen maar schade zou den toebrengen aan de prestige van hun land. De oefenperiode is vastgesteld op twee drie maanden. De vrijwilligers leren de beginselen van de talen der gebieden, waar zij heen worden gezonden. Zy worden voorgelicht over de plaatselijke gewoonten en bovendien krijgen zij een herhalingscursus in hun speciale vak. Leden van het vredeskorps doen geheel verschillend werk van de arbeid, die ver richt wordt door de specialisten van het „Point four programme". Dit laat ste project, dat jaren geleden door de Verenigde Naties werd opgezet, voorziet in het verlenen van zeer gespecia liseerde hulp op hoog niveau. Zij, die voor dit project worden uitgezonden, adviseren de plaatselijke regeringen over nationale problemen of hebben de su pervisie over de uitvoering van grote werken. De vredeskorpsleden werken zelf en wel op een veel lager niveau. Zij moe ten een vak kennen en er genoeg van afweten om het ook aan anderen te leren. Echter niet genoeg om een pro ject op nationale schaal te ontwerpen of te leiden. Zo werkt een specialist, die voor „Point Four" is uitgezonden, een natio naal plan voor het middelbare onder wijs in een bepaald land uit. Een vrij williger, die voor het vredeskorps werkt, geeft zelf onderwijs op een middelbare school. Kerk en staat Men is bij de opzet van het vredes korps overigens op een onverwachte moeilijkheid gestuit. Shriver ging uit van de gedachte ongeveer de helft van de projecten, die het kops ter hand zou nemen, onder het beheer van par- protestantse en joodse kerkgenootschap pen protesteerden daar echter tegen op grond van de traditionele scheiding in Amerika tussen Kerk en Staat. Shriver heeft geprobeerd aan die bezwaren te gemoet te komen door te stipuleren, dat kerkelijke organisatie, die fondsen of leden van het vredeskorps ontvangen, zich ertoe moeten verplichten leden van alle gezindten te aanvaarden en zich te onthouden van elke vorm van „be keringswerk". Het is echter nog steeds de vraag, of hiermee aan de kerkelijke bezwaren is tegemoegekomen. Vervolg van pag. 1 Maar machteloos tegenover (le politie. TRAGISCHE DOOD VAN JONGEN TE NIJMEGEN (Van onze correspondent) Vanmorgen vond in de Burchtstraat in Nijmegen een dodelijk ongeluk plaats. Een 16-jarige jongen, behorende tot een groep leeftijdgenoten, die met twee lei ders een vakantiereis maakte, wilde zich laten voorttrekken door een langzaam rydende vrachtauto. Hij greep naar de laadbak van de wagen, maar greep mis. verloor het evenwicht en viel onder de achterwielen van de aanhanger. Hij werd zo ernstig gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis overleed. Het Leidsch Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken Rode positie bij de onderhandelingen belangrijk verzwakt (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) In Oost-Berlijn zelf. waar ik gisteren de hele dag heb rondgereden, werd het afsnijden van de ontsnappingskansen met voorzichtigheid en gelatenheid ont vangen. Aan de grens van de Oostzone en de Oostsector, in Schönefeld. was de bewaking niet versterkt. De Oostduitse bevolking gaf gehoor aan het verzoek van haar regering om voorlopig Oost- Berlijn niet te bezoeken, zulks niet zo zeer uit gehoorzaamheid aan Ulbricht alswel uit de overweging, dat de vlucht wegen in Berlijn zelf toch afgesneden zyn. De stad bood verder het normale beeld van de zondag: weinig politie, wei nig troepen, geen speciale maatregelen en normaal wandelende gezinnen. Maar helemaal zonder tegenspraak van de bevolking ging het toch nietvoor het station van de voorstad Schöneweide hoorde ik een heftige woordenwisseling tussen een paar jongemannen en twee S.E.D.-ers. De jongens zeiden openlijk, dat zij deze nieuwe maatregelen een aan slag op him vrijheid vonden en zij spra ken als hun mening uit, dat het in West- Duitsland beter was dan in Oost-Duits- land. Maar zo gauw zij rake argumenten gebruikten, werden zij door de partij mannen van provocatie beschuldigd. Het laatste woord had een politieman, die tenslotte de namen en adressen van de jongens opschreef Onbedwingbare kritiek Soortgelijke discussies kon men in Oost-Berlijn horen langs de sectoren- grens, waar de bevolking was samenge stroomd om naar de militaire afzettin gen te kijken. Op iedere straathoek had den agigators van de SID. het in de batten aan de stok met mensen, die hun kritiek niet konden bedwingen. Het wa ren vooral zeer jongen en zeer ouden, die de niet geringe moed hadden om te protesteren, de mensen van middelbare leeftijd luisterden doorgaans somber en zwijgend toe. Maar de partij had ge trainde debaters, die als doorslaggevend argument nog altijd de Volkspolitie ach ter zich hadden Tot zover onze reisredacteur. Russische tegenzin? Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De Britse regering is in^ nauw verband met de andere Westelijke bondgenoten over de gebeurtenissen in Oost-Berlijn. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die vrijdag met va kantie naar Schotland is gegaan, blijft voortdurend in contact met Londen, maar schijnt op het ogenblik niet van plan te zijn terug te keren. Vandaag zou Macmillan zijn vakantie in Yorkshire beginnen. Zijn voornemen I is om tot 25 augustus weg te blijven. De Londense bladen zijn over het al gemeen van oordeel, dat de noodzaak \oor onderhandelingen thans dringender dan ooit is, al maakt Chroesjtsjow de dingen steeds moeilijker. Waarschijnlijk echter hebben de Rus sen slechts met tegenzin hun toestem ming aan Ulbricht gegeven om op de treden zoals hü deed. De versperring vormt een openlijk erkenning dat Oost- Duitsland een gevangenis is. hetgeen de communistische positie in de onderhan- delingen zal verzwakken. Men vraagt zich ook af wat eventuele Oostduitse waarborgen voor West-Berlijn als „vrije" stad waard moeten zijn. Tot zover onze Londense correspon dent. De Franse minister van Buitenlandse I Zaken. Couve de Murville, heeft zijn va kantie op het platteland onderbroken en is naar Parijs teruggekeerd in verband met de Beriynse kwestie, zo is uit offi ciële bron in Parijs vernomen. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Van Brentano, heeft gis teravond bekendgemaakt, dat hij de drie Westelijke ambassadeurs maandag voor overleg bijeen zou roepen. Hij heeft de Westduitse ambassadeurs in Londen, Pa- I rijs, Washington, Moskou en het hoofd- kwartier van de NAVO bevolen op hun I post te blijven. Adenauer waarschuwt tegen onberaden acties Onze correspondent in Bonn telefoneer de hedenochtend: In reactie op de berichten uit Berlijn beeft Bondskanselier Adenauer gisteren het Duitse volk gevraagd te vertrouwen op de maatregelen van de Bondsregering en de Westelijke bondgenoten. In een verklaring schetste Adenauer de achter- j gronden van de Oostduitse maatregel. Hü noemde de situatie ernstig en kon digde verder aan dat tegenmaatregelen zullen worden getroffen. Adenauer waar schuwde tegen acties, die de toestand kunnen verslechteren. Tenslotte wees hü op de verbondenheid tussen de West duitsers en hun broeders en zusters aan de andere kant van het üzeren gordün. Adenauer sprak gisteren diepgaand over de ontwikkeling met zijn naaste me dewerkers, o.w. de christendemocratische fractievoorzitter Krone. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft stappen gedaan om de ambassadeurs in Londen. Parijs en Washington, voor zo ver deze zich niet op hun post bevonden, j onverwijld te doen terugkeren naar hun Wie? Welke mensen zijn thans ln dit vredes korps opgenomen? Daar is by voorbeeld James R. Belis- le, 23 jaar oud. die verleden jaar met een ingenieursdiploma van de univer siteit van Californië kwam. Hy heeft praktische ervaring als landmeter en zyn voornaamste hobby is kamperen. Hy is uitgekozen om naar Tanganjika te gaan als lid van een team van .9 man, die daar by de wegenbouw zullen helpen. Emil Steinkrauss uit Secaicis, New Jersey, is 26 jaar oud en hy heeft by een telefoonmaatschappy gewerkt als kabellegger. Hy heeft vakschoolonder- wys genoten en is een goede electricien. Daarnaast is hy bedreven als loodgie ter en timmerman. Hy maakt deel uit van een groep van 64 man om in Co- lumbië bronnen aan te leggen en scho len te bouwen. Het echtpaar Port komt uit Stone- ham Massachusetts. Hy is 24, zy een jaar jonger. Hy is leraar Engels aan een middelbare school, zy is onderwyzeres op een lagere school. Samen gaan zij dit jaar naar Ghana, waar een schreeu wend tekort aan onderwyskrachten heerst. Om voor het vredeskorps ln aanmer king te komen moet men Amerikaan en op zün minst achttien jaar oud zyn. Er is geen leeftydsgrens naar boven, maar doorgaans worden vrüwilligers van tussen de 20 en 30 aangenomen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 1800 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koperork. 20.10 Gram. 21.00 Rondetafelgesprek over boeken. 21.20 Klass. muz. 22.10 Gram. 22.15 Amus. muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Promenade-ork. en solist 19.05 Pianorecital. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 2005 Lichte muz. en voordr. 20.50 Het kasteel van Gaasbeek ln kransen van kastelen, lezing. 21.05 Gram. 2130 Jazz muz. 22.00 Vocaal ens. 22.30 Nws. en beursber. 22,45 Act. 23.00 Gram. 23.15 Gram. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 2000 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzler. 20.30 Amateursprogr.. 21.20 Documentaire film. 21.40-22.05 Bal- letprogr. Advertentie BOUGIES Thermo e/astiC afgestemd op het hedendaagse verkeer Wisselend klimaat (Van onze t.v.-medewerker) Onze collega Peereboom ln Londen heeft by de BBC op een filmverslag van een langgerekte persconferentie van Fidel Castro de hand kunnen leggen. Hij heeft het op zyn bekende flegmatieke manier van Nederlands commentaar voorzien en het resultaat daarvan vorm de de hele ,.Memo"-rubriek van de NCRV. Het geheel was nogal anti- Amerikaans toegespitst en dat zat hem heus niet alleen in Castro's verhalen. Deze romantische volksleider by ons weten niet zo'n lichamelyk robuste man als hij werd voorgesteld wist wel van wanten, maar streefde naar Westerse maatstaven zyn doel een beetje voorby. by welke beoordeling wij alle begrip willen tonen voor zyn uitbuiting van Kennedy's blunder van JA april, een zuur momentje voor de Amerikaanse journalisten van het gezelschap. Een andere kant van het Amerikaanse gezicht kregen de trouwe kykers voor gezet in ..Vader weet het beter". „Tou ring Europa" was een door de bank genomen onschuldig, onnozel of zoute loos vermaak, afhankelijk van des kykers smaak en instelling. De „com pagnons de la chanson" schoten ver boven het matige gemiddelde uit. standplaatsen om het geallieerd overleg zo goed mogelyk te doen verlopen. Men neemt aan dat de Westeiyke Gro te Drie behalve een scherp protest even tueel tot economische sancties tegen Oost Duitsland zullen overgaan. Behalve het afbreken van de interzone-handel wordt gedacht aan terugtrekking van de West duitse deelneming aan de Jaarbeurs te Leipzig. Alle politieke partijen in de Bondsrepubliek hebben zich gisteren scherp gekeerd tegen Ulbrichts stap: algemeen werd deze als een hoogtepunt van Oostduitse vertwyfeling over de bin nenlandse situatie beschouwd. Als groot ste gevaar van de nieuwe ontwikkeling ziet men, dat door het wegvallen van ..het veiligheidsventiel West-Berlyn" de druk in Oost-Duitsland zo ondraaglyk zal worden dat een uitbarsting niet meer te vermyden zal zyn. BINNENLAND Gistermorgen vroeg is de Nederlan der K. Denotter uit Barendrecht. bij het Centraal Station te Antwerpen door enige onbekenden aangevallen. Ze sloegen hem tegen de grond en beroofden hem van zyn feld en papleren. De daders wisten te ont- omen. Het slachtoffer werd voor onder zoek naar het Stuivenbergzlekenhuls over gebracht. Na te zijn verbonden kon hij het echter verlaten. De Antwerpse politie stelt een onderzoek ln. In de ouderdom van 82 Jaar ls te Wagenlngen overleden prof. dr. ir. S. C. J. Olivier, gedurende de jaren 1918-1949 hoogleraar ln de organische chemie en technologie aan de Landbouwhogeschool te Wagenlngen BUITENLAND Met het passagiersschip „Vera Cruz" zijn zaterdag 3.000 man Portugese troepen uit Lissabon naar Angola vertrok ken. Het was het grootste contingent kolo niale troepen uit de geschiedenis van Por tugal. In Katmandoe. de hoofdstad van Nepal, zijn negen vooraanstaande commu nisten gearresteerd. Na de koninklijke staatsgreep van december vorig Jaar wer den alle politieke partijen verboden. De communistische partij werkt echter onder gronds. woordigt, heeft een aanval van trombose gehad. Haar toestand ls thans bevredigend, zo vernamen wy vandaag ln diplomatieke kringen ln Den Haag. De aanval heeft het haar tijdelijk onmogeiyk gemaakt om te spreken. Ook kon zij een van haar handen niet gebruiken. Men verwacht, dat de be gum over tien dagen het ziekenhuis kan verlaten. De president van Ghana. Kwame Nkroemah. ls zaterdag uit Albanië ln Moskou aangekomen. HIJ zal de komende dagen een bezoek aan China brengen. „Ik heb de Indruk dat men grote sommen besteedt aan zaken, die voor het menselijk ras van geen enkel belang zyn". zo heeft de Britse schryver Aldous Huley zaterdag ln Kopenhagen verklaard naar aanleiding van de ruimtereizen van Ga garin en Tltow. Hy noemde het denk beeld om andere planeten te bewonen be- lacheiyk. In de Amerikaanse staat Kansas kan leder, die minderjarigen sigaretten ver koopt of geeft tot maximaal een half Jaar gevangenisstraf of 500 dollar boete worden veroordeeld. De openbare aanklager van Topeka heeft zich bereid verklaard deze 28 jaar oude wet toe te passen wanneer het schoolpersoneel dat een actie tegen roken onder de leerlingen ls begonnen, daarom vraagt. Boerenleiders uit twaalf Zuidfranse departementen hebben aangekondigd dat de ..directe acties" als b.v. net blokkeren van wegen eind septepiber zullen worden hervat wanneer de regering hun verlan- I gens niet Inwilligt. De boeren eisen hogere prijzen voor hun produkten en een lngrU- pende wijziging van het distributiesysteem Op 28 Juni sloten premier Debré en df leiders van de boerenorganlsatles een „wa penstilstand". De openbare aanklager van het Zuld- koreaanse revolutionaire militaire tribu naal heeft vyftlen Jaar gevangenisstraf ge elst tegen de vroegere burgemeester van Seoel. Hoeng Soen-Jim. Hy wordt ver dacht van vervalsing van verkiezingsuit slagen onder Syngman Rhee Tegen een vroegere afgevaardigde van Rhee's liberale partij. Do Hwan-sjln. werd de doodstraf geëist. Met veertien anderen, tegen wie gevangenisstraffen werd geëist, zou hy de aanval op de demonstrerende studenten hebben beraamd. vyf Italiaanse bergbeklimmers zijn verongelukt by pogingen om toppen ln het gebied van de Mont Blanc te bestygen. Drie kwamen uit Milaan en twee uit Monza. Belde groepen klommen op eigen gelegenheid. Luxemburg had 31 december 314.889 Inwoners, een toeneming met 23.897 zie len of 8 procent ten opzichte van 1947. De bevolkingsdichtheid bedraagt 121,7 inwo ners per vlerkante kilometer. pi Jet-Unie. Anastas Mlkojan. brengt een be zoek aan Japan, waar hli een Sowjetrus- slsche handelstentoonstelling zal openen. De regering van Katanga heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt ge zegd dat 5 augustus vier vliegtuigen met wapens en munitie, afkomstig uit de Ver enigde Arabische Republiek, op het vlieg veld van Stanleystad zyn geland. De be velhebber van de troepen ln de Oostpro vincie. generaal Loendoela. zou een missie naar Cairo hebben gezonden om de, leve ring van wapens en munitie te organise ren. Waarnemers ln Ellsabethstad nemen aan dat Tsjombe met dit communiqué wil suggereren dat de machthebber ln de Oost provincie. Glzenga. hoewel vlce-premler ln de Kongolese regering van Adoela, nauwe bultenu Het Demografisch Jaarboek 1960 van de Verenigde Naties vermeldt, dat op grond van ter beschikking staande gege vens ls vastgesteld, dat de aarde ln het midden van 1959 werd bevolkt door 2.907 miljoen mensen, dat is 412 mllloen meer dan het voor het midden van 1950 vast gestelde aantal. Tegenover elk sterfgeval staan byna twee geboorten. Een kwart van de wereldbevolking woont ln de vier landen met de grootste bevolking, te we ten Rood-Chlna. India, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Toen kwam de troefkaart van de avond aan bod. Ze werd kunstig voor gespeeld door Tanja Koen, die zich door Hans Kaart niet in de hoek liet dringen, zich uitstekend wist te handhaven tegen de nonchalante woorden- en klanken- stroom, die onze wel doorvoede opera ster ln de microfoon perste. Deze wat raillerende aanduiding wil allerminst impliceren, dat we geen bewondering hebben voor het veelzijdige vakman schap van Kaart. Integendeel. Er zullen mensen zUn, die vonden dat hij teveel een loopje met zün auditorium nam. maar ons bekoorde in dit optreden de relativerende houding, die hü tegen over zijn eigen prestaties tentoonspreid de. Dit onnederlandse trekje deed ons bü- zonder veel deugd. Dat daarnaast zyn kaartentrucje nog slaagde en ook het vuur vreten lukte was alleen maar winst. Voor de dames zaten er dan bovendien nog een paar prettige receptjes bij in gesloten. Het was wel mooi gek. al probeerde de directie van Covent Gar den een spaak ln het wiel te steken Mariemma toonde met haar kleine groepje wederom wat ze waard was en dat bleek veel, routine en kunstzin. Tot slot een nieuw gezicht, een ander geluid, de dagsluiting van de lucht machtpredikant Van der Poel. die naar ons Idee precies op de juiste toonhoogte geesteiyk bedoeld sprak. Kennelyk een man met veel ervaring om een breed gedifferentieerd gehoor aan te spreken en te boeien. Zo op het eerste gehoor een aanwinst voor het legertje geestelijken, deze militair. MAANDAG Pieterskerk: Orgelbespeling Bé Hollan der. 8 30 uur nan. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend'. 8 uur nam Zeegersteeg (Kalserstraat)Straatpred. Open Deurwerk 7.15-7.45 uur n.m. WOENSDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Nationaal Veem. 11 uur van. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. Remonstr. Kerk: Zomerconcert Sym- phonlsch Kamerorkest. 8.15 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventkerk. 10-11 uur voorm. bybelstudle: 11 uur ds. C. Dinge- manse van Den Haag ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's getuigen. 5.25 uur nam. Station N.S.: Bezoek Kon. Ned. Natuur historische Ver aan Artls en Walvissen- tentoonstelling. 9.58 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Trianon: ,J5ie Llebe ln Wlen". Al Werkd. 2.30 uur; Nooit op Zondag 7 en 9.15 uur. Rex: „De avonturen van Prins Valiant". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur; don derdagcyclus „Terug uit de hel". 18 Jr. Casino: „De vloek van Frankenstein". 18 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur; elke middag te 2.30 uur .Rusty en de vluchteling. A.l. l.ldo: „Alles draalt om Conny". A.l. Werkd. 2.30 en 7 uur; zond. 2.30, 4.45 en 7 uur; elke avond 9.15 uur „Om zonden huilt men later". 18 Jr; werkd. 's morgens 10.30-12.30 uur „SJors van de rebellen club". A.l. Luxor: „O Sole Mio". A.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG 15 AUGUSTUS Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lez. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben Je zestig? 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.35 Gram. 14.45 De fatale 7 dagen, hoorsp. (III). 15.25 Gram. 16.00 V d. zieken. 16.30 Bidstonde. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.Ult- wlssellngsprogr., ln samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. KRO: 18 00 Gram. 18.20 Kaarten op tafel, pol. gesprekken. 18 30 V. d. Jeugd. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Limburgs symf. ork. en solist. 21.25 Gram. 21.45 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Kamermuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9 00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 V. d. zieken. 12 00 Gram 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Omr. ork. en solist. 15.00 Gram. 15.30 Het Tienjarenplan ln Suriname, lezing. 15.45 Viool en plano. 16 15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Tlroolse muz. AVRO: 1800 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. ge sproken brief. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zoutwaterkout, hoorsp. 21.55 Holland Festival 1961: Snpr. en plano. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA RKK: 11.00 De Iconografie van de Glo rie van de Moeder Gods. Inleiding op de mlsultzending. 11.10-12.30 Hoogmis. NTS: 2000 Journ. 20.20 Fllmprogr. 20.40-22.05 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13 10 Relsverh. 13 40 Voordr. 14 25 Liedjes. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ork. conc. 16 30 Lezing. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws 18.15 In the South-E&st. 19.00 Fabrleksfanfare. 19.30 Hoorsp. 20 30 Voordr 21.00 Gram. 21.30 Twintig vragen. 22.00 Nws. 22 30 Recital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 23.06- 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12 31 V. d. arb. 13 00 Ge- var. muz. 13 45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 14.15 Pianospel. 14.31 Gram. 15.00 Dansmuz 1531 Muz by het werk. 16.15 Mrs Dale's dagboek. 16.31 Crlcketultsl. 16 35 Gram. 17 31 Lichte muz 18 00 Gram. 18 30 Nws. 18 36 Sportber 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 2131 Gram. 22 30 Nws. 22 40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk. 309 m. 12 00 Lichte muz. 13 00 Nws, 13 15 Lichte muz. 14.15 Kamermuz. 16 00 Ork. conc. 17 00 Nws. 17 45 Gram. 18 00 Ham mondorgelspel. 19.00 Nws. 19 55 1001 Nacht, operette. 2145 Nws. 23 35 Plano- muz. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 11.00 Weer ber. en gevar muz. Frankrijk S, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13 45 Gram. 14.10 Kamermuz 14,40 Zang 16.30 Hol land FestivalBenvenuto Celllnl. opera. 19 00 Nws 20 05 Kamermuz. 23 13 Gram. 23 53-24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12 02 Gram 12 30 Weerber. 12 35 Gram. 13.00 Nws. 13 15 V. d sold. 14.00 Opera- en belonntoconc. 16 00 Gram. 16 30 Ork. conc 17 00 Nws. 17 15 Gram. 17 45 Kamermuz. 18.30 Godsd. ultz 19.00 Nws. 19.30 Bayreuther Fest- snlele 1961' Tannhiiuser. opera. I d. pauze (22 15): Nws. 23.50 Kamermuz. 23.55-24 00 Nws. 184 m.: 12.30 Gevar. muz. 13.00 Nws 1700 Nws. 19.00 Nws. 22.55 Nws. 23.55 Nws. Studio: ,,'n Tikkeltje diefstal". A.l. Werkd. 2 30. 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 uur. zondag 7 en 9.15 uur ..De Rode Kaperkapitein". 14 jr: maandag en woensdag 8 uur „Zorg dat Je er bij komt". A.l Donderdag 8 uur „Sayonara". 14 Jr. Zondag-, maandag-, woensdag- en donderdag middag half drie Matinee, voor de Jeugd ..Zorg dat Je er by komt. A.l. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal Eretentoonstelllng Kees Ver- wev Dagelijks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd laar Romeinse be zetting" Werkd van 10-5 uur. zondags van 1-5 uur (tot 20 augustus) Rllksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vlsl" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. Bil Reen gehoor van Uw hn1sart9 ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WPERR APPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) a o. M B„ 3 t3 S Ei E Amsterdam onbewolkt zzw 4 16 12 2 Den Heldet zwaar bew. wzw 6 16 12 13 Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven regenbul zw 4 17 13 zwaar bew. zw 6 17 13 zwaar bew. zzw 4 17 10 licht bew z 2 16 10 licht bew. zzw 3 18 11 onbewolkt zzw 2 18 13 Z.-Limburg onbewolkt zzw 4 18 11 Helsinki mlat wnw 4 19 9 Stockholm zwaar bew. wzw 2 19 9 Oslo geh. bew. z 1 20 13 Kopenhagen regen zzw 5 18 11 Aberdeen zwaar bew. w 4 10 Londen zwaar bew. wzw 1 17 10 Brussel zwaar bew. zw 2 19 11 Luxemburg licht bew. w.stll Parlis Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. wzw 4 22 12 0.2 zwaar bew. wzw 1 24 zwaar bew. w.stll 23 14 0 half bew. n 4 26 18 0 regen zo 2 18 12 0.1 half bew. w.stll 21 12 0 mist zzw 2 17 7 0.2 mist z 2 19 7 0 half bew. watll 21 10 0 half bew. w.stll 26 11 0 onbewolkt w.stll 20 8 0.1 licht bew. w 1 20 5 0 geh. bew. w 2 25 13 0 onbewolkt watil 34 onbewolkt w.stll 32 17 0 onbewolkt ono 3 26 16 0 onbewolkt wstll 30 16 0 licht bew. w.stll 18 0 onbewolkt nnw 1 31 19 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2