RODE BLOKKADE VAN GRENS IN BERLIJN Werken van Cézanne in Zuid-Frankrijk gestolen Westelijk protest in voorbereiding WEERBERICHT yiuchtkans was veiligheidsklep voor Oostduitse spanningen Ondanks veiligheidsmaatregelen acht prachtige doeken spoorloos KRACHTIGE OPVOERING PRODUKTIVITEIT GEWENST Instelling toporgaan noodzaak Slotpleidooi van Servatius (9ur/ Qii teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 No. 30425 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: EL A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 SCHENDING VIER-MOGENDHEDENOVEREENKOMST (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De leider van communistisch Oost-Duitsland heeft het bankroet van zijn regime trachten te bemantelen door een flagrante schending van de vier-mogendhedenovereenkomst over Berlijn, gisterochtend vroeg heeft de Oostduitse overheid de grens tussen Oost- en West-Berlijn door een versperring van prikkeldraad gesloten. Oostduitsers en Oostber- lijners worden slechts doorgelaten op vertoon van een speciale pas, Westduitsers en Westberlijners kunnen de versperring vrij passeren. Er komen geen Oostberlijners meer in het Westelijk stadsdeel werken en Oostduitsers mogen zelfs niet meer in Oost-Berlijn komen tenzij voor hun arbeid. Het railverkeer tussen beide stadsdelen is goeddeels gestaakt, maar het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn is onbelemmerd. Moskou en Pankow (waar het Oostduitse regime zetelt) hebben hun schending van de internationale overeenkomsten dus beperkt tot het hoognodige. Maar deze inbreuk wordt achter het ijzeren gordijn toch blijkbaar opgevat als een toetssteen voor de Westelijke vastbeslotenheid om niet aan de rechten in West-Berlijn te laten tornen. Volgens Reuter zullen Amerika, Frankrijk en Engeland bij de Sowjet- Unie protesteren tegen de afgrendeling. Gisteravond verklaarde bur gemeester Brandt van West-Berlijn, dat in de loop van de dag van gisteren toch nog achthonderd vluchtelingen West-Berlijn hadden kunnen bereiken langs „geheime wegen", door ruïnes en tuinen. De rechtstreekse oorzaak van de afgrendelingsmaatregel is de massale vlucht uit Oost-Duitsland. Deze vlucht is in feite een voortzetting van het opstandig proces in de Oosteuropese satellietlanden, dat in juni 1953 met de revolutie op de Stalinallee, dat in 1956 in Polen leidde tot de liberalisering door Gomoelka en even later tot de Hongaarse tragedie. De huidige uittocht uit de D.D.R. was ook een opstand, alleen een opstand door de vlucht! Een van de redenen, die het communistische blok hebben genoopt tot een betrekkelijk lang uitstel van het afgrendelen van de sectorengrens was, dat de vluchtkans een veiligheidsklep vormde. De spanningen, die daardoor een uitweg zochten zouden in de D.D.R. zelf tot een ontploffing kunnen leiden. Het is niet uitgesloten, dat dit alsnog gebeurt. Dat zou paradoxaal genoeg een ramp zijn voor het Westen, vermoedelijk de enige gebeurtenis, die werkelijk tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. de rest van de wereld te laten zien wat men in het Oostblok onder vooruitstre vendheid verstaat staan gevaren, die de grootste omzichtigheid vereisen. De werkelijke crisis is verplaatst van West- Berlijn naar Oost-Berlijn. waar het Westen uiteraard nauwelijks invloed uit kan oefenen. En er kunnen nog meer desperate daden volgen. Totaal faillisseiaent van Ulbricht Zeker zit er voor het Westen winst in het totale, morele en politieke faillis sement van Ulbricht, dat niet werkelijk verhuld wordt door in elkaar geflanste resoluties, waarmee de Volkskammer en de „volkseigen" bedrijven zijn wan- hoopsterreur heten te ondersteunen. Tegen zijn arbeiders- en boerenstaat wordt namelijk een verschrikkelijk requisitoir uitgesproken door de beroe- penlijst van de vluchtelingen in Marien- felde: voor 95 procent arbeiders en boeren!!! Maar tegenover de Westelijke kans om Ernstig ongeluk op Rijksweg Oegstgeest Ter hoogte van Veldheim op Rijksweg 4. een driebaansweg, in Oegstgeest is vanmorgen omstreeks half negen een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een be stuurder van een Renault 4, die in de richting Amsterdam reed, passeerde een V.W.-bestelwagen. Op dat ogenblik week ook de Volkswagen naar links uit, zodat óe bestuurder van de Renault 4 op de derde baan moest gaan rijden. Uit tegenovergestelde richting naderde een Dauphine De 29-jarige automobilist van de Re nault 4 uit Naarden remde krachtig en werd uit de wagen geslingerd. Hü viel voor de wielen van de Volkswagen, werd overreden en aan een haak. die zich aan de achterzijde van de auto bevond, ongeveer twintig meter meegesleurd. Levensgevaarlijk gewond werd het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De onbemande Renault schoot de berm in en kwam daar in botsing met de Dauphine. Beide auto's werden aan de voorzijde ernstig beschadigd. BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en noordwest. Aanhoudend koel. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 augustus Zon op- 5.23 uur; onder: 20.05 uur. Maan op: 9.25 uur; onder: 21.45 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 5.27 en 17.49 uur. laagwater te 1.25 en 13.36 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Sombere en teleurstellende zondag bracht overdag in Hoek van Holland tot Bergen 1 tot 2 mm, Den Helder 12 mm. Texel 8 mm, Vlieland 15 mm neerslag. I Ook morgen wisselvallig met opklarin- gen en enkele buien. Een te koele vrij krachtige westenwind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten; onstabiele westelijke lucht stroom. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Troosteloos Berlijn ontwaakte vanochtend onder een troosteloze motregen, die neerdruipt over de versperringen, die Oost en West van elkaar scheiden. Nadat zich gister avond bü de Brandenburger Tor inch denten hadden voorgedaan, die een moment uit de hand dreigden te lopen, hebben de Oostduitsers de bewaking van de sectorengrens nog verscherpt. In de grijze straten van Oost-Berlijn staan nu ook tanks van de Volksarmee, Russische T-34, hun lange lopen naar het Westen gericht. Maar de stad is rustig, de men senmassa die zich gisteren bjj de grens overgangen verzamelde, is vandaag aan het werk gegaan. Behalve dan de 50.000 grensgangers die de weg naar hun werk in West-Berlijn afgesneden zien! De Westberlijnse ochtendbladen hadden zes tot acht pagina's advertenties van grote bedrijven, die om nieuw personeel vragen. De grootste spanning heerste gister avond aan de Brandenburger Tor. waar een menigte van 30.000 Westberlijners zich verzameld had. Zij moesten toezien hoe Vopo-commando's met de bajonet op het geweer de Oostberlijners tot Unter den Linden terugdreven. De Westberlijners. van wie sommige fakkels droegen, zongen het Westduitse volks lied „Eenheid, recht en vrede" en hieven spreekkoren aan: „Berlijn blijft vrij". „Hang Ulbricht op". Toen de massa Westberlijners begon op te dringen, openden de Vopo's de kranen van hun waterkanonnen, gepantserde voertuigen met grote watertanks, die in Oost- Duitsland worden gebruikt om relletjes de kop in te drukken. Maar een Oost- berlijnse jongen kon van dat moment gebruik maken om tussen de Vopo's door te slippen en voor zijn leven te rennen. Hij haalde de overkant waar hij door de Westberlijners met stormachtig gejuich werd ontvangen. Incidenten Geleidelijk aan druppelen er ook be- j richten door over locale incidenten die zich gistccn langs de sectorengrens voordeden. Een Oostberlijner, die het geweer van een Vopo had afgepakt, kreeg op Westberlijns gebied een bajo netsteek van een achtervolger. Hij ligt nu in een Westberlijns ziekenhuis. Bij de Warschauer Briicke werd een groep j protesterende Oostberlijners met ge- weerkolfslagen uiteen gejaagd. Een Vopo. die zich op Westberlijns gebied waagde, werd door een menigte West berlijners neergeslagen. Elders joegen Vopo's een groep jonge Westberlijners, die tot aan het prikkeldraad was opge drongen. met traangas, knuppelslagen en oefenhandgranaten uiteen. Een half uur later schoten Vopo's een Oostber lijner neer die probeerde te vluchten. Tot laat in de avond moest de volks- politie in Oost-Berlijn steeds meer pro testerende groepen Oostberlijners met gummiknuppels en kolfslagen uiteen jaren. Tot zover onze reisredacteur. Nehroe niet optimistisch Premier Nehroe van India is van mening, dat „om een kwestie als Berlijn oorlog zal worden gevoerd, moeilijk aanvaardbaar". In een interview met het Indiase blad „Link" verklaarde hij. dat een derde wereldoorlog niettemin nader bij is gekomen „omdat beide partijen aan him eigen gevangenis bouwen" door verklaringen af te leggen waarvan zij moeilijk terug kunnen komen. Nehroe zei er niet aan te twijfelen, dat de komende weken of maanden onderhandelingen zullen worden ge voerd. „Maar wat thans gebeurt maakt de besprekingen die waarschijnlijk in de nabije toekomst zullen worden gehouden moeilijker". De Indiase premier zal, wanneer hy deze herfst bezoeken aan Moskou en Washington brengt, „waar schijnlijk enkele suggesties doen". Wat afgesproken werd Op 5 juni 1945 besloten Amerika, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk het volgende: 1. Berlijn samen te besturen; 2. Mensen en goederen vrij in de stad te laten circuleren; 3. de bevolking te laten werken waar zij wilde; 4. verkeer van mensen en goe deren tussen Oost-Duitsland en geheel Berlijn toe te laten; 5. geen militair optreden van Duitsers in de stad toe te staan. Het bovenstaande toont aan. dat de afgrendelingsmaatregelen een schending van deze overeenkomst is. Vervolg op pag. 2 gulden gewapende agenten door dg zalen, de bewaking in het omliggende park ver sterkt was met politiehonden. De con servatrice van het museum, mevr. Mar tial Salme, sliep met haar man in het museum en de concierge woont met zijn gezin bij de ingang. Y17««»..rl.rv1A t^t OA van twee met automatische pistolen tt aai CIC AU lOl £d\3 gewapende agenten door de zalen, de miljoen (Van onze Parijse correspondent) In Aix-en-Provence, waar Cézanne geboren is, zijn acht schilderijen van deze meester ontvreemd. Van de daders is geen spoor te beken nen. In de stad werd sedert eind juli een expositie van doeken van Cézanne gehouden. De tentoon stelling was ondergebracht in een 18-de eeuws gebouw, dat bekend staat onder de naam van Pavilion Vendöme. Uit alle delen van de wereld waren voor deze expositie doeken afgestaan, o.m. uit Enge land, New York, Zürich en het Louvre in Parijs. Tot de gestolen doeken behoort het beroemdste, .,De kaartspelers." eigendom van het Louvre in Parijs. Daar het museum van het Louvre zondag gesloten was, kon men nog geen nadere inlichtingen krijgen. In verband met de talrijke schilde- ryen-diefstallen van de laatste tijd aan de Middellandse-Zeekust, waren rondom het Pavilion Vendóme in Aix-en-Pro- vence uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. In het naburige park werd dag en nacht gewaakt, terwijl in de zalen zelf gewapende bewakers geregeld de ronde deden. In de nacht van zater dag op zondag bij de laatste ronde hingen alle schilderijen om één uur nog op hun plaats. Maar toen de bewakers zondagmorgen om negen uur verschenen, werden acht doeken vermist. De ramen stonden open. De dieven kunnen met de gestolen doeken niets beginnen, want nergens op de -wereld zal een koper te vinden zijn. De waarde van de schilderijen die alle verzekerd zijn, wordt geschat op 1 tot 2 miljard oude franken (tien tot twintig miljoen gulden). Dat deze schilderijendiefstal bepaald niet te wijten is aan achteloosheid be wijst het feit, dat, behalve patrouille Zwijgend staren Oostduitsers langs de sectorgrens naar de zwaar door Vopo'sbewaakte versper ringen, die de poort naar het vrije westen afsloten. De tentoonstelling bestond uit 19 teke ningen, 19 aquarellen en 22 doeken van Cézanne, die ook in Wenen hebben ge hangen. De expositie in Aix-en-Provence zou tot 15 augustus duren. De gestolen doeken zijn: De kaartspelers (het Lou vre) Portret van Marie Cézanne, een zuster van de meester (museum Sint Louis, VS) Stilleven van schapebouten (museum van Zürich); Landschap bij Aix (van een Nederlandse verzamelaar); Spiegelingen in het water (Italiaanse verzamelaar uit Milaan); Vanitas aux cranes de mort (verzamelaar uit Zü rich) Stilleven met theepot (museum van Cardiff)Zittende boer (verzame laar uit New York. S.E.R. adviseert De S.E.R. heeft de staatssecretaris van Economische Zaken desge vraagd geadviseerd het daarheen te leiden dat deS.E.R. het centrale produktiviteitsbeleid onder zijn verantwoordelijkheid neemt. De S.E.R. is o.m. tot de conclusie gekomen, dat het gewenst is de activiteiten tot opvoering van de produktiviteit krachtig en op zo breed mogelijk terrein blijvend voort t^ zetten of alsnog verdere initiatieven daartoe te nemen. De raad is van oordeel, dat het bedrijfsleven de primaire verantwoordelijkheid draagt voor de opvoering van de produktiviteit. Ook de overheid heeft echter, als uitvloeisel van de zorg voor het algemeen belang, in dit opzicht verantwoordelijkheid. De verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven brengt, naar het inzicht van de S.E.R., mede dat het in al zijn geledingen zoveel mogelijk activitei ten op het gebied van produktiviteitsverhoging ontplooit en zelf waar mogelijk de nodige middelen bijeenbrengt. De raad meent, dat de bedrijfschappen in het bijzonder geroepen zijn om de bevordering van de produktiviteit in de bedrijfstak ter hand te nemen. Leden van de Oostduitse volks- politie bij rollen prikkeldraad aan de sectorgrens, waar gisteren nieuwe versperringen aangelegd werden. Voorts is de raad van oordeel dat in het kader van brede activiteit tot ver hoging van produktiviteit behoefte blijft bestaan aan een beleidsorgaan op na tionaal niveau dat in het bedrijfsle ven propagerend, stimulerend en coör dinerend wêrkzaam kan zijn. De raad dient dit centrale produktiviteitsbeleid onder zijn verantwoordelijkheid te ne men. de uitoefening daarvan op te dra gen aan een commissie van de raad en de kosten verbonden aan dit centrale beleid voor zijn rekening te nemen. De verantwoordelijkheid van de over heid brengt, naar het inzicht van de raad, mede dat in de gevallen waar geen middelen voor nuttige produktiviteits ac tiviteiten bijeen komen omdat onzeker heid omtrent resultaten bestaat, van overheidswege gelden beschikbaar wor den gesteld. Naar de mening van de SER dient voorhands telkenjare een bedrag van tenminste een miljoen gulden door de overheid ter beschikking te worden ge steld. In de lijn van de aanvaarding van de verantwoordelijkheid voor de verbe tering van de produktiviteit door het bedrijfsleven ligt de erkenning dat de SER in deze aangelegenheid een taak heeft Het bestaan van dit toporgaan van het bedrijfsleven biedt de moge- De verdediger van Adolf Eichmann is vandaag zijn slotpleidooi begonnen. Dr. Servatius zei. dat het openbaar ministe rie zijn aanklacht „op zand had ge bouwd". Na het slotpleidooi zal de zitting irschijnlijk verscheidene weken wor den verdaagd alvorens er uitspraak wordt gedaan. Dr. Servatius zei, dat het openbaar ministerie het ten onrechte voorgesteld heelt alsof uitsluitend Eichmann ver antwoordelijk was voor de maatregelen tegen de joden. Zijns inziens is het open baar ministerie er niet in geslaagd aan nemelijk te maken dat de SS, de SD en dt Gestapo misdadige organisaties waren, zodat alleen het lidmaatschap ervan al een misdaad was. „Dit is precies wat Hitler deed: iemand tot misdadiger verklaren zonder enig bewijs", aldus de verdediger. Wat de misdaden buiten het eigenlijke Duitsland betreft waarvan Eichmann wordt beschuldigd, zei Servatius, dat de Israëlische wet inzake bestraffing van oorlogsmisdadigers alleen het volk van Israël als benadeelde partij noemt. Het betrof hier echter „buitenlanders, zoals Polen, Slowenen, zigeuners en de kinde ren van Lidice". lijkheid aan het bedrijfsleven zelf de kosten te dragen van een centraal or gaan dat het produktiviteitsstreven in verscheidene richtingen stimuleert. De raad kan de nodige gelden bijeenbren gen door verhoging van het aantal op centen dat hij heft op de bijdragen van het handelsregister. Jonge echtgenote bij antobotsing gedood Zaterdagavond is op de Helderseweg langs het Noordhollands Kanaal in de gemeente Bergen een verkeersongeluk gebeurd, waardoor de 21-jarige mevrouw SchramaVan den Berg uit HiJlegom om het leven is gekomen en vijf per sonen zijn gewond. De heer Schrama reed met een snel heid van ongeveer 100 km. in de rich ting Den HeldeT en moest plotseling remmen voor een tegenligger, bestuurd door een fotograaf uit Alkmaar, die een voov hem rijdende auto wilde inhalen. De heer Schrama remde krachtig. Zijn auto kwam dwars op de rijweg te staan en werd aangereden door een auto be stuurd door een automobilist uit Zaan dijk. De heer Schrama en zijn echtgenote werden uit de auto geslingerd. Mevrouw Schrama werd zwaar gewond naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. waar zij aan de gevolgen is overleden. Het echtpaar was drie maan den getrouwd. De heer Schrama is met enkele ge broken ribben in het St.-Elizabeth Zie kenhuis in Alkmaar opgenomen. Twee inzittenden van de andere auto. beiden uit Zaandijk, werden met een hersen schudding naar een ziekenhuis te Alk maar vervoerd.. De andere twee inzit tenden. een dame en haar 4-jarig zoontje zijn in een ziekenhuis verbon den en konden naar huis terugkeren. Uit het Leidsch Dagblad van i 16 Aug. 1961: Op de Tentoonstelling van t Landbouw te Leeds waren 560 honden, verdeeld in 43 klassen. 1 Bij iederen hond was naam, ouderdom en prijs, benevens den naam van den inzender vermeld. 1 De duurste hond behoorde tot 1 de 3e klasse, die der Terriers, is 1 5Yz jaar oud en kost 5000.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1