De brief aan *t kindeke Jezus £250.000.- ('n KWARTMILJOEN GULDEN) aan prijzen, u.n. weer VIJF woonhuizen "f II NATIONALE RHELMA-AKTIE S.V.L.Y. bouwt aan eigen clublokaal BEURS VAN AMSTERDAM MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 Ons kort verhaal door A. C. Het was 24 december, de dag vóór Kerstmis. Ik had vier dagen vakantie gekregen van de maatschappij, waarbij Ik werkte en had mij voorgenomen de. ze dagen door te brengen bij een vrien din, die in Napels woonde en my had uitgenodigd. Ik was erg opgewonden door het vooruitzicht vier dagen va kantie te hebben, vér weg van dat saaie kantoor, dat m'n hele leven scheen uit te maken. Het was een heldere dag, maar koud, De straten waren vol met gelukkige mensen, die allen pakjes bij zich had den, die elkaar groetten en die er vriendelijker en aardiger dan anders uitzagen, zelfs in de ogen van vreem den zoals ik, die helemaal alleen op de wereld stonden en hun tijd verdeelden tussen hun eenvoudige en stille kamer en hun kantoor. Ik had mezelf echter beloofd, dat ik die vier dagen heel wat plezier zou maken, dat ik ze zou uitbuiten en niet zou laten voorbijgaan als alle andere dagen, onverschillig en ongeïnteres seerd. Het was nog vroeg, toen ik by 't station kwam. Pas een half uur later zou m'n trein vertrekken. Ik trof niet de menigte, waar ik bang voor was ge weest. Klaarbiykeiyk waren de meeste mensen reeds de vorige dag of avond weggegaan. Ik kocht een kaartje, liep naar het zevende perron en stapte in de trein. Ik vond een lege coupe, ging zitten en begon te bladeren in een tydschrift. Langzamerhand kwamen er meer pas sagiers. Een oude heer kwam by my in de coupé zitten, even later gevolgd door twee jonge mannen, die meteen in een druk gesprek raakten. Toen kwam een lange, gedistingeerd uitziende heer binnen, die een klein meisje bij zich had. Hij ging tegenover mij zitten. Myn aandacht werd ge trokken door het kind, dat een blonde krullekop had en rustig sliep, een pop in haar armpjes geklemd. Haar vader legde haar voorzichtig op de bank en tilde toen zyn bagage, die een witkiel had gebracht, in het net. Vriendeiyk vroeg py my: U neemt het my. hoop ik, toch niet kwaiyk als ik u vraag even op m'n dochtertje te passen? Ik zou graag wat sigaretten en een paar kranten willen kopen, maar ik ben bang, dat ze misschien van de bank afrolt. Gaat u gerust even weg! Ik pas wel op haar. Het kind leek op een slapend engel tje. Haar pop viel op de grond Ik raapte haar op en legde haar voorzich tig terug, zodat ze niet wakker zou worden. Enkele ogenblikken later was haar vader weer terug. Dank u wel. Juffrouw, 't Spijt me. dat ik u lastig heb moeten vallen. U kunt nu eindelyk weer verder lezen. Zyn stem klonk zacht. Hy had grlj- ze ogen en zag er vriendelijk uit. Hy was ongeveer dertig. Ik vroeg me af. waarom hy alleen met dat kleine meisje reisde, waar z'n vrouw zou zyn, hoe zy eruit zou zien en zulk soort dingen. Maar toen zei ik tot mezelf: Wat ben ik toch nieuwsgierig! Wat heb ik uiteindeiyk met dat meisje te maken! Ik besefte, dat het echter niet alléén nieuwsgierigheid was geweest. Terwijl ik naar het kind keek. werd ik over vallen door een gevoel, dat my ver baasde! Wat had ik dat meisje graag even in m'n armen gehouden! Wat had ik haar graag in m'n armen ge wiegd en gekust! Het is waar. ik houd van kinderen, maar nog nooit had ik zó duidelijk dit verlangen gevoeld. Tenslotte vertrok de trein. Het kind werd even wakker, stak tiaar handjes naar de pop uit, drukte haar tegen zich aan, fluisterde „Myn Fiorella" en viel toen weer in slaap. Ik kreeg een eigenaardig gevoel. En kele Jaren eerder had een klein, meisje, ik zélf, deze woorden gefluisterd. Ik sloot m'n ogen en leunde achterover. Ik moest denken aan m'n gelukkige kinderjaren, toen ik nog met m'n ou ders in het grote buitenhuls woonde. En aan die avond, die zo prettig en rustig was begonnen. Ik zat by de open haard en het kindermeisje zat naast me. Ze was aan 't breien en hield me gezelschap. Ik wachtte op m'n ouders, die een dagje uit waren gegaan De herinneringen waren nogal ver- ward. Ik weet alleen nog, dat er iets gezegd werd over een ontzettend trein- I ongeluk, over gewonde en gedode 1 mensen. Er werd veel getelefoneerd en wy wachtten urenlang in spanning op i de dingen, die ik toen nog niet goed kon begrypen. Tenslotte zei het kin dermeisje huilend, terwyi ze my in I haar armen hield: Lieve Angela, Je ouders komen waarschynlijk niet zo gauw terug als we wel dachten... Alhoewel ik nog een kind was, be greep ik maar al te goed dat ik m'n moeder en vader nooit meer terug zou zien. Ik voelde me op dat moment wanhopig, drukte m'n pop steviger tegen me aan en zei snikkend: Myn Fiorella! Precies dezelfde woorden hadden deze herinneringen bij me wakker ge roepen. M'n ogen stonden vol tranen. Een lief stemmetje vroeg: Waarom huilt u. Juffrouw? Het kind staarde me met grote ver baasde ogen vragen aan. Haar vader boog zich naar me over en zei: MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 aug. Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.50- 5.70; A2 330-5.60. BI 7.40-9.40. bloemkool per 100 st. Al 34 tot 63.—. A2 11.— tot 44.BI 21.tot 33.bospeen per 100 bos 43.00; sla per 100 st. 5.20-6.90, andij vie 7.00-10.00. Aanvoeren: waspeen 36.000 kg, waarvan 18.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 28.000 stuks. ROTTERDAM, 14 augustus. Veemarkt Totale aanvoer 1822. Vette koelen en os sen 961; varkens 662; schapen of lamme ren 199. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) vette koeien In ets per kg f3.30-3.45 f2.80- 3.15, f 2.60-2.75; varkens (levend gew.) in ets per kg. f 1.89 f 1.87, f 1.85; schapen p. stuk f 125 f 100 f 90; lammeren f 100 f 90. f80; Aanvoer: vette koelen Iets meer. handel: kalm; prijzen: constant, prima exemplaren boven notering; varkens (levend gew.) even ruimer; redelijk, gemiddeld lager aan vankelijk boven notering; schapen en lam meren als vorige week; vlot; niet hoger. RIJNSBURG, 12 aug. Bloemenveiling Flora. Gladiolen: Sans Soucl 500-570, Oscar 470-500, Albert Verwey 460. Hoch- sommer 510. Leeuwehorst 470. Mabel Vlo- let 300-360. Lilac Joy 400-430. Beatrix 640- 700. Asters wit 100-110. ld. gemengd 90- 110, Colvlllel 430-440. Amanda 760. alles per 100. Ridderspoor 62. Dwereasters 29-31 Statlce gemengd 44-45, Montbretla 28-30. per bos. Chrysanten: Mlllersdale 18-21, Mi golie 17, Breltner 26-32, Delight Creme 16 per stuk. Wat is er aan de hand. Juffrouw? Voelt u zich soms niet goed? Ik schudde van neen en trachtte de herinneringen, die by me opgekomen waren, terug te dringen. Nee, dank u, het heeft niets te betekenen. Er is niets aan de hand. Ik voel me weer goed. De vader van 't meisje keek me even onderzoekend aan, maar ging er niet verder op in. Ik was hem dankbaar voor zijn discretie. Hoe heet u, Juffrouw?, vroeg het meisje. Ik glimlachte en zei: Angela. Hot kind zweeg even. Ze dacht ken- nelyk ergens over na en zei toen: Wat een mooie naam: Ik heet Paoletta. Mijn vader heet Stephan. Ze is beleefder dan ik, viel haar vader in de rede. door ons voor te stellen. Mag ik me nu op myn beurt voorstellen? Stephen Bertani. Hij glimlachte en stak z'n hand uit. Ik stelde me voor. Er viel een verlegen zwyeen in, ter- wyi de trein voortsnelde. Het was we derom Paoletta, die de situatie redde. Angela, heb Je nog een moeder? De plotselinge vraag overviel me. Ik schudde 't hoofd en zei: Nee, en ik heb ook geen vader meer. Ik kreeg een brok in m'n keel. Ik heb ook geen moeder meer. Zuster Celeste zegt dat ze in de Hemel is. Ik ga naar school, moet u weten Ik heb dit jaar een brief geschreven aan 't Kindeke Jezus. Zuster Celeste zegt, dat Jezus altyd de wensen van lieve kinderen verhoort. Ja, zuster Celeste heeft geiyk. I Wat heb Je Jezus gevraagd? Paoletta legde haar rechter wys- I vingertje op haar lippen en zei: Dat is een geheimpje! Ze liet me haar tasje zien en zei: Ik heb die brief in m'n tasje ge stopt. Niemand heeft hem gelezen 't Is een geheimpje. Ik heb 't alleen aan Fiorella verteld. Plotseling zweeg ze. Er verscheen een uitdrukking van pyn op haar gezichtje en ze legde haar hand op haar rechterzijde. Haar vader en ik bogen ons naar haar toe. Bezorgd vroeg Stephen: Wat is er. Paoletta? Het kind glimlachte echter al weer: O. niets! 't Is al voorbij. Ik kreeg hier plotseling pyn, evenals gisteren en eergisteren. Maar ik voel nu niets meer Ze keek haar vader aarzelend aan en j vroeg toen aan my: Mag ik by je op schoot komen zit ten, Angela? Ze had zachtjes gesproken, alsof ze bang was geweest dat ik zou weigeren. Paoletta, Je moet niet zo opdrin gen!, zei haar vader bestraffend Ik had m'n armen echter al naar haar uitgestrekt. Ach, u hoeft haar toch geen standje te geven, mynheer. Ze is zo lief en ik vind 't prettig als ze by my op schoot zit. Het meisje sloeg haar armpjes rond m'n nek en zei: Ik vind je lief. Angela! Ik werd getroffen door die woorden en boog m'n hoofd, daar Stephen me op een byzondere manier aankeek. Er lag svmpatie en tederheid in z'n blik. Een gevoel van grote vreugde overviel me. Dp trein had inmiddels twee keer gestopt en reed nu door een laag vlakte. We waren nog maar met z'n drieën in de coupé. De andere reizi gers waren al uitgestapt. Ik doezelde wat, slaperig geworden door de cadans van de wielen op de rails. Het kind zat nog steeds op m'n schoot. Plotseling begon het te kreu nen. Haar gezichtje was rood gewor den en ze duwde haar beide handjes tegen haar rechter zyde. Ik streek over haar voorhoofd en voelde dat ze koortsachtig was. Stephen was bleek geworden Hy zag er angstig uit en streelde haar met trillende handen. Toen begon Paoletta te huilen, waar door onze ongerustheid nog toenam. 't Is waarschyniyk een acute blindedarmontsteking, zei ik. We kunnen beter op 't eerstvolgende sta tion uitstappen. Stephen knikte instemmend, terwyl Paoletta snikkend zei: Ga niet weg. Angela. Ga niet weg. Ik stelde het kind gerust en be loofde haar dat ik by haar zou blij ven. 't Was eigenlyk allemaal nogal vreemd Paoletta kende ik nog maar nauwelijks enkele uren, maar toch was ik al bijzonder op haar gesteld. Mis schien had ik mij onbewust wel gere aliseerd. dat 't kind zich eenzaam moest voelen, precies zoals ik my vroeger eenzaam had gevoeld. Na tuurlijk, ze had haar vader nog. maar dat was, als ik 't tenminste goed aan voelde, niet voldoende. Stephen protesteerde. Maar ik kan dat toch niet van u verlangen! Hy zweeg, toen hy zag dat m'n ogen vol tranen stonden. Ik was óók angstig geworden en leder woord zou op dit moment te veel zyn geweest... By het eerstvolgende station stapten we uit Ik hield Paoletta in m'n ar men. terwijl Stephen de bagage op het depót afgaf Met een taxi reden we naar het dichtstbyzynde ziekenhuis. Het was de ochtend van Kerstmis. Stephen en ik zaten in een klein wachtkamertje. We zaten daar al vijf eindeloze uren, terwyi Paoletta ge opereerd werd voor een acute appen dicitis. Moeiiyk was het geweest een chirurg te vinden. We waren in een dorpje uitgestapt, dat niet over een goed ziekenhuis beschikte. Waar we terecht waren gekomen, was eerder een soort wyk-ziekenhuisje, waar de patiënten uit het hospitaal van de verderop ge legen stad hun behandeling kregen. Het lag nogal verlaten en byna ver loren in dat slaperige dorpje. De chef- de-clinique kwam slechts 's ochtends even, terwyi de Jonge inwonende arts voor een spoedgeval was weggeroepen. Pas tegen middernacht was hy terug gekeerd. Hij vertelde ons, dat het kind ogenblikkelyk geopereerd moest wor den. Onze ongerustheid werd er niet door verminderd... De operatie was goed verlopen, maar we mochten Paoletta nog niet bezoe ken Ze was nog onder verdoving en had volkomen rust nodig. Vijf uur zaten we nu al, in dat wachtkamertje. Het waren vreemde uren geweest, zowel pynlyk als heeriyk! Het nieuws dat Paoletta buiten gevaar was. had ons ontzettend opgelucht. Stephen vertrouwde me toen toe, dat zijn vrouw bij de geboorte van Paula was overleden. Hij hield verschrikkeiyk veel van 't kleine meisje en leefde nog maar uitsluitend voor haar. Ik ver- Advertentie B(j aankoop (of bestelling per giro 842) van tenminste 10 Rheumaloten voor verkoop aan familie, vrien den en kennissen ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan f20.000 pryzen zyn verbonden, te weten: iJTh- tJZl 1 AUSTIN A-40 personenautof 5.750. 3 AR1STONA TV-ontvangers, 43 cm f 1.935. 1 LAMBRETTA scooter, type 125 LJ. f 1.234. 2 SINGER-naaimachines met koffer f 836. 20 huisbibliotheken PRISMA-boekenf 625. 1 GERO ZILDURO-cassette voor 12 pers. f 512.50 10 PHILISHAVE-scheerapparaten f 425.— 1 BAUKNECHT compressor-tafelkoelkast 115 liter f 478.— 2 AGFA FLEXILETTE kleinbeeld-camera's f 520.— CHIEF WHIP, een jaar gratis roken f 300.— WILLEM II, een jaar gratis rokenf 500.— Voor zoon/dochter een STUDIEBEURS f 1.000.— Voor moeder een BONTJAS JEf 1.000. Voor vaders HOBBY (postzegels, gereed schappen enz.) f 1.000. Voor oma en opa een Jaar extra A.O.W. f 1.884.50 Voor tante of oom alleen, een VAKANTIE REIS f 1.000.— 1 jaar HUISHUUR f 1.000 Rheuma-loten a f. 1.per stuk, in vyf verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten met nevenstaande afbeelding. HEEMRAADSSINGEL 303 ROTTERDAM GIRO 842 TELEFOON 50.000 telde hem toen een en ander over mij zelf, over myn eenzame leven, over myn eenzaamheid. Hy toonde zich begrypend en de uren, die we samen doorbrachten, gespannen op de uit slag van de operatie wachtend, had den ons méér tot elkaar gebracht dan een jarenlange vriendschap had kun nen doen. Zo naast Stephen zittend, kreeg ik een eigenaardig gevoel, dat me licht benevelde. Voor 't eerst scheen ik de diepere zin van het leven te bevroe den. Maar waarom keek hij my met zo'n begrijpende blik aan? Waarom lag er zo'n zachte glans in z'n ogen? De deur werd geopeno en een ver pleegster zei: Het kind is nu wakker. U mag het van de dokter even zien We sprongen op en volgden haar. Ergens op één van de gangen stond 'n kerstboom. Het was een heel klein boompje met een paar kaarsjes. Pao letta lag bleek In het grote bed. Ze was kennelyk nog erg zwak. maar toen ze ons zag. begonnen haar ogen te glanzen. Op dat moment begonnen de kerkklokken te luiden om de we reld te verkondigen, dat het Kindeke geboren was. We gingen naast Paoletta's bed zit ten.. Ze luisterde verrukt naar het klokgelui. Toen fluisterde ze: Myn brief aan t Kindeke Jezus. Stephen begreep haar meteen. Hij haalde de brief te voorschyn uit haar tasje, dat op een tafeltje naast haar bed lag. Op dat moment kwam de ver pleegster terug. Zy had 't kleine kerst boompje. dat we op de gang hadden zien staan, bij zich. Voor 't kind, zei ze. t Is van daag Kerstmis Ze zette 't boompje neer en vertrok weer. In het zachte schynsel van de kaars vlammetjes las Stephen Paula's brief aan 't Kindeke Jezus. Ik keek naar Stephen, toen naar Paoletta en liep vervolgens naar de deur. Ik voelde me een soort indring ster. Wat deed ik eigenlyk by hen? Wat kon ik voor Paoletta zijn, zelfs nu ik byzonder gesteld op haar was? Maar boven alles: wat kon ik voor Stephen zijn? Het had geen zin om 't te verbergen: ik voelde my byzon der tot hem aangetrokken en ik werd door een gevoel van grote tederheid overvallen als hy naar me keek. Wérkelijk ik moest nu er nog tijd was. of anders zou ik straks gedesillu sioneerd worden. Ze zouden me trou wens niet meer nodig hebben, dacht ik verdrietig. Langzaam opende ik de deur en sloop de kamer uit. Ik liep door de betegelde gangen, duwde de zware voordeur open en richtte toen m'n schreden naar het station. Het sneeuwde. Dikke vlokken dwarrelden omlaag en ik kon nauwe lijks zien waar ik liep. Maar misschien kwam dat ook wel door de tranen, die in m'n ogen stonden. Ik had nog geen honderd meter gelopen, of ik hoorde iemand ..Angela" roepen. Twee keer achter elkaar Het was Stephen's stem en er schoot een brok in m'n keel. Ik kon me nog maar nauwelyks op de been houden en had het gevoel dat lk ieder moment kon flauwvallen. Toen had hy me ingehaald. Z'n hart bonsde. Hy staarde me wanhopig aan. Angela, waarom heb Je dit ge daan?. vroeg hij. Waarom heb je ons willen verlaten? Ik was té veel van m'n stuk ge bracht om ook maar iets te zeggen. En hy had me by m'n voornaam ge noemd' Hij wilde niet, dat ik weg ging, dat ik hen samen achterliet! Ik weet dat ik je niet mag vra gen nóg langer by ons te blyven, zei hij zachtjes. maar zou je dit mis schien eerst willen lezen? Doe daar na maar wat je wilt. Hy gaf me de brief, die Paoletta aan 't Kindeke Jezus had geschreven, een briefje, gekrabbeld op een blaadje, dat uit een schrift was gescheurd. Met trillende handen nam ik het briefje aan en las; „Lief Kindeke Jezus. Weet je dat ik me erg droevig voel? Al m'n vriendin netjes hebben een moeder. Ook myn Fiorella heeft een moeder, maar .ik ben alleen. Ik heb wel een vader, maar hy voelt zich ook erg eenzaam en ik weet zeker dat hy veel gelukkiger zou zijn als ik een moeder had. Help me. Kindeke Jezus! Zuster Celeste zegt, dat je alle wensen van lieve kinderen verhoort en ik ben erg lief geweest, omdat ik zo graag m'n wens vervuld zou zien. Geef me een moeder, een échte moeder, zoals alle kinderen hebben. Met veel liefs, Paoletta". Voor de tweede keer kreeg ik een brok in m'n keel. Ik keek naar Ste phen en hij keek naar mij. Er lag iets smekends in z'n ogen, maar hij aar zelde nog. Tenslotte greep hij m'n hand. Wil Je niet blyven, Angela, en Paoletta's moeder worden? Ik glimlachte, ondanks m'n tranen, en vroeg: Zou 't niet beter zyn om te zeg gen hoe Paoletta's vader hierover denkt? Stephen begon ook te glimlachen en drukte my tegen zich aan. Nee, dat hoeft niet Hy weet 't al... Ik moet Je bekennen, dat hy óók een brief geschreven heeft, waarin hy vroeg om een vrouw te mogen ont moeten zoals Jij Angela... Hy greep mijn hand. Samen Hepen we langzaam terug. Twee Jaar zyn verlopen sedert die kerstdag Het is weer Kerstmis van daag en wy met ons drieën - Stephen, OECSTCEEST Gouden priesterjubileum Op zondag 20 augustus hoopt pastoor J. J. C. M Looyaard het feit te geden ken. dat hy vijftig Jaar geleden de Pries- terwyding ontving. Op die dag. 's morgens om 10 uur. zal de jubilaris in de parochiekerk een H.-Mis opdragen, 's Middags vindt in het gebouw „Sint-Wlllibrord" een officiële receptie plaats. Het feestcomité „Gouden jubileum pastoor Looyaard" heeft tal van ingeze tenen en organisaties in de gelegenheid gesteld zowel by de H.-Mis als by de re ceptie aanwezig te zyn. De Jubilaris ving zyn priesterlijke loopbaan aan als kapelaan te Beverwyk. Daarna was hy nog kapelaan te Den Haag en Rotterdam. Op 27 december 1937 volgde zyn benoeming tot pastoor van de Oegstgeester parochie, zodat pastoor Looyaard reeds byna 25 jaar in onze gemeente zyn geestelijke arbeid verricht. Zyn onvermoeibaar werken in de pa rochie resulteerde in een opbloei van het geestelijk leven. Hij stimuleerde o.a. de oprichting van de Rooms Katholieke Ac tie en besteedde grote zorg aan de litur gische viering van kerkelijke en paro chiële feesten, zodat de parochie nu kan bogen op een Schoia Cantorum van uit stekend gehalte. Als bestuurslid van het Comité tot Sa menstelling van Nederlandse Bedevaar ten naar Lourdes ontbreekt pastoor Looyaard by geen enkele bedevaart. In 1953 werden zyn verdiensten hiervoor ge- eerd met de benoeming tot ere-kanunik van de baseliek te Lourdes. Op het ogen blik bevindt pastoor Looyaard zich in Lourdes. Op zaterdag 19 augustus zal hy op plechtige wyze ln zyn parochie wor den verwelkomd. VOORSCHOTEN De r.k. sportvereniging St. Laurentius (SVLV) heeft in het afgelopen jaar een gestadige groei beleefd, het aantal leden bedraagt thans 267. Het is te vens een goed jaar geweest op sportge bied, het eerste elftal werd kampioen van de 1ste klasse KNVB afd. Leiden en promoveerde naar de 4de klasse KNVB. terwijl de jeugdelftallen allen ln de bovenste regionen van de rang- ïyst eindigden. Het aantal donateurs is zoals te verwachten was sterk terugge lopen, doordat er geen binding meer bestaat tussen pool en vereniging. Hoe wel het eerste elftal kampioen werd zyn de recettes niet hoger dan vorig jaar en de kantine ontvangsten zelfs minder. Het slechte weer was de oor zaak van verminderde belangstelling bij veel wedstryden. De netto pool-opbreng- sten bedroegen f. 2.600-, dit is f. 1.900.- minder dan vorig jaar. hoewel er meer ..kolommetjes" ingevuld werden. Dit houdt verband met het gewyzigde pool- systeem. Het was voor de penning meester een duur jaar, naast de viering van het 35-jarig bestaan werd ook een beroep op de kas gedaan voor het kam- pioenschapsfeest. Niettemin kon de pen ningmeester, de heer H. Vogelenzang, een sluitende exploitatie ter tafel bren gen. Het nieuwe Jaar geeft vele finan ciële zorgen, daar SVLV in eigen beheer een clubhuis gaat bouwen, trainingsver lichting moet worden aangeschaft en er verder nog tal van andere voorzie ningen nodig zyn. Om deze voorzie ningen te dekken, werd door de ver gadering besloten tot verhoging van contributie senioren met vyf cent per week en zal de toegangsprijs voor de wedstrijden verhoogd worden. Voor de bestuursverkiezing, aftredend waren de heren L. J. van Aken, voor zitter, en M. Jansen, secretaris, werd door een antal leden een tegenkandi daat voorgesteld, de heer G. Klaassen. Bij de stemming kreeg L. van Aken 38. M. Jansen 34 en G. Klaasen 20 stemmen. Aanwezig waren 52 leden. De heer L. van Aken werd hierna her kozen als voorzitter. De leden van de elftalcommissie wer den in hun geheel herkozen evenals de ballotage-commissie. De voorzitter deed mededelingen over de bouw van het clublokaal. Zoals be kend zal de bouw van het clublokaal geschieden ln eigen beheer, zodat veel SVLV'ers voorlopig hun vrye zaterdag kunnen vullen evenals vrye avonden. De bouwcommissie bestaat uit de heren H. Niersman, Th. v. d. Sluys en W. Kneyber. Tydens deze vergadering werden me nigmaal de reglementen geraadpleegd en besloten een commissie to zyner tijd te benoemen tot algehele reglementswy- ziging, daar er vele hiaten en onduide- ïykheden naar voren kwamen. Prof. Oort lid van de Pontificale Academie van Wetenschappen Paus Johannes heeft tien nieuwe leden van de Pontificale Academie van Wetenschappen benoemd. Prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Sterrewacht van de Leidse Universiteit behoort tot de nieuw benoemde leden. GESLIPT IN TRAMRAILS Zaterdagmiddag is een 24-jarige motorrijder uit Hazerswoude op het kruispunt Breestraat-Kort Rapenburg in de tramrails geslipt. De eveneens 24- jarige M. van Haasteren uit Leiden, die op de duo zat, brak tengevolge van deze slippartij zyn rechteronderbeen. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De motorryder kwam met de schrik vry. Paoletta en lk - zitten rond de kerst boom. Paoletta is druk bezig met 't openmaken van de pakjes, die van 't Kindeke gekregen heeft. Ze is een lief meisje en 't Kindeke verhoort altijd de wensen van lieve kinderen. En ook de wensen van grote mensen, als zy tenminste vertrouwen in hem stellen. Stephen staart me liefdevol aan. Zonder te vragen, weet ik al waaraan hy denkt. Aan óns kind, het kind. dat van ons samen zal zyn Bulten ver kondigen de luidende kerkklokken het nieuws, dat 't Kindeke geboren ls Vrolyk kerstfeest, Stephen, vrolyk kerstfeest, Paoletta. WARMOND Warmunda verloor van DHL Zondagmiddag speelden Warmunda 1 en 2 in het gemeentelijk sportpark .Overbos" een vriendschappelijke wed strijd togen het eerste en het tweede van DHL uit Delft. De uitslagen waren: Warmuda 1DHL 1 1-4, Warmunda 2 DHL 2 3-8. WASSENAAR RESERVE-POLITIE NAAR AIRBORNE-MARS De Wassenaarse reserve-politie zal zaterdag 9 september deelnemen aan de bekende Airborne-wandelaars, die rond Renkum gehouden wordt. Verleden jaar presteerde de reservepolitie het een ex tra prys in de wacht t eslepen ondanks de concurrentie van vele tientallen an dere en mesetal grotere groepen. Op donderdagavond 31 augustus zullen de Wassenaarse deelnemers een oefenmars maken onder leiding van adjudant C. Lugthart. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 aug. Londen 10.07%-10.07%New York 3 594-3.59%; Montreal 3.48A-3.48H'. Pa- rys 73.21-73.26; Brussel 7.224-7.22%; Frankfort 90.01-90.06; Stockholm 69.684- 69.734; Zürich 83.324-83.374; Milaan 57.934-67.984; Kopenhagen 52.06-52.11, Oslo 50.33-50.38, Wenen 13.93 4-13.94 4; Lissabon 12.57%-12.594. BEURSOVERZICHT POLITIEK OEFENT INVLOED UIT AMSTERDAM, 14 augustus De eerste dag van de nieuwe beurs- week heeft vandaag voor het Damrak een tamely k flauwe stemming te zien ge geven voor de internationale waarden. De handel en het koersverloop stonden volkomen onder invloed van de geduren de de laatste 24 uur toegenomen inter nationale spanningen rond Beriyn. Dat de kwestie Beriyn in West-Duitsland ernstig wordt opgenomen, bewezen de Westduitse beurzen. De koersverliezen al daar bedroegen vanmorgen 20 tot 25 puntgn. Londen en Parijs gaven geen spectaculaire veranderingen te zien. Wall Street zette vrydag j.l. de lichte koersstijging van de vorige dag verder voort. Het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen bereikte er op 722.61 een nieuw hoogterecord aller tij den. De hoogste koers van vrydagavond voor Philips was 1011, Unilever 763, Hoogovens 925 en voor Kon. Olie f 115.20. Vanmorgen was de laagste koers voor Philips 988, Unilever 745, Hoogovens 900, Aku 372 en voor Kon. Olie f 113.30. De officiële beurs opende voor Aku op 378. ofwel ruim 15 punten beneden de slotkoers van vrydag. Philips 10 punten lager op 993, Unilevers daalden 11 pun ten tot 747 en Hoogovens circa 17 pun ten lager op 907. Kon. Olies werden aangeboden op f 113.50, min f 1.80. Gedurende de verdere beursduur zakten de koersen over de ge hele linie nog iets verder in. Van een zenuwachtige stemming was geen sprake en de handel verliep zeer kalm. Dat de koersverliezen zich, na de opening, niet in ernstiger mate voortzetten, werd toe geschreven aan het feit dat de West duitse beurzen iets van de aanvankelijke koersverliezen konden inlopen. Tevens was men in Amsterdam van mening dat de stemming vanavond in Wall Street wel eens hard mee zou kunnen vallen. De Internationale waarden verlieten de beurs op vrijwel het laagste punt van de dag. In de cultuursector was weinig te doen. de stemming was er gedrukt. Aan de vas te tendentie van vrydag voor de Scheep vaartaandelen kwam vanmiddag een abrupt einde. De koersverliezen bedroe gen 2 tot 4 punten by geringe omzetten. In alle lokale afdelingen lagen de koer sen beneden die van het vorige slot- niveau. Aandelen Deli-Atjeh werden Iets lager geadviseerd op het zeer grote ver lies over 1960. Maandag 14 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 1024 102A Ned. '59 4 4 1024 102A 102 A 1024 Ned '60 11 44 102A 102A 100% 100% 100% 100% 100U 100 A 98% 984 Ned Grtb obi 34 864 GB 95% 95% 984 98 B Ned. '53 I-II 34 974 974 Ned '56 34 96tf 96A 91 91 Ned bel cert. 34 92 Ned *50 I-n 34 91 y4 91 Ned *54 I-n 34 93% 93 934 93 N*d '55-n 34 94% 94A Ned *37 3 93 92% Ned. Grtbk obi. '46 3 94 934 Ned doll In '47 3 90% 904 Ned Inv cert 3 99% 99AGB Ned 62-64 3 100A 1004GB Indie *37 3 99% Indië *37 A 3 96A 96 Ned. won. bJ. "57 6 110% '110A Ned. won.bJ *58 44 101% 101A ACTIEVE AANDELEN 111 1074 GB /er. HVA-my. 123% 123% AJK.Ü 3934 377 145 141.50 Hoogovens cert 9234 908 Philips gem bez. 1003 4 9914 7584 142 GB 545 5384 Kon Petr (50 A f 20) 115.30 113.40GL Holl Amer iyn 152% 152 Java China Paket 156 155 70.90 71.80 Kon. Ned Stoomb 1914 1854 Kon Paket My 150 GB 150 Stoomvaart My Ned 185 GB 183 Nievelt Goudr cert 162% 159 v OmmereD cert 335 3274 Kon Rott. Lloyd... 1494 148 Ned Scheepv Unle 1604 156 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 984 98 lem '48 34) 98 R'dam "52-1 (44) 1004 100% Id Id -37 i-n (34) 974 97 Z-Holland '55 44 102 101 L Bankwezen Bank N Gem '58 5 4 1054 1054 td N W8 *52 (44) 1004 8VG rspbr f 500 197 195 RVO rspbr 52 146 L 145 L Industr Obligaties Philips Dollarlng "51. 914 914 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 1084 A'dam '51 I 24 89 884 A'dam '56 I 24 844 847/s A'dam '56 II 24 90 90% A'dam '56 m 24 964 96% Eindhoven '54 24 834 844 Enschede '54 24 83% 844 Den Haag '52 I 24 94 L 924 Idem n 24 94 R'dam *52 I 24 95 944 L Idem n 24 93 954 Idem *57 24 99 984 Utrecht '52 24 92 924 Z.-Holl. 1957 24 97 954 Zuid-Holland *59 2 4 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 245 244 Amst. Bank 384 378 Cultuurbank 29% 294 Holl Bank Unie eert. 2204 2194 Ned Handelmy 342 336 Rott Bank 3644 360 Twentsche Bank 318 314 Senembab470 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn609 604 Berkei's Patent 311 305 Borsumy. 374 37 Calvé Delft eert. 734 4 725 Electrolasmy. 335 332 Kon Pap. v. Gelder 370 361 Kon Ned. Grofsm 165 161 Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwnyv 248 L Internatio 167 165 Int. Kunststof!Ind 744 724 v. Kempen en Begeer 1264 1264 Leidse Wolspinnery 617 610 Mtiller en Co NJ3 525 5204 Ned. Kabelfabr 573 564 Philips pref278% 233 Rott Droogdok My 547 540 L Sikkens Groep 816 830 Ver. Touwfabrteken 347 347 Walvisvaart 100 Weralnk'8 Betonmy. 189 189 Wilton Feyenoord 272 265 Van wyk en Heringa 984 984 Zaalberg 135 135 B Mijnbouw en petroleum BUI ton 2de r. 4824 470 Kon Petr (f 20) 117.20 115 Xmerik fondsen Canadian Pacific R 23% 134 exdiv. Intern Nlekei 82 4 824 Anaconda 56% 534 Bethlehem Steel 43A 43A Cities Service 54 54 General Motors 47% 474 Kennecott86A 85% Republic Steel 63% 63% Shell Oil 44 43% Union Pacific 34 4 34% Un. States Steel 88 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11