LUCKY... THE REAL NT CIGARE RNATIONAL E LUCKY IN NEDERLAND I.25 4" RAMPVLUCHTEN DECIMEERDEN VOORAL JONGE-DUIVENSTAND LUCKY STRIKE „Pro f-tennis vandaag de dag nog altijd n redelijk rendabele zaak" In drie weken keerden ruim 2000 vogels niet in Leiden e.o. terug Radar oorzaak? DR. ALEKOTTE SPEELT ZEER STERK TEGEN VAN LEEUWEN Pleidooi voor met amateur-tennis samengaan Nat. zevental kwam uiterst matig voor de dag tegen Frankrijk: 2-1 Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 augustus 1961 Derde blad no. 30423 LIEFHEBBERS ZITTEN MET LEGE HOKKEN (Van een onzer redacteuren) Enkele rampvluchten in de laatste weken hebben ernstige ongerust heid gezaaid onder de Nederlandse duivenliefhebbers. Vooral de jonge-duivenstand heeft in nauwelijks een maand tijd een slag te incasseren, die catastrofaal genoemd kan worden. Vele duizenden jonge vogels zijn door nog onbekende oorzaak tijdens de wedvluchten verloren gegaan. Zij keerden nimmer meer op hun basis terug. Ook in Leiden en omgeving kijken honderden duivenmelkers weemoedig naar hun hokken, anders zo goed gevuld met jonge duiven en nu geheel of büna leeg. En ie durven het nauwelijks meer aan hun vogels voor nieuwe wedvluchten in te zetten uit angst, dat ze ook het restantje zullen verspelen. Zo is het in Leiden, zo is het in Utrecht en zo is het op vele andere plaatsen in ons land, vooral in het westen. Wat is de oorzaak van die enorme verliezen? Men weet het niet zeker. Zo'n schier onherstelbaar verlies acht men onmogelijk te wijten aan slecht weer of atmosferische storin gen. De gedachten gaan vooral uit in de richting van de invloed van radar en andere elektronische installaties. Men vreest namelijk, dat de naviga- tie-organen van de duiven door der gelijke apparaten aangetast worden. Deze vrees zou dan vaste grond krij gen door de ervaring, die een zee officier eens vertelde aan een Leids duivenliefhebber. Als er duiven in de buurt van zijn schip vlogen en de ra dar werd aangezet, bleven de vogels rond het schip vliegen. Sommigen stortten zelfs op het dek neer. Zodra werd echter de radar uitgeschakeld of de dieren vervolgden weer hun weg. Ook ouderen De mening wordt dan ook naar voren Sebracht, dat vooral de jonge duiven iervan het slachtoffer zouden worden, omdat zy niet zo goed georiënteerd zou den zijn als de oudere vogels, die een veel langere en intensievere training achter de rug hebben. Dit correspondeert echter niet geheel met de ervaring van 23 juli j.l. toen tijdens de laatste vlucht met oude dui ven van Bordeaux honderden vogels ver speeld werden, veel en veel meer dan normaal geacht kan worden. Ernstiger zijn echter de verliezen bij de jonge duiven. De Leidse Concours Commissie zette op 16 juli vanaf Duffel 3608 jonge duivinnen en doffers in, van 321 deel nemers. De week daarom konden er nog maar ongeveer 2500 worden rnge- korfd, een week later nog slechts 2000 en de afgelopen zondag 1400 Een verlies dus van meer dan de helft. De vlucht van zondag j.l. was echter geen ramp meer. De vogels waren wel trager dan normaal, maar het verlies was niet uitzonderlijk. En zulke verliezen heeft men op meer Nederlandse zege O in de Fastnet-raee De „Zwerver" van de heer W. van der Vorm. met als stuurman diens zoon Otto wordt te Plymouth algemeen beschouwd als de winnaar van de Fastnet-race. Het Nederlandse jacht kwam als derde de haven van Plymouth binnen, na zondag uit Cowes op het eiland Wight te zijn vertrokken. Nadat de „Zwerver" de ha ven van Plymouth was binnengelopen, ging de wind liggen en het duurde der tien uur, eer het volgende jacht (Figaro) binnenkwam. De gecorrigeerde tijd van de „Zwerver" is 81 uur 32 min. 3 sec., welke door geen van de eerste elf jach ten, die zijn gefinisht, wordt overtroffen. Er was op dat moment geen wind. Geen van de andere jachten was nog in zicht. Het werd uitgesloten geacht, dat iemand de „Zwerver" nog zou kun nen verdringen. MOTORSPORT Griekspoor (Lisse) in Ned. ploeg „Cross des Nations" Het Nederlandse team voor de „Motor cross des Nations" bestaat uit de rijders Broer Dirkx (Valkenswaard), Albert Dirkx (Elsendorp), Jan Dirkx (Eind hoven), Jan Clynk (Helmond) en Kees Griekspoor (Lisse). De cross het of ficieuze wereldkampioenschap voor lan denteams wordt dit jaar in Nederland gehouden, en wel op zondag 27 augustus te Schyndel. WATERPOLO HONGARIJE wint de Trofeo Italia Hongarije heeft het te Moskou gehou den waterpolotoernooi om de Trofeo Ita lia gewonnen. De Hongaren, die ongesla gen bleven, behaalden uit hun vjjf wed strijden negen punten. Rusland eindigde met acht punten op de tweede plaats, terwijl Joego-Slavië met 5 punten de derde plaats bezette. plaatsen te incasseren gekregen. Utrecht b.v. verdwenen er in 3 we bijna 4000 dieren Niet rooskleurig Intussen wordt er vanzelfsprekend naarstig gezocht naar een verklaring voor deze ramp voor de duivensport, die velen ertoe gebracht heeft voorlopig af te zien van deelneming aan de wed vluchten. Want de hokken staan leeg, kosten en moeiten zijn voor niets ge weest en de enkele exemplaren, die nog over zijn .bewaart men angstvallig om te kunnen kweken. Het ziet er dan ook naar uit, dat de nationale derby, die volgende week in Tilburg wordt gehouden, sterk on derbezet zal zjjn. Reeds lang tevoren heeft men voor een gulden extra ringen moeten kopen. Maar de vogels, die de ringen dragen, zün er niet meer. Ver dwenen in het niet. Een enkele is nog terecht gekomen en via de N.P.O.-rin- genadministratie 1ste Pjjnackerstr. 146 te Rotterdam terecht gekomen, maar de massa moet toch als verloren worden beschouwd. LUCKY STRIKE vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter "wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt ES Tennistoernooi te Katwijk Van onze tennismedewerker) De wedstrijdleiding te Katwijk aan Zee heeft de Duitse A-spelers, die z\j uit het B-toernooi haalde, niet in de kou laten zitten. Zjj heeft een onderlinge compe titie georganiseerd, waaraan behalve de Duitse cracks ook de Nederlandse A- speiers Van Leeuwen en Haasenoot, deel nemen. In dit gezelschap zijn dr. Ale- De toekomst ziet er niet rooskleurig kot te en J. Langweg ongetwijfeld de uit. Voor de tentoonstellingen niet, die van de winter weer gehouden zullen worden, maar nog minder voor de lief hebbers. die deze zware tegenslag slechts node zullen verwerken. sterksten. Gisteren versloeg dr. Alekotte de kampioen herenenkel B van vorig jaar. R. van Leeuwen met de aan dui delijkheid niets te wensen latende cijfers, 6-2, 6-2. Geen cake voor Tra bertn el voor Segnra (Van onze tennismedewerker) „No cream, thank you!" De managing-director voor Euro pa van Jack Kramers Tenniscircus, de 30-jarige Amerikaan Tony Tra- bert schudde lachend het hoofd tegen de serveerster van een Noord- wijks hotel. TONY TRABERT in volle actie Ook voor een verleidelijke plak vruchtencake bedankte hij vriende lijk, maar gedecideerd: „Verrukkelijk spul, maar ik moet mijn gewicht in de gaten houden. Het eten is hier prima en ik heb toch al meer gehad dan goed voor mij is". „Hold it, hold it" klonk echter plotseling een stem. toen het meisje met Traberts cake wilde verdwijnen. Het was Pancho Segura. „Wat niet goed is voor Trabert, is nog wel goed voor Segura", merkte de kleine, pit tige donkere tennisvirtuoos uit Equador op. vestigend. Segura keek meewarig. „Daar moet toch geen droog brood aan te ver dien zijn", meende hij: ..Want het re gent hier praktisch altijd. Ik ben nu drie of viermaal in uw land geweest om te spelen en steeds heb Ik regen gehad. Soms ook nog wind. Neen, om te tennissen, zeker op onoverdekte ba nen, lijkt Nederland me niet zo best. Voor de rest en weer verdween er een stuk cake in Pancho's mond. Trabert mengde zich in het gesprek: Dat klinkt erg ondankbaar, pap! Ten slotte heb je je overwinningen hoofd zakelijk hier in Nederland behaald". Se gura kaatste onmiddellijk terug: ..Goed, dat je mij eraan herinnert, Tony-boy. Ik moet vanmiddag nog tegen je spe len. Als het tenminste nog droog wordt. Maak je in dat geval maar geen illu sies, want als ik van Gorgo (bijnaam voor Gonzales) kan winnen, win ik van de rest ook!" „O.K., pap", zei de sympathieke Wim- bledonkampioen 1955: „Bijt maar niet. Je bent thans in uitstekende vorm, dat weet ik". Dat is trouwens ook wel gebleken, want Segura won het toernooi o.m. via een zege op Trabert. Verslaafd I „Hoe staan de zaken nu met het .prof-tennis?", vroegen wij Trabert. Men beweert toch. dat Kramer de laatste tijd met verlies werkt". Voor Trabert kon antwoorden, beet Segura ons toe: „Wat?". „Kramer met verlies werken? Vergeet dat maar. Mis- schien dat wij, omdat we min of meer aan tennis verslaafd zijn geraakt, zo- als een ander aan roken of alcohol, nog zouden blijven spelen, ook al worden we er geen cent rijker van, maar dat doet onze ..boss" zeker niet. De byval van een enthousiast doet ons nog steeds wat. Niet waar Tony?" n Trabert knikte. „Zo is het. En wat de gang van zaken in het proftennis be treft, het is nog altijd kerngezond. Ik wil niet verhelen, dat de inkomsten niet meer zo hoog liggen als laten we zeggen drie of vier jaar gelden, maar met ver lies werken is er echt nog niet bij". „Maar hoe komt het dan. dat de in komsten zo zijn teruggelopen"? Een snelle blik van verstandhouding. Toen zei Trabert: „Ik zal eerlijk zijn. We hebben nieuwe sterren hard nodig. Spelers met weer een andere stijl dan Gonzales. Segura of ik. Tennissers met een geheel eigen stijl. Spelers als Gi- meno b.v. en Buchholz. Persoonlijkheden op de baan. Spelers, waar het publiek naar blijft kijken, ook al verliezen ze, zoals b.v. Gonzales. Maar dat soort ten nissers is vandaag de dag dun gezaaid". Koude oorlog „Kan het prof-tennis de koude oorlog met het amateur-tennis vorhouden?" „Wis en zeker", zei Trabert gedeci deerd. „We kunnen nog jaren vechten. Maar het is jammer voor het tennis in het algemeen. Prof.-tennis en amateur- tennis hebben elkaar hard nodig, over en weer. Van een samengaan zouden beiden beter worden, aanzienlijk beter zelfs. Neem de toernooien in Parijs, Forest Hills en Rome. De organisatoren springen er met de kosten ternauwer nood uit. Wimbledon vormt nog een 'De schotel kwam weer op tafel. I gunstige uitzondering, maar dat zal - naar mijn vast overtuiging, als de za ken blijven, zoals ze nu liggen, ook niet zo lang meer duren". „Hebt u gezien, hoe ze tegenwoordig op Wimbledon spelen?", vervolgde Tra bert. „Bedroevend slecht. Een enkele partij bomt boven de grauwe middel maat, maar slechts een heel enkele. Neen, er zal op korte termijn iets moe ten gebeuren in de richting van open toernooien. Een incidenteel open stellen van enkele toernooien voor profs en amateurs is niet voldoende". Het ivas inmiddels droog geworden. Segura stootte Trabert aan. „Ja" zei deze„we moesten de baan Segura ging zitten, bediende zich rij kelijk van de room, stak een stevig stuk vruchtencake in de mond, leun de behaaglijk achterover in zijn ge makkelijke stoel en keek peinzend naar buiten. Naar de donkere, dichte regenwolken, waaruit het water met bakken naai beneden vielen. Het was zaterdagmiddag en het ioernooi van de tennisartiesten was door het re genwater onderbroken. Altijd regen Schrijft U tennis voor de krant?", wilde hij weten. We antwoordden be- PANCHO GONZALES trekpleister, ondanks verlies maar weer eens opzoeken. Leuk met U te hebben gesproken. Zet gerust in de krant, dat we nog jaren kun nen blijven vechten, Tot ziens". Een stevige handdruk van Trabert, een klap op de schouder van Segura en weg zijn ze, de twee tennisarties ten, de twee vrienden. Toen we hen nakeken, begrepen we, wat Trabert bedoeld had met „wij hebben persoonlijkheden nodig op de baan". Ze zijn het beiden. Trabert, stoer en onverzettelijk. Segura, beweeglijk en temperamentvol, een man, die iveigert de strijd met de jaren op te geven. Ze zullen niet gemakkelijk te ver vangen zijn, deze twee „veteranen" van Jack Kramen tenniscursus. Van Leeuwen, bepaald geen zwakke broeder, was tegen de Duitser volmaakt kansloos. De backhand van Alekotte scoorde uit elke hoek. In de lucht was de Duitser niet zo imponerend en wan neer Van Leeuwen „alles de lucht in" had gegooid dan zou hij zeker een betere uitslag hebben geboekt. Hij bleef echter strak spelen en dat was voor dr. Alekot te een kolfje naar de hand. Hevige strijd Een hevige strijd streden J. Langweg sr en Abel. In de eerste set bleef Lang weg teveel afwachten, 4-6, maar toen hy in de tweede set op de aanval ging spe len was het met Abel gebeurd; 6-4, 6-2 voor Langweg sr. In het herenenkel B zyn de laatste 8 bekend. Dat zyn K. Janssen, N. Kuipers. E. Mauer, J. Lang weg jr. P. Buski J. Kluivers en A. A. C. Verhees. Bezien wy de kansen van bo vengenoemde spelers, dan houden wy het op E. Mauer. Qua slagen is deze zeker niet de sterk ste, maar zyn spelinzicht en vooral zyn mentaliteit, zyn niet-opgeven maken hem tot een voor de overige gegadigden voor de eerste plaats onoverkomeniyke hinderpaal. Hoge ogen In het damesenkel B gaat, nu mej. Heidemüller niet meer van de party is, mevr. Klusman hoge ogen gooien. Mej. Kengen had gisteren tenminste weinig in te brengen, 4-6, 2-6. Mej. v. d. Moor tel had tegen mej. Engelenburg alle kan sen op de halve finale met 6-2, 6-6. Op de kritieke momenten lieten echter haar groundstroker óf het net bollen óf het gravel buiten de witte hjnen opstuiven, zy versloeg zichzelf, 6-2, 6-8, 4-6. Overi gens van mej. Engelenburg een kranig stukje; want technisch was zy in dit duel toch wel de mindere speelster. In het herendubbel B hadden Langweg srLangweg maar weinig tyd nodig om N. Kuipers—v. Ommen duidelijk te ma ken, dat zij serieuze plannen hebben dit nummer van het toernooi te winnen. Op service en volley was de Duitse combi natie stukken sterker, 6-2, 6-3. Enkele uitslagen: G.D.B.: mej. Schulte - Altenburg - mej. Mutsaers - Roos, 6-2, 6-4, mej. v. d. Moortel - Bonte - mevr. Kuyk - Bou- huys, 6-2, 6-1, mej. Klusman - Verhees - mevr. Bouhuys - Kuipers, 6-4, 5-7, 6-2. CHIO-ROTTERDAM STERKER BEZET DAN VORIG JAAR Het Internationale Concours Hippi- que te Rotterdam, dat het vorige jaar door verschillende omstandigheden on der de maat is gebleven, zal dit jaar veel sterker bezet zyn. Voor het C.H.I.O, dat van woensdag 30 augustus tot en met zondag 3 september op het terrein aan de Kralingseweg wordt gehouden, heb ben diverse bekende buitenlandse com binaties ingeschreven. Onder de buiten landers treft men o.a. aan de de win naar van de zilveren medaille te Rome, de bekende Italiaanse ruiter Piero d'In- zeo, met de paarden Silver City, Pioneer en Sunbeam, die in zyn gezelschap een viertal veelbelovende jongere landgeno ten heeft, evenals dTnzeo allen officie ren. Duitsland zal worden vertegenwoor digd door Klaus Pade, Alwin Schocke- Möhle. Anna Clement, Hermann Sohrid- de en Renate Freita, welke équipe nog zal worden aangevuld. Ook uit Ierland komt een sterke springéquipe met o.a. Leslie Fitzpatrick en Shamus Hayes, ter- wyi eveneens de elite van de Belgische springconcours, zoals Smeets, Hernal- steens, Seynaeve en Baron de Wycker- slooth, te Rotterdam aote de presence zal geven. Het grote vraagteken is nog de Engel se équipe. Zeker is, dat er Engelse rui ters komen, maar of hierby de Euro pese kampioen, David Broome, en de Europese kampioene, Pat Smythe, uilen zynDe wens is hier de vader van de gedachte. Vanzelfsprekend schreven alle vooraanstaande Nederlandse ruiters in. Maar niet alleen springnummers zul len zowel kwantitatief als kwalitatief goed bezet zyn; ook voor de dresseer- nummers is internationaal de belang stelling groot. Tydens het C.H.I.O. wordt een na tionale springkampioenschap voor de jeugd gehouden. H.E.B.: K. JanssenR. v. d. Broek 6-4, 6-2; N. Kuipers—F. F. Wolff 6-2, 6-2; E. Mauer—R. Schul, 6-4, 4-6, 6-4; J. Lang weg jrR. R. Hoogervorst, 6-0, 6-2; J. BurkiA. v. d. Horst, 6-1, 6-2; J. Klui versJ. C. Mulder, 6-0, 6-2. D.E.B.: Mevr. Klusmanmej. Kengen, 6-4, 6-2, mej. Klusmanmej. Meisner, 6-3, 6-4, mej. Engelenburgmej. v. d. Moortel, 6-2, 6-8, 6-4. Zeslandentoemooi te Huizen Engelsen verrasten met fris, snel spel Het Nederlands zevental heeft het zeslanden waterpolotoernooi te Huizen gisteravond niet op een bepaald impo nerende wyze geopend. Weliswaar werd de Franse ploeg met 21 verslagen en plaatste het team van Cor Braasem zich na de eerste ronde bovenaan het ranglystje, omdat 2-1 nu eenmaal ais betere doelcyfers gelden dan de 7-4 waarmee Duitsland van Spanje won en de 6-4 van de Engelsen tegen België, maar de wijze waarop deze schamele zege op de matige Fransen werd be haald, stempelt onze ploeg zeker niet tot de favorieten van dit toernooi. En dat toernooi is er dan al een uit de twee de garnituur. De eerlykheid gebiedt te erkennen, dat Frankrijk de laatste tijd sterker is gaan spelen, al zal dat niet nu reeds het gevolg zyn van de lessen, die de be roemde Hongaarse trainer Istvan Lem- heny de Franse polospelers sedert kort is komen geven. Een feit is. dat vooral verdedigend vaak voortreffelyk werd ge speeld en menig polospelend land zou trots zijn op een doelman als Roland Moelle en een verdediger als René Daubinet. Nederland had niet zo erg veel om trots op te zyn, al heeft by- voorbeeld doelman Rolf Wagenaar in „Leipziger vorm" prachtig werk gedaan. Lang gewacht Lange tijd hebben de 2000 toeschou wers, die op deze praentige augustus- avond naar het landelijke zwembad „De Sysjesberg" waren gekomen, zich zitten afvragen, wanneer de eerste Nederland se aanval zou worden opgezet. In de eerste periode bleef het by wat aarze lend tasten en zoeken en minutenlang hebben de Fransen de bal soms in him bezit kunnen houden. Verder dan twee schoten van Hans Muller en Harro Ran is Nederland niet gekomen. Intussen bleek de Franse aanval zonder schut ters, zonder slagvaardigheid en tech niek en dus zonder stootkracht te zyn, zodat de Nederlandse combinatie alle gelegenheid kreeg de juiste lengte van de pass en de goede timing by het vry- zwemmen te zoeken. Toen het eenmaal zover was, stond Frankryk binnen en kele minuten op verlies. Muller werkte een driehoeksspel met Van Dorp en De Wit naar behoren af en even later was Moelle machteloos, toen Harro Ran in volle rush een vrye worp van Aalberts in een laag schot omzette. De cadans ging echter weer verloren, toen Harrie Vriend het water moest verlaten. Maar ondanks hun numerie ke meerderheid moesten de Fransen keer op keer Nederlandse uitvallen tot staan brengen. By een van die uitvallen kreeg Van Dorp een schynbaar niet te missen kans, maar zyn boogbal over de uitgezwommen Franse doelman stuit te op de lat af. Eindelyk, het was toen al ver in de laatste speeltyd, kon Gre- der het voordeel uitbuiten en de stand op 2-1 brengen, waarna Muller en Ran om beurten nog enkele kansen op 3-1 misten. Fysiek sterker De Duitse zege op Spanje werd be haald door de vooral fysiek sterkere ploeg. De jonge Spanjaarden werden als het ware in -hun bewegingen ge remd door de voor nen zeer lage water temperatuur (18 graden Celsius) en in de peroonlijke duels moesten zij meest al capituleren, ondanks de uitstekende techniek van spelers als Munte en Abellan: 7-4 voor Duitsland dus. De verrassing van deze eerste speel avond was het frisse, snelle en vooral bijzonder doortastende optreden van de Engelse ploeg. De Engelse zege op Oost- Duitsland van enkele weken geleden was natuurlyk een waarschuwing voor alle aanstaande tegenstanders geweest, maar nog bleken de Belgen deze Britten te onderschatten. Tot hun schade en schande overigens, want Groot-Brittan- nië won de stryd met 6-4, nadat Johan van der Steen en zijn mannen een maal voor (2-3) en tweemaal geiyk had den gestaan. België speelde slordig en dat was fataal tegen een team, dat go°d zwom en snel handelde en dat aan voerder McGonagle en Michael Hands als attente schutters op voortreffelijke wijze met passes op maat bediende Met dit speeltempo bleek het voor de' Engelsen zelfs een koud kunstje te zijn om met een speler op de kant uit een vrye worp te scoren. Nederland krijgt het morgenochtend heel moeilyk tegen deze goede Britse ploeg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5