Goldfinch 27 ct sfuc GEORGE De „eerlijke makelaar Senghor is in Parijs kVraag: waar is uw broeder? Astronaut naar Nederland Compromis-voorstel over Bizerta Feijenoord won van A alencia VRIJDAG 11 AUGUSTUS Congres aan de arbeid Is ook vandaag nog actueel (Van een kerknieuwsredacteur) DAVOS, donderdag „Arbeid is des burgers sieraad" staat er ergens in de buurt met rood en goud op een van de kleur- en fleurwoningen, die als bouw stenen uit een blokkendoos tegen de alpenweiden rusten. Vijfhonderd hier ver zamelde vrijzinnigen namen al gistermorgen vroeg deze vorig-eeuwse wijsheid over en schoven op de tweede congresdag van het IVVC in Davos blijmoedig in de kerkbanken van de St. Jan. En daarna wachtte weer de grote zaal van Hotel Europe met de morgenlezing van de Britse dominee Eric Pyle. Zolang men geschiedenis schrijft, is dat al zo. Tegenstellingen tussen Grieken of Chinezen en barbaren, tussen chris tenen en heidenen tussen Rome en By zantium, katholieken en protestanten. In Europa hebben we het nationalisme leren kennen als een splijtende kracht en vandaag zien we er de sporen van in Afrika. „Maar," zei Gerard, „er zijn niet alleen middelpuntvliedende krach ten". Of eigenlijk stelde hij het positie ver: „Er zijn in de wereld van nu krach ten aan het werk, die tot een eenheid drijven. „De vraag voor theologen is", zei prof. Garrard, „in welke kracht kunnen we nu die van de Heilige Geest onder kennen? Het gaat niet aan, te stellen dat alleen dogmatische religieuze vor men verdeeldheid in de hand werken. Ook binnen de vrijzinnigheid zijn er uiteenlopende uitingsvormen en hier worden afwijkingen niet alleen getole reerd, maar ook verwelkomd. „Anders, maar in grote lijn analoog, stelde prof. Garrard vast, wat in de ochtendzitting al door zijn landgenoot Pyle werd ge poneerd, voor liberale christenen is de medemenselijkheid van het grootste be lang. Voor ons", zei Garrard, „is het vaderschap van God primair, want het brengt ons direct bü de oervraag uit het eerste Bijbelboek „Waar Is uw broeder Abel?". .Niemand kan die vraag ontlopen", aldus Garrard. Hij verweet de eerste christenen minder oog te heb ben gehad voor het „Wij zijn allen broe ders" dan bijvoorbeeld de stoica. „Christenen moeten weten, dat zij hun liefde niet mogen afwegen", zei Gar rard, die van vrijzinnlg-godsdienstigen verwacht, dat ze Dunant s „siamo frstel- li", (wij zijn toch broeders» telkens weer als een nieuwe waarheid willen aan vaarden. Een zware taak voor de rector van het Cheshunt College in Cambridge. Onder volle zon en terwijl vijftien landsvlaggen Davos' Hauptstrasse kleuren honderden congressisten confronteren met „levensproblemen in een verdeelde wereld". Zo stond het in het programma en zo diende de Britse predikant zijn lezing aan. Het bleek dat hij door dicht bij huis te blijven, in casu door de lijn te vol gen van het centrale thema, dat „de eenheid der mensen in een verdeelde wereld" luidt, al spoedig de deelne mers aan dit zeventiende IVVC-tref- fen „had". „Moderne mensen betalen het lot van de angst", zei ds. Pyle ongeveer bij het begin van zijn voordracht. „Men gaat gebukt onder een verlammende vrees voor vernietiging en een totale destruc tie van de menselijke samenleving. „Maar", vond hij, „met gemakkelijke op lossingen (ontwapening zonder meer en anti-geweldbetoging) komen we er n'et". Ds. Pyle wilde dan ook maar het liefst de problemen van vandaag zien in re ligieus perspectief. „Welk licht werpt de godsdienst nu op eigentijdse kwesties?" vroeg hij het congres. Zelf gaf h(j dit antwoord: „Zien naar het voorbeeld Je zus Christus, in wie God wel zeer nabij is en letten op Zijn zelfopofferende lief de". Met nadruk stelde hij: „Het gaat hier dan ook om een liefde die geeft en niet vraagt, geen handelen om be loning, maar een levenswijze. Waarach tige vrijzinnigheid zal hier een basis ge ven, waarop mensen met elkaar mens kunnen zijn. Dat houdt in", oordeelde hij, „dat de eigen veiligheid niet kan berusten op eigen verdienste. Conclusie: doorgaan met elkaar te behandelen in het geloof, dat uitgaat van het koning schap van God. waardoor we als kin deren van God in vrijheid ook de een heid vinden." De middagagenda van de tweede dag typeerde dit congres. De theologen kwa men aan het woord en gelijktijdig was er ruimte geschapen voor een ontmoe ting van de leken. Voor de theologen spraken de Zwitserse hoogleeraar prof. Maag uit Zurich en diens Engelse collega L. A. Garrard. Beiden hadden het over de theologische aspecten van het congresthema. Wij rijn allen broeders „Wat de menselijke verdeeldheid be treft", zei de theoloog Garrard, „is er eigenlijk weinig nieuws onder de zon. Arbeidsvoorwaarden zeevaart goedgekeurd Het college van Rijksbemiddelaars heeft de door werkgevers en werk nemers in de koopvaardij ingediende voorstellen tot het per 1 augustus 1961 wijzigen van enige arbeidsvoor waarden goedgekeurd, aldus deelt de Raad van Bestuur voor de Zeevaart mee. Deze wijzigingen, welke een deel zijn van herzieningsvoor stellen waarover verdere onderhandelingen nog gaande zijn, werden door het bedrijfsleven in de koopvaardij ur gent geacht. Aan de goedkeuring verbond het College o.m. de conditie dat de her nieuwde CAO een looptijd van twee jaren zal moeten hebben, zulks ge rekend van 1 augustus 1961 af. De thans reeds goedgekeurde wijzi gingen betreffen: 1. het toekennen van een halve werkdag verlof voor iedere zaterdagmiddag, waarop, na des middags 12 uur, de bepalingen omtrent de dienst op zee dan wel die op dagen van aankomst en/of vertrek van toepassing zijn, zulks ongeacht de vraag of werkzaamheden verricht dienen te worden en dus op dezelfde overwegingen waarop reeds thans een volle werkdag verlof wordt verleend voor het dienst doen op zon dag onder voornoemde omstandig heden; 2. het tot gelding brengen ener bepa ling dat bij iedere vorm van verlening van vrije tijd, anders dan wegens het genieten van de aarlijkse vakantie met behoud van loon, de zaterdag niet als een hele werkdag verlof, doch als een halve werkdag verlof wordt be schouwd; 3. Een algemene gageverhoging van 10% op het rechtens geldende loon en alle in geld uitgedrukte vaste toelagen daarop 4. een verlenging van het periodieke verlof (de jaarlijkse vakantie) met 3 dagen. „Strijd" om dollars te Punta del Este De worsteling om het leeuwedeel van de steun der Verenigde Staten en van andere landen aan Latijns-Amerika is in de bijeenkomsten der commissies van de ministeriële interamerikaanse economische conferentie te Punta del Este op harde onderhandelingen uit gelopen. De kleine landen van MIdden-Amerika hadden de neiging zich onder de lei ding van Uruguay aan een te sluiten, daar zij vreesden anders onder aan de lijst te komen te staan. Een van de afgevaardigden merkte in dit verband op: „Als er vertegenwoor digers van Brazilië of van Argentinië naar Washington gaan, worden zij rechtstreeks naar het bureau van de minister van Financiën, Douglas Dil lon geleid. Wij moeten in de rij staan" Wantrouwen bracht deze landen ertoe om. met de steun van Cuba, een front- aanval te openen op de ontwerp-over- eenkomst, die door Argentinië, Brazilië Chili. Mexico en Peru met steun van Amerika werd ingediend en als werk basis zou moeten dienen voor het pro gramma van president Kennedy voor de ontwikkeling van Latyns-Amerika. Volgens bepaalde prognoses zullen dit Jaar 180.000 Amerikanen ons land bezoe ken. Dat is slechts 1 o, oo van de totale bevolking van de V S. Nu in Amerika twee mensen een ruimtereis hebben ge maakt, is dus de statistische kans, dat een van beiden naar Nederland komt 1 op 500. Zo'n rekensommetje zegt natuurlek niets. Zo zyn er in Nederland 3.5 mil joen mannen, die sigaren kunnen roken. De kans dat een van hen U een Mar- kant-senoritas van Karei I offreert is dus veel groter. Maar dat zegt ook niets. Koopt U zelf eens zo'n goudglanzend doosje met 20 van die heerlijke, geurige kwaliteitssigaartjes voor f. 2.50. Karei I geeft goud voor een riks. Dat zegt alles! Onderzoek naar moorden in Australisch Nieuw-Guinea Twee hoge bestuursambtenaren zyn per vliegtuig uit Lae in Australisch Nieuw-Guinea vertrokken naar de afge legen bestuurspost Menjamja, ruim 200 km ten oosten van Lae in Zuidoost- Nieuw-Guinea. zy gaan daar een onder zoek instellen naar aanleiding van be richten over het vermoorden van dertig mensen. Dit zouden slachtoffers zijn van een felle interne oorlog tussen leden van de primitieve Koekoekoekoe-stam. De Koekoekoekoe-stam wordt beschouwd als een van de meest oorlogszuchtige stam men van Nieuw-Guinea en woont in een afgelegen gebied van het oostelyk berg land. BRUTALE VROUW „Wilt u voor m(j deze bagage even naar een taxi brengen?", vroeg vrijdag j.l. een 37-jarige Amsterdamse huis vrouw in de hal van het Amsterdamse Centraal Station aan een kruier. De man sjouwde daarop de twee grote koffers en een reistas naar een taxi en de vrouw verdween. De bagage behoorde evenwel n» roworinrr «or, iaan een Amerikaanse familie toe, die Zuldalrlkaanfe regering gevraagd onder! H*" h<'1 lnllch(in"n handelingen te beginnen over de behan- j &e&aan- deling van mensen van Indiase afkomstZe misten niet alleen hun lijfgoed en in de Zuidafrikaanse republiek, zo is gis- dure camera, maar ook een aantal reis- teren in het parlement in New Delhi be- cheques (1500 dollar), totale waarde De Indiërs in Zuid-Afrika kendgemaakt Het verzoek is via de Zuidafrikaanse ambassadeur in Londen gedaan. Het is in overeenstemming met een resolutie die de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in april j.l. heeft aan genomen. In die resolutie werd om on derhandelingen gevraagd, zo verklaarde de parlementaire secretaris van het In diase ministerie van Buitenlandse Zaken Sadath ali Khan. f. 7.000 f. 8.000. Dinsdag kon de vrouw worden aangehouden toen zy een deel van de cheques (waarvan de nummers bekend waren» bij een reisbureau op het. Damrak trachtte te verzilveren. Het zelfde had ze tevoren reeds by een bank gedaan. Hoewel de vrouw aanvankelijk hardnekkig bleef ontkennen, heeft zy vanochtend toch een bekentenis afge legd. zy zal aan de officier van Justitie worden voorgeleid. „MISS" STANNY VAN BAER TERUG UIT AMERIKA De 19-jarige Stannv van Baer uit Am sterdam. die de vorige maand in Long Beach uit 51 mededingsters de titel „Miss internationale Beauty" veroverde, Is gisteren op Schiphol teruggekeerd. Ze werd daar door 'n uitgebreide schare fa milieleden en belangstellenden begroet. Stanny, die voor het behalen van de titel een prijs van 10.000 dollar (f35.000) ontving, achtte de kleine filmcontractjes. die haar werden aangeboden, te riskant om er op in te gaan. Ze meent dat haar toekomst in Nederland minstens zo goed kan zyn. „Het geld zet ik op de bank", maar Ik ben wel van plan een autootje te kopen" zo zei zy. Enkele Parijse modehuizen hebben haar een aanbieding gezonden voor een tournee van 3 maanden door Japan en enkele andere streken in het Verre Oos ten. Waarschynlük begint de reis in januari van het volgend Jaar. nu reeds In vele zeken verkrijgbaar! FANTASTISCH IN ZIJN PRIJSKLASSE; ONTDEKT DOOR: andere ontdekkingen: CAMPARA 40 ct BANDERA 36 ct. (in echt cederhout) (Van onze Parijse correspondent) De president van de republiek Senegal, de heer Senghor. is gister morgen in Parijs aangekomen. Zijn bezoek is van betekenis voor de oplossing van de crisis in Bizerta. Zoals bekend aanvaardt Frankrijk geen enkele bemiddeling of goede diensten over Bizerta, maar wel is het bereid, zoals het gisteravond in Parijs heette, te luisteren naar ..eerlijke makelaars". Onder zulke eerlijke makelaars vallen de Amerikaan Stevenson en de Senegalees Senghor. Tydens de onafhankeiykheidsfeesten van de Ivoorkust, enkele dagen geleden, hebben premier Debré, andere Franse prominenten, Senghor en de president van de Ivoorkust Houphouet-Boigny el kaar in Abidjan ontmoet. Men was het eens over een voorstel dat vry veel leek op wat Stevenson tydens zijn bezoek aan generaal De Gaulle had voorge steld: ontruiming van de stad Bizerta door de Franse troepen, garanties van de Tunesische regering over een vrije circulatie tussen de diverse steunpunten van de oorlogshaven en directe onder handelingen tussen Parys en Tunis. Maar dat voorstel stuitte op verzet van Masmoedi, de Tunesische minister van Voorlichting, die eveneens in Abid jan aanwezig was. Hy verbond er de voorwaarde aan dat Frankrijk zich vast zou leggen op een streefdatum voor de ontruiming van de oorlogsbasis. Die voorwaarde achtte Debré onaanvaard baar, waarop de twaalf Afrikaanse ian- den die vroeger lid waren van de Fran- Vier Portugese soldaten in Kongo aangehouden Kongolese soldaten hebben by Boma in het gebied van Neder-Kongo vier Portugese soldaten uit Angola aange houden. zy zyn voor ondervraging over gebracht naar het Kongolese hoofd kwartier, zo is in Leopoldstad vernomen. De soldaten waren gewapend met ge weren. Generaal Moboetoe, de bevelhebber van het Kongolese leger, heeft gisteren verklaard dat premier Adoela zal moe ten beslissen wat er met het viertal zal gebeuren. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, heeft de Portugese zaakgelastigde bij zich ont boden en hem van het incident op de hoogte gebracht. se gemeenschap (uitgezonderd Guinee en de Mali, die zonder Frankryk hun eigen weg gaan) de hoofden bjjelkaar staken. In beginsel voelden zy weinig voor een vergadering van de Assem blee, omdat zU daar zouden moeten kiezen tussen trouw aan de dekolonisa tie en trouw aan Frankryk. Via Masmoedi werd aan Bourguiba voorgesteld Frankryk de garantie te Ïeven dat na de ontruiming van de oor- ogshaven door de Franse troepen, de basis aan geen andere mogendheid zou worden afgestaan, en dat Frankrijk de haven zou kunnen pachten. Door zulk een Frans-Tunesische overeenkomst zou de soevereiniteit van Tunesië niet wor den aangetast en de wereld van het Westen zou niet beroofd worden van een belangryk steunpunt in de Middel landse Zee. Met dit voorstel is de eerlyke make laar Senghor namens de Afrikaanse groep van twaalf naar Parys gekomen. Mocht er voor 21 augustus geen oplos sing komen over Bizerta, dan acht men het in de Franse hoofdstad niet uit gesloten, dat de twaalf in de Assem blee tegen Frankryk zullen stemmen. Voor Parys zou dat een bittere pil zijn. Maarschalk Konjew in Oost-Duitsland benoemd Maarschalk Konjew van de Sowjet- Unie is benoemd tot opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duits land, zo meldt het Oostduitse pers bureau. Tot nu toe werd deze functie vervuld door generaal Jakoebowski. De maarschalk is van 1955 tot 1960 opperbevelhebber van het Pact van Warschau geweest. Hy nam ontslag om gezondheidsredenen. In een bijzonder aantrekkelijke, maar beslist niet snelle wedstrijd heeft Feijenoord gisteren te Rotterdam voor bijna zestigduizend toeschouwers een overwinning met 41 behaald op de Spaanse eerste divisieclub Valencia. Bij de rust leidden de Rotterdammers al met 20. De zege was, behalve door het betere spel van de landskampioenen voornamelijk te danken aan hun grotere schotvaardigheid. De atletische Spanjaarden hielden het spel vaak te kort en als zy nog eens tot een schot kwamen, dan was de richting meestal verkeerd. De nieuwe aanwinsten van Feyenoord rechtsbuiten Gerard Bergholz en stopper Hans Kraay heb ben in hun eerste wedstrijd voor de Rotterdammers zeker een „voldoende" gehaald. Van opvallend spel was echter noch by de ex-MW'er, noch by de ex- DOS-speler sprake. De enige Feyenoor- der, die onder de maat bleef, was de jeugdige invaller-doelman Kik, die te veel risico's nam. Een tiental minuten voor het einde werd hy by een aanval van de Spanjaarden zodanig gewond, dat hy met een brancard van het veld moest worden gedragen. De eerste doelpunten vielen kort voor rust. In de 41e minuut nam rechtsbinnen Frans Bouwmeester, de bal van rechts buiten Bergholz over en schoot keihard: 10. Drie minuten later bracht Cor van der Gyp met een prachtige kopbal uit een pass van Moulijn de stand op 20. In de tweede minuut na de rust ver kleinde de Spaanse midvoor Waldo de achterstand tot 21. Drie minuten later sloot linksbinnen Bennaars, die na de rust Schouten verving, diagonaal schot: 31. Twee minuten voor het laatste fluitsignaal scoorde Van der Gyp zyn tweede doelpunt en Feijenoords vierde: 4—1. UVS ZONDAG TEGEN RCH Normaal gesproken is het elftal, dat UVS voor zondagmiddag half drie in de Kikkerpolder tegen RCH heeft opgesteld, het team, dat zal pogen in het komende seizoen succes te boeken in de tweede divisie. Het ziet er namelyk als volgt uit: doel: Frits van Duyl; achter: Jan Klui vers, Jac. van Leeuwen; midden: Theo van Kampen, André Hak (weer gecon tracteerd) en George Breitner; voor: Wim van Kampen, Cees van Leeuwen, Jan Verhoeven, Piet van der Lippe en Koos "an Weerlee. Als voorwedstryd voor deze vriend- schappeiyke ontmoeting spoelt het twee de elftal van UVS om half één tegen het eerste team van Docos. LFC met C. v. d. Zeeuw en H. Heijmans tegen Zaandijk Cor van er Zeeuw (ex-UVS) en Henk Heymans (ex-SHS) zullen mor genavond van de party zyn als LFC in de Zaanstreek aantreedt voor een vriendschappelyke wedstrijd tegen Zaan- dyk. De derhalve danig versterkte kanaries verschynen in de volgende opstelling bin nen de krytlynen: doel: A. Kryger; achter: S. Bruggeling en H. Sira; mid den: W. Siera, L. de Jong en J. van der Heyden; voor: A. Heymans, P. de Jong, H. Heymans, C. v .d. Zeeuw en D. Sira. Weer Surinaamse spelers naar Nederland (naar RCH) Twee Surinaamse voetballers, die ver schillende malen voor het nationale elf tal van Suriname zijn uitgekomen, zul len dezer dagen naar Nederland ver trekken. Het zijn de Robin Hoodspelers Poerwo en Chryrill, die voor de Haar lemse vereniging RCH zullen uitkomen. ATLETIEK Krzyszkowiak haalde wereldrecord terug De Olympische kampioen 1960 op de 3000 meter steeple chase, de Pool Zdzis- law Krzyszkowiak, heeft zyn wereld record op dit nummer terug. Op 28 mei van dit jaar verloor hy het aan de Rus Grigori Taran. die tydens wedstrijden te Kiew een tyd deed noteren van 8 min. 31.2 sec., waarmee hij 0.2 sec. sneller was dan Krzyszkowiak. Op wedstryden te Walcz in Noord-Polen kwam Krzysz kowiak gisteren tot een tyd van 8 min. 30.4 sec. en hy mag zich nu wederom wereldrecordhouder noemen. WIELRENNEN Karstens won ook in de Residentie Weer een succes voor Gerben Kars tens! Woensdagavond won hjj in Den Haag een ronde voor amateurs over zestig kilometer, die door de winkeliersvereni ging van de Betje Wolffstraat op touw was gezet. De jeugdige Leidenaar was de snelste in de massale sprint, die deze nogal een tonige koers afsloot. Hy drukte zyn voor wiel met een halve meter voor die van J Meskers over de eindstreep. Voor het overige was het een kwestie van centi meters tussen de nog overgebleven veer tig renners. Ook Bert Zoet zat voorin. Hy plaatste zich vierde. Piet van der Lans kon zich niet onder de eerste tien klasseren. Wel was hy betrokken ge weest by een van de zeer weinige uit- Een Nederlandse auto ramde dezer dagen in Zwitserland het kleine gedenkteken op de plaats waar indertijd de slag bij Frau- bunnen werd geleverd. De inzitten den van de auto kwamen er goed af, maar de wagen en het gedenk teken moesten het zwaar ontgelden. NEDERLANDSE ACTRICE „MISS RAKET" De 1.200 bemanningsleden van de Amerikaanse dovende raketlancerings installatie, de kruiser „Little Rock", heb ben gisteren in de Italiaanse plaats Li- vorno de Nederlandse actrice Antonietta Welnen verkozen tot .Miss Raket". SCHAKEN Open kampioenschap van Nederland Gisteren zyn te Bussum eerst enkele afgebroken partyen in het toernooi om het open schaakkampioenschap van Ne derland uitgespeeld. De resultaten waren: le ronde: Baylor (V.S.)Van den Bosch (Hilversum) 4-4; 2e ronde: Van der Tol (Leeuwarden)-Bredewout (Zwol le) 0-1, Van Eybergen (Bussum)Baylor (V.S.) 4-4. Hoogendoorn (Dordrecht) - Quakkelaar (Oldenzaal) 1-0; 3e ronde: Steffers (Amersfoort)Quakkelaar (Ol denzaal) 1-0, Verholt (Utrecht)—Hoo gendoorn (Dordrecht) 0-1. Daarna werd het toernooi voortgezet met de partyen uit de vyfde ronde: Speier (Nymegen)Van Eybergen (Bussum) 0-1, Hoogendoorn (Dordrecht) Van den Bosch (Hilversum) 1-0, Van Geet (Utrecht)—Bredewout (Zwolle) 1-0, Baylor (V.S.)-Crabbendam (Amsterdam) 0-1. Westra (Leiden)-Van der Tol (Leeu warden) afgebroken, Steffers (Amers foort)Van Donk (Dordrecht) 1-0, Ver- holt (Utrecht)Quakkelaar (Oldenzaal) 1-0. Na vyf ronden heeft Van Eybergen de leiding met 4 punten. Speier. Hoogen doorn en Van Geet delen de tweede plaats met ieder 34 pnt. Crabbendam is vyfde met 3 pnt en Bredewout zesde met 2Va punt. Zonetoernooi in Mariënbad Gisteren werden de afgebroken par tyen voor de 7e en 8e ronde van het zonetoernooi ln Mariënbad uitgespeeld. De resultaten waren: Zevende ronde: Lundquist (Zweden)Szabo (Hong.) 4-4. Olafsson (IJsland)—Niemela (Fin land) 4-4. Uhimann (O.-Dld.)Perez (Spanje) 1-0. 8e ronde: Ghitescu (Roem.)Milic (J.-Sl.) 1-0, Sliwa (Polen)—Blom (Denemarken) 1-0, Lundquist (Zweden)Bobotsow (Buig.) 4-4. Na de achtste ronde luidt de stand: 1. Olafsson (IJsland) 7 pnt; 2. Filip (Tsj.-Sl.) 64 pnt. 3. Uhimann (O.-Dld.) 6 pnt, 4. Ghitescu (Roem.) 5 pnt, 5. Jo- hannessen (Noorw.) 44pnt, 6 t.e.m. 8 Bobotsow (Buig.), Ciric (J.-Sl.) en Sza bo (Hong.) allen 4 pnt. 9 t.e.m. 10 Ba- rendregt (Ned.) en Sliwa (Polen) beiden 34 pnt, 11 t.e.m. 13 Milic (J.-Sl.) Nie mela (Finl.) en Perez (Spanje) allen 3 pnt. 14 t.e.m. 15 Blom (Denemarken) en Gragger (Oostenrijk) beiden 24 pnt, 16. Lundquist (Zweden) 2 pnt. SPORTSPLINTERS Weer zijn er diverse vriendschappe lyke wedstryden gespeeld. De uitslagen waren: RUssel (Frank ryk)Fortuna '54 15, Voronezh (Rus land)Blauw-Wit 10, SC Enschede Borac (J.Slavië) 02. De Belgische Yvonne Reynders is gisteren op het eiland Man wereldkam pioene op de weg geworden, zy legde de tien ronden van 6.224 km af In 1 uur 58 minuten 6,0 seconden. Mej. Reynders won reeds eerder de wereldtitel ln de achtervolging. De Britse titelhoudster Beryl Burton eindigde als tweede en de Luxemburgse winnares van 1958 Elsy Jacobs bezette de derde plaats. Deze drie hadden drie ronden voor het einde een voorsprong genomen. Tot 200 meter voor de streep bleven zy by elkaar, toen de marreerde Yvonne Reynders. Het Bel gische meisje zegevierde met een verschil van 3 lengten. De Russische meisjes Ma ria Lukshina en Aina Puronen werden resp. vierde en vyfde. Van 23 oktober tot en met 11 no vember zal in Zevenaar een internatio naal schaaktoernooi worden gehouden, waaraan 16 spelers zullen deelnemen. Uitgenodigd worden: 5 internationale grootmeesters.3 buitenlandse interna tionale meesters.3 Nederlandse Inter nationale meesters en 5 nationale top- spelers. Wat de grootmeesters betreft, wordt gedacht aan: Donner (Nederland), Gli- gorlc (Joego-Slavië), Larsen (Denemar ken), OXelly (België) en Unzicker (West-Duitsland) looppogingen, die in het begin van de koers hadden plaats gehad. Maar het peloton waakte er wel voor, dat de Sas- senheimer, die als een der favorieten van start was gegaan, een te grote voor sprong kreeg. Trouwens voor niemand was er eer te behalen in een uitloop poging. Dus viel de beslissing pas op de allerlaatste meter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4