Bewind van Ulbriclit is als op zand gebonwd Mail, vrouw en een kind gingen de weg terug naar de Alexanderplatz Rede Westduitse minister Lemmer Gedetineerde wilde ontvluchten, maar het hoefde niet meer.... Patiënt uit ziekenhuis gevlucht naar broodjes winkel Wagenstraat Lonen bevroren van Engels overheidspersoneel BOLS ROOD Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 augustus 1961 Tweede blad no. 30423 (Van onze correspondent) Gistermorgen is de bekende koren molen van Hilvarenbeek door brand vol komen verwoest. Het antieke bouwwerk, dat onder toezicht stond van Monumen tenzorg, zou juist met hulp van Rijk en particulieren worden gerestaureerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade bedraagt f 50.000. De molen was nog in bedrijf. Er was een grote hoeveelheid graan in opge slagen, terwijl er juist een nieuwe ha- mermoleninstallatie in werd aange bracht. De brandweer heeft kunnen voorkomen, dat de wieken, die bij een brand in een molen meestal hard in het rond gaan draaien en dan ook in de om trek nogal wat schade veroorzaken, in beweging kwamen, zodat ze nu nog aan de as hangen. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BOEFJES STALEN F. 7.000 De Haagse politie heeft vijf jongens, in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, aange houden, die in de afgelopen jaren in totaal voor een waarde van f. 7.000 heb ben gestolen. Hun eerste slag sloegen zij in een hotel in Scheveningen en leverde meteen een buit van f. 2500 op; van dit geld maakten z\j een vliegtocht naar Duitsland. De rest van de buit werd suc cessievelijk besteed aan weekeindjes op de Kaag. De aanhouding van een van hen heeft tenslotte tot de opheldering van in totaal negen diefstallen geleid. (Van onze correspondent in Bonn) Het hele Duitse volk moet bereid zijn tot grotere offers en tot volledige solidariteit met de mensen in Oost-Duitsland, zo verklaart de Westdultse minister voor de Hereniging, Lemmer, gisteren voor de radio. De minister deed voorts een beroep op de Russische regering, eindelijk in te zien, dat het regime-Ulbricht niet gewettigd is verdragen te sluiten over de toekomst van Duitse mensen en Duitsland. Een bewind, dat zijn bevolking in een dergelijk tempo ziet verdwijnen, noemde Lemmer als op zand gebouwd. Een massale vlucht van duizend tot tweeduizend mensen per dag. moet wel ongewone oorzaken hebben, aldus Lem mer, die er op wees dat, de vluch telingen alles wat zij bezitten achterla ten, alleen maar om de vrijheid te ver werven. „Zij vluchten als vertwijfelde mensen uit de hopeloosheid", zo zei hij. Het voortgaan van de vluchtelingen stroom noemde de minister griezelig. In dien ondanks alle versperringen en con troles de stroom nog verder aanhoudt, ontstaat er een politieke kortsluiting, die ernstige gevaren met zich mee kan brengen. Ook de Oostduitsers lijken dit in te zien. Vandaag komt hun Volkskammer bijeen om de massale vlucht te bespre ken. Dat maakt, men tenminste op uit het bericht van het Oostduitse persbu reau, dat een stroom resoluties, tele grammen en brieven bij de Volkskam mer zouden zijn binnengekomen, waar in Oostduitse bevolkingsgroepen eifec- tievere maatregelen zouden hebben ge ëist tegen de „mensenhandelaren van Bonn en de grensgangers". In een van de brieven zou gevraagd zjjn de bevolking van Oost-Duitsland en haar verworvenheden beter te be schermen tegen „de misdadige acties van gewetenloze lieden uit het Westen". Ook groeit het aantal stemmen dat een volledige afgrendeling van de sectoren- grens tussen Oost- en West-Berlijn be pleit. Onder anderen deed dit de predi kant Kleinschmidt uit Schwerin voor de Oostduitse televisie. Het aantal vluchtelingen, dat zich gisteren in West-Berlijn meldde, was opnieuw zeer hoog, namelijk 1709. On der hen bevond zich ook de 150.000ste vluchteling, die sinds het begin van dit jaar West-Berlijn binnen kwam. In Groningen wordt hard ge werkt aan de opbouw van de land bouwtentoonstelling „M.G.-61", die eind dezer maand door de minister van Landbouw zal worden geopend. Deze luchtige versiering werd aan gebracht door verkenners. RIA KUYKEN: ÉÉN DAG BARNEVELDS EIERKONINGIN Barneveld heelt gisteren voor de eerste maal de „dag van het ei" ge vierd. Deze begon met de intocht van de eierkoningin: de 26-jarige caba- rettière Ria Kuyken uit Nijmegen. In een open landauer, getrokken door vier schimmels en voorafgegaan door vele landelijke ruiters, maakte zij een tocht door Barneveld. De „eier- vorstin" werd toegejuicht door dui zenden vakantiegangers en onder brak tweemaal haar rijtoer: bij het bejaardenhuis en bij het verpleeg huis. Daar deede zij eieren uit. In de raadzaa' is zij toegesproken door de burgemeester, mr. C. E. E. Kuntze. De echtgenote van Barnevelds burge meester ontving van haar een mand met eieren en diepvrieskippen. De „eierkoningin" bleef de gehele dag in vlaggend Barneveld. 's Middags tra den muziekkorpsen en een boerendans- groep op en waren er volksspelen. Met een gevarieerd avondprogramma is de eerste „dag van het ei" in Ba»- neveld geëindigd. Het ligt in de bedoe ling, deze tot een jaarlijks weerkerend evenement te maken. ANGST IN DE BERLIJNSE ONDERGRONDSE Brochure over het plan-Constantine onvolledig.... (Van onze Parijse correspondent) DOOR BRAND VERWOEST Schade f. 50.000 Advertentie (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Berlijn Dit is nog een verhaal uit de U-bahn, de ondergrondse trein, waarmee deze dagen bange mensen reizen door de ingewanden van de gespleten stad Berlijn. Eergisteren zag ik de Vopo's een vrouw met haar zoontje, die uit West-Berlijn kwamen, uit de trein halen. Gisteren viel dat zo vaak te zien, dat men er haast aan gewend raakte. Het is vooral een techniek van intimidatie, de meesten worden ver hoord. bang gemaakt en dan weer los gelaten. Sommigen halen hun schouders op. anderen komen bleek te voorschijn, hun namen en adressen zijn opgeschreven. Vermoedelijk nemen zij zich voor niet meer of niet meer zo vaak naar West-Berlijn te reizen. Als men het hen voorzichtig vraagt, geven ze liever geen antwoord. Terug, en weer tussen de neonlichten van West-Berlyn, lijkt die benauwdhied eigenlijk overdreven. Maar angst is geen taak van redelijk overleg en dat heb ik gisteren gezien. Op het station Alexanderplatz in Oost- Berlijn stapten een man en een vrouw met hun dochtertje in. Zij hadden zon- dagse kleren aan. hoewel het donderdag was. De man droeg een zware koffer, de vrouw twee volgepakte tassen, het meisje een rugzak. De man zei geen woord, maar zijn gezicht stond zenuw achtig onder zijn zwarte hoed. De vrouw praatte afwezig tegen het kind. haar ogen gingen tersluiks van de ene kant van het vaalverlichte station naar de anere. Het meisje had rode wangen van opwinding. Zelden heb lk drie mensen met zo'n pathetisch hardnekkigheid zien probe ren gewoon te doen. ZU gingen gewoon met de U-bahn een g e w w o n ritje maken. Maar de opvallende on opvallendheid, waarop zij duidelijk da gen hadden gerepeteerd, hun zondagse kleren op een door-de-weekse dag, hun bagage schreeuwden -allemaal één ding uit: vluchtelingen! ZU stapten in de voorste wagon, de vrouw en haar dochtertje gingen zit ten. de man ging met zijn koffer twee meter verderop staan. Misschien had hij te voren gezegd: „Als Jullie gepakt wor den, ga ik mee. Als lk gepakt word, rei zen Jullie gewoon door". Terwijl de trein naar het volgende station ratelde, er stopte en weer doorreed, zag men de man en de vrouwademloos worden van spanning. Zo rolden wU het laatste Oost-station binnen, de Heinrich Hei- nestrasse. Terwijl de trein uitliep, reden wij langs de vijf Vopo's, die altijd mid den op het perron staan, vlak bij hun wachtlokaal. Maar wij zaten in de voor ste wagon, wat kon de man, zijn vrouw en zijn kind gebeuren? Zestig seconden Die vraag heeft hij zichzelf staan stellen gedurende de zestig seconden stoptyd van de trein op dit laatste sta tion In de oost-sector. De Vopo's con troleerden de middelste wagons. De vrouw keek haar man niet aan. zij had zich al overgegeven aan de trein. Het gezicht van de man verstijfde van spanning en angst. Misschien nog tien seconden, misschien nog vijf Toen, een paar tikken van de secondenwijzer verwijderd van een nieuw bestaan, was zijn moed op. HU tilde zyn koffer op en zei tot zün vrouw: „Komm". Zij stapten uit en lieten zich met hun drieën sprakeloos neer op een bank VVD aclit armenwet verouderd De V.V.D. heeft een rapport het licht doen zien over een eventuele vervanging der armenwet. Deze wet dateert van 1912 en men acht die verouderd. Het rapport is het resultaat van het werk ener commissie onder voorzitterschap van prof. mr. C. W. de Vries. commissie heelt in naar rapport met eeii recm op onaersteunuig eisena. i^uar onze Lijd zwanger is vau suciaie i loco's welke de maiviaueie mens mei uuii aiweuaen, meent ue commissie uai Ci.ii rcCiiLSpucnt van de overneia, zonae uc gcuiccutcujae overneia, Wei inuet woi- I ucu ciseiiu. i-ut is een uiivioeisei aer ilioaeine aoiiaaiiteit. i-te Uiuiviuucie üjj- iuiiueie uii-ocanuigiieaen marien iinan- ucie ujjoianu vanwege ue overneia iiuua- 1 laaciija. net algemeen zal deze overheid de b<j<.uuuere nuip van rieiriciijKe insteiini- gwii ui van paT tic ancien met ujj naar iiuipvenening m aamnerzing nemen. uc geineeUi.ciOke oveineia zaï ooz. uuur liaai oennuueiuig Kunnen neipeli. m oyzonaere omstancügneaen kan de oveineiuaiiuip Wuiucn u^gcaciiori ul gcneei woiuen geweigei'u. n»e cuuniiissie ompaalt zien tot net verlenen van n- ïimicieie ojjstand. i_/e commissie meent de organisatie Van ae gemeenlehJrie mstitUten, aie ue bijstand levensonuernoua verlenen, aan ut gemeenieoesturen te moeten veria ten. ue commissie opent de mogelijkheid van een intern aomimstratiei ueroep tegen ae uitspraak van een orgaan, aat byatana weigeiue. De mogeiyaiieiu van beroep op ue Kroon, wexae nu be staat, wordt in het voorstel der com missie opgeneven. ue commissie is niet getreden in de financiële gevolgen van naar voorstel len. KORENMOLEN op het perron. Ik ben naast hen gaan zitten. De Vopo's slenterden langs ons heen en keken ons verbaasd aan, maar zelfs zij zeiden niets. Dat hoefde ook niet meer. Eergisteren heb ik gezien wat terreur was, gisteren zag ik de angst die hij baart. Waarom vlucht een man met zijn vrouw en zfjn kind? Waarom trekken zij hun zondagse kleren aan? Waarom slepen zU in een koffer en een paar tassen hun bezittingen mee, die hfj in West-Duitsland In twee maanden terug zou kunnen verdienen? Waarom capi tuleert hij in de laatste seconden? Wat voor hollende paarden zijn vlucht en angst? Met een medelijden dat pijn deed heb ik het kind. de vrouw en de man op die bank zien zitten. Zijn schouders stonden krom van hopeloosheid. Toen kwam er een trein binnen, die de weg terug ging. De man stond op en ging met zijn vrouw, zijn kind en zijn kof fer een wagon binnen. „Alexander platz". riep de conducteur en blies op zjjn fluit. De Vopo's drentelden voort over het lege perron van het station Heinrich Helnestrasse. In Parijs ls van regeringswege een officiële geïllustreerde brochure versche nen die tot titel draagt: „Het plan- Constantine twee jaar in werking" In de 80 pagina's wordt uiteengezet dat het plan aan 200.0000 mohammedanen per jaar werk verschaft en hun inkom sten verhoogt met 6 pet. In het jaar 1963 zullen 2,5 miljoen kinderen onder wijs genieten. Voor hen zullen 2500 nieu we scholen per jaar en zeven nieuwe lycea worden gebouwd. Ieder jaar zul len 50.000 huizen in de steden en 100.000 huizen op het land in gebruik worden genomen. Eveneens ieder jaar zullen zes ziekenhuizen worden gebouwd, waar van één met 600 bedden. Aan uitga ven zal dit in vyf jaar 20 miljard nieuwe franken kosten. Merkwaardig genoeg staat in de bro chure te lezen, dat men er met deze uitgaven niet zal komen, omdat de ja ren 19651975 voor Algerije beslissend zullen zijn. Men gaat er dus blykbaar van uit dat Algerije in 1975 nog steeds een Franse provincie zal zUn. Ook wordt in de brochure met geen woord mel ding gemaakt van de oorlog die nu reeds zeven jaar aan de gang is. Het geschrift vermeldt evenmin de maat regelen die de regering juist in deze dagen overweegt om een massale repa triëring van Fransen uit Algerye op te vangen en die honderden miljarden zal kosten. Vrijspraak bevrijdde hem van zivare last (Van onze correspondent) In het Huis van Bewaring te Roermond heeft een 26-Jarige grondwerker uit Geleen, die daar het vonnis van de Maastrichtse rechtbank in verband met een reeks inbraken afwachtte, nogal wat opschudding veroorzaakt door zich te laten ontvallen dat hy in Maastricht aan zyn bewaking zou ontsnappen. ZUn voor nemen was, via medegevangenen, ter ore gekomen aan de leiding van het Huis van Bewaring. Toen de man gistermorgen per politie auto van Roermond naar Maastricht werd overgebracht om zUn vonnis aan te horen, kreeg hy drie speciaal geïn strueerde rijkspolitiemannen mee voor zUn bewaking. In Maastricht werd de gedetineerde pas uit de gevangeniswagen gelaten op het plein binnen het hoog- ommuurde Huis van Bewaring, waarna hy. omstuwd door zijn waakzame geleide, omzichtig naar de Maastrichtse rechts zaal werd geleid. Tot voor de president van de rechtbank bleven de bewakers in de onmiddellijke nabyheid van de verdachte, die met Argusogen werd ga degeslagen. De man, tegen wie door de officier van justitie anderhalf jaar gevangenis- vonden in de vaart naar het LJsselmeer straf was geëist, werd echtervryge- niet ver van zijn woning. Het kind is sproken, wegens het ontbreken van het vermoedelUk bij het spelen, mogelijk wettig en overtuigend bewys van zUn door de sterke rukwinden van dinsdag schuld, die verdachte trouwens altijd te water geraakt en verdronken. Het j hardnekkig had ontkend. De plannen jongetje werd gevonden met behulp van voor een ontvluchting, waarvan hy de VERMIST JONGETJE DOOD Het lichaam van de 7-jarige Jurrien Dijkhuizen te Nijkerk die sinds dinsdag, middag werd vermist is vanmorgen ge- bewaking, wel uiterst gering moet heb ben geacht, vielen ineens van de ver dachte af en het vrysprekend vonnis was in dubbel opzicht voor hem de be- vrijding van een zwaar drukkende last. De drie bewakers hebben hun man netje ook met een opgelucht hart naar buiten, naar de vryheid, geleid. De vrij- heid, die gelukkig niet gewelddadig ge nomen werd, maar legaal werd verleend. De rechtbank heeft pas achteraf de re den van het sterke politiegeleide verno men. militaire duikers uit Gorcum. I kansen achteraf, gezien de zeer strenge 1952 het land uit. AARTSBISSCHOP VAN HANKOU OVERLEDEN De aartsbisschop van Hankou, mgr. Giuseppe Rosa, is in het missionarissen- college van Chiampino by Vicenza in Italië op 73-jarige leeftijd overleden. De Chinese communisten zetten mgr. Rosa aanvankelijk gevangen en wezen hem in Door angst gedreven (Van onze Haagse correspondent) Slechts gekleed in een lang, wit hemd, een geblesseerde arm rustend in een mitella, en volkomen overstuur stond woensdagmorgen tegen half tien een ongeveer 26-jarige man voor de toonbank van een broodjeswinkel in de Wagen straat te Den Haag. „Heeft U een vuurtje voor me?", vroeg hü de exploitant van de zaa*. nerveus een „sjekkie" naar de mond brengend. „En een glas water?" heerlijke frisse, schuimende longdrink 5.60 De Engelse minister van Financiën Selwyn Lloyd, heeft gisteren medege deeld, dat de lonen van ongeveer een miljoen man overheidspersoneel „bevro ren" zullen worden. In twee bijeenkom sten met vertegenwoordigers van zeshon derdduizend ambtenaren en van drie honderdveertigduizend arbeiders in dienst van de staat heeft de minister medegedeeld, dat loonsverhogingen, die tijdens de bevriezingsperiode door on derhandelingen tot stand mochten ko men niet eerder'verwezenly kt zullen mo gen worden dan de omstandigheden toe laten. De maatregel is een onderdeel van het soberheidsprogramma dat de vorige maand bekendgemaakt werd. Deens protest tegen Britse boterinvoer per fles GRATIEVERBOEK VONNIS BOMAANSLAG AFGEWEZEN De regering van Suriname heeft aan een comité dat zich had gevormd voor het verzoeken van gratie voor de da ders aan de „bomaanslag" op het sta tenlid J. A. Pengel, medegedeeld dat er voor gratie geen termen aanwezig zyn. De veroordeelden die zich nog in de gevangenis bevinden zyn mr. Arthur Humbert Blom, George Humphrey Nel son Polanen en Richard George Kapel, die resp. werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 4 Vi jaar, 4 jaar en 1 jaar. De straffen werden opgelegd met aftrek van de tijd, die zij van 11 maart 1960 af, reeds in arrest waren. HET SMEULT NOG De Deense regering heeft bij de Britse regering een protestnota ingediend waar in bezwaar wordt gemaakt tegen de toe nemende Britse invoer van boter voor Groot-Brittannië uit niet-traditionele landen. In de nota wordt niet gezegd om welke landen het gaat, maar uit Kopenhagen wordt vernomen, dat behalve Ierland, Finland en Polen vooral sprake is van Frankrijk. Denemarken heeft deze kwes tie reeds eerder zonder succes aan de OEES en de GATT voorgelegd. In de nota wordt erop gewezen, dat de uitvoer uit de landen, die sedert het adres van Denemarken aan de interna tionale organisaties hun verkoop van bo ter naar Groot-Brittannië hebben ver groot, door antidumpingsmaatregelen of contrarechten beperkt kan worden. Door Nieuw-Zeeland is een soortgelyke protestnota by de Britse regering inge diend. IN DE JOHANNAPOLDER De Utrechtse brandweer is gisteren nog de hele dag bezig geweest met het nablussen op het opslagterrein in de Johannapolder, waar duizenden resten blijven smeulen en hier en daar moes ten weer kleine vuurhaardjes uit elkaar worden gehaald. De wind is inmiddels iets van richting veranderd, zodat vele Utrechtenaren nu worden geplaagd door de stand van het brandende en nog steeds rokende rubber. De politie heeft gisteren een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Dit leverde geen resultaat op. aangezien er van de opslagplaats en de loods, waar de brand begon, niets meer over is dan wat verkoolde resten. Enkele mensen van het technische labo ratorium T.N.O. in Delft zullen van daag proberen of zy aanwijzingen om trent de oorzaak kunnen vinden. Bang voor injecties Zoiets hadden ze in de zaak nog nooit beleefd! Waar kwam die man van daan, op blote voeten en gehuld in hemd en draagdoek? Ze kwamen er snel achter: Hy werd verpleegd in het Gemeentelijk Ziekenhuis Zuid wal. En was daar vooral bang geworden voor injecties, schijnt het. Steeds groter werd zyn onrust, die zelfs haast aan groeide tot een angstpsychose. „Ik moet weg zien te komen", moet hy zich in het hoofd hebben gehamerd. Het is hem gelukt. Doodgewoon dooi de achterdeur van het ziekenhuis is hij weggelopen, regelrecht naar de broodjeszaak. Niemand heeft hem on derweg tegengehouden. Dat is vreemd, hy moet over de afstand toch op zijn minst tien minuten een kwartier heb ben gedaan! Communisten inLaos weer in de aanval De vice-premier van de rechtse re gering in Laos, generaal Phoemi Nosa- van, heeft verklaard dat op 7 augustus vijf bataljons linkse troepen een aan val hebben gedaan op een post van de rechtse troepen bij Lao Ngam. Het ra diocontact met de post is sinds de aan val verbroken, maar volgens de com mandant van - de zuidelyke militaire zone trekken de linkse troepen op naar Saravane, de hoofdstad en commando post van de provincie Saue Name. Volgens Westelijke kringen hebben slechts twee of drie compagnieën aan de aanval op Lao Ngam deelgenomen. Volgens de verklaring van de eige naar van de zaak in de Wagenstraat reed toevalligerwijs een surveillancewa gen van de Haagse politie voorby, en omdat men een en ander toch wel eige naardig vond, werden de agenten bin nengeroepen, Tydens het daarop vol gende gesprek is het de man echter ge lukt onder de armen van de Hermandad door te glippen. Prompt zette hy het op een lopen. Wat verderop kon hy in dezelfde straat worden opgevangen. Angstig moet hy hebben geroepen: „Geen spuit, geef me geen spuit!" De agenten namen hem onder hun hoe de en naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, is de patiënt overgebracht naar de Ramaerkliniek, een inrichting voor geestelijk minder validen. In het ziekenhuis Zuidwal was men wat karig met het verstrekken van in lichtingen omtrent de toedracht. Wel licht omdat het de patiënt niet zo heel moeilijk is gevallen, zich naar buiten te begeven Wij vernamen van me dische zijde dat het hier een geestelijk zeer onevenwichtige betrof en dat on middellijk de GGD was ingeschakeld om hem te achterhalen. Dat klopt ech ter niet geheel met de bewering in de broodjeszaak, als zou een politiewa gen „toevallig zijn langs gereden. bessengenever van topklasse! Met sodawater ook een

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3