Kennedy: Oost-West-,top' op dit moment ZINLOOS IMMIGRANTEN VOOR TONNEN OPGELICHT Franco's tegenstanders beginnen „guerrilla" Achterstand op Russen in ruimte wegwerken WEERRERTCHT Werf wil zeereus met verlies bouwen Persconferentie in Washington Bewakers in Amerikaanse vliegtuigen Geheim rapport Nederlander dreef reisbureau maar droeg het geld nooit (Due/ ^ÏCteuws\ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 No. 30423 LEIDSCÜ DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de Amerikaanse vliegtuigen op bin nenlandse en buitenlandse lijnen zullen voortaan gewapende bewakers in burger meevliegen om te voorkomen, dat pira ten zich van de toestellen meester ma ken, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De maatregel geldt niet voor de vliegtuigen, die op Europa vlie gen. Het besluit werd genomen naar aan leiding van het gebeurde met de DC-8 van de Pan American, die woensdag onder dwang: van een uit Algerije af komstige Fransman in Havanna een landing maakte. Deze „luchtpiraat", de 27-jarige Albert Charles Cadon. werd door de Cubaanse autoriteiten in hech tenis genomen en het toestel mocht naar de V.S. terugkeren. Eerder hadden met Cuba sympathiserenden zich van enige Amerikaanse vliegtuigen meester ge maakt, die nu op Cuba worden vastge houden. Vorige week mislukte een der gelijke poging die door een vader en zijn zoon was ondernomen. Intussen is Cadon in de VS. officieel aangeklaagd wegens een „aanslag met een gevaarlijk wapen, met de bedoeling een zware misdaad te begaan". kan President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie in Washing ton verklaard, dat het Westen een topconferentie moet houden als dit van belang zou zijn voor het bundelen van de Westelijke politiek met conferentie tot Berlijn of welk ander vraagstuk dan ook. In een top conferentie van Oost en West zak hij slechts heil als deze zorgvuldig zou zijn voorbereid en kansen biedt op succes. Chroesjtsjows jongste rede bevatte vol gens hem geen'nieuwe voorstellen. Wel had de Russische premier duidelijk la ten blijken dat hij wil onderhandelen. Het was Kennedy's diepe overtuiging dat men alle diplomatieke middelen moet gebruiken om tot een vreedza me oplossing te komen. Wat de conferentie over het staken van de kernproeven betreft merkte de Amerikaanse president op, dat hij van zijn adviseurs een geheim rapport had gekregen .Hieruit had hij kunnen opma ken, dat geen land er zeker van kan zijn dat een natie met een gesloten gemeen schap geen proeven in het geheim doet alser geen systeem van toezicht bestaat zoals het Westen heeft voorgesteld. Hij had zijn onderhandelaar Arthur Dean verzocht op 24 augustus naar Ge- nève terug te keren om daar uit te zoeken of de Russen nu bereid zijn een gewaarborgde overeenkomst over het sta ken van de kernproeven te sluiten. Het moest mogelijk zijn om op korte termijn te vertellen of er enige kans op succes bestaat. Mocht die er niet zijn dan zou Dean naar Washington terugkeren en dan zou de president zelf een pas send besluit nemen. Voorsprong Over het onderzoek van de ruimte zei Kennedy dat de Russen een voor sprong van vele maanden op de Ame rikanen hebben. „Maar wij kunnen onmogelijk toestaan dat een land, dat vijandige plannen tegenover ons hebben, in de ruimte domineert". Kennedy is ervan overtuigd dat de Russische ruimtevaarders rond de aarde hebben gedraaid. Daar de Russen voor liggen op het gebied van de ruimte vaart, kan men nieuwe blijken van hun superioriteit op dit gebied verwach ten. De VS spannen zich echter tot het uiterste in om deze achterstand weg te werken. Biljoenen dollars zijn hiermee gemoeid. De VS hebben vele jaren lang geen grootscheepse poging gedaan op het ge bied van de ruimtevaart. Nu liggen zij achter en betalen zij de prijs voor het feit dat zij de Russen een groot pro paganda voordeel hebben laten uitbuiten. De VS willen dat de ruimte voor vreed zame doeleinden gebruikt wordt.Daarom zullen zij nog dit jaar in de Algemene Vergadering der VN een krachtige po ging doen om dit te bereiken, aldus Kennedy. Russische reactie Uit de opmerkingen, die president Kennedy op zijn persconferentie heeft gemaakt, kan men opmaken dat hij nog steeds een Russische terugtocht ver wacht wat de kwestie-Berlijn betreft, zo meldt Tass. Kennedy heeft gezegd dat Chroesjtsjow in zijn laatste rede geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Maar president Kennedy heeft zelf geen enkel voorstel ingediend, waardoor de oplossing van dit vraagstuk vergemak kelijkt kan worden, aldus Tass. Tsjecho-Slowakije is begonnen met de voorbereiding van alle maatregelen die nodig zijn voor het sluiten van een vredesverdrag met Oost-Duitsland en die geen verder uitstel dulden, zo heeft het centrale comité van de Tsjechische communistische partij meegedeeld. De huidige toestand is onhoudbaar en vraagt om een regeling, aldus het centrale co mité. Slot pag. 2 SCHIETPARTIJ IN NOORD-RHODESIE Bij Chinsali in Noord-Rhodesië zijn drie Afrikanen gedood en één ernstig ge wond, toen de politie het vuur moest openen op een menigte die vanuit een hinderlaag een groep politiemannen en blanken aanviel, zo is gisteren in Sa lisbury bekendgemaakt. De politie begeleidde een groep van tien blanken, o.w. kinderen, naar Chinsali. Het convooi stootte onderweg op een versperring en werd toen aangevallen door Afrikanen die gewapend waren met speren, bijlen, pijl en boog en fietskettingen. De afgelopen dagen zijn in Noord-Rho desië 76 Afrikanen gearresteerd. Ne gentien hunner zijn wegens brand stichting, het veroorzaken van onge regeldheden, verzet tegen de politie en verboden wapenbezit tot straffen va riërend van drie maanden tot drie jaar veroordeeld. Kenneth Kaoenda, de leider van de na tionalistische beweging in Noord-Rho desië, heeft in Dar-es-Salaam, Tangan yika, verklaard dat zijn geduld „vol komen is uitgeput. Ik kan niet passief blijven als de mensen worden neerge schoten". Tragische zaak in Australië De Nederlandse consul-generaal in Melbourne, mr. W. Arriëns wordt thans overstroomd met klachten van naar Australië ge- emigreerde Nederlanders, die bij een reisbureau geld hebben ge spaard voor hun eigen terugtocht naar het vaderland of voor de overtocht van familieleden naar Australië. Gezamenlijk hebben zij en Slot pag. 2 PLAATSELIJK BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Plaatselijk opklaringen maar hier en daar ook enkele buien met een kans op onweer. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind, draaiend naar richtingen tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 AUGUSTUS Zon op: 5.18, onder: 20.11 uur; Maan op: 6.14; onder: 20.38 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.50 en 16.14 uur; laagwater 0.00 en 12.02 uur. STRANDVERVVACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Storing met onweer trekt over ons kustgebied naar het noorden. Morgen weinig of geen buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwesten wind. Overdag 20 graden C. Temperatuur zeewater 17 graden C. Zonnige perioden. Vooruitzichten: rug van hoge druk zal een weekeinde met rustig en vrij goed strandweer brengen. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's ook Britten zeker meer dan een half miljoen gulden naar het reis bureau gebracht. En nu staan de kantoren plotseling leeg en de directeur een Nederlander is spoorloos verdwenen. Vanzelf sprekend zonder een shilling achter te laten Rechercheurs van de politie te Mel bourne zijn onmiddellijk aan een in tensief onderzoek begonnen, dat voor alsnog nog geen resultaat heeft opge leverd. Zij hebben inmiddels reeds de hulp van Interpol ingeroepen, die in de verdwenen Nederlander reeds een oude bekende heeft herkend. Ook met de Ne derlandse politie heeft de man, die nu vele immigranten hun spaarcentjes heeft afgezet, reeds enkele malen te maken gehad. „Wij zitten tot onze nek in de pa pieren door deze kwestie", vertelde mr. Arriëns. „Het is verschrikkelijk, een tragische zaak". Hij zeide, dat de Nederlandse immi granten soms alles hebben verkocht om hun terugreis naar Nederland te kun nen betalen. In goed vertrouwen had den zij dan hun geld aan het reis bureau toevertrouwd, maar het had de scheepvaartmaatschappijen nooit be reikt. Sommigen bemerkten dat pas een dag voor de inscheping naar het va derland. Hoewel de scheepvaartmaatschappijen dus het geld nooit hebben gezien en officieel elk contact met het reis bureau hebben verbroken, hebben zij gelukkig wel de gedane boekingen aan vaard. „Tot dusver zijn alle immigran ten nog vertrokken", verzekerde mr Ar riëns. Dat is dan tenminste nog één lichtpuntje in deze overigens zeer trieste kwestie. In Hoorn werden deze twee bij zonder fraaie geveltjes uit de eventiende eeuw gerestaureerd. Ook het interieur werd zoveel mogelijk overeenkomstig de oude toestand hersteld. De twee panden zullen als een dokterswoning worden ingericht. Pi •inses Irene thans in Merida Na een tocht van enige dagen door Chicken-Itza en TJxmal, historische plaatsen, waar vondsten van grote oudheidkundige waarde zijn gedaan, is Prinses Irene gisteren in Merida aangekomen. Zij maakte de reis in gezelschap van de Mexicaanse presidentsvrouwe De Lopez Mateos en haar dochter Avecita de Lopez Mateos. I Gouverneur Franco Aguilar begroette de Prinses op het vliegveld van Merida en begeleidde haar later naar Uxmal. Tevoren had het gezelschap een be zoek gebracht aan het eiland Cozumel. Hier werd het begroet door gouverneur Merino Fernandez. Na een dag op dit pittoreske eiland te hebben doorgebracht maakte men de vliegtocht naar het plaatsje Merida. VIJFTIEN MIJNWERKERS OMGEKOMEN Vijftien mijnwerkers zijn gisteravond bij een ongeluk in een mijn bij Johan nesburg omgekomen. Een wagen hep halverwege een helling uit de rails en reed daarna met grote snelheid naar beneden. Stanny Baer, die als Miss Hol-ren op Schiphol in ons land terug land in Miami tot Miss Internatio- \met een stralende glimlach, nal werd uitgeroepen, keerde giste- Incident hij Frans-Spaanse grens In Parijs circuleerden gisteren documenten afkomstig van een vroegere generaal van het Spaanse republikeinse leger, waarin een „partisanen-oorlog" wordt afge kondigd tegen het bewind van generaal Franco. De documenten, waaronder brieven aan president Kennedy, premier Mac- millan en president De Gaulle, waren ondertekend door „generaal El Campe- sino, commandant van het leger voor de herovering van de Derde Spaanse Re publiek en van het guerrilla-leger". De inhoud van de papieren werd ge distribueerd onder persbureaus en an dere nieuwsmedia, kort nadat een schiet partij was voorgevallen aan de Frans- Spaanse grens, waarbij elf leden van een sabotagegroep betrokken waren. Een lid Advertentie van de Spaanse Guardia Civil werd daarbij gedood en een tweede gewond. In het document gedateerd 9 augustus, stond: „Vanaf vandaag zijn onze solda ten officieel begonnen aan de bevrijding van ons land". Ook deze verklaring was ondertekend door El Campesino. De ware na^m van deze man is Valentin Gonzalez. In de Spaanse burgeroorlog streed hij tegen Franco. Hij was toen lid van de commu nistische partij. Na de ineenstorting van de republiek en de overwinning van ge neraal Franco, vluchtte El Campesino naar de Sowjet-Unie. Stalin maakte hem honorair maarschalk van het Rode Leger. Later evenwel scheen El Cam pesino in het communisme te zijn be drogen en hoewel hij in 1949 naar Si berië werd verbannen, slaagde hij erin naar het Westen te ontsnappen. De Spaanse troonopvolger Don Jaime, oudste zoon van Koning Alfonso XIII, heeft uit Parijs een brief geschreven naar generaal Franco, waarin hij de troon van zijn voorvaderen opeist. Hij verlangt van Franco een volksstemming in Spanje en zegt er van overtuigd te zijn dat de Spanjaarden zich zullen uitspreken voor de monarchie. vrijetijdsverf kwsliteitsverf Rectoraat Utrecht Prof. dr. H. G. K. Westenbrink is voor 't studiejaar 1961-1962 benoemd tot rector-magnificus van de Rijksuniversi teit te Utrecht. (Van onze Londense correspondent) De wereldberoemde scheepswerf van John Brown, in Glasgow, heeft aangeboden, het oceaanschip dat de Queen Mary zou moeten vervangen, met verlies te bouiven. Dit aanbod werd gedaan om de ar beiders aan het werk te houden. Er heerst grote slapte in de Britse scheepsbouw en bij Brown zijn er thans slechts twee schepen besteld, waarvan de kiel nog moet worden gelegd. Van de zijde van de werf werd verklaard, dat, tenzij deze de op dracht voor het bouwen van de nieu we „Queen" krijgt, het onmogelijk zal zijn de werkgelegenheid te hand haven en de geschoolde arbeids krachten aan de Clyde-oever bijeen te houden. Het is ook in met belang van de aandeelhouders, zo wordt verklaard, Ook de Queen Elisabeth en de Queen Mary, Engelands grootste passagiers schepen, loerden door Brown ge bouwd. De eigenaresse, de Cunard- lijn, heeft vier werven verzocht, in te schrijven voor het nieuioe schip, dat naar schatting 300 miljoen gul den zal gaan kosten. De regering heeft zich bereid ver klaard de maatschappij 180 miljoen gulden te lenen. Frankrijk boycot Assemblee-zitting De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Cou de Murville, heeft in de commissie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering meegedeeld dat de Franse delegatie bij de Verenig de Naties niet zal deelnemen aan het debat van de Algemene Vergadering over de kwestie-Bizerta. De Algemene Vergadering komt op 21 augustus in buitengewone zitting bijeen om de kwestie-Bizerta te bespreken. Uruguay was het 50ste, Zweden het 51- ste land de Verenigde Naties tellen 99 leden dat het oorspronkelijk Afro- Aziatische verzoek om bijeenroeping onderschreef. Couve de Murville verklaarde dat Frankrijk zich in de kwestie-Bizerta „niet kan beklagen over de houding van zijn bondgenoten, integendeel". De Franse regering is steeds bereid geweest rechtstreekse onderhandelingen over Bi- zerta te beginnen en wordt niet geleid door de wens haar greep op Noord- Afrika te behouden, aldus de Frandse bewindsman. Ook Denen vragen EEG-lidmaatscliap Enkele uren nadat de Britse ambas sadeur bij de Europese gemeenschappen het verzoek om opening van onderhan delingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. aan de secretaris-generaal van de raad van ministers had overhandigd, ontving de heer Calmes de Deense am bassadeur. die namens zijn regering het verzoek tot aansluiting van Dene marken overhandigde. Cholera-epidemie in India: 2498 doden Van officiële zijde te Patna is ver nomen dat sedert in mei een cholera- epidemie in de Indiase deelstaat Bihar uitbrak, 2.498 mensen aan deze ziekte zyn overleden. Uit het Leidsch Dagblad van 1 14 Aug. 1861: Nadat de deelnemers aan het feest van het voormalige Leid- sche Jager corps, die van elders moesten komen, zich met de ver schillende reisgelegenheden her waarts hadden begeven, ver- eenigden zich reeds velen met het feestcomité Maandag op Zo- merzorg, waar de muziek der Leidsche schutterij zich liet hoo- ren. Woensdag voormiddag af scheid op Zomerzorg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1