SUNIL SUNIL Laatste nieuws Miss Kiss(t) kust zeepkistcoureur; bejaarden zorgen voor askegels WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG Zomerfeest met vele attraeties RUIM 1400 KINDEREN ZIEN „OPGERUIMD STAAT NETJES" Tarieven van gymnastieklokaal Warmond gaan weer omlaag Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 augustus 1961 Tweede blad no. 30422 De eerste dag van het Wasse naars zomerfeest is dank zij het fraaie weer en dank zij de grote be langstelling voor de verschillende feestelijkheden bijzonder geslaagd. Voordat in de morgenuren de jeugd van Wassenaar op het ter rein aan de Dr. Mansveltkade aan trad voor de traditionele kinder spelen maakte de muziekvereniging Excelsior een feestelijke mars door de straten van het dorp. De kinder spelen trokken veel deelnemers en veel bekijks. Terwijl de jongste jongens en meisjes een steppenrace hielden, waren er voor de ouderen wedstrijden in het zaklo- pen, een bekerrace, een stoelendans, ringsteken op de fiets het eerst aan de trein en ruitergevechten. De Oranje vereniging stelde voor de winnaars weer vele aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Enkele uitslagen: race voor steps: 1. Marga v.d. Zwet, 2. Tony Levert. 3. Robby Bavelaar. Zaklopen: 1. Frank Slats, 2. Rinus v.d. Does, 3. Kees Voorham. Ruitergevechten: 1. Adrie Beyersber- gen, 2. Bennie Borsboom; 3. Harry Oos- terveer. Bekerrace: 1. Willy Hoes; 2. Ankje Nell 3. Nelleke v. d. Ham. Stoelendans: 1. Carla Snelleman; 2. Marijke Bloem 3. Lonneke v.d. Ploeg. Eerst aan de trein: 1. Jan Winnubst; 2. Wim van Leeuwen; 3. Ferry de Bode. Ringsteken op de fiets: 1. Thea Bors boom; 2. Ria van Wissen; 3. Thea Nijp. Zeepkistenrace De zeepkistenrace die voor de tweede keer in de Van Hogendorpstraat ge houden werd, trok een grote menigte toeschouwers. zy hebben zich erg ver maakt met de verrichtingen van de 18 jeugdige coureurs in hun zelfgetimmer- de karretjes, die allemaal 2 keer een be paald parcours moesten afleggen in zo kort mogelijke tijd. Onderweg waren er enkele hindernissen: een brug en een aantal tonnen. De rjjprestatles van de wagentjes worden beproefd doordat eerst een stuk van het parcours „op eigen kracht" moest worden afgelegd alvorens de du- wer in actie mocht komen. De winnaars Jos en Harry Slats wachtte een echte huldiging. Hun werd door „Miss Kiss(t)" een echte lauwerkrans omgehangen. Als Miss Klss(t) fungeerde dit jaar Corrie Rnmeyn, de winnares van het onlangs gehouden teenagersfestival. De gebroeders Slats hadden voor de twee ritten maar 69,4 seconden nodig gehad. Zij werden op de hielen gezeten door Siem v.d. Ham en J. Tolido, die 70 seconden nodig hadden en door Hans van Hoek en Robby Wessel, die 73 secon den voor zich lieten noteren. Sigarenrook In de recreatiezaal van het Sophle- kehuis werd aan het eind van de mid- NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL JU* JUK JOB BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karei Hubertus Maria, zn van J. J. Smits en A. G. M. Bakker; Blanca, dr van J Heemskerk en L. den Os; Maximlllaan Alexander, zn van J. J. Wesselman en S. M. v. d. Berg; Simon Abraham, zn van W. den Oude en G. Blljleven; Nlcolaas, zn van T. Kuljt en J. C. Dekker; Mariene, dr van C. de Zwart en K. Hoek; Antonlus, zn van N. A. H. Onderwater en J. Bee- renfenger; Sophia Bertha Victoria, dr van W. C. v d. Niet en A. Zwaan; Pleter, zn van J. de Vries en B. Durleux; Danielle Noémle Nathalie, dr van A. F. de Waal en G. H. G. Schaaf. OVERLEDEN N. H. Wasserman. 64 Jr. man; M. Boom. 70 Jr. e.v. W. Pardon; A. Alberts. 67 Jr. man; H. van der Velden. 86 Jr. man; G. F. van der Hoogt. 63 Jr. e.v. P. Meljers; G. van Gullk, 73 Jr. man. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 augustus. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling appelen 12-15, andijvie 7-12, augurken 30-1U5, snijbonen 85-130, stambonen 45-70, kroten 16-22, kroten, gekookt 40, rodekool 4.50-12, groenekool 19-23, postelein 6-28, prei 25- 35, spinazie 12-24, komkommers 14, to maten 20-50, uien drielingen 25-40, ld. mlddelfyn 12.70-12.90, ld. grof 11.90 per 100 kg, meloenen 45-120, perziken 12-38, bloemkool 11-42, komkommers 8-24, sla A 3.50-6.30 per 100 stuks, bospeen ÓO-'O per 100 b06. AALSMEER. 9 augustus. C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling GA. Snij bloemen: Gerbera 30-53, Bouvardia 15-23, Chrysanten gr. bl. 40-75, ld. kl. bl. 25-37 per stuk, Freesia 45-75, Cyclamen 65-80, Iris 25-47, Ornlthogalum 20-39, Gladiolen 40-60, Colvlllel 50-78, Dahlia 40-65, Chry santen 120-75 per bos, Rozen: Roselandla 2-7, Parel van Aalsmeer 3-10, Geh. Duis- berg 3-11, Pechtold 2-7, Towny Gold 2-8, Mad. Ofman 2-7, Baccarat 15-30, Monte zuma 6-15, Florlade 6-13, New Yorker 6- 14, Carol 2-8, Gar nette 2-8, Pink Sensa tion 10-21, Sweetheart 4-14, Nymph 10-22 per 6tuk. BARNEVELD, 10 augustus. Coöp. Veluwse Elervelllng Weekaanvoer 1.050.000 stuks, waarvan er thans 336.580 In veiling werden gebracht. Handel: grote traag, kleine normaal. Prijzen per 100 stuks; eieren van 44/48 gram 1 7.30-8.33, van 52/56 gram f 11.25- 13.22; van 60/64 gram f 14.02-14.22, eieren van 64-68 gram f 14.30-14.65. Elervelllng S.B.E.: aanvoer 365.550 st.. handel: grote slecht, kleine vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 54/58 fram f 12.50-13.50. van 58/62 gram f 13.38- 3.85, van 62/65 gram f 13.52-13.95, eende eieren van 65/68 gram f 14.01-16.17, van 87/88 gram f 16.17. Eiermarkt: aanvoer 2.200.000 stuks, han del kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 60/65 gram f 13.75-14.30; alg. prys f 13.95; kilo prijs f 2.25; henneëleren van 41/57 gram f 7.00-13.35. f 1.71, f2.34. Pluim veemarktaanvoer 41.000 stuks, handel kippen normaal, kuikens traag, slachtkippen f 1.35-1.45, slachtkulkens f 1.10-1.40 per kg. GOUDA, 10 augustus. Kaasmarkt; aangevoerd 187 partijen, le kwal. f2.16- 2.44. 2e kwal. f 2.05-2.15 en extra kwal. f 2.25-2.47, alles per kg. Handel kalm. dag een sigarenrookwedstrtfd voor be jaarden gehouden, een nieuw onderdeel van het feestprogramma. Een 14-tal be jaarde rokers meldde zich voor deze wedstrijd waarbij het er om ging een zo lang mogelijke askegel aan de sigaar te houden. De beste prestatie werd geleverd door een bestuurslid van de Oranjevereni ging, de heer A. P. Ruygrok, die op een gegeven ogenblik 62 mm as aan zijn sigaar had. Maar hy nam buiten me dedinging deel. De prijzen werden ge wonnen door de heren B. N. v.d. Does en W. A, Verwoerd, leder met 60 mm as en door J. van Zuylen met 58 mm. In de vooravond waren er aan de dr. Mansveltkade wedstrijden voor ou deren in het kuipjesteken en „het eerst aan de trein". Vele honderden toeschou wers hebben zich kostelijk geamuseerd bij het steeds weer boeiende schouwspel van de bakjes water die zich over de hoofden van de ringstekers leegstortten. De beste ringsteker was A. v.d. Ploeg, die resp. gevolgd werd door Nic. van Leeuwen; P. Knijnenburg en R. l'Ami. Bij de hinderniswedstrijd „het eerst aan de trein" was de uitslag 1. R. Ver meulen 2. P. Knijnenbirg 3. A. van Breemen, 4. P. Knijnenburg en 5. R l'Aml. In het kader van de jeugdvakantiebezigheden hebben hedenochtend ruim 1400 kinderen op de bosweide van de Kikkerpolder en onder begunstiging van heerlijk *omerweer* een paar Keno«S,yke uren beleefd. De Haagse toneelgroep „Spelender wijs" verzorgde hier een opvoering onder de titel „Opgeruimd staat netjes", onder welke leuze in de komende maanden in ons land en ook in onze stad een campagne zal worden gevoerd, welke ten doel heeft de reinheid van de stad te bevorderen. Behalve de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de heer G. Steinbach van de Leidse Jeugdactie, gaven ook de wethouder van de Bedrij ven, mr. J. Drijber en de directeur van de Gem. Reinigingsdienst, de heer H. Hoorn kennelijk geïnspireerd door de titel van het spel van hun be langstelling blijk. De voorzitter van de Commissie voor de Jeugdvakantiebezigheden, de heer J. J. v. d. Huizen, sprak een kort inla dend woord, waarin hij het gemeente bestuur dankte voor de verleende finan ciële medewerking bij het opzetten van deze vakantiebezigheden. Waarderende woorden richtte spreker verder tot het personeel van de Dienst van Gemeente werken en de Plantsoenendienst en aan het adres van de Sportstichting, die tal van voorbereidingen hadden getroffen om de voorstelling op deze plaats mo gelijk te maken. Ook de medewerkers isters) aan de drie weken vakantiebe zigheden werden in deze dank betrokken. Met het spel, dat de jeugd in de cir cussfeer verplaatste en ook een peda gogische inslag had, hebben de jongens en meisjes zich uitstekend geasmuseerd. Alles draaide om Karei Kilo. die het Ruimterecht aan Leidse Universiteit De leeropdracht van mr. D. Goedhuis, buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, die totnutoe inhield onder was te geven in het luchtrecht, is veran derd in een leeropdracht „lucht- en ruimterecht". De Staatscourant van he den bevat een beschikking hiertoe van de minister van Onderwas, Kunsten en W etenschappen Zomerconcert door Symphonisch Kamerorkest Donderdag 17 augustus as. zal in de Remonstrantse Kerk, Hooglandsekerk- gracht 34. een zomerconcert worden ge geven door het Symphonisch Kameror kest. Onder directie van Dick Broekarts speelt dit orkest werken van Telemann, Quanz, Handel, Haydn, Marcello en Bar ber. Aan dit concert wordt solistische medewerking verleend door de organist van de Remonstrantse Kerk. Wim van der Reyden, de hoboïst Rykle van der Heide en Lucius Voorhorst, fluit. Kind viel negen meter VRIJWEL ONGEDEERD Van negen meter viel gistermiddag de anderhalfjarige Sylvia Den Hoed, uit het raam van de ouderlijke woning aan de 3 Octoberstraat. In een onbewaakt ogenblik was het kind in de vensterbank geklauterd. Het heeft kans gezien het haakje van een naar buiten openslaand raam los te maken. Toen het kind zijn evenwicht verloor, tuimelde het negen meter lager op het trottoir. Nadat het meisje door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis was overge bracht, konden artsen tot hun grote ver wondering en tot grote vreugde van de ouders slechts enkele lichte verwondin gen, builen en schrammen, constateren. A. Blankenstein overleden In het Academisch Ziekenhuis is gis teravond overleden de heer A. Blanken stein. De heer Blankenstein werd maan dagmorgen op de Breestraat door een motorrijder gegrepen en tegen het weg dek gesmakt. Het slachtoffer, dat kenne lijk niet voldoende had uitgekeken bij het oversteken, werd met zware verwon dingen aan het hoofd in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. ZILVEREN JUBILEUM BIJ LDM Op 15 augustus a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer J. A. P. Moonen. administratief hoofdambtenaar, bij de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij in dienst trad. UNIVERSITAIRE BENOEMING Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid van 27 juli 1961 is mej. B. Bertels, te rekenen van 1 juli j.l. aangesteld tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse bij het Rijksinstituut voor Farmaco-Therapeu- tisch Onderzoek te Leiden. De drie koffietentkrakers en rijwiel- dieven, die dinsdag door de Leidse po litie werden gegrepen, hebben inmiddels een serie bekentenissen afgelegd. Het drietal is naar Den Haag overgebracht, waar het in het Huis van Bewaring is ingesloten. te doen was om de gage van de arties ten en een verborgen schat ln het oli- fantenhok van Jimbo. Daarbij was Jos Sloddervos een circusartieste, die het met het „Opgeruimd staat netjes" niet zo nauw nam. Telkens weer moest men het haar inpeperen, dat afval en papier snippers thuis horen in de vuilnisbak. Maar ook Karei Kilo werd na een span nende jacht, waarbij het aan reacties van de zijde der Jeugd niet ontbrak, opgeruimd. „Spelenderwijs" heeft haar naam eer aangedaan, want spelender wijs was in dit aardige spel een opvoed kundig lesje verwerkt. Mej. Van Nie- nes zij was wel niet aanwezig heeft, zij het in andere vorm, prompt antwoord gekregen op haar gisteren in ons blad gepubliceerde vragen, t.w. wel ke initiatieven er in het belang van een opgeruimde stad worden genomen. Dit is er in ieder geval één van. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren Peter F., zn van W. A. Box en W. C. Bekker; Gregorlus J. J., zn van J. Dofferhoff en M E. Wouters; Jacque line. dr van J. de MoolJ en G. Heemskerk; Yvonne, dr van J. de MoolJ en G. Heems kerk; Danlëlle G. A., dr van G. Ludema en G. den Otter; José B., dr van P. Lang- hout en T. C. Bod; Yvonne D.. dr van M. C. Stoof en M. W. van den Burgh. Ondertrouwd: H. G. Vermeulen, 33 Jr en M. Star. 26 Jr. Getrouwd: O. L. O. de Witt Wijnen. 26 Jr en Chr. S. Jansen Schoonhoven; M. Safl, 25 Jr en H. A. van Bellen. 21 Jr. Overleden: H. C. van Eldlk, w.v. A. M. Touw; P. Fransz, e.v. J. H. Obdeijn; J. Th. Plek. w.v. W. G. SlllevlB; H. Star. e.v. P. Batenburg. VOORSCHOTEN De vergadering van de woningcom missie. waarop publiek kan worden ont vangen. is verzet van 15 augustus naar 14 augustus. De Zwaluw vloog De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Chrislain Hornu, afstand plm. 192.500 km. Gelost 9.30 uur. met wind stil weer. Aankomst eerste prysduif 12.41.17 uur .snelheid 1005.25 meter per minuut. Aankomst laatste prysduif 13.22.34 uur, snelheid 825.82 meter per minuut. De pryzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1. 4, 6, 14. 38; F. Hen driks 2. 3. 32. 35; A. de Graaf 5. 34; D. Brouwer 7; J. Schrijver 8; M. Paarde- kooper 10, 18, 37; W. Onstenk 11, 12, 20, 23, 29; G. Loo 13. 17, 36; P. N. van Wis sen 15, 28; H. v. d Wal 16, 40; K I. Waasdorp 19,25; P. Belt 21, 30; F. C. van Heusden 22; J. J. Heyne 24, 27, 33; A. EERSTE K.L.M. DC 8 OVER DE POOL Gistermiddag heeft de K.L.M. een DC-8 dienst geopend op haar route AmsterdamTokio via de Noord pool. Tot nu toe gebruikte de maat schappij op deze Poolroute DC-7c machines. Het snellere straalvlieg tuig bespaart veel tijd. Voor de vlucht naar Tokio heeft de DC-8 ongeveer 19 uur en 45 minuten nodig, dat is 12 uur en 15 minuten minder dan de DC-7c. Van woensdag af wordt ook Biak over de Pool per DC-8 bereikbaar. Dan vliegt de Tokio-machine na een landing in de Japanse hoofdstad door naar Biak als eindpunt. Men kan dan binnen 26 uur van Schiphol af Biak bereiken, hetgeen 16 uur en 35 minuten sneller is dan vroeger via de Pool met de DC-7c. Langs de zuidelijke (Aziatische) route vliegen allang DC-8 machines van de KiiM. naar Biak. Op deze lijnen ma ken de straalmachines echter meer tus senlandingen, zodat de reis langer duurt dan via de Pool, n.l. 28 uur en 10 mi nuten. C. de Groot 26; E. Loo 31; D. Maat 39. Verder hield „De Zwaluw" een wed vlucht met jonge duiven vanaf Tregnier, afstand plm. 290 km. Gelost 10 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prijsduif 13.58.45 uur, snelheid 1217.13 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 14.41.40 uur, snelheid 1016.65 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: W. Onstenk 1, 2. 9. 12, 16, 24; H. v. d. Wal 3, 5, 15. 26; J. P. v. d. Assem 4. 6. 19; P. N. van Wissen 7. 10. 20. 23, 25; M. Paardekooper 8, 13, 22; D. Brouwer 11; D. Maat 14; G. Loo 17; F. Hendriks 18; J .Schrijver 21; J. J. Heyne 27. Burgerlijke Stand Geboren: Arnoud A. J., zn van J. J. van der Zalm en L. A. Struijs; Marieke, dr van W. A. Hlddema en J. Ch. van Slinger- landt; Monique J. M., dr van J. H. C. Hootsmans en M. M. B. Janssen; Robert M. S„ zn van M. H. van den Berg en J. H. Gerritsen; Monique, dr van M. K. H. Wagtendonk en E. Teske; Anthonlus L.. zn van J. Th. Parlevliet en M. E. Steenbergen; Lucas Pzn van Th. M. Pelser en J. H. M. van der Veer; Bern- hard P. F., zn van L. van der Pols en J. C. M. van 't Westende. Getrouwd: J. P. Kalishoek en W. L. Koppe. Overleden: E. Looljestljn. 66 Jr, e.v. A. W. Zoetemelk; W. Schrijvers, 46 Jr. WASSENAAR Rouw op kermis H. van Elk begraven Gisteren op de eerste dag van het Wassenaarse zomerfeest, waarvan hij gedurende tientallen jaren een van de belangrijkste organisatoren is geweest, is de heer H. van Elk op de begraaf plaats aan het Plein in Wassenaar naar zijn laatste rustplaats gebracht. Op het kermisterrein aan de Dr. Mansveltkade werd enkele minuten stilte in acht genomen toen in de Dorps kerk aan het Plein een korte rouwdienst gehouden werd. Ds. H. Beker las enkele gedeelten uit de 37e Psalm en uit de brief aan de Thessalonisensen. In zijn toespraak herinnerde de predikant aan de vele activiteiten die de heer van Elk tot zijn 75ste jaar in de Wassenaarse gemeenschap heeft ontwikkeld. Niet al leen weemoed mag daarom de overhand hebben bij dit heengaan, maar ook dankbaarheid moet er zijn voor alles wat de heer van Elk voor zovelen gedaan en betekend heeft. Aan de groeve bad de predikant het Onze Vader en dankte de oudste zoon van de heer van Elk voor de betoonde belangstelling. Bij de droeve plechtig heid was het gemeentebestuur vertegen woordigd door de gemeentesecretaris, de heer K. van Boeijen. Directie en perso neel van de Centrale Boekhouding en de Gemeentebedrijven, waaraan de over ledene ruim 25 jaren verbonden was, waren vertegenwoordigd evenals de Oranjevereniging, de muziekvereniging Excelsior en de VVV Wassenaar. Advertentie NEDERLANDS MEST aytItt Tfrrrr/ WASMIDDEL Voor de eerste maal onder voorzitter schap van waarnemend burgemeester P. M. F. Smolders kwam de raad van War mond in openbare vergadering bijeen. Burgemeester Smolders zei het buiten gewoon prettig te vinden in de gemeente waar hjj jaren als gemeente-secretaris heeft gewerkt, tot waarnemend burge meester te zijn benoemd. Bij de ingekomen stukken was een brief van G.S. met de mededeling, dat in hun openbare vergadering van 14 sep tember verslag zal worden uitgebracht over bezwaren, ingediend tegen de vast gestelde herziening van het plan Zwa nenburgerpolder. De gemeente zal wor den vertegenwoordigd door P. M. F. Smolders, wnd burgemeester; P. F. Ver geer, wethouder M. M. B. Pieterse, secre taris; A. J. P. Bakkers, gemeentearchi tect en van Stad en Landschap ir. W. F. Schut, ir. F. J. Zandvoort en A. P. Schat. Besloten werd tot verlenging van de termijn tot ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen Schip- persdam 6 en 8. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gedane suggestie van de heer Groenendijk een inventarisatie te maken van alle palen, steigers e.d., stelde de voorzitter voor enkele luchtfoto's te laten maken van de gemeente. Dit werkt stukken makkelijker en bovendien zijn dergelijke foto's voor andere doeleinden goed te gebruiken. De raad vond dit een praktisch® oplossing. Aangezien diverse jeugdsportvereni- gingen in financiële moeilijkheden waren gekomen door de verhoging van de ta rieven voor het gebruik van het ge meentelijk gymnastieklokaal, was door deze verenigingen een verzoek ingediend de tarieven wederom te verlagen. Om hieraan tegemoet te komen werden de tarieven voor in deze gemeente gevestig de jeugd- en sportverenigingen die te vens leden hebben, waarvoor zgn. jeugd- subsidie kan worden verkregen (niet zijnde gymnastiekverenigingen) en zo ver deze geen gebruik maken van de in bet lokaal aanwezige gymnastiektoestel- len met ingang van 1 september ver laagd. De begroting van het Wit-Gele Kruis- gebouw is ovesrehreden. Daarom vraagt het bestuur van het W.-G. Kruis de bij drage met f3000 te verhogen. Dit ver zoek werd ingewilligd. Eveneens werd aan de Stichting Zuid Hollands Landschap een subsidie voor een jaar verstrekt van f 1000 voor het bos Huys te Warmont. In verband hiermee vroeg de heer Weyers aan de stichting te verzoeken wat banken in het bos te plaatsen. Met algemene schriftelijke stemming werd de heer Tijdhof benoemd en beëdigd als waarnemend gemeente secretaris. Bij de rondvraag merkte de heer Scheepers op dat de borden voor de voorrangskruising bij de Leebrug wel wat ongustig staan. De heer Van der Kroft vroeg bij het kruispunt Wasbeeklaan een stopgebod in te voeren, Anderhalve ton verduisterd (Van onze correspondent) Er is weer een personeelslid van een bedrijf ln Rotterdam gearresteerd als verdacht van het plegen van een om vangrijke fraude, die ditmaal meer dan anderhalve ton bedraagt. Het is een 52- jarige procuratiehouder van de N.V. W. van Driel's Stoomboot en Transporton dernemingen aan de Maaskade te Rotter dam. Hij werd in zijn woning in het stadsdeel Blijdorp aangehouden. De mal versaties zijn, reeds in 1944 begonnen. Men heeft steeds het volste vertrou wen in hem gehad totdat de directeur van de NV, de heer K. F. H. Wolters over de fraude bij de bank van R. Mees en Zoonen las. De directeur kreeg plot seling het onprettige idee dat zoiets ook wel eens op zijn kantoor kon zijn ge beurd. Hoewel er uiteraard regelmatig controle wordt uitgeoefend bij dit doch terbedrijf van de Staatsmijnen, gaf de directeur opdracht direct- de boeken aan een nauwgezet onderzoek te onderwer pen. De kas klopte, maar reeds spoe dig bleek, dat sommige kasbewijzen niet waren gedekt. Verder kwam uit dat de procuratiehouder een scheepswerf een groot bedrag heeft afhandig gemaakt. Deze werf bouwde een schip voor de onderneming en had daar een termijn van f 80.000 op betaald gekregen. Plot seling verscheen de procuratiehouder bij de directie van de werf. Hij zei, dat die f80.000 een vergissing was. Men had niet meer dan f 40.000 wülen overmaken. De procuratiehouder kreeg een cheque van f 40.000, uit te betalen aan toon der, mee. Hij verzilverde de cheque en stak het geld in eigen zak. Van het geld dat hij zich heeft toe geëigend, heeft hij zich o.a. een auto aangeschaft. Hij gaf aan zjjn vrouw kostbare bontmantels en zijn kinderen deed hij op dure internaten. BEURSOVERZICHT GEDRUKTE STEMMING Amsterdam, 10 augustus Het Damrak heeft vanmiddag de koers daling van gisteren voor de internatio nale waarden verder voortgezet. De ver- liebzen voor de hoofdfondsen bedroegen bij de opening 5 tot 20 punten. Aanwijs bare speciale redenen voor deze gedrukte stemming waren niet aanwezig. Volgens de beurs was Wall Street aansprakelijk voor de koersdaling van het Damrak. Op de Newyorkse beurs lagen de Nederland se hoofdfondsen gisteren flauw in de markt. De flauwe stemming werd in Am sterdam overgenomen. Voor de eigen fondsen was Wall Street gisteren een weinig lager. De stemming op de West- duitse beurzen werkte vandaag geen haussetendentie in de hand omdat de koersen 5 tot 15 punten beneden die van de vorige dag bleven.. Zwitserland en Londen waren ongea nimeerd. De terughoudendheid, waarvan gister enop het Damrak reeds duidelijk sprake was, bleef ook vandaag aanhou den. Een volkomen gebrek aan koopor ders zorgde ervoor dat het geringe aan bod de boventoon voerde. De arbitrage deed vergeefse pogingen om internatio naal tot zaken te komen. Een enkele transactie werd van die zijde in de olie hoek tot stand gebracht. Het meest had Hoogovens vanmiddag te lijden. Hoewel de koers van dit fonds opliep van 909 tot 916, bedroeg het koersverlies, ten op zichte van het vorige slotniveau, toch altijd nog circa 14 punten. Het uitblijven van de Amerikaanse vraag in deze hoek was duidelijk in de koers waarneembaar. Philips op 966 ruim 10 punten beneden de slotkoers van woensdag. Unilever, waarvan van middag nabeurs de eerste halfjaarcijfers 1961 zullen worden bekend gemaakt, Processen-verbaal koelkastenverhuur (Van onze Haagse correspondent) Thans zjjn de eerste processen-ver baal opgemaakt tegen firma's die koel kasten verhuren op zodanige voorwaar den, dat te zijner tijd, als de huurder overgaat tot aankoop, de betaalde huur penningen geheel of gedeeltelijk in min dering kunnen worden gebracht. Reeds geruime tijd werd overwogen een proef proces uit te lokken, maar thans schijnt men bij de Economische Controledienst voldoende aanwijzingen te hebben om te kunnen aantonen, dat de huurover eenkomsten de strekking hebben van een afbetalingsovereenskomst. Twee firma's in Amsterdam zijn voor het verhuren van koelkasten op zulk een contract geverbaliseerd. De ene firma is een combinatie van detailzaken in huis houdelijke elektrische apparaten. Zoals bekend eist de afbetalingsbe schikking een contante betaling van minstens 20 De afbetaling moet dan in maximaal 18 maanden geschieden. De betrokken firma's verhuurden sedert twee maanden koelkasten tegen een prijs van f 1,50 of meer per week. De huurcontracten bevatten de bepaling, dat de koelkast na twee jaar kan wor den gekocht, waarbij dan 70 van de betaalde huurpenningen wordt terugbe taald. Men neemt nu aan, dat bij dit sy steem van verhuren de verplichte eer ste aanbetaling wordt nagelaten, waar door dus de afbetalingsbeschikking wordt overtreden. Er bestaat grote belangstelling voor het proces, dat uit de opgemaakte pro cessen verbaal zal voortvloeien. Vermoe delijk zullen echter nog enige proces sen verbaal volgen. SCHEEPVAARTDIENST INDONESIË—EUROPA Van 21 augustus af zal de Indone sische Staatsscheepvaartmaatschappij Djakarta Lloyd met tien in Polen ge bouwde vrachtschepen van 10.000 ton een maandelijkse dienst op Europa be ginnen. De schepen zullen varen op de route Djakarta. Soerabaja, Makassar, Balikpapan, Djakarta, Bangkok, Bela- wan, Dpiboeti, Suetz, Port-Said, Alex- andrië, Genua, Marseille, Le Havrp, Southampton, Bremen en Hamburg. liep op van 743 tot 748. De Unilever - waarden verloren op deze koers 10 pun ten. AKU hield zich goed; de rayonaan delen waren slechts ruim 3 punten lager op 390. Kon. Olie aan de lage kant op f. 115,10, min f. 2,40 ofwel circa 14 pun ten op de oude omrekeningsbasis. Woensdagavond was de laagste koers voor Philips 990, Unilever 746. Aku 381. Hoogovens 920 en voor Koninklijke Olie f. ;i5. In de Cultuursector viel bitter weinig te beleven. De koersen gaven weinig ver andering te zien. De betere stemming op de vrachtenmarkt was aanleiding om voor de Soheepvaartaandelen een weinig hogere koersen te doen registreren. De omzet in deze sector was echter gering. In de staatsfondsenhoek was de nieuwste lening een kleinigheid in her stel op 98 9/16 (98%) In de lokale afdelingen werden de aandelen van de Ned. Grondbriefbank wederom op 400% geadviseerd. Groot banken lager gevraagd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 augustus Londen 10.10-10.10%, New York 3.60%- 3 60%, Montreal 3.48ft-3.48fi, Parys 73.28%-73.33%. Brussel 7.23%-7.24%, Frankfort 90.26%-90.31%, Stockholm 69.79-69.84, Zürich 83.47-83.52. Milaan 58.07%-58.12%. Kopenhagen 52.21 %- 52.26%, Oslo 50.44-50.49. Wenen 13.95%- 13.96%, Lissabon 12.58%-12.60%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 10 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. hedén 102% 102ft 102% 102 ft 102% 102ft Ned '60 II 4% 102% 102% 100% 100ft 100% 100ft 100% 100ft 98% 98% Ned Grtb. obl. 3% 86%GB Ned '47 3% 95% 95% 98% B 98% Ned. '53 I-n 3% 97% B 96% 96H Ned. '48 3% 90% 92 91 Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3% 91GB 91% Ned '54 I-n 3% 93 93% 93 93% N<>d '55-11 3% 94% 94% B 93 93 Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% 93% Ned. doll. ln. '47 3 90' iGB 90% Ned Inv. cert. 3 99 99 ft 100% lOOftGL 99% Indië *37 A 3 96ft 96 ft Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.bi. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109 108 /er. HVA-my. 123% 122% A.K.U 393% 389 Deli My cert144GB 142.20 Hoogovens eert929% 915% Philips gem. bez. 1006% 995% Unilever cert758 744% Dordtse Petr554% 547% Kon Petr (50 ft f20) 117.50 115.40 Holl. Amer. lyn 148% 149% Java China Paket 155 154% KU.M71.10 70.10 Kon Ned Stoomb. 184% 186 Kon Paket My 146% 148 Stoomvaart My Ned 180 181% Nievelt Goudr eert 158 157% v Ommeren eert 329% 330 Kon Rott Lloyd... 146% 146% Ned. Scheepv Unie 155% 156% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 'dem '48 (3%) 97% 97% R'dam '52-1 (4%) 100% id. id. *37 I-n (3%) 97% Z.-Holland *55 4% 100% Bankwezen Bank N Gem. *58 5% 105% 105% ld. N W_B '52 (4%) 100% 100% BVG rspbr f.500 I97L 197% BVG rspbr "52 147L Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 91% 91% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v heden A'dam *53 3 ïoe 106 A'dam *51 I 2% 89% 89% A'dam *56 I 2% 84% 84% A'dam'56 II 2% 89% 90% A'dam *56 m 2% 95% 96% Eindhoven '54 2% 85% Enschede '54 2%83% 83% Den Haag '52 I 2% 94% Idem n 2% 9334 93% R'dam "52 I 2% 94% 95 Idem n 2% 931,4 Idem '57 2%97% 100% Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl. 1957 2% 97% 98 Zuid-Holland '59 2% 102% 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 245.50 244.50 Amst. Bank 373 378 Cultuurbank 29% 29% Holl. Bank Unie eert 220% 220% Ned. Handelmy 336 340% Rott. Bank 354% 360 Twentsche Bank 315 314 Senembah470 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn615 B 609 Berkei's Patent (v.) 310 307 Borsumy37% Calvé Delft eert 735 725 Electrolasmy343 334 Kon Pap. v. Gelder 373 368 Kon. Ned. Grofsra 162 163 Holl. Constructie ..421 Ing. bur. v. Bouwnyv 252 Intematio 166% 167 Int. Kunststof! Ind 74% 75 v. Kempen en Begeer 128 127 Leidse Woispinnery 630 621 Müller en Co NJ 524 527 Ned. Kabelfabr 585 575 Philips pref.281% 278% Rott Droogdok My 549 545 Sikkens Groep 826 825 Ver. Touwfabrieken 346 347 Walvisvaart 93% 96 Wernlnk'8 Betonmy 184 189% Wilton Feyenouro 275 273 Van Wyk en Heringa 98 98 Zaalberg 138% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r494 479 Kon. Petr. (f.20) 118.50 117.— Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24% Intern NickeJ 83% 81% Anaconda 56% 56 Bethlehem Steel44% 44 Cities Service 54% 54 General Motors 47H 47% Kennecott87% 86ti Republic Steel 63% 63% Shell OU 43% 43% Union Pacific 34ft Un. States Steel 88% 87%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3