POLITIETERREUR IN DE ONDERGRONDSE Westen: tijd nog niet rijp om met de Russen te onderhandelen DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN tg wijzer Weinig na de discussie over autoraces Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 Kommen Sie mit (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Berlijn De Berlijnse ondergrondse verbindt de wereld van de cafés, de winkels en de bioscopen met die van de slagzinnen en de plannen. De U-bahn was, gelijk alle ondergrondsen van de wereld, nooit ee nvrolijke trein, maar een ratelend geel beest, vol vermoeide mensen die bleek werden van zijn licht, naar de voorbijvliegende muren staarden en op hun zorgen kauwden. Maar nuttig was hij wel, hij was één van de laatste draden die een gespleten stad bijeen hield. De U-bahn doet dat vandaag nog, al weet niemand meer hoe lang nog. Want op de stations van Oost-Berlyn staan mannen in uniform, die zich Vopo en Trapo noemen, volkspolitie en transportpolitie. Zij zoeken naar de mensen die genoeg hebben van de slagzinnen en de plannen en die voorgoed op weg zyn naar de winkels en de café's. hadden meegenomen. Zy hadden niets gezien, er was niets gebeurd. Alleen de boodschap van de willekeur was hen niet ontgaan: vandaag de een, morgen de ander. „Kommen Sie mit". Dan rijdt de trein weer verder, Een staat die zich bedient van het verachtelijkste wapen dat er is: politieterreur. zy zoeken met haast nog meer yver naar de grensgangers, mensen die in Oost-Berlyn wonen maar in West-Ber- lyn werken. Hoewel dat de Oostduitse arbeiders- en boerenstaat harde West- duitse marken inbrengt, is het plotse ling een schande geworden. De Oost duitse stalinisten en dat is het absur de hebben hen van de ene dag op de andere tot volksvijanden verklaard. Zy staan bloot aan chicanes en afper sing. zy moeten zich laten registreren als leden zij aan melaatsheid, zij wor den aan Ullbrichts openbare schandpaal genageld. Om te zien hoe dat gaan ben ik tegen het einde van de middag in West- Berlijn in de U-bahn gestapt en naar Oost-Berlijn gereden. De wagen was vol als altijd en de mensen waren moe als altijd en staarden naar de voorby- vliegende muren. Maar één ding was er niet altyd. Op het eerst station in Oost-Berlyn kwam het raam, waardoor ik keek, tot stilstand voor vyf jonge gezichten onder uniformpetten. Niemand van de passagiers keek terug, maar er verstijfde iets in ieders ledematen. Vrouw met zoontje Eén van de vijf Vopo's met een machinepistool schoof met pynigende nonchalance de deur open en kwam naar binnen. Terwijl iedereen voor zich uit bleef kyken, draaide hy zich naar de eerste passagier aan zyn rechterhand. Een 30-jarige vrouw met een gebloem de zomerjurk met een zoontje van een jaar of vyf. Terwyl zyn vier collega's door het raam naar binnen bleven sta ren, met een lichte glimlach op hun gezichten, zei de politieman, zonder de vrouw ook maar één ogenblik aan te kyken: „Is u grensganger?" De vrouw moest eerst slikken, voordat zy kon antwoorden: „Ik? Neen". De politieman zei (alsof hy haar vol strekt niet had gehoord).Kommen Sie mit". De vrouw werd bleek, maar zy nam zonder te protesteren haar zoontje bij de hand en volgde de politieman naar een houten keet, een verhoorlokaal. dat men op het van tegels glimmende Oost duitse U-bahnstations had gezet. De politieman ging voor haar naar binnen, haar zoontje struikelde nog even over de drempel. De vier andere Vopo's volgden langzaam. De laatste keek nog een keer dreigend om naar de trein en sloeg de deur achter zich dicht. Even later floot de conducteur en de trein reed weg. Niets gebeurd Styf van ontzetting heb ik de an dere passagiers aangekeken. Ik wilde hen vragen waarom juist dié vrouw met haar zoontje werd meegenomen. Ieder een in het rytuig kwam uit West-Ber- lyn, het was immers het eerste Oost- berlynse station? Waarom wordt niet iedereen gecontroleerd? Waarom heeft niemand zich met het geval bemoeid? Ik heb iedereen in zyn gezicht ge staard, maar niemand keek terug. Men sen staarden moe en bleek naar de voorbyvliegende muren. Van hun ge zichten was volstrekt niet af te lezen dat er iets gebeurd was, dat vyf politie mannen een vrouw met haar zoontje Grote groep Papoea's komt hier studereu Medio september zullen uit Ned. Nieuw-Guinea 58 Papoea's naar Ne derland gaan om daar op de lands- kosten verder te studeren. Het zijn abituriënten van verschillende scho len en ambtenaren, die reeds bij het gouvernement werkzaam zijn. Deze uitzending is een onderdeel van de versnelde Papoeanisering waarvoor men over enige tijd krach ten nodig zal hebben die in hun werkkring een verder-gaande oplei ding hebben gehad dan Nieuw-Gui nea op het ogenblik kan bieden. Ongeveer 30 van de uit te zenden ambtenaren, die gekozen zijn uit dege nen, die het best staan aangeschreven, zullen geruime tijd onttrokken zyn aan de dienstonderdelen, waarby zy werk zaam zyn. De leiding der betrokken diensten heeft evenwel gemeend, dat de uitzending van zodanig belang is, dat dit bezwaar op de koop toe moet worden genomen. Deze studieuitzending geschiedt voor een voortgezette opleiding van o.a. drie huishoudleraressen, zes medische analis ten, twee radio-monteurs, zes weer dienst-assistenten, acht postbeambten, vijf scheepbouwtechnici en voorts on- derwys aan de hogere tropische land bouwschool te Deventer, opleiding voor tandtechnieker, drukker, zetter, foto graaf. slager, tuinbouwer, voor de bin- nenvissery en verschillende financiële opleidingen. Deze uitzending voor studie-doelein den heeft een ander karakter dan de uitzendingen, die enige malen zijn ge schied voor een algemene oriëntering in Nederland. KOEWEIT KLAAGT De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit heeft zich er in een tele gram aan de Veiligheidsraad over be klaagd dat Irak byna dageiyks zyn bedoeling om Koeweit te annexeren kenbaar maakt. Hy verzoekt zyn tele gram onder de leden van de raad te la ten rondgaan. Advertentie 1SO kansenl Grots HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f.1000.- tot 125.-Zie affiches: Sigaret..? HUNTER I Vissersschip voor communicatie met .Veronica' Radio „Veronica" heeft kort geleden de SCH. 77 aangekocht. Dit schip zal als communicatieboot in de vaart worden gebracht, onder de naam van „Ger- Anna". Het zal proviand, onderdelen etc. vervoeren van Scheveningen naar Radio Veronica en tevens h^t aflossende per soneel vervoeren. Voorheen werden deze diensten waar genomen door da schokker „Ziebe". Dit schip is onlangs afgekeurd. De SCH. 77 was tot december 1960 een Katwykse kotter onder nummer KW. 77, toebehorende aan de heer D. van der Plas te Katwyk aan Zee. Het Westen meent, dat de tijd nog niet rijp is om het initiatief te nemen voor onderhandelingen met de Russen over de kwestie-Berlijn, aldus is van officiële Amerikaanse zijde in Parijs vernomen. Men is het echter volkomen eens over het nemen van het initiatief op het daartoe geschikte tijdstip. Taxichauffeur iu Parijs vermoord (Van onze Paryse correspondent) In het Bois de Boulogne by Parys is gisternacht een taxichauffeur ver moord. Men vond het lichaam van de chauffeur 's morgens om half zes in de auto. De motor draaide nog en ook brandden de stadslichten en een pla fondlampje. De meter wees 23.50 nieuwe frank aan. Het slachtoffer moet zich hevig hebben verzet, getuige de bloed sporen op de weg. Een paar uur tevoren was een andere taxichauffeur eveneens in het Bois de Boulogne aangevallen door twee Alge rijnen, die hem zyn geld afhandig maakten en daarna de vlucht namen. Er gebeuren in Parys zoveel roofover vallen op chauffeurs, dat hun vakbond er al meer dan eens by de politie op heeft aangedrongen de chauffeurs van een revolver te voorzien. Dat verzoek is echter nooit ingewilligd. Tunesië beschuldigt Frankrijk Namens Tunesië heeft Mongi Slim een brief geschreven aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Fransman Ar- mand Berard. Hierin beschildigt Tune sië het Franse leger van nieuwe daden van agressie, zoals het schenden van het Tunesische luchtruim en het onbe- hooriyk optreden tegenover de inwoners van Bizerta. Intussen heeft Zweden laten weten, dat het de oproep van de groep Afri kaanse en Aziatische landen voor een speciale zitting van de Algemene Ver gadering ter bespreking van de kwestie- Bizerta zal steunen. Hierdoor hebben vyftig leden zich voor een dergelyke byeenkomst uitgesproken. Dit aantal is noodzakelijk om de vergadering byeen te kunnen roepen. De Amerikaanse permanente afge vaardigde Stevenson, zette gisteren evenwel zyn pogingen voort om een byeenkomst van de algemene vergade ring te voorkomen. Volgens hem zal een dergelyke byeenkomst schadeiyk zyn voor overleg tussen Frankryk en Tunesië. De Westelijke regeringen menen dat de situatie zich nog niet vol doende heeft ontwikkeld, en dat de recente voorstellen van Chroesjtsjow geen basis voor onderhandelingen vormen. In Amerikaanse regeringskringen ge looft men niet dat onderhandelingen voor 19 september, de verkiezingsdag in West-Duitsland, zullen beginnen. De mi nisters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankryk en West- Duitsland hebben de mogelijkheid van een eerder begin der besprekingen ech ter niet geheel en al uitgesloten. Er is goede voortgang gemaakt by het bepalen van een onderhandelingspositie. Hoe deze positie is werd echter niet ge zegd. Wel is bekend dat zy, onder an dere, de voorstellen die op de Geneefse conferentie van 1959 werden gedaan, omvatten. Deze voorstellen beoogden een hereniging van Duitsland in fasen, met garanties voor de grote mogendheden. Overleg wordt voortgezet Het overleg van de Westelijke minis ters van Buitenlandse Zaken over Beriyn zal waarschijnlyk kort na de opening van de zitting van de Assemblee der Verenigde Naties op 19 september worden voortgezet, aldus is van door gaans goed ingelichte zyde in Londen vernomen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen waarschynlyk de eerste byeenkomsten van de Algemene Verga dering bywonen. De Westduitse minister zal dan naar New York komen om zyn collega's te ontmoeten. Zoals bekend zyn Oost- en West-Duitsland geen lid van de Verenigde Naties. Na de byeenkomst van de vier minis ters in Parys zyn een aantal details ver wezen naar de studiegroep van ambas sadeurs in Washington. Deze groep zal zich ook bezighouden met het Westeiyke antwoord op de Russische nota van 3 augustus. Men verwacht dat het antwoord tegen het einde van deze maand naar Moskou zal worden ge zonden. „Nu Breda 1961" schadepost voor de verzekering Het Stichtingsbestuur van de ten toonstelling „Nu Breda 1961" verwacht dat deze tentoonstelling in totaal on geveer 450.000 bezoekers zal trekken. Dit is 150.000 minder dan men had verwacht, Deze gang van zaken, waaraan, zo meent het bestuur, het slechte weer ge durende de eerste weken grotendeels schuldig is, zal een schadepost beteke nen voor de maatschappy, die een re cetteverzekering met de organisatoren heeft gesloten. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Koorzang. 18.30 Metropole ork. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Viool en gitaar. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Promenade ork.. koren en sol. 21.10 Nieuwe verkenningen ln Zuid-Afrika, lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. "22.55 Boek- bespr. 23.00 Omr. ork. en hobo. 23.45 Gram. 23.55-24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amateursprogr. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Dlscolarla. 19 50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en solist. 21.00 De glazen toren, hoor spel. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sport- act. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Advertentie 4 O v Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 - Tel. 21361 Telef. 21611 LEIDEN - Steenstraat 8 Haarlemmerstraat 204 ALLEEN onze zaak HERENSTRAAT 6 is wegens vakantie GESLOTEN van 14 augustus t/m 19 augustus. Gelijk loon man-vrouw Advies niet unaniem (Van onze Haagse correspondent) In een uitvoerig rapport heeft de Stichting van de Arbeid een advies uit gebracht aan de Staatssecretaris van Socialfe zaken en Volksgezondheid over de wyze, waarop het beginsel van gely- ke beloning voor mannen en vrouwen, zoals dat voortvloeit uit artikel 119 van het EEG-verdrag, zou moeten worden verwezenlykt. Het advies is slechts op één onderdeel gelijkluidend, namelyk over de wenselijkheid dat de aanpassing van de vrouwenionen in ons land gelei- delyk moet geschieden. (Van een onzer redacteuren) „Riskante overbodigheid of dringen de noodzaak?" Wanner we uit de door Herman Kuip- Advertentie i hof nauwelyks geleide wat verwarde dis- W;,nan an fZ,arilriU 1 aa. J cussies voor de V.P.R.O.-televisiecame- W,,nen en Gedistilleerd ra.s oïer autoraces Mn c0nclU5ie louden moeten trekken, dan menen wy, dat de balans naar de ..riskante overbodigheid" doorslaat. Maar erg duidelijk werd het niet. De voorstanders Piet Nortier en coureur Henk van Zalinge wisten nauwelyks meer naar voren te brengen als „Ach, laat ons toch, we doen het nu eenmaal zo graag. Dat er mensen naar onze hobby komen kyken, kunnen wy toch niet helpen, al hebben wy hun geld hard nodig om de dure banen te bekostigen". Trouwens, ook de argumenten, die de tegenstanders de journalisten Pier re Huyskens en A. W. Ganzevoort te berde brachten, waren meer op het gevoel dan op nuchtere, zakeiyke cijfers en feiten gebaseerd. Pas toen het inte ressant begon te worden, toen de heer Ganzevoort nadrukkelyk bestreed, dat alle techn. verbeteringen aan de auto races te dankenz ouden zyn, maar vele zelfs de meeste vooruitgangen in de technische laboratoria van de fa brieken waren uitgebroed, moest er een eind gemaakt worden aan het rustige kibbelpartytje van de heren. Herman Kuiphof besloot met een prachtig staal tje van commerciële televisie. Twee olie- maatschappyen werden voluit genoemd uit dank voor de filmpjes, die zy ter beschikking hadden gesteld! Tevoren had nadat we uitgebreid hadden kunnen kyken naar de omhel zingen van Chroesjtsjow met de jongste astronaut Titow en de frisse charme van diens echtgenote Tamara dok ter A. C. van Swol volkomen terecht de kinderen en de mensen met zwakke zenuwen de kamer uitgestuurd, alvorens hy zyn filmpje over kanker op het scherm liet zetten. Een Amerikaanse rol prent, niet geheel vry te pleiten van sentiment, maar zeker eerlyk en direct aansprekend. Imponerend was ook de dicsipline en de beheersing van de dansers en danseressen, die in actie waren op het folkloristische festival in het Joegosla vische stadje Koper. Wim lbo had ty- dens zyn vakantie op 5 augustus daar een telerecording gemaakt, die hij nu op zyn bekende wat overdreven wyze het Nederlandse publiek voorzette. Weergaloze danskunst, knap, atletisch en bont. maar door het ontbreken van de kleur en de sprookjesachtige en- I tourage op den duur toch een beetje eentonig. Tv-studieclageii in „Oud-Poelgeest" Op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt op 13 en 14 september a.s. de derde byeenkomst van een reeks televisie-stu diedagen gehouden. Het onderwerp is dit maal „Het televisie-amusementspro gramma". Gys Stappershoef, waarnemend hoofd van de televisie-sectie van de VARA, zal een causerie houden over „De ontspan ningsfunctie van de televisie: het amuse mentsprogramma". terwyl de volgende dag Wim lbo „Het kleinkunstprogram ma in de televisie" inleidt. Als afsluiting van deze dagen behan delt prof. dr. C. A. van Peursen „Het verschynsel recreatie en ontspanning in onze maatschappy". De bedoeling van de studiedagen is steeds diegenen byeen te brengen voor een uitwisseling van gedachten, die nauw betrokken zyn by het medium televisie, hetzy als producent, hetzy als leiding gevende aan het „consumeren". Nog meer Katangezen in Leopoldstad Vandaag zyn in Leopoldstad nog drie Katangese senatoren en een afgevaardig de aangekomen. Er bevinden zich nu in totaal 16 Katangese parlementariërs in de Kongolese hoofdstad. Vier o.w. Tsjombe ontbreken nog op het appèl. Geen enkel lid van de delegatie uit Elisabethstad heeft tot nu toe een zit ting van de volksvertegenwoordiging by- gewoond. Een woordvoerder verklaarde dat men op nadere instructies van Tsjombe wachtte. Volgens zegslieden on derhouden de Katangese afgevaardigden geen nauwe betrekkingen met de auto riteiten van de centrale regering. Premier Adoela heeft echter duidelijk laten biyken dat hy van Katanga eist dat het zich achter zyn bewind schaart Naar verluidt is hy volstrekt niet van plan om te onderhandelen. Adoela heeft vandaag de officiële in stallatie van zijn ministers voltooid. Gis teren heeft hij verscheidene leden van zyn kabinet persoonlijk voorgesteld aan de staf van hun ministeries, waarby hy de aftredende ministers dank zegde voor het door hen verrichte werk. In verscheidene redevoeringen prees Adoela de vorige regering, die zoals hy zei in weerwil van de chaotische toe stand de basisstructuur van Kongo had weten te handhaven. JONGE VROUW GESTOKEN De Rykspolitie te Uden heeft een 30- jarige inwoner van Uden gearresteerd, die bekend heeft een jonge vrouw een aantal messteken te hebben toege bracht. De steekparty, die zich afspeel de langs de goederenspoorlijn tussen Boxtel en Gennep, nabij Volkel, is voor het 21-jarige meisje betrekkelijk goed afgelopen: zy kreeg een lichte steek wond in de zy en verwondingen aan een hand. De dader trok een mes, nadat het meisje, dat hij van haar fiets getrokken had, hevig verzet bood tegen een po- Cing tot aanranding. BINNENLAND BIJ onderscheidene Konlnkiyke Be sluiten zijn (wederom) benoemd tot ge woon hoogleraar: met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, ln de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven ln de bio chemie, dr. L. L. M. van Deenen, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit. Tot buitengewoon hoogleraar: voor het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1964 ln de af deling der elektrotechniek aan de tech nische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven ln de hoogfrequentletechnlek. dr. Ir. J. L. van Soest. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen ls benoemd tot hoogleraar ln de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven ln de experimentele endocrinologie, dr. D. de Wied te Groningen. Een meisje van nog geen twee jaar. Jeanette Bastiana Kranenburg, ls gister middag in Hoogvliet ln een sloot bij haar huls verdronken. De kleuter was daar met een Iets ouder vriendinnetje aan het spelen. In aansluiting op de bij de Rijks postspaarbank geopende mogelijkheid om gelden In te leggen op zgn beleggings rekeningen. deelt de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven mede, dat met Ingang van heden bij haar en bij de bij naar aangesloten boerenleen banken eveneens spaargelden op beleg gingsboekjes kunnen worden Ingelegd, waarover een rente van Z/2 per Jaar I wordt vergoed. Na ruim een Jaar van voorbereidin gen zal op woensdagavond 30 augustus a.s. door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen de Inter nationale show .Manifestatie Groei "61". die tot en met 16 september a.s. ln het Groninger Stadspark te bezichtigen ls. worden geopend. BUITENLAND De eerste Westduitse supersonische F104 Starfighter ls startklaar en zal morgen vanaf het fabrleks-vllegterreln bij Ingolstadt worden ingevlogen. Een groep Zuidduitse vliegtuigfabrieken ls ln ok tober jl. met de assemblage van door de Verenigde Staten geleverde onderdelen begonnen. In West-Duitsland zullen 600 StarflghterB ln Amerikaanse licentie ge bouwd worden. De F-104. die speciaal voor Europese doelen ls gewijzigd, kan twee maal de snelheid van het geluid bereiken en als Jacht- en verkenningsvliegtuig ge bruikt worden. Cuba heeft de V.S. opnieuw be schuldigd van het voorbereiden van „agressie en Interventie" en de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ver zocht de kwestie te bespreken. De zitting van de Assemblee begint 19 september. De Cubaanse afgevaardigde, dr. Mario Garcia Inchaustegl. heeft meegedeeld over enkele dagen een memorandum met bijzonderheden over de beschuldiging te zullen publiceren. Het werklozencljfer ln Oostenrijk stond einde Juli op een recordminimum van 36.380 personen van wie 14.226 man nen. Het totaal was ongeveer 10.000 min der dan op hetzelfde tydstlp van vorig: Jaar. uur v.m. Een Portugees oorlogsschip heeft het met wapens geladen Panamese schip „Natal" ln de territoriale wateren van Natal aangehouden en naar Loeanda op gebracht. De kapitein van de Panamees zei dat de wapens niet voor Angola be stemd waren. HIJ had er geen bezwaar tegen naar Loeanda te varen om daar de zaak uit de doeken te doen. West-Duitsland heeft bij een Griekse onderneming oorlogsmateriaal ter waarde van 12 miljoen mark besteld, zo heeft de Griekse minister voor Industrie. Nlkolaos Martis, gisteren bekendgemaakt. De mi nister zei dat de betrokken onderneming nog meer orders uit West-Duitsland ver wacht. die ln totaal een waarde van ruim 4 miljoen mark vertegenwoordigen. Een wervelstorm ln Birma heeft drie dorpen ln het 120 km ten noordoosten van Rangoon gelegen gebied van Waw met de grond gelijk gemaakt. Tien per sonen vonden hierbij de dood. De Russische bioloog prof. Trofim Lysenko, wiens theorieën over de erfeiyk- fceid zeer omstreden zijn. ls gekozen tot voorzitter van het landbouwlnstltuut Lenln. Ten tijde van Stalln kwam Lysenko op de voorgrond door zijn stelling, dat erfelijke eigenschappen kunstmatig kun nen worden veranderd. Na Stallns dood viel hij ln ongenade, maar sinds 1958 wordt hy weer erkend. In het najaar gaat de Oostenrykse televisie „uitzendingen van de Bonds president" geven waarin het staatshoofd naar aanleiding van actuele felten over bepaalde facetten van zyn werk zal spre ken en waarby korte filmopnamen als achtergrond worden ingevoegd. DONDERDAG Prediker: Ds. J. A. Smlnk. 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus V8n de heiligen der laatste dagen. 10.30 MAANDAG Pieterskerk: Orgelbespeling Bé Hollan der. 8 30 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend'. 8 uur nam. BIOSCOPEN Casino: „Een huls vol herrie" (18 Ir). Werkd. 7 en 9.15 uur: zond. 4 45. 7 en 9.15 uur. Dagel. te 2.30 uur „Leven ln de brouwerij". (Ai.). Lldo: „Je komt er wel uit". (A.l.) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Werkd. 10.30-12.30 uur „De mislukte bankroof" (Ai.). Trianon: „Drhfzand der begeerte" (14 Ir). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De bajes ls zo groot" (14 Jr). Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag „De levensroman van Richard Tauber". Luxor: "All hands on deck". (A.l.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „School voor (f)linke Jongens". (A.l.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-Wassenaar Vrydag 8 uur; zater dag 7 en 9.15 uur „Jacht op een Scherp schutter" (14 Jr); zond. 7 en 9.15 uur; maandag en woensdag 8 uur „Salomo en de koningin van Scheba". (14 Jr). Donderdag 8 uur „Marteling van de Nacht". (18 Jr). Zondagmiddag, maan dag, woensdag en donderdagmiddag half drie „Het Koninkryk der Humor". (A.l.). TENTOONSTELLINGEN Hortus: „Aqua-Hortus". Werkdagen 10 uur vm -10 uur n.m; 'sznndags 12—10 uur nam. (t.e.m. 12 augustus). LakenhalEretentoonstelllng Kees Ver- wey Dageiyks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september) Ryk8museum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" (Werkd 1016 uur; 'i zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Cudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd )aar Romeinse be zetting" Werkd van 10-5 uur. zondags van 1-6 uur «tot 20 augustus» Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisen de gevallen: Apotheek „Tot Hulp der MenschheldHooigracht i8. tel. 21060. B(j geen gehoor van Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Fra Dla- volo, komische opera. I. d. pauze (d:21.20) Filmkritiek. VOOR VRIJDAG 11 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 in. NCRV- 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge- wyde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.60 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.-plate nrubriek. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Blaasork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Metropole ork. 14.25 Kamerork. en vlooi. 15.10 Gram. 15.35 Orgel en alt. 16.00 De heldetuln. vraag gesprek. 16.15 Lichte muz. 16.35 Vlooi en plano. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Klaas. muz. 18.20 Gram. 18.50 Regerlngsultz.Wat doet de World University Service, door mr. F. H. Tun- nlssen, algemeen Secretaris van het Ne derlandse W.US. Comité. 19 00 Nws. en weerber. 19.10 Kamermuz. 19.30 Radio krant. 19.50 Zomeravondzang. 20.10 Ge- var. progr. 21.20 Holland Festival 1961: Rotterdams fllharm. ork. en plano. 21.55 Wijd als de wereld, lezingen. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Muzlk. wedstr. 23.10 Holland Festival 1961: Or- gellmprovlsatle. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.40 V. d. kind. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgen- wydlng. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Lichte muz. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Tenor en plano. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte landb. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.60 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Gram. 14.00 Koorzang. 14.30. Kinderboekenschouw. 14.50 Clavecimbel- recltal. 15.05 Liedjes en Koek en el, hoor spel. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.25 Pro- menade-ork. en sol. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Roemeens ork. 18.50 Act. 19 00 V. d. kind. 19.10 Jazzmuz,. VPRO: 19 30 De stad nu. lezing. 19.45 Op bezoek by an deren, gespr. 20.00 Nws. 20.05 Een onge luk zit ln een klein hoekje, klankb. '20.15 Kamermuz. 20.35 Onderwys als basis, le zing. 20.50 Europa één, gespr. VARA: 21.00 Spaanse zlgeunermuz. 21.25 Lichte muz. 22 15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22 40 Paspoortperikelen, klankb. 22.50 Dagsluiting. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23 10 Vergeiykenderwys, muzikaal gesprek. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lyn van 1820 uur) Engelbert Humperdinck „H&nsel und Gretel". Sprookjesopera ln drie bedrijven op tekst van Adelheld Wette. Uitvoeren den: Hansel. Elisabeth Grümmer, mezzo sopraan: Gretel, Elisabeth Schwarzkopf, sopraan; Peter, een bezembinder, hun va der Josef Metternlch, bariton; Gertrud, zyn vrouw Maria von Ilosvav. mezzo-so praan; De toverheks Else Schürhoff, mez zo-sopraan: Het Zandmannetje, De Dauw fee Anny Felbermayer. sopraan: Engelen, kinderen. Koren van de Loughton High School for girls, Essex en Bancroft's. Phll- harmonia Orkest. Dirigent: Herbert von Karajan. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20 00 Weekjourn. AVRO: 20.30 TV-kron. 21.00 Jazzmuz. 21.15 Het geval Berlijn, lezing. 21.35-22.15 Documentair progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Muzlk vragen. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de programma's v d. afgelopen week. 14 00 Hoorsp. 14.30 Gram. 15 00 Amus. muz. 15.30 Cricket. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. Jeugd 1755 Weerber. 8100 Nws. 18.15 In the South-East .19 00 Gevar. progr 19 30 Henry Wood Prome nade conc. (Om 20 50-21 10 Lezing). 22 00 Nws. en comm. 22.30 Planorecital. 22 45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 11.31 Lichte muz. 12 31 Gevar. progr. (Om 13.30 nws. en 13 35 crlcketultsl 13 45 V d. kind. 14 00 V d. vrouw. 14.15 Lichte muz 14.31 Klankb. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en crlcket ultsl. 16 35 Gram. 17 31 Tips en muz. voor de automobilisten. 1800 Gram 18.30 Nws. en act. 18 36 Sportnws. 1845 Hoorsp. 19 00 Nws en Journ. 19.31 Hoorsp 20 00 Hoorsp. 20.31 Gevar. progT 21.00 Gevar. muz. 22.00 Lichte muz 22 30 Nws. en sport. 22.40 Dansmuz. 23.31 Orgelspel 23.55-24 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Planomuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork. conc 14 00 Mlddagconc. 16.00 Orcelrecltal. 17 00 Nws. 17 45 Lichte muz. 19 00 Nws en weerber 19.30 Festival v. Bavreuth 1961: Der fliegende Holl&nder. opera. 21.45 Nws. en weerber. 23.25 Klass. muz. 24 00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 100 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 288 m. 12.00 Nws. 12 10 en 13 35 Gram. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 2152 Gram. 22 48 Granv 23.53-24 00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws 12 02 Gram. 12 30 Weerber. 12.35 Gram 12.50 Beursber. 13.00 Nws 13 15 Gram. 14 00 Gtannl Schicchl. opera. 14.55 Gram. 16.00 Beursber. 1606 Gram. 1630 Ork conc. 1700 Gram. 17.45 Hammondorgelsoel 18.00 Koorzang. 18 10 sold. 18.50 Gram. 1900 Nws. 19 40 Negro-spirituals 20 00 Ork. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55- 23 00 Nws. 484 m.: 13 00 Nws 13.15 Gram. 14 03 Gevar. muz. 15.00 1607 Madame Butter- flv, opera (fragmenten). 17.00 Nws. 17.10 Madame Butterfly, opera (verv.). 18 30 Gram. 19.30 Nws 20 00 Ork. conc. 21.30 Chansons 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d w> IS S 5 sis*1 B ESE SS Amsterdam onbewolkt zzw 4 21 11 0 Den Helder licht bew. wzw 6 18 12 0 Ypenburg licht bew. zw 2 20 11 0 Vlisslngen zwaar bew zzw 4 19 14 0 Eelde mist wstll 20 10 0 De Bilt zwaar bew. w.stll 20 10 0 Twente zwaar bew z 2 22 12 0 Eindhoven zwaar bew. wstll 23 12 0 Z.-Limburg geh. bew. zzw 2 21 12 0 Helsinki onbewolkt w.stil 22 8 0 Stockholm zwaar bew. zw 4 18 11 0.5 Oslo zwaar bew. z 5 19 13 1 Kopenhagen half bew. w.stil 21 11 0 Londen regen wnw 1 16 10 3 Aberdeen licht bew, w.stll 21 10 0 Brussel zwaar bew. w.stll 22 13 0 Luxemburg geh. bew. no 2 21 12 0 Parijs zwaar bew w.stll 24 13 0 Bordeaux zwaar bew. wnw 1 24 14 2 Grenoble zwaar bew. wstll 27 18 0 Nice licht bew. n 4 26 19 0 Berlijn half bew. ozo 1 25 10 0 Frankfort regen n 1 24 13 1 München mist ozo 1 23 14 4 Zürlch motregen w.stll 22 15 8 Genève regenbul zw 1 23 15 5 Locarno zwaar bew. o 1 28 18 0 Wenen onbewolkt w.stll 32 18 0 Innsbruck geh. bew. w.stll 28 14 26 Athene onbewolkt w.stll 24 0 Rome onbewolkt w.stll 35 19 0 Alacclo onbewolkt ono 2 29 1 8 0 Madrid onweer nw 2 29 19 1 Mallorca half bew. no 3 31 22 0 Lissabon IlchA bew. nw 2 23 15 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2