Engels vliegtuig met 34 scholieren neergestort RUSLAND DREIGT MET SUPER-BOM DC-8 (van VS) gedwongen in Havanna te landen Alle 39 inzittenden om het leven gekomen WEERBERICHT Vakantietrip eindigde in ramp Al bij (le start moeilijkheden Ir één etmaal. 1926 vluchtelingen GENERAAL SMITH OVERLEDEN Parijs is waakzaam Halve gebr. kip f 1.95 Hevig vuurgevecht in Cubaans vliegtuig: toestel stort neer PTT neemt in 1963 „simofoon" in dienst Vier zwaargewonden bij verkeersongeluk Italiaanse minister kreeg dreigbrief Vrees voor een OPSTAND in Oost-Duitsland Ut?)ti leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 No. 30422 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: EL A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een gecharterd Engels vliegtuig, een Vickers Viking van de Cunard Eagle Line, met 34 Britse scholieren aan boord, is gistermiddag omstreeks half zes in Noorwegen neergestort. Alle inzittenden, de scholieren, twee leraren en een bemanning van drie koppen, zijn om het leven gekomen. Het wrak werd vanochtend tegen het aanbreken van de dag in de bergen ten noordooster, van Stavanger ontdekt. De machine bleek bij de aanraking met de grond in brand te zijn gevlogen. Het toestel was gistermiddag om technische redenen met zes uur vertraging van London Airport vertrokken. De schooljongens, leerlingen van een middelbare school in Croydon, waren allen twaalf tot zestien jaar oud. Met twee leraren zouden zij een bezoek van een week aan Noorwegen brengen. Het was een opvoedkun dige vakantietrip. In het etmaal van dinsdag tot woens dagnamiddag hebben 1.926 mensen uit- Oost-Berlyn en Oost-Duitsland in West- Berlijn asiel gevraagd, een nieuw hoog tepunt in de niet aflatende vluchtelin genstroom. Gisteren is in Oost-Berlijn de aan gekomen registratie van grensgangers begonnen die een dag of tien in beslag zal nemen. Het gaat in alfabetische volgorde volgens de beginletters der na men. Een uitdrukkelijk verbod voor Oostduitsers en Oostberlijners om in West-Berlijn te werken is nog steeds uitgebleven. Waarnemers veronderstel den dat de Oostduitse autoriteiten een dergelijk verbod niet wenselijk achten omdat daardoor het binnenkomen van westmarken zou worden stopgezet. Een rechter van het Oostduitse op perste gerechtshof is met tien familie leden naar West-Berlijn gevlucht. De rechter, Horst Hetzar, was tevens dis trictsvoorzitter van de C.D.U. in Kope- nick (Oost-Berlijn). Hij verklaarde in West-Berlijn dat hij zich niet meer met de steeds dalende kwaliteit van de rechtsbedeling in Oost-Duitsland kon verenigen. „Men moet zich schamen als men in Óost-Duitsland jurist is", ver klaarde hij. DILLON BIJ FRONDIZI Vandaag brengt de Amerikaanse mi nister van Financiën, Douglas Dillon, een bezoek aan Buenos Aires voor het voeren van besprekingen met president Frondizi over economische vraagstuk ken, welke zowel de Verenigde Staten als Argentinië betreffen Ook vraagstuk ken, die verband houden met de positie van Argentinië in het ontwikkelings programma voor Latijns-Amerika van president Kennedy, zullen ter sprase ko men. Het toestel had oorspronkelijk gister ochtend om half negen van London Airport moeten vertrekken, maar we gens technische moeilijkheden werd het vertrek tot half drie vertraagd. Het moest om vijf uur half zes op Sola, het vliegveld van Stavanger. aankomen. Acht minuten voor de landing had de piloot geseind, dat hij ging dalen. Daarna verloor het vliegveld alle con tact met het toestel. Het weer in het betrokken gebied was bar slecht, er woei een harde wind en de regen stroomde neer. Slecht zicht Onmiddellijk nadat het vliegtuig werd vermist, begonnen schepen en vlieg tuigen, waaronder helikopters en een toestel van het Britse kustcommando een intensieve speurtocht. Waarschijn lijk als gevolg van het slechte zicht slaagde men er vannacht niet in het wrak op te sporen. Pas vanmorgen vond men in de ber gen het uitgebrande toestel. Onmiddel lijk gingen reddingsploegen en troepen op weg naar de plaats van de ramp. Maar hun hulp mocht niet meer ba ten. Een lid van een militaire reddings ploeg belde in de loop van de ochtend het Noorse persbureau NTB op met de mededeling, dat er bij het wrak geen overlevenden waren aangetroffen. De ramp heeft 39 mensenlevens geëist. Tot de bemanning behoorde ook een ste wardess. Aangenomen wordt, dat zich aan boord van het verongelukte Britse vliegtuig motorstoring heeft voorgedaan. Naast veel uitbundige vrolijkheid en geestdrift heeft ook de harde, onmenselijke grimmigheid van het politieke en militaire pokerspel gisteren gesproken bij de ontvangst van Titow in Moskou. Chroesjt- sjow hield een dreigende rede, waarin hij het Westen zoals gebruikelijk beschuldigde van oorlogshitserij en voorbereiding van de ondergang der mensheid. Zijn sterkste dreigement was, dat de Russische geleerden overwegen een bom te vervaardigen met een explosieve kracht van honderdmiljoen ton T.N.T. en een raket om deze op iedere gewenste plaats op aarde af te leveren. Een dergelijke bom zou een haast on voorstelbaar verwoestend vermogen heb ben. De explosieve kracht komt overeen met die van 100.000.000.000 kg trinytroto- ilueen of kortweg trotyl, de krachtigste „conventionele" springstof. De eerste in de wereldoorlog gebruikte atoombom, die Hirosjima verwoestte, had een explosie ve kracht van ongeveer een miljoen ton T.N.T de waterstofbom die bij Bi kini tot ontploffing werd gebracht had een geschatte explosieve kracht van 15 miljoen ton T.N.T. Bij een dergelijke bom wordt een landstreek tot op 15 kilo meter afstand van de explosie volkomen platgelegd, terwijl nog vijftien kilometer verder vrijwel alle gebouwen zullen in storten. Op honderden kilometers af stand van de explosie zou nog zware radioactieve besmetting optreden. De bom waarmee Chroesjtsjow dreigde Is echter nog vele malen zwaarder, en verwacht moet worden, dat daarmee een gebied zo groot als geheel Nederland in één klap volkomen weggevaagd ?ou kun nen worden, terwijl vrijwel geheel West Europa door de secundaire gevolgen als de radioactieve besmetting voor geruime tijd onbewoonbaar zou worden. De ge volgen zijn niet recht evenredig met de explosieve kracht. Het gebruik van één zo'n bom zou onder bepaalde ongunstige omstandigheden het leven van honder den miljoenen mensen kunnen kosten, wanneer het helse wapen boven West Europa tot onploffing zou komen Het is overigens nir-t het Westen, maar Rusland geweest, dat gisteren met dit apocalyptische wapen dreigde! Ruimtevaarder majoor Gherman Titow wordt op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou begroet door zijn echtgenote Tamara. Titow moest gisteren na de verwelkoming door Chroesjtsjow en andere par- t-7functionarissen en zijn familie de hulde van miljoenen ondergaan op het Rode Plein in Moskou. De Amerikaanse generaal Walter Be dell Smith die tijdens de oorlog staf chef van generaal Eisenhower in Euro pa is geweest, is gisteravond op 65-ja- rige leeftijd in het Walter-Reed-zieken- huis te Washington overleden. Genraal Smith rs van 1946 tot 1949 ambassadeur in Moskou geweest en van 1S50 tot 1953 hoofd van de centrale in lichtingendienst. Daarna was hij onder president Eisenhower nog twee jaar on derminister van Buitenlandse Zaken. (Van onze Parijse correspondent) Vandaag zijn generaal De Gaulle en premier Debré voor korte tijd met va kantie gegaan. In Parijs zijn de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Landsverdediging op hun post gebleven. Men zag in Parijs in de loop van gis teren verscheidene compagnieën van de C.R.S. (marechausee-troepen) uit de provincie aankomen. In verband met de putsch-geruchten is ook de politie ver sterkt. De vakbonden hebben hun leden aangemaand om tegen de 15e augustus (Maria Hemelvaart) op hun hoede te zijn. Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN KANS OP ONWEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of onweer. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 augustus Zon op; 5.16 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: 5.12 uur; onder 20.11 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.15 en 15.41 uur, laagwater 11.25 en 23.46 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Kleine onweersstoringen kunnen ons uit Frankrijk bereiken. Overigens rustig en vrij goed strandweer Zonnige perio den, zwakke wind. Overdag 20 graden C. Zeewater 17 gTaden C. Vooruitzichten: vrij goed strandweer, echter met kans op buien. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Twee gevallen van luclitpiraterij Een Franse Algerijn, Cadon, heeft gisteren de bemanning van een Douglas DC-8 straalverkeers- vliegtuig van de Pan American World Airways gedwongen uit te wijken naar Cuba en op het vlieg veld van Havanna te landen. Het toestel was met 72 passagiers en negen bemanningsleden op weg van de stad Mexico naar Guate mala. De Cubaanse autoriteiten gaven het toestel toestemming weer te vertrekken, naar Radio- Havanna meldde, „uit eerbied voor de minister van Buitenlandse Zaken van Colombië", Turbay Ajala, die zich aan boord bevond. Toch was het vliegtuig nog gedoemd een aantal uren op het vliegveld van Havanna te blijven omdat zonder sa mengeperste lucht de vier straalmotoren niet weer op gang gebracht konden worden. Pas nadat een vliegtuig flessen i samengeperste lucht uit Miami had aan gevoerd. kon de DS-3 opstijgen en naar Miami vliegen waar her. zonder verdere avonturen veilig landde, j Een directeur van de Panam, Mor rison, heeft in Miami meegedeeld dat j Cadon enkele minuten nadat het vlieg- tuig was opgestegen van het vliegveld Telefonisch bereikbaar op het strand (Van onze Haagse correspondent) In 1963 hoopt de P.T.T. de dienst te beginnen met de simofoon, een apparaat waarmee de automobilisten en anderen, die door hun ambulante werk niet tele fonisch bereikbaar zyn, draadloos kun nen worden opgeroepen zich in verbin ding te stellen met een telefoonabonnee. De simofoon is uitsluitend ontvang apparaat, zodat de opgeroepene zich van een gewoon telefoontoestel (in een cel of by een particulier) zal moeten be dienen om contact tot stand te brengen met de persoon die heeft „gebeld" Op dit punt verschilt de simofoon dus van de mobilofoon, welke in staat stelt zelf te zenden. De simofoon kan echter niet worden afgeluisterd, de mobilofoon wel. Het nieuwe instrument heelt een ge wicht van 4'L> kg en is dus gemakkelijk draagbaar. In een auto wordt het gevoed door de auto-accu, daarbuiten door in gebouwde batterijen. Men zal dus in de nabije toekomst ook op het strand „ge beld" kunnen worden. Gisteravond omstreeks halfnegen is bij Elburg een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarby vier personen zwaar wer den gewond. Een personenauto, bestuurd door de heer J. H. van Dijk uit Zeist, op weg naar Harderwijk reed in volle vaart te gen een bestelauto, die komende van Dronten in de richting Elburg reed In de bestelauto, bestuurd door de heer H. Liefers uit Wapenveld, zaten vier ar beiders werkzaam in oostelijk Flevoland, H. Gelderman uit Wapenveld, J. Huis kamp uit Heerde, J. Bronsink uit Epe en G. Visser uit Welsum. De bestelauto sloeg over de Kop ,en de inzittenden werden eruit geslingerd. De bestuurder van de personenauto zat bekneld. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, evenals vijf ambulancewagens. Drie personen uit de bestelwagen en ce bestuurder van de personenauto zijn met zeer ernstige verwondingen naar het So- fiaziekenhuis in Zwolle vervoerd. De bestuurder van de personenauto verkeerde waarschijnlijk in de mening dat hij op een voorrangsweg reed. Dit was echter niet het geval. Het zusterschip van de ..Tina Scarlettde grote veerboot, die vorig jaar bij Lobith op de Rijn uit brandde. is gisteren via ons land naar Denemarken gevaren. Het schip op sleeptouw op de Waal bij Nijmegen. De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken Mario Scelba, heeft giste ren verklaard dat hy een dreigbrief heeft ontvangen van „Zuidtiroolse terro risten" waarin met „onvermijdelijk" bloedvergieten wordt bedreigd, indien hij niet voor 10 augustus (vandaag) verbete ring zou orengen ui de behandeling van de gearresteerde terroristen, die volgens de beweringen door employees vn de Italiaanse veiligheidsdienst worde., mis handeld. De Italiaanse staatsman legde de brief met de woorden „niet belangrijk slechts een vodje papier" terzijde en weigerde verder commentaar op de in houd, welke naar verluidde was onder tekend met „de vrijheidsstrijders van Alto Adige". De New York Times meldt vandaag dat de Amerikaanse regering zich bezorgd maakt over het gevaar van een op stand in Oost-Duitsland. President Kennedy en z\jn medewerkers vrezen een dergelijke opstan 1 tegen het com munistische bewind. De Amerikaanse regering vindt deze mogelijkheid van een opstand het gevaarlijkste aspect van de huidige tegenstelling van Oost en West over Duitsland en Berlijn. Gevreesd wordt dat door een toevallige samenloop van omstandigheden poli tieke en economische spanningen in Oost-Duitsland tot een explosie zullen leiden die de Sowjet-Unie, West-Duits- land en de Verenigde Staten zullen nopen snel beslissingen te nemen over militaire inmenging. Men overweegt daarbij in Washington, aldus de New "ork Times, dat zolang de vluchtwegen naar het Westen open zyn, jonge en opstandige Duit sers cr de voorkeur aan zullen geven uit te wyken. De vluchtelingen die de laatste dagen West-Berlijn binnen komen maken melding van toenemen de kwelling van de bevolking. President Kennedy heeft opdracht ge geven dat niets mag worden gedaan dat het uitbreken van gewelddaden in Oost-Duitsland kan bevorderen. Ook de Westduitse regering houdt zich in bij de propaganda vooi het Oosten. Toch blijft de vrees in Washington voor het uitbreken van wanordelijk heden, zoals op 17 juni 1953, bestaan, aldus de New York Times. De tekst werd niet officieel gepubli ceerd, noch kon een officiële bevestiging van de bedreiging met een nieuwe golf van terreur in Alto Adige worden ver kregen. van Mexico, de steward had gedwongen hem toegang te verlenen tot de stuurhut. Daar dwong hij de gezagvoerder met gevaarlijke manipulaties met een revol ver koers te zetten naar Havanna. Na dat het toestel daar was geland, heb ben Cubaanse autoriteiten de Franse Algeryn gearresteerd en ontwapend. Volgens radio-Havanna is de Cubaan se regering van oordeel dat de Verenig de Staten maatregelen moeten nemen om „dergelijke piratendaden" te voor komen. Morisson heeft nog gezegd dat passa giers en bemanningsleden in Havanna heel goed zijn behandeld. Volgens hem was er geen sprake van een komplot. Passagiers hebben na aankomst in Miami meegedeeld dat minister-presi dent Fidel Castro en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Paul Roa. op het vliegveld aanwezig waren toen de DS-8 vertrok. Zy schudden minister Turbay, een uitgesproken tegenstander van het regime van Castro de hand. Neergestort Een tweemotorige Curtis C-46 van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij Aero- vias is gisteren nabij Havanna neer gestort, nadat Cubaanse tegenrevolutio- nairen hadden gepoogd zich van het toestel meester te maken. Dit leidde tot een hevige uitwisseling van schoten in de bestuprdershut, met als gevolg het neerstorten van het toestel. De bestuurder van de Curtis, gezag voerder José Eusebio Alvarez del Rega- to, een der meest ervaren Cubaanse vliegers, is bij dit incident om het leven gekomen. Het vliegtuig was van het eiland Pi nos („het eiland der pijnbomen") naar Havanna vertrokken. Het had, als alie Cubaanse burgervliegtuigen, een gewa pende macht aan boord. Men weet nog niet wat er van de achttien passagiers is geworden. Het toestel heeft klaarblijkelijk nog gepoogd op een militair vliegveld te landen. Dit is echter niet gelukt, om dat het teveel aan hoogte had verlo ren. Bezoek van vice-admiraal F. Ruge aan ons land Gistermorgen is op het Marinevlieg kamp Valkenburg de inspecteur van de Duitse Bundesmarine. vice-admiraal F. Ruge. aangekomen. Hy heeft afscheids bezoeken gebracht aan het departement van Defensie in Den Haag en gebruikte de lunch met de chef van de Marine staf vice-admiraal L. Brouwer, die hem had afgehaald. In het ministerie van Defensie werd de Duitse vlootvoogd ont vangen door de staatssecretaris van De fensie de heer H. R. M. Calmeijer. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Aug. 1861; Te München is een nieuwe f vreemdsoortige vereeniging tot i stand gekomen, n.l. een pakken- t dragers- en kruijersvereenniging i De leden dragen blauwe kielen l en van een gekleurden rand voorziene petten, terwijl zij heb ben roodgeverfde kruiioagens en manden. Wanneer zij vrij van dienst zijn, steken zij op hun pet een klein rood vlaggetje.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1