Minder postbestellingen in de drie grote steden TAXI-CHAUFFEURS IN CHICAGO KEERDEN HOFFA DE RUG TOE Met ingang van 14 augustus als gevolg van personeelsschaarste TSJOMBE WIL VINGER IN DE KONGOLESE PAP HOUDEN Hun collega Abata durfde de strijd tegen de gangsters aan Tijger doodt 371 mensen GAAT U MET VAKANTIE? DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 De personeelsschaarste, waarmee de PTT vooral in het westen des lands te kampen heeft, maakt het noodzakelijk met ingang van 14 augustus in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam de voorbereiding en uitvoering van de tweede postbestelling op maandag tot en met donderdaq in aansluiting op de eerste bestelling te doen plaats vinden. Zo heeft de Centrale Directie van de PTT gisteren medegedeeld. Op vrijdag blijft in verband met de grote hoeveelheid te bestellen post de bestaande regeling gehandhaafd. Ook in de zaterdagbestelling wordt geen wijziging gebracht. De consequentie van de nieuwe re geling is, dat in de drie grote steden op dinsdag, woensdag en donderdag de via het z.g. dagnet aangevoerde post niet meer. zoals tot dusver, in de twee de bestelling kan worden opgenomen. Bovendien zal de eerste bestelling op maandag later gebeuren dan tot nu toe. Afgezien van deze onmiskenbare na delen, aldus de PTT, biedt de verschui ving van de bestellingen, waaraan de postverbindingen voor zover mogelijk worden aangepast, echter ook markante voordelen, die speciaal het zaken- en bedrijfsleven ten goede komen. Op maandag zal de eerste bestelling om circa 10.30 uur in plaats van 7.30 uur beginnen. Op laatstgenoemd tydstip was mede doordat vele bedrijven en kan toren op zaterdag gesloten zijn, de ter bestelling aanwezige briefpost tot dus ver vrij gering. Als gevolge echter van het inleggen van extra poet verbindingen ln de vroege morgenaren zal de eerste bestelling voortaan een groot gedeelte van de brie ven, briefkaarten en spoedeisende druk werken bevatten, die tot nu toe pas in de tweede bestelling werden bezorgd, zo als de tot zondagavond laat geposte cor respondentie van de westelijke centra en die van grotere steden in het overige deel van het land. De tweede bestelling zal op maandag, evenals voorheen op het dagnet aansluiten. Op dinsdag, woensdag en donderdag zal de eerste bestelling omstreeks de zelfde tijd uitgaan als nu het geval ia Door echter deze bestelling in hoofd zaak tot brieven en briefkaarten te be perken, wordt bereikt, dat op vele adres sen de correspondentie op een vroeger tijdstip kan worden bezorgd. Vooral voor het zaken- en bedrijfsleven betekent dit een voordeel. De tweede bestelling zal op genoemde dagen circa drie uur vroe ger worden uitgevoerd dan op het ogen blik. Echtpaar met 21 mille verdwenen De directie van een Amsterdam se tenten- en dekkledenfabriek (Gebr. Faber N.V.) is gisteroch tend tot de ontdekking gekomen, dat tijdens het afgelopen week einde een bedrag van ongeveer f. 21.000 uit de brandkast is ver dwenen. Deze ontdekking werd voorafgegaan door de mysterieuze verdwijning van een echtpaar uit de hoofdstad, werkzaam op de boekhoudafdeling van dit bedrijf. Toen het echtpaar, dat sinds een half Jaar in dienst van de firma is. gister ochtend niet op het kantoor verscheen, stuurde men iemand ter informatie naar zijn hospita. Deze verklaarde, dat het echtpaar voor een vakantie van 3 a 4 weken was vertrokken. De huur was voor een maand vooruitbetaald. Dit alarmeerde de directie, omdat het echt paar volgens het vakantieschema nog niet aan vakantie toe was. De brandkast werd geopend en toen bleek dat daarin nog slechts wat kleingeld aanwezig was. Ongeveer f. 21.000 was verdwenen. De politie vermoedt, dat het echtpaar ln de loop van zondag naar het buiten land is vertrokken. De 40-jarige man en zijn echtgenote stonden by de firma aangeschreven als „bijzonder Innemende personen". Twee arbeiders bij explosie gedood In de fabriek van de CNA te Sluiskil heeft zich gisteren gelijk in een gedeelte onzer vorige op lage vermeld een ontploffing voorgedaan, waardoor twee arbei ders van het bedrijf het leven heb ben verloren. Met een enorme klap werd de dekselommanteling van een der vijf Gaselot-ketels een honderdtal meters de lucht inge- slingerd en belandde hierna op een daarvoorstaande pijp, waar het deksel op een hoogte van 60 meter bleef hangen. Door de luchtdruk werden twee arbeiders de lucht in- geslingerd. Zij waren op slag gedood. Hun lichamen werden een eind van de onheilsplek achter het Gaselot-ge- bouw aangetroffen door de Juist op dat moment op het bedrijf aanwezige be drijfsarts. Tot ver in de omtrek was de ontploffing waarneembaar en te Axel, op 7 km van Sluiskil, sloegen open staande deuren met een harde klap dicht. De slachtoffers zyn de bankwer kers A. Geersen. geboren in 1908, ge huwd en drie kinderen afkomstig uit Terneuzen, en C. Dixhoorn, geboren in 1929, gehuwd en een kind, uit Sluiskil. Niettemin zal zij. doordat ook op deze dagen vroege postverbindingen worden ingelegd, een belangrijk deel van de stukken omvatten, waarvan de bestel ling bjj de tegenwoordige regeling eerst tussen 15.30 en 18.00 uur gebeurt. Dit is eveneens in het belang van die kan toren en bedrijven, die thans de mid dagpost eerst tegen of na het sluitings uur ontvangen en deze dus pas de vol gende dag kunnen behandelen. Busrechthouders hebben alleen maar voordeel van de nieuwe regeling, omdat ze wel profiteren van de vervroegde aanvoer met de extra postverbindingen, maar geen nadeel ondervinden als ge volg van het verschuiven der bestelty- den, aldus de PTT. STRIJKT GEMAKKELIJK VIJF DODEN OP v VS-RAKETBASIS Zeker vyf arbeiders zyn omgekomen en acht gewond doordat gisteren op de nieuwe lanceerbasis voor Titan-raketten by Denver een reuzendeur omviel. De deur weegt 57 ton en dient voor het af sluiten van een lanceerinstallatie. De ar beiders waren bezig de deur aan te brengen. In goed ingelichte kringen ln Elisa- bethstad gelooft men, dat president Tsjombe van Katanga bereid is actief deel te nemen aan het ontwerpen van een nieuwe Kongolese grondwet, om in leder geval een deel van zyn rechten verzekerd te krijgen. Tsjombe verklaarde gisteren by het vertrek van elf Katangese parlementsle den naar Leopoldstad, dat de bereid heid om parlementsleden te sturen niet betekende dat Katanga zonder meer af stand van zyn reeds verworven rechten doet. „Wij willen alleen tonen dat wy bereid zyn met onze Kongolese broeders samen te werken. Adoela, (de nieuwe premier van Kongo) kan wel schreeu wen, maar Adoela is Kongo nog niet", zo zei hy. Tsjombe kondigde voorts aan. dat spoe dig een tweede groep onderhandelaars uit Katanga naar Leopoldstad zou gaan. Als zyn arts het toestond zou hy zelf deze delegatie leiden. Geen van de elf Katangezen die gis teren vertrokken, voerde op het vliegveld het woord. Volgens de correspondent van AFP zag Tsjombe, die hen wegbracht, er zelfverzekerd uit. maar zy niet. De groep reisde met een vliegtuig van de Verenigde Naties, nadat 's ochtends de V.N.-vertegenwoordiger in Elisabethstad aan Tsjombe de verzekering had gege ven dat de Verenigde Naties de veilig heid van de parlementsleden zouden garanderen. Het Kongolese persbureau ACP heeft gemeld dat vorige week by gevechten tussen Kongolese soldaten en leden van de stam der Loentoes by Loeloeaburg zes soldaten en 62 man van de Loentoestam zijn gedood. Generaal Moboetoe heeft de Verenigde Naties verzocht een onder zoek naar dit incident in te stellen. Onlusten in Roeanda In het Belgische mandaatgebied Roeanda (Afrika) zyn by onlusten tussen aanhangers van verschillende po litieke groeperingen elf mensen gedood en een vyftigtal gewond, zo is in Brus sel vernomen. De Belgische autoriteiten hebben versterkingen gezonden naar Ki gali. waar zich de meeste vechtpartyen hebben voorgedaan. j H Y' STREVEN NAAR AKKOORD SCHELDE-RIJNVERBINDING Naar aanleiding van een parlemen taire vraag over de stand der onder handelingen met Nederland om tot een akkoord te geraken dat een betere ver binding tussen Antwerpen en de Ryn mogelijk zou maken, heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak in zyn antwoord daarop verklaard, dat de vertraging haar oorspring vindt in de byzonder ingewikkelde aard van het op te lossen vraagstuk. Men dient tot een akkoord te geraken niet alleen In zake het tracée en de andere techni sche uitzichten van een nieuwe vaar weg tussen Antwerpen en de Ryn, maar eveneens betreffende de voorwaarden an economische aard waarvan Neder land zijn toestemming afh&nkelyk stelt voor een verbetering van de verbinding tussen Antwerpen en de Ryn. De minister verklaarde verder te me nen er niet meer over te mogen zeggen. Do minister van Buitenlandse Zaken dient een zekere discretie in acht te ne men in zyn verklaringen betreffende de aan de gang zynde onderhandelin gen". aldus de heer Spaak, die het be trokken parlementslid overigens de ver zekering gaf, dat de regering zich zeer wel bewust is van de belangrijkheid van de met Nederland gevoerde onderhan delingen en dat zy alles in het werk stelt opdat deze onderhandelingen in de kortst mogelijke tljd zullen leiden tot een akkoord, dat een einde zal maken aan de ongerustheid in de Antwerpse havenkringen. Bizerta in de AV: 47 handtekeningen Zevenenveertig vertegenwoordigingen by de Verenigde Naties hebben gisteravond officieel verzocht om een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering op zo kort mogeiyke termyn om te spreken over het Frans-Tunesische geschil over Bizerta. vyfendertig leden van de Afrikaans- Aziatische groep waarby zich drie an dere hadden gevoegd, dienden een ver zoek In by de secretaris-generaal van de wereldorganisatie, Hammerskjöld. Negen communistische vertegenwoordigingen richtten een af zonder ïyke brief aan het secretariaat omdat zij Hammerskjöld niet meer erkennen. Deze brief werd door een onder-secretaris, Cordier, ln ontvangst genomen. Een Guinese diplomaat. Collet, heeft gezegd dat nog minstens zes landen zich achter het verzoek zullen scharen. Voor een buitengewone zitting zyn vyftig handtekeningen van vertegenwoordigers vereist. Japan was het enige land van de Afri kaans-Aziatische groep dat het verzoek niet heeft ondertekend. BOUW VAN MODERNE STEIGER TE BIAK Kosten bijna 3 miljoen Aan de Hollandse Beton Maatschap- PÜ is de bouw van een nieuwe steiger in Biak gegund, die in 1964 gereed moet zyn. De totale kosten bedragen f. 2.910.000. Het eerste gedeelte van de steiger met een lengte van 132 meter zal eind 1962 worden opgeleverd, op 1 juli 1963 is het bunkerhoofd voor tank schepen klaar en op 1 april 1964 zal het laatste gedeelte worden opgeleverd. Dit bestaat uit een 92 meter lange handelsstelger aansluitende op de eerste steiger. In totaal omvat het plan een aan legsteiger van 224 meter lengte by een breedte van II meter, die met de oever verbonden wordt door drie aanloopstei gers, eveneens 11 meter breed. Aan de handelssteiger zal tegelijkertyd ligplaats zyn voor een vrachtschip. KPM-schepen een groot patrouillevaartuig en diverse kleine havenvaartuigen. Ge zag van teamsters"-voorzitter gedenkt De lieer Duymaer van Twist - 95 - overleden Gisteren is in Den Haag over leden de heer T. L. F. Duymaer van Twist, oud lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutio naire Partij. Hij bereikte de leeftijd van 95 jaar. De heer Duymaer van Twist, die na zijn studie te Kam- Een grote groep wandelaars is gisteren in Den Helder begonnen met een zesdaagse tocht naar Hoek van Holland, een afstand van 140 kilometer. Een aantal wandelaars onderweg. Dozynen rechercheurs hebben de Se naatscommissie bygestaan in het ver zamelen van bezwarend materiaal. Het „Federal Bureau of Investigation", de befaamde recherche-dienst die Robert Kennedy tot zyn beschikking heeft, ge bruikte zyn beste mannen om Hoffa en zyn zware jongens te ontmaskeren. Strafvervolgingen wegens omkopery en fraude werden tegen de teamsters-voor- zitter ingesteld en ze schenen onweerleg baar te zyn. Maar bygestaan door een schare van 's lands bekwaamste en dikbetaalde advocaten wisten Jimmy Hoffa en zyn kornuiten keer op keer door de mazen van het gerechtelijke net te glippen. James Hoffa schynt vaster dan ooit in het zadel te zitten, nu zyn congyes hem onlangs by acclamatie herkozen heeft. Zyn arrogantie wordt met de dag groter. Niets kon hem, meende hy ken nelijk, nu nog deren. Maar Jimmy had buiten de waard rtabös ln Fthaealpwr "(India) heeft in gerekend. De waard, dat was in dit drie jaar tijds 371 mensen gedood, aldus j geval een onvervaarde taxi-chauffeur uit ls te Patna vernomen. De tijger had ln - -- - -- j.. j "1ÉÉ Een mensenetende tyger in het Kato- Van een medewerker in Washington) Het is een stevige en resolute taxi-chauffeur in Chicago, Dominic Abata genaamd, tot ieders verrassing gelukt een deuk te slaan in het gezag van James Hoffa, de onbestreden leider van de enorme bond van vrachtwagenbestuurders en pakhuispersoneel („teamsters"). Nog niemand had daartoe tot vandaag de dag kans gezien. Een Senaatcommissie onder lei ding van de vechtlustige senator John McClellan had drie jaar lang geprobeerd aan het regime van James Hoffa een einde te maken. De minister van Justitie, Robert Ken nedy, broer van de president, is een van Jimmy" Hof fa's felste tegen standers en heeft hem enkele keren dicht op de hielen gezeten. Maar ook hem is het niet gelukt ames Hoffa ten val te brengen. augustus 1958 zyn eerste mens verslon den. Sedertdien zou dit dier mensen hebben verslonden met een gemiddelde van één mens per drie dagen. Chicago, Dominic Abata, die door zyn volhouden en activiteit een ware storm in de oogenschijnlyk zo serene wateren van de veelbesproken teamstersbond ont ketende. Jee Glimeo Drie jaar geleden had Abara de Se naatscommissie plechtig beloofd niet te zullen rusten voor hij de chauffeurs van Chicago bevryd had van het pyniyke juk van de misdadige handlangers van James Hoffa. Hij richtte daarby zijn pyien vooral op de beruchte Joe Glimeo, die de afdeling taxi-chauffeurs van de teamsters-bond In Chicago vast in zyn corrupte knuisten had. Hy had een ongekend succes. In een referendum onder de taxi- chauffejrs, gehouden onder toezicht van een ambtelijke instantie, keerden de ta xi-chauffeurs de handlanger van Hoffa de rug toe. Ze gaven hun vertrouwen aan Dominic Abata. Men moet dat vooral niet onderschat ten. Men kan in de teamstersbond niet zonder groot persoonlyk risico een actie voeren tegen de leiding. Men had Do minic Abata keer op keer gedreigd hem van kant te maken als hy zyn oppo sitie niet stopzette. Al enige jaren stond hy onder voortdurende politie-bewaking om hem tegen de zware jongens van Joe Glimeo te beschermen. „Zwaarste" jongens Toen de dag van het referendum na derde brachten Jimmy Hoffa en Joe Glimeo hun .zwaarste" jongens in het veld. Dominic Abata had het niet ge- makkelyk. De andere vakbonden, met de AFL-CIO (het Amerikaanse vak verbond) voorop, bleven afzijdig. Het vakverbond had zich de handen gebon den omdat het na de uitstoting van de corrupte teamsters-bonds geen eigen bond van chauffeurs had opgericht die met de teamsters in zo'n referendum zou kunnen concurreren, Uit één hoek kwam steun, vreemd genoeg van politieke kant. De Demo cratische senator Paul Douglas uit Il linois (de deelstaat, waarin Chicago ligt) wierp zich met al zijn morele gezag in de stryd. Dat gezag is niet gering. Deze oud-professor staat bekend als een van Amerika's meest vooruitstrevende poli tici. Men zou zo zeggen dat ook de werk gevers een handje zouden helpen om zich van de beruchte Joe Glimeo te ontdoen. Maar de meeste taxionderne mers schaarden zich achter hem. Ze hadden biykbaar te goed en te voorde lig met de man kunnen „samenwerken". Het komt hier wel meer voor dat werk gevers het op een akkoordje gooien met minder frisse vakbondselementen. Ze kunnen soms voordelig zaken met hen doen. pen een militaire loopbaan volgde, verliet de militaire dienst in 1924 als generaal-majoor der infanterie titulair. In 1930 werd hij bevor derd tot luitenant-generaal titulair b.d. Van 1901 tot 1946 had hij zit ting in de Tweede Kamer. Voorts was hij lid van de Zuiderzeeraad voorzitter van de Nationale Land storm en erelid van het centraal comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen. Na de oorlog had de heer Duymaer van TwLst zitting ln het hoofdbestuur van het instituut „Steun Wettig Gezag". Hy was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en bezat het onderscheidingsteken voor langdurige I dienst als officier. Het stoffelyk overschot wordt vrydag om halfdrie ter aarde besteld op het kerkhof „Ter navolging" aan de Scheve- nlngseweg in Den Haag. Aan de beera- fenis gaat een rouwdienst vooraf in het wykgebouw „Elim" aan de Hooigracht. Deauville 100 jaar Het Mekka van de miljonairs Deauville aan de Normandische kust, bestaat deze zomer 100 jaar. Ter ge- legenheid van het eeuwfeest van Deauvilleopgericht door de hertog van Morny. worden dit jaar gala evenementen gehouden. Elke avond zal het ballet van wijlen de markies de Cuevas in het Casino dansen. Het hoogtepunt wordt het galafeest van de eeuw" op 15 augustus. VIJF PROCENT VOOR HITLER Een opinie-onderzoek in de Bondsre publiek neeft aan het licht gebracht, dat Hitier op dit ogenblik niet veel kans zou hebben ln West-Duitsland. 86 procent van de mensen die by dit on derzoek de vraag kregen voorgelegd, of zy zouden stemmen op „een man als Hitier", antwoordden met neen, negen procent had geen mening en vyf pro cent van de ondervraagden zou toch nog wel met zo'n man in zee gaan. De meeste van deze voorstemmers waren 30 tot 50 jaar oud. Als men deze uitslag vergelykt met vroegere, dan biykt het aantal Hitier - stemmers geleideiyk af te nemen. In 1954 en 1957 bedroeg het percentage nog 15 procent, ln 1958 tien en ln 1960, net als dit jaar, vyf. De vraag die de mensen by dit opinie onderzoek kregen voorgelegd luidde„Als er nu zoals in 1933 een gelgen- held was om by verkiezingen voor of tegen een man als Hitier te stemmen, hoe zou dan uw besluit zyn?" Westelijke Drie en AA-problemen De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de VS, Lord Home, Couvede Muurville en Dean Rusk hebben gisteren in eeen ochtendverga dering van tweeëneenhalf uur gespro ken over Aziatische en Afrikaanse aan gelegenheden. Een Franse woordvoerder verklaarde dat de ministers o.a. over Laos hebben gesproken en daarby tot de conclusie zyn gekomen dat de regeling van deze kwestie voornameiyk zal afhangen van de vorderingen die de verschillende Lao- tische groepen onderling weten te ma ken. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brenta.no, is giste ren uit Parys naar Milaan vertrokken. Hij gaat verslag uitbrengen aan Bonds kanselier Adenauer, die aan het Como- meer met vakantie ls. Leden der Westduitse afvaardiging naar het overleg, dat de vier Westerse minister van Buitenlandse Zaken za terdag en zondag in Parys hebben ge voerd over Beriyn en Duitsland, toon den zich gisteren zeer voldaan over de resultaten hiervan. ..Er zyn duideiyke vorderingen ge maakt. wy gevoelen ons thans veel prettiger dan vóór het begin der be sprekingen", aldus een verklaring van een lid der Westduitse afvaardiging. Staatsraad baron Van Voorst tot Voorst gaat heen Het lid van de Raad van State lult.- generaal H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst zal op 1 september a.s. de Raad van State verlaten wegens het dan bereikt hebben van de 75-Jarige leeftyd. Als brief ie verzenden: Tot ieders verbazing Tot ieders verbazing kwam Dominic Abata als overwinnaar uit de stryd te voorschyn, net op het moment dat Jim my Hoffa alles voor de wind scheen te gaan. De moed van een handjevol lieden, dat bereid was eigen bestaan |en veiligheid op het spel te zetten, had zyn zuiverende werking gedaan. Het be tekent helaas nog lang niet dat James Hoffa nu zyn biezen wel kan pakken. Hy zal pas in werkelyk grote moeilijk heden komen ais deze revolte elders navolging vindt. Als vele van zijn eigen leden tegen hem in het geweer komen en andere leiders van de openbare me ning. net als senator Paul Douglas, te gen hem ageren, kon zich wel eens op de duur zo'n stroom van verzet tegen hem ontwikkelen, dat zelfs de knapste advocaten die hem omringden en al de zware jongens die hem beschermen hem niet voor de val zouden kunnen behoe den. De massa der leden in beweging te brengen ls niet eenvoudig. Velen heb ben het geprobeerd, maar zonder suc ces. Sommigen dragen nog de littekens van hun euvele moed. Het ergste ls dat de massa der leden zo apathisch is. Dit is het, wat ongure elementen in een vakbond (en andere organisaties» de kans geeft zich van de macht mees ter te maken en ln het zadel te biyven. De teamsters-bond levert daarvan een even droevig als overtuigend bewys. Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon duidelijk ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: No. Woonplaats: Bezorging gewoon onder adresstrook Betaling Kwartaal Maand Week abonnee abonnee abonnee Doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES p. a. Straat: .No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4