Gemeente neemt muziekschool van Maatschappij voor Toonkunst over RYNBENDE' S NIEUW ROOD Besloten tot oprichting Stichting Leidse Muziekschool Leidsclie Wolspinnerij koopt fabriekspand in België aan NA SLUITINGSTIJD NOG RUIM 600 BEZOEKERS IN ZAAK Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 8 augustus 1961 Tweede blad no. 30420 Dc muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst, die in 1959 haar 125-jarig bestaan herdacht, en de eerst zes jaar bestaande Volks muziekschool zullen, samengevoegd tot één school, onder het beheer van één gemeentelijke stichting worden ondergebracht. Met het College van B. en W. was de Leidse raad het in gijn gistermiddag gehouden zitting unaniem eens, dat voor de muziekschool van de Maatschappij voor Toon kunst op korte termijn maatregelen dienden te worden genomen om het voortbestaan van deze school veilig te stellen. Algemeen was men het er over eens, dat een eventuele opheffing van deze muziekschool, welke in tien jaar het aantal leer lingen zag groeien van circa 250 tot ruim 1300, een gevoelige slag voor het culturele leven van Elisabethsliof en Hof van Zessen in principe voor één galden verkocht Een tweede, niet minder belangrijk besluit, dat gistermiddag door de Leidse raad eveneens zonder hoofdelijke stemming werd genomen, was het besluit om zich ln beginsel te verenigen met een overdracht van het aan de Oude Vest gelegen Elisabethshof en het Hof van Zessen aan de Stichting tot behartiging van de belangen van minder valide en verzorging behoevende bejaarden tegen een symbolische vergoeding van één gulden. Aan deze overdracht, welke reeds vele malen bij de behandeling van de gemeentebegroting een onderwerp van discussie uitmaakte, verbond de raad echter enkele voorwaarden. Zo zal deze „verkoop" eerst doorgaan onder voorbehoud, dat de Stichting overgaat tot restauratie van het gebouwencomplex overeenkomstig het door haar overgelegde schetsplan en het complex vervolgens overeenkomstig de in haar statuten vervatte doelstelling exploiteert; dat de Stichting afziet van een j verzoek om toekenning van een gemeentelijke subsidie in de kosten van de voor genomen restauratie en het in voorbereiding zijnde ontwerp van het wegenschema voor de binnenstad wordt goedgekeurd, waardoor de mogelijkheid van handhaving van het complex ontstaat. Ondanks deze voorwaarden, waarvan men verwacht, dat de Stichting ze weet na te komen, sprak mej. Van Nienes (P. v. d. A.) reeds van „een vreugdevol begin" en zag de heer Portheine (VVD) een en ander „als een belangrijk aspect van bejaarden- en monumentenzorg". <*QS<S<ai0ScK905c*c8<^ de Sleutelstad zou betekenen. Zoals wij reeds uitvoerig schreven hebben de moeilijkheden bij de exploitatie van de muziekschool voornamelijk betrekking op de rechtspositie, van het leraren korps. Gelet op het culturele belang, dat met de voortzetting van deze school is beoogd, hechtte de raad z.h.s. zijn goedkeuring aan het besluit om over te gaan tot de oprichting van de Stichting Leidse Muziekschool. Het bestuur, waarvan enkele leden vanaf de publieke tribune de beraad slaging over dit voorstel met belangstelling volg den, heeft zich bereid verklaard om het pand van de school (Rapenburg 22) met de gehele inventaris om niets aan de gemeente over te dragen. Dillon zegt landen in Latijns-Amerika kredieten toe De Amerikaanse minister van Finan ciën, Douglas Dillon, heeft op de eco nomische conferentie te Punta del Este verklaard, dat Latijns-Amerika erop kan rekenen in de komende tien ja ren kredieten tot een bedrag van min stens 20 miljard dollar van internatio nale instellingen. Europa, Japan en Noord-Amerika te ontvangen, wanneer het zelf tot de noodzakelijke hervormin gen overgaat. In zijn rede zei Dillon nog. dat de grotere uitgaven voor economische en sociale vooruitgang een vermindering nodig maken van nodeloze en luxe-uit gaven voor andere doeleinden. Volgens Dillon is het nodig de oneven wichtigheid tussen militaire en andere uitgaven aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. Restauratie van beide hofjes De heer Wiertz (KVP), die de slechts kort gevoerde discussie over het voorstel Inzake de Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst opende, zag het als een plicht van de gemeente om het voortbestaan van deze school te verze keren. Bezwaren ontwikkelde hij echter tegen de motivering van het College, wanneer het opmerkt, „dat een redelijke pensioenvoorziening voor de leraren via particuliere pensioenverzekeringen niet kan worden verkregen zonder het subsi die tot buitensporige hoogte op te voe ren". Het is. aldus de heer Wiertz, maar wat men onder redelijk verstaat. Voorts deed spreker de suggestie om de buiten gemeenten, gelet op het aantal leerlin gen. dat uit deze gemeenten de muziek school bezoekt, in de kosten te laten bij dragen. Springlevend. De heer Duyverman (WD), die het betreurde, dat dit belangrijke en ingrij pende voorstel de raad eerst JJ. donder dag bereikte, citeerde het bij het in 1959 gevierde Jubileum der school gedrukte woord van de wethouderdie dat voorstel thans moest verdedigen en waarin gesteld werd „dat de muziek school springlevend is". Thans vernemen wi). aldus de heer Duyverman, uit de stukken, „dat indien niet op korte ter mijn maatregelen worden genomen, het voortbestaan van de school ernstig in gevaar komt". Hoewel ook spreker geen andere en betere oplossing kon aanwij zen. heeft het voorstel zijn instemming. Hij verwacht evenwel, dat de in het le ven te roepen stichting geen „mammoet" doet ontstaan, waardoor het particuliere leraren, met het oog op de te heffen les gelden, vrijwel onmogelijk wordt ge maakt om leerlingen aan te trekken. Met de heer Wiertz waren het de heer Zunderman (P. v.d. A.)„Met deze stichtingsvorm is het sociaal belang der leraren gediend", en de heer Lamers <Prot. Chr.) het eens, dat ook de buiten gemeenten ln de kosten moeten bijdra gen. Ook vele leerlingen van buiten wor- Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Jung hans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna, dr van L. v. d. Lubbe en J. Boom, Carol Sylvaine, dr van C. P. Blom en J. E. Petschen; Johannes, zn van A. Ouwerkerk en G. de Groot; Ingrld Maria Theresla. dr van P. van Leeuwen en M. L, J, Heemskerk; Walter Ludwlg. zn van L Messerschmldt en H. W. v. d. Kwaak, Steven Chrlstlaan, zn van C. C. Vlam en T. M. Klop; Allred. zn van E. Velthinjzen en M. H. Rlngelberg; Johannes Willem, zn van J. W. Harland en E. Delmeer; Jo hannes Bernardus Alfons, zn van J. G. W. Dlebels en J. Robbers; Johanna Hendrlka, dr van C. van Winkel en J. H. Lous; Hen- rlcus Gerardus, zn van G. L. Janssen en A H. L Mateljsen; Maria Jacoba, dr van P F. Hurrelbrlnck en B. H. Houthoff; Katja. dr van B. J. Veenendaal en A. M. Kaulfman; Peter Jack, zn van J v. d. Oever en A. W. Bouwman; Cornells Pau- lus, zn van C. P. v. d. Meeberg en T. Was- mus; Marjon Jantlne, dr van M. J Har- donk en E. Klrchner; Neeltje, dr van J. Baak en I. L. Quartel; Catharlna GUllna. dr van J. Baak en I. L. Quartel; Robert Wilhelmus, zn van A. J. R. Lampo en C. M C Kok; Jansje. dr van O. Webbers en J Hoek; Susanna, dr van O. Webbers en J Hoek. GETROUWD W. Carree en E. J. van der Weljden. OVERLEDEN W. A. Brugman. 72 Jaar, w.v. B. J. van Leeuwen; J de Haas, 60 Jaar, e.v. E. Vink; J. Blanken. 19 Jaar. zoon; J. M. Kramer. 60 Jaar. e.v. P. H. Rlko; D. Bosman. 20 Jaar, zoon; C. de Be6t, 48 Jaar, e v. J. Schaap; S. J. Kulte. 3 maanden, zoon; C. van Kampen, 46 Jaar, e.v. A. van der Vijver; J. P. de Ridder, 72 jaar, man. Rijnsburg zei het met bloemen Na afloop van de gistermiddag 1 gehouden raadszitting, waarin i veel is gesproken, zei Rijnsburg het met bloemen. Als attentie i van het Rijnsburgse Bloemen- J corsocomité ontvingen alle raadsleden een fraai boeket l anjers. Het was een symbool van j de hartelijke samenwerking, welke tussen beide plaatsen is j ontstaan sinds het corso jaar- t lijks door de Sleutelstad trekt. den door de muziekschool aangetrokken. Bovendien wenste de heer Lamers een nadere uiteenzetting van het College t.a.v. de in het uitzicht gestelde verla ging van tarieven voor een groep leer lingen. Wethouder Van Schaik, die, gezien de grote instemming met dit voorstel, geen moeilijke taak had deze stichtingsvorm te verdedigen, gaf de heer Duyverman onmiddellijk toe. dat dit voorstel de raad eerst laat had bereikt. De voorbereiding vergde echter zeer veel tijd, terwijl ook de vakantie er debet aan was. Bovendien was het ongewenst om de behandeling van het voorstel tot een volgende ver gadering uit te stellen. Hoewel de heer Van Schaik niets ten nadele van particuliere pensioenverze- kenngen wenste te zeggen, zouden de kosten bjj een dergelijke verzekering voor de gemeente hoger komen te liggen. Bijdrage van buitengemeenten Ook B. en W. verwachten in de toe komst een bijdrage van de buitenge meenten. Het woord „springlevend" in 1959 door hem gebezigd, had betrekking op de be langrijke toename van het aantal leer lingen, t.w. in circa 10 jaar van 250 op ruim 1400. De daling van de lesgeldopbrengst geldt slechts voor 400 jeugdige leerlin gen van de muziekschool. In het kader van de nieuwe school liggen deze les gelden te hoog. Van verlaging zal echter het eerste jaar nog geen sprake kunnen zijn. Spreker verwacht niet ,dat particuliere leraren van de school-nieuwe-stijl con currentie zullen ondervinden, aangezien de tarieven voor geoefende leerlingen op hetzelfde niveau liggen. Na deze toelichting werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Twee hofjes voor f. 1 Zoals gezegd ontmoettte het besluit om het Elisabethshof en het Hof van Zessen voor de symbolische prijs van f 1.aan de Stichting tot behartiging van de be langen van minder valide en verzorging behoevende bejaarden over te dragen grote instemming. Slechts een enkele opmerking werd gemaakt. Zo vroeg de heer Piena (PvdA) of de Stichting inderdaad in staat is de gelden voor deze ingrijpende restauratie en in richting op te brengen. De heer Lamers (Prot. Chr.), die veel waardering had voor het initiatief van de Stichting, achtte het van belang, dat met het oog op de voorgenomen restauratie, nu ook spoedig de sanering van dit stadsgedeelte ter hand wordt genomen. Spreker hoopt, dat het Stichtingsbestuur, gelet op de omvangrijke kosten, tot een aanvaard bare exploitatie weet te komen. Zowel mej. Van Nienes (PvdA) als de heer Portheine (VVD) wezen op het be langrijke aspect van dit principe-besluit te.a.v. de bejaardenzorg, terwyl zij de voorgenomen restauratie ook uit cul tuur-historisch oogpunt van belang achtten. Het meest voldaan toonde zich deze middag de heer Kortmann (KVP), die B. en W. namens het Stichtingsbestuur dank bracht voor hun medewerking, welke hij ook in de toekomst gaarne ge prolongeerd zag. Indien straks alle plan nen verwezenlijkt zyn, zal Leiden over een complex woningen beschikken, waar op het terecht trots kan zijn en dat weer zal beantwoorden aan zijn oor spronkelijke bestemming. Prof. dr. G. Sevenster rector magnificus Bij Kb. is prof. dr. G. Se venstor be noemd tot rector magnificus der Leid se Universiteit voor het academiejaar 1961—1962 als opvolger van prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Prof. Seven ster is thans secretaris van de Acade mische Senaat. Hij is sinds 1933 Leids hoogleraar, vanwege de N.-H Kerk en sinds 1954 gewoon hoogleraar in de uit legging van het Nieuwe Testament en de oud-Christelijke letterkunde. Prof. dr. P. Th. Oosterhoff gewoon hoogleraar Bij Koninklijk Besluit is prof. dr. Th. Oosterhoff. sinds 21948 buitengewoon hoogleraar in de sterrenkunde aan de Leidse Universiteit, tot gewoon hoog leraar in de Sterrenkunde aan deze Universiteit benoemd. Advertentie Het uitmuntend geschenk KON. JULIANA IN HET GOUD Grootte 18*2 resp. 25 mm. 0. gewicht 3.9 resp. 7.776 gram, verkoopprijs f.33- resp. f.55.goudgehalte 900/1000 (muntgoud). Verkrijgbaar bij banken, juweliers en munthandel. Distributeurs: Fa. Drijfhout Edelmetaal- bedrijf. Nes 11—15, A'dam; Fa. Schone Edelmetaalbedrijf, Rokin 81-83, A'dam. Bevredigende stijging van omzet Alle kosten voor rekening bestuur Aan al deze woorden van waardering had wethouder Jongeleen weinig toe te voegen. Indien de raad dit principe-be sluit aanneemt, is het de taak van het Stichtingsbestuur om de zaak tot een goed einde te brengen. Hoewel de ge meente de voor-financiering voor haar rekening neemt dit alleen om de uit voering van de plannen mogelyk te maken komen alle kosten uiteindelijk voor rekening van het Stichtingsbe stuur. Ook in de toekomst kan dit bestuur op de volledige medewerking van het College rekenen. HET HOF VAN ZESSEN dat, na restauratie, zal worden in gericht als tehuis voor minder valide en verzorging behoevende bejaar den. Sanering Aan de saneringsplannen van de om geving van beide hofjes wordt, aldus de wethouder, ernstig gedacht. De voorge nomen restauratie van de hofjes en de Boerhaavezaal is medebepalend voor de toekomstige sanering. Na deze uiteenzetting ging de raad akkoord met het voorstel. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen werden deze mid dag z.h.st. aangenomen. De omzet van de N.V. Leidsche Wol spinnerij over het boekjaar 1 april 1960 t.m. 31 maart 1961 heeft, blijkens het verslag, zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markten een zeer bevre digende stijging vertoond, de exploitatie winst bedroeg f3.484.025 (v.j. f3.228.776) Voor interest wordt f 47.751 (f 29.853) uitgetrokken en voor normale afschrij vingen f674.363 (f628.114). De verschul digde vennootschapsbelasting bedroeg f 1.375.000 (f 1.190.000). Na reservering en afschrijvingen, resteert een saldowinst van f859.726 (f797.087). Voorgesteld wordt een dividend van 20 pCt, waarvan reeds 6 pCt interimdividend werd betaal baar gesteld. De resterende 14 pCt, 4 pCt in contanten en 10 pCt naar keuze in aandelen, (v.j. 20 pCt dividend, waar van 10 pCt in aandelen). Bovendien stelt het bestuur, uitsluitend voor aan deelhouders beschikbaar, een gedeelte van het bezit van ingekochte eigen aan delen en wel zodanig, dat op elke tien aandelen uitstaande per 31 maart 1961 kan worden verkregen een gewoon aan deel tegen 100 pCt. Tot dusver ontwik kelt de verkoop zich naar wens en vol gens verwachtingen. De directie hoopt dat de groei van de omzetcijfers zich zal bestendigen. UITBREIDING PRODUKTEN De uitbreiding van de eigen produktie- mogelijkheden is het voorwerp geweest van langdurige en uitgebreide onderzoe kingen naar geschikte vestigingsmoge lijkheden, welke hebben geresulteerd ln de aankoop van een fabriekspand in Lo keren (België). De directie veronderstelt omstreeks september a.s. met deze inrichting in zo verre gereed te zijn, dat aldaar een deel van de produktie kan worden onderge bracht. waardoor gehoopt wordt gedu rende het a.s. winterseizoen nog in be langrijke mate van deze produktie-uit- breiding te kunnen profiteren. De uit breiding van de belangensfeer in de ED.G., zowel als op andere markten, be nevens de industriële vestiging in Bel gië. zullen investeringen noodzakelijk maken. In de gisteren gehouden vergadering van directie en raad van commissarissen zyn nadere richtlijnen vastgesteld voor de inschrijving op de uit te geven nomi naal f342.700 ingekochte eigen aandelen. Deze richtlijnen zullen worden bekend gemaakt na de jaarvergadering op 21 augustus. Reeds kan worden meegedeeld, dat de inschrijving, na aankondiging, zal openstaan voor oude aandeelhouders t.m. 15 november 1961. terwijl storting zal dienen te geschieden op 30 november 1961. De uit te geven aandelen zullen voor de helft delen in de eventuele winst uitkering over het boekjaar 1 april 1961 t.m. 31 maart 1962. Het bestuur acht het nog te vroeg reeds thans enige uitspraak te doen over de verdere ontwikkeling in het nog res terende deel van het boekjaar, zodat het hiervoor toch zeker de nodige reserve in acht wens te nemen. Voor de Leidse kantonrechter Noordivijkse exploitant moet f150.- boete betalen Niet minder dan f. 300 boete subs. 2 maanden eiste de officier, mr J. A. L. Brada. gisteren tegen *en 37-jarige café-restaurant-exploitant te Noordwyk, die terecht stond omdat hy zich op 4 juni j.l. opzettelijk niet had gestoord aan de bij algemene politie-verordening vastgestelde sluitingstijd van 1 uur 's nachts. Bij een routine-controle trof de politie om ca half drie 's nachts nog ruim 250 be zoekers in zijn zaak aan en aangezien de vereiste nachtvergunning ontbrak, volgde prompt proces-verbaal. „U vroeg destijds weliswaar een nachtvergunning aan. doch toen deze U werd geweigerd heeft U het er maar op gewaagd met alle gevolgen van dien" aldus de officier, die deze opzettelijke overtreding van de A.P.V. ernstig opnam pure bessenjenever (f Zonneschijn met volle teugen 1/1 literfles 16.95 (excl. statiegeld) Verdachte gaf toe, dat de vereiste ver gunning niet was verleend, doch hij vond dat de weigering hiervan zeer on rechtvaardig was geweest. Andere zaken, t.w. enige grote hotels, bezaten wel een nachtvergunning en konden dus rustig Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! Spanning op Leidse arbeidsmarkt duurt nog steeds voort Het beeld, dt de werkloosheidscijfers de laatste maanden bieden, ondergaat maar weinig verandering. De vraag naar arbeidskrachten blijft groot. Ook in Leiden en de naaste omgeving, die mede ressorteert onder het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat. Er mag dan een kleine styging zijn ge weest in de afgelopen maand (van 101 tot 126). maar de oorzaak voor zo'n ge ring niveauverschil ligt voor de hand: in verband met de vakanties wacht men nog even met personeel aannemen, vooral waar het de minder en onge schoolde werkkrachten betreft. Trouwens, ook nu behoort meer dan de helft van het aantal ingeschreven werklozen tot de categorie minder-ge- schikten. Anders waren zij immers reeds aan het. werk geweest. De vraag mag dan in vergelijking met vorige maand iets afgenomen zijn, zij is nog altijd zeer groot. Eind juli konden nog 827 werkkrachten geplaatst worden, vooral jeugdige arbeiders in de bouwnijverheid en metaalindustrie. Ook in de textiel bedrijven zit men nog te springen om personeel. Bij de vrouwelijke werkkrachten is het al precies hetzelfde. De tekorten zijn in vrijwel alle sectoren van het be drijfsleven zeer groot, ook al is de ge registreerde arbeidsreserve van vrou wen toegenomen van 46 tot 78. Vooral de werkgelegenheid in de confectie- en textielbedrijven en ln handelsonderne mingen i« voor vrouwen zeer ruim. hun gang gaan. Hy had op genoemde datum niet ca 250. doch ruim 600 be zoekers in zijn zaak en die kon hy toch moeilijk zomaar wegsturen, temeer daar het merendeel van hen pas om circa 11 uur binnen was gekomen. Het alge meen belang van Noordwyk t.a.v. de badgasten was hiermede allerminst ge diend. aldus verdachte. In zijn repliek wees de officier ver dachte erop. dat de door hem bij name genoemde grote zaken een z.g. hotel vergunning bezitten, dus verdachtes aan gehaalde vergelijking hier niet opgaat. Verdachtes beroep op het algemeen be lang achtte hij uiterst zwak. aangezien hier slechts van eigen geldelijk belang sprake was. Er was nu eenmaal een A.P.V. en daar had ook verdachte zich aan te houden, aldus de officier. Verdachtes protest tegen de z.i. zeer hoge eis, ontlokte bij de kantonrechter, mr. R. de Bruyn, de opmerking, dat de ruim 600 bezoekers na sluitingstijd het bedrag van de geëiste boete destyds wel ruimschoots hebben opgeleverd. Na enig re- en dupliek vonniste de kantonrechter uiteindelijk met f 150 boe te subs 1 maand. „De verordening is er nu eenmaal en daar dient U zich on danks aller terdege aan te houden", al dus de kantonrechter bij zyn vonnis- wyzing. „Raadselachtig geval" „Ik schrok toen die tegenligger onver wacht door de bocht kwam en remde toen dermate sterk af, dat mijn auto naar links slipte en de botsing onver mijdelijk moest volgen", aldus de ver klaring van een 45-jarige vertegenwoor diger uit Den Haag. die op 14 mei j.l. 's nachts om half drie met zijn auto op Rijksweg no 4 onder Oegstgeest op het linkerweggedeelte was terecht geko men en aldaar in een frontale botsing met een tegenligger was gekomen. Hoewel beide auto's zeer ernstig be schadigd werden, liep het voor beide be stuurders nog goed af, daar zij slechts enige lichte verwondingen opliepen. Bij nader onderzoek stelde de politie vast, dat de uitlaat van verdachtes auto vóór de botsing reeds defect was en de claxon eveneens niet goed functioneerde. Van genoemde gebreken wist verdachte absoluut niets af. Gezien de wegbreedte ter plaatse en het toch niet al te drukke verkeer op genoemd tijdstip, vond de of ficier het „maar een zeer raadselachtig geval" Waarom schrok verdachte van een tegenligger, die in een overigens zeer flauwe bocht vanaf grote afstand reeds zichtbaar kon zyn vanwege zijn verlich ting?, vroeg hy zich af. In verband met de ernst van het feit, eiste hij f 125 boete subs 1 maand» als mede twee geldboeten van f 10 subs 2 dagen voor de geconstateerde gebreken aan de auto. Verdachte kon geen andere verklaring geven dan „Ik schrok, remde en slipte", dus bleef het volgens de magi straten „een raadselachtig geval", dat een vonnis van f 100 boete subs 1 maand, alsmede tweemaal f 10 subs 2 dagen op leverde. Drie maanden niet op bromfiets Omdat een 42-jarige Katwykse win kelier als bestuurder van een bromfiets een nogal ernstig gebrek aan kennis van de verkeersregels aan de dag legde, eiste de officier naast een geldboete van f40 subs 8 dagen, de onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden. Uit het onderzoek bleek n.l.dat ver dachte destyds met zyn bromfiets op de Parklaan ter plaatse geen voorrang had verleend aan een van links komende auto omdat hij nu de mening was toe gedaan, dat alléén „snelverkeer-van- rechts" voorrang had. „U heeft nu 3 maanden de tijd om de verkeersregels grondig te leren", aldus motiveerde de officier zijn eis. „Ik sta hier toch niet terecht voor een gebrek aan kennis, doch alléén voor een aanrijding", aldus ver dachte, die zijn schuld aan deze aan rijding overigens maar zeer gering acht te, omdat de bestuurder van de auto z.i. veel te hard reed en daarom met „met een boog achter hem langs had kunnen komen". Ook nadat de kanton rechter hem er nog eens op had gewezen, dat de aanrijding het gevolg was van gebrek aan kennis t.a.v. de verkeersregels en zyn snelheid eveneens te hoog was geweest, bleef verdachte volhouden, dat niet hij. doch die automobilist de hoofd schuldige was, omdat deze te hard had gereden. Na dit verweer gaf de kanton rechter zijn poging om verdachte „iets by te brengen" maar op en veroordeelde hij hem conform de eis. Een 53-jarige koopman uit Leiden stond terecht omdat hij in mei j.l. te Warmond van een 17-jarige jongen een partij oud lood had gekocht, zonder zich verder om de herkomst ervan te be kommeren. „Ik noteerde alles in mijn register, doch verkeek mij in de leeftijd van die knaap", aldus het verweer van verdachte. „Tegen de politie verklaarde RECHTZAKEN LOTERIJZWENDEL BERECHT Tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, veroordeelde de recht bank in Utrecht een 66-jarige oud-amb tenaar uit Amersfoort wegens bedrog en verduistering. De officier van Justitie had 8 maanden met aftrek geelst, waar van 3 maanden voorwaardelijk. De verdachte had enige jaren geleden in Amersfoort een loterijclub opgericht, waarvan de deelnemers tegen betaling van f 80.- per lot zouden meespelen in de drie of vier eerste klassen van de Ne derlandse staatsloterij. De ondernemer verstrekte zijn cliëntèle geen loten, want die had hij niet gekocht, maar gaf hun een lijstje met fictieve nummers. Ge durende zes jaren heeft verdachte dit spel volgehouden, van tijd tot tijd een uitkering verstrekkend, indien er eens een prijs op zo'n nummer was geval len. In die tijd incasseerde hij ongeveer een bedrag van f 65.000.-. waarvan ze ker 30 40 mille in eigen zak ver dween. LAMMENSCHANSPLEIN EN CORBULOWEG B. en W. hebben besloten het ver keersplein bij de Lammenbrug Lammen- schansplein te noemen en de zyweg van de Zoeterwoudseweg achter het toekom stige ten noordwesten van dit plein ont worpen flatgebouw Corbuloweg naar de Romeinse veldheer Corbulo, die de Vliet heeft laten graven. Voorts heeft het College besloten om aan de brug, die komt te liggen in de Zweilandlaan, de naam Zweilandbrug te geven, en aan de brug, die de Eymer- spoellaan met de van Swietenstraat ver bindt, de naam Eymerspoelbrug. U destijds, dat U niet kon schrijven, omdat U geen bril by U had. De jongen moest toen zelf een en ander maar in het register schrijven", wist de officier tot verdachtes zichbare verbazing te ver tellen. Na deze weerlegging zweeg ver dachte wijselijk. In zijn requisitoir he kelde de officier verdachtes handelwijze zeer scherp en wees hij hem er met nadruk op, dat in dergelijke gevallen als regel een hechtenisstraf het gevolg was. Ditmaal beperkte de eis zich nog tot f 50 boete subs 10 dagen, doch bij een eerstvolgende soortgelijke overtreding kon verd. rekenen op een fikse hechte nisstraf. Aangezien er in deze maanden weinig voor hem te verdienen viel, vroeg verdachte uiterste clementie en kreeg derhalve f 40 boete subs 8 dagen. Met koemest ingewreven Terwijl een 29-jarige loonmester uit Rijpwetering op een zondagmorgen in mei de koeien van zijn vader zat te melken, gooide een groepje jongens met stenen naar zijn vaders kippen. Toen de jongens geruime tyd later weer voorbij kwamen nam hy wraak door één van de jongens met koemest in te wrijven. Hoewel de vader van de 11-jarige jon gen eveneens de mening was toegedaan, dat zoonlief de nodige straf verdiende, nam hij de wijze waarop deze was toe gediend absoluut niet. De koemest had het zondagse pak van zijn zoon bedorven en dit kwam hem op een schadepost van f71 te staan. „Het kostte mij een nieuw pak en hij wilde mij met een paar gul den voor het stomen van het pak af schepen", aldus de vader. Aangezien de wijze, waarop verdachte destijds had ge reageerd, wel wat al te drastisch was geweest, eiste de officier f25 boete subs 5 dagen. Nu tengevolge van het gooi n met stenen acht kuikens waren doodge gaan, voelde verdachte weinig voor een schadevergoeding. „Volgens Uw vader was er geen schade, hetgeen door de po litie werd bevestigd". Daar een langdu rig debat dreigde te ontstaan wees de kantonrechter snel vonnis hetgeen neer kwam op f 15 boete subs 3 dagen, als mede de betaling van f 50 schade, omdat het „bemeste pak" na een grondige reiniging nog wel te dragen is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3