Chroesjtsjow: laten we redelijk blijven WEL DREIGEMENTEN - GEEN CONCREET VOORSTEL Russische spion Soblen krijgt LEVENSLANG NEDERLAND IN2000 18 MILJOEN ZIELEN? ÉW ?)ïtë WEERBERICHT Beroepsbevolking sol gemiddeld met 65000 per jaar stijgen Regime-Gizenga geliquideerd teuws> Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 No. 30420 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: fi. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 \U VUUK LLIULIN LIN UMilKL per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Chroesjtsjow heeft gisteravond een beroep op de Westelijke landen gedaan om „oprecht plaats te nemen aan de confercntietafel teneinde de sfeer te zuiveren". Hij deed dit in 'n radio- en televisie toespraak tot het Russische volk. „Laat ons op de rede bouwen en niet op de kracht van kernwapens vertrouwen", zei hij. De Russische premier herhaalde, dat de Weste lijke toegangsrechten tot Berlijn gegarandeerd zullen worden bij elk soort vredesverdrag, dat de Chroesjtsjow beschuldigde de Westelijke mogendheden ervan de wereld aan de rand van een nieuwe oorlog te brengen. In verband hiermee uitte hy het volgende dreigement: „Het kan zyn, dat wy de numerieke sterkte van ons leger aan de Westelijke grenzen zullen moeten vergroten door divisies uit andere delen van de Sowjet-Unie te verplaatsen. Wellicht zullen we een deel van de reservisten moeten oproepen, opdat onze divisies hun volledige sterkte hebben en wy gereed zijn voor alle eventualiteiten". stig uit. Verschillende malen onderbrak hy zün rede om zyn neus te snuiten of om iets te drinken. Zyn toespraak duurde ongeveer 85 minuten. „Dit zyn tegenmaatregelen", vervolg de hy. „De V.S. voeren in feite maat regelen van het karakter van een mo bilisatie uit en zy dreigen een oorlog te beginnen. Hun bondgenoten in agres sieve blokken steunen deze gevaariyke koers. In zulk een situatie zou het on toelaatbaar zijn, als wy met de armen over elkaar bleven zitten. De geschie denis leert dat een aanvaller, wanneer hy ziet dat hem niets in de weg wordt gelegd. onbeschaamd wordt en dat hy daarentegen kalmeert, als hy het hoofd stoot". Sowjet-Unie met Oost-Duitsland zou sluiten. „Enige ontzegging van de toegang tot West-Ber- lijn, enige blokkade van West-Berlijn is geheel uitgesloten", aldus Chroesjtsjow. Hij verklaarde, dat de totstandkoming van een vredesverdrag met Oost-Duitsland niet kon worden uitgesteld. „Indien wij dat nog langer uitstellen", aldus de Russische leider, „zou dat een terugtocht onder druk betekenen". nemen, die hun by het verdrag van Potsdam werden teruggegeven". Hy zei dat niet mag worden toege staan, dat West-Berlyn een tweede Sera- jewo wordt, (de moord op de Oosten- rykse aartshertog Ferdinand in Seraje- wo leidde indertyd tot de Eerste Wereld oorlog). „Tegenmaatregelen" Chroesjtsjow las zyn rede voor, zit tend aan een tafel met vyf microfoons. Hy droeg een bril en had op zijn colbert zyn drie ordes van Lenin en de medail le van de Vredesprys. Hy zag er ern- REGERINGSADVIES: Geen verder contaet met Indonesiërs (Van onze Haagse correspondent) In een persoonlijk onderhoud met ir. K. Scholtens, oud-directeur generaal van het Internationale Olie Consortium in Teheran, heeft minister Luns te kennen gegeven, dat de regering de groep-Rijkens adviseert zich verder van contact met Indonesische autoriteiten te onthouden. De minister heeft dit advies van de regering later schriftelijk bevestigd. Zoals bekend, behoort ir. Scholtens reeds van den beginne af tot de groep- Rykens. Hy zou aanvankelyk in Londen besprekingen met generaal Nasoetion voeren tijdens diens verblijf aldaar. Tengevolge van een overladen program ma is die bespreking toen afgelast. De groep-Rykens, die nooit de bedoe ling heeft gehad tegen de uitdrakkelyke wil van de regering in te handelen, zal de mondelinge mededeling van minister Luns en diens schriftelijke bevestiging daarvan ongetwyfeld als voldoende be schouwen om niet opnieuw contact op te nemen met welke Indonesische figuur dan ook. De Nymeegse hoogleraar, prof. Duyn- stee, die op 23 juni in Parijs met gene raal Nasoetion een onderhoud had, is inmiddels benaderd door minister Cals (O.. K. en W.), die hem een soortgelyke brief zond als minister Luns tot ir. Scholtens richtte. Prof. Duynstee ver klaarde ons op de dag, dat hij met generaal Nasoetion had gesproken, in de vaste overtuiging te verkeren in de geest te handelen van zeker dc helft van het aantal leden van het kabinet. WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot vrij krachtige en langs de kust aanvan kelyk nog krachtige tot hard wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 AUGUSTUS Zon op: 5.13, onder 20.17 uur; Maan op: 3.17, onder: 19.06 uur; Hoogwater te Katwijk aan Zee 1.59 en 14.28 uur, laag water 10.06 en 22.27 uur. STRAND VERWACHTING (Van een weerkundige medewerker) Kleine actieve stormdepressie passeert met enkele buien. Morgen gevolgd door opklaringen en nog een plaatseliijke bui. Tot matig afnemende zuidwestelyke wind. Iets koeler; overdag 18 gr., zee water 17 gr. Vooruitzichten: perioden van zonnig strandweer, maar nog steeds wisselvallig. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Niet beperkt tot duel Chroesjtsjow stelde voorop, dat, in dien een derde wereldoorlog zou uit breken, deze uiteraard niet beperkt zou blyven tot een duel tussen de twee grote mogendheden Rusland en Amerika. „Ruim een dozyn staten zyn verstrikt in het net van militaire allianties, dat door de Verenigde Staten is gemaakt en die staten zouden zich natuurlyk in een dergeiyke oorlog meegesleept zien". De Russische premier maakte dui delijk. waarom naar zyn gevoelen de Sowjet-Unie de ondertekening van een vredesverdrag niet kon uitstellen. In dien dat wel gebeurt, zo zei hy, zou den de Westelijke machten ,.de liquida tie van het socialistische stelsel in de Duitse Democratische Republiek eisen en zich tot taak stellen aan Polen en Tsjecho-Slowakye die gebieden te ont- Kernwapens Chroesjtsjow legde er niet alleen de nadruk op. dat Rusland is toegerust met kernwapens, hy dreigde ook ze tc gebrui ken. „Elk land. dat eventueel wordt ge bruikt als een springplank voor een aanval op het socialistische kamp, zal onze vernietigende slagkracht volledig ervaren". Hy deed ook een aanval op kanse lier Adenauer. „Wy kunnen niet on verschillig toezien, hoe agressieve krin gen in het Westen met Adenauers hulp alle materiële en geestelyke hulpbron nen van West-Duitsland in het geweer brengen om een derde wereldoorlog voor te breiden". 0 Slot pag. 2 Amerikaans wetsontwerp LEVENSLANG voor LLCHTPIRATEN De subcommissie van de Amerikaan se Senaat voor luchtvaart heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor een wetsontwerp op grond waar van luchtpiraten tot levenslange gevan genisstraf kunnen worden veroordeeld. Aanleiding tot het indienen van dit wetsontwerp was een viertal pogingen verkeersvliegtuigen buit te maken om ermee naar Cuba te gaan. Twee van deze pogingen hadden succes. Robert Soblen, die schuldig is bevonden aan spionage voor dc Sowjet-Unie, is gisteren in New York tot levenslang veroordeeld. Soblen, die al lang ziek is, werd doods bleek toen hij het vonnis vernam. Hy kreunde en zakte in elkaar. Zijn zuster die in de zaal was, schreeuwde: „Myn God, mijn God, help mij". De 61-jarige Robert Soblen, is een broer van Jack die zyn naam echter zonder „n" schryft. Robert lydt aan leukemie en heeft waarschijnlijk geen jaar meer te leven. De 57-jarige Jack Soble is vier jaar geleden veroordeeld wegens spionage voor Rusland. Hy is een van de voornaamste getuigen ge weest in het proces tegen zyn broer. De broers zyn in 1941 uit Litouwen naar de V.S. gegaan. Zes jaar later wer den zy genaturaliseerd. Volgens het O.M. zyn zy in 1919, toen zy in Duits land op school waren, communist ge worden. Robert was als psychiater werkzaam in een staatsziekenhuis te Orangeburg in de staat New York toen hij het vorig jaar november werd gearresteerd. Een telegrafisch overgebrachte foto van de tweede Russische ruim tevaarder Gherman Titow met zijn echtgenote Tamara. Ds. M. NIEMOLLER ZWAAR GEWOND Echtgenote en huishoudster bij auto-ongeluk gedood De 69-jarige president van de Evan gelische Kerk in de Westduitse deel staat Hessen, dr. Martin Niemöller, heeft een ernstig auto-ongeluk gehad iu Zuid-Jutland. In ernstige toestand is hii in een ziekenhuis opgenomen. Nie- möllers echtgenote en zyn huishoud ster kwamen beiden om het leven by het ongeluk, dat werd veroorzaakt om dat Niemöller in een bocht de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. Ds. Niemöller was in de eerste we reldoorlog duikbootkapitein. Tijdens het bewind van Hitier heeft hij acht jaar in een concentratiekamp gezeten. In 1919 trouwde hij met Else Bremer. Het echtpaar kreeg drie zoons en twee doch ters. Ds. Niemöller is. zoals bekend, een van de belangrijkste figuren in de paci fistische beweging. Hij is lid van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken. Ds. Niemöller, die in het ziekenhuis van Apenrade is opgenomen, verkeert nog steeds buiten bewustzijn. Zijn toe stand wordt ernstig genoemd. Een zevenjarige kleinzoon van ds. Niemöller, die eveneens in de auto zat, bleef ongedeerd. Amerikaans-Russisch luchtvaartakkoord Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat functionarissen van de VS en de Sowjet-Unie bij overleg in Was hington in beginsel tot overeenstemming zijn gekomen over wederkerige lucht- diensten tussen Moskou en New York, uit te voeren door de Pan American World Airways en de Aeroflot. Het ak koord zal, naar men verwacht, in de herfst worden getekend. Volgens Ame rikaanse ambtenaren zullen de dien sten echter op zyn vroegst komend voorjaar worden geopend. Op 1 januari 1981 zal Nederland 14.4 miljoen inwoners tellen, als men het jaarlijkse emigratie-overschot op 10.000 personen stelt, en 14.15 miljoen inwoners, als dit overschot 20.000 personen per jaar zou bedragen. Dit blijkt uit in het maandschrift van het CBS opgenomen berekeningen omtrent de toekomstige loop van de Nederlandse bevolk king (1961-1981). Op 1 januari 1961 had Nedeland een bevolking van by na 11.56 miljoen zielen. Voor 1 januari 1966, 1971 en 1976 worden, zonder aftrek van emigratie-overschot- ten. bevolkingstotalen berekend van ruim 12.28 miljoen, ruim 13.01 miljoen en 13.81 miljoen. Bij een jaarlijkse emigratie overschot van 10.000 personen dienen de ze aantallen verminderd te worden met resp. 58.000, 113.000 en 179.000 en by een zelfde overschot van 20.000 met resp. 106.000, 226.000 en 358.000. Bij de reeds aangekondigde algehele herziening zal bovendien worden onder zocht. welke ontwikkeling voor de jaren I na 1980 valt te verwachten. Bij een globale extrapolatie op de grond van cij fers tot 1980 komt men op een eindcy- fer van 17.5-18 miljoen in het jaar 2000. Van meer belang dan het eindcyfer is evenwel de lijn waarlangs de verdere groei zal verlopen. Op grond daarvan zal n.l. moeten blijken, in hoeverre na een voorlopig nog voortgaande toeneming van de Nederlandse bevolking een gelei delijke stabilisatie van het inwonertal valt te verwachten. Rekening houdende met natuurlyke groei en by gelyk blyvende beroepsper- Op Schiphol werd gisteren deze Avio-brug van Hollandse construc tie in gebruik genomen. De brug is bestemd voor het aan boord gaan van de passagiers van de DC-8- vliegtuigen. De passagiers worden daardoor beschermd bij eventueel slecht weer. zij behoeven niet de trap naar de vliegtuigdeur op te klimmen, en het rijverkeer op het platform wordt niet door de passa giersstroom belemmerd. In de toe komst zal men dergelijke bruggen ook gaan gebruiken bij de insche ping van andere typen toestellen Ouders worden niet vervolgd Van verwaarloosd meisje De justitie zal het Bredase echt paar Martin niet strafrechtelijk vervolgen. Hun 7-jarig dochtertje Elisabeth werd kortgeleden aan handen en voeten gebonden thuis op zolder aangetroffen. Er is vast gesteld, dat het kind vervuild was. maar niet direct ondervoed. Het meisje wordt nu nog in het „St.- Ignatius Ziekenhuis" in Breda verpleegd maar zal niet meer in de 'ouderlyke woning terugkeren. De Bredase raad voor de kinderbescherming heeft zich over haar ontfermd. Tegen de grootmoeder is proces-ver baal opgemaakt wegens mishandeling. Zij bond het kind met elektriciteits draad vast en liet het uren op zolder huilen, omdat het naar zij zei zo lastig was. Tegen de ouders van Elisabeth zal wel proces-verbaal worden opgemaakt voor overtreding van de wet op de leerplicht. Zy hadden het kind nooit naar school gestuurd. Duitsland vergroot defensie-inspanning In Bonn verluidt, dat West-Duitsland volgend jaar waarschynlyk zijn defen sie-begroting met drie miljard mark zal verhogen tot veertien miljard, zulks als gevolg van besluiten die in Parijs zou den zijn genomen ter versterking van de NAVO. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft gisteren in Parijs met de secretaris-generaal van de NAVO, Stik ker, overleg hierover gepleegd. De West duitse maatregelen zouden o.m. voorzien in verlenging van de diensttijd van twaalf tot achttien maanden. Hiervoor is goedkeuring door de nieuwe Bonds dag, in oktober, vereist. centages, zal de totale beroepsbevolking in de komende 20 jaar van ca 42 mil joen tot 5.5 miljoen personen toenemen ofwel gemiddeld met 65.000 personen per jaar. By een permanent emigratie-over schot van 20.000 per jaar en volledig realisering van de correctie voor toene mend dagonderwijs zou de toeneming 1 miljoen inplaats van 1.3 miljoen bedra gen en het gemiddelde per jaar dalen tot 50.000. Deze gemiddelden zullen voor de opeenvolgende vyfjaarlijkse perioden niet constant zyn. Zo zullen in de ko mende jaren de hoge na-oorlogse geboor tejaargangen in de beroepsbevolking worden opgenomen. Dit betekent dat voor 19611966, mi gratie enz. buiten beschouwing gelaten, rekening moet worden gehouden met een grote toeneming, n.l. van ca 400.000 in totaal ofwel een gemiddelde van 80.000 per jaar. Bij een maximale correctie voor migratie en voor toeneming dag onderwijs zou dit gemiddelde dalen tot ca 65.000. De omvangrijke opneming van jeugdi gen in de beroepsbevolking zal in de eerstkomende jaren mede tot een verjon ging leiden. Zonder onderwijstoeneming zal het percentage 1524 jarigen, dat thans ca 27 Vz van de totale beroepsbe volking bedraagt, kunnen oplopen tot ca 30^ in 1966. De regering van Antoine Gizenga in Stanleystad heeft officieel opgehouden te bestaan. Gizenga's minister van Bui tenlandse Zaken, Marcel Lengema, heeft aan de buitenlandse diplomaten in Stanleystad meegedeeld, dat de re- gering-Gizenga is geliquideerd na de vorming van de nieuwe centrale re gering in Leopoldstad onder premier Adoela. Lengema bekleedt de fuctie van staats-secretaris voor technische by- stand in deze regering. Gbenje, de nieuwe Kongolese mins ter van Binnenlandse Zaken, heeft zon dag na zijn terugkeer uit Stanleystad meegedeeld, dat Gizenga de post van vice-premier onder Adoela heeft aan vaard. Hy bekleedde die functie ook on der Loemoemba. Gizenga stelde zyn eigen „centrale" regering vorig jaar in nadat generaal Moboetoe Loemoemba als premier had afgezet en het parlement had ontbonden. Gizenga nam toen met vele aanhangers de wijk naar Stanleystad. (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders.) Uit het Leidsch Dagblad van 1 10 aug. 1861: De uitkomsten der algemeene volkstelling in het Vereenigd i Koningrijk van Groot-Brittan- i nïè zijn nu in haar geheel be- i kend. en daaruit blijkt, dat de bevolking 23,340,298 zielen be draagt. De bevolking is gedu- rende de laatste 50 jaren met 61 pet. toegenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1