RUS IN EEN ETMAAL 17x ROND DE AARDE Chroesjtsjow dreigt met kernwapens en raketten TWIN! Luchtmachtmajoor Titoiv veilig geland na reis van ca. 700.000 km. WEERBERICHT je ware halvezhlm! A Opgericht 1 maart I860 NIEUW OPZIENBAREND RUIMTE-SUCCES J (9if af ?)£ieitws\ MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 No. 30419 ILEIDSCH nirpctfllirt Hl A P. Dan ntchnaak r\ a />m a DAGBLAD Directeur: EL A. EL van Dlshoeck 4Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na een ruimtevlucht van ruim een etmaal landde hedenochtend de Russische luchtmachtmajoor Gherman Stefanowitsj Titow met zijn ruimte cabine Wostok II behouden op Russisch grond gebied: dit betekende de toevoeging van een nieuw glorieus succes aan de reeks Russische ruimteprimeurs. Technisch was het niet een opzienbarende vooruitgang na de zeer knappe ruimtevaart van Gagarin, maar propagandistisch was het een succes van de eerste orde, dat de voorsprong van Rusland op Amerika in raket techniek nadrukkelijk onderstreept. Gisterochtend omstreeks zeven uur werd de Wostok II, die 4731 kg weegt, met een meertraps- raket gelanceerd van een basis ten westen van het Aralmeer en ten oosten van de Kaspische Zee. Korte tijd later was de beoogde baan op een hoogte van 178 tot 257 kilometer boven de aarde bereikt. Sindsdien heeft Titow regelmatig boodschappen Bezorgdheid én bewondering in liet Westen In Westelijke kringen heeft men over het algemeen zeer grote bewondering voor de Russische prestatie, aan de waarheid waarvan men in deskundige kringen geen ogenblik twijfelt. Maar deze bewondering gaat gepaard aan een gevoel van ernstige bezorgdheid. Een bezorgdheid welke vooral voortvloeit uit de omstandigheid, dat de prestatie geleverd werd op een politiek zeer belangrijk moment van grote inter nationale spanningen en uit het feit, dat een luchtmachtmajoor, die volgens Russische berichten in uniform was gekleed, deze prestatie leverde: zij wordt daardoor meer dan een technisch-wetenschappelijke triomf, zij wordt een nauwe lijks te miskennen machtsvertoon en een onderstreping van de recente en ook vandaag weer verwachte dreigementen van Chroesjtsjow in de Berlijnse crisis. uitgezonden (die ook op vele plaatsen in het Westen zijn opgevangen) over zijn conditie en bevindingen. Hij heeft in een toestand van schijn bare gewichtsloosheid waarnemingen verricht, enkele ogenblikken zelf de besturing van zijn ruimtecabine ter hand genomen, zijn maaltijden gebruikt, enkele uren geslapen, gymnastiekoefe ningen uitgevoerd en de onvermijdelijke bood schappen over de „grootheid van het Russische volk en de partij" uitgewisseld met Chroesjtsjow en andere kameraden. Na ruim zeventien omwentelingen om de aarde, waarin hij meer dan 700.000 kilometer aflegde, dat is meer dan anderhalf maal de afstand aarde- maan, werd de geslaagde landingsoperatie uit gevoerd. Medegedeeld werd, dat de Wostok II behouden is en dat Titow volgens het eerste onderzoek zijn opmerkelijke ruimtereis goed heeft doorstaan. Successen-serie J Rusland heeft vrijwel alle ruimteprimeurs op zijn naam I staan. De belangrijkste zijn: de eerste kunstmaan Spoetnik I) t l op 4 oktober 1957. de eerste I kunstmaan met een levend we- zen (het hondje Laika) aan I boord op 3 november 1957. De J 1 eerste treffer op de maan Loe- nik II) op 12 september 1959. I I de eerste behouden terugkeer J 1 van levende wezens (twee hondjes Bjelka en Strelka) uit E I de ruimte op 19 augustus 1960 J 1 en de eerste bemande ruimte- I vlucht van majoor Gagarin op I I 12 april 1961. Daaraan is thans j de eerste bemande ruimtevlucht l van meer dan een etmaal toe- l I gevoegd. Naar drempel van wereldruimte Zoals ook bij vorige ruimtesuccessen, zijn de Russen niet erg vrijgevig met details over de jongste prestatie. Zo is bijvoorbeeld niet officieel medegedeeld, waar de lancering van de zeer krachtige meertrapsraket plaats vond. maar uit latere gegevens over de baan van de Wostok heeft men kunnen afleiden, dat de basis waarschijnlijk ten westen van het Aralmeer heeft gelegen. Wellicht is daarvoor ook een aanwij zing te vinden in het incident dat zich vrijdag voorgedaan heeft tussen Russi sche jagers en een Perzisch transport vliegtuig, op ruime afstand ten zuiden van de vermoedelijke lanceerplaats. Het is mogelijk dat de Russen tijdens de voorbereidingen voor de start een scherm van jagers op grote afstand om de basis hebben gelegd. Ook de nauwkeurige lanceertijd is niet bekend gemaakt, maar men heeft deze berekend op ongeveer 7 uur zondagoch tend. Toen joeg een machtige meer trapsraket de W'ostok-cabine, zo zwaar als zes Volkswagens, met de 26-jarige majoor Titow naar de buitenste lagen van de dampkring. Buiten deze damp kring is de Wostok niet geweest, even min als indertijd Gagarin en de Ame rikanen Shepard en Grissom, maar *och kan in deze gevallen van ruimtevaart worden gesproken, omdat op deze hoog ten zich nog slechts de laatste zeer ijle resten van de dampkring bevinden en de omstandigheden voor levende wezens hier gelijk geacht kunnen worden als in de wereldruimte. Boodschappen Reeds kort na het bereiken van de baan. waarvan de hoogte varieerde van 178 tot 257 kilometer boven de aarde, meldde Titow dat hij het goed maakte Dergelijke boodschappen bleef hij vrij wel het gehele etmaal uitzenden, zen der echter belangwekkende gegevens te verstrekken over zijn waarnemingen, over wetenschappelijk van belang zijnde WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind aanvankelijk tussen zuid en oost, later uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 AUGUSTUS Zon op: 5.11 uur, onder 20.19 uur. Maan op: 2.25 uur, onder 18.26 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 1.11 uur en 13.43 uur. Laagwater 9.15 uur en 21.41 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen overwegend zonnig strand weer. Zwakke zeewind. Overdag ruim 20 graden: zeewater 17 graden. Vooruitzichten: uit de richting Schot land en de Golf van Biscaje naderen nieuwe storingen, die na morgenavond de buienkans met onstabiel strandweer opnieuw doen toenemen. Dit nummet bestaat uit 14 pagina's onderwerpen en over technische kwes ties. Het bleef allemaal erg aan de op pervlakte en erg propagandistisch. Na- zijn maaltijden gewoon nuttigen <een lunch van drie gangen meldde Radio Moskou ondermeen en deed gymnasti sche oefeningen. Ook bestuurde hij korte tijd zelf de Wostok, waarvan de start en landing overigens van de grond af werden geleid, terwijl in de vrije vlucht geen besturing nodig was. Titow slaagde er bovendien in, ongeveer 7Y2 uur te sla pen, voordat hij vanochtend vroeg zijn vrij drukke werkzaamheden in de cabine voortzette en de landing ging voorberei den. Automatisch werkende apparatuur heeft, gedurende de gehele vlucht van Titow diens hartslag, bloeddruk en Titow deelde mee, dat zijn lichame- I ademhaling gecontroleerd en naar de lijke conditie prima bleef, en dat hij aarde overgeseind. Er bleken geen ab- geen hinder had van de toestand van normale verschijnselen op te treden ty- schijnbare gewichtsloosheid, door Gaga- dens de schijnbare gewichtsloosheid en rin slechts ongeveer anderhalf uur door- de beproevingen van de start, tijdens staan, en door de Amerikaanse ruimte- welke enorme versnellingen moesten vaarders ongeveer acht minuten. Hij kon I worden doorstaan. Voorts kon Titow dat hij in zijn eerste rondjes om de aarde (elke 88.6 minuten één) slechts boodschappen naar het Russische volk had gezonden, kwamen in latere omwen telingen ook hoogdravende woorden te voorschijn tot andere landen, die hij op zijn vlucht passeerde. Vele van deze ge sprekken en toespraken zijn door radio stations in het westen opgevangen. Conditie prima Chroesjtsjow heeft vorige week tegenover premier Fanfani van Italië verklaard, dat de vliegtuigen zullen worden neergeschoten als de Geallieerden een nieuwe luchtbrug naar Berlijn instellen. Dit heeft het persbureau Reuter van gewoonlijk welingelichte zijde in Moskou vernomen. De Russische premier voegde daaraan toe, dat er dan spoedig een kernoorlog uit zou voortvloeien. Aangenomen wordt dat Chroetsjt- sjow hetzelfde heeft verklaard te genover Kennedy's adviseur voor de ontwapening, ohn McCloy, die hem tien dagen geleden aan de Zwarte Zee heeft bezocht. Chroesjtjsow zei dat de geallieerden tot een akkoord met Oost-Duitsland zouden moeten komen. De vrye status van Berlijn kan volgens de Russische premier op twee manieren worden gewaarborgd, een garnizoen van Amerikaanse, Engelse, Franse en Russi sche troepen öf van VN-troepen. Chroesjtjsow bleef bij zijn weigering te onderhandelen over zelfbeschikkings recht voor «zeheel Duitsland door vrije verkiezingen. De Sowjet-Unie zou een conferentie over een vredesverdrag waar deze eis wordt gesteld, verlaten. De Russische premier sprak nog steeds volgens genoemde kringen, van landen als Italië en Engeland als van „onze gij zelaars", omdat zij Amerikaanse raket bases hebben. Deze landen zouden bij het uitbreken van een oorlog door de Sowjet-Unie met raketten worden be stookt. Er stonden er al genoeg op En geland gericht om dit land geheel te verwoesten. In een zondag te Moskou uitgegeven kort communiqué wordt gezegd, dat er van donderdag tot zaterdag jJ. een con ferentie van leden van het pact van Warschau is gehouden, waarop Chroesjt- sjows politiek ten aanzien van Duits land is goedgekeurd. De conferentie heeft zich bereid verklaard om met het Wes ten tot overeenstemming te komen over een vredesverdrag met de twee Duitse staten, maar is vastbesloten dit jaar nog tot 'nvreedzame regeling van de Duitse kwestie te komen, zonodig alleen met Oost-Duitsland. Er wordt in het communiqué niet ge zegd wie er precies aan de Moskouse conferentie hebben deelgenomen. Er wordt gesproken van „eerste secretaris sen van communistische en arbeiders partijen, leden van het pact van War schau. Waarnemers geloven dat er op de Mos kouse conferentie uitvoerig is gesproken over de economische moeilijkheden waar mee Oost-Duitsland te kampen heeft en over de vluchtelingenstroom naar het Westen. Neues Deutschland. het orgaan van de Oostduitse communistische partij, meldt, dat alle Oostduitsers die in West-Berlijn werken meer dan 50.000 zich tussen 9 en 19 augustus moeten laten inschrij ven. Voor meer nieuws over de Berlijnse kwestie en in het bijzonder de Westelijke ministerconferentie in Parijs, zie men elders in dit inummer). voortdurend worden waargenomen via een televisiecamera, welke in de Wostok stond opgesteld. Ook de beelden daarvan toonden aan, dat Titow de vreemde om standigheden tijdens zijn vlucht nor maal verdroeg. De landing Majoor German Stepanowitsj Titow, Ruslands tweede ruimte- aarder, die na een vlucht van on geveer een etmaal in de Wostok II behouden op Russisch gebied is ge land. Toen Titow vanachtend vroeg 16 om wentelingen om de aarde had voltooid na meer de zon te hebben zien op- en ondergaan dan enig mens tevoren in één etmaal, had hij 654.800 kilometer aige- legd: een van de vele records die hij op zijn naam bracht in deze opzienbaren de vlucht. Kort voordien werden de lan dings operaties ingezet tijdens de voor laatste omwenteling om de aarde. Om 8.15 Nederlandse tijd meldde Ra dio Moskou, dat de landing van Totow aanstaande was, en enige tijd later werd door de Russische radiostations omge roepen, dat het gehele land inspannen de afwachting verkeerde van de bekend making, dat de ruimtevaarder behou den zou zijn geland. Kennelijk heeft dit bericht over de landing enige vertraging ondervonden, want later werd mede gedeeld, dat deze reeds geschiede om 18 min. over 8 Ned. tyd. Eerst om even over tien uur werd de behouden landing „in het tevoren vastgesteld gebied" gemeld. Volgens mededelingen uit Moskou vond deze landing, in het gebied van Saratof ongeveer 400 km ten noorden van Stalin grad en vermoedelijk 800 km van de startplaats plaats tijdens de 18e omwen- Leling om de aarde, niet ver van de j plaats waar majoor Gagarin indertijd zijn Wostok-vlucht beëindigde. Het eerste medisch onderzoek van Ti tow maakte uit, dat hij geen nadelige gevolgen van de reis heeft ondervon den. In totaal heeft de vlucht van Titow 25 uur en 18 minuten geduurd, d.w.z. dat bijna 17Vi omwenteling om de aarde werd gemaakt. 0 Slot pag. 2 ..De Schicht" van Olie B. Bom- i tuffend in het ..grote" corso van mei en Tom Poes reed zachtkens Rijnsburg en Leiden mee. Een cor so, dat fleurig en kleurig bleef, alle neerplensende regen ten spijt. (Foto LX)./Holvast) V er j aardagsf eest j e van Prinses Irene PriJises Irene heeft haar 22ste ver jaardag gevierd met een rustig feest je in Acalpulco. Gasten waren haar vader, Prins Bernhard, en vrienden van haar gastheer, de president van Mexico Adolfo Lopez Mateos. In het zomerhuis van de presiden tiële familie, „De Briesjes" sneed Irene een grote taan aan, waarna zij met veel enthousiasme de cadeautjes van haar vader en de aanwezige gas ten uitpakte. De opening van het fesetje werd voorafgegaan door een serenade, gebracht door een plaatselijk orkest, dat tot kennelijk genoegen van Prinses Irene vele bekende en onbe kende Mexicaanse liedjes te gehore bracht. Verzoenend gebaar van Katanga Katanga zal onverwijld vertegenwoor digers naar het nationale parlement in Leopoldstad sturen bij wijze van „ver zoenend gebaar". Dit is in Elisabeth- stad meegedeeld na een buitengewone byeenkomst van het kabinet. President Tsjombe heeft de buiten landse consuls in zijn land gevraagd de VN te verzoeken de veilige terugkeer van de Katangese parlementsleden vu. Leopoldstad te garanderen. DJOEANDA VOOR ONDERZOEK IN ZIEKENHUIS Premier Djoeanda van Indonesië is in het legerziekenhuis in Djakarta op genomen voor een algemeen onderzoek. Watersnood in Japan eist 115 levens Als gevolg van overstromingen en aardverschuivingen door zware re genval zyn in het westen van Japan 115 mensen omgekomen, aldus Japanse persberichten. Er zijn militairen naar het rampgebied gezonden, waar 11.000 huizen in het water staan. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno-N ij kerk Uit het Leidsch Dagblad van 9 Aug. 1861: Wij vernemen, dat Maandag a.s. de overgeblevene Studenten- Jagers der Leidsche Hi ogeschool tot het houden hunner 5-jarige réunie herwaarts zullen komen en door de feestcommissie op het aangenaam gelegen Zomer- zorg bij het Stationsgebouw van den Holl. Spoorweg worden ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1