LEIDEN MIDDELPUNT VAN GROOT AGRARISCH GEBIED ÜEBIL- Grote meerderheid Deens parlement vóór onderhandelingen met EEG FILMS Britse vrolijkheid in vier Leidse bioscopen Radio-actieve besmetting in de werkplaats der Kon. Landmacht Gero-casseffe 'pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 augustus 1961 Derde blad no. 30418 De Vebo-nu ik, maa hebbet r 32—2 Mag ik beginnen met de misschien vrij domme veronderstelling dat er vele lezers zijn, die graag een antwoord zouden willen hebben op de vraag: Wat doet de Vebo? en vooral op de vraag: Wat doet de Vebo NU? Laat ik beginnen met onze jaarlijkse okveedag. gj Wanneer wij de produktie en andere I dgenschappen van onze koeien bekjj- :en, dan zien we daarin vrij grote 'erschillen. Dieren met een goede pro- iuktie en goede andere eigenschappen Reden de boer grote voordelen. We kun- len hieruit heel gemakkelijk de conclu- F? de trekken, dat de boer er voor moet "■n xwgen goed vee te krijgen. Hij zal dit noeten bereiken door zelf te fokken. Hieraan is in het verleden in ons jebied te weinig zorg gesteed, maar ge- ukkig is hierin een belangrijke ver- jetering te bespeuren. Het fokken van ien goede veestapel is echter niet het 25, 29.verk van een paar jaren, doch vaak het 45/48,verk van een generatie. De boer zal moeten proberen om via ;oede moederdieren en goede vaderdie- •en (tegenwoordig veelal door kunstma- ;ige inseminatie) goede nakomelingen te fokken. Dit is geen rekensommetje, 6 naar dit is een kwestie Van vakman schap, goede voorlichting, goed onder vijs en ook wat geluk. U zult begrijpen dat het van het illergrootste belang is. dat deze fokkers laarlijks de kans krijgen, hun vorde ringen met anderen te vergelijken en daarvan tevens het nodige te leren. Deze gelegenheid wordt hen nu ieder jaar door de Vebo geboden en hierdoor le- rert de Vebo een zeer belangrijke bij drage bij dit belangrijke werk. Dit zelfde werk wordt ook gedaan op het gebied van de boerenkaas en van het paasvee. Ook hiervan worden ieder jaar tentoonstellingen gehouden. Dit alles is nu 25 jaar lang gebeurd en terecht gaat de Vebo feestvieren. Het Vebo-bestuur heeft gemeend dit op »en grootse wijze te moeten doen. 45, Naast haar normale activiteiten, welke hier en daar grootser zullen zijn dan in de achter ons liggende jaren, zal een vijfdaagse landbouwtentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling zal de naam dragen: „Landbouw in de tste Randstad", en zoals bekend, worden ge- k°uc*en 111 Plantsoen. Deze tentoon stelling wordt voor een groot gedeelte gericht op de stedeling, op de consu ment. Wij willen u laten zien wat de agrarische wereld nog betekent in de randstad. Iedere randstadbewoner en zeker iedere Leidenaar zal deze ten toonstelling moeten zien. Het zal een unieke gelegenheid worden om stad en land weer eens dicht bij elkaar te bren gen. De stad Leiden heeft het voorrecht om naast universiteitsstad ook het mid delpunt te zijn van een gToot agrarisch gebied. Ook dit heeft de Vebo in het verleden sterk geaccentueerd. De zeer vergevorderde plannen t.a.v. de nieuwe veemarkthallen getuigen van een goed begrip van het stadsbestuur voor deze ontwikkeling. Wil Leiden agra risch centrum blijven en wil het zijn belangrijke veemarkt blijven behouden, dan is de uitvoering van deze plan nen een gebiedende eis. Een herinnering uit de tijd van de Sociëteit „Musis Sacrum" in het Plantsoen, in welke omgeving van 22-26 augustus de Vebo-expositie „Landbouw in de Randstad" wordt gehouden. Waar in vèrvervlogen tijden de stafmuziek van het Vierde, het Stedelijk Muziekcorps, Orpheus, Per aspera ad Astra en Euterpe concerteerden, spelen straks Sempre Avanti's Jong en Jolig, K. en G. en het orkest en de drumband van de Kleine Burcht. Omstreeks 1930 viel het gebouw Musis Sacrum" onder slopers handen. Het Vebo-bestuur gaat haar 25-jarig bestaan op grootse wijze vieren in het hartje van Leiden. Mogen allen er toe meewerken, om die vijf dagen tot on vergetelijke te maken voor de Vebo en voor de stad Leiden. Voorzitter Vebo: Ir. P. BUCK. Amerikanen zetten Tsjombe onder druk Van betrouwbare zijde in Elisabeth- stad is vernomen dat Washington op het ogenblik druk op president Tsjombe van Katanga uitoefent om hem te be wegen een soepeler houding tegenover de rest van Kongo aan te nemen en snel te onderhandelen met de centrale regering onder leiding van Adoela. Als Tsjombe hiertoe overgaat, zouden de Amerikanen Tsjombe economisch gaan steunen. De Amerikanen zouden hun diplomatieke offensief geopend heb ben nadat de Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo, ver klaard had dat hij hulp aan de Sow- jet-Unie zou vragen. Zoals bekend heeft het Russische regeringsblad Izwestia al gezegd dat Rusland Katanga niet zal steunen omdat het Russiche volk er niet aan denkt leiders, die hun volk hebben verraden, te helpen. De nieuwe Kongolese minister van Binnenlandse Zaken, Benje, is gisteren met drie loemoembistische parlements leden naar Stanleystad vertrokken in de hoop dat Antoine Gizenga met hen naar Leopoldstad zal willen terugkeren. Gizenga is vice-premier geworden in de regering-Adoela, ondanks het feit dat hij de parlementsvergadering die de nieuwe regering heeft goedgekurd, niet heeft bijgewoond. Tien werknemers zullen onderzocht ivorden De legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat op 28 juli j.L in de centrale werk plaats van de technische dienst der Kon. Landmacht te Utrecht bij radiologische metingen door de RVO/TNO geconstateerd is, dat in de afdeling mechanische instrumenten (een werkruimte van 20x9 meter) de vloer en werktafels met bij behorende laden met radium besmet waren. Bovendien werd in lichtgevende verf, welke in deze werkplaats op snelheidsmeters, kompassen en andere apparatuur wordt aangebracht, de aanwezigheid van radium vastgesteld, ofschoon deze verf slechts promethium 147 (een ongevaarlijk splijtingsprodukt van uranium en plu tonium) mocht bevatten. In onderling overleg tussen de com mandant van de centrale werkplaats, de arbeidsinspectie en de RVO/TNO ïsWL terstond het werken met de bewuste verf gestaakt, zijn de werkruimten ontsmet en de besmette tafels en laden verwij derd in afwachting van verdere ver werking door de genie. Tien werknemers die regelmatig in de werkruimte hebben gewerkt, zullen medisch onderzocht wor den op de hoeveelheid radium welke zij mogelijk in het ichaam hebben gekre gen. De kans dat deze hoeveelheid het toelaatbare maximum overschrijdt of zelfs maar benadert, wordt echter zeer klein geacht. Brand bij Van Gelders Papierfabriek Vannacht omstreeks 2 uur is brand uitgebroken in de Kon. Papierfabrie ken van Van Gelder Zonen in Vel- sen-Noord. De bewakingsdienst van het bedrijf constateerde rook en vuur in de lage isolatieruimte tussen plafond en dak van de papierma chine nummer 18 en alarmeerde de bedrijfsbrandweer. Aangezien de brand zich ernstig liet aanzien, werd eveneens de gemeentelijke brandweer van Velsen gealarmeerd. Onder leiding van de heer P. de Klerk van de gemeentelijke brandweer werd door de gezamenlijke brandweren, die beide met groot materieel aanwezig wa ren, 't vuur bestreden. De vuurhaard tus sen 't hoge plafond en het dak was zeer moeilijk te bereiken, ook al door het feit dat deze isolatieruimte sleohts een halve meter hoog is, terwijl men behalve met een houten plafond, met een zeer grote oppervlakte, ook nog geconfronteerd werd met veel vilt en asfalt, welke zich in genoemde ruimte bevonden. Men hoopte de brand, waarbij slechts korte tijd uitslaande vlammen waren waar te nemen, te kunnen beperken tot plafond en dak. Hierin is men ook geslaagd. Het gehele dak moest worden opengebroken. De brandweren zijn tot in de ochtend uren bezig geweest met het blussen en nablussen. De papiermachine nummer 18, die in 1936 in bedrijf werd gesteld, kwam gis teravond tot stilstand in verband met de vakantie van het personeel, die heden ingaat. De brand moet dus enkele uren daarna begonnen zijn. De oorzaak is nog niet bekend. De 70-jarige J. B. Anderson uit Aller- up is in het ziekenhuis van Win schoten overleden. De 50-jarige G. M. E. Olson uit Norrköping en zijn vrouw M. Torborg zijn zwaar gewond, hun zoon C. G. Olson heeft een lichte shock. Mevrouw Anderson heeft een schedel- basisfractuur. De Zweedse auto is on herstelbaar vernield. De kwartiermeester-generaal der Kon. Luchtmacht heeft voorts bepaald, dat, in afwachting van de a.s. afkondiging van een militaire radio-actieve stoffen- beschikking, een aantal voorbereidende maatregelen zal worden getroffen. Deze maatregelen komen neer op on middellijke inventarisatie van appara tuur, uitrustingsstukken en wapens, die radio-actieve stoffen (waaronder licht gevende verf bevatten of kunnen be vatten, en controle op de radio-activi teit van dit materieel. Bovendien zal een onderzoek worden ingesteld naar de noodzakelijkheid van al of niet toe passen van radio-actieve stoffen op enig stuk materieel en die stof eventueel door een onschuldig isotoop worden ver vangen, terwijl, waar dit laatste om re denen van praktische bruikbaarheid niet mogelijk is, zodanige beschermende maatregelen zullen worden getroffen dat de veiligheid van de gebruikers zo goed mogelijk is verzekerd. Bij aanschaffing van nieuw-materieel zullen eisen wor den gesteld aan eventueel toe te pas sen radio-actieve stof voor wat betreft aard en mate van straling, terwijl bij afnamekeuringen op dit punt scherp controle zal worden uitgeoefend. Terza ke zal een groep deskundigen worden gevormd en ten nauwste worden samen gewerkt met de RVO/TNO. Zoekt U een van f40.of f400. heeft het. De Gero-specialist. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 Het Deense parlement heeft gis* teren met overweldigende meer derheid (152 tegen 11 stemmen) de Deense regering gemachtigd „samen met Engeland" te gaan onderhandelen met de EEG over toetreding. Bij die onderhandelin- nil- als /el- fan eu- een de ïs 960 HENRY DUNANT VAART UIT Op 14 augustus met 70 chronische invaliden uit Leiden en omgeving Ook dit jaar maakt het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant" on der auspiciën van de afdeling Leiden en Omstreken van het Ned. Roode Kruis met 70 chronisch invaliden, af komstig uit Leiden of omgeving, die praktisch nooit naar buiten komen, een tocht van ongeveer een week door de binnenwateren van Nederland. Scheepsarts is mej. G. J. Verbrugge arts te Leiden, die zich voor deze taak beschikbaar stelde en die gedurende de ze reis ook geheel belangeloos wordt bij gestaan door een aantal verpleegsters, helpsters en helpers, voor een groot deel leden van de Colonnes van het Rode Kruis Korps der bij deze tocht betrok ken afdelingen. Ook het transport naar en van het schip van de patiënten wordt door Co lonne-leden verzorgd. Dankzij de prachtige medewerking van verschillende instanties, directies en personeelsverenigingen van diverse be drijven, en van particulieren kan de af deling Leiden e.o. haar patiënten deze tocht geheel gratis aanbieden. De „J. Henry Dunant" zal op 12 augustus in de namiddag te Leiden arriveren en lig plaats nemen aan de Havenkade. Op maandag 14 augustus vangt om 7.00 uur v.m. het embarkement der pa tiënten aan, dat vanaf ongeveer 9.30 uur zal worden opgeluisterd door het Leidse Politie Muziekgezelschap. De afdeling Rijnland van het Roode Kruis zal aan alle patiënten bloemen aanbieden. Om ongeveer 11.00 uur zal het schip vertrekken voor de eerste etappe van de route, die zal voeren langs Alphen a. d. Rijn, waar nog 8 patiënten wor den geëmbarkeerd, Gouda, Wemeldinge, Sas van Gent, Zijpe, Boskoop, Alphen aan den Rijn en terug naar Leiden, waar het schip op zaterdag 19 augustus arriveert en de patiënten gedebarkeerd worden. VAN DEZE WEEK In niet minder dan vier Leidse bioscopen moeten de Britten deze week voor onbezorgde vakantie- vrolijkheid zorgen. School voor (f)linke jongens STUDIO Dat je met een beetje fantasie, een beetje durf en een hoop handigheidjes veel kunt berei ken laat het verrukkelijke Engelse filmpje „School voor flinke jongens" zien. Een beetje een persiflage op cursussen, zoals Hoe kioeek ik per soonlijkheid aan" en Spreken in het openbaar", een beetje de spot drij ven met nietsnuttende charmeurs en de gecamoufleerde onwetendheid van de mensen-op-de-hoge-posten. Alles oversprenkeld met een hoeveel heid luchthartige ironie en opge diend met een grote dosis kolder. Degenen onder u, die nooit iets „dur ven", altijd op het kritieke ogenblik „de man op het tweede plan" zijn, zul len van dit filmpje zeker iets kunnen opsteken. Want hoe gek, hoe zot be paalde situaties in deze film ook lijken, ze bevatten vaak waarheden als koeien. En als u denkt een „flinke jongen" te zijn, die er „alles" van weet, dan ook zult u wel kunnen lachen om dit filmp je. En misschien zult juist u er iets van kunnen leren Het gaat over een linkse jongen. Bij toeval (of noem het een familietradi tie) directeur van een onderneminkje, over wie het personeel „loopt", die geen succes heeft bij de meisjes en altijd bij de neus wordt genomen. Hij wordt verliefd op een meisje, waar hij bij een bushalte letterlijk tegen aan loopt. Maar er verschijnt een kaper op de kust. Een nare jongen, maar een doorgewinterde charmeur, die zijn uren volmaakt met het rondrijden in dure sportwagens, het tennissen op velden van dure hotels en het veroveren van vrouwen. Hij is de man, die (aanvankelijk) succes heeft bij de grote liefde van de schutterige directeur. Aanvankelijk. Want het wordt anders als de directeur met goed gevolg de cursussen aan een „Levensschool" heeft gevolgd. Dank zij deze schooi worden de rollen nu omgedraaid. En uiteraard krijgt de directeur het meisje van zijn hart. Je komt er wel uit IN LIDO gaat het wel heel erg bont toe, maar daar zit dan ook Engelands gekdoener nummer I, Norman Wisdom, achter. Norman is ditmaal glazenwas ser. Een niet te overdreven snuggere glazenwasser overigens, die het heel hard te verduren krijgt, wanneer hij komt te staan tegenover een adellijke spruit, die niets liever doet dan ande ren voor de gek houden. Hij laat de dwaze onnozele Norman van de ene dolle situatie in de andere tuimelen en als er dan nog een vreemd stelletje ke rels opdaagt, dat zich ten doel heeft gesteld die beroepsgrappemaker te ontvoeren, dan is er stof voldoende voor w el twee films vol met dwaze scènes en dankbare close-ups van vreemd vertrokken gezichten. Ze heb ben er maar één rolprent van gemaakt onder de intelligente Nederlandse titel „Je komt er wel uit" en die is dan ook heel zwaar met vrolijkheid beladen. Maar zoals goede wijn geen krans be hoeft, zo behoeft Norman Wisdom geen nadere aanbeveling. Wie hem eens ge zien heeft, weet wat te wachten staat. Maar dol en dwaas is het altijd. De bajes is zo groot IN REX kan met Peter Sellers aan het werk zien, die zich steeds meer ontpopt als een Brits komiek van al lure. Het is een kostelijk filmpje, waar in hij zijn humoristische talenten breed uit kan installeren. Hij is de leider van een groepje jongens-van-de vlakte, die zich hebben voorgenomen de slag van hun leven te slaan. Dat zij nu toeval lig allen in de gevangenis zitten is voor hen slechts een onbenullige bijkomstig heid, want de directeur is meer een vader dan een waker en bekommert zich meer om zijn tuintje dan om de ge vangenen. In die gezellige sfeer broeien de „bandieten" hun plan uit en wilen 't volvoeren. Dat ze daarbij tegen onver wachte complicaties aanlopen, ligt voor de hand en dat alles niet loopt, zoals zij gedacht en gehoopt hadden, laat zich al even gemakkelijk raden. Trou wens, dat maakt de geschiedenis alleen maar komischer en het effect van dit typisch staaltje van Britse filmhumor slechts groter. Een alleraardigst filmpje. Een huis vol herrie IN CASINO deze week een reprise van een Engelse rolprent, die al eerder in Leiden furore maakte. Op charmante wijze wordt hierin de draak gestoken met de moeilijkheden, die een jong ge trouwd paartje (Michael Craig en An ne Heywood) heeft met het vinden van huishoudelijke hulp. Een Italiaans hulp je (Claudia Cardinale) kan niet ge handhaafd blijven wegens haar te nau we betrekkingen met de Marine. Beter gaat het als er een naief Zweeds meis je (Mylene Demongeot) op de proppen komt, maar wanneer deze heeft geleerd haar wapens tegenover het sterke ge slacht goed te gebruiken, blijkt zij ook al geen blijvertje. Maar genoeglijk zijn de perikelen van dit jonge gezinnetje ongetwijfeld. En de jeugd kan iedere middag in het theater aan de Hogewoerd terecht bij George Formby, die met een van zijn successen „Leven in de brouwerij" op het programma staat. Advertentie fotowedstrijd Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f.1000.- tot f.25.-Zie affiches: Sigaret..? HUNTER! „DRIJFZAND DER BEGEERTE Sentimenteel TRIANON Verdoorgevoerde ro mantische sentimentaliteit beheerst de film „Drijfzand der begeerte". Deze ti tel beantwoordt in zoverre aan de waar heid, dat één der hoofdvertolkers, Rock Hudson als de sheriff Dana Stribling, op een gegeven moment met zijn paard in het drijfzand dreigt te verzinken, hetgeen op zichzelf echter geen begeer lijke bezigheid is. Verder is de begeerte naar een vrouw, in casu Belle, echtgenote van de oud strijder uit de Amerikaanse burgeroor log John Beckenridge haar rol wordt vertolkt door Dorothy Malone in de aanvang bij twee mannen gelijkwaar dig aanwezig. Naast de genoemde sheriff houdt Kirk Douglas als de .moor denaar" OMalley zich met dit niet- onaangename verlangen bezig. De laatste is al eens op Belle in haar meisjes jaren verliefd geweest en draagt nog steeds een geidealiseerd beeld van Belle in zijn hart. De sheriff houdt O'Malley voortdurend scherp in het oog: hij draagt diens arrestatiebevel in zijn zak. Hij kan dit te gemakkelijker doen, omdat beide mannen belast zijn met het transport van de veestapel van Beckenridge, die naar een ander land verhuizen wil. Tijdens dat transport be leven zij de nodige avonturen, trotseren o.a. een aanval van Indianen. De hevig begeerde Belle heeft een schone, jonge dochter aan wie ook een rol in het liefdesgevecht der beide man nen wordt toebedeeld. Dit moet wel tra gisch aflopen, omdat die dochter in één van de beide mannen haar eigen vader blijkt te bezitten, waarvan zij echter geheel onkundig is. De kudde koeien komt tenslotte vei lig op de plaats van bestemming aan, maar de strijd tussen de mannen moet nog uitgestreden worden. Er blijft aan het einde één gelukkig paar over, ter wijl de jonge dochter eenzaam achter blijft bij het overschot van de door haar zo geliefde veel oudere OMalley. De sheriff, die diens dood - door OMal ley zélf gezocht - op zijn geweten heeft wordt nu haar „tweede vader", waarmee naar ons gevoel de moeilijkheden pas goed moeten beginnen. Maar zover denkt men blijkbaar nog niet na Genoeg stof intussen voor een nieuw „drama" „All hands on deck" Pat zingt weer eens wat LUXOR „All hands on deck" is de Amerikaanse titel van een film rond Pat Boons. Hoewel aangekondigd als gen moet volgens het parlement rekening worden gehouden met de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie en er dient een parlementaire commissie van 34 leden te worden opgericht om de onderhandelingen te volgen. De minister van Buitenlandse Zaken, Jens Otto Krag, heeft in het parlement verklaard dat het Deense verzoek om onderhandelingen zo mogelijk tezelfder tijd als het Britse verzoek zal worden ingediend. Hij zei voorts dat Denemar ken onmogelijk buiten de E.E.G. kon blijven als de gemeenschap de twee grootste klanten van Denemarken Duitsland en Engeland zou omvat ten. In de motie die het parlement aan nam, is gewezen op het belang van de samenwerking der Noordse landen. Krag merkte echter op, dat Noorwegen en Zweden moeilijk buiten de E.E.G. zou den kunnen blijven als Engeland en Denemarken lid werden. Ierland De ministerraad van de E.E.G. heeft woensdagavond de officiële aanvraag van Ierland om het lidmaatschap van de E.E.G. ontvangen. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat Ierland vrijwel onvoorwaardelijk het E.E.G.-verdrag in zijn huidige vorm aanvaard. Engelands verzoek om lid te mogen worden van de E.E.G. zal op de ko mende, gewone vergadering van de mi nisterraad van de E.E.G. besproken wor den, zo heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, gisteren op een persconferentie in Frankfort meegedeeld. Hij meende dat alle landen, die lid van de EVA zijn, wel in de een of andere vorm tot de E.E.G. zullen toetreden. Deze landen zullen volgens hem of als volwaardig lid krachtens artikel 237 van het verdrag van Rome ofwel als geassocieerd lid krachtens artikel 238 van dit verdrag toetreden. lachfilm bestaat de humor voorname lijk uit een met een tomahawk rond zwaaiende indiaan, die denkt dat hij een eeuw geleden leeft en alles kort en klein slaat wat hem niet bevalt. Flauw was een betere betiteling geweest voor de onwaarschijnlijke lotgevallen van een marineschip vol ongedisciplineerde ma trozen. Natuurlijk kreeg onze Pat Boone vol op de gelegenheid op de hem zo bijzon der eigen wijze enkele liedjes te zingen. Opvallend naast Pat met zijn tandpasta- glimlach was het aantrekkelijke spel van Barbara Eden. Een marineschip, dat opgescheept zit met een pelikaan en een kalkoen; een aantal vrolijke officieren; een naar mooie meisjes fluitende bemanning en gekruid met wat liefde, het aloude re cept voor een vakantiefilm. Veel nieuwe vondsten biedt deze film niet, maar hij is misschien wel in staat het slechte vakantieweer althans eèn ogenblik te doen vergeten. Aqua Hortus ontving 15.000ste bezoeker Terwijl de sohilder- en bloemsi er- kunsttentoonstelling in de Lakenhal een eind op weg is naar haar tiendui zendste bezoeker het aantal belang stellenden varieert hier van 500 tot 900 personen per dag bracht gisteravond de 15.000ste een bezoek aan de Aqua Hortus. Het was onze stadgenoot, de heer J. van Ommering, diie met zijn echtgenote om kwart over negen de controle passeerde. Hij werd hier opge wacht door de vice-voorzitter van „De Natuurvriend", de heer P. S. Geertsma en het lid van de tentoonstellingscom missie, de heer W. Zwart. De "laatste verraste het echtpaar met een fraaie fruitmand en leidde de heer en mevr. Van Ommering over de expositie rond. Blijft de „Aqua Hortus" nog t.e.m. 13 augustus geopend, de tentoonstelling in de Lakenhal is met één dag verlengd, zodat men hier tot morgenavond tien uur terecht kan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5