efcPOlJW£>xdti<\. Leidse kachel van Jan van Hout was een der eerste van 't land Theater der Naties in Pa rij denkt óók aan de toekoms Hogeschool op zolder: wèl hoog, maar weinig schools ZATERDAG 5 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA o, TONEEL IN PARIJS HOE WERKT HET? Stedelijke waardepapieren met warme douchen gedroochten daarna overgeschreven Op rui Wi vo te< Gi W Maar dat waa alweer een andere kachel dan die van Jan van Hout, de secretaris van Leiden; Hildebrand bad vermoedelijk de plaatijzeren kachels op het oog. die naderhand in de mode zijn geraakt. G. D. L. M. En de laatste dagen van mei caj kachel op het \Vaterlooplein ge] Amsterdamn*c rui schien nog wel niet geheel preser bel was. maar waaraan medewerl J èn toeschouwers in deze kleine kr hier niettemin een uitermate boei de ervaring beleefden. d Valt er voor de mentaliteit en n doelstellingen van al deze jonge m p sen, die in zo'n dertig verschillei d landen het aangezicnt van het toe li van morgen zullen bepalen, nietten T een zekere grootste gemene deler i te wijzen? In negatieve zin zeker Iedereen was het er wel over eens. I de periode van het negentiende-eeui boulevardtoneel definitief is afgesloti Het- society-stuk is dood en ook I Italiaanse kiekkast-toneel heeft 4 tijd gehad. Men richtte zich eerj j* bewust op de modernen als Bred w Ionesco en Beckett, terwijl uit I n verleden vooral Shakespeare en Mclii als erflaters werden erkend. De gemeenschappelijke tendei h waarin al deze jonge mensen i z: kander leken te ontmoeten, we g, door een student uit Venezue met wie wij na afloop nog ev in gesprek raakten, aldus ond woorden gebracht: „Verwonde staan we zelf iedere keer als 1 bemerken hoeveel we met elka\ der gemeen hebben. Onafhank lijk van nationaliteit of ras re geren we op dezelfde wijze op problemen die het theater ons ste Het onderlinge, internationale 1 vruchtbare contact is wel de gr te winst van onze colleges gewed Theoretisch of praktisch gespn ken, hebben we in Parijs mv schien niets of weinig nieuws g< leerd. Maar we weten nu, d> overal in andere landen jonge ai teurs en regisseurs naar nieuü wegen zoeken, om daarbij dt zelfde richting als wij in te slaari FRANK ONNE „In deze toren van Babel". zegt Planson, „is. in het teken van Thalia en Melpomene, het ideaal van de broe derschap onder de volkeren werkelijk heid geworden", en ter illustratie van die uitspraak wijst hij terloops op een Israëliër, die met een jonge Arabier in het Engels een geanimeerde discus sie, waarvan de stukken afvliegen, over de Franse avangardisten voert-. Deze theateruniversiteit heeft dit eerste jaar geen cent subsidie ont vangen en men zo roeien met de rie men die men had. Doch waarmee men niettemin al zo ver gevorderd is, dat het instituut zijn levensvatbaarheid nu wel heeft, bewezen. Bijna alle Paryse theaters hadden de leerlingen gratis entreebiljetten ter beschikking gesteld, terwijl het praktische schoolprogram ma ook nog de mogelijkheid tot het bijwonen van de repetities omvatte De directeur van het Theater een „college" voor de studenten der Naties. A. M. Julien. geeft van de universiteit. (Van onze correspondent in Parijs) Na goed drie maanden zit het vijfde seizoen van het Theater der Naties er weer op, en het is niet de bedoeling de balans hiervan op te maken. Wanneer we bij het sluiten van de poorten van het Theatre Sarah Bernhardt en het scheiden van deze internationale markt een terugblik mogen werpen, dan richt die zich op een activiteit die zich deze weken achter de schermen voltrokken heeft, of juister nog op zolderwaar de universiteit van het Theater der Naties gevestigd is. Een hogeschool overigens, waarbij het „school" minder aan de geijkte werkelijkheid beantwoordt dan, in let terlijke zin, het „hoge", want van neer ge aan lesroosters, rapporten, schoolborden en, in het algemeen, een scherpe, principiële scheidingslijn tus sen lesgevers en -nemers denkt, dan komt ge hier bedrogen uit. Aangenaam bedrogen overigens: er heerste hier een koortsachtig klimaat van hartstochte lijke belangstelling voor alles wat des theaters is onder de ruim honderd leerlingen tussen de twintig en dertig jaar. die uit dertig verschillende lan den dit jaar voor het eerst naar Pa rijs waren gekomen om als toekomsti ge acteurs, regisseurs of decorateurs indrukken en ervaringen uit te wisse len en elkanders ambities te meten. Het is de adjunct-directeur van het internationale theater, Claude Plan son, een hypernerveuze en actieve kettingroker met een scherp intellec tueel gezicht, die begin van dit jaar door het denkbeeld van een eigen uni versiteit werd gegrepen, om toen ook maar terstond de beide handen aan de ploeg te slaan. HU vertelt me dat hy hooguit een dertigtal inschrUvingen had verwacht, maar dat binnen enkele weken vyf- honderd aanvragen binnenkwamen. Tenslotte zijn er zich honderdenvier leerlingen komen aan melden, onder wie Engelsen, Turken, Polen, Brazi lianen, Portugezen, Duitsers en zelfs vijf onderdanen van de Verenigde Ara bische Republiek, die niettemin met Frankrijk alle officiële diplomatieke en en andere relaties heeft verbroken. van de gezelschappen, die in de Sa rah Bernnardt-schouwburg optraden. Het theoretische rooster vermeldde voordrachten en lezingen van beken de regisseurs en dramaturgen, en zo wel „opperdirecteur" A. M. Julien als toneelleider André Barsacq zijn, naast de Duitse en Frans-Roemeense avant- gardeschrijvers Nover en Ionesco, af gelopen weken voor de studenten op getreden. Het praktische deel van het pro gramma bestond uit mime, dans, to neelspel, regie en vooral improvisa tie. waarbij in het bijzonder interes sante experimenten werden beproefd. Zo hebben wy een tiental jonge ac teurs en actrices een ochtend bezig gezien, waarby, in een mengelmoes van talen, met een simpel gegeven of motief als uitgangspunt, de oude Com media dell'Arte scheen te herleven. Een wederopstanding uit natuurlijke aandrang overigens en geen histori sche reconstructie, want geen drie spe lers waren hier door dezelfde cultu rele banden met het verleden ver bonden. Een smeltkroes van culturen deze samenwerking, waarin een produkt ge brouwen werd, dat op de planken mis- vlakken commando toren vlucht Polaris raket raket door perslucht naar wateroppervlak [*30m TECH-V.DIJK vaste brandstof De Folarisraket is een geleid projectiel, dat speciaal ont worpen is om vanuit een onderzeeboot ver onder het wateroppervlak te worden gelanceerd. holle kern ladingkop en tweede trap stabilisatievlak en roer Bovenop de raket kan de ladingkop worden aange bracht Deze lading bestaat uit een conventionele of een atoomkop. Het projectiel zelf is een normale tweetraps raket, welke (althans de eerste trap) is uitgerust met een vaste brandstofmotor. In de vaste brandstof is een holle kern aangebracht, waardoor een.gelijk matige verbranding wordt verkre gen en een maximale druk. Het meest opvallende van de Polarisraket is de wijze van lancering. Daar de raket motor niet onder water gebruikt kan worden moet het projectiel eerst boven water worden gebracht. Daarom schiet men de raket weg met samengeperste lucht als een gewone torpedo, maar dan recht omhoog, tot c.a. 20m boven wa ter waarna de raketmotor automatisch wordt ontstoken. S'.QD 'SC, C- teruqslag- lanccerbuis perslucht leiding Na het ontbranden van de raketmotor volgt de Polaris een ballistische baan als nor maal ,.grond-grond"projec- tiel. Het voordeel is echter de bewegelijkheid en onzicht baarheid van de lanceerba sis, de onderzeeboot. De lanceerbuis in de onderzeeboot is uitgerust met terugslagkleppen om te verhinderen dat water de lan ceerbuis zal binnendringen na het afschieten van de roket. De lancering geschiedt op een diepte van 30 meter leid van het Latijnse oacabulus, het welk pot van aardewerk betekent; zulk een windkachel. volgens het voorbeeld der Duitsers gebouwd, heeft het voor deel, dat de wind door de schoorsteen alle kwalijke dampen afvoert...." MET dat. al bleef de kachel lange tyd een nieuwigheid en een luxe. De Delftse predikant, die in 1659 zich beklaagde, dat zijn traktement te laag was, was er in ieder geval nog niet aan toe. In zijn „Bewys, dat het de predicant met zijn huijsvrouw alleen niet mogelyck en is op vyfhondert gul. den erlydk te leven", schryft hy „Waarom en versiet men onze gees te- lycke arbeyders, die als wachters over onze zielen gestelt zijn, niet met een, eerlyck salaris, op dat se mogen, geiyck van haer vereijscht wert. gastvrij zijn ende by den lieden eerlyck verschij nen", Want volgens zyn huishoudboek je kostte het. warmhouden van zyn wo ning „aen brant 120 manden turf, met het opdoen 27 gulden, en 13 gulden aen hout; tesamen 40 gulden", dat is by na een twaalfde deel van zyn inkomen. DE kachel heeft in onz lage landen by na twee eeuwen nodig gehad om populair te worden. Het moet jarenlang als luxe hebben gegolden om een kachel te stoken, zoiets als thans de centrale verwarming. Eerst toen na 1750 de turven duurder begonnen te worden, kwamen ze met de steenkool samen in gebruik. Anno 1763 stelde de Rotterdamse vroedschap echter nog vast. dat „het gebruik van de kooien tot burgerhaardbrand van tyd tot tijd gemeensamer wordt". Maar dat was dan nog voor het „open vier of de ca- myn", waarvan men hier meer hield. Een kachel, zoals die anno 1642 in de Latijnse school in Den Haag werd geplaatst. Vermoedelijk was dit het kacheltype. dat Jan van Hout liet zetten in Leiden. En Nic. Beets schreef in zyn Camera Obscura over het jaar 1795 nog het vol gende: „mijn grootmoeder was trotsch op den winter van vijf-en-negentig, toen er nog zoo geen kachels waren". NEE, voor het drogen van de Leidse keuren en ordonnantiën heeft Jan van Hout. de secretaris der stad Leiden, in 1591 zyn nieuwe kachel niet ge bruikt. Men kent de historie: op een dag in maart nu ongeveer 400 jaar geleden was te Leiden de toren van de St.-Pieterskerk met donderend geraas omlaag gekomen en de oude oorkonden, die in die toren werden bewaard, ge raakten onder het puin bedolven. Het duurde lang voor de puinruimers de kisten .met papieren hadden teruggevonden wel een half jaar en de zomer van dat ongeluksjaar zal wel net geweest zUn als andere zomers in dit land: een som bere regenbui, gelardeerd met enkele weken zonneschyn. Hoewel de papieren al vochtig waren, werden ze na de ontdekking toch nog overgoten met een goed glas wyn voor de werklui en de heren van het Gerecht. In totaal werden het niet minder dan 25 cannen Rijnwijn en twee vaten bier. En dat waren de stukken waard, want ze bevatten de vrijheden en charters der stad, waarover later zo verbitterd zou worden gestreden tegen Spanjaarden. Toen Van Hout secretaris en archivaris werd vond hy de kostbare documenten in een zware ijzeren kist in „het Secreet", een vochtige altyd gesloten ruimte, waar het perkament begon uit te slaan. Dat was de heren van de vroedschap anno 1577 toch te bar: Voor deze vrijheden en rechten had men het beleg doorstaan en stryd geleverd; en zie, nu liet men ze beschimmelen! Zo kreeg de archivaris dan de taak de stukken weer in ere te herstellen. Ze werden „met behulp van warme doucken gedroocht" en daarna overgeschreven. Maar toen hij zijn kachel aanschafte, was dat werkje al gebeurd. WILLEM Barentsz en zyn man nen hebben in het jaar 1596 by hun overwintering op Nova Zembla wel steenkool gebruikt als „huisbrand", maar geen kachel. Het was een open haardvuur in het mid den van de houten hut met in de nok een schoorsteen, die gesloten kon wor den. Zo kon het gebeuren wat zo aan- grypend beschreven staat: Einde alsoo wij onderlinghe raedtsiaeghden, hoe wy t best aenlegghen souden, so was ser een onder ons, die gaf voor, dat men de steencolen. die wij mede uytet schip in t huys ghebracht hadden, nu ter uytersten noot soude ghebruyeken ende daer vier van maken, alsoo 't een heeten brandt was ende langhe duer- de." Omdat het zo koud was stopte men alle openingen dicht en het ge volg was dan de kolendampvergifti ging .Ende bevonden oock aen ons sel- ven. dat ons een groote bangidheyt aen quam, also dat eenighe, die noch de cloeckste waren, uyt haar koyen qua- men, ende stieten eerst den schoor steen open ende daer nae de deur; ma er de ghene. die de deur open dede, viel daer bij in swijn ende storte met groter ghesteun op 't sneeu neder Als nu die deuren gheopent waren, werden wij alle wederom deur de coude vercoelt. ende verquiokt. De coude. die ons te voren soo harden vyandt ghe- weest hadde, was doen een oorzake on set behoudingh, want wy souden on- ghetwyfelt alle als in eenen swym ghe- storven hebben". brant zyn geweest, ende oock noch te- genwoordich gestoockt ende gebracht mogen werden, maer aengaende de DE steenkolen begonnen omstreeks het jaar 1600 hun geschiedenis als voornaamste huisbrand onder een zware druk: niet alleen was er het ge vaar van de verstikkingsdood, maar bovendien protesteerde men overal in den lande tegen het gebruik van kolen wegens de vermeende overlast van roetneerslag en rook. Het was om deze reden, dat de stedelyke overheid te Schiedam anno 1612 bepaalde, dat de Schotse steenkolen, die meer dan welke andere ook. dit euvel schenen te ver oorzaken. in de wijnbranderijen slechts van november tot einde maart moch ten worden gebruikt. Bij de Dordtse brouwerijen was het al eender; daar gold het voorschrift dat de Schot se kolen slechts van half september tot half maart mochten worden gebruikt: „Van allen ouden tyden, soo lange me morie van menschen kan geheugen, is alhieer binne deser stede in ghebruijck ende observantie geweest ende oock alsnogh tegenwoordich is dat de vette Luijcke Maeskolen door de brou wers continuelick gestoockt ende ge- Schotse kolen, deselve mogen by voors. brouwers alhier maer alleen gestoockt ende gebrant werden van halff de maent van september af tot halff de maent Martii toe incluys". Een kwart eeuw later. nl. in 1675 verbood de ste delijke overheid van Amsterdam het gebruik van steenkolen by de bierbe reiding zelfs geheel, omdat de ingeze tenen wonende in de omgeving der brouwerijen, er last van hadden. In de tussentijd, d w.z anno 1642, had de „Latijnse schole" in Den Haag een kachel gekregen, opgebouwd uit 163 „caohelsteenen" en de rector zal zijn leerlingen hebben onderwezen; ..en dit is dan een kachel, welk woord is afge-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18