Bus met toeristen stort in Vierwoudstedenmeer Chroesjtsjow wil praten EENHEIDSREGERING IN KONGO GEVORMD Zestien Amerikanen SLACHTING IN ZUID-KASA! jammerlijk verdronken WEERBERICHT 45 meter diep Acloela premierGizengaSendwe en Bolikango vice-premiers Enorme brand te Wormerveer Pierre Salinger naar Europa College Rijksbemiddelaars keurt arbeidsvoorwaarden N.S. goed (§ud Qïieuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1961 No. 30416 LEIOSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f 255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Honderden leden van de Loentoe-stam in Zuid-Kasai (Kongo) zün door troe pen van Albert Kalondji gedood. Dit is meegedeeld door een VN-ambtenaar in Leopoldstad. die zojuist uit Loeloea- burg, de hoofdstad van Kalondji's Mijnstaat. was teruggekeerd. De func tionaris. een Zuidamerikaan die zijn naam niet genoemd wenste te zien. vertelde dat hij vanuit zijn vliegtuig de platgebrande dorpen en de licha men van honderden gedode mannen, vrouwen en kinderen had kunnen zien. In het gebied van de Loentoe-stam, 200 km ten noordoosten van Loeloeaburg, zijn in de afgelopen weken herhaalde lijk moeilijkheden geweest tussen Ka londji's soldaten en de Loentoe. De laatste drie dagen zouden er hevige gevechten hebben gewoed. Men veronderstelt, dat Kalondji een „strafexpeditie" naar het gebied had georganiseerd, omdat onlangs acht militai-en door de Loentoe in een hin derlaag waren gelokt en gedood. De Loentoe zouden thans een guerilla- strijd voeren tegen de soldaten, die verschillende dorpen met de grond ge lijk zouden hebben gemaakt en een ware slachting onder de inwoners heb ben aangericht Autoriteiten in Leo poldstad vrezen, dat de chaos daar zal leiden tot een burgeroorlog in Zuid-Ka*. L 1800 jaar oude tuinbonen! t Amatpur archeologen hebben op enkele kilometers afstand, van Overschie een boerderij uit het begin van de tweede eeuw J na Christus blootgelegd. Aller- lei houten voorwerpen, houten J spijkers, een dakschalie, een staf, harktanden, kwamen na- a genoeg gaaf aan het licht. De J meest opmerkelijke ontdekking a was een maaltje tuinbonen, a waarmee bewezen is, dat men a in Zuid-Holland 1800 jaar gele- a den reeds tuinbouw bedreef. De a hygiënische toestanden moeten a in die tijd veel te wensen heb- ben overgelaten. In afvalho- a pen zijn de cocons van duizen- l den en nog eens duizenden vlie- f gen ontdekt. Ook overblijfselen f van andere insekten en muizen- t skeletjes kwamen aan het licht. Twee Algerijnen in Bone gelyncht In de Algerijnse stad Bóne zijn gis teravond twee moslims door Europea nen gelyncht als wraak voor een bom aanslag waarbij een Europeaan om het leven was gekomen. De moeilijkheden begonnen toen om ongeveer acht uur 's avonds in het cen trum van de stad, voor een hotel, een bom ontplofte, die een Europeaan dood de en twee anderen verwondde. Onmiddellijk verzamelde zich een groep Europeanen die zich tegen twee moslims keerde die ervan verdacht wer den de bom geworpen te hebben. Zij werden gelyncht. De ongeregeldheden spreidden zich uit naar andere wijken van de stad. In de ziekenhuizen moes ten talloze moslims met messteken wor den opgenomen. Tot dusver is het aantal tot 50 gestegen. De Franse autoriteiten zetten met een tot de tanden gewapende troepen In om de orde te herstellen .Een paar uur la ter was het weer rustig in de stad Bij bomaanslagen in Bóne zijn de af gelopen week twee Europeanen om het leven gekomen en 82 anderen gewond. Een autobus met Amerikaanse toeristen is gistermiddag omstreeks half zes in de buurt van Luzern in het Vierwoudstedenmeer gestort. Zestien van de 38 inzittenden, voornamelijk onderwijzeressen, kwamen om het leven. De bus was eerst tegen een vrachtwagen gebotst, slipte daarna over de weg, sleurde een 22 meter lang ijzeren hek mee en stortte de helling af, het meer in. Volgens ooggetuigen bleef de bus een minuut of drie op het kristalheldere water drjjven voor hü langzaam naar de diepte verdween. Tweeëntwintig inzittenden konden door het noodluik in het dak en de ramen klauteren. Zy slaagden erin zwemmend de oever te bereiken of werden door ijlings toegeschoten weggebrui kers uit het water gehaald. Eén inzittende die uit de bus was geklommen ver dronk. Zestien mensen slaagden er niet in zich uit het wrak te bevrijden. De bus bleef verder wegglijden, eerst tot een rotsdrempel die hier in het meer ligt om dan dieper weg te zinken naar de bodem. Het Vierwoudstedenmeer is op deze plaats 45 tot 60 meter diep. Vannacht trachtten duikers, uitge rust met enorme magneten, by het schijnsel van zoeklichten het wrak te vinden maar vanochtend had men de gezonken bus nog niet gevonden. In de autobus zaten 38 mensen: 35 Amerikaanse toeristen, een Zwitsers echtpaar en een Italiaanse chauffeur. Alle 22 overlevenden zijn met een shock in de ziekenhuizen van Luzern en Stans opgenomen. Drie van hen zijn ernstig gewond, maar geen van de overleven den verkeert in levensgevaar. Gevaarlijke weg De fatale aanrijding vond plaats op de Lopperweg, vlak bjj 't plaatsje Her- giswil, aan de voet van de berg Pilatus. De Lopperweg is een van de drukste wegen van Zwitserland, waar op dat uur honderden auto's met toeristen in de richtingen van het Berner Oberland reden. De Lopperweg staat bekend als bijzonder gevaarlijk. Het Amerikaanse gezelschap was op 29 Juni begonnen aan een rondreis door Europa Men had Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland bezocht en was nu op weg naar Parijs, op terugreis. De bus was het eigendom van een reisbureau te Lugano. Wegens de bergingswerkzaamheden is de weg in de buurt van de plaats van het ongeluk afgesloten. De weg rond het meer is ter plaatse zeer smal. Dui kers moeten onderzoeken of de bus, waarnaar vanochtend nog steeds werd gezocht in zijn geheel naar boven ge bracht kan worden. Prins Bernhard is gisteren van Schiphol naar Mexico vertrokken, waar Prinses Irene zaterdag haar 22ste verjaardag viert. Nieuwe Amerikaanse inlichtingendienst Het Amerikaanse ministerie van De fensie heelt besloten tot de oprichting van een nieuwe militaire inlichtingen dienst voor alle takken van de strijd krachten. De staf van circa 1500 man zal worden gevormd uit officieren die thans aan de inlichtingendiensten van leger, vloot en luchtmacht zijn ver bonden. De twee Kamers van het Kon golese parlement hebben gisteren hun vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering van Adoela. Gizenga, de leider van het bewind in Stanleystad, die in de regering van wij len Loemoemba vice-premier was, is dit ook in het kabinet-Adoela. Er zijn nog twee andere vice-premiers, namelijk Bolikango, die in de voorlopige centrale Kongolese regering onder Ileo eveneens deze post bekleedde, en Sendwe, leider van de partij der Baloebakat, die haar aanhang heeft in noord-Katanga. De nieuwe veertigjarige premier Adoela, se nator en vakbondsleider, was minister van Binnenlandse Zaken in de regering- Ileo. Adoela, Ileo en wijlen Loemoemba waren de oprichters van de Nationale Kongolese Beweging <MNC> Adoela trad in 1959 uit de MNC. Hij deed in 1960 als vertegenwoordiger van de linkse Poea-partij zijn intrede in de Senaat. Bomboko blijft minister van Buiten landse Zaken, Benje krijgt de porte feuille van Binnenlandse Zaken onder zijn beheer en oud-premier Ileo is tot minister van Voorlichting benoemd. Alle parlementsleden op een na schon ken hun vertrouwen aan de regering- Adoela. Dit ene parlementslid onthield zich van stemming. Vice-premier Sendwe heeft verslagge vers later medegedeeld dat de zitting van het parlement dat twee weken on der bescherming van de VN heeft ver gaderd, thans waarschijnlijk verdaagd zal worden. De nieuwe regering telt een veertig tal ministers en staatssecretarissen. 9 Slot pag. 2 De Italiaanse premier Fanfani is in Moskou aangekomen voor be sprekingen met Chroesjtsjow. De beide premiers op het vliegveld .van de Russische hoofdstad. TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, matige laier af en toe krachtige wind tussen zuid- en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 AUGUSTUS Zon op: 5.05 uur; onder: 20.26 uur. Maan op: 0.00 uur; onder: 14.38 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 9.06 en 21.38 uur; laagwater te 4.39 en 17.02 uur. STR.ANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Nieuw regenfront nadert snel uit het westen Morgen wisselvallig, veel bewol king en enkele buien. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. Overdag 17 tot 19 graden Zeewater 17 graden. Vooruit zichten: door toenemende depressie activiteit komende dagen nog onbesten dig strandweer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's MILJOEN SCHADE Pakhuizen van „De Moriaan" verwoest In de cacaofabriek „De Moriaan" in Wormerveer van Wessanens Koninklij ke Fabrieken is vanmorgen vroeg een brand ontstaan die twee pakhuizen vol komen in de as heeft gelegd. Een enor me hoeveelheid materialen en cacao, in hoofdzaak voor verzending gereed, ging verloren. De schade aan voorraden en bedrijfspanden wprdt op ruim een mil joen geschat. D*. ~"N is tegen brand verzekerd. Omstreeks kwart over vijf ontdekten arbeiders brand in een bij de fabriek gelegen pakhuis. In eerste instantie werd het vuur aangepakt door de be drijfsbrandweer, maar daar het vuur direct doorsloeg naar een tweede pak huis werd meteen de brandweer van Wormer gealarmeerd, die de hulp inriep van de brandweer van Wormerveer. Met ruim 20 stralen werd het vuur van alle kanten aangepakt- De cacao-massa ont wikkelde een enorme rookontwikkeling, die tot ver in de Zaanstreek zichtbaar jwas. Een derde pakhuis, eigendom van Zaans Veem kon behouden worden. De twee pakhuizen van Wessanens Fabrieken met onder meer 200 ton ca cao. voor verzending gereed, brandden totaal uit. Omstreeks zeven uur was de brandweer het vuur meester en bestond geen gevaar meer voor uitbreiding. De nablussing zal echter de gehele dag in beslag nemen. Westelijke „Top" in voorbereiding De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, is vandaag naar Parijs ver trokken om met de perschefs van premier Macmillan, president De Gaulle en Bondskanselier Adenauer te spreken over „de coördinatie van voorlichtingspolitiek". Salinger reist naar Parijs met de minis ter van Buitenlandse Zaken Rusk, die dit weekeinde een bijeenkomst van de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zal bijwonen. Salinger verklaarde dat zijn reis niets te maken heeft met een Westelijke topconferentie. „Er zijn momenteel geen plannen voor een topconferen tie". Salinger trof enkele maanden geleden in Wenen voorbereidingen voor de ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow. Ondanks de categorische verklaring van de perschef van het Witte Huis dat momenteel geen plannen voor een Westelijke topcon ferentie bestaan menen buitenlandse waarnemers in Washington dat de ministers tóch over de vooruitzichten op een dergelijke ontmoeting zullen spreken. De kwestie-Berlijn, het voornaamste agendapunt van de ministerconferen tie, zal vroeg of laat een bijeenkomst van de Westelijke regeringsleiders vrij wel noodzakelijk maken, zo werd ge zegd. Premier Macmillan verklaarde in het lagerhuis dat een Westelijke topcon ferentie „waarschijnlijk" was, terwyl Salinger heeft toegegeven dat een bijeenkomst van de regeringsleiders „zeer wel mogelijk" is. Zeven mijnwerkers vermoedelijk dood (Van onze Par ij se correspondent) Er bestaat weinig hoop meer dat de zeven slachtoffers van de mijnramp bij Metz in Lotharingen nog in leven zyn. Van de Poolse mijnwerker, wiens stem men gehoord heeft, en die onder het puin met twee gebroken benen ligt, zijn sedert gistermorgen vijf uur geen le venstekens meer ontvangen. Er bestaat nog een flauwe hoop, dat hij zwygt om zijn laatste krachten te sparen. Maar ook is zeer wel mogelijk, dat hij door bloedingen het leven heeft verloren. Nieuw vervolgverhaal „Laat het verleden rusten" is j de titel van ons nieuw vervolg- verhaal. Het is ook het stramien, waarop de levensperiode is ge- borduurd van de plotseling rijk geworden Anne Darford, die nauwelijks kans ziet tegen de stroom der gewijzigde omstan- digheden op te roeien. Er is i' figuur van de warm voelende dr. Lennott, die alles in het werk stelt om de jonge vrouw ge- i wend aan vreselijke armoede - weer in het goede spoor te krij- i gen. Er is ook de figuur van de i blonde Zweed, Lars Alkerberg. die op haar geld aast, maar ten- f slotte toch de vlag moet strijken, i Peter Paul O'Mara, de Ameri- f kaanse auteur, schreef dit ver- f haal in prettig leesbare stijl. De J lezer zal er ongetwijfeld door ge- boeid worden. Chroesjtsjow heeft, naar in goed- ingelichte kringen in Moskou verluidt, gisteren gewezen op de noodzaak van besprekingen en onderhandelingen over de kwestie-Duitsland en Berlijn, en tevens gezegd dat er een vre desverdrag met Duitsland moet komen. De Sowjetrussische leider heeft dit verklaard tijdens een bezoek aan het Kremlin van de Itali aanse premier, Amintore Fanfa ni, die gisteren met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Segni, in Moskou is aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Onmiddellijk na aankomst in Mos kou begon het eerste gesprek van Fanfani en Segni met Chroesjtsjow. dat tot verrassing van de Italianen ruim drie uur duurde, een uur langer dan ver wacht was. Het gesprek werd later voortgezet aan een offici eel diner. De besprekingen zou den vandaag worden hervat. De ruim drie uur van de conferen tie werden voor het grootste deel gevuld met een verklaring van Chroesjtsjow, die volgens Italiaanse zegslieden „aange naam van toon" was. De Rus sische premier sprak o.a. over de noodzaak van bevrijding der koloniale volken en hij stipte even de moeilijkheden in Bizer- ta aan. Fanfani zou op een be paald ogenblik hebben gezegd, dat Chroesjtsjow „tegen een open deur duwde", omdat het Westen ook voor beëindiging van het kolonialisme was. (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteravond meegedeeld, dat het de voorstellen inzake de met de invoering van de met de ar beidstijdverkorting samenhangende arbeidsvoorwaarden bij de Ned. Spoorwegen heeft goedgekeurd, met uitzondering van enkele onderde len. die niet met de arbeidstijdverkorting in verband konden worden gebracht en derhalve als „openbrekend" beschouwd moeten worden. De Stichting van de Arbeid heeft gisteren in het gebouw van de S.ER. vergaderd, en daar opnieuw gesproken met de vertegenwoordigers van de di rectie en de personeelsraad van de Ned. Spoorwegen. Het College van Rijksbemiddelaars was eveneens vertegenwoordigd. Tot veler verrassing had de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, die met vakantie in Zuid-Frank rijk vertoefde, zijn vakantie onder broken om bij de bespreking aanwezig te zijn. Met een toestel van de Rijks luchtvaartdienst was hij dinsdagmiddag omstreeks vijf uur op Schiphol aange komen. Zoals bekend ressorteert het be drijf van de Ned. Spoorwegen onder zyn beleid. Zoals bekend behelsden de voorstel len zoals die door de directie van de NS en de personeelsraad waren aan vaard, verhogingen van de onregelma tigheidstoelagen van het NS-personeel. Reeds by de ontvangst van deze voor stellen, achtten enkele leden van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid de voorstellen zodanig, dat zy het reglement dienstvoorwaarden, dat als CAO fungeert, zouden openbreken. De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel heeft eveneens zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen, zoals deze door het col lege van Ryksbemiddelaars zyn aan vaard. Slot pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 6 Aug. 1861: Door eenige der aanzienlijk- 1 ste dames van Engeland worden 1 naar men uit Londen berigt. ijverige pogingen ai ngewend, om een der meest geliefkoosde voorwerpen van het damestoilet, 1 de crinoline, af te schaffen. Koningin Victoria is aan het re- actionnairen en wordt daarin door talrijke hertoginnen, gra vinnen enz. ondersteund.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1